PDA

View Full Version : MZ Riders Greece!!!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9

kokkiklhs
06/09/2010, 20:14
Καλησπέρα!!
Πρόσφατα έγινα ένας ευτυχής κάτοχος αυτού του απίθανου, υπέρτατου εργαλείου: :D

http://i953.photobucket.com/albums/ae16/kokkiklhs/DSC00064.jpg?t=1283796629

Άραγε είναι κι άλλοι μουρλοί εδώ μέσα που γουστάρουν τα ταπεινά (αλλά τίμια, γερά και κατά τη γνώμη μου πανέμορφα) ΜεΖεδάκια;
Βρήκα κι έναν κουζουλό στο Ηράκλειο, ελπίζω να πέσει το μάτι του εδώ (γεια σου σύντεκνε!!!)
Άντε, για να μαζευτούμε, να δείξουμε τα δόντια μας στους Γιαπωνέζους και τους BMWδάκηδες...
:rotflmao: :beer:

SVX
06/09/2010, 20:48
καλώστον :beer:


αξιοζηλευτο το εργαλειο.... μου θυμισε το ΙΖΗ Planeta


για δωσε Specs

kokkiklhs
06/09/2010, 20:53
Specs???
Εεεε, 243 κ.εκ., 21 αλογάκια, κραδασμοί του θανατά, κάργα διχρονίλα και κάπνα, αλλά αξιολάτρευτο... :D
Για περισσότερες λεπτομέρειες επιστημονικής φύσεως, εδώ:
http://www.bikez.com/motorcycles/muz_etz_251_1989.php
:beer:

BARBATUS
06/09/2010, 21:32
Ο ορισμός της απλότητας- της σπαρτιάτικης κατασκευής.




:D

arazw.ara.zw
06/09/2010, 21:51
Κουμπάρε καλησπέρά απο κρήτη!καλοριζικο το 251!Καλά χιλιόμετρα!Αν βρεθείς στα μέρη µας µε τη κούκλα ενημέρωσε να τα βολτάρουµε παρέα!:beer:

kokkiklhs
06/09/2010, 22:09
@BARBATUS:
Όντως!! Αν ο Λεωνίδας ήταν μηχανόβιος, σίγουρα κάτι τέτοιο θα προτιμούσε!!
;) :smokin:

@arazw.ara.zw:
Γεια μας!!! Καλά, φαντάζεσαι βόλτα στο Ηράκλειο με 2 ΜΖ; Θα ντουμανιάσει ο τόπος και θα βρωμίσει λάδια!!! Γουστάρω!!!
:yuck: :rotflmao:

μπακαλογατος
11/09/2010, 16:23
Επειδη για 17 χρονια ειχα ΜΖ 250 -τεσσερις ειχα αλλαξει- ο μονος αξιοπιστος και γνωστης μαστορας στην ΕΛΛΑΔΑ πλεον ,που εφτιαχνε, και φτιαχνει ακομα αποκλειστικα ΜΖ,και εχει ολα τα ανταλλακτικα απο βιοτεχνιες στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ ,που εχουν κρατησει τα ORIGINAL καλουπια της ΜΖ, ειναι ο -ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΝΑΣ- στην ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ στην ΑΘΗΝΑ. τηλ 210-2525651 .Για οποιες αλλες πληροφοριες σχετικες με ΜΖ 250-51 πολυ θα χαρω να σας βοηθησω γιατι τα ειχα δει ολα σ αυτο ,και με αυτο το μηχανακι, και δεν σας κρυβω οτι το νοσταλγω τωρα που δεν το εχω πια :( :(

ΥΓ
οι πρωτες αγαπες ειναι και παντοτινες:a07:

kokkiklhs
11/09/2010, 19:58
Να'σαι καλά για την πληροφόρηση, φίλε Μπακαλόγατε!! :)
Ο Ιωνάς είναι super, εκεί πήγα κι εγώ το νέο μου μωρό και το συμμάζεψε στο πι και φι, και με πολύ λίγα χρήματα και με ξεχωριστή ευγένεια, πάντα χαμογελαστός!
Ελπίζω να μη μας κατηγορήσουν εδώ οι mods ότι κάνουμε διαφήμιση, μια κι απ'όσο κατάφερα να μάθω ρωτώντας σε 200 μεριές, πραγματικά αυτός είναι Ο ΜΟΝΟΣ που έχει απομείνει να ασχολείται (και μάλιστα αποκλειστικά) με ΜΖ και κρατάει στοκ ανταλλακτικών!
Έτσι θα λέγαμε ότι πλέον εκτελεί λειτούργημα, εξυπηρετώντας τους περίπου 300 (!!), όπως μου είπε ο ίδιος, ΜΖάκηδες απ'όλη την Ελλάδα.
Μια και το νοστάλγησες το ΜΖ σου, γιατί δεν κάνεις μια έρευνα αγοράς, μπας και πάρεις κανένα;
Όποιος ψάχνει, βρίσκει, και μάλιστα σε καλύτερη κατάσταση απ'ό,τι θα περίμενε κανείς τώρα πια!
:beer:

μπακαλογατος
12/09/2010, 23:30
Ειναι αληθεια την νοσταλγω πολλες φορες για την ευχρηστια της,και την ευκολια που ειχε στο να την σκαλιζεις ακομα και στην ακρη του δρομου αν χρειαστει.Ομως εχω μεγαλωσει πια,και με ενοχλει η λαδοκαπνια της ειδικα μεσα στην αθηνα.Αν μπορουσα οικονομικα να διατηρησω δευτερη μηχανη θα επαιρνα μια για την επαρχια για τα πατροχωραφα.:wacko:

kokkiklhs
13/09/2010, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από μπακαλογατος
Ειναι αληθεια την νοσταλγω πολλες φορες για την ευχρηστια της,και την ευκολια που ειχε στο να την σκαλιζεις ακομα και στην ακρη του δρομου αν χρειαστει.Ομως εχω μεγαλωσει πια,και με ενοχλει η λαδοκαπνια της ειδικα μεσα στην αθηνα.Αν μπορουσα οικονομικα να διατηρησω δευτερη μηχανη θα επαιρνα μια για την επαρχια για τα πατροχωραφα.:wacko:

Τώρα μιλάς με τον Νο1 πολέμιο της λαδοκαπνίλας και της διχρονίλας! :D
Και μένα μ'ενοχλεί, αλλά το μηχανάκι είναι τόσο ωραίο, που κάνω ότι δεν την προσέχω!
Για την ακρίβεια, τα μόνα δίχρονα που γουστάρω είναι τα ΜΖ, οι original Vespes, τα CR και το Suzuki RV, κι αυτά λόγω ωραίων αναμνήσεων... οποιοδήποτε άλλο πετύχω στο δρόμο, στραβομουτσουνιάζω! :rotflmao:
Στο οικονομικό, τώρα, μπορείς να βρεις κάτι σε καλή και λειτουργική κατάσταση με κάτω από 5 κατοστάρικα και αν πιάνει και λίγο το χέρι σου, να το φτιάξεις τζετ με λίγα ακόμη έως καθόλου χρήματα! Άσε που υπάρχει κι ο σούπερ μάστορας που είπαμε παραπάνω! ;)
Όσο για τα τέλη, στα 250άρια είναι 18 ευρώ και μια ασφαλειούλα δε θα σου πάει ούτε κατοστάρικο το χρόνο... Δεν είναι και τίποτα τρελλά ποσά... κι εμένα νομίζεις ότι μου περισσεύουν; :lol:
Αυτό που μετράει είναι οι συγκινήσεις που μπορεί να σου προσφέρει ένα ΜΖάκι, μια και το ξέρεις από παλιά καθώς κι οι ωραίες αναμνήσεις που θα ξαναξυπνήσουν στη μνήμη σου!
Κι εγώ εδώ και 15 χρόνια ζαχάρωνα ΜΖάκι, από τότε που είχε ένας φίλος συμφοιτητής και κάναμε βόλτες και γουστάραμε! Φυσικά ποτέ δεν είδα αυτή την επιθυμία μου στα σοβαρά, μέχρι πρόσφατα που έφαγα τη φλασιά και είπα ότι θα ψάξω να βρω και να πάρω ένα!! ;)
Κι αυτά είναι πράγματα που δε μετριούνται με χρήματα... αφού το γουστάρεις, κάνε και συ την κίνηση!
:beer:

panavour
14/09/2010, 23:55
Eπειδη ειχα και εγω για χρονια ΜΖ 250, θελω να παραθεσω και εγω τις εντυπωσεις μου απο την μακροχρονη συμβιωση της μ αυτην, χωρις φανατισμους , εξιδανικευσεις, και με οσο το δυνατον λιγοτερους συναισθηματισμους, αν και το συναισθημα πολλες φορες μας οδηγει και μας κατευθυνει.
Η MZ λοιπον ηταν μια λαικη ,φθηνη μηχανη ,που παραγοταν για τις αναγκες κυριως των πολιτων των χωρων του πρωην υπαρκτου σοσιαλισμου.Αυτο πρακτικα σημαινε ,οτι ηταν μια μηχανη με εναν απλο στην σχεδιαση και κατασκευη φθηνο κινητηρα , με φθηνα περιφεριακα,και ηλεκτρικα.Το κυριοτερο προβλημα με αυτες τις μηχανες ηταν ο ελλιπεστατος ελεγχος παραγωγης σε ολα τα επιπεδα.Δηλαδη για να γινω σαφεστερος, μπορει να επεφτες σε μηχανη που ειχε ελεγχθει καλα και να εκανες 80000 χλμ χωρις σημαντικες βλαβες, μπορει ομως να επεφτες σε μηχανη που θα σου εβγαζε την πιστη με ενα σωρο βλαβες απο τα 5000χλμ.Ολα επασχαν εξ αιτιας αυτου του γεγονοτος σε ολα τα επι μερους εξαρτηματα της μηχανης.Δεν υπηρχε ενα στανταρντ, οπως ας πουμε σε μια γιαπωνεζικη μοτοσυκλεττα,που γνωριζεις οτι η μιζα ας πουμε θα χαλασει στα τοσα χιλιομετρα,αλλα αυτο θα συμβει σε ολες τις μιζες του ιδιου μοντελου στα ιδια χιλιομετρα!!!!
Στην ΜΖ δεν υπηρχε κατι τετοιο.Ολα μπορουσαν να χαλασουν σημερα,αλλα και ολα να κρατησουν για πολυ καιρο.
Απο μια αποψη βεβαια αυτο ηταν καλο γιατι δεν επλητες ποτε :rotflmao:
Απ την αλλη ομως σε αγχωνε και σου αδειαζε την τσεπη.
Η φιλοσοφια της πλειοψηφιας οσων αγοραζαν ΜΖ την δεκαπενταετια 80-95 που ηταν στο φορτε της ,ηταν κυριως οτι,αγοραζω τωρα μια μηχανη στην μιση τιμη απο μια γιαπωνεζικη των ιδιων κυβικων,δεν βαζω γραμματια για γιαπωνεζικη,και παιρνω 250 αντι για παπι γιαπωνεζικο.
Εκεινη δε την εποχη ,ηταν πολυ δημοφιλης και στους αριστερους φοιτητες κυριως λογω χωρας κατασκευης,αλλα και στους οικολογους.
Τωρα βεβαια θα μου πεις ,οικολογια και λαδοκαπνια ντουμανι γινεται???:look: :eyepop:
Αυτη λοιπον η νοοτροπια,την οποια ειχα και εγω οταν την πρωτοαγορασα,για μενα οπως κατεληξε ηταν λαθος,διοτι στην ουσια αυτα τα λεφτα που γλιτωσα στην αγορα της ,τα εδωσα σιγα σιγα στις συνεχεις και με πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα απο ενα γιαπωνεζικο,βλαβες που παρουσιαζονταν,λογω φτηνων υλικων ,και το κυριωτερο λογω σφαλματων,παραγωγης και κακης σχεδιασης.
Ηταν σαν να επαιρνες μια μηχανη με LEASING και την χρυσοπληρωνες σιγα-σιγα.:lol: :rotflmao:
Ευτυχως ομως υπηρχε απο τοτε ενας φωτισμενος μηχανικος ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΙΩΝΑΣ,που με τις ατελειωτες πατεντες του,και χρησιμοποιωντας αν/κα εμποριου τις εκανε αξιοπιστες και γερες για πολλα χλμ.
ΑΝ καποιος αγοραζε την μηχανη καινουργια,και την διελυε εις τα εξ ων συνετεθει,και την ξαναδενε με την βοηθεια του ΙΩΝΑ,λυνοντας με πατεντες τα προβληματα της,και μονταροντας την παλι σωστα ,τοτε θα ειχε μηχανη για 250000 χλμ χωρις προβλημα,και αυτο το λεω επειδη το ειχα δει να γινεται.Ειπαμε η μηχανη κυριως επασχε απο μικρομ@λ@κιες στην σχεδιαση και απο @ρχιδι@ ελεγχο στην παραγωγη της.

Ας πουμε ομως και τα καλα της.
Οσο και να φαινεται περιεργο παρ οτι η μηχανη δεν εφτανε ουτε κατα διανοια τα γιαπωνεζικα standard ποιοτητας ειχε φανατικους οπαδους -και εμενα συμπεριλαμβανομενου-διοτι ειχε χαρακτηρα
Ειχε καλο πατημα στον δρομο,εξαιρετικα φρενα,καταπληκτικα φωτα και κορνα,και πηγαινε και πολυ καλα στο χωμα.Ειχε καλη ροπη για διχρονο,δεν εκαιγε πολυ-για διχρονο-και ηταν η μοναδικη ισως μονοκυλινδρη μηχανη που ταξιδευε πληρως φορτωμενη στα 250 κυβικα με μεση ταχυτητα 110χλμ
Επισης ηταν η επιτομη της μηχανικης απλοτητας,και προσβασιμοτητας απο τον αναβατη,σε οτι μηχανολογικη επεμβαση,ακομα και στην ακρη του δρομου.Πολυ μου λειπει αυτο σημερα,που εχω γιαπωνεζικο και δεν μπορω να του βαλω χερι,διοτι ειναι καλλυμενο με πλαστικα και τα ηλεκτρονικα συστηματα θελουν εξειδικευση και γνωσεις.
Επισης στα χερια ενος εξοικειωμενου με το μηχανακι αναβατη-εμενα δηλ-το μηχανακι εκανε θαυματα στα λιμανακια στην ΒΑΡΚΙΖΑ την 10ετια του 80,και εδειχνε στα στροφιλικια τον δρομο σε πολλα γιαπωνεζικα και οχι μονο της εποχης,-μαρσπιε και εξατμηση ακουμπουσαν και βγαζαν σπιθες!!!
Αμα ξεχασα τιποτα να με συγχωρεσετε οσοι ειχατε η εχετε ΜΖ αλλα ηθελα να τα πω και τα ειπα.
Απο την συμβιωση της μαζι της ,μου εμεινε στο στομα μια γλυκοπικρη γευση.
ομως αν με ρωταγες τωρα στα -ΗΝΤΑ μου,θα ξαναπαιρνες ρε παλι ΜΖ αν ξαναγυρναγες πισω και γινοσουν ξανα νεος,θα σου απαντουσα ναι.Γιατι αυτη η μηχανη ειναι συνδεδεμενη με την νιοτη μου,με τις παραλιες,με την θαλασσα,τα ηλιοβασιλεματα,τους ερωτες,αλλα και τις λυπες,τις χυμες,
τα λιμανακια της Βαρκιζας,και ολα αυτα που λαχταρουσαμε και γευομαστε στα νιατα μας, και ας μην ειχαμε πολλα φραγκα στην τσεπη μας
:wave2: :wave2:

ariona
15/09/2010, 00:48
Το διάβασα όλο, και μου άρεσε ο τρόπος που περιγράφεις όλο το ταξίδι σου πάνω σε αυτήν την υπεροχη μηχανή!
Προσωπικά το μονο που με δένει με αυτή , είναι η πρώτη πρώτη μου βόλτα επάνω σε μια μηχανή(σαν συνεπιβάτης )και γενικά, ο ήχος του απίστευτος και σύγχρονος αξέχαστος....:beer:

kokkiklhs
16/09/2010, 13:33
Πολύ χαίρομαι που βλέπω ενδιαφέρον και παράθεση απόψεων και αναμνήσεων στη συζήτηση, ωστόσο δε βλέπω να υπάρχουν και πολλοί που χρησιμοποιούν ΑΚΟΜΗ ΜΖάκια...
:look:
Άντε, για να αρχίσουμε να κάνουμε καμιά έρευνα αγοράς....
Τι δηλαδή, όλο παπιά και σκουτεράκια θα παίρνουμε για "δεύτερα";
Το ΕΤΖ 150 π.χ. είναι ιδανικό για μέσα στην πόλη! Είναι κανείς που το είχε/έχει;

jimmis5
16/09/2010, 21:43
Ολο το εψαχνα και καποιος το ξεθαψε σημερα παρε την βολτα που καναν τα παιδια με τα MZ
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=104820&perpage=15&pagenumber=4
:wave2:

kokkiklhs
17/09/2010, 13:56
Ωραίος, μιλ μερσί!!! :smokin:
Και η βόλτα τέλεια, και τα ΜΖ χαίρεται κανείς να τα βλέπει σε μάχιμη κατάσταση!
Άντε, να ασφαλίσω κι εγώ το δικό μου και να το βγάλω καμιά κοντινή εκδρομούλα, να ξεμουδιάσει!
Πού είναι όμως οι κάτοχοι των ΜΖ που είδα στις φωτογραφίες της εκδρομής;
Ελπίζω να είναι γραμμένοι στο forum...
Για να δώσουν το "παρών", παρακαλώ...!!!
:wave2: :cool:

kokkiklhs
31/10/2010, 08:36
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

http://www.mzriders.com/viewtopic.php?f=19&t=4595

Λέτε να είναι πλάκα; Ξέρουμε τίποτα παραπάνω;

:confused: :dizzy:

chris_honda
31/10/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

http://www.mzriders.com/viewtopic.php?f=19&t=4595

Λέτε να είναι πλάκα; Ξέρουμε τίποτα παραπάνω;

:confused: :dizzy:

Δεν το ξέρω προσωπικά, Καλωσήλθες και από 'μένα!! (Αν και καθυστερημένα) Πάντα όρθιος με το κουκλί σου :beer: :beer: :beer:

kokkiklhs
31/10/2010, 14:52
Ευχαριστώ!!!!
:beer:

chester24
01/11/2010, 11:55
Εγω παιδια εχω στην αποθηκη ενα σαν το παρακατω μονο που ειναι κιτρινο.. Μοντελο του 75.. :sun: Πριν απο καποια χρονια το βγαλαμε εξω το βαψαμε, κυκλοφορησε για λιγο και μετα ξαναμπηκε κεσα με αποτελεσμα να μεινει εκει.. Καποια στιγμη ελπιζω να το επαναφερω γιατι οι αναμνησεις ειναι παρα πολλες!!! Οταν το πηρε ο πατερας μου εγω ημουν αγεννητος ακομη!! Τετραμελης οικογενεια, ολοι πηγαιναμε παντου και παντα μονο με το ΜΖ!!! Τι θυμηθηκα γμτ.. :D

chester24
01/11/2010, 11:58
Οριστε και φωτο.. Θα προσπαθησω να βγαλω φωτο απο το ιδιο.. :smokin: :smokin:


217267

kokkiklhs
02/11/2010, 17:03
Ωραίος ο αρχηγός!!!
:cool:
Κοίτα να το ξαναφτιάξεις, να βγαίνουμε καμιά ΜεΖεδοβολτούλα...
:beer:

kokkiklhs
20/11/2010, 18:17
Κλαψ, στην τελευταία βόλτα μάλλον με ματιάσανε με το 251 μου, είχα διαρροή υγρού φρένων, με αποτέλεσμα να γλυτσιάσει ο δίσκος και να μην έχω μπροστινό φρένο... :(
Ευτυχώς το ταμπούρο πίσω έκανε καλή δουλειά και γύρισα σπίτι κυριλέ...
Επίσης, από χαζομάρα, άφησα για αρκετό καιρό το ρεζερβουάρ σχεδόν άδειο κι έχει πιάσει σκουριά εσωτερικά, τα Χριστούγεννα που θα ξαναμαζευτώ, λοιπόν, το μηχανάκι θα πάει για συμμαζέματα...
Λέτε να κάνω και πλαστικοποίηση, ή υπάρχει άλλος τρόπος να συνέλθει (και να κρατήσει) το ρεζερβουάρ;
:rolleyes:

notakos600
20/11/2010, 19:16
Πλαστικοποίηση και τέλος.
Καλές βόλτες με το 251. :beer: :beer: :beer:

kokkiklhs
20/11/2010, 19:35
Μερσί ρε φίλε notakos... :)
Δε μου λες, ξέρεις τίποτα ενδιαφέροντα στοιχεία περί πλαστικοποιήσεων;
Αν έχεις κάτι υπ'όψιν σου, στείλε σε παρακαλώ κάνα ΠΜ, να δω τι θα κάνω...
:beer:

notakos600
20/11/2010, 20:57
Εννοείς μαγαζιά που κάνουν;
Στο περιοδικό ''ΜΟΤΟ'' στις κίτρινες σελίδες πίσω-πίσω θα βρεις ότι θες.
Κάποτε ήθελα να κάνω σε ένα 125 που είχα, αλλά μετά είδα ότι χάνει βενζίνη από τις ραφές του ρεζερβουάρ και θα έκανα τζάμπα πλαστικοποίηση.

kokkiklhs
21/11/2010, 12:37
Κάτι βρήκα, λέω να την επιχειρήσω μόνος μου...
Προς το παρόν είμαι εγώ στη Σκύρο και το μηχανάκι στην Αθήνα, όμως!!
:D

kokkiklhs
24/01/2011, 09:56
Λοιπόν, παιδιά, ούτε πλαστικοποίηση, ούτε τίποτα!!
:cool:
Το ρεζερβουάρ καθαρίστηκε με ηλεκτρόλυση, αρκετά καλά και στη συνέχεια τοποθετήθηκε φιλτράκι στο σωληνάκι βενζίνης του καρμπυρατέρ!
Το μυστικό είναι να μη μένει πολύ καιρό άδειο, ώστε να μη το οξειδώνει ο αέρας! Γέμισμα μετά από κάθε βόλτα, λοιπόν και μαζί μια τζούρα λαδάκι 2Τ ΜΕΣΑ στη βενζίνη, που έτσι κι αλλιώς δεν κάνει κακό... :rotflmao:
Έξ άλλου αυτά τα κουβαδάκια δεν έχουν ούτε δείκτη βενζίνης, ούτε έξτρα χιλιομετρητή για υπολογισμό, οπότε αν ξεχαστείς, μπορεί να καταλήξεις να σπρώχνεις!!
:D
Το μόνο μειονέκτημα είναι το πάνω μέρος (εσωτερικά) στο ρεζερβουάρ, που δε γίνεται να καλυφθεί με βενζίνη για προστασία από τον αέρα, αλλά εκεί δεν "κάθονται" νερά κλπ, οπότε η οξείδωση δεν είναι και πολύ τραγική, ούτε προχωράει γρήγορα!!
:beer:

SVX
24/01/2011, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Λοιπόν, παιδιά, ούτε πλαστικοποίηση, ούτε τίποτα!!
:cool:
Το ρεζερβουάρ καθαρίστηκε με ηλεκτρόλυση,
:beer:



που ακριβως εγινε αυτο?



(τσέκαρε τα μηνυματα σου ) :wave2:

kokkiklhs
24/01/2011, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
που ακριβως εγινε αυτο?



(τσέκαρε τα μηνυματα σου ) :wave2:

Στο σπίτι, με μαγειρική σοδίτσα, το jump starter του αδελφού μου και πολλή υπομονή!!
:D
Μη φανταστείς ότι έκανα τίποτα σπουδαίο "επαγγελματικού" επιπέδου, ίσα να φύγουν τα πολλά!
Πάντως είναι σαφώς καλύτερο από πριν... στο απώτερο μέλλον μάλλον θα αλλαχτεί όλο το ρεζερβουάρ, γι'αυτό και απέφυγα την πλαστικοποίηση!!
Αλλά ως γνωστόν, μηδέν μονιμότερον του προσωρινού, μια κι εξωτερικά είναι μια χαρά (μέχρι να τρυπήσει)!! :rotflmao:

Μόλις σου απάντησα και στο ΠΜ... Πάρ'το (όχι γι'αυτό που το θες, όμως), αξίζει!!!
:)
:beer:

kokkiklhs
14/04/2011, 14:09
Μια και το φόρουμ επανήλθε, μετά από πολλή αναμονή, δράττομαι της ευκαιρίας για να αναθερμάνω το ενδιαφέρον γι'αυτά τα αξιολάτρευτα (???) διχρονάκια!!
Μέσα στο Πάσχα, οι Αθηναίοι πιθανώς να με πετύχετε να βολτάρω κάπου με το ΕΤΖ251 μου...

:D :beer:

STO DIAOLO
15/04/2011, 18:00
Γεια σας συναγωνιστές!
Γεια σου kokkiklhs και από εδώ.

Ο ΜΖ 251 είμαι.Από το 2Strokers.com.Tι έγινε με το 2Strokers.com;


223622

kokkiklhs
15/04/2011, 18:05
Γεια σου ρε σύντροφε ΜΖάκια!!! Καλωσόρισες!!
Πολύ χαίρομαι που σε βλέπω κι εδώ, άντε, να δώσουμε λίγη ζωή στο thread, διότι το βλέπω ψιλο-ψόφιο!!
Οι διχρονάκηδες ψοφήσανε, προφανώς έπεσε ο server, ελπίζω να είναι μικρό το πρόβλημα και να φτιαχτεί σύντομα διότι είναι πολύ σπαθένιο φορουμάκι...
Εσύ τι έκανες, πήγες στα Σπάτα τελικά;
:beer:

STO DIAOLO
15/04/2011, 18:09
:wave2:


223623

STO DIAOLO
15/04/2011, 18:16
:sun: :sun: :sun:
Φίλε μου, κρίμα για το 2Strokers.com! Ας ελπίσουμε οτι θα επανέλθει.

Δεν πήγα στα Σπάτα.Που να τρέχω...Να δούμε εν Αθήναις!

Ένας άλλος πουλάει ΜΖ 250 σε καλή κατάσταση, 400 ευρώ.Το είπε με σκεπτικισμό και με ανησυχία οτι ζητά πολλά!:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/986114/

kokkiklhs
15/04/2011, 18:17
:a8: :a8: :a8:

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ;;;;
Το πήρες ρε θηρίο;

:a20:


Αααα, διόρθωσις:
Βιάστηκα να χαζέψω την εικόνα και δεν είδα ότι είχες γράψει κι απάντηση!! :lol:
Αν είναι σε καλή κατάσταση, τα 400 δεν είναι πολλά για το 250άρι!! Τόσο είχα πάρει κι εγώ το 251 μου, αλλά σε κατάσταση τζιτζί (έχω κάποιες φωτογραφίες του για να δεις!)
Σκέψου το! Έτσι κι αλλιώς, από ανταλλακτικά δε θα έχεις πρόβλημα, τα πάντα από το 251 σου (εκτός απο ρεζερβουάρ και πλαϊνά) θα ταιριάξουν!!

STO DIAOLO
15/04/2011, 18:22
Ψιλοζοχαδιάστικα με το YAHOO που δεν δεχόταν τους κωδικούς και τα username για να προχωρήσω στην εγγραφή μου στο moto.gr!

Μόλις όμως το έστειλα STO DIAOLO, δέχθηκε αμέσως τους κωδικούς!:lol: :lol: :lol:
Έτσι προέκυψε το όνομα "STO DIAOLO"!

Η ανωτέρω μαύρη ΜΖ ΕΤΖ 251 είναι πανομοιότυπη με την δική μου.

kokkiklhs
15/04/2011, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από STO DIAOLO
Ψιλοζοχαδιάστικα με το YAHOO που δεν δεχόταν τους κωδικούς και τα username για να προχωρήσω στην εγγραφή μου στο moto.gr!

Μόλις όμως το έστειλα STO DIAOLO, δέχθηκε αμέσως τους κωδικούς!:lol: :lol: :lol:
Έτσι προέκυψε το όνομα "STO DIAOLO"!

Η ανωτέρω μαύρη ΜΖ ΕΤΖ 251 είναι πανομοιότυπη με την δική μου.

Χαχαχαχα, καλά ξηγήθηκες!!!
Έτσι κι αλλιώς οι Η/Υ και το ίντερνετ είναι κατασκευάσματα του διαβόλου!!
:ninja: :lol:

Σε μαύρο είναι απίθανο το μηχανάκι, εγώ όμως το έχω σε μπεζ, που είναι πιο σπάνιο και δείχνει πιο retro, χεχεχε!!!

STO DIAOLO
15/04/2011, 18:38
301 cc.
Τούρκικο;

http://imagerous.com/images/25873769891445513464.jpg

kokkiklhs
15/04/2011, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από STO DIAOLO
301 cc.
Τούρκικο;

http://imagerous.com/images/25873769891445513464_thumb.jpg (http://imagerous.com/viewer.php?file=25873769891445513464.jpg)

Ωραίο εργαλείο, αυτό είναι το 301 Saxon Tour, τα έβγαλαν για κάνα χρόνο οι Γερμαναράδες μετά την κατάρρευση του τείχους, κι ύστερα πούλησαν τα δικαιώματα και το υπάρχον στοκ ανταλλακτικών στους Τουρκαλέοντες!!
Όσοι έχουν 300άρια, δεν είναι απολύτως σίγουροι πού είναι συναρμολογημένα!

:dizzy: :wacko: :bigcry:

byron
15/04/2011, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από STO DIAOLO
Ψιλοζοχαδιάστικα με το YAHOO που δεν δεχόταν τους κωδικούς και τα username για να προχωρήσω στην εγγραφή μου στο moto.gr!

Μόλις όμως το έστειλα STO DIAOLO, δέχθηκε αμέσως τους κωδικούς!:lol: :lol: :lol:
Έτσι προέκυψε το όνομα "STO DIAOLO"!




