PDA

View Full Version : Αγορες μεσω Ιντερνετ ?



Panopticon7
01/09/2010, 10:02
Ηθελα εδω κ καιρο να τοποθετησω μια συζητηση σχετικα με τις αγορες μεσω Internet.

Προσφατα μιλουσα με εναν καταστηματαρχη κ μου ελεγε οτι η αγορα της ποτσοκλετας εχει δεχθει αρκετα μεγαλο πληγμα λογω του οτι αρκετος κοσμος αγοραζει απο το νετ,
φυσικα κ εγω επι το πλειστον δοκιμαζω οτι θελω κ το παραγγελνω γλυτωνοντας 100-200 κ παραπανω ισως ευρωπουλα...

Τελικα αυτα τα "αξιοσεβαστα ποσα" απο ποιον τα... γλυτωνουμε, απο το κερδος του καταστηματος ? Απο το κερδος του εισαγωγεα ? Και τα δυο ? Υπαρχει κατι αλλο ?


Ποιος το εχει παρακανει κ υπαρχουν αυτες οι τιμες... το κερδος του καταστηματος ? κλπ κλπ κλπ.



Υγ1. Ισως τα ερωτηματα να ειναι αστεια για τους περισσοτερους εδω μεσα, εγω ομως δεν εχω ιδεα απο αυτα

Υγ2. Σιγουρα ολοι εχουμε αποφασισει με ποιον τροπο θα κανουμε τις αγορες μας. :lol:

guzzistas
01/09/2010, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
.............κ μου ελεγε οτι η αγορα της ποτσοκλετας

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sapadak
01/09/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
..

Ολοι βγαζουν το κατι παραπανω γιαυτο και ειναι στο διαολο οι τιμες

Ichigo
01/09/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ολοι βγαζουν το κατι παραπανω γιαυτο και ειναι στο διαολο οι τιμες

Και για αυτό θα τρώνε μια ζωή άκυρο :winka:

Panopticon7
01/09/2010, 11:49
Κατι ποιο συγκεκριμενο δεν υπαρχει δηλαδη ? Δεν γνωριζει κανεις ?

Η μηπως δεν θελουμε να θιχτει ο φιλος (συμφορουμιτης) ο εμπορας !

thanasiss
01/09/2010, 12:17
Κοιτα δεν ειμαι εμπορος ειδων μοτοσυκλετας και ψωνιζω γενικα αρκετα πραγματα απο το internet αλλα σκεψου καταρχην οτι πρεπει να πληρωθει ο εργαζομενος (αμα υπαρχει) και απο εκει και περα εχουν και ενοικια. Βεβαια οι τιμες ορισμενων δεν δικαιολογουνται....

pakosgemistos
01/09/2010, 12:19
Κατα τη γνώμη μου γλιτώνεις τους φόρους του Κράτους(λέμε τώρα),αν ψωνίζεις από Εξωτερικό!
αν ψωνίζεις από Ελλάδα,γλιτώνεις την υπερχρέωση του έμπορα!
δηλαδή:μπαταρία σε αντιπροσωπία μοτο στη Λάρισα-γυρω στα 100ευρώ
παραγελλία και αποστολή αυτής στη Λήμνο απο Αθήνα:72 ευρώ αν θυμάμαι καλά
τα μεταφορικά δεν τα βάζω γιατί είχα πάρει και κάτι άλλα ψιλά μαζί,αλλά 5 ευρώ ήταν.