PDA

View Full Version : R1 2006+Cyclelock Συναγερμός.



Arxagelos
07/09/2010, 19:53
Έχει κανείς απο σας Cyclelok συναγερμό στο R1? Το παιδί που πήρα την μηχανή μου λέει οτι τον έβαλε η αντιπροσωπεία όταν αγόρασε την μηχανή.
Το πρόβλημα μου είναι οτι ο κωλοσυναγερμός μπαίνει αυτόματα μετα απο 1 λεπτό αφού κλείσω τη μηχανή. Δεν το θέλω να μπαίνει αυτόματα, ξέρει κανεις πως ρυθμίζεται?
Επιπλέον ήθελα να βγάλω την μπαταρία και να την φορτίσω, αλλά όταν βγάζω τους πόλους αρχίζει και βαράει η μλκ. Τα νεύρα μου.
Η παρακάτω φωτογραφία είναι η μόνη που βρήκα στο Internet, δεν ξέρω αμα είναι ίδιο μοντέλο με το δικό μου πάντως έχει τα ίδια τηλεχειριστήρια. Help χωριανοί!!! :a4:


208634

ter
08/09/2010, 08:13
Έχω τον ίδιο σε FZ6...

Για να απενεργοποιήσεις το κραδασμικό πατάς το κουμπί της όπλισης (αριστερό) και πριν σβήσουν τα φλάς πατάς το δεξί. Με τον τρόπο αυτό ο συναγερμός μπαίνει αλλά χτυπάει μόνο αν παραβιαστεί διακόπτης η παγίδα. Βοηθάει σε καράβια κλπ...

Για να μην μπει καθόλου ανοίγεις τον διακόπτη και πριν τελειώσει ο έλεγχος τον κλείνεις, τον ανοίγεις και τον ξανακλείνεις αμέσως.

Τα παραπάνω βέβαια ισχύουν για μια όπλιση. Την επόμενη φορά θα οπλίσει πάλι αυτόματα.

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος για να βγάλεις μόνιμα την αυτόματη όπλιση...

Arxagelos
08/09/2010, 09:49
να σε καλα φίλε, τελικά βρήκα και γω το manual, το εγραφα λάθος στο google γιαυτό δεν μου βγαζε τίποτα.
Πολύ μλκ αυτός ο συναγερμός, αμα αρχίσω τα τσακα τσουκα με το κλειδί κάθε φορά που θέλω να τον απενεργοποιήσω προσωρινά την μαμήσαμε! Αν είναι δυνατόν να μην έχει απενεργοποίηση του αυτόματου κλειδώματος απο το χειριστήριο και γενικά να μην μπορείς να το κάνεις χειροκίνητο, δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτα, μου φαίνεται θα πάω να τον ξηλώσω να τελειώνω. :mad:

Toumpas
08/09/2010, 11:22
Αρχάγγελε (γράφεις και στο r1-forum?) αφήνεις το μηχανάκι στο δρόμο το βράδυ? Γιατί ο συναργερμός την ρημάζει την μπαταρία πολύ άσχημα. :(

Arxagelos
08/09/2010, 14:36
Ναι γράφω και στο r1-forum, αφου δεν υπάρχει ελληνικό r1, την μηχανή την αφήνω κάτω απο το σπίτι μου(τώρα φτιάχνω χειροποίητο γκαράζ, φωτο), βασικά ποτέ δεν γούσταρα τους συναγερμούς, είμαι και επαρχεία και δεν φοβάμαι μην μου την κλέψουν.
Η μαλακία που έχει ο συγκεκριμένος για την προσωρινή απενεργοποίηση είναι οτι πρέπει σε 3 δεύτερα να ανοίξεις-κλείσεις και να ξανα ανοίξεις τον διακόπτη! και ποιος μου λέει οτι με το τσακα τσούκα δεν θα χαλάσει? ημαρτον. Απο την άλλη σκέφτομαι να παω να τον ξηλώσω αλλά είμαι και τις θεωρίας του οταν κάτι δουλευει άστο μην το πειράζεις, πιο πολύ με ανησυχούνε τα μαστόρια του κώλου εκεί έξω. :mad:


208787

ter
09/09/2010, 08:39
Γιατί θέλεις να τον απενεργοποιείς; Στα έξι χρόνια που τον έχω δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με την μπαταρία ακόμη και μετά από εβδομάδες ακινησίας...

R-1nas
21/09/2010, 19:36
Την εχω απο το 2006. Κανω τσακα τσουκα και δεν μου εχει κανει κιχ η κλειδαρια η οτιδηποτε.
Επισης ειναι cycleclock αλλα στην ουσια ειναι ο Spyball.