PDA

View Full Version : Xt660z ΛΑΔΑΚΙ ΚΑΙ ΚΡΑΔΑΣΜΟΙ



jpk chios
08/09/2010, 20:08
Καλησπέρα.
Έχω παρατηρήσει ότι μετά το σέρβις οι κραδασμοι μειώνωνται πολύ (μετά βέβαια επανέρχονται). Αυτή τη φορά το μηχανακι το πήγα σέρβις σε ένα γνωστό μου όπου μου έβαλα ημισυνθετικά λάδια και παρατήρησα ότι οι κραδασμοι μειώθηκαν αρκετα.Οι απορίες λοιπόν είναι οι εξής:
1) Εσείς τί λάδι βάζετε?
2) Παρατηρείτε διαφορά στους κραδασμούς μετά το σέρβις?
3) Αυξάνονται μετά από την πάροδο του σέρβις σταδιακά οι κραδασμοί ή παραμένουν οι ίδιοι?

mai_tai
09/09/2010, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Καλησπέρα.
Έχω παρατηρήσει ότι μετά το σέρβις οι κραδασμοι μειώνωνται πολύ (μετά βέβαια επανέρχονται). Αυτή τη φορά το μηχανακι το πήγα σέρβις σε ένα γνωστό μου όπου μου έβαλα ημισυνθετικά λάδια και παρατήρησα ότι οι κραδασμοι μειώθηκαν αρκετα.Οι απορίες λοιπόν είναι οι εξής:
1) Εσείς τί λάδι βάζετε?
2) Παρατηρείτε διαφορά στους κραδασμούς μετά το σέρβις?
3) Αυξάνονται μετά από την πάροδο του σέρβις σταδιακά οι κραδασμοί ή παραμένουν οι ίδιοι?


1)CASTROL POWER1 GPS 15-50

2)____
Oταν λες κραδασμους...?απο τιμονι-μπροστινο συστημα η από κινητηρα..?
3)____


αν ειναι απο κινητηρα-σημαντικο ρολο παιζει εκτος την ποιοτητα του λαδιου....-το ρεγουλαρισμα βαλβιδων...-ο καθαρισμος πεταλουδας εισαγωγης κ γενικοτερα η ρυθμιση ρελαντι-λογικο ειναι μετα απο αρκετα χιλιομετρα να εχεις μια ασταθεια...-αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα(φυσιολογικοτατο...)

jpk chios
11/09/2010, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
1)CASTROL POWER1 GPS 15-50

2)____
Oταν λες κραδασμους...?απο τιμονι-μπροστινο συστημα η από κινητηρα..?
3)____


αν ειναι απο κινητηρα-σημαντικο ρολο παιζει εκτος την ποιοτητα του λαδιου....-το ρεγουλαρισμα βαλβιδων...-ο καθαρισμος πεταλουδας εισαγωγης κ γενικοτερα η ρυθμιση ρελαντι-λογικο ειναι μετα απο αρκετα χιλιομετρα να εχεις μια ασταθεια...-αλλα αυτο δεν ειναι προβλημα(φυσιολογικοτατο...)
Εννοώ για κραδασμούς κατά τη διάρκεια της οδήγησης, που τους καταλαβαίνω στα χέρια(και λογικά είναι από τη λειτουργία του κινητήρα). Το λάδι που βάζεις είναι ημησυνθετικό?

mai_tai
12/09/2010, 07:34
ναι φιλε μου ημισυνθετικο ειναι

jpk chios
12/09/2010, 12:42
Μιας και είμαι τελείως σκράπας απο μηχανικά και τώρα όπως λειτουργει η μηχανή μου αρέσει, τί θα μπορούσα να κάνω από μόνος μου για να συνεχίσει να λειτουργει όπως τώρα (δηλαδά με λιγότερους κραδασμους και πιο όμαλα). Παίζει ρόλο καθόλου φίλτρο και εξάτμηση? Εννοώ πχ φίλτρο και εξάτμηση επιδρούν στους κραδασμούς προς το χειρότερο ή το καλύτερο?
Μια τελευταία ερώτηση. Οι κραδασμοί μεταφέρονατι από τον κινητήρα στο τιμόνι και μετά στα χέρια.Υπάρχει κάτι που να μπορεί να μπει ως ελαστικός σύνδεσμος μεταξύ των αποστατών που κρατάνε το τιμόνι και το τιμόνι ώστε να αποροφούν τους κραδασμους και να φτάνουν λιγότεροι στα χέρια?
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!!!