PDA

View Full Version : περι παρκινκ



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
09/09/2010, 07:50
εχω το πρωβλιμα οτι μπροστα στο μαγαζι μου παρκαρι ενας της πολυκατικοιας ο οποιος εχει 4 αυτοκινητα και πιανει ολη την προσοψη της πολικατικοιας. οποτε το δικο μου και του δυπλανου το μαγαζι για να φορτοσουμε και να ξεφορτοσουμε κληνουμε τον δρομο. και προπαντος οταν ερχετε φορτηγο μα παλετες μπορει αν κλισουμε τον δρομο και για μια ωρα. οσο και να του λεμε να τα τραβιξει να φορτονουμε δεν το κανει λεγοντας οτι μπορει να παρκαρει οπου θελει.
ξερει κανεις που μπορω να παρω ενα χαρτη που να λεει οτι απο τιν ταδε ωρα το πρωη μεχρη τιν ταδε ωρα το μεσιμερι απαγορευεται να παρκατουν λογο φορτοεκφορτοσης?

ευχαριστω

Stergios69
09/09/2010, 08:09
Θα κάνετε οι μαγαζάτορες της περιοχής αίτηση στο Δήμο, να κάνει ζώνη φορτοεκφόρτωσης μπροστά σας.
Ο Δήμος θα αναθέσει στην τεχνική του υπηρεσία να μελετήσει την αίτηση και να εισηγηθεί θετικά ή αρνητικά.
Μετά, το θέμα θα συζητηθεί στην αρμόδια επιτροπή του Δήμου. Εκεί, θα σας καλέσουν να εκθέσετε τα επιχειρήματά σας.
Φροντίστε να είστε παρόντες, οπώς επίσης να φωνάξετε και τον πρόεδρο του εμπορικού συλόγου να είνα παρών και να εισηγηθεί υπέρ σας.
Όλα αυτά, τώρα με τις δημοτικές εκλογές δεν ξέρω πως θα εξελιγχθούν, αλλά από προσωπική εμπειρία, αυτά είναι τα βήματα.
:D :wave2:

byron
09/09/2010, 08:42
Ή να πάρεις ένα χρέπι παπί (με πινακίδα και τέλη πληρωμένα) να το παρκάρεις παράλληλα μπροστά στο μαγαζί σου (όπως προβλέπει ο νόμος) και να του κάνεις :a43:.

Μαλάκια μεν, αλλά αν ο άλλος είναι καραγκιόζης δεν έχεις πολλές επιλογές. :wave2:

Bowleno
09/09/2010, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ή να πάρεις ένα χρέπι παπί (με πινακίδα και τέλη πληρωμένα) να το παρκάρεις παράλληλα μπροστά στο μαγαζί σου (όπως προβλέπει ο νόμος) και να του κάνεις :a43:.

Μαλάκια μεν, αλλά αν ο άλλος είναι καραγκιόζης δεν έχεις πολλές επιλογές. :wave2:

+1 το έχω κάνει κι εγώ παλιότερα και όποτε πήγαινε κάποιος να το μετακινήσει... :a021:

blackrose
09/09/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ή να πάρεις ένα χρέπι παπί (με πινακίδα και τέλη πληρωμένα) να το παρκάρεις παράλληλα μπροστά στο μαγαζί σου (όπως προβλέπει ο νόμος) και να του κάνεις :a43:.

Μαλάκια μεν, αλλά αν ο άλλος είναι καραγκιόζης δεν έχεις πολλές επιλογές. :wave2:



+1000..........................:wave2:


αυτο κανουμε και εμεις, αλλα με ενα παλιο νιβα! :smokin:

Pardalotzatziki
09/09/2010, 13:04
Ρωτα στο Δημο αν μπορεις να πληρωνεις θεση σταθμευσης...τοτε θ αεχεις το δικαιωμα να διωχνεις οποιον θες...


:wave2:

the who
09/09/2010, 18:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
Ρωτα στο Δημο αν μπορεις να πληρωνεις θεση σταθμευσης...τοτε θ αεχεις το δικαιωμα να διωχνεις οποιον θες...


:wave2:

Ετσι ακριβως και δεν μπορει να μιλαει ο λακαμας.Αν δεν μπορεις τοτε το γλυκο αγορι με το ιταλικο χρεπι σε εδειξε το δρομο.

byron
09/09/2010, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ετσι ακριβως και δεν μπορει να μιλαει ο λακαμας.Αν δεν μπορεις τοτε το γλυκο αγορι με το ιταλικο χρεπι σε εδειξε το δρομο.

Δεν παίζει αυτό φίλε. Οι Δήμοι εκτός ελαχίστων περιπτώσεων (πχ παιδικός σταθμός) δεν δίνουