PDA

View Full Version : Γιατί καίγονται τα πηνία;



Stergios69
06/09/2010, 18:52
Λοιπόν παίδες,
Επειδή μου κάηκαν τα πηνία και εκτέθηκα μπροστά σε ιταλικό μηχανάκι...
Επειδή σε μηχανάκι ίδιο με το δικό μου τα πηνία έχουν καεί 3 φορές...
Και επειδή να σμπρώχνουμε στην ηλικία μας κάνει κακό...
Μπορείτε να βοηθείσετε μπας και βρούμε τον λόγο που καίγονται και αν μπορούμε να κάνουμε κάτι;
Το μηχανάκι είναι suzuki Drz400S...
:D :wave2:

Tpap
06/09/2010, 19:09
Ο λόγος που καίγονται, είναι αυτός: SUZUKI.






:wave2: :beer: :lol:

Stergios69
06/09/2010, 19:27
Καλό... :rotflmao:
(Λες να βάλω από Ηonda; )
:D :wave2:

devil's animal
06/09/2010, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
SUZUKI...


...μια ζωη στο λουκι!!
:beer:

vaska
06/09/2010, 20:29
Δώσε τα σε κάποιον που κάνει περιελίξεις και πες του να χρησιμοποιήσει 1-2mm παχύτερο σύρμα. Αν είναι καλός μάστορας και μετά ρίξει βερνίκι και τα ψήσει σε φούρνο θ' αντέξουν μιά ζωή. Το έκανα σε φίλου Viragο αν θυμάμαι καλά, πριν από 12 χρόνια κι ακόμα αυτά έχει πάνω στο μηχανάκι. Είναι πολύ σημαντικό να μετρηθούν τα τυλίγματα του παλιού πριν να τοποθετηθούν τα καινούρια και να γίνουν ακριβώς τα ίδια (αριθμητικά).

:beer: :beer:

skolix
07/09/2010, 00:47
Καιει λάδι καθόλου το μοτέρ?

VIDAS
07/09/2010, 10:32
Δες ΕΔΩ (http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=812702) .
Εγω βαζω ημισυνθετικο 15w-50w ή 20w-50w , αυτο προτεινουν και οι πιο πολλοι μαστορες-αγωνιζομενοι για πολιτικη χρηση σε μονοκυλινδρα , καθε 3000χχλμ το πολυ τ'αλλαζω .
37κατι χιλιαδες χλμ και τα πηνια μου ειναι οκ .

Stergios69
07/09/2010, 10:36
Το διάβασα VIDA αλλά όταν κάηκαν τα πηνία, τα λάδια είχαν κάτω από 1000χλμ και είχαν αλλαχτεί πριν ένα μήνα...

Stergios69
07/09/2010, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από skolix
Καιει λάδι καθόλου το μοτέρ?
Όχι υπερβολικά, άντε να καίει 100ml στα 1000χλμ

byron
07/09/2010, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Επειδή μου κάηκαν τα πηνία και εκτέθηκα μπροστά σε ιταλικό μηχανάκι...



Ρόμπα ξεκούμπτωτη με καμιλλό γιακά.....

ego_o_idios
07/09/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Λοιπόν παίδες,
Επειδή μου κάηκαν τα πηνία και εκτέθηκα μπροστά σε ιταλικό μηχανάκι...
Επειδή σε μηχανάκι ίδιο με το δικό μου τα πηνία έχουν καεί 3 φορές...
Και επειδή να σμπρώχνουμε στην ηλικία μας κάνει κακό...
Μπορείτε να βοηθείσετε μπας και βρούμε τον λόγο που καίγονται και αν μπορούμε να κάνουμε κάτι;
Το μηχανάκι είναι suzuki Drz400S...
:D :wave2:

exis ena gia fota ke ena gia moter?
an exis ena gia moter ke ena gia fota

ke kegonte ke ta dio tote ine paralogo pezi vraxikikloma
ilektrologos moto poli kalos 210 8835300

an kegonte ta pinia ton foton tote an exis xenon peta ta an exis pola amper lampes peta tes

an kegonte pinia tou moter tote travai olo to revma pou xriazete to mixanaki apo to moter
petas mpataria tsekaris anor8otes

ke genika i filosofia katalaves pia ine...

Stergios69
07/09/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρόμπα ξεκούμπτωτη με καμιλλό γιακά.....
Ήσουν και 'συ μπροστά ε; :blush: :D :wave2:

OldMan
07/09/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Δώσε τα σε κάποιον που κάνει περιελίξεις και πες του να χρησιμοποιήσει 1-2mm παχύτερο σύρμα.
Είναι πολύ σημαντικό να μετρηθούν τα τυλίγματα του παλιού πριν να τοποθετηθούν τα καινούρια και να γίνουν ακριβώς τα ίδια (αριθμητικά).
Και αν βγάλει το ίδιο ρεύμα να έρθεις και να με χέσεις ....:smokin:

ego_o_idios
07/09/2010, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και αν βγάλει το ίδιο ρεύμα να έρθεις και να με χέσεις ....:smokin:

e den mpori se kapia apo tis enalasomenes tasis 8a to petixi
an ta xoresi mesa sto moter
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
07/09/2010, 11:53
Honky Tonky Boy, το ίδιο πρόβλημα είχε και ο μακαρίτης ο Μάνος και είχε εντοπιστεί στην αυξημένη ζήτηση ρεύματος από το κύκλωμα φόρτισης (λόγω Gel μπαταρίας..).

Αλλάξαμε την μπαταρία με VRLA στα ίδια αμπερώρια, αλλάξαμε και τον περιοριστή ρεύματος με μεγαλύτερη αντίσταση αλλά άλλαξε και το μηχανάκι ο συγχωρεμένος και δεν ξέρω αν δούλεψε τελικά στο πράγμα ... :confused:

OldMan
07/09/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
e den mpori se kapia apo tis enalasomenes tasis 8a to petixi
Θα σούλεγα τι θα πετύχει ρε Λεώ, αλλά είμαι από καλή οικογένεια και δεν κάνει ... :blush:

Anty12
07/09/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και αν βγάλει το ίδιο ρεύμα να έρθεις και να με χέσεις ....:smokin:


Σιγά ρε Αντών..... το πολύ πολύ....να λίωσουν και να γίνουν καρμπονάρα τα καινούργια, να του κάψει τον ανορθωτή, να του παλαβώσει την ηλεκτρονική, να του βράσει την μπαταρία, να μην δουλεύουν τα (κανονικά) πηνία, να μην έχει ανάφλεξη ή να έχει misfiring, να του λιώσει όλες τις ασφάλειες, να του κάψει το ρελέ εκκίνησης, αντί να αναβει τα φώτα να ανάβουν τα φλάς...........


σιγά ....τι έγινε....όλο την καταστροφή φέρνεις.....:smokin:

OldMan
07/09/2010, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
σιγά ....τι έγινε....όλο την καταστροφή φέρνεις.....:smokin:
Η αλήθεια είναι ότι το χέσιμο του camen είναι πολύ πιο strong από όλα τα παραπάνω ... :look:

Stergios69
07/09/2010, 12:14
Αλλό ένα thread που πήρε την κάτω βόλτα... :rotflmao:
Αντωνη μέχρι τώρα έχω συνδέσει τον ανορθωτή κατευθείαν με την μπαταρία ώστε να φορτίζει λίγο καλύτερα και θα βάλω διακόπτη για τα φώτα να μην δουλεύουν συνέχεια... Ας ελπίσουμε ότι δεν θα ξανακαουν...
Τα παλιά πηνία τα έχω, δεν φαίνεται εξωτερικά κάποια ζημιά, οπότε αμα ξερεις καναν καλό μάστορα για περιέλιξη, δώσε τηλ και διεύθυνση, να τα διορθώσω ώστε να τα έχω καβατζα.


:D :wave2:

OldMan
07/09/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
μέχρι τώρα έχω συνδέσει τον ανορθωτή κατευθείαν με την μπαταρία ώστε να φορτίζει λίγο καλύτερα
Επειδή σ'αγαπάω με νευριάζεις ρε ...??? :smokin:

Τι σημαίνει"λίγο καλύτερα" ..??


Υ.Γ.1
Επειδή προφανώς αναφέρεσαι στο ΡΕΥΜΑ φόρτισης (γιατί αν αναφερόσουν στην Τάση, τότε θα έβαζες άλλον ανορθωτή) αυτό το "λίγο καλύτερα" σημαίνει "λίγο παραπάνω ρεύμα" το οποίο προστιθέμενο στο ήδη "πολύ" κατασκευαστικά, συντομεύει κι άλλο την ζωή των πηνίων ... :winka:


Υ.Γ.2
Γουστάρεις να κάνω search και να παραθέσω ΠΟΣΕΣ φορές σΕ έχω πει να μην ανακατεύεσαι με τα ρεύματα ...??? :smokin:

Stergios69
07/09/2010, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γουστάρεις να κάνω search και να παραθέσω ΠΟΣΕΣ φορές σΕ έχω πει να μην ανακατεύεσαι με τα ρεύματα ...??? :smokin:
Γουστάρω... :blush:
(τάση πριν την απευθείας σύνδεση, 13,9 Volts, τάση με απευθείας σύνδεση ανορθωτη-μπαταρίας 14,3 Volt)...
:D :wave2:

OldMan
07/09/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
τάση πριν την απευθείας σύνδεση, 13,9 Volts, τάση με απευθείας σύνδεση ανορθωτη-μπαταρίας 14,3 Volt
Που σε είχαμε εσένα ρε φιλαράκι ..??? :look: :eyepop:

Αύξησες κατά 3% το ρεύμα φόρτισης στα ήδη επιβαρυμένα πηνία σου ..!!! :beer:

Stergios69
07/09/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αύξησες κατά 3% το ρεύμα φόρτισης στα ήδη επιβαρυμένα πηνία σου ..!!! :beer:
Είχα την εντύπωση ότι θα ήταν καλύτερα, αλλά δεν φέρνω αντίρηση... :D
Και, εντάξει, για να μην τα επιβαρύνω, το αποσυνδέω, τι άλλο να κάνω; Φταίνε τα λάδια που θα έπρεπε να αλλάζουν πιο συχνά, φταίνε τα φώτα που καίνε συνέχεια ή φταίει που είναι suzuki;
Η περιέλιξη των παλιών με σύρμα ίδιας διατομης θα είναι αξιόπιστη επισκευη;
:D :wave2:

OldMan
07/09/2010, 13:32
Επειδή την κόβω την δουλειά να αργήσουμε να συνενοηθούμε, θα σΕ θέσω την ερώτηση ευθέως και αντρίκια:

Σε ηλεκτρολόγο πήγες ..??

reinmeister
07/09/2010, 13:33
http://www.rickystator.com/catalog/product_info.php?manufacturers_id=12&products_id=532

οσες φορες εχω αντικαταστησει καμμενα ,με πηνια απο αυτον,δεν εκαναν κιχ...δεν ξερω τι σκατα κανει,αλλα ειναι τουμπανα...

μεχρι εδω απο μενα,μια και απο ηλεκτρικα δεν πολυσκαμπαζω...οτι χαλαει το πεταω και βαζω καινουριο...:p :p

α...και ανορθωτες,επισης τουμπανα,φτιαχνει ενας στον πειραια,κοντα μου και κανουν κανα 100αρικο...επισης τσεκαρισμενοι...

jimmis5
07/09/2010, 13:37
Παλια το καναμε αυτο με τις περιελιξεις ακομα και αν φωναζει ο oldman τωρα νομιζω πως δεν συμφερει.

Νομιζω πως ειναι καλυτερο που εχεις τα φωτα ανοιχτα γιατι αλλιως θα καιγονταν πιο γρηγορα τα πηνεια συμφωνα με αυτα που λες.Εχεις τσεκαρει την καλωδιωση που παει στα πηνεια μην εχει κανα ξεγυμνωμενο καλωδιο και κανει καπου επαφη?

the who
07/09/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
http://www.rickystator.com/catalog/product_info.php?manufacturers_id=12&products_id=532

οσες φορες εχω αντικαταστησει καμμενα ,με πηνια απο αυτον,δεν εκαναν κιχ...δεν ξερω τι σκατα κανει,αλλα ειναι τουμπανα...

μεχρι εδω απο μενα,μια και απο ηλεκτρικα δεν πολυσκαμπαζω...οτι χαλαει το πεταω και βαζω καινουριο...:p :p

α...και ανορθωτες,επισης τουμπανα,φτιαχνει ενας στον πειραια,κοντα μου και κανουν κανα 100αρικο...επισης τσεκαρισμενοι...

SX electronics στα Καμινια.Παληος μου συμμαθητης στο Ζαννειο.Καρατσεκαρισμενος.
:wave2:

reinmeister
07/09/2010, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
SX electronics στα Καμινια.Παληος μου συμμαθητης στο Ζαννειο.Καρατσεκαρισμενος.
:wave2:

αυτος...:beer:

vaska
07/09/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και αν βγάλει το ίδιο ρεύμα να έρθεις και να με χέσεις ....:smokin:


Πάνε και κάμποσα χρόνια από τότε αλλά το μηχανάκι ακόμα δουλεύει με την δικιά μου περιέλιξη. Επειδή βαριέμαι να γράφω κατεβατά κι επειδή τότες δεν σας ήξερα κύριοι, για ν' αναζητήσω βοήθεια, εν συντομία παραθέτω σκεπτικό και ολοκλήρωση του πρότζεκτ (ξέρετε δυνάμεθα να γνωρίζουμε ολίγα από ηλεκτρολογικά). Το λοιπόν πήραμε άλλο ίδιο μηχανάκι φίλου, μετρήσαμε ότι έπρεπε να μετρηθεί και προσπαθήσαμε να είμαστε σε κοντινές τιμές με το μαμά.

@ ego_o_idios

και στο μοτέρ χώρεσαν και τελικά πετύχαμε και την τάση φόρτισης που θέλαμε. Τα μαμά πηνία με όλες τις καταναλώσεις ενεργές και περίπου 40 λεπτά λειτουργίας ανέβαζαν θερμοκρασία (να σημειωθεί ότι η μπαταρία που είχε το μηχανάκι του φίλου που μετρούσαμε είχε περίπου 1 χρόνο λειτουργίας στην πλάτη της).

@ Anty12

Τπτ απ' όσα περιέγραψες δεν έγινε. Τι να πω ...... είμαι τυχερός ο πούστης..

(καρμπονάρα μμμμμμ μια καλή ιδέα για φαγητό και είναι και μεσημέρι και λυσσσσσάω στην πείνα.)



ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ (Γέρος άνθρωπος είμαι δώστε μου τη χαρά να λέω ότι κάτι ξέρω...)


:wave2: :wave2: :beer:

OldMan
07/09/2010, 13:48
Γλυκούλη, επειδή δεν απαντάς και κατουριέμαι, πριν κάνεις οποιαδήποτε αντικατάσταση έλεγξε τον στάτορα ως εξής:

3 κίτρινα καλώδια βγαίνουν από τα έγκατα του μοτέρ σου...

Βγάλε την φίσα τους από τον ανορθωτή...

Πάρε ένα καλό (ψηφιακό) πολύμετρο και μέτρα την αντίσταση μεταξύ τους ανά 2...

Θα πρέπει να δείξει γύρω στο 1 Ohm ... (αν όχι, ανοίγεις καπάκια και ψάχνεις για καφέ-καρβουνί τύλιγμα...:winka: )

Μετά μετράς αντίσταση μεταξύ καθενός καλωδίου και γείωσης ...

Αν πάρεις οποιαδήποτε ένδειξη κάτω από ΜOhm (ή πολλά KOhm) ο στάτορας είναι "γειωμένος" εσωτερικά και ετοιμάζεται το τύλιγμα να αποδημήσει εις κύριον (επαναλαμβάνεται η διαδικασία αναζήτησης καφέ-καρβουνί τυλίγματος... :winka: )

Anty12
07/09/2010, 13:55
Ρε σταματήστε με περιελίξεις και πράσινα άλογα......αυτά τα κάναν τότενες στις πομόνες όταν καιγόταν απ΄το πολύ πότισμα στα καλαμπόκια, και δεν προλάβαιναν να βρούν ανταλλακτικά.....

Πάνε ρε Στέργιε παλικάρι΄μ και πάρε καινούργια πηνία για την γεννήτρια, ή έστω μετέχειρο -αλλά για το μηχανάκι σου- να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....

Anty12
07/09/2010, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γλυκούλη, επειδή δεν απαντάς και κατουριέμαι, πριν κάνεις οποιαδήποτε αντικατάσταση έλεγξε τον στάτορα ως εξής:

3 κίτρινα καλώδια βγαίνουν από τα έγκατα του μοτέρ σου...

Βγάλε την φίσα τους από τον ανορθωτή...

Πάρε ένα καλό (ψηφιακό) πολύμετρο και μέτρα την αντίσταση μεταξύ τους ανά 2...

Θα πρέπει να δείξει γύρω στο 1 Ohm ... (αν όχι, ανοίγεις καπάκια και ψάχνεις για καφέ-καρβουνί τύλιγμα...:winka: )

Μετά μετράς αντίσταση μεταξύ καθενός καλωδίου και γείωσης ...

Αν πάρεις οποιαδήποτε ένδειξη κάτω από ΜOhm (ή πολλά KOhm) ο στάτορας είναι "γειωμένος" εσωτερικά και ετοιμάζεται το τύλιγμα να αποδημήσει εις κύριον (επαναλαμβάνεται η διαδικασία αναζήτησης καφέ-καρβουνί τυλίγματος... :winka: )

Εγώ πάλι γιατί ψυλιάζομαι ότι έχουν ξεκολλίσει οι μαγνήτες , και τα έκαναν όλα εκεί μέσα, σαν το απότέτοιο της Αλεξανδράτου.......

Tpap
07/09/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
... σαν το απότέτοιο της Αλεξανδράτου.......

Kαι γιατί δηλαδΗΣ ρε φιλαράκι, άσχημο ήτανε..? :nono: :lol:

Cpt. Haddock
07/09/2010, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Kαι γιατί δηλαδΗΣ ρε φιλαράκι, άσχημο ήτανε..? :nono: :lol:

Εννοεί οτι "δεν καταλαβαίνει τιποτα" :rotflmao:

OldMan
07/09/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εγώ πάλι γιατί ψυλιάζομαι ότι έχουν ξεκολλίσει οι μαγνήτες
Θα κάναν πολύ φασαρία ρε Νίκο ... :winka:

sniper
07/09/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα κάναν πολύ φασαρία ρε Νίκο ... :winka:

Μπορεί να είναι κι αυτοί από καλή οικογένεια και να μην ακούγονται :lol:

DUKASII
07/09/2010, 14:20
το μάτι του βολάν το κοιταξαμε??:smokin: :smokin:

sniper
07/09/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
το μάτι του βολάν το κοιταξαμε??:smokin: :smokin:

Ωπα, ήρθε ο ειδικός.... :rotflmao: :rotflmao:


Από ηλεκτρικά σε έχει αφήσει το μπουρδελ@κι σου ή στην χάρισε μέχρι τώρα; :rotflmao: :rotflmao:

:smokin:

notakos600
07/09/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
το μάτι του βολάν το κοιταξαμε??:smokin: :smokin:


208591

DUKASII
07/09/2010, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ωπα, ήρθε ο ειδικός.... :rotflmao: :rotflmao:


Από ηλεκτρικά σε έχει αφήσει το μπουρδελ@κι σου ή στην χάρισε μέχρι τώρα; :rotflmao: :rotflmao:

:smokin: ναι ρε..μπαταρια..στο ρεντη.

Anty12
07/09/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα κάναν πολύ φασαρία ρε Νίκο ... :winka:

Στο ακατανόμαστο το Kawasaki πάντως ούτε που ακούστηκαν οι καριόλιδες.....:mad:

Anty12
07/09/2010, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
το μάτι του βολάν το κοιταξαμε??:smokin: :smokin:

Καμία σχέση μάτια μου με τα ρεύματα......

.....το συγκεκριμένο μάτι (proximity sensor) στέλνει σήμα στην ηλεκτρονική και της λέει.....: στείλε τώρα ρεύμα στους πολλαπλασιαστές, να βγάλουν σπίθα τα μπουζί, να κορώσει η μπετζίνα, να κάνω τσάρκα.......:winka:

Stergios69
07/09/2010, 16:34
@Oldman...
Διάβασα με επιμέλεια το δοκίμιό σου για τα ηλεκτρολογικά και έχω ακριβως τα συμπτώματα χαλασμένου στάτορα...
Μάλλον θα ψάξω για κανα καινούργιο μια και βλέπω οι τιμές σε σχέση με επισκευη του παλιού είναι κοντά.
:D :wave2:

Vstrommer71
07/09/2010, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
@Oldman...
Διάβασα με επιμέλεια το δοκίμιό σου για τα ηλεκτρολογικά και έχω ακριβως τα συμπτώματα χαλασμένου στάτορα...
Μάλλον θα ψάξω για κανα καινούργιο μια και βλέπω οι τιμές σε σχέση με επισκευη του παλιού είναι κοντά.
:D :wave2:
Στεργιο εξετασε την περιπτωση να παρεις καινουργια και εχεις πιθανοτητες να ησυχασεις γιατι συνηθως οι καινουργιες παρτιδες ανταλλακτικων ειναι και βελτιωμενες σε σχεση με αυτα που εχεις επανω.Τσεκαρε και κανα parts number να δεις αν εχει αλλαξει ο κωδικος ανταλλακτικου,κατι που σημαινει οτι η Suzuki πηρε πρεφα το θεμα.Και εγω καποτε με ενα GSX400 παιδευομουνα ατελειωτα με περιελιξεις στα παλια πηνια μεχρι που βρηκα μεταχειρισμενα καινουργια παρτιδα και δεν ξανακαηκανε(ρημαδιασε ολο το υπολοιπο μηχανακι τελικα,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα συζητησης :lol: )

ego_o_idios
07/09/2010, 23:34
ego na rotiso kati os idikos epi tou 8ematos
tin DEI tin plirose i pai na loufari revma tsampa?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

akou to mati tou volan?:lol: :lol:

epi tin efkeria tsekarise ke tin valvida ladiou mipos vraxikiklose ke sou keei
kati telos panton
:rotflmao: :rotflmao:

OldMan
08/09/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
epi tin efkeria tsekarise ke tin valvida ladiou mipos vraxikiklose ke sou keei
kati telos panton
exei tetoio pragma to DRZ ...???:confused: