PDA

View Full Version : Kαψιμο λαδιου



Pattaya boy
07/09/2010, 04:05
Ειμαι κατοχος μιας Τransalp 600 μοντ.98
Το μιχανακι εχει αυτη τη στιγμη 78.500χλμ.
Τελευταια αλαγη λαδιων εκανα πριν 3000χλμ. δηλαδη στα 75.500χλμ. και εβαλα 20-50 πυκνοτητα.
Στον τελευταιο ελεγχο για την σταθμη λαδιου που εκανα διαπιστωσα οτι μου εκαψε γυρω στα 1300γρ. σε 3000χλμ. κατι που δεν μου φενεται καθολου φυσιολογικο, απο τα 2800γρ. περιπου που ειναι η χωριτικοτητα του καρτερ.
Διαρροες δεν ειχα καθολου.
Που μπορει να οφειλετε το τοσο αυξημενο καψιμο λαδιων?
Πως διορθωνετε?
Ποτε στο παρελθον δεν ειχα παρομιο η καποιο αλλο προβλημα, και ολα τα servise εχουν γινει κανονικα.
Μου ειπανε οτι μπορει να οφειλετε σε φυσιολογικη φθορα ελατηριων. Υσχυει κατι τετοιο?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

OldMan
07/09/2010, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pattaya boy
Μου ειπανε οτι μπορει να οφειλετε σε φυσιολογικη φθορα ελατηριων. Υσχυει κατι τετοιο?
Πιθανόν, αλλά με 1.300 cc καμένο λάδι στα 3.000 χλμ θα ντουμάνιαζες σαν δίχρονος ... :winka:

Μήπως έγινε κανένα μπέρδεμα στην μέτρηση του λαδιού ??

Pattaya boy
07/09/2010, 17:06
Το περιεργο ειναι οτι καυσαεριο που βγαζει απο την εξατμηση ειναι φυσιολογικο, δεν υπαρχει ντουμανι. Επισης το χρωμα των προιγουμενων λαδιων ειναι κανονικο, δεν φενετε να μπερδευτικε με αλλα υγρα(βενζινη, νερο). Αλαξα τα λαδια και εβαλα Agip 15-50 ιμισυνθετικο και θα το παρακολουθησω ποσο και αν θα καψει παλλη

Tigas
08/09/2010, 12:15
πιθανό είναι τα ελλατήρια πιστονιού να μήν είναι τόσο στεγανά πλέον και να μένει λάδι και να καίγεται, η κατανάλωση λαδιού είναι υπερβολική.

Το καλύτερο θα ήταν να το ελέγξει κάποιος μηχανικός από το να κάνουμε όλοι μας εδώ τους μηχανικούς :wave2:

OldMan
08/09/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Το καλύτερο θα ήταν να το ελέγξει κάποιος μηχανικός από το να κάνουμε όλοι μας εδώ τους μηχανικούς :wave2:
Πές τα ρε Τίγκα ... !!! :winka:


(να κλείσουμε και τα Τεχνικά και να πάμε σπιτάκι μας να απολαύσουμε την σύνταξη που θα πάρουμες από το moto.gr...)

sniper
08/09/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πές τα ρε Τίγκα ... !!! :winka:


(να κλείσουμε και τα Τεχνικά και να πάμε σπιτάκι μας να απολαύσουμε την σύνταξη που θα πάρουμες από το moto.gr...)


Το εφάπαξ, δεν το ανέφερες.....

:smokin:

OldMan
08/09/2010, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το εφάπαξ, δεν το ανέφερες..... :smokin:
Εγώ το ανέφερα πολλάκις, αλλά ο Bro κάνει την κουνέλα ... :smokin:

Cpt. Haddock
08/09/2010, 12:35
Να θυμηθώ να εξαγοράσω τα ένσημα :look:

reinmeister
08/09/2010, 12:39
δεν παθαινει τιποτα...βαζε μονο 20-50 ημι, ΟΧΙ ΜΟΤΟΥΛ κι αστο στην ησυχια του,απλα συμπληρωνοντας...

παρακολουθησε το κι οταν φτασει να καιει 2 λιτρα πετα το και παρε αλλο...δεν αξιζει τον κοπο,χρηματικα,να ασχοληθεις με το μοτερ του...

Tpap
08/09/2010, 13:31
1.300 εμέλ/3000χλμ....???!!

χλωμό, είναι χόνδα το μηχανάκι.

Σοβαρά τώρα, ξανακοίταξέ τα.

Και μην μετράς όταν αφαιρείς τα λάδια. Μέτρα πόσο συμπλρώνεις. :wave2:

Pattaya boy
08/09/2010, 19:27
Αν ξερει να μου πει καποιος πια ειναι η χωριτηκοτητα λαδιου στον κινητιρα του συγκεκρημενου μοντελου, με φιλτρο λαδιου και χωρις φιλτρο?
Για να ειμαι ποιο ακριβης οταν αδιασαμε το παλιο το λαδι στο κουβαδακι υπαλογισαμε οτι ηταν γυρο στο 1,5 λιτρο. Οποτε αν η χωριτηκοτιτα του κινητιρα ειναι περιπου 2,8 λιτρα (χωρις να ξερω ακριβως, ετσι μου ειπε ο μηχανικος) τοτε εκαψε 1300γρ λαδι.
Αν κανω λαθος με τις χωριτηκοτιτες παρακαλω διορθωστεμε για να καταλαβω ποσο περιπου με εκαψε.
Οταν μετρησα τα παλια λαδια (20-50 πυκνοτητα, αλλα μαρκα δεν ξερω), τα οποια τα ειχα μεσα για 3000χλμ. η ενδιξη ηταν στο MIN.
Στην καινουρια αλλαγη λαδιων δεν αλλαξα φιλτρο, 4 μερες μετα που το μετρησα η ενδηξη μου δειχνει ποιο πανω απο το max (φοβαμαι μη μου εβαλε 2,8 λιτρα χωρις αλλαγη φιλτρου ).
Τα παλια λαδια δεν γνωριζω την μαρκα, στην καινουρια αλλαγη εβαλα Agip 15-50 ημισυνθετικο.
Μακαρι να εκανα λαθος την μετρηση, θα το παρακολουθω και θα ενοιμερωσω.
Ειναι επικυνδινο οταν εχει λαδια πανω απο το max?

Μα με συγχωρεσετε αλλα ειμαι λιγο ασχετος απο τεχνικα θεματα :sad:

costas106
08/09/2010, 19:40
2.2 lt χωρίς αλλαγή φίλτρου
2,4 lt με αλλαγή φίλτρου.
Μετράς με ξεβίδωτη την τάπα λαδιού κι όρθια τη μηχανή?

Pattaya boy
08/09/2010, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas106
2.2 lt χωρίς αλλαγή φίλτρου
2,4 lt με αλλαγή φίλτρου.
Μετράς με ξεβίδωτη την τάπα λαδιού κι όρθια τη μηχανή?

Απο το intrnet που εψαξα βρηκα οτι περνει 2,4 lt χωρις φιλτρο και 2,8 lt με φιλτρο.
Ακριβως ετσι μετραω.