PDA

View Full Version : Ξεθώριασμα σε επιφάνεια carbon - Τι κάνουμε ;



djspy21
08/09/2010, 20:00
Το πρόβλημα έχει ως εξής:

Σε carbon φτερό που έχω τοποθετήσει πίσω, έχει αρχίσει και ξεθωριάζει.
Δεν ξέρω για πιο ακριβώς λόγο γίνεται, αλλά όσο πάει γίνεται και πιο χάλια. Στον ήλιο δεν το αφήνω. Αυτό που υποπτεύομαι είναι η θερμότητα που βγαίνει απο τον κινητήρα προς τα πίσω.

Το θεμα είναι διορθώνεται? επανέρχεται στο αρχικό του χρώμα , και αν ναι πώς;

Έχω βρεί αυτό http://www.autoanything.com/car-care/69A3063A0A0.aspx
, αλλά θα κάνει δουλεία ;

Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι ;

argg
08/09/2010, 20:56
δεν γνωρίζω κάποιο προιόν, αν και θα μ' ενδιέφερε και εμένα.

Ωστόσο το συγκεκριμένο του link, δεν είναι για carbon επιφάνειες αλλά για κανονικά σκούρα χρώματα αυτοκινήτου

jimmis5
08/09/2010, 21:01
Εγω θα ελεγα τριψιμο με νερογυαλοχαρτο και περασμα με βερνικι αλλα μολις το δει ο σπυρος θα σου πει σιγουρα:wave2:

Ιznogood
08/09/2010, 21:11
εχεις πμ... :wave2:

dmf
08/09/2010, 22:20
ρίξε μια ματια εδω: http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=603891

Τα αξεσουαρ carbon στην τελικη στρωση εχουν αρκετα περασματα με ριτινη. Περνας αφηνεις να στεγνωσει, γυαλοχαρτο, σκουπισμα, ξαναπερνας ριτινη κλπ.


Aν κανεις το ιδιο με το λινκ, πιστευω θα γινει σαν καινουριο

djspy21
09/09/2010, 14:18
Βάζω 2 photo για να δείτε τι ακριβώς έχει γίνει.
Θα πάω αύριο σε ένα μαγαζί στο Χαλάνδρι που φτιάχνει carbon κομμάτια(ονόματα δεν λέμε...χιχι... ο Iznogood μου το πρότεινε), ώστε να το δεί απο κοντά και να μου πεί.
Πάντως να το τρίψω δεν μου πάει η καρδιά, το λυπάμε, γιατί πιστευω ότι θα γίνει πιο χάλια..:( :( :(


208945

djspy21
09/09/2010, 14:18
...


208946

kyko
09/09/2010, 15:21
πισω φτερο της puig ειναι αυτο?
ή της powerbronze?
για να ξερουν κ μελλοντικοι αγοραστες να μην το προτιμησουν :wave2:

kostasdirt
09/09/2010, 15:25
Τρίψιμο και μετά βερνίκι αυτοκινήτου..

djspy21
09/09/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
πισω φτερο της puig ειναι αυτο?
ή της powerbronze?
για να ξερουν κ μελλοντικοι αγοραστες να μην το προτιμησουν :wave2:

Χιχι....όχι είναι της εταιρείας LighTech ... είναι αυτό εδώ: http://www.lightech.it/scheda.asp?cod=CARY9920

Απο την ίδια εταιρεία έχω και το μπροστινό φτερό σε carbon, και τα πλάγια κομμάτια στο ψαλίδι, αλλά δεν έχουν πάθει τίποτα μέχρις στιγμής.

Ιznogood
09/09/2010, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
Βάζω 2 photo για να δείτε τι ακριβώς έχει γίνει.
Θα πάω αύριο σε ένα μαγαζί στο Χαλάνδρι που φτιάχνει carbon κομμάτια(ονόματα δεν λέμε...χιχι... ο Iznogood μου το πρότεινε), ώστε να το δεί απο κοντά και να μου πεί.
Πάντως να το τρίψω δεν μου πάει η καρδιά, το λυπάμε, γιατί πιστευω ότι θα γίνει πιο χάλια..:( :( :(
Δωσε χαιρετισματα στον Γιωργο, μου χουν λειψει τα drift του πεστου...:lol:

soksok
09/09/2010, 19:59
Παιδιά μπορείτε να πείτε κανένα "κόλπο" και για το carbon στις ακράπες;

soter3gm
09/09/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
Δωσε χαιρετισματα στον Γιωργο, μου χουν λειψει τα drift του πεστου...:lol:


Το αυτό και από εμένα

papaki100
10/09/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasdirt
Τρίψιμο και μετά βερνίκι αυτοκινήτου..

Καλή σκέψη και σωστή λύση αλλά επειδή έχει ήδη ένα στρώμα ρητίνης μπορεί να το πετάξει το βερνίκι με τη θερμοκρασία. Άλλωστε αυτή έχει θαμπώσει. Οπότε ένα πέρασμα καινούρια ρητίνη να ξαναπάρεις τη λάμψη. Υπάρχει περίπτωση όμως να σκληρήνει λίγο σαν υλικό να θυμάσαι...

Band(age)it
10/09/2010, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από papaki100
Καλή σκέψη και σωστή λύση αλλά επειδή έχει ήδη ένα στρώμα ρητίνης μπορεί να το πετάξει το βερνίκι με τη θερμοκρασία. Άλλωστε αυτή έχει θαμπώσει. Οπότε ένα πέρασμα καινούρια ρητίνη να ξαναπάρεις τη λάμψη. Υπάρχει περίπτωση όμως να σκληρήνει λίγο σαν υλικό να θυμάσαι...

Σκετη ρητινη ή μιξη με hardener ?

papaki100
10/09/2010, 14:09
Πάντα με hardener όσο λέει ο κατασκευαστής της ρητίνης.
Ξέρεις θα γινότανε η δουλειά και με απλό βερνίκι αλλά το θέμα είναι αν θα δέσει.

Carbon έχω δουλέψει μόνο σε σανίδα του surf αλλά εκεί δεν έχεις τις θερμοκρασίες, οπότε τα πράγματα είναι πιο απλά.

Αν δεν έχει φύγει ή δεν έχει σπάσει η ρητίνη, το όλο θέμα έρχεται με ντουκόχαρτο και μετά γυάλισμα όπως θα έκανες και στο κανονικό πλαστικό. Ομως αν αφαιρέσεις αρκετή ρητίνη μετά θα γίνει πιο ευαίσθητο. Ότι περίπου κάνουμε και στο χρώμα των αυτοκινήτων με τα τριψίματα και τις αλοιφές.

djspy21
11/09/2010, 14:35
Τελικά η λύση βρέθηκε. Βάζω photo, να δείτε το αποτέλεσμα.
[Πάντως η λύση δεν ήταν τρίψιμο με γυαλοχαρτο, και τα σχετικά, καθώς μόνο να το καταστρέψω θα κατάφερνα]

Κατόπιν σύστασης του Ιznogood (που τον ευχαριστώ πολύ) ...:beer:
πήγα στο Γιώργο(εξαιρετικός άνθρωπος, όποιος τον γνωρίζει... ) που ασχολείτε με carbon κατασκευές. Οι περισσότεροι ίσως έχουν δεί την δουλεία του εδώ : http://www.carbon-aramid.com/

Τελικά έγινε καλύτερο και απο καινούριο, καθώς μου έβαλε μια αλοιφή που δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο, και την φέρνει απέξω. Έπειτα τοποθετήσαμε και μια αλοιφή της Sonax(κερί+χρώμα), που θα πρέπει να βάζω μια φορά το μήνα, ωστε να διατηρηθεί, και να μην ξεθωριάσει πάλι, λόγω θερμότητας.

Το συμπέρασμα είναι μακρία απο carbon πράγματα της LighTech γιατί είναι πολύ χάλια η ποιότητα τους. Η ποιότητα αυτών που φτιάχνει ο Γιώργος είναι σαφώς ανώτερη και στην μισή τιμή.


209326

djspy21
11/09/2010, 14:35
.......


209327

kyko
11/09/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
Η ποιότητα αυτών που φτιάχνει ο Γιώργος είναι σαφώς ανώτερη και στην μισή τιμή.

μιση τιμη?χμμ....
ναι ναι...θυμαμαι...του ειχα στειλει κ μνμ κ ειχαμε μιλησει κ τηλεφωνικως(αν λεμε για τον ιδιο)
ειχα 1οπαρει το fz1 (fairingατο) κ τον ειχα ρωτησει ποσο θα κοστιζαν να μου τα κανει carbon:
-πισω φτερο
-εσωτερικα pannel στο μουτρο
-πλαϊνα καπακια ψυγειου
-πλαϊνα καπακια κατω απο τη σελα
συνολο 6 τεμαχια

μου ειχε πει ενα κοστουμι γυρω στα 700?
φτηνια λεμεεε..... :wave2:

djspy21
11/09/2010, 16:26
Φίλε kyko...

Χωρίς να σε αμφισβητήσω για τα λεγόμενα σου, απλά το λέω αυτό, ότι είναι μισή τιμή
καθώς το πίσω φτερό απο τη LighTech έχει 150 ευρώ, και ο Γιώργος μου είπε για να μου φτιάξει καινούριο θέλει 80 ευρώ. Και αν δεις την ποιότητα του, θα καταλάβεις την τεράστια διαφορά, που έχουν.

Επίσης εμένα μου είπε γύρω στα 800-900 ευρώ στοιχίζει να μου φτιάξει ολόκληρο κουστούμι για την μηχανή, που περιλαμβάνει τα πάντα όλα(φτερό μπρος-πίσω, ουρά πίσω και όλα τα fairing). Που αν σκεφτείς για απλό πολυεστερικό κουστούμι δίνεις 500 ευρώ(πχ. τιμή Σπηλιώτη λέω εγώ) + 300 βάψιμο = 800 ευρώ.... Νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή.

Τώρα στην περίπτωση σου, δεν ξέρω μήπως μιλάς για παλιότερα ότι σου είχε πεί αυτήν τιμή, πάντως αν είχες ρωτήσει τώρα πρόσφατα αποκλείεται να σου έλεγε αυτό το ποσό. Αν θές στείλε μου πμ , να σου δώσω το τηλ. του , να τον ρωτήσεις , για να δούμε κιόλας αν μιλάμε για τον ίδο :p :p

Ιznogood
11/09/2010, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από djspy21
Τελικά η λύση βρέθηκε. Βάζω photo, να δείτε το αποτέλεσμα.
[Πάντως η λύση δεν ήταν τρίψιμο με γυαλοχαρτο, και τα σχετικά, καθώς μόνο να το καταστρέψω θα κατάφερνα]

Κατόπιν σύστασης του Ιznogood (που τον ευχαριστώ πολύ) ...:beer:
πήγα στο Γιώργο(εξαιρετικός άνθρωπος, όποιος τον γνωρίζει... ) που ασχολείτε με carbon κατασκευές. Οι περισσότεροι ίσως έχουν δεί την δουλεία του εδώ : http://www.carbon-aramid.com/

Τελικά έγινε καλύτερο και απο καινούριο, καθώς μου έβαλε μια αλοιφή που δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο, και την φέρνει απέξω. Έπειτα τοποθετήσαμε και μια αλοιφή της Sonax(κερί+χρώμα), που θα πρέπει να βάζω μια φορά το μήνα, ωστε να διατηρηθεί, και να μην ξεθωριάσει πάλι, λόγω θερμότητας.

Το συμπέρασμα είναι μακρία απο carbon πράγματα της LighTech γιατί είναι πολύ χάλια η ποιότητα τους. Η ποιότητα αυτών που φτιάχνει ο Γιώργος είναι σαφώς ανώτερη και στην μισή τιμή.

:beer: :beer: :beer: