PDA

View Full Version : τρεμουλο



kaligoulas
31/08/2010, 16:23
καλησπερα συντροφοι...εχω απο αρχες καλοκαιριου τα mt60r.εχω κανει γυρω στα 650-700 χλμ μονο απο τοτε κ ολα χαλαρα.σημερα λοιπον που βγηκα λιγο εκτος ειπα να το ανοιξω να ξεμπουκωσει κιολας κ παρατηρησα ενα τρεμουλο μετα τα 140+.μεχρι τα 160κ κατι που εφτασα ειχε αρχισει να γινεται εντονο καπως.ειχε βεβαια κ αερα αρκετο ο οποιοσ ομως ητανε πλατη...η απορια μου ειναι μηπως φταιει το τακουνι των συγκεκριμενων ελαστικων μια κ γενικα ειναι πολυ καλα σε κρατημα σε γλιστερο δρομο..

mai_tai
08/09/2010, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaligoulas
καλησπερα συντροφοι...εχω απο αρχες καλοκαιριου τα mt60r.εχω κανει γυρω στα 650-700 χλμ μονο απο τοτε κ ολα χαλαρα.σημερα λοιπον που βγηκα λιγο εκτος ειπα να το ανοιξω να ξεμπουκωσει κιολας κ παρατηρησα ενα τρεμουλο μετα τα 140+.μεχρι τα 160κ κατι που εφτασα ειχε αρχισει να γινεται εντονο καπως.ειχε βεβαια κ αερα αρκετο ο οποιοσ ομως ητανε πλατη...η απορια μου ειναι μηπως φταιει το τακουνι των συγκεκριμενων ελαστικων μια κ γενικα ειναι πολυ καλα σε κρατημα σε γλιστερο δρομο..


το...πιο πιθανον..

makis170
15/09/2010, 19:37
Φίλε μου είδα το πρόβλημα σου και θέλω να σου πω ότι είχα και εγώ ένα τέτοιο και το πούλησα για τους παρακάτω λόγους.
1)μετά τα 110-120 τρέμει το τιμόνι από τον κινητήρα.
2)Μετά τα 120 τρέμει ακόμα πιο έντονα το τιμόνι από τον κινητήρα και συγχρόνως από την κακή αεροδυναμική. (σε κάποια φάση κάπου στα 140-150Km νομίζεις ότι θα φύγεις από τον δρόμο.... θεέ μου )
3)Όταν πας μεγάλη βόλτα με αυτό γυρίζεις σπίτι άρρωστος με αυχενικό πρόβλημα και τα μαλακά σου σε κακή κατάσταση!!
4)κακό σασμάν λάθος υπολογισμένο
5)Για να διορθώσεις όλα αυτά τα προβλήματα θα βάλεις πολλά φράγκα και μετά θα το πουλήσεις γιατί θα διαπιστώσεις ότι δεν διορθώνονται.

Πλεονεκτήματα.
Πολύ καλό για την πόλη. (πας στο περίπτερο εκεί κοντά άνετα και το γουστάρεις)
Καβαλάει πεζοδρόμια.
Έχει πολύ δύναμη
Έχει καλό θόρυβο ο κινητήρας (μονοκύλινδρο λέμε)
Πολύ καλό για καφέ σε μια πολύ κοντινή καφετέρια (να κάθεσαι κάπου να το βλέπεις είναι καλό θέαμα)
Αρκετά οικονομικό στα καύσιμα.
Δεν σε αφήνει στο δρόμο από βλάβες (τουλάχιστον εμένα)
πάει σε χώμα για να κάνεις και λίγο γούστο.

Αλλά αν θες βόλτες μακρινές πάρε κάτι που να έχει 4 κυλίνδρους και να μην κάθεσαι πάνω του όρθιος αλλά σκυφτός!!!

George_M.
15/09/2010, 21:30
περιμενε να πατησουν καλα (αλλα 1000 χιλ περιπου) κ μετα θα εισαι οκ,τα τακουνατα λαστιχα εχουν τετοια κουσουρια..:beer:

faraway
15/09/2010, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaligoulas
καλησπερα συντροφοι...εχω απο αρχες καλοκαιριου τα mt60r.εχω κανει γυρω στα 650-700 χλμ μονο απο τοτε κ ολα χαλαρα.σημερα λοιπον που βγηκα λιγο εκτος ειπα να το ανοιξω να ξεμπουκωσει κιολας κ παρατηρησα ενα τρεμουλο μετα τα 140+.μεχρι τα 160κ κατι που εφτασα ειχε αρχισει να γινεται εντονο καπως.ειχε βεβαια κ αερα αρκετο ο οποιοσ ομως ητανε πλατη...η απορια μου ειναι μηπως φταιει το τακουνι των συγκεκριμενων ελαστικων μια κ γενικα ειναι πολυ καλα σε κρατημα σε γλιστερο δρομο..

αν ψάξεις λίγο το forum θα βρεις αρκετές αναρτήσεις σχετικά με xt600 και ευστάθεια κτλ

αλλά σε γενικές γραμμές να ξέρεις πως μέχρι 110-120 χλμ καλά είναι και για τον αναβάτη και για το μοτέρ από κει και πάνω το μηχανάκι απλά δε κάνει .

:cool:

kaligoulas
18/09/2010, 21:20
paides kalispera...katarxin exw to 660 to x.oso eixa apla ta slik lastixa den eixa thema oute k me 180+ pou to ftasei se ethniki ktl.apla ekeini ti mera me ta mt ta eida ligo sta 160..vevaia to xanadokimasa kapoies fores k den kounise idiaitera.ligo mono meta ta 150 k to thewrw logiko logw takouniou...isws k na ftaige o aeras de xerw..tha deixei.toul kratane kala k ayto me noiazei pio poly...:smilea: