PDA

View Full Version : Inception



manhunter
01/09/2010, 03:51
Έμεινα μ@λ@κ@ς απλά
Όσοι δεν το είδατε , να το δείτε οπωσδήποτε

Έχω να νιώσω έτσι από το πρώτο Matrix to '99
Ο Νόλαν απλά θεικός.Όλα, σκηνοθεσία,φωτογραφία,σενάριο τα πάντα όλα
Και μακράν απο τους καλύτερους ηθοποιούς της γενιάς μας ο Ντι Κάπριο, και εχθές απλά το επιβεβαίωσα μετά τα ''Departed'' και ''To νησί των καταραμένων''.


Το βλέπω εύκολα καπάκι σήμερα
Μετά το ''Ink'' ήρθε αυτό να μας πετάξει στα Τάρταρα





:beer: :beer: :beer: :beer:

manhunter
01/09/2010, 04:13
Description & Critics (http://www.imdb.com/title/tt1375666/)


208352

spiridaus
01/09/2010, 04:41
Εμένα δε μου άρεσε .
Ίσως γιατί δε περίμενα άλλο ένα μπλοκμπάστερ με ανελέητο πιστολίδι , που και σαν τέτοιο
πάλι ,απλά καλό ήταν , οχι τιποτα φοβερό.
Το memento σαν "ψυχολογικό θρίλερ" πολύ καλύτερο και το dark knight σαν περιπέτεια επίσης πολύ καλύτερο,
ατμοσφαιρικά ,σκοτεινά(dark knight) με δυνατούς χαρακτήρους.
Η αρχική ιδέα μάλλον καλή αλλά το τελικό πακέτο δεν...

*επίσης, έλεος με το χολυγουντιανό κλισέ όπου στις πιο κρίσιμες στιγμές της δράσης πάντα οι ήρωες έχουν
όρεξη για χιουμοράκι και πετάνε ατάκες του κώλου που ούτε ο σεφερλής δε θα έγραφε!

reinmeister
01/09/2010, 04:46
the expendables ρε λεμε...ολοι οι τιτανες του ξυλου και του σκοτωμου μαζι να κοπανανε τους παντες...

το κατευχαριστηθηκα λεμε...:D :D :D

κιμωνα διπλα στο dark city του proyas δεν βαζω τιποτα μεταγενεστερο...

Cpt. Haddock
01/09/2010, 04:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
the expendables ρε λεμε...ολοι οι τιτανες του ξυλου και του σκοτωμου μαζι να κοπανανε τους παντες...

το κατευχαριστηθηκα λεμε...:D :D :D

Eνα τηλέφωνο δε ξερεις να πάρεις ε; :mad:

reinmeister
01/09/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Eνα τηλέφωνο δε ξερεις να πάρεις ε; :mad:

εαν το εβλεπα κινηματογραφο ξερεις οτι θα παιρνα...:D

Cpt. Haddock
01/09/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εαν το εβλεπα κινηματογραφο ξερεις οτι θα παιρνα...:D

Α!

Οκ :D

Panopticon7
01/09/2010, 04:49
Ουτε εμενα μ αρεσε. :yuck:

makis206
01/09/2010, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εαν το εβλεπα κινηματογραφο ξερεις οτι θα παιρνα...:D

Έεεεελα βρε και πουυυυ το είδες εσύ;;; Αφού δεν παίζει ακόμα σε ΝτιΒιΝτί...!:D

Δωράκι του Τηλεθεατή;;;:D :D :D

manhunter
01/09/2010, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
the expendables ρε λεμε...ολοι οι τιτανες του ξυλου και του σκοτωμου μαζι να κοπανανε τους παντες...

το κατευχαριστηθηκα λεμε...:D :D :D

κιμωνα διπλα στο dark city του proyas δεν βαζω τιποτα μεταγενεστερο...



Θα συμφωνήσω στο dark city.
Aλλά....
Το βρηκα εξαιρετικά προτότυπο, εξαιρετικά εφυές.
Μου άρεσε πάρα πολύ την μεταφορά που έκανε, απο το μυαλό του και πως σκέφτεται τα/για όνειρα, και γενικά πως το μετέφερε τόσο χαρακτηριστικά στην οθόνη.

Καιρό είχα να δώ τόσο καλό ταινιάκι.

Μην ξεκινήσουμε ποια ηταν καλύτερα άλλων γιατι δεν θα τελειώσουμε ποτέ...
Και ξέρεις οτι με εσένα...αργώ να τελειώσω....
:blush:

:wacko: :wacko:

manhunter
01/09/2010, 04:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έεεεελα βρε και πουυυυ το είδες εσύ;;; Αφού δεν παίζει ακόμα σε ΝτιΒιΝτί...!:D

Δωράκι του Τηλεθεατή;;;:D :D :D



Ξέρει τον σκηνοθέτη/σεναριογράφο προσωπικά


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

reinmeister
01/09/2010, 05:24
θα κανονισουμε αμεσα κιμηματοκαφε...να το μπιουμε μια φορα και να λιωσουμε στην παρλα για ταινιες... :D

manhunter
01/09/2010, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
θα κανονισουμε αμεσα κιμηματοκαφε...να το μπιουμε μια φορα και να λιωσουμε στην παρλα για ταινιες... :D



Τι κάνεις σήμερα αργά το βράδυ αγαπημένε ?
Θέλεις να μιλήσουμε για ταινίες μεγάλου μηκους?




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

reinmeister
01/09/2010, 05:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Τι κάνεις σήμερα αργά το βράδυ αγαπημένε ?
Θέλεις να μιλήσουμε για ταινίες μεγάλου μηκους?




:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

αμε...γουσταρεις να πιασουμε "ιβαν ο τρομερος" του τσερκασοφ?:D

manhunter
01/09/2010, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αμε...γουσταρεις να πιασουμε "ιβαν ο τρομερος" του τσερκασοφ?:D



Το μετέωρο βήμα το πελαργού, και το βλέμμα του Οδυσσέα θα πιάσουμε σήμερα του Αγγελόπουλου
Διψάω για σασπένς και ίντριγκες, δράση και πιστολιδί στις ταινίες...
Ειδικά σε αυτές τις δύο, η εναλλαγή των σκηνών, με δράση και ταχύτητα, συγκρίνονται μόνο με το ''The Kopanoi'' και μετά το χάος.....



:uplate: :hypnotize :wacko: :eyepop:

mikros boudas
01/09/2010, 05:47
το εχει δει εδω και καιρο και δε μου αρεσε (οπως δε μου αρεσε και το shutter island-καλη ατμοσφαιρα αλλα πολυ κακογραμμενο).εξυπνη ιδεα και πολυ καλη ταινια τεχνικα αλλα απο και περα πολλα πραγματα ελειπαν και δε με εβαλαν στην φαντασια του σκηνοθετη...και ειναι πολλα σχετικα με τα ονειρα και τα νευρολογικα που ελειπαν για να ειναι εστω λιγο πιο "ζωντανο"+ πως θεωρω τον ντι καπριο μετριο ηθοποιο και για ακομα μια φορα δε με επεισε.:beer: :beer:

gcrook
01/09/2010, 06:04
Ανετα Οσκαρ σεναριου και sound design (ισως και production design) .
Για τα υπολοιπα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια. :D :D :D

manhunter
01/09/2010, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ανετα Οσκαρ σεναριου και sound design (ισως και production design) .
Για τα υπολοιπα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια. :D :D :D


Όλο το βράδυ αυτο σκεφτόμουν

Όσκαρ Πρωτότυπο Σεναρίου (άνετα και με διαφορά)
Όσκαρ Φωτογραφίας
Όσκαρ μουσικάρες έβερ......

Αλλά και αυτο με το sound design που λες, απλά πιστευω οτι οι ήχοι ήταν ότι έπρεπε και σε έβαζαν αρκετά στο κλίμα....πολύ έντονοι...


Τεσπά, πολλά λέω, και θα βγεί κανείς να πεί οτι δουλεύω στην παραγωγή

:lol: :lol: :lol: :lol:

GATHAN
01/09/2010, 06:12
όλα καλα και ωραία... πράγματικά ταινιάρα, ο κόσμος είναι 1000 χρόνια μπροστά ...αλλά...


ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ????
:uplate: :sick:

mikros boudas
01/09/2010, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
όλα καλα και ωραία... πράγματικά ταινιάρα, ο κόσμος είναι 1000 χρόνια μπροστά ...αλλά...


ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ????
:uplate: :sick: η εμφυτευση εγινε στον εαυτο του,γι αυτο δε μαθαμε ποτε πως εφτασε στην παραλια στην αρχη και γι αυτο η σβουρα δεν επεσε.

θα μπορουσε βεβαια να βαλει τον παππου των παιδιων να τα φερει να τα δει:lol: :lol:

gcrook
01/09/2010, 06:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN


ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ????
:uplate: :sick:

ΚΕΡΔΙΣΑΝ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
01/09/2010, 06:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ΚΕΡΔΙΣΑΝ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

οι καλοί; :lol:

gcrook
01/09/2010, 06:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter

Αλλά και αυτο με το sound design που λες, απλά πιστευω οτι οι ήχοι ήταν ότι έπρεπε και σε έβαζαν αρκετά στο κλίμα....πολύ έντονοι...


http://vimeo.com/13396749 :D

manhunter
01/09/2010, 06:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
http://vimeo.com/13396749 :D

Εντωμεταξύ το τραγουδάκι που παίζει (Edith Piaf - Non, Je ne regrette rien ) ακούγεται σε όλη την ταινία.
Και καλά το έβαζαν για το ξύπνημα και το kick αλλά αν προσέξεις, στα άλλα ''επίπεδα'' των ονείρων επειδη ο χρόνος μεγαλώνει και πάει πιο αργά, ακούγεται πάλι το τραγούδάκι αυτό στο πιο αργό του

Κοιτα εδώ σκάλωμα....


http://www.youtube.com/watch?v=Q2sD3QvwnjY&feature=related

BLiTzER
01/09/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Εμένα δε μου άρεσε .
Ίσως γιατί δε περίμενα άλλο ένα μπλοκμπάστερ με ανελέητο πιστολίδι , που και σαν τέτοιο
πάλι ,απλά καλό ήταν , οχι τιποτα φοβερό.
Το memento σαν "ψυχολογικό θρίλερ" πολύ καλύτερο

Το Memento είναι ταινιάρα και περίμενα κάτι ανάλογο από το Inception, αλλά όλοι (οι μη-fanboys) μου λένε ότι είναι απλά εφφέ και 0 ουσία. Θα το δω σύντομα, αλλά κάτι μου λέει ότι δε θα εντυπωσιαστώ.



Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

κιμωνα διπλα στο dark city του proyas δεν βαζω τιποτα μεταγενεστερο...

Και νόμιζα ότι είμαι ο μόνος που θεωρεί το Dark City το μεγάλο αδερφάκι του Matrix.

Nikker
01/09/2010, 06:46
Για μένα ο Nolan είναι εγγύηση καλής ταινίας. Ακόμα μετανιώνω που δεν είχα πάει στο σινεμά να δω το Prestige νομίζωντας ότι είναι γυναικουλίστικη ταινία με ταινίες Prada και μαλακίες.

Ο Nolan πήρε ένα κόμικ, έναν άνθρωπο που ντύνεται νυχτερίδα και πολεμάει σκιάχτρα, πιγκουίνους και κλόουν, και το μετέφερε επιτιχώς στον ρεαλιστικό κόσμο ικανοποιώντας τους πάντες. Παράλληλα είναι πολύ δύσκολο να πας σε μία ταινία με προσδοκίες ψηλά στον ουρανό και παρόλαυτα να βγεις ικανοποιημένος.

Παρόμοια και το Inception μου άρεσε πάρα πολύ.
Με την καμμία δεν δόθηκε τόση έμφαση στο πιστολίδι όσο λένε μερικοί. Η ταινία με τα ειδικά εφέ της δεν προσπαθεί να εντυπωσιάσει με τους πυροβολισμούς και τις εκρήξεις αλλά με το σουρεάλ του ονειρικού κόσμου, και κυρίως την φωτογραφία της και την αρχιτεκτονική της. Η πόλη που διπλώνει, οι ουρανοξύστες δίπλα στη θάλασσα, το αρχικό όνειρο και ο supercool τυπάς στο ξενοδοχείο.
Εκμεταλλεύεται το θέμα της στο έπακρο.Δεν υπάρχει όμως κάποιος να προσθέσει κάτι στον ονειρόκοσμο του Nolan, τα είχε όλα. Εκτός απο την κορυφαία αρχιτεκτονική και φωτογραφία, εξηγεί τον ρόλο και την σημαντικότητα του καθε inceptor, οι μάχες πολύ καλές καθώς και οι μάχες με το υποσυνείδητο.
Θα μπορούσε να δοθεί λίγη περισσότερη σημασία και στους άλλους χαρακτήρες πλυν του Di Caprio και του Σκιάχτρου.


Η μόνη απογοήτευση είναι που δεν σκότωσε με αργό και οδυνηρό τρόπο την μαλακισμένη απο το Juno.

http://static02.mediaite.com/geekosystem/uploads/2010/07/in-your-dreams-e1280240379259.jpeg

Όσο για το τι έγινε στο τέλος.
Spoiler====================================
Ο DiCaprio έμεινε άλλα 50 χρόνια μέσα στον ονειρόκοσμο για να βοηθήσει τον Ιάπωνα να βγει ώστε να μην πέσει σε κόμα.
Ορίστε τα όνειρα.
http://cdn2.knowyourmeme.com/i/000/066/141/original/Inception-hires.jpg?1282063963

Tpap
01/09/2010, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...διπλα στο dark city του proyas δεν βαζω τιποτα μεταγενεστερο...


+1000..!!! :a10:

Με έναν ανεπανάληπτα μοναδικό Σαδερλαντ... :beer: :beer:

(να είχε φτιάσει και λίγο το φρύδι το Τζενάκι...)


Ακαδημίας, Άσσος.

mikros boudas
01/09/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikker
Για μένα ο Nolan είναι εγγύηση καλής ταινίας. Ακόμα μετανιώνω που δεν είχα πάει στο σινεμά να δω το Prestige νομίζωντας ότι είναι γυναικουλίστικη ταινία με ταινίες Prada και μαλακίες.

Ο Nolan πήρε ένα κόμικ, έναν άνθρωπο που ντύνεται νυχτερίδα και πολεμάει σκιάχτρα, πιγκουίνους και κλόουν, και το μετέφερε επιτιχώς στον ρεαλιστικό κόσμο ικανοποιώντας τους πάντες. Παράλληλα είναι πολύ δύσκολο να πας σε μία ταινία με προσδοκίες ψηλά στον ουρανό και παρόλαυτα να βγεις ικανοποιημένος.

Παρόμοια και το Inception μου άρεσε πάρα πολύ.
Με την καμμία δεν δόθηκε τόση έμφαση στο πιστολίδι όσο λένε μερικοί. Η ταινία με τα ειδικά εφέ της δεν προσπαθεί να εντυπωσιάσει με τους πυροβολισμούς και τις εκρήξεις αλλά με το σουρεάλ του ονειρικού κόσμου, και κυρίως την φωτογραφία της και την αρχιτεκτονική της. Η πόλη που διπλώνει, οι ουρανοξύστες δίπλα στη θάλασσα, το αρχικό όνειρο και ο supercool τυπάς στο ξενοδοχείο.
Εκμεταλλεύεται το θέμα της στο έπακρο.Δεν υπάρχει όμως κάποιος να προσθέσει κάτι στον ονειρόκοσμο του Nolan, τα είχε όλα. Εκτός απο την κορυφαία αρχιτεκτονική και φωτογραφία, εξηγεί τον ρόλο και την σημαντικότητα του καθε inceptor, οι μάχες πολύ καλές καθώς και οι μάχες με το υποσυνείδητο.
Θα μπορούσε να δοθεί λίγη περισσότερη σημασία και στους άλλους χαρακτήρες πλυν του Di Caprio και του Σκιάχτρου.


Η μόνη απογοήτευση είναι που δεν σκότωσε με αργό και οδυνηρό τρόπο την μαλακισμένη απο το Juno.

http://static02.mediaite.com/geekosystem/uploads/2010/07/in-your-dreams-e1280240379259.jpeg

Όσο για το τι έγινε στο τέλος.
Spoiler====================================
Ο DiCaprio έμεινε άλλα 50 χρόνια μέσα στον ονειρόκοσμο για να βοηθήσει τον Ιάπωνα να βγει ώστε να μην πέσει σε κόμα.
Ορίστε τα όνειρα.
http://cdn2.knowyourmeme.com/i/000/066/141/original/Inception-hires.jpg?1282063963 το ο,τι δε θα μπορουσε καποιος να προσθεσει κατι απο που προκυπτει?:beer:
επισης για το τελος,επιμενω πως εκανε ινσεπτιον στον εαυτο του για να μην θεωρηθει τον εαυτο του υπευθυνο για το θανατο της γυναικας του..
επισης,μπορουμε να το παρουμε και παραβολικα το εργο σχετικα με τον ολο κοσμο του θεαματος

gcrook
01/09/2010, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Το Memento είναι ταινιάρα και περίμενα κάτι ανάλογο από το Inception, αλλά όλοι (οι μη-fanboys) μου λένε ότι είναι απλά εφφέ και 0 ουσία. Θα το δω σύντομα, αλλά κάτι μου λέει ότι δε θα εντυπωσιαστώ.




Και νόμιζα ότι είμαι ο μόνος που θεωρεί το Dark City το μεγάλο αδερφάκι του Matrix.

Σιγουρα δεν ειναι το αριστουργημα του αιωνα,αλλα ειναι μια ξεχωριστη ταινια με ενα σπανιο πλεονεκτημα που δεν το βρισκεις πια σχεδον καθολου σε συγχρονα μπλοκμπαστερ.
Σε καθηλωνει απο την αρχη μεχρι το τελος.
Βασικα αυτο σημαινει οτι οποιος το δει και προλαβει να τελειωσει τα ποπκορν του στο σινεμα ειναι ενα αναισθητο γιδι και δεν του αξιζει να απολαμβανει τα ωφελη του πολιτισμου.:lol: :lol:

Επισης το Νταρκ Σιτι και τα Ματριξ περα απο το οτι ειναι και τα δυο νεο-νουαρ δεν εχουν και πολλα κοινα.

Ρε σεις ασχετο,ειδε κανενας τους Expendables?Αξιζει το καφριλικι η;

BLiTzER
01/09/2010, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Επισης το Νταρκ Σιτι και τα Ματριξ περα απο το οτι ειναι και τα δυο νεο-νουαρ δεν εχουν και πολλα κοινα.

Πολλά, όπως το θέτεις, όχι, δεν έχουν. Αλλά νομίζω το Matrix δανείστηκε κάποιες (βασικές) ιδέες (δεν το λέω υποτιμητικά σε καμία περίπτωση). Βέβαια, ξέρεις τι λένε για το eye of the beholder.

GATHAN
01/09/2010, 07:19
+ άπειρο για το dark city :winka:

devil's animal
01/09/2010, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Ρε σεις ασχετο,ειδε κανενας τους Expendables?Αξιζει το καφριλικι η;


Stalone και Statham στους πρωταγωνιστικους ρολους...οι αλλοι απλα εκαναν τα δικα τους σε καποιες σκηνες...

πρωτοτυπο σεναριο....χα,χα..τι ειναι αυτο??


σκηνες δρασης καλες,αλλα οχι κατι ιδιαιτερο...

ξυλο μπολικο αλλα οχι κατι ιδιαιτερο...με εξαιρεση τον Jet Li και τον Statham...

Rourke σε ρολο συμβουλατορα που του πηγαινε...

για να περασεις το βραδυ σου καλη ειναι, αλλα μεχρι εκει.

αυτια.
:wave2:

Cpt. Haddock
01/09/2010, 07:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
[...]Ρε σεις ασχετο,ειδε κανενας τους Expendables?Αξιζει το καφριλικι η;

θα πάμε; :D

manhunter
01/09/2010, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
θα πάμε; :D


πότε πότε????


:a30: :a30:

Cpt. Haddock
01/09/2010, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
πότε πότε????


:a30: :a30:

Αυριο βραδυ;

vaska
01/09/2010, 08:25
Ρε κοίτα κάτι ταινίες που παίζουν οι σινεμάδες στην Πρωτεύουσα... κι εμείς εδώ βλέπουμε "Η Αλίκη στο Ναυτικό". Αμ γι' αυτό σας λένε Πρωτευουσιάνους. αφού μπορείτε και καταλαβαίνετε αυτές τις ταινίες. 100 χρόνια και βάλε είστε μπροστά λέμε...


Άντε τώρα πάω να δω φίλμ νουάρ...

:rotflmao: :rotflmao: :beer:

Cpt. Haddock
01/09/2010, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Άντε τώρα πάω να δω φίλμ νουάρ...

Μπάρμπα, ξέρεις φαντάζομαι οτι δεν τα λένε φιλμ νουάρ επειδή ειναι ασπρόμαυρα :p


(το ξέρεις οτι το σινεμα ειναι εγχρωμο, ε; :look: )

manhunter
01/09/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αυριο βραδυ;


Χμμμ, με επιφύλαξη ...το βλέπουμε και σου λέω



:beer: :beer:

vaska
01/09/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπάρμπα, ξέρεις φαντάζομαι οτι δεν τα λένε φιλμ νουάρ επειδή ειναι ασπρόμαυρα :p


(το ξέρεις οτι το σινεμα ειναι εγχρωμο, ε; :look: )

Τι να σε πω παιδάκι μου, κάθε Κυριακή έρχεται ένας από την Αθήνα και που σουρουπώνει μαζευόμαστε στην πλατεία, βγάζει αυτό από το φορτηγάκι του ένα μηχάνημα που κάνει πρρρρ πρρρρ πρρρρ και δείχνει κάτι εικόνες. Τώρα για χρώμα θα σε γελάσω, δεν καλοβλέπω ξέρεις, ο γιατρός μου είπε ότι έχω στα μάτια μου (κάτσε να δεις πως το είπε........α!!! ναι) Νιαγάρα είπε.


:wave2: :wave2:

reinmeister
01/09/2010, 14:29
παρτε κι ενα γαματο goth απο diary of dreams με background την φωνη του kiefer απο το dark city...

http://www.youtube.com/watch?v=nCsYy6pnqd8

Xrider
07/09/2010, 12:45
Μηπως θα επρεπε να κανουμε ενα κολλημενο θεμα τα περι του σινεμα?

Χτες ειδα το EXPANDEBLES....σουπερ μαπα εργο!!!
Τα μποτοξ του Σταλονε ,περουκα του Σβαρτζεναγκερ (μολις 2 λεπτα εμφανιση σε ολο το εργο) ηταν αυτα που ειχαν γελιο!

mikros boudas
07/09/2010, 14:47
The last exorcism...
Μετρια ταινια.Το πρωτο μισο ειναι αρκετα ενδιαφερον αλλα δεν αξιζει τα λεφτα για το σινεμα.Το δευτερο μισο εχει κακο ρυθμο και το σεναριο χανεται σε δρομους μακρινους.
Στα +:ενδιαφερουσα ταινια με καλο πρωτο μερος.
-:καθολου τρομακτικη σε κανενα επιπεδο,ουτε ψυχολογικα ουτε gory ουτε τιποτις.Μεγαλο μειον ειναι ο τροπος που ειναι γυρισμενη.Υποτιθεται πως ειναι υλικο απο ενα ντοκιμαντερ με θεμα τον εξορκισμο αλλα για να το κανουν να φαινεται μη επαγγελματικο,η καμερα κουναει συνεχως και τα φοκους ειναι αλλου ντ'αλλου.
Να μην την δειτε στο σινεμα,να περιμενετε το dvd.

Dinner for schmucks...)ρημεηκ του "Le dîner de cons"
Ενδιαφερουσα ταινια.Κλασσικη κωμωδια του στυλ δε χανγκοβερ,παρθενος ετων σαραντα κλπ κλπ.Αν σας αρεσουν αυτες οι ταινιες θα περασετε ευχαριστα μιαμιση ωρα στο σινεμα.Κατι της λειπει ομως,μοιαζει να ειναι ανολοκληρωτη,ισως λογο κακου ρυθμου.Του σκηνοθετη meet the fockers και ενος εκ των Austin Powers.
Στα + : ευχαριστη αμερικανια για ποπκορν,κοκα κολα και χαλαρωση.Ε κλασικ κομεντι-στονερ μουβι.
-: αξιζουν ολα αυτα το εικοσαυρο??χμμ

Knight and day...
Μπουρδιτσα.Γκομενοταινια για να μην σας γκρινιαζουν αλλα απο τις κακες.Δεν αξιζε τα λεφτα της.
Στα :+ Η Καμερον Ντιαζ που,αν και σχεδον σαραντα,ειναι ακομα αστερι.Ελαχιστες στιγμες γελιου.
Στα -: οχι κατι συγκεκριμενο,γενικα μετρια.Κωμωδια δρασης,ρομαντικι κομεντι...

οπως καταλαβατε το θεμα για τον σινεμα αξιζει να γινει:rotflmao:

Tpap
09/09/2010, 18:16
Μέτριο και λίγο βαρετό -στα σημεία και όχι μόνο- το ισέπσιον.


Καλό -γι αυτό που φτιάχτηκε- το εξπένταμπλς.
Τουλάχιστον διασκεδάζεις για δυό ωρίτσες άνετα.
ΜΕ άρεσε ο Σταλλόνε γέρος, ωραίος ο Μίκης, μασίφ ο Λούντγκρεν, και όπως πάντα ον δε σπότ ο Έρικ.
Αυτό που περίμενα, αυτό είδα.

Amplified
09/09/2010, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αμε...γουσταρεις να πιασουμε "ιβαν ο τρομερος" του τσερκασοφ?:D

Ο Ιβάν ο Τρομερός είναι του Αϊζενστάιν. Το inception πάρα πολύ καλό.

reinmeister
09/09/2010, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Ο Ιβάν ο Τρομερός είναι του Αϊζενστάιν. Το inception πάρα πολύ καλό.

απολυτως σωστος...νικολαι τσερκασωφ ο πρωταγωνιστης...:beer: :beer:

ειχα σκεφτει να το διορθωσω ,αλλα λεω σιγα μην το προσεξει κανεις...:lol: :lol:

@καραφλοδαιμονα...ο σταθαμ ηταν ο δε μπεστ,αλλα σε βλεπω να το κανεις λιστεριν...πορκοις?:p

mikros boudas
09/09/2010, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
απολυτως σωστος...νικολαι τσερκασωφ ο πρωταγωνιστης...:beer: :beer:

ειχα σκεφτει να το διορθωσω ,αλλα λεω σιγα μην το προσεξει κανεις...:lol: :lol:

@καραφλοδαιμονα...ο σταθαμ ηταν ο δε μπεστ,αλλα σε βλεπω να το κανεις λιστεριν...πορκοις?:p συμφωνω μαζι σου για τον στεηθαμ.πιστευω ο,τι και στην πραγματικη ζωη του τετοια κανει:rotflmao:

reinmeister
09/09/2010, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
συμφωνω μαζι σου για τον στεηθαμ.πιστευω ο,τι και στην πραγματικη ζωη του τετοια κανει:rotflmao:

εθνικη αγγλιας στις καταδυσεις ηταν και ειχε παει καλα και σε ολυμπιακους...μοντελο στην συνεχεια μεχρι που τον ανακαλυψε ο ριτσι και του εδωσε ρολο στο lock stock and two smoking barrels...

the rest is history....

παρεμπιπτοντως η ανωτερω ταινια ,μαζι με το snatch του ιδιου σε ενα ελαχιστα μικροτερο βαθμο,ειναι μακραν απο τις εξυπνοτερες σεναριακα και κορυφαια σκηνοθετημενες ταινιες...

Amplified
09/09/2010, 20:15
Η καλύτερη στιγμή του Statham, πιστεύω είναι το mean machine. ^

EVI
09/09/2010, 20:16
το ειδα και εγω...αλλα ειχα πιει αρκετες μπυρες και ημουν και ολη μερα στη δουλεια...και ηταν και μια μερα μετα την πανσεληνο ... αλλα οκ το καταλαβα :lol: μου αρεσε , εξυπνο κατι διαφορετικο.Δυστηχως μισω τον ντικαπριο αλλα ενταξη...

mikros boudas
09/09/2010, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εθνικη αγγλιας στις καταδυσεις ηταν και ειχε παει καλα και σε ολυμπιακους...μοντελο στην συνεχεια μεχρι που τον ανακαλυψε ο ριτσι και του εδωσε ρολο στο lock stock and two smoking barrels...

the rest is history....

παρεμπιπτοντως η ανωτερω ταινια ,μαζι με το snatch του ιδιου σε ενα ελαχιστα μικροτερο βαθμο,ειναι μακραν απο τις εξυπνοτερες σεναριακα και κορυφαια σκηνοθετημενες ταινιες... γνωριζω την ιστορια του,γι αυτο και το ρολλινγκ γελακι!!ειναι action hero με τα ολα του!+μια γυναικεια παρατηρηση απο μια φιλη που ειχα μαζι,ειναι ο μοναδικος που δεν ξυριζεται χαχαχα :bigcry: επισης συμφωνω για το lock stock and two smoking barrels.ανετα στις τοπ 5 ταινιες που εχω δει(στην κατηγορια real life ταινιες βεβαιως)

reinmeister
09/09/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Η καλύτερη στιγμή του Statham, πιστεύω είναι το mean machine. ^

εγω θα κυριολεκτισω στο "στιγμη" και θα πω το "ζι τζερμανς" στο snatch...:lol: :lol:

Tpap
09/09/2010, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
@καραφλοδαιμονα...ο σταθαμ ηταν ο δε μπεστ,αλλα σε βλεπω να το κανεις λιστεριν...πορκοις?:p

Τον ξέχασα -η αλήθεια είναι...ήταν πολύ ''μεγάλοι'' οι υπόλοιποι, + ότι μου φάνηκε λίγο να βαριέται...

Με αρέσει ο Στάθαμ ρε, όπως και ο Βίνυ Τζόουνς. Δεν συζητώ για τα τρανσπορτέρια καθόλου, γιατί δεν άντεχα ούτε 5'' να δώ.

Στου Γκάι ήταν δυνατός. :beer: :beer: :beer:

el_hymador
16/09/2010, 23:54
Το ειδα και εγω σημερα...τι να λεμε....μου κουνηθηκε το μυαλο, ΤΑΙΝΙΑΡΑ και χαλαρα μεσα στην τριαδα των καλυτερων που εχω δει απο ολες τις αποψεις: σεναριο, σκηνοθεσια, φωτογραφια, μουσικη, τα παντα ολα...

ΤΑΙΝΙΑΡΑ.-

nikos_abel
07/06/2011, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Η καλύτερη στιγμή του Statham, πιστεύω είναι το mean machine. ^

Στο μιν μασίν πρωταγωνιστεί ο Vinnie Jones (http://en.wikipedia.org/wiki/Vinnie_Jones)

(Άντε, να αναστηθεί και το θέμα)

SoulGR
07/06/2011, 13:52
πραγματικα ταινιαρα το inception,αρκει να το καταλαβει κανεις βεβαια,η κοπελα που ειχαμε παει τοτε να το δουμε δεν καταλαβε χριστο και ειχε ξενερωσει εντελως:rotflmao: :rotflmao:


παντως η καλυτερη ταινια που εχω δει,ειναι το good will hunting,εχει φοβερο σεναριο:beer:

Amplified
07/06/2011, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
Στο μιν μασίν πρωταγωνιστεί ο Vinnie Jones (http://en.wikipedia.org/wiki/Vinnie_Jones)



Είπε κανένας το αντίθετο ;

Shinji Ikari
15/06/2011, 14:20
Για μενα το Ιnception ειναι μια βλακεια οπως τα Τρανσφορμερς, Αβαταρ, κλπ. Οταν φτιαχνεις σκηνες ασχετες με τους κανονες του κοσμου οπου διαδραματιζεται το εργο και καθε σκηνη εχει λογικη φτιαγμενη για να ταιριαζει στη δραση, εργο ειναι αυτο? Εργα κανονικα εχουν σταματησει να βγαζουν εδω και εικοσι χρονια οι Μεγαλοι.
Και τι ονειρα ηταν αυτα? κανονικοι ανθρωποι με κανονικα οπλα σε κανονικες τοποθεσιες. Στη σκηνη με το τρενο μεσα στην πολη πηγε να κανει κατι αλλα δεν κατεληξε πουθενα. Και πως εκανε το ιnception που ηταν και καλα αδυνατο? τον ξεγελασε με τη μεταμφιεση για να τον εμπιστευτει, τιποτα αλλο δεν χρειαστηκε στην τελικη.Και στο τελος σιγα την πρωτοτυπια, υπαρχει καποιος που δεν καταλαβε οτι θα κατελειγε ετσι απο τα πρωτα πεντε λεπτα? Αν το σκεφτειτε λιγο θα καταλαβετε ποσο ρηχω και ανουσιο ηταν. Ευτυχως ηρθε η Marvel productions και ξεστραβωθηκαμε.

noe13
15/06/2011, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shinji Ikari
Για μενα το Ιnception ειναι μια βλακεια οπως τα Τρανσφορμερς, Αβαταρ, κλπ. Οταν φτιαχνεις σκηνες ασχετες με τους κανονες του κοσμου οπου διαδραματιζεται το εργο και καθε σκηνη εχει λογικη φτιαγμενη για να ταιριαζει στη δραση, εργο ειναι αυτο? Εργα κανονικα εχουν σταματησει να βγαζουν εδω και εικοσι χρονια οι Μεγαλοι.
Και τι ονειρα ηταν αυτα? κανονικοι ανθρωποι με κανονικα οπλα σε κανονικες τοποθεσιες. Στη σκηνη με το τρενο μεσα στην πολη πηγε να κανει κατι αλλα δεν κατεληξε πουθενα. Και πως εκανε το ιnception που ηταν και καλα αδυνατο? τον ξεγελασε με τη μεταμφιεση για να τον εμπιστευτει, τιποτα αλλο δεν χρειαστηκε στην τελικη.Και στο τελος σιγα την πρωτοτυπια, υπαρχει καποιος που δεν καταλαβε οτι θα κατελειγε ετσι απο τα πρωτα πεντε λεπτα? Αν το σκεφτειτε λιγο θα καταλαβετε ποσο ρηχω και ανουσιο ηταν. Ευτυχως ηρθε η Marvel productions και ξεστραβωθηκαμε. τουλαχιστον αυστηρος....

nikos_abel
15/06/2011, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Amplified
Είπε κανένας το αντίθετο ;

Ωχ! Τον είχα ξεχάσει τον μονκ! Έχεις δίκιο!!!

nikos_abel
15/06/2011, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
τουλαχιστον αυστηρος....

Κατα βάθος βέβαια δεν έχει κι άδικο. Όχι μλκία βέβαια αλλά όντως αρκετά προβλέψιμο.

Ακόμα περιμένω να πάθω το κλικ που είχα πάθει π.χ. με την 6η αίσθηση...

Cpt. Haddock
15/06/2011, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
[...]Ακόμα περιμένω να πάθω το κλικ που είχα πάθει π.χ. με την 6η αίσθηση...

Αν ειναι βγει πρώτα το inception ομως, πιθανον να έλεγες το αντιθετο :winka:

nikos_abel
15/06/2011, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν ειναι βγει πρώτα το inception ομως, πιθανον να έλεγες το αντιθετο :winka:

Απόλυτα σύμφωνος :a10:

Και πριν το μάτριξ όμως είχα δει και το μπλέιντ αλλά και το νταρκ σίτι.
Κι όμως με καθήλωσε (για το 1ο μάτριξ μιλώ έ; )

Παρεπιπτόντως


Πιάστον το πστ να ησυχάσουμε!!!!!


229070

Cpt. Haddock
15/06/2011, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
[...](για το 1ο μάτριξ μιλώ έ; )[...]

γιατι, βγηκαν κι αλλα; :smokin:

nikos_abel
15/06/2011, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
γιατι, βγηκαν κι αλλα; :smokin:

Ναι, αυτό με το λόγο του Παπανδρέ...εεεεε Μορφέα στη Ζάιον και αυτό με τα Τρανσφόρμερς που
παλεύανε με κάτι κατσαρίδες από σίδερο :rotflmao: :rotflmao:

Έλα, το ρελόαντεντ καλό ήτανε, το ρεβολούσιον ήταν πατάτα..

chr1s_86
15/06/2011, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
γιατι, βγηκαν κι αλλα; :smokin:

:beer: :beer:

EVI
15/06/2011, 16:12
3 erga htan gia mena ta poio ''eksypna'' apo apopsi ti tha ginei argotera

american history X

the others

fight club

ziggΥ
15/06/2011, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
3 erga htan gia mena ta poio ''eksypna'' apo apopsi ti tha ginei argotera

american history X

the others

fight club
αυτό το the others ακόμα αναρωτιέμαι γιατί δε το χω δει ακόμα..:wacko:

nik karanik
15/06/2011, 16:23
upotheto kanenas den exei dei ton 13o orofo apo ton opoio exoun klepsei to concept toy matrix.
h px to psuthiroi pneymaton pou an k kalytero apo thn 6h aisthish kukloforise thn idia epoxh k to efage to marketing.oso gia to the others auto htan ontos kalo.to fight club antithetos apo th
genikh antilipsh to vrika vareto k apla eixe star k mia k kala anarxikh apopsh.marese mono h antilhpsh ths katapieshs pou upokyntai o anthropos.kai gia na eim k in topic to inception htan provlepsimo san thema omos h prosegish tou oneiro san enan kosmo pou mporeis na taksidepseis , elekseis k enteli dhmiourgiseis marese

Shinji Ikari
15/06/2011, 18:51
Νταξει, ολα τα εργα αντιγραφουν στοιχεια απο καπου αλλου. Μεσα σε Ματριξ μπηκε πρωτος o Dr Who καπου στο 1960 - '70 και ειναι και ο πρωτος που ειπε τη λεξη στην οθονη, πληροφοριακα. Το Fight club οπως το V for vendeta και κατι αλλα, υποστηριζουν το αντιθετο απο αυτο που παρουσιαζουν επιφανιακα θα ελεγα εγω. Οπως το Starship troopers αλλα με το αντιθετο νοημα. If you know what i mean.

nik karanik
15/06/2011, 18:55
kala gia dr who ti na pei..apoluto respect polu mprosta apo thn epoxh tou.parakoloutho akoma..an protimousa ton tennant san dr who.btw to matrix den eklepse aplos apo to 13 patoma..des to de tha xasis.;) btw no.2 marese polu to matrix

Shinji Ikari
15/06/2011, 19:37
Το 13th Floor ειναι στη λιστα μου. Ο Doctor με το συντριπτικο διαλογο και τις απιστευτες ιδεες δεν παιζεται. Αλλα το πλεονεκτημα του ειναι και το μειονεκτημα του. Τον εχουν οι Bρετανοι. Το προβλημα ολλων των Blockbuster ειναι βαζουν οτι τους περασει απ' το μυαλο μεσα για να ειναι μια σκηνη ωραια ασχετα αν ταιριαζει με τη λογικη του εργου, επεισης εχουν σκηνες στανταρ να μπουν στο εργο για να πιασει δημογραφικο αλλιως δεν δινουν τα πολλα λεφτα. Μην αρχισω τωρα και για την εκτη αισθηση... που ειναι επεισοδιο παιδικης εκπομπης γυρισμενο για μεγαλους.

noe13
15/06/2011, 20:03
2 καλες ταινιες που ειδα τελευταια:

1)Repo men
2)Equilibrium

nikos_abel
15/06/2011, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ziggΥ
αυτό το the others ακόμα αναρωτιέμαι γιατί δε το χω δει ακόμα..:wacko:

Μάλλον δεν ξέρεις την ελληνική απόδοση του τίτλου για αυτό :

"Τσι άλλοι"

nikos_abel
15/06/2011, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik karanik
upotheto kanenas den exei dei ton 13o orofo apo ton opoio exoun klepsei to concept toy matrix.
h px to psuthiroi pneymaton pou an k kalytero apo thn 6h aisthish kukloforise thn idia epoxh k to efage to marketing.oso gia to the others auto htan ontos kalo.to fight club antithetos apo th
genikh antilipsh to vrika vareto k apla eixe star k mia k kala anarxikh apopsh.marese mono h antilhpsh ths katapieshs pou upokyntai o anthropos.kai gia na eim k in topic to inception htan provlepsimo san thema omos h prosegish tou oneiro san enan kosmo pou mporeis na taksidepseis , elekseis k enteli dhmiourgiseis marese

13ος όροφος! Όντως κορυφαίο.
Για τους λίιιγο πιο ψαγμένους, ας δουν και τα επεισόδια με το χόλοντεκ
στο σταρ τρεκ δε νεξτ τζενερέισον. Αυτά με τον Μοριάρτη.

nik karanik
16/06/2011, 01:12
ti eipes tora pou to thimithikesv to holodeck...gamiseta..are piccard morfara..
to who ontosote pote to skizoun omos oi dialogoi k h idees ein kuriolektika apo allo sympan..;)

ziggΥ
16/06/2011, 01:37
ορίστε ρε για να ξαθάβετε thread τι γίνεται..


μόλις ξαναείδα το inception :lol:


και επειδή είχε περάσει και καιρός δε το θυμόμουν κιόλα :wacko:

και αυτή τη φορά το είδα και σε fullHD :wacko: :wacko:

και η ταινία είναι κορυφαία λέμε :wacko: :wacko: :wacko: