PDA

View Full Version : Adventure 990 ή Smt 990



pyrovatissss
31/08/2010, 14:12
καλησπερα συμφορουμητες!!!
ειμαι πολυ προβληματισμενος γιατι και τα 2 μηχανακια μου αρεσουν πολυ!
θελω ενα μηχανακι να ταξιδευει δικαβαλος και φορτωμενος ανετα,να στριβει οταν το θελω, να φρεναρει και να με διασκεδαζει!
ο προσανατολισμος της χρησης μου ειναι κυριως ασφαλτος αλλα αν βρεθει μπροστα μου ενας χωματοδρομος να μην κολλησω και να τον περασω με ασφαλεια!
περιμενω τις συμβουλες σας !
σας ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!

dimr1
31/08/2010, 14:45
Πιστέυω ότι το Adventure θα σου κάνει αυτά που θέλεις όσο δεν έχεις απαιτήσεις καθαρού supermoto στην άσφαλτο. Ο παράγοντας διασκέδαση είναι δεδομένος. Καλή συνέχεια.

p@nos
31/08/2010, 14:51
adventure

υπερφυσικο bmx

:beer:

pyrovatissss
31/08/2010, 15:35
δηλαδη το smt γιατι δν θα μου κανει?
απο ποια αποψη να επιλεξω το ADV?υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που δν θα μου κανει το smt σε σχεση με το ADV?

p@nos
31/08/2010, 16:04
παει και χωμα το ανβ κανοντας χαβαλε...και επειδη ρωτας σου λεμε και την αποψη μας:wacko: :D

el patron
31/08/2010, 16:27
Το smt εχει καλυτερα φρενα και λιγο πιο απολυτη συμπεριφορα ,δεν παει ομως χωμα .Οποιο και να παρεις θα κολησεις ασχημα..

daz
31/08/2010, 17:43
Ένα χωματόδρομο θα τον περάσει και το smt.

Αφού το θέλει για ασφάλτινες βόλτες και ταξίδια, δεν είναι καλύτερο το smt?

pyrovatissss
31/08/2010, 18:44
σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας,απλα ειμαι αρκετα μπερδεμενος!και επειδη θα ειναι μια σοβαρη αγορα 14000 ευρω,δν θελω στην πορεια να το μετανιωσω!για αυτο και σας ρωταω μηπως μπορεσω και βοηθηθω!γιατι το προβλημα ειναι πως μου αρεσουν και τα 2 μηχανακια,απλα πιστευω πως πιο πολυ μου ταιριαζει και σαν χρηση αλλα και σαν οδηγικη συμπεριφορα το SMT!η κοπελια μου ειναι αυτη που με βαζει και λιγο στην πριζα για το ADV λεγοντας μου οτι θα ειναι πιο ανετο σε ταξιδια φορτωμενο κτλ κτλ!
αλλα εμενα μου φαινεται πως κ το SMT φορτωνεται και πως θα ειναι εξισου ανετο σε δικαβαλο ταξιδι!μηοως κανω λαθος?

sf1n4k1
07/09/2010, 17:44
+499 στην κοπέλα σου. Πάρε το adv κι αν το μετανιώσεις έυκολα το τραμπάρεις με SMT..που δε πρόκειται ;-) Το adv απλά τα κάνει όλα..

camen
08/09/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sf1n4k1
+499 στην κοπέλα σου. Πάρε το adv κι αν το μετανιώσεις έυκολα το τραμπάρεις με SMT..που δε πρόκειται ;-) Το adv απλά τα κάνει όλα..

Επεικα ποστ στο moto.gr:eek: :eek: :eek: :eek:

Ktm.Prestige
08/09/2010, 16:05
Φίλε , πάρε το ADV και άσε για τώρα το SMT.
Και χώμα πάει , και άσφαλτο πάει , και τα ίδια γκάζια έχει...

Σου παραθέτω βίντεο δρόμου & χώματος


Δρόμος (http://www.youtube.com/watch?v=nKYryaPurWU)

Χώμαααααα (http://www.youtube.com/watch?v=oVGry7-gZkg)

Shaolin Monk
08/09/2010, 16:33
Παρε το SMT. Χωμα δεν μπαινεις, ενα απλο περασμα το εχει για πλακα σε βατο χωματοδρο και για εντουρα δεν σε κοβω. Θα εχεις φρεναρες, θεϊκο στριψιμο χωρις να χρειαζεται να συμβιωσης με τη γκουμουτσα που πρεπει να εισαι 1,90 στο υψος για να το κουμανταρεις ανθρωπινα, καταχτυπαει στο ταξιδι και στην τελικη παει μακραν χειροτερα στην ασφαλτο απο οτι το Smt που εχει φτιαχτει για αυτον ακριβως το λογο που ψαχνεις...

Αν δεν μπαινεις χωμα με γκαζια, δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος αγορας του αντβ 990.

Ζεύκας
08/09/2010, 16:40
βρε πάρε τώρα όποιο σ'αρέσει περισσότερο κι άμα στην πορεία σου ξινίσει το ανταλλάσεις με άλλο

Manalishi
08/09/2010, 16:45
Πάρε το SMT.

Spam : Το 99% όσων ρωτάνε τί μηχανή να πάρουν ανάμεσα σε δύο, που τους αρέσει το ένα απο τα δύο, καταλήγει να πάρει αυτο που του αρέσει/θέλει, χωρίς να ακούει τους άλλους ή ακόμη να προβάλει και επιχειρήματα γιατί να το προτιμήσει απέναντι στο άλλο. Που θεωρητικά ξεκίνησε αυτός/αυτή το θέμα για να του/της πούμε εμείς επιχειρήματα ως προς τί να διαλέξει...

pyrovatissss
08/09/2010, 19:23
σας ευχαριστω πολυ..
απλα ειμαι ακομα πολυ μπερδεμενος!
αλλα ειμαι πιο κοντα στο SMT για να πω την αληθεια!
η αληθεια ειναι πως δν ειμαι κ εντουρας οπως ειπατε κ πιο πανω,απλα με ενδιαφερεο ο σπορ τουρισμος!στριφτερα επαρχιακα κομματια και εθνικη!τωρα αν βρεθει κ ενας χωματοδρομος να μην φοβηθω να τον περασω!
ε και γω πιστευω πως το smt τα κανει αυτα!
αλλα αληθεια σας λεω θελω προσπαθεια ακομα γιατι ξερω πως ακομα κ την στιγμη που θα παω να το κλεισω θα ειμαι ακομη μπλεγμενος!!!
καλο απογευμα!!

Ιznogood
08/09/2010, 21:19
smt δαγκωτο. Λες πως κανεις κυριως ασφαλτο. Οσο για τα γκαζια; Δοκιμασε τα πρωτα και τα δυο, θα δεις πως το smt τα δινει αλλιως. Το adv θα σου φανει ψοφιο...:wave2:

VALES
08/09/2010, 21:41
Αν μπορείς να πας το Αdv όσο και όπως μπορεί να πάει, τότε πάρε το SMT. Η αλήθεια είναι πως με το δεύτερο πας γρηγορότερα και ευκολότερα στην άσφαλτο, αλλά πολύ γρήγορα μπορεί να πάει και το Adv, που φορτώνεται και πολύ περισσότερο.
Αν είσαι γύρω στο 1,80 θα έχεις πρόβλημα με τον αέρα (στα πολλά) στο smt, ενώ στο άλλο θα καπνίζεις τσιγάρο.Στο χώμα δε, εκεί που θα παίζεις με το Adv, με το άλλο θα ιδρώνεις.



@ Shaolin Monk θα διαφωνήσω σχεδόν σε όλα. Το ADV το είχα, το δεύτερο ό,τι μπόρεσα να καταλάβω από ένα test-ride μισής ώρας που το έκανα.

el patron
08/09/2010, 23:08
Το smt το εχω οδηγησει αρκετα , οι διαφορες με το adv ειναι οτι το smt εχει καλυτερα φρενα , ειναι λιγο πιο γρηγορο,
πιο ευκολοδηγητο αν εισαι κατω απο 1.80 , εχει ασφαλτινο στησιμο και πιο ακραια συμπεριφορα ,παμε στο adv τωρα,
αυτοματα αν το παρεις ξεχνας καθε ειδους προβληματισμο για το οδοστρωμα , λακουβες , μπαλωματα, σκονες ,λασπες, ,πεζοδρομια , ολα αυτα δεν υπαρχουν για σενα , παταει τοσο καλα στην ασφαλτο που οτι μαλακια και να κανεις στην συγχωρει, ειδικα σε γλυστερο κομματι το smt θα σε ακολουθησει , αν μπορεσεις και βρεις τα ορια του και αυτο το κανουν πολυ λιγοι τοτε πηγαινε να τρεξεις κανενα αγωνα αδικησε, για το χωμα δεν χρειαζεται να πω τιποτα παρα μονο ,
οτι με το street δεν θα δεις ποτε τι κρυβεται στην βαλια καλντα , δεν θα περασεις απο τις κορυφογραμμες των αγραφων, δεν θα πας στην τελεια παραλια , δεν θα δεις και δεν θα νοιωσεις πως ειναι να εξερευνεις την αλλη Ελλαδα
και ολα αυτα τα κανεις εχοντας απειροελαχιστα χειροτερες επιδοσεις απο το smt σε οριακες καταστασεις.

Ktm.Prestige
09/09/2010, 09:38
SPAM ON:
Γιατί δεν παίρνεις ενα Vstom??
SPAM OFF

:bigcry:

lkol
11/09/2010, 18:59
Οι συμβιβασμοί που πρέπει να κάνεις με το Adv σε σχέση με το SMT είναι σχεδόν αδιάφοροι, ενώ το Adv σου δίνει αρκετές παραπάνω επιλογές... ;)

Στην τελική πάντως, ακολουθείς την πετυχημένη συνταγή και αγοράζεις με το μάτι.
Πάρε αυτό που γουστάρεις περισσότερο εμφανισιακά. Τα υπολοιπα κ από τα δυο μηχανάκια, δεν παίζει να σε απογοητεύσουν πουθενά :a024:

gus40
03/10/2010, 04:49
Πιστευω πως ο μονος λογος που μπορει ενα smtνακολισει σε βατο χωματοδρομο ειναι τα ελλαστικα του,,με τα scorpion sync που φοραει το sm απο τη μαμα,ειναι ολα δυνατα,,με τα continental ,του smt δυσκολευουν τα πραγματα...
Συνοψιζοντας,,το adventure,ειναι για 60% χωμα και 40% ασφαλτο,,ενω το smt το αντιθετο.
Παρε το smtκαι αλλαζοντας του λαστιχα θα εισαι καλυμενος...!!

gstef
03/10/2010, 21:08
Το ίδιο δίλημα είχα κι εγώ και κατέληξα στο adventure (2010).

Ναι το SMT θα έστριβε καλύτερα, τι θα γινόταν όμως αν πάνω στην στροφή υπήρχαν σαμάρια/κακοτεχνίες? εκεί ο 21 τροχός δουλέυει καλύτερα πιστέυω

TheFace
04/10/2010, 14:12
Αυτο που δεν καταλαβαινω με τιποτα ειναι πως η ktm βγαζει το adv (που ειναι ασφαλως πιο χωματινο μηχανακι) με abs, ενω το smt που εχει καθαρα πιο ασφαλτινο χαρακτηρα το βγαζει ξερο... :confused: :confused: :confused:

Gallos
04/10/2010, 15:17
Αν είσαι κάτοχος SMT και θέλεις και ένα ADV παράλληλα, δικαιολογίες θα βρεις πολλές.Αν είσαι κάτοχος ADV και θέλεις και ένα SMT παράλληλα, δικαιολογίες ΔΕΝ θα βρεις πολλές. Πάρε μηχανάκι να πας τα ταξιδάκια σου και μην χάνεις άλλο χρόνο:D

gstef
04/10/2010, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Αυτο που δεν καταλαβαινω με τιποτα ειναι πως η ktm βγαζει το adv (που ειναι ασφαλως πιο χωματινο μηχανακι) με abs, ενω το smt που εχει καθαρα πιο ασφαλτινο χαρακτηρα το βγαζει ξερο... :confused: :confused: :confused:

έχει μείνει λίγο πίσω η ΚΤΜ σε αυτό αλλά έχω διαβάσει ότι ετοιμάζει νεας γεννιάς ΑΒS το οποίο θα φορέσει και το SMT

TheFace
05/10/2010, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gstef
έχει μείνει λίγο πίσω η ΚΤΜ σε αυτό αλλά έχω διαβάσει ότι ετοιμάζει νεας γεννιάς ΑΒS το οποίο θα φορέσει και το SMT

Κατι εχω ακουσει...

Ξερουμε αν θα το φοραει το smt του '11?

gstef
08/10/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Κατι εχω ακουσει...

Ξερουμε αν θα το φοραει το smt του '11?

Ήδη το έχει ετοιμάσει με ABS

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/82754.asp

δεν ξέρω βέβαια αν είναι νέας γενιάς

TheFace
08/10/2010, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gstef
Ήδη το έχει ετοιμάσει με ABS

http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/82754.asp

δεν ξέρω βέβαια αν είναι νέας γενιάς

Μενει τωρα να δουμε και την τιμη. Με δεδομενο οτι το περσινο (χωρις abs) ειχε 14200, αυτο το βλεπω να χτυπαει το 15αρι... :(

Οποτε για 2 χιλιαρικα διαφορα, δεν νομιζω να αξιζει σε σχεση με το καινουργιο multi...

Allst@rf
08/10/2010, 22:47
πάρε οποίο να'ναι...

Έτσι και αλλιώς,την τρίτη ή την τετάρτη δεν την γλιτώνεις...

Κανόνισε να μας έρθεις και συ σε κανα μήνα με παράπονα για το πρώτο σερβίς να τραβάμε τα μαλλιά μας...

gstef
09/10/2010, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
πάρε οποίο να'ναι...

Έτσι και αλλιώς,την τρίτη ή την τετάρτη δεν την γλιτώνεις...

Κανόνισε να μας έρθεις και συ σε κανα μήνα με παράπονα για το πρώτο σερβίς να τραβάμε τα μαλλιά μας...

τουλάχιστον για την ρημαδοσήτα θα βρει υλικό άπειρο εδώ στο φορουμ :lol:

Allst@rf
09/10/2010, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gstef
τουλάχιστον για την ρημαδοσήτα θα βρει υλικό άπειρο εδώ στο φορουμ :lol:


εγω λεω ποιο πολυ θα μπερδευτει παρα θα βγαλει ακρη...

ειναι και το ανελεητο σπαμαρισμα στη μεση που τα κανει ολα πτανα...

:wave2:

TheFace
09/10/2010, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
πάρε οποίο να'ναι...

Έτσι και αλλιώς,την τρίτη ή την τετάρτη δεν την γλιτώνεις...

Κανόνισε να μας έρθεις και συ σε κανα μήνα με παράπονα για το πρώτο σερβίς να τραβάμε τα μαλλιά μας...

Sorry, αλλα δεν σε πιανω ρε φιλος... :confused:

Allst@rf
09/10/2010, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Sorry, αλλα δεν σε πιανω ρε φιλος... :confused:


πλακιτσα κανω ,μη δινεις σημασια...:wave2:


εγω λεω να παρεις adventure.


Δεν προκειται ποτε να σκεφτεις να το αλλαξεις για αλλο...

TheFace
09/10/2010, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
πλακιτσα κανω ,μη δινεις σημασια...:wave2:


εγω λεω να παρεις adventure.


Δεν προκειται ποτε να σκεφτεις να το αλλαξεις για αλλο...

No problem!

Λογω του οτι νιωθω πιο street-οβιος τα τελευταια χρονια, ειμαι αναμεσα στο smt και το νεο multi... για να ειμαι ειλικρινης εχω καταλειξει στο multi μιας και το θεωρω καλυτερο πακετο σε σχεση με το smt. Απλα το αφηνω να κυκλοφορισει καποιους μηνες για να δω παιδικες ασθενειες κτλ... :wave2: