PDA

View Full Version : Οδηγικα tips απο το CBR forum



anco
16/07/2005, 13:41
Αν και μας τα εχει δηξει ο φιλος Γιωργος "ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ" :wave2:


Εδω τα εχει σε μια ολοκληρωμενη αναλυση με φωτο.

:beer:

http://www.cbr-forum.org.uk/forum/kb.php?mode=article&k=21

free rider
18/07/2005, 09:31
πολυ ωραιες φωτο αντρέα..

ωραιο σαιτ ..

:beer: :beer:

ruyjin
29/07/2005, 11:31
πολυ καλο
σαν να βλεπω εμενα, αλλά στις πρωτες φωτο :(

exercise is important


:beer: :beer: :beer: :beer:

955i
29/07/2005, 12:34
BRAVO!:wave2:

stako
29/07/2005, 12:55
Πολύ καλό, να ρωτήσω κάτι όμως: Στην φωτό που έχει το πόδι που είναι στο εσωτερικό της στροφής, το έχει έτσι για να μην βρίσκει κάτω και λέει ότι και να μην το έχετε έτσι αλλά στο τέλος του μασπιέ its ok ή δεν κατάλαβα καλά τα αγγλικά???

"Image shows how rider has his inside foot positioned. Note that the sole of his foot is wedged against the side of the frame/footpeg, and that he has only have a small amount of weight through this foot. Rider used to have foot on the end of the peg, which is also acceptable, however, he went through toesliders to quickly due to corner speeds and lean angles, so CSS moved him to here."

:wave2:

siokatas
30/07/2005, 13:39
:wave2:



πολυ καλο site ξεμειναν απο cbr ομως και εβαλαν aprilia:yuck:

Dr.Evil
18/08/2005, 12:23
Ρέ παιδιά μιά ερωτηση γενική, σχετικά μέ τήν σωστή θέση οδήγησης (γρήγορης).Η θεωρία λέει οτι στήν στροφή αλλά καί γενικότερα τό σώμα πρέπει νά είναι οσον τό δυνατό πιό πίσω φορτίζοντας τόν πίσω τροχό. Ο.κ σύμφωνώ μέχρι εδώ.
Εφαρμόζωντας τήν παραπάνω θεωρία σέ εμένα καί προσπαθώντας νά οδηγήσω μέ αυτό τό στύλ , νιώθω οτι στήν στροφή δέν εχω τόν ελενχο τής μηχανής(cbr 600 fs) , καί εχω τήν εντύπωση οτί τό μηχανάκι γλυστράει περισσότερο ευκολα πίσω. Πιθανόν βέβαια νά φταίνε καί οί ρυθμίσεις στήν ανάρτηση πού εχω κάνει μιάς καί εχω προσπαθήση νά δώσω αλλη ρύθμιση στό μπροστινό(αφού τό φορτίζω περισότερο) οδηγώντας μέ τό σώμα κολημένο στό τεπόζιτό καί φυσικά καί στίς δύο περιπτώσεις αγκαλιάζοντάς το. πιστέψτε με ,εχω προσπαθήση πολύ καί τό εχω ψάξει πολύ στήν περίπτωσή μου, πρίν σάς πώ οτιδήποτε. Καί βέβαια γιά νά μήν παρεξηγηθώ δέν αναπτύσω θεωρία , αλλά απορία.
Φιλικά
Βαγγέλης