PDA

View Full Version : Λάστιχα και μετρήσεις...



Gandalf dr685sm
07/09/2010, 09:11
Έχουμε και λέμε λοιπόν...

όλοι γνωρίζουμε (ελπίζω) πως σε τακτικά διαστήματα πρέπει να ελέγχουμε τον αέρα σε ελαστικά για να υπάρχει όσο το καλύτερο επαφή με τον δρόμο.

Η ερώτηση μου είναι απλή.

Με δεδομένο οτι κανείς δεν έχει αντλία αέρα σπίτι του (εντάξει... σχεδόν κανείς! ) και τις μετρήσεις πρέπει να τις κάνει σε κοντινό βενζινάδικο (που είναι όμως πάντα το ίδιο για να μην έχεις αποκλίσεις).... πως αντιπαρερχόμαστε το γεγονός πως το ελαστικό είναι σχεδόν πάντα ζεστό όταν φτάνουμε εκεί, άρα έχει διασταλεί και ο άερας εντός αυτού... άρα δείχνει και λάθος;

Πως μπορούμε λοιπόν να βάλουμε σωστή πίεση αέρα στα ελαστικά έτσι ώστε να μην φαγώνονται απο την πολύ επαφή ή αντίστοιχα να μην γλυστράνε υπερβολικά (και κοπανάνε) αν έχουν παραπάνω άερα απο λάθος μέτρηση;

Για πείτε ρε παιδιά..

Gandalf

SVX
07/09/2010, 09:15
Εδω εισαι....Εξαλλου κανενα απο τα μανομετρα των βενζιναδικων δεν ειναι "σωο" . Εχουν φαει τοσο χτυπημα και ηλιο που καθε φορα που το βαζεις στην ιδια βαλβιδα βγαζει διαφορετικο αποτελεσμα


208565

Gandalf dr685sm
07/09/2010, 09:27
Δηλαδή βάζω αέρα και ανά διαστήματα τσεκάρω με αυτό;... και για πες ενα μέρος να το βρώ προς αγορά... Ebay?

Αλλά και πάλι .. πως υπολογίζω όταν είναι ζεστό το ελαστικό;

Gandalf

sapila racing
07/09/2010, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δηλαδή βάζω αέρα και ανά διαστήματα τσεκάρω με αυτό;... και για πες ενα μέρος να το βρώ προς αγορά... Ebay?

Αλλά και πάλι .. πως υπολογίζω όταν είναι ζεστό το ελαστικό;

Gandalf

Ας υποθέσουμε οτι η σωστή πίεση που θέλεις είναι 32 με κρύα λάστιχα.
Μετράς με το δικό σου πιεσόμετρο πριν καβαλήσεις και βλέπεις την πραγματική πίεση με κρύα λάστιχα. Βλέπεις πχ 30, άρα θέλεις άλλα 2 PSI.

Πας στο βενζινάδικο και ξαναμετράς τα ζεστά λάστιχα με το δικό σου πιεσόμετρο. Βλέπεις πχ 32.
Τότε λοιπόν χρησιμοποιείς την αντλία και το πιεσόμετρο του βενζινάδικου.
Το βάζεις και δείχνει πχ 34. Το πας στο 36 και λογικά θα είσαι περίπου ΟΚ. Αν θέλεις ξαναμετράς με το δικό σου για να είσαι σίγουρος.
Αν όμως σου δείχνει πχ 60 θα πρέπει να βάλεις 4 PSI, τα οποία θα είναι στην πράξη 2.

kiloMeater
07/09/2010, 10:27
Εγώ κάνω το εξής
Εχω ενα όργανο σπίτι το οποίο το θεωρώ αξιόπιστο, ήταν λίγο ακριβούτσικο αλλά μια φορά το παίρνεις...

Αμα μετρήσω το πρωί και δώ οτι θέλω λίγο συμπλήρωμα, όταν επιστρέφω πηγαίνω στο τελευταίο βενζινάδικο πριν πάω σπίτι κι προσθέτω λίγο αέρα στα τυφλά, χωρίς να δώσω σημασία τι λέει το συγκεκριμένο οργανο. Ξέρω οτι βάζω λίγο παραπάνω αλλά δε με νοιάζει
(καλά δε λέμε απο 42 να βάλεις 60, αλλα να πάς πχ 2-3 psi παραπάνω)

Αφού γυρίσω σπίτι, αφήνω να κρυώσουνε τα λάστχα και μετα βγάζω αέρα μεχρι να έρθει στο κανονικό του

road spirit
07/09/2010, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Δηλαδή βάζω αέρα και ανά διαστήματα τσεκάρω με αυτό;... και για πες ενα μέρος να το βρώ προς αγορά... Ebay?

Αλλά και πάλι .. πως υπολογίζω όταν είναι ζεστό το ελαστικό;

Gandalf

πιεσόμετρα τέτοια θα βρείς στα περισσότερα μαγαζιά με αξεσουάρ μοτό ... έχω πάρει ένα της motrax απο το wintex στην καλιρόης πριν κάτι χρόνια, σαν και αυτό της φωτό ... γύρω στα 15 ευρώ

αρχικά είχα επιφυλάξεις για την ακρίβεια του, αλλά το τσέκαρα μετρώντας εναλλάξ με άλλα 2 πιεσόμετρα, ένα εκ των οποίων είναι το κλασσικό της michelin που πολλοί το θεωρούν αλάνθαστο ... η μέγιστη απόκλιση που είδα ήταν 0,2 - 0,3 psi


για το ζεστό/κρύο, μετράς το πρωί πριν φύγεις απο το σπίτι σου και χοντρικά παίζεις όπως είπε ο σαπίλας