Σε καμμιά συνάντηση του moto.gr είμαι περίεργος με τι nick θα συστηθείς. :lol: :lol:

STO DIAOLO
15/04/2011, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
Σε καμμιά συνάντηση του moto.gr είμαι περίεργος με τι nick θα συστηθείς. :lol: :lol: devil...:wave2:

kokkiklhs
15/04/2011, 19:43
...και για να μη ξεχνιόμαστε, ας δούμε κι αυτό:

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=482073

:eyepop:
:cool:

Εχετλαίος
15/04/2011, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
...και για να μη ξεχνιόμαστε, ας δούμε κι αυτό:

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=482073

:eyepop:
:cool:

:eyepop:

STO DIAOLO
17/04/2011, 13:24
Γιατί διαγράψατε το τελευταίο μήνυμά μου;:

{Σχήμα οξύμωρο από την αρχική σελίδα:

"Καλώς ήλθες STO DIAOLO"
:lol: :lol: :lol:}

Είναι εκτός θέματος; :lol:

kokkiklhs
17/04/2011, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από STO DIAOLO
Γιατί διαγράψατε το τελευταίο μήνυμά μου;:

{Σχήμα οξύμωρο από την αρχική σελίδα:

"Καλώς ήλθες STO DIAOLO"
:lol: :lol: :lol:}

Είναι εκτός θέματος; :lol:

:rotflmao: :rotflmao:

Έγραψες μήνυμα και διαγράφτηκε; Εγώ πάντως που παρακολουθώ το thread, δεν είδα νέο μήνυμα!
Μήπως ξεχάστηκες και δεν πάτησες το κουμπάκι "αποστολή" βρε; Το έχω πάθει κάμποσες φορές!! :dizzy: :lol:
Εκτός κι αν έπεσε λογοκρισία από τους mods... :ninja:

STO DIAOLO
17/04/2011, 14:30
:a55:

Το Imagerous και το Imagesuck δεν δουλεύουν εδώ.Τα οποία αποτελούν διέξοδο για μεγάλες φωτογραφίες που κόβονται στο ανεβαστήρι του ιστότοπου.

STO DIAOLO
17/04/2011, 14:42
:wave2:


223705

filipp0s
17/04/2011, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από STO DIAOLO
Γιατί διαγράψατε το τελευταίο μήνυμά μου;:

{Σχήμα οξύμωρο από την αρχική σελίδα:

"Καλώς ήλθες STO DIAOLO"
:lol: :lol: :lol:}

Είναι εκτός θέματος; :lol:

ε δεν ειναι λιγο? Τα ειπατε παραπανω με τον Byron σχετικα με το nick σου εγινε ο χαβαλες δεν χρειαζεται και συνεχεια :wave2:

Vstrommer71
18/04/2011, 01:16
Και μην ξεχναμε και τους τρελλοΑγγλαρες που κανουν κανονικο πρωταθλημα (http://www.bmzrc.org.uk/Home/tabid/36/Default.aspx) με τους ΜεΖεδες!:beer:

kokkiklhs
18/04/2011, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Και μην ξεχναμε και τους τρελλοΑγγλαρες που κανουν κανονικο πρωταθλημα (http://www.bmzrc.org.uk/Home/tabid/36/Default.aspx) με τους ΜεΖεδες!:beer:

...και οι Ούγγροι, αυτός μάλιστα το έλιωσε (κυριολεκτικά)!!!
http://www.youtube.com/watch?v=g6vbearTWa8

:bigcry: :cry: :eek:

:beer:

STO DIAOLO
19/04/2011, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από filipp0s
ε δεν ειναι λιγο? Τα ειπατε παραπανω με τον Byron σχετικα με το nick σου εγινε ο χαβαλες δεν χρειαζεται και συνεχεια :wave2:
Η πλάκα και οι αστεϊσμοί είναι το αλατοπίπερο της επικοινωνίας.Διαφορετικά η κουβέντα καθίσταται βαρετή.

Έλα να στανιάρουμε τώρα!:


223998

Vstrommer71
20/04/2011, 02:04
O εχων κατι λιγοτερο απο 2000ευρω αγοραζει το παρακατω μερακλιδικο μηχανακι απο το mobile.de...
Oλο με τα γνησια πραγματα του


224108

STO DIAOLO
20/04/2011, 12:32
http://www.carsmart.gr/results.aspx?vehicle=Motorbike&variant=ETZ%20251&isused=1&make=65&mobilede=1

Πρώτο το μηχανάκι (φαινομενικά) αλλά από την Γερμανία....τρέχα-γύρευε!

Δεν το ελέγχεις, μεταφορικά για Ελλάδα, ταξινόμιση-πινακίδες...ιστορίες για αγρίους.

Το mobile.de είχε μόνο ένα ΜΖ 250 από Ελλάδα.Στην Λάρισσα, ακινητοποιημένο από το 2005.

kokkiklhs
20/04/2011, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
O εχων κατι λιγοτερο απο 2000ευρω αγοραζει το παρακατω μερακλιδικο μηχανακι απο το mobile.de...
Oλο με τα γνησια πραγματα του

Ολόιδιο με το δικό μου!!!!
:cool: :cool: :cool:

Μόνο που εγώ δεν έχω τα PNEUMANT βαλιτσάκια στο πλάι, αλλά κάτι της πλάκας, πρέπει να τα αλλάξω...

kokkiklhs
20/04/2011, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από STO DIAOLO
http://www.carsmart.gr/results.aspx?vehicle=Motorbike&variant=ETZ%20251&isused=1&make=65&mobilede=1

Πρώτο το μηχανάκι (φαινομενικά) αλλά από την Γερμανία....τρέχα-γύρευε!

Δεν το ελέγχεις, μεταφορικά για Ελλάδα, ταξινόμιση-πινακίδες...ιστορίες για αγρίους.

Το mobile.de είχε μόνο ένα ΜΖ 250 από Ελλάδα.Στην Λάρισσα, ακινητοποιημένο από το 2005.

Επίφοβο το mobile.de ρε παιδιά, κι επί πλέον νομίζω ότι δε συμφέρει λόγω παραπλεύρων εξόδων, θα καταλήξει η πραγματική τιμή να φτάσει τα διπλά/τριπλά του ποσού της αγγελίας...
:dizzy:
Σκεφτόμουν να κάνω κρούση για κάνα SIMSON από Γερμανία, μια κι εδώ δε βλέπω να παίζει τίποτα, αλλά τελικά δεν το βλέπω σαν καλή ιδέα!
Αλήθεια, γνωρίζει κανείς (στο περίπου) την ταρίφα για μεταφορά και εκτελωνισμό/έκδοση ελληνικών χαρτιών σε 50άρι; Υπάρχει άραγε κάνας παλαβός που να το έχει κάνει;
:confused:

STO DIAOLO
20/04/2011, 13:07
http://youtu.be/d4cKgFldPHQ:wave2:

Vstrommer71
20/04/2011, 15:26
Υπαρχουν βεβαια και οι...τελειωμενοι! (http://www.youtube.com/watch?v=lqcNhrVqags&feature=related) :uplate:

kokkiklhs
20/04/2011, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Υπαρχουν βεβαια και οι...τελειωμενοι! (http://www.youtube.com/watch?v=lqcNhrVqags&feature=related) :uplate:

Απίθανο ρε!!! Πω πωωω, τι έφτιαξε ο αρχηγός....!!! :eyepop:

Το TS είναι το πιο όμορφο απ'όλα τα δίχρονα ΜΖ, αλλά πού να το βρεις τώρα πια....
Κυκλοφορεί ένα χρεπιασμένο κάπου στις αγγελίες, αλλά οι μαντράδες μου τη σπάνε, πουλάνε σε ό,τι τιμή τους κατέβει, ψάχνοντας για κορόιδα...
:nono:

STO DIAOLO
20/04/2011, 17:04
Οι Γερμανοί ξανάρχονται...
http://www.poulato.gr/cars/car_list.php?sub_categ=2&manuf=99&model=0&price_low=0&price_high=20000&km_low=0&km_high=150000&year_low=01&year_high=40&ccm_low=0&ccm_high=1600&colour=00&kategory=0&region=0&submit=%3CSPAN%3E%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%3C%2FSPAN%3E&sort_by=AAM_TIMESTAMP&sort_as=DESC

kokkiklhs
20/04/2011, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από STO DIAOLO
Οι Γερμανοί ξανάρχονται...
http://www.poulato.gr/cars/car_list.php?sub_categ=2&manuf=99&model=0&price_low=0&price_high=20000&km_low=0&km_high=150000&year_low=01&year_high=40&ccm_low=0&ccm_high=1600&colour=00&kategory=0&region=0&submit=%3CSPAN%3E%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%3C%2FSPAN%3E&sort_by=AAM_TIMESTAMP&sort_as=DESC

:confused: :confused:
Δε μου κάνει σε ΜΖ αυτό, μάλλον σε URAL ή κάτι τέτοιο!!! Ο τίτλος της αγγελίας είναι λίγο κουκουρούκου!
Άρα για επέλαση των Ρώσων πρέπει να μιλάμε, καλύτερα!!!! :rotflmao:
Πάντως είναι κουκλί το εργαλείο, πανέμορφο!
:beer:

STO DIAOLO
21/04/2011, 12:07
Η DKW (μετέπειτα ΜΖ) παρήγαγε τέτοιες μηχανές για το γερμανικό στρατό στον Β΄παγκόσμιο πόλεμο.
Πάντως συμφωνώ μαζί σου οτι δεν πρέπει να είναι ΜΖ.

kokkiklhs
21/04/2011, 18:06
...και μια ολόφρεσκια φωτογραφιούλα από τη σημερινή μου βόλτα στην Πάρνηθα!
Ο super ΜεΖές μου με φόντο το φρούριο της Φυλής!!!
Δυο αρχαιολογικά μνημεία συναντιούνται!!
:lol: :beer:


224270

STO DIAOLO
24/04/2011, 16:23
Δυο αρχαιολογικά μνημεία συναντιούνται!!
Αμφότερα στιβαρά...

kokkiklhs
26/04/2011, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από STO DIAOLO
Αμφότερα στιβαρά...

Για να δούμε όμως, θα τα κηρύξει επί τέλους το Υπ. Πολιτισμού διατηρητέα και τα ΜΖ;

:lol: :lol: :lol:

BENCHRACER
28/04/2011, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Για να δούμε όμως, θα τα κηρύξει επί τέλους το Υπ. Πολιτισμού διατηρητέα και τα ΜΖ;

:lol: :lol: :lol:

Χαιρετω ολα τα λαδοκαπνισμενα φιλαρακια, που καβαλλανε αυτα τα υπεροχα ΜΖ !
Αν δε με γελανε τα ματια μου, το φορουμ ειναι ζωντανο, υπαρχει ακομα μεταξυ μας επαφη και δραστηριοτητες;
Προσφατα, εφερα απο την Αγγλια ενα απατητο σχεδον ΕΤΖ 251 με 6800 χλμ και ειναι κριμα να μην το οδηγησω με μια καλη παρεα, που την αναζητω μεσω του φορουμ.
Παρακαλω, ενημερωστε με αν ειναι δυνατον, αν μπορω να ελθω σε επαφη μαζυ σας, και να βρεθουμε σε καποια βολτα ή εκδρομη σε δρομους ετσι, χωρισ ιδιαιτερο προορισμο.
Με καθε εκτιμηση

STO DIAOLO
29/04/2011, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από BENCHRACER
Χαιρετω ολα τα λαδοκαπνισμενα φιλαρακια, που καβαλλανε αυτα τα υπεροχα ΜΖ !
Καλώς ήλθες, BENCHRACER.Το θέμα για τα ΜΖ είναι σχετικά καινούργιο.
Απαραίτητο για την εστίαση και επικοινωνία των MZ Riders όπως γράφει και στον τίτλο ο δημιουργός του.

STO DIAOLO
29/04/2011, 15:53
Από 6-9-2010 -είδα- τρέχει το νήμα "MZ Riders Greece!!! " αλλά αναθερμάνθηκε σχετικά πρόσφατα.


Και για να στανιάρουμε....:


224925

STO DIAOLO
29/04/2011, 15:55
:wave2:


224926

kokkiklhs
02/05/2011, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από BENCHRACER
Χαιρετω ολα τα λαδοκαπνισμενα φιλαρακια, που καβαλλανε αυτα τα υπεροχα ΜΖ !
Αν δε με γελανε τα ματια μου, το φορουμ ειναι ζωντανο, υπαρχει ακομα μεταξυ μας επαφη και δραστηριοτητες;
Προσφατα, εφερα απο την Αγγλια ενα απατητο σχεδον ΕΤΖ 251 με 6800 χλμ και ειναι κριμα να μην το οδηγησω με μια καλη παρεα, που την αναζητω μεσω του φορουμ.
Παρακαλω, ενημερωστε με αν ειναι δυνατον, αν μπορω να ελθω σε επαφη μαζυ σας, και να βρεθουμε σε καποια βολτα ή εκδρομη σε δρομους ετσι, χωρισ ιδιαιτερο προορισμο.
Με καθε εκτιμηση

Καλώς το παλληκάρι! Καλώς ήρθες και στο forum, και στο συγκεκριμένο thread και κυρίως...
ΜΕ ΓΕΙΑ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟΟΟΟΟ!!!!
:beer:
Καλές βόλτες και πάντα όρθιος! Για συνάντηση τώρα κοντά, από την πλευρά μου τουλάχιστον, είναι λίγο δύσκολο διότι είμαι εκτός Αθηνών, αλλά από καλοκαίρι θα φτιάξουν τα πράματα!
Just keep in touch!!!
Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που πληθαίνουμε, αργά αλλά σταθερά!!!
:sun:

@SΤΟ DIAOLO:
Γεια σου ρε Άκη που κρατάς τη συζήτηση ζωτανή, εγώ ταξίδευα τόσες μέρες και δεν πήρα χαμπάρι ότι έσκασε νέος συνάδελφος!!!
:wave2:

STO DIAOLO
02/05/2011, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
@SΤΟ DIAOLO:
Γεια σου ρε Άκη που κρατάς τη συζήτηση ζωτανή, εγώ ταξίδευα τόσες μέρες και δεν πήρα χαμπάρι ότι έσκασε νέος συνάδελφος!!!
:wave2: Πασχαλιάτικες διακοπές;

kokkiklhs
02/05/2011, 18:15
Nαιιιιιι!!!!! :D
Εχθές τέτοια ώρα έπινα καφέ στην Κω και σήμερα είμαι στη Σκύρο!!!
:bigcry:

:uplate:

STO DIAOLO
02/05/2011, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Nαιιιιιι!!!!! :D
Εχθές τέτοια ώρα έπινα καφέ στην Κω και σήμερα είμαι στη Σκύρο!!!
:bigcry: :uplate: Ωραία η ζωή στην επαρχία...

kokkiklhs
02/05/2011, 18:51
...αρκεί να έχει ξηρά γύρω-γύρω!!!
:rotflmao:

BENCHRACER
03/05/2011, 00:28
Σας ευχαριστω πολυ Κοκκινη και σενα Διαβολε, που με κανατε να νοιωσω ανετα και καλοδεχουμενος. Ελπιζω, με τον χρονο, η σχεση μας αυτη να γινει πιο ουσιαστικη μιας και ο βασικος κοινος της παρονομαστης αξιζει τον κοπο.
Ειμαι στη διαθεση σας, οποτε μπορειτε, να βρεθουμε και να τα πουμε κι απο κοντα και το τηλ. μου ειναι:
22940 76106 και 6972 012 155.
Κοκκινη, οχι και "παλληκαρι"! Ειμαι κι εγω συνταξιουχος, οπως υπογραφεις, και μαλιστα αρκετα σιτεμενος...Αλλα, οσο μεγαλωνουμε, τοσο ξεμωραινομαστε αλλα και τη βρισκουμε !
Σας περιμενω λοιπον και μαλιστα με ανυπομονησια, θαλεγα...
Διαβολε, εκπληκτικο το κοκκινο της κολασεως στο ΜΖ σου, αλλα δεν θα μπορουσε ναταν και διαφορετικα...
Ναμαστε ολοι καλα!
Αλεξης

kokkiklhs
03/05/2011, 19:14
Ωραίος ο Αλέξης!!
Λοιπόν, όποτε αξιωθώ να ξανακατέβω Αθήνα με αρκετό χρόνο στη διάθεσή μου, θα πέσει σχετικό τηλεφώνημα! Δυστυχώς όμως με βλέπω να κολλάω για κάνα μήνα στο νησί, τώρα που επέστρεψα...
ΜεΖεδοβόλτα με καλή παρέα και ειδικά αυτή την εποχή είναι ό,τι καλύτερο!!!
:beer:

BENCHRACER
05/05/2011, 20:33
Κοκκινη. Διαβολε κι οποιο αλλο φιλαρακι ακουει,
Απ' ό,τι κκαταλαβαινω, ακομα ειμαστε εμεις κι εμεις...
Σιγουρα δεν αποτελουμε ειδος υπο εξαφανιση, ουτε σαν αναβατες ΜΖ αλλα ουτε και οι μοτοσυκλετες μας κι αυτο γιατι η σχεση μας μαζυ τους ειναι αμφιδρομη σχεση αγαπης κι ο΄τι αγαπαμε ποτε δεν παει χαμενο. Αλλωστε κι αυτες φτιαχτηκαν τιμιες και αθραυστες για να χαραζουν αδιακοπα την πορεια τους στο χρονο, οριοθετωντας την υπαρξη τους με μια λεπτη γαλαζια γραμμη απο διχρονο λαδι, λιβανι στον αχαρο κοσμο μας και με σημειο αναφορας, συμφωνω απολυτα, τον Γιαννη τον Ιωνα!
Η ζωη τρεχει αδυσωπητα και απανθρωπα, γι' αυτο ας βρεθουμε το συντομωτερο δυνατο κι ας την ομορφυνουμε με την παρεα μας και τις βολτες μας.
Συναισθηματικος ο γερων θα πειτε, αλλα οσο μεγαλωνουμε, τοτε ειναι που μετρανε τα απλα, ομορφα κι απεριττα πραγματα στη ζωη μας, Ποιος ειπε, οτι κι αυτα τα "παληομοδιτικα" ανατολικογερμανικα μεταλλα δεν χαιρονται να κανουν παρεα με κατι "περιεργους" που τα λατρευουν;
Ξεκουνηθειτε λοιπον ...!!!
Αλεξης Ζ.

kokkiklhs
06/05/2011, 05:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από BENCHRACER
Κοκκινη.

"Κοκκικλήηηηηηης" βρε, όχι "Κοκκίνης"!!!!! :bawl: :bawl: :rotflmao:

Όσο για τα υπόλοιπα, συμφωνώ 800%!!!!

:beer: :rotflmao:

kokkiklhs
12/05/2011, 11:47
Εδώ υπάρχει σε σειρά ολόκληρο το βιντεάκι της μαμάς ΜΖ για τη συντήρηση των μοντέλων ΕΤΖ, με αφήγηση στα αγγλικά!

http://www.youtube.com/watch?v=5jdypzaMUdc

:beer:

kokkiklhs
25/05/2011, 11:52
ΜεΖεδάκηδες, δώστε τα φώτα σαααααςςςςς!!!
Στην τελευταία μου κάθοδο στην Αθήνα (για 1 μέρα κυριολεκτικά), δεν πρόλαβα μεν να βγάλω βόλτα το ΜΖ μου, είδα όμως κάτω από τον κινητήρα μεγάλη κηλίδα (διάμ. ~ 20-30εκ.) λαδιού και ανησύχησα... αυτή έγινε προφανώς κατά το διάστημα της απουσίας μου κι ενόσω το μηχανάκι ήταν κρύο και δεν το χρησιμοποιούσε κανείς... :?
Το ιστορικό έχει ως εξής:
Μέσα στις διακοπές του Πάσχα, και μετά από γενικό σέρβις, για πρώτη φορά είδα λίγες σταγόνες άχρωμο λάδι (όχι κοκκινωπό 2Τ) και υπέθεσα ότι θα είναι καμιά υπερχειλισούλα... μάλιστα το πήγα και το είδε ο μάστορας (Ιωνάς) και μου είπε ότι είναι εργοστασιακή κακοτεχνία που έχουν όλοι οι κινητήρες ΕΤΖ με κάποια άχρηστη τρύπα, από την οποία υπερχειλίζουν βαλβολίνες (?) (είχαν αλλαχτεί τελευταία) και ότι για να κλείσει αυτή η τρύπα πρέπει να ανοιχτεί ο κινητήρας, δεν καλοκατάλαβα... Πάντως μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό! Του έχω εμπιστοσύνη, πλην όμως ξαναρωτάω κι εδώ, διότι α) δεν καλοκατάλαβα τι μου είπε, β) θέλω να δω αν το έχει κάνει και σε άλλους γ) δεν ξέρω μήπως χρειαστούν συμπλήρωμα, αν είναι βαλβολίνες, μην έχω τίποτα ιστορίες με τα δισκάκια...
Για ρίξτε καμιά ιδέα ρε ξεφτέρια παλαίμαχοι, αν έχετε την καλοσύνη...
:confused:

sapila racing
25/05/2011, 13:31
Κηλίδα με διάμετρο 30 εκ μέσα σε ενα Σ/Κ σημαίνει σημαντική διαρροή.
Δεν ξέρω τι λέει ο μάστορας, αλλά δεν πιστευω οτι υπάρχει κινητήρας με άχρηστη τρύπα, αντιθέτως υπαρχουν πολλοί μάστορες με αυτην την ιδιότητα.
Μήπως στο service παραγέμισε το κιβώτιο με λάδι?

Το manual για το μηχανάκι σου είναι εδώ
http://www.dgw.org.uk/downloads/mz-etz-manual-1981-ocr.pdf

Εφ όσον δεν πρόκειται να λύσεις κινητήρα και δεν έχεις πρόβλημα με ηλεκτρικά, δεν βλέπω που χρειάζεσαι μάστορα για τέτοιο μηχανάκι. :wave2:

kokkiklhs
25/05/2011, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Κηλίδα με διάμετρο 30 εκ μέσα σε ενα Σ/Κ σημαίνει σημαντική διαρροή.
Δεν ξέρω τι λέει ο μάστορας, αλλά δεν πιστευω οτι υπάρχει κινητήρας με άχρηστη τρύπα, αντιθέτως υπαρχουν πολλοί μάστορες με αυτην την ιδιότητα.
Μήπως στο service παραγέμισε το κιβώτιο με λάδι?

Το manual για το μηχανάκι σου είναι εδώ
http://www.dgw.org.uk/downloads/mz-etz-manual-1981-ocr.pdf

Εφ όσον δεν πρόκειται να λύσεις κινητήρα και δεν έχεις πρόβλημα με ηλεκτρικά, δεν βλέπω που χρειάζεσαι μάστορα για τέτοιο μηχανάκι. :wave2:

Μερσί για την άμεση απάντηση!! :)
Πρέπει να δώσω κάποιες διευκρινίσεις: Η κηλίδα δεν έγινε μέσα σε ένα Σ/Κ, αλλά σε 2 βδομάδες! Ήμουν εκτός και δε μπόρεσα να παρακολουθήσω τι και πώς, απλώς το βρήκα έτσι μετά από αυτό το διάστημα!
Στο κιβώτιο ο μάστορας έβαλε παραπάνω λάδια στην αλλαγή, μου το είπε ο ίδιος! Δε μπορώ να ξέρω όμως αν αυτό που έφυγε είναι το "περίσσευμα" ή ποσότητα λαδιού που θα έπρεπε να βρίσκεται στη θέση της...
Επί πλέον, ο μάστορας είναι εγγυημένα ΟΚ, όλοι οι εναπομείναντες ΜΖάκηδες σε αυτόν πηγαίνουμε και δεν έχω ακούσει να υπάρχουν δυσαρέσκειες, απεναντίας! Προσωπικά το πήγα για τσεκ, διότι αυτό συνέβη λίγο μετά από "μεγάλο" σέρβις, και φοβήθηκα μήπως είχε γίνει καμιά πατάτα με σφιξίματα κλπ.
Γενικά όμως, με το μάνιουαλ που μου έδωσες και με ένα άλλο της Haynes που έχω, μπαίνει χέρι στο μηχανάκι χωρίς τη βοήθεια ειδικών, τα μαστόρια χρειάζονται για πιο ψαγμένα θέματα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι τα ηλεκτρικά στο δικό μου αυτός ο παραπάνω τα συνέφερε και τώρα το ΜΖ πάει τζετ...!!!
:beer:

sapila racing
25/05/2011, 14:02
Οποτε, θεωρητικα τουλάχιστον, δεν φαίνεται να έχεις πρόβλημα.
Κα΄νοντας λοιπόν μια προσπάθεια διάγνωσης εκ του πληκτρολογίου, καταλήγω στα κάτωθι συμπεράσματα:
Η διαρροή πιθανότατα προήλθε από την περίσσεια ποσότητα λαδιού κιβωτίου που έβαλε εν γνώσει του ο μάστορας στο service, για δικούς του λόγους, σε συνδυασμό με την ύπαρξη κάποιας τρύπας υπερχείλισης που έχει προβλέψει η MZ ακριβώς για τέτοιους μάστορες, και η οποία, κατα τη γνώμη του μάστορα που βαζει παραπάνω λάδια για δικούς του λόγους, δεν θα έπρεπε να είναι εκεί ωστε να μπορεί να βάζει ο καθένας οσο λάδι θέλει και αυτό να μένει μέσα και να μην την κοπανάει. :p

kokkiklhs
25/05/2011, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οποτε, θεωρητικα τουλάχιστον, δεν φαίνεται να έχεις πρόβλημα.
Κα΄νοντας λοιπόν μια προσπάθεια διάγνωσης εκ του πληκτρολογίου, καταλήγω στα κάτωθι συμπεράσματα:
Η διαρροή πιθανότατα προήλθε από την περίσσεια ποσότητα λαδιού κιβωτίου που έβαλε εν γνώσει του ο μάστορας στο service, για δικούς του λόγους, σε συνδυασμό με την ύπαρξη κάποιας τρύπας υπερχείλισης που έχει προβλέψει η MZ ακριβώς για τέτοιους μάστορες, και η οποία, κατα τη γνώμη του μάστορα που βαζει παραπάνω λάδια για δικούς του λόγους, δεν θα έπρεπε να είναι εκεί ωστε να μπορεί να βάζει ο καθένας οσο λάδι θέλει και αυτό να μένει μέσα και να μην την κοπανάει. :p
Χωρίς πλάκα, κι εγώ αυτό ελπίζω να συμβαίνει!!!!
:rotflmao: :rotflmao:
Απλώς περιμένω να ακούσω και κάναν άλλο ΜεΖεδάκια, σε περίπτωση που του έτυχε αυτό το πράγμα (διότι κι αυτού ο κινητήρας την ίδια τρύπα θα έχει ΚΑΙ στον ίδιο μάστορα θα το πηγαίνει!!!)
:lol:

STO DIAOLO
25/05/2011, 22:46
Γεια Χαρααααά!!!!! :beer:
Μην ανησυχείς!
Dirty deeds done dirt cheap!
http://www.youtube.com/watch?v=Z_t5GPbp5IY

Το κιβώτιο παίρνει 0,9 lt βαλβολίνη SAE90 το Καλοκαίρι και SAE80 τον Χειμώνα.
Ο Ιωνάς δεν είναι ο μόνος μάστορας που αδειάζει ολόκληρο το λίτρο στο κιβώτιο.
Ξέρει οτι τα ΜΖ βγάζουν λαδίλα και τα παραπανίσια 0,1 lt θα αναπληρώσουν τυχούσα διαρροή.
Και ότι το επιπλέον λάδι που δεν χρειάζεται στον κινητήρα θα εκτονωθεί από την μαύρη -τρυπητή εσωτερικά- λαστιχένια τάπα που μπαίνει στο στόμιο εισόδου της βαλβολίνης, δίπλα στο καρμπυρατέρ.

Στα 22 χρόνια της ΜΖ μου, είχα πρόβλημα διαρροής βαλβολίνης στα 10 χρόνια περίπου.Στα πλάγια, εκεί που είναι η γεννήτρια.Από την μεριά του πεντάλ φρένου.Έβγαλα το πλαϊνό καπάκι του μοτέρ και το είδα.
Έκανε διαρροή από μία βίδα δίπλα στην γεννήτρια -αν θυμάμαι καλά- και φαινόταν οτι το σφίξιμο βίδας δεν θα έλυνε το πρόβλημα.Δηλαδή είχε διαρραγεί η τρύπα στην οποία βίδωνε η βίδα.
Έλυσα διά παντός το πρόβλημα με ειδική πανίσχυρη κόλλα-φυσίγγιο για πιστόλι σιλικόνης.Ειδική κόλλα για ραγίσματα εξατμίσεων και τοιχωμάτων τζακιού που αγόρασα στο πράκτικερ.

kokkiklhs
26/05/2011, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από STO DIAOLO
Γεια Χαρααααά!!!!! :beer:
Μην ανησυχείς!
Dirty deeds done dirt cheap!
http://www.youtube.com/watch?v=Z_t5GPbp5IY

Το κιβώτιο παίρνει 0,9 lt βαλβολίνη SAE90 το Καλοκαίρι και SAE80 τον Χειμώνα.
Ο Ιωνάς δεν είναι ο μόνος μάστορας που αδειάζει ολόκληρο το λίτρο στο κιβώτιο.
Ξέρει οτι τα ΜΖ βγάζουν λαδίλα και τα παραπανίσια 0,1 lt θα αναπληρώσουν τυχούσα διαρροή.
Και ότι το επιπλέον λάδι που δεν χρειάζεται στον κινητήρα θα εκτονωθεί από την μαύρη -τρυπητή εσωτερικά- λαστιχένια τάπα που μπαίνει στο στόμιο εισόδου της βαλβολίνης, δίπλα στο καρμπυρατέρ.

Στα 22 χρόνια της ΜΖ μου, είχα πρόβλημα διαρροής βαλβολίνης στα 10 χρόνια περίπου.Στα πλάγια, εκεί που είναι η γεννήτρια.Από την μεριά του πεντάλ φρένου.Έβγαλα το πλαϊνό καπάκι του μοτέρ και το είδα.
Έκανε διαρροή από μία βίδα δίπλα στην γεννήτρια -αν θυμάμαι καλά- και φαινόταν οτι το σφίξιμο βίδας δεν θα έλυνε το πρόβλημα.Δηλαδή είχε διαρραγεί η τρύπα στην οποία βίδωνε η βίδα.
Έλυσα διά παντός το πρόβλημα με ειδική πανίσχυρη κόλλα-φυσίγγιο για πιστόλι σιλικόνης.Ειδική κόλλα για ραγίσματα εξατμίσεων και τοιχωμάτων τζακιού που αγόρασα στο πράκτικερ.

Ωραίος ο Άκης, ευχαριστώ!!!!
:beer: :beer:

mixanikos drome
28/05/2011, 18:47
παιδια καλησπερα!!ειμαι ετοιμος να αγορασω μια μηχανη MZ ETZ 250 γυρω στα 500 Ε αλλα εχω ενα θεματακι με το χρωμα...θελω να της το αλλαξω!επειδη ειμαι φοιτητης και το μπατζετ ειναι περιορισμενο ξερετε περιπου ποσο θα παει το βαψιματακι??επειδη διαβασα τις δημοσιευσεις σας κανει μηπως βαψιματα ο ειδικος ΙΩΝΑΣ??σας ευχαριστω εκ των προτερων..
και για του λογου το αληθες η μηχανη ειναι η εξης:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1405349/

kokkiklhs
29/05/2011, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanikos drome
παιδια καλησπερα!!ειμαι ετοιμος να αγορασω μια μηχανη MZ ETZ 250 γυρω στα 500 Ε αλλα εχω ενα θεματακι με το χρωμα...θελω να της το αλλαξω!επειδη ειμαι φοιτητης και το μπατζετ ειναι περιορισμενο ξερετε περιπου ποσο θα παει το βαψιματακι??επειδη διαβασα τις δημοσιευσεις σας κανει μηπως βαψιματα ο ειδικος ΙΩΝΑΣ??σας ευχαριστω εκ των προτερων..
και για του λογου το αληθες η μηχανη ειναι η εξης:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1405349/

Καλώς τον!!
Καλωσόρισες στο φόρουμ και στο κλιμάκιο των ΜΖάκηδων!!
:beer:
λοιπόν, το συγκεκριμένο μηχανάκι φαίνεται πολύ ωραίο, πλην όμως ως προς την αλλαγή χρώματος θα έχεις τα εξής προβληματάκια:
Κανονικά σε όλα τα ΕΤΖ 250 οι ζάντες, τα καλάμια του μπροστινού στο τμήμα πάνω από τις φυσούνες, το τιμόνι και ο δακτύλιος γύρω από το φανάρι, είναι χρωμιωμένα! Εδώ έχει γίνει επέμβαση για να αποκτήσει το μηχανάκι "στρατιωτικό" λουκ, όμως δεν ξέρω κατά ποσόν είναι εύκολο να τα ξανακάνεις χρώμιο, ή αν θα πρέπει να τα βάψεις π.χ. μαύρα, με αποτέλεσμα αμφιβόλου αισθητικής... Επίσης και τα φτερά μπρος και πίσω ήταν χρώμιο σε ορισμένα ΕΤΖ, σε άλλα όμως ήταν μαύρα από το εργοστάσιο!
Αυτά λοιπόν που έχεις στάνταρ να βάψεις σε ένα ΕΤΖ 250 (χωρίς τις εικαστικές παρεμβάσεις του συγκεκριμένου) είναι το ρεζερβουάρ και τα 2 πλαϊνά, κα΄θως και τα φτερά, αν ΔΕΝ είναι χρώμιο...
Κανονικά όλα αυτά δε θα σου κόστιζαν πάνω από 150-200 ευρά σε έναν καλό φαναρτζή της επιλογής σου (ο Ιωνάς είναι μηχανικός.ηλεκτρολόγος, δεν ανακατεύεται με βαψίματα), επίσης θα μπορούσες να τα βάψεις και μόνος σου, αν έχεις τον κατάλληλο χώρο και πιάνει λίγο το χέρι σου, (με κόστος κάνα 50αρικο βαριά, για τα αστάρια, τα χρώματα και τα λοιπά αναλώσιμα...)
Όμως αυτά που σου επεσήμανα πιο πάνω ότι χρειάζεται το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μηχανάκι ως προς την αλλαγή χρώματος, δεν ξέρω τι δουλειά μπορεί να θέλουν και σε τι κόστος μπορεί να σε ανεβάσουν...
Για βάψιμο σκελετού δε συζητάμε, βέβαια, εκεί πάει μακριά η βαλίτσα, αλλά δε φαίνεται και να χρειάζεται, σ'αυτό της αγγελίας...
Τώρα, αυτόι που πρέπει να ξέρεις πάντα πριν αγοράσεις ΜΖ ΕΤΖ, είναι ότι μετράει 99% να είναι σε καλή μηχανική και λειτουργική κατάσταση, ο ιδιοκτήτης του να το κινεί κλπ και 1% η εμφάνιση, την οποία κάνεις όπως θέλεις, χωρίς ιδιαίτερο κόστος! Μην ξεγελαστείς και το πάρεις κι έχει κάνα κολλημένο κινητήτα, ή τίποτα λιωμένα ηλεκτρικά, διότι τότε σε βλέπω να τσαντηρώνεις έξω από τον Ιωνά και μετά από κάθε βόλτα να του το πηγαίνεις για μαζέματα!
Συνοψίζω: Αν είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση, πάρ'το! Αν όχι, άσ'το και περίμενε να σκάσει κάνα άλλο... βγαίνουν κατά καιρούς, και σε τιμές 3 με 3.5 κατοστάρικα, όχι βέβαια φρεσκοβαμμένα σαν αυτό, αλλά εφ'όσον σκέφτεσαι έτσι κι αλλιώς να το ξαναβάψεις, ίσως πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή, να βρεις κάποιο άλλο, με τα χρώμια απείραχτα!!
:wave2:

mixanikos drome
29/05/2011, 16:58
σας ευχαριστω πολυ για την ενημερωση..συμφωνω πληρως πως το σημαντικο ειναι να είναι σε καλή μηχανική και λειτουργική κατάσταση..τηλεφωνησα στον κυριο που την πουλαει και μου ειπε οτι δεν εχει κινηθει για καμποσο καιρο και πιθανοτατα θα θελει ενα καθαρισμα στο καρμπιλατερ..αν την αγορασω 8α ενημερωσω την παρεα σας!!

kokkiklhs
29/05/2011, 17:20
Άντε, με το καλό!!! Τσέκαρε πάντως πρώτα κι αυτή που σου έστειλα στο ΠΜ, δε χάνεις τίποτα!!
:beer:

STO DIAOLO
30/05/2011, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixanikos drome
παιδια καλησπερα! Καλώς όρισες μηχανικέ!
Τι σπουδάζεις;

Άσε τα βαψίματα και κοίτα αυτήν:
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/986114/
Είπε με δισταγμό-αμηχανία οτι την πουλάει 400 ευρώ.Τον κατεβάζεις στα 350.

lkaraka
30/05/2011, 22:30
καλησπέρα σας,

είχα το ΜΖ 250 ΕΤΖ για 20 χρόνια, ώραια χρόνια με αμέτρητες συγκινήσεις (σύνολο 240.000 χλμ).
Ανακάλυψα στην πόλη που μένω ένα ίδιο ΜΖ το οποίο είναι ολοκαίνουργιο, δεν πήρε ποτέ νούμερο, αλλά δυστυχώς έχει λήξει η άδεια του κατασκευαστή και δεν μπορεί τώρα να βγάλει νούμερο. Το μηχανάκι είναι μοντέλο του 88 κάθεται 23 χρόνια. Σκέφτομαι να το πάρω και να το κάνω κλασσικό ή να βρώ μία άλλη άδεια και να το αντικαταστήσω. Τι λέτε ?, υπάρχει πιθαντότητα να έχει υποστεί ζημιά σημαντική ?

Καλό σας βράδυ

kokkiklhs
30/05/2011, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkaraka
καλησπέρα σας,

είχα το ΜΖ 250 ΕΤΖ για 20 χρόνια, ώραια χρόνια με αμέτρητες συγκινήσεις (σύνολο 240.000 χλμ).
Ανακάλυψα στην πόλη που μένω ένα ίδιο ΜΖ το οποίο είναι ολοκαίνουργιο, δεν πήρε ποτέ νούμερο, αλλά δυστυχώς έχει λήξει η άδεια του κατασκευαστή και δεν μπορεί τώρα να βγάλει νούμερο. Το μηχανάκι είναι μοντέλο του 88 κάθεται 23 χρόνια. Σκέφτομαι να το πάρω και να το κάνω κλασσικό ή να βρώ μία άλλη άδεια και να το αντικαταστήσω. Τι λέτε ?, υπάρχει πιθαντότητα να έχει υποστεί ζημιά σημαντική ?

Καλό σας βράδυ

Γεια χαρά και καλωσόρισες στο φόρουμ και στη ΜεΖεδοπαρέα μας!!!!
:)
Λοιπόν, μια κι είχες το εργαλείο στο παρελθόν, θα ξέρεις καλύτερα κι από μένα ότι λόγω ακριβώς της απλότητάς τους, αυτά τα μηχανάκια ΔΕ ΧΑΛΑΝΕ... :D
Επομένως το ότι κάθεται 23 χρόνια δε συνεπάγεται οπωσδήποτε ότι θα έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα! Χαρακτηριστικά να σου πώ ότι το δικό μου, που το πήρα πέρυσι, καθόταν ακίνητο για 8-9 χρόνια σε κλειστό γκαράζ και με μια καινούργια μπαταρία, άδειασμα/καθάρισμα ρεζερβουάρ και καρμπυρατέρ και λίγη φρέσκια βενζινούλα, πήρε μπροστά κι έφυγε!! :smokin:
Τώρα, δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς για το συγκεκριμένο που βρήκες... είναι καινούργιο "του κουτιού" κι είχε ξεμείνει απούλητο σε κάποιο κατάστημα/αποθήκη εμπόρου της περιοχής σου;
Αυτό μιλάμε ότι είναι "λαχείο", αν συμβαίνει!!! Ασφαλώς και θα θέλει μαζεματάκια (λαστιχάκια, τσιμούχες κλπ. που μπορεί να έχουν ξεραθεί αν είναι εντελώς αχρησιμοποίητο), τσεκάρισμα στα ηλεκτρικά του, αλλαγή σε όλα τα αναλώσιμα, αλλά θα αξίζει τον κόπο!
Εκείνο που πρέπει να τσεκάρεις οπωσδήποτε είναι να μην έχει αρπάξει σκουριές εσωτερικά ο κινητήρας από υγρασία (η οποία μπορεί να τρυπώσει κι από την εξάτμιση αν ήταν εκτεθειμένο έξω το μηχανάκι), διότι τότε κλάφ'τα Χαράλαμπε! Αν είναι τελείως αχρησιμοποίητο ίσως να μην έχει λιπανθεί ποτέ ο κινητήρας και να έχει τραβήξει χοντρό κόλλημα! Τσέκαρε σαν πρώτη δοκιμή αν ρίχνει μανιβελιές σβηστό με "σωστό" ήχο και αίσθηση (θα τα θυμάσαι, ασφαλώς) κι αν απομονώνει ο συμπλέκτης.
Αυτό με τις πινακίδες δεν το ξέρω, με πιάνεις αδιάβαστο! Ρώτησε καλύτερα απ'ευθείας στο παράρτημα Υπ. Συγκοινωνιών τηε περιοχής σου, να σου πουν ακριβώς τι παίζει, διότι αν είναι αυτό που κατάλαβα, είναι περίεργη και σπάνια περίπτωση κι αν θέλεις κοινοποίησε και σε μας εδώ τα αποτελέσματα της έρευνας με λεπτομέρειες, έχει πολύ ενδιαφέρον!
Πάντως με άλλη άδεια δεν παίζει να καλύπτεσαι, θα έχεις πρόβλημα με τον αριθμό πλαισίου και κινητήρα...
Να είσαι καλά και περιμένουμε νέα!!
:beer:

lkaraka
31/05/2011, 08:22
καλημέρα σας,

έτσι ακριβώς είναι, το μηχανάκι που έχω βρει ξέμεινε απούλητο, είναι εντελώς καινούργιο δεν πήρε μπρος ποτέ ήταν πάντα στεγασμένο στο μαγαζί αυτό. Η μηχανή του δεν έχει μπει ποτέ μπροστά. Το έψαξα και στο Υπουργείο Συγκοινωνιών. Επειδή έχει λήξει η άδεια του κατασκευαστή και δεν μπορεί να πάρει άδεια κυκλοφορίας μπορείς να κάνεις τα εξής:

1) Επειδή είναι παραπάνω από 20ετία μπορεί να πάρει άδεια νούμερο αντίκας από τους συλλόγους που τι δίνουν (ΕΛΠΑ κλπ), αλλά μπορεί να κυκλοφορεί μόνο σε αγώνες επίδειξης.

2) Μπορείς να κάνεις αίτημα για να πάρει νούμερο κατ' εξαίρεση αλλά τα βλέπει μόνο ο ίδιος ο Υπουργός (ακατόρθωτο να γίνει εάν δεν έχεις γνωστούς)

3) Να βρεις κάποιο άλλο ΜΖ και να πάρεις το καρτελάκι που έχει στο λαιμό και να αλλάξεις και τον αριθμό πλαισίου, αυτό γίνεται όχι με πολύ κόπο.

Θα δω τι θα κάνω. Θα συμβουλευτώ και τον κ. Ιωνά, το τηλέφωνό του είναι 210-2525651 ??
Μήπως θυμάται κανείς την κατανάλωσή του, νομίζω ότι είναι 5lt/100km, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Αν τελικά το πάρω, είναι σίγουρο ότι θα το έχει και ο γιός μου τώρα είναι 11 χρονών και ίσως και τα παιδιά του !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να είστε καλά
Λεωνίδας

kokkiklhs
31/05/2011, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkaraka
καλημέρα σας,

έτσι ακριβώς είναι, το μηχανάκι που έχω βρει ξέμεινε απούλητο, είναι εντελώς καινούργιο δεν πήρε μπρος ποτέ ήταν πάντα στεγασμένο στο μαγαζί αυτό. Η μηχανή του δεν έχει μπει ποτέ μπροστά. Το έψαξα και στο Υπουργείο Συγκοινωνιών. Επειδή έχει λήξει η άδεια του κατασκευαστή και δεν μπορεί να πάρει άδεια κυκλοφορίας μπορείς να κάνεις τα εξής:

1) Επειδή είναι παραπάνω από 20ετία μπορεί να πάρει άδεια νούμερο αντίκας από τους συλλόγους που τι δίνουν (ΕΛΠΑ κλπ), αλλά μπορεί να κυκλοφορεί μόνο σε αγώνες επίδειξης.

2) Μπορείς να κάνεις αίτημα για να πάρει νούμερο κατ' εξαίρεση αλλά τα βλέπει μόνο ο ίδιος ο Υπουργός (ακατόρθωτο να γίνει εάν δεν έχεις γνωστούς)

3) Να βρεις κάποιο άλλο ΜΖ και να πάρεις το καρτελάκι που έχει στο λαιμό και να αλλάξεις και τον αριθμό πλαισίου, αυτό γίνεται όχι με πολύ κόπο.

Θα δω τι θα κάνω. Θα συμβουλευτώ και τον κ. Ιωνά, το τηλέφωνό του είναι 210-2525651 ??
Μήπως θυμάται κανείς την κατανάλωσή του, νομίζω ότι είναι 5lt/100km, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Αν τελικά το πάρω, είναι σίγουρο ότι θα το έχει και ο γιός μου τώρα είναι 11 χρονών και ίσως και τα παιδιά του !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να είστε καλά
Λεωνίδας

Γεια σου και πάλι Λεωνίδα!!
Χαίρομαι αλλά και στεναχωριέμαι που τελικά είναι έτσι όπως κατάλαβα, διότι αφ'ενός είναι μια σπάνια και εξαιρετική περίπτωση να βρεις πλέον τέτοιο μηχανάκι καινούργιο, αφ'ετέρου η δυσκαμψία του κράτους μας μπρεί να το καταδικάσει τελικά να σκουριάσει στην αποθήκη ή να καθηλωθεί ακίνητο δίπλα στα υπόλοιπα μηχανάκια κάποιου συλλέκτη, που μόνο θα το γυαλίζει και θα το ξεσκονίζει...
Η γνώμη μου είναι ότι η θέση του θα έπρεπε να είναι η μάχιμη κυκλοφορία στους ελληνικούς δρόμους, σκέψου ότι γι'αυτό το σκοπό έκανε κάποτ εόλη τη βόλτα από το Zschoppau...
:sun:

Λοιπόν, απαντώ στα όσα αναφέρεις:
1) Αυτό νομίζω ότι ισχύει για πάνω από 30 κι όχι 20 χρόνια, αλλά έτσι κι αλλιώς θα ήταν καλό μόνο ως έσχατη λύση...
2) Άρχισε να στέλνεις e-mail κι επιστολές στο υπουργείο, χωρίς πλάκα... δεν ξέρεις καμιά φορά, μπορεί να πέσεις σε κάνα μερακλή υπάλληλο και να το προωθήσει καταλλήλως το αίτημα (λέμε τώρα...) :rolleyes:
3) Αυτό είναι η πιο "πρακτική" λύση, αλλά και πάλι θα έχεις θέμα με τον αριθμό κινητήρα, οπότε τυπικά θα είσαι παράνομος, κι επίσης θα καταδικάσεις ένα άλλο ΜΖ με χαρτιά να μείνει εκτός κυκλοφορίας... δεν πιστέυω βέβαια ποτέ να τσεκάρει κανείς όοολα αυτά τα στοιχεία σε τέτοιο μηχανάκι, αλλά καλό είναι να κινούμεθα διά της νομίμου οδού... :smokin:
Η κατανάλωση του δικού μου είναι 6 με 7 λίτρα/100χμ (ρουφάειιιιι), τώρα δεν ξέρω αν στο ολοκαίνουργιο σου βγαίνει κάτι λιγότερο! :eek:
Το τηλ του Γιάννη του Ιωνά είναι αυτό που γράφεις, πάρε και ρώτα ό,τι χρειάζεσαι!
Κλείνοντας να σου πω ότι σε κάθε περίπτωση κατά τη γνώμη μου αξίζει να προσπαθήσεις να το πάρεις, εάν και εφόσον βέβαια ο κινητήρας του είναι ΟΚ κι η τιμή στην οποία το δίνουν είναι προσιτή. Σίγουρα θα το χαρείς κι εσύ κι ο γιος σου και τα εγγόνια σου, χωρίς υπερβολή!

:beer:

sapila racing
31/05/2011, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkaraka
3) Να βρεις κάποιο άλλο ΜΖ και να πάρεις το καρτελάκι που έχει στο λαιμό και να αλλάξεις και τον αριθμό πλαισίου, αυτό γίνεται όχι με πολύ κόπο.



Αυτό αποκλείεται να σου το είπαν στο υπουργείο, καπου τα έχεις μπερδέψει. :rolleyes:

kokkiklhs
31/05/2011, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αυτό αποκλείεται να σου το είπαν στο υπουργείο, καπου τα έχεις μπερδέψει. :rolleyes:

Πολύ πιθανόν από ΕΛΛΗΝΙΚΟ υπουργείο να πάρεις τέτοια απάντηση, αν ρωτήσεις σχετικά!!!
:rotflmao: :rotflmao:
:bigcry: :yuck:

:beer:

lkaraka
31/05/2011, 12:00
το 3 είναι η δική μου πρόταση και όχι φυσικά του Υπουργείου,

και για να βγει πλέον κλασικό ένα μηχανακάκι πρέπει να έχουν περάσει 30 χρόνια (ρώτησα σήμερα),
οπότε μένει πλέον μόνο η δική μου 3 λύση.

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας

kokkiklhs
31/05/2011, 12:20
Λεωνίδα τσέκαρε και τα ΠΜ σου...
:smokin:

kokkiklhs
31/05/2011, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkaraka
το 3 είναι η δική μου πρόταση και όχι φυσικά του Υπουργείου,

και για να βγει πλέον κλασικό ένα μηχανακάκι πρέπει να έχουν περάσει 30 χρόνια (ρώτησα σήμερα),
οπότε μένει πλέον μόνο η δική μου 3 λύση.

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας

Τη 2η πρόταση, γιατί την απορρίπτεις a priori? Εγώ θα έλεγα να φτιάξεις ένα ωραίο κειμενάκι στο οποίο να εξηγείς ακριβώς την περίπτωση και να το στέλνεις με email ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (αντιγραφή/επικόλληση) στο Υπουργείο Συγκοινωνιών, μέχρι να πάρεις υπεύθυνη κι επώνυμη απάντηση από κάποιον "αρμόδιο"...
Δε θα σου κοστίσει τίποτα, μόνο λίγα λεπτά από το χρόνο σου!
Δεν κάνω πλάκα, δοκίμασέ το, μπορεί και να βγει άκρη εκεί που δεν το περιμένεις!!
:cool:

kokkiklhs
02/06/2011, 13:33
Συνάδελφοι ΜεΖεδάκηδες, έχει κάνει κανείς σας καμιά δοκιμή πάνω σε αυτό που ρωτάω εδώ;
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=118271
:beer: