PDA

View Full Version : Μειώσεις Μισθών



super_toto
01/09/2010, 05:13
Θα ήθελα όποιος γνωρίζει από εργασιακά να μου πει τη γνώμη του.

Στην εταιρία όπου εργάζομαι αποφασίστικε να γίνει μείωση μισθών. Συγκεκριμένα οι μειώσεις υπάγονται στην παρακάτω κλίμακα

Για μικτές μηνιαίες αποδοχές
μέχρι 1499? 0%
από 1500? μέχρι 1800? -10%
από 1801? μέχρι 2000? -15%
από 2001? μέχρι 2500? -20%
από 2501? και άνω 25%

Στο κάθε υπάλληλο ο οποίος υπάγεται στις παραπάνω κατηγορίες επιδώθηκε ένα συμφωνητικό το οποίο αναφέρει ότι λόγω της οικονομικής κρίσης και των ζημιών που παρουσιάζει η εταιρία, θα υπάρξει η αντίστοιχη μείωση. Το συμφωνητικό θα πρέπει να υπογραφεί από τον υπάλληλο για να προχωρήσει η εταιρία στις μειώσεις. Διαφορετικά θα υπάρξει απόλυση (το τελευταίο δεν αναφερται στο συμφωνητικό)

Η ερώτησή μου είναι αν όλα τα παραπάνω είναι νόμιμα. Παλαιότερα γνωριζα ότι μια εταιρία δεν μπορούσε να προχωρήσει σε μείωση μισθού, ακόμα και με την συναίνεση του υπαλλήλου. Στις περιπτώσεις που γίνονταν αυτό, για να είναι νομότυπη η εταιρία θα έπρεπε να απολύσει την υπάλληλο , ή να παραιτηθεί αυτός, και στη συνέχεια να γίνει νέα σύμβαση με χαμηλότερες αποδοχές.

Φαντάζομαι για να προχωρά τώρα μία εταιρία σε κάτι τέτοιο, έχει αλλάξει το νομικό πλαίσιο.
Γνωρίζει κανείς αν μία προσφυγή στην επιθεώρηση εργασίας θα είχε κάποιο νόημα? Η απλά θα ήταν χαμένος χρόνος?

DUKASII
01/09/2010, 05:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Θα ήθελα όποιος γνωρίζει από εργασιακά να μου πει τη γνώμη του.

Στην εταιρία όπου εργάζομαι αποφασίστικε να γίνει μείωση μισθών. Συγκεκριμένα οι μειώσεις υπάγονται στην παρακάτω κλίμακα

Για μικτές μηνιαίες αποδοχές
μέχρι 1499? 0%
από 1500? μέχρι 1800? -10%
από 1801? μέχρι 2000? -15%
από 2001? μέχρι 2500? -20%
από 2501? και άνω 25%

Στο κάθε υπάλληλο ο οποίος υπάγεται στις παραπάνω κατηγορίες επιδώθηκε ένα συμφωνητικό το οποίο αναφέρει ότι λόγω της οικονομικής κρίσης και των ζημιών που παρουσιάζει η εταιρία, θα υπάρξει η αντίστοιχη μείωση. Το συμφωνητικό θα πρέπει να υπογραφεί από τον υπάλληλο για να προχωρήσει η εταιρία στις μειώσεις. Διαφορετικά θα υπάρξει απόλυση (το τελευταίο δεν αναφερται στο συμφωνητικό)

Η ερώτησή μου είναι αν όλα τα παραπάνω είναι νόμιμα. Παλαιότερα γνωριζα ότι μια εταιρία δεν μπορούσε να προχωρήσει σε μείωση μισθού, ακόμα και με την συναίνεση του υπαλλήλου. Στις περιπτώσεις που γίνονταν αυτό, για να είναι νομότυπη η εταιρία θα έπρεπε να απολύσει την υπάλληλο , ή να παραιτηθεί αυτός, και στη συνέχεια να γίνει νέα σύμβαση με χαμηλότερες αποδοχές.

Φαντάζομαι για να προχωρά τώρα μία εταιρία σε κάτι τέτοιο, έχει αλλάξει το νομικό πλαίσιο.
Γνωρίζει κανείς αν μία προσφυγή στην επιθεώρηση εργασίας θα είχε κάποιο νόημα? Η απλά θα ήταν χαμένος χρόνος? χαμενος χρόνος αν δεν υπογραψεις θα απολυθεις κτλ.
σε αλλες εταιριες παλι...το σκ ..εγινε πσκ ...

sniper
01/09/2010, 05:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Θα ήθελα όποιος γνωρίζει από εργασιακά να μου πει τη γνώμη του.

Στην εταιρία όπου εργάζομαι αποφασίστικε να γίνει μείωση μισθών. Συγκεκριμένα οι μειώσεις υπάγονται στην παρακάτω κλίμακα

Για μικτές μηνιαίες αποδοχές
μέχρι 1499? 0%
από 1500? μέχρι 1800? -10%
από 1801? μέχρι 2000? -15%
από 2001? μέχρι 2500? -20%
από 2501? και άνω 25%

Στο κάθε υπάλληλο ο οποίος υπάγεται στις παραπάνω κατηγορίες επιδώθηκε ένα συμφωνητικό το οποίο αναφέρει ότι λόγω της οικονομικής κρίσης και των ζημιών που παρουσιάζει η εταιρία, θα υπάρξει η αντίστοιχη μείωση. Το συμφωνητικό θα πρέπει να υπογραφεί από τον υπάλληλο για να προχωρήσει η εταιρία στις μειώσεις. Διαφορετικά θα υπάρξει απόλυση (το τελευταίο δεν αναφερται στο συμφωνητικό)

Η ερώτησή μου είναι αν όλα τα παραπάνω είναι νόμιμα. Παλαιότερα γνωριζα ότι μια εταιρία δεν μπορούσε να προχωρήσει σε μείωση μισθού, ακόμα και με την συναίνεση του υπαλλήλου. Στις περιπτώσεις που γίνονταν αυτό, για να είναι νομότυπη η εταιρία θα έπρεπε να απολύσει την υπάλληλο , ή να παραιτηθεί αυτός, και στη συνέχεια να γίνει νέα σύμβαση με χαμηλότερες αποδοχές.

Φαντάζομαι για να προχωρά τώρα μία εταιρία σε κάτι τέτοιο, έχει αλλάξει το νομικό πλαίσιο.
Γνωρίζει κανείς αν μία προσφυγή στην επιθεώρηση εργασίας θα είχε κάποιο νόημα? Η απλά θα ήταν χαμένος χρόνος?

Πιθανώς, αν οι αποδοχές είναι ανώτερες των ΣΣΕ τότε ίσως είναι νόμιμο... λογικά θα έχουν και νόμικο σύμβουλο που θα τον ρωτήσανε....

Σε γνωστή εταιρεια επίπλων, κάποιοι χάσανε έναν μισθό φέτος, για να έχουν δουλειά το υπόλοιπο έτος... :rolleyes:

Nostradamus
01/09/2010, 05:20
Κανανε το ιδιο ακριβως σε εταιρια στην οποια δουλευει ενας φίλος πριν απο 1 μηνα.. Η νέα σύμβαση που τους εδωσαν να υπογράψουν είχε "περάσει" και απο την ΓΣΕΕ όπως τους ενημέρωσαν και διασφαλίζει την "συνέχεια" σε επίπεδο δικαιωμάτων του εργαζομένου σε περίπτωση που μετά την υπογραφή της, κάποιος απολυθεί..Δηλαδή θα πάρει το σύνολο της αποζημιωσης απο το διαστήμα που δουλευε αρχικά και όχι απο την υπογραφή της νέας συμβασης..
Κατα τα άλλα προχωρησε ο κάθε υπάλληλος σε παραίτηση και υπογραφή της νέας με τους νέους όρους και τις νέες αποδοχές..

Cpt. Haddock
01/09/2010, 05:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[...] αν οι αποδοχές είναι ανώτερες των ΣΣΕ [...]

Εδώ είναι όλο το ζουμί :wave2:

sniper
01/09/2010, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εδώ είναι όλο το ζουμί :wave2:

Thank you

:smokin:

moruin
01/09/2010, 05:35
έγινε και εδώ το ίδιο με άλλα ποσά/ποσοστά.
είναι "νόμιμο" να γίνει, και για αυτό "ζητάνε ευγενικά" τη συναίνεση σου.
Δεν έχουν δικαίωμα να σε απολύσουν αν δεν υπογράψεις, να είναι η αιτία δλδ, και αν το κάνουν τότε μπορείς να τους κυνηγήσεις νομικά με επιθεώρηση εργασίας.

αυτά τα ολίγα, ζήτα καλύτερα πληροφορίες από κάποιο σωματείο κλπ

sergiosm
01/09/2010, 05:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Το συμφωνητικό θα πρέπει να υπογραφεί από τον υπάλληλο για να προχωρήσει η εταιρία στις μειώσεις. Διαφορετικά θα υπάρξει απόλυση (το τελευταίο δεν αναφερται στο συμφωνητικό)

Η ερώτησή μου είναι αν όλα τα παραπάνω είναι νόμιμα. Παλαιότερα γνωριζα ότι μια εταιρία δεν μπορούσε να προχωρήσει σε μείωση μισθού, ακόμα και με την συναίνεση του υπαλλήλου. Στις περιπτώσεις που γίνονταν αυτό, για να είναι νομότυπη η εταιρία θα έπρεπε να απολύσει την υπάλληλο , ή να παραιτηθεί αυτός, και στη συνέχεια να γίνει νέα σύμβαση με χαμηλότερες αποδοχές.

Φαντάζομαι για να προχωρά τώρα μία εταιρία σε κάτι τέτοιο, έχει αλλάξει το νομικό πλαίσιο.
Γνωρίζει κανείς αν μία προσφυγή στην επιθεώρηση εργασίας θα είχε κάποιο νόημα? Η απλά θα ήταν χαμένος χρόνος?

Δεν έχει αλλάξει το νομικό πλαίσιο.

Αν ο μισθός είναι ανώτερος της ΣΣΕ τότε μπορεί να υπάρξει αναπροσαρμογή αλλά με τη συναίνεση του εργαζόμενου δηλαδή με νέα σύμβαση.

Δεν επιτρέπεται όμως η μονομερής βλαπτική μεταβολή των όρων εργασίας του μισθωτού.
Δηλαδή δεν μπορεί μόνος του ο εργοδότης να αλλάξει κάτι από τα αρχικώς συμφωνηθέντα.
Ο μισθός είναι ένα από αυτά.
Σε μια τέτοια περίπτωση η απόλυση που ακολουθεί είναι παράνομη και συνεπώς άκυρη.

ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ η μεταβολή πρέπει να είναι βλαπτική. Κάτι που κρίνεται κατά περίπτωση.
Και εδώ δεν ξέρω τί μπορεί να κριθεί από τα δικαστήρια.
Αν η επιλογή είναι μείωση ή κλείσιμο της επιχείρησης (πραγματικά όμως και όχι ως πρόσχημα) δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να κριθεί ως βλαπτική μεταβολή.

Για το τι θα γίνει στο μέλλον λέει τίποτα το συμφωνητικό;



:wave2:

super_toto
01/09/2010, 05:36
Άρα ουσιαστικά, δεν υπήρχε ποτέ θέμα ΔΝΤ και κυβέρνησης για τους μισθούς του ιδιωτικού. Απλά η κυβέρνηση έδωσε το πράσινο φως στις επιχειρήσεις να κάνουν ότι γουστάρουν.

moruin
01/09/2010, 05:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Άρα ουσιαστικά, δεν υπήρχε ποτέ θέμα ΔΝΤ και κυβέρνησης για τους μισθούς του ιδιωτικού. Απλά η κυβέρνηση έδωσε το πράσινο φως στις επιχειρήσεις να κάνουν ότι γουστάρουν.

;) μέσα έπεσες.

super_toto
01/09/2010, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Δεν έχει αλλάξει το νομικό πλαίσιο.

Αν ο μισθός είναι ανώτερος της ΣΣΕ τότε μπορεί να υπάρξει αναπροσαρμογή αλλά με τη συναίνεση του εργαζόμενου δηλαδή με νέα σύμβαση.

Δεν επιτρέπεται όμως η μονομερής βλαπτική μεταβολή των όρων εργασίας του μισθωτού.
Δηλαδή δεν μπορεί μόνος του ο εργοδότης να αλλάξει κάτι από τα αρχικώς συμφωνηθέντα.
Ο μισθός είναι ένα από αυτά.
Σε μια τέτοια περίπτωση η απόλυση που ακολουθεί είναι παράνομη και συνεπώς άκυρη.

ΟΜΩΣ ΠΡΟΣΟΧΗ η μεταβολή πρέπει να είναι βλαπτική. Κάτι που κρίνεται κατά περίπτωση.
Και εδώ δεν ξέρω τί μπορεί να κριθεί από τα δικαστήρια.
Αν η επιλογή είναι μείωση ή κλείσιμο της επιχείρησης (πραγματικά όμως και όχι ως πρόσχημα) δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να κριθεί ως βλαπτική μεταβολή.

Για το τι θα γίνει στο μέλλον λέει τίποτα το συμφωνητικό;



:wave2:

Όχι δεν λέει για το μέλλον.

Σύμφωνα με αυτά που λές , αν καποιος δεν υπογράψει το συμφωνητικό, απλά δεν μπορεί η εταιρία να μειωσει τον μισθό. Συνεπώς αν ακολουθήσει απόλυση θα είναι άκυρη. Όμως εικάζω ότι εκεί που θα πατήσει η εταιρία και θα δικαιωθεί στο δικαστήριο, θα είναι στο γεγονός ότι υπάρχει οικονομική κρίση. Άρα μάλλον καμία τύχη δεν έχει ένας εργαζόμενος που θα προσφύγει στα δικαστήρια.

sergiosm
01/09/2010, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Άρα ουσιαστικά, δεν υπήρχε ποτέ θέμα ΔΝΤ και κυβέρνησης για τους μισθούς του ιδιωτικού. Απλά η κυβέρνηση έδωσε το πράσινο φως στις επιχειρήσεις να κάνουν ότι γουστάρουν.

όχι ακριβώς.

Υπάρχει η ΕΓΣΣΕ (Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας)
υπάρχουν οι ΣΣΕ (Συλλογική Σύμβαση Εργασίας)
υπάρχουν οι ΔΑ (Διαιτητική Απόφαση)

που θέτουν κατώτατα όρια.

Από κει και πάνω είναι θέμα συμφωνίας του εργαζόμενου με τον εργοδότη

el_hymador
01/09/2010, 05:47
Επισης μπορουν ολοι οι λησταρχοι εργοδοτες να πανε να ΓΑΜΗΘΟΥΝΕ με συνοπτικες διαδικασιες...

Ητανε που ηταν αθλιοι, τωρα με προσφαση τη κριση κανουν σημεια και τερατα, εχοντας και την αρωγη - διευκολυνση της καρασοσιαλιστικης μας κυβερνησης...

σκατα στα μουτρα τους, να κοψουν απο τις δικες του απολαβες - κερδη αμα θελουν να σωθουν τα μπουρδελα τους...


ε ρε φωτια και τσεκουρι που τους χρειαζεται...

Gandalf dr685sm
01/09/2010, 05:50
Επίσης προσοχή στην ανάλυση μισθοδοσίας. Δεν είναι λίγες εκείνες οι εταιρίες που δίνουν βασικό μισθό αναλόγως ιδιότητας υπαλλήλου και τα υπόλοιπα ποσά (π.χ. 700 + 500 =1200 καθαρά) τα "βαφτίζουν" ώς παροχή εταιρίας που φυσικά μπορεί να αυξομειωθεί πολύ ευκολότερα απο το αν είναι μισθός κανονικός.

Gandalf

Cpt. Haddock
01/09/2010, 05:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
[...]σκατα στα μουτρα τους, να κοψουν απο τις δικες του απολαβες - κερδη αμα θελουν να σωθουν τα μπουρδελα τους...[...]

Μα ο τζίρος (και τα κέρδη) μειώνονται γι' αυτό και προχωράνε σε μισθους. Το αν μειώνονται τόσο ωστε να δικαιολογεί μείωση μισθών ειναι άλλο θεμα.

super_toto
01/09/2010, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
όχι ακριβώς.

Υπάρχει η ΕΓΣΣΕ (Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας)
υπάρχουν οι ΣΣΕ (Συλλογική Σύμβαση Εργασίας)
υπάρχουν οι ΔΑ (Διαιτητική Απόφαση)

που θέτουν κατώτατα όρια.

Από κει και πάνω είναι θέμα συμφωνίας του εργαζόμενου με τον εργοδότη

Αυτό που λες είνα άλλο ζήτημα. Δεν μιλάμε για κατώτατα όρια. Μιλάμε για συμφωνηθέντες μισθούς εκτός των συλλογικών συμβάσεων. Λιγο καιρό πριν δεν μπορούσε ο εργοδότης να προχωρήσει σε μείωση για κανένα λόγο. Τώρα προφανώς επικαλούμενος την οικονομική κρίση , μπορεί.

sergiosm
01/09/2010, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Όχι δεν λέει για το μέλλον.

Αυτό είναι σοβαρό θέμα που πρέπει να διευκρινιστεί.



Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Σύμφωνα με αυτά που λές , αν καποιος δεν υπογράψει το συμφωνητικό, απλά δεν μπορεί η εταιρία να μειωσει τον μισθό. Συνεπώς αν ακολουθήσει απόλυση θα είναι άκυρη. Όμως εικάζω ότι εκεί που θα πατήσει η εταιρία και θα δικαιωθεί στο δικαστήριο, θα είναι στο γεγονός ότι υπάρχει οικονομική κρίση. Άρα μάλλον καμία τύχη δεν έχει ένας εργαζόμενος που θα προσφύγει στα δικαστήρια.

Θα είναι άκυρη αν κριθεί ως "βλαπτική" μεταβολή.
Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
π.χ. αν η εταιρεία είναι κερδοφόρα, ποια είναι η οικονομική της πορεία κλπ
Είναι θέμα εκτίμησης του δικαστή και όπως καταλαβαίνεις όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοικτά.
Δεν λέω ότι, απαραίτητα θα κερδίσει η εταιρεία, αλλά είναι ένα ενδεχόμενο.

:wave2:

Shaolin Monk
01/09/2010, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μα ο τζίρος (και τα κέρδη) μειώνονται γι' αυτό και προχωράνε σε μισθους. Το αν μειώνονται τόσο ωστε να δικαιολογεί μείωση μισθών ειναι άλλο θεμα.


Αρα και οι πελατες τους θα εχουν περιορισμενοι οικονομικη δυνατοτητα ως καταναλωτες με αποτελεσμα την συνεχιζομενη μειωση των καερδων τους και παει λεγοντας.

Καποτε μιλωντας μς ενα καταστηματαρχη ρουχων που μου γκρινιαζε για τις μειωμενες πωλησεις και την εισοδο των κινεζων στην αγορα, του ειπα οτι με "κινεζικους" μισθους μονο κινεζικα μπορουμε να αγορασουμε. Απλα πραματα.

sergiosm
01/09/2010, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αυτό που λες είνα άλλο ζήτημα. Δεν μιλάμε για κατώτατα όρια. Μιλάμε για συμφωνηθέντες μισθούς εκτός των συλλογικών συμβάσεων. Λιγο καιρό πριν δεν μπορούσε ο εργοδότης να προχωρήσει σε μείωση για κανένα λόγο. Τώρα προφανώς επικαλούμενος την οικονομική κρίση , μπορεί.

α, οκ. Άλλο κατάλαβα.

Πάντως πάντοτε μπορούσε να προχωρήσει σε μείωση μισθού, αλλά σίγουρα για πολύ λιγότερους έως ελάχιστους λόγους και σίγουρα για πιο δύσκολα δικαιολογήσιμους.

PortisHead
01/09/2010, 05:57
Suzuki - Σφακιανακης.
Τελειωνω το service στης 16:00 και αποχαιρετοντας λεω στα παιδια (μηχανικοι και γραμματεας) :
-Αντε μια ωριτσα εμεινε ακομα , και μετα φευγετε κι εσεις.
-Μπα , σε κανα 10 λεπτο την κανουμε.
-Πως κιετσι ? 16:10 ?
-Μειωση μισθου 10% σε ολους τους υπαλληλους και 15 ή 20% στα στελεχοι με ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ μειωση ωραριου εργασιας.
-Ωπα ?

Για να το εχει κανει αυτο ενας ολοκληρος ομιλος σαν τον Σφακιανακη μαλλον γινεται πλεον νομιμα.

Προσοχη ομως , μαζι με τον μισθο και το ωραριο , οχι μονο ο μισθος.

:sad:

el_hymador
01/09/2010, 06:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μα ο τζίρος (και τα κέρδη) μειώνονται γι' αυτό και προχωράνε σε μισθους. Το αν μειώνονται τόσο ωστε να δικαιολογεί μείωση μισθών ειναι άλλο θεμα.

κοιτα, παντα υπαρχουν 2-3 τσουτσεκια golden boys η δεν ξερω και εγω πως σκατα λεγονται, που τους σταζει καθε μηνα οποιαδηποτε εταιρεια μισθους που φτανουν για να μην χασουν τη δουλεια τους 5 υπαλληλοι...

το κατοχικο συνδρομο των εργοδοτων - γερολαδαδων με τη κοντοφθαλμη και βραχυπροθεσμη λογικη του να φαω σημερα και αυριο εχει ο θεος ειναι που φταει...αφου ρε wannabe businessman θα παρετε τα @@δια σας αν διαλυσετε την εταιρεια σας η εχετε το συνολο των υπαλληλων δυσαρεστημενους, τι σκατα κανετε;

κριση; μειωση εσοδων; καθομαστε ολοι μαζι κατω ωστε να αντεπεξελθουμε, αλλα αν ειναι να κανουμε θυσιες τις κανουμε ολοι μαζι...οχι ο μαλακας ιδιοκτητης να βγαζει τα ιδια και περισσοτερα απο περσι και να στραγγαλιζει τους υπαλληλους...

μια μειωση στον μισθο ενος υπαλληλου - οικογενειαρχη εχει σοβαροτατο αντικτυπο στην ζωη του, τιθτεαι θεμα βιοπορισμου...μια μειωση στις απολαβες ενος εργοδοτη τι αντικτυπο εχει; αντε να μη παει για σκι στον Παρνασσο φετος και να ανοιξει λιγοτερα μποπουκαλια στους σκυλαδες...


σκατα στα μουτρα τους ξανα και σκατα στα δικα μας μουτρα πρωτιστως που καθομαστε και μα γ@μ@νε ασαλιωτα και δεν κανουμε τιποτα για αυτο (να πεις οτι μας αρεσε κιολας παει στο διαολο...)

mixalhsCr
01/09/2010, 06:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
σκατα στα μουτρα τους ξανα και σκατα στα δικα μας μουτρα πρωτιστως που καθομαστε και μα γ@μ@νε ασαλιωτα και δεν κανουμε τιποτα για αυτο (να πεις οτι μας αρεσε κιολας παει στο διαολο...)

+1000

Και εβγαλαν και ερευνα πριν 1-2 μερες και δινουν στους πρασινους 28% και 21% στους μπλε....
Αφου μετα απ'ολα αυτα συνεχιζουν να τους προτιμουν ...καλη τυχη....

PortisHead
01/09/2010, 06:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μια μειωση στον μισθο ενος υπαλληλου - οικογενειαρχη εχει σοβαροτατο αντικτυπο στην ζωη του, τιθτεαι θεμα βιοπορισμου...μια μειωση στις απολαβες ενος εργοδοτη τι αντικτυπο εχει; αντε να μη παει για σκι στον Παρνασσο φετος και να ανοιξει λιγοτερα μποπουκαλια στους σκυλαδες...


Και με ποιο δικαιωμα κανεις "εσυ" κουμαντο στην τσεπη του εργοδοτη ?
Σ'οποιον δεν αρεσει , τα κουβαδακια του και σε αλλη παραλια , θα σου πει.

Gandalf dr685sm
01/09/2010, 06:30
Portishead...

οι εταιρίες που το έκαναν και στο παρελθόν (προ κρίσης) σήμερα έχουν τόσο άσχημο όνομα στην αγορά εργασίας που ελάχιστοι ΙΚΑΝΟΙ θα σκεφτούν να πάνε και μόνο αν έχουν φάει άσχημο αγγούρι στην ανεργία.

Εχει μεγάλο αντίκτυπο το "πηδάω ασάλιωτα" τους υπαλλήλους απο μια εταιρία. Όσο και αν δεν τους φαίνεται... και στην συνέχεια έχει αντίκτυπο στην ποιότητα υπηρεσιών της κοκ...

Οι εταιρίες που μέχρι και σήμερα πληρώνουν φυσιολογικά τους υπαλλήλους τους, αυτοί και ανταποκρίνονται και αποδίδουν... και η πλάκα είναι οτι περνάνε και αυτές πιο ανώδυνα την κρίση απο άλλους.

Αλλά αυτό προϋποθέτει να έχεις και ικανά στελέχη διευθυντές... κάτι που στην Ελλάδα είναι τραγικό ανέκδοτο.

el_hymador
01/09/2010, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Και με ποιο δικαιωμα κανεις "εσυ" κουμαντο στην τσεπη του εργοδοτη ?
Σ'οποιον δεν αρεσει , τα κουβαδακια του και σε αλλη παραλια , θα σου πει.

Nαι αλλα ο μαγκας και πολλα βαρυς εργοδοτης που θα το πει αυτο, θα καταληξει με υπαλληλους στελεχη που φοβουνται και τον ισκιο τους και οι οποιοι αντι του να αποδιδουν δημιουργικα, θα εχουν ως στοχο την διατηρηση της θεσης τους με οποιοδηποτε κοστος...αν παει ποτε μπροστα επιχειρηση με τετοιο υπαλληλικο προσωπικο εμενα να με χεσεις...

για αυτο σου λεω, βαρχυπροσθεσμος πλουστισμος και κοντοφθαλμη λογικη...το μεγαλυτερο πσοσοτο των ελλινικων εταιρειων - επιχειρησεων ετσι λειτουργει, για αυτο και παιρνουν τα @@δια τους..."επιτυχια" θεωρουν το να μην βαλεις λουκετο και αυτο ισχυε και προ κρισης...τοσες ειναι οι φιλοδοξιες τους...

devil's animal
01/09/2010, 06:53
βιασμος με την συγκαταθεση μας, πρωτη φορα βλεπω...:rolleyes:

imitrelos
01/09/2010, 06:58
Το κακό είναι ότι έχουν βρεί και πατάνε εγώ χθές με ειδοποίησαν ότι
τελικά θα μου δώσουν πόδι αλλά με να υπογράψω λήξη σύμβασης
και να μήν μου δώσουν απόλυση και αποζημίωση , βέβαια να λέω και τα άλλα είπανε ότι ήμουν ο πιό συνεπής και αποδοτικός (ε με extra
στο ταμείο τής εταιρίας κοντά 20.000 ευρω σε 3 μήνες σε σχέση με 1000 και 2000 ευρω συναδέλφων που μέιναν :eek: ) και η πλάκα ότι 1 εβδομάδα πρίν μου είχαν πεί ότι με κρατάνε μέχρι τέλος σεπτεμβρίου!!! (για 15 ένσημα δέν μπαίνω ταμείο αλλά δέν έγλυψα και δέν θα γλείψω κανένα )

ε εγώ θα φταίω να ήν υπογράψω τήν σύμβαση ??? (εννοοίτε ότι όλοι είμαστε χωρίς καμία συμβαση και απλά μας λένε έλατε να υπογράψεται ότι τήν σύμβαση ότι τελειώνη ε και για αποζημίωση 0

με τραγικά ωράρια (τήν τελευταια μέρα μου δούλευα 5 το απόγευμα με 1 το πρωι και μετά 5 το πρωι 1 το μεσημέρη

kachius
01/09/2010, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Το κακό είναι ότι έχουν βρεί και πατάνε εγώ χθές με ειδοποίησαν ότι
τελικά θα μου δώσουν πόδι αλλά με να υπογράψω λήξη σύμβασης
και να μήν μοιυ δώσουν απόλυση και αποζημίωση , βέβαια να λέω και τα άλλα είπανε ότι ήμουν ο πιό συνεπής και αποδοτικός (ε με extra
στο ταμείο τής εταιρίας κοντά 20.000 ευρω σε 3 μήνες σε σχέση με 1000 και 2000 ευρω συναδέλφων που μέιναν :eek: ) και η πλάκα ότι 1 εβδομάδα πρίν μου είχαν πεί ότι με κρατάνε μέχρι τέλος σεπτεμβρίου!!!

ε εγώ θα φταίω να ήν υπογράψω τήν σύμβαση ??? (εννοοίτε ότι όλοι είμαστε χωρίς καμία συμβαση και απλά μας λένε έλατε να υπογράψεται ότι τήν σύμβαση ότι τελειώνη ε και για αποζημίωση 0

με τραγικά ωράρια (τήν τελευταια μέρα μου δούλευα 5 το απόγευμα με 1 το πρωι και μετά 5 το πρωι 1 το μεσημέρη

Και γιατί να υπογράψεις κάτι τέτοιο:confused:
(γιατί να το κάνεις ρωτάω)

imitrelos
01/09/2010, 07:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Και γιατί να υπογράψεις κάτι τέτοιο:confused:
(γιατί να το κάνεις ρωτάω)


δέν πρόκειται άν και δέν είμαι τής φασαρίας και όπου έχω δουλέψη
ακόμα λένε ότι ήμουν κύριος

αλλά γιατί νιωθω σκουπίδι ??????

jimmis5
01/09/2010, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalhsCr
+1000

Και εβγαλαν και ερευνα πριν 1-2 μερες και δινουν στους πρασινους 28% και 21% στους μπλε....
Αφου μετα απ'ολα αυτα συνεχιζουν να τους προτιμουν ...καλη τυχη....

Καλα μην ψηνεσαι απο γκαλοπ ρωτανε 100 ανθρωπους τους λενε πρασινο ή κοκκινο ή κανενας
60% τους λεει κανενας και το αλλο μοιραζεται ασε που δεν αντιπροσοπευει ολο τον πληθυσμο αντιθετα προσπαθει να το κατευθυνει αναλογα με την παραγγελια.

Οσο για το θεμα μας 4 μηνες δουλευουμε με περικοπη ωραριου και ενοειτε μισθου -20% απο τα βασικα που περναμε χωρις να χρειαστει να υπογραψουμε καν εχουν κανει τροποποηση της συμβασης στην επιθεωρηση υγρασιας.Ολο αυτο ειναι φαυλος κυκλος μιας και ο καθε εμπορακος ειναι που διαμαρτυρεται οτι δεν εχει πελατια και ο ιδιος κανει περικοπες.Συμπερασμα ολοι απο το δημοσιο ζουμε μιας και εκει κοπηκαν τα εξτραδακια που πηγαιναν στην αγορα..

Sapadak
01/09/2010, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
δέν πρόκειται άν και δέν είμαι τής φασαρίας και όπου έχω δουλέψη
ακόμα λένε ότι ήμουν κύριος

αλλά γιατί νιωθω σκουπίδι ??????

Ειλικρινα σε καταλαβαινω γιατι να υπογραψεις.

Αν δεν τι θα γινει?
Θα σε απολυσουν μηπως?

:confused:

imitrelos
01/09/2010, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Καλα μην ψηνεσαι απο γκαλοπ ρωτανε 100 ανθρωπους τους λενε πρασινο ή κοκκινο ή κανενας
60% τους λεει κανενας και το αλλο μοιραζεται ασε που δεν αντιπροσοπευει ολο τον πληθυσμο αντιθετα προσπαθει να το κατευθυνει αναλογα με την παραγγελια.

Οσο για το θεμα μας 4 μηνες δουλευουμε με περικοπη ωραριου και ενοειτε μισθου -20% απο τα βασικα που περναμε.Ολο αυτο ειναι φαυλος κυκλος μιας και ο καθε εμπορακος ειναι που διαμαρτυρεται οτι δεν εχει πελατια και ο ιδιος κανει περικοπες.Συμπερασμα ολοι απο το δημοσιο ζουμε μιας και εκει κοπηκαν τα εξτραδακια που πηγαιναν στην αγορα..

+100000000 (βάλε όσα 0 θές)

ο κάθε βλάκας εμποράκος η μεγαλο εμποράκος δέν καταλαβένει ότι δέν πέζει μονόπολη δέν γίνεται να πέρνουν και να μήν δείνουν

γιαυτο οι ιάπωνες είναι χρόνια μπροστά γιατί το μοντέλο managment
επιβραβέβει τούς υπαλήλους απο τήν κερδοφορία και απολύσεις γίνονται με βαριά καρδια

imitrelos
01/09/2010, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ειλικρινα σε καταλαβαινω γιατι να υπογραψεις.

Αν δεν τι θα γινει?
Θα σε απολυσουν μηπως?

:confused:


δέν θα υπογράψω και ξέρω ότι τα λεφτά του αυγουστου θα τα πάρω του χρόνου (μιλάμε για 620 ευρώ )

Sapadak
01/09/2010, 07:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
δέν θα υπογράψω και ξέρω ότι τα λεφτά του αυγουστου θα τα πάρω του χρόνου (μιλάμε για 620 ευρώ )

Κοιτα εφοσον οι σχεσεις σας ειναι τετοιες(οι εργασιακες)

Αφου δε θα σεχει απολυσει, πας στην επιθεωρηση και βλεπεις τι μπορεις να κανεις

OldMan
01/09/2010, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μπορουν ολοι οι λησταρχοι εργοδοτες να πανε να ΓΑΜΗΘΟΥΝΕ με συνοπτικες διαδικασιες...

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί (μιας και είμαι εργοδότης) αλλά αυτό το "συνοπτικές διαδικασίες" φέρνει λίγο προς την "ξεπέτα"...
(βάλε και λίγο αίσθημα να το φχαριστηθούμε τουλάχιστον ..) :winka:

notakos600
01/09/2010, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί (μιας και είμαι εργοδότης) αλλά αυτό το "συνοπτικές διαδικασίες" φέρνει λίγο προς την "ξεπέτα"...
(βάλε και λίγο αίσθημα να το φχαριστηθούμε τουλάχιστον ..) :winka:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
01/09/2010, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί (μιας και είμαι εργοδότης) αλλά αυτό το "συνοπτικές διαδικασίες" φέρνει λίγο προς την "ξεπέτα"...
(βάλε και λίγο αίσθημα να το φχαριστηθούμε τουλάχιστον ..) :winka:

η διαφορα ειναι στο "λησταρχος"...με την ιδιοτητα των εγοδοτων γενικως δεν εχω τιποτα...:winka:

OldMan
01/09/2010, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
η διαφορα ειναι στο "λησταρχος"...με την ιδιοτητα των εγοδοτων γενικως δεν εχω τιποτα...:winka:
Κάτσε ρε κούκλε ...

Δηλ. για να μας μαμήσουν πρέπει να γίνουμε λήσταρχοι ..??? :confused:

(αν είμαστε καλοί, χρυσοί και φιλεύσπλαχνοι εργοδότες, θα μείνουμε στο ράφι ..??) :blush:

el_hymador
01/09/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κάτσε ρε κούκλε ...

Δηλ. για να μας μαμήσουν πρέπει να γίνουμε λήσταρχοι ..??? :confused:

(αν είμαστε καλοί, χρυσοί και φιλεύσπλαχνοι εργοδότες, θα μείνουμε στο ράφι ..??) :blush:

Μπορεις να εισαι εναρετος εργοδοτης και kinky...π.χ. καλεις τον καλοπληρωμενο και full στα ενσημα τορναδορο στο γραφειο σου και του λες:

γαμω την συλλογικη σου συμβαση και τις υπερωριες σου...

αμα θες και ατομοσφαιρα 1η Μαιου πες του να βαλει και ενα γαρυφαλλο στο πετο η να σου κανει spanking με τον Ριζοσπαστη....

blackrose
01/09/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Θα ήθελα όποιος γνωρίζει από εργασιακά να μου πει τη γνώμη του.

Στην εταιρία όπου εργάζομαι αποφασίστικε να γίνει μείωση μισθών. Συγκεκριμένα οι μειώσεις υπάγονται στην παρακάτω κλίμακα

Για μικτές μηνιαίες αποδοχές
μέχρι 1499? 0%
από 1500? μέχρι 1800? -10%
από 1801? μέχρι 2000? -15%
από 2001? μέχρι 2500? -20%
από 2501? και άνω 25%

Στο κάθε υπάλληλο ο οποίος υπάγεται στις παραπάνω κατηγορίες επιδώθηκε ένα συμφωνητικό το οποίο αναφέρει ότι λόγω της οικονομικής κρίσης και των ζημιών που παρουσιάζει η εταιρία, θα υπάρξει η αντίστοιχη μείωση. Το συμφωνητικό θα πρέπει να υπογραφεί από τον υπάλληλο για να προχωρήσει η εταιρία στις μειώσεις. Διαφορετικά θα υπάρξει απόλυση (το τελευταίο δεν αναφερται στο συμφωνητικό)

Η ερώτησή μου είναι αν όλα τα παραπάνω είναι νόμιμα. Παλαιότερα γνωριζα ότι μια εταιρία δεν μπορούσε να προχωρήσει σε μείωση μισθού, ακόμα και με την συναίνεση του υπαλλήλου. Στις περιπτώσεις που γίνονταν αυτό, για να είναι νομότυπη η εταιρία θα έπρεπε να απολύσει την υπάλληλο , ή να παραιτηθεί αυτός, και στη συνέχεια να γίνει νέα σύμβαση με χαμηλότερες αποδοχές.

Φαντάζομαι για να προχωρά τώρα μία εταιρία σε κάτι τέτοιο, έχει αλλάξει το νομικό πλαίσιο.
Γνωρίζει κανείς αν μία προσφυγή στην επιθεώρηση εργασίας θα είχε κάποιο νόημα? Η απλά θα ήταν χαμένος χρόνος?






Μην υπογραψετε τιποτα ακομα, ριξτε μια ματια εδω με τον τιτλο: Ολα όσα θέλατε να μάθετε για την ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ και το αφεντικό σας δε θα ήθελε να ξερετε.

http://indy.gr/library/ola-osa-thelate-na-mathete-gia-tin-ergatik-nomothesia

to-pdf-gia-tin-ergatik-nomothesia-ki-ed/ergasia.pdf

και

εδω θα βρειτε της τροποποιησεις της νομοθεσιας:ΝΟΜΟΣ ΥΠ.ΑΡΙΘ. 3846 (ΦΕΚ 66Α 11.05.2010) Εγγυήσεις γαι την εργασιακή ασφάλεια και άλλες διατάξεις.


http://www.taxnewsgr.com/news/nomos-3846-2010/



Υ.Γ οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω,πρωτα να κοιταξε τις ΣΣΕ,και μετα πραττεται οπως πιστευει ο καθενας σας για την εφαρμογη η οχι των δικαιωματων σας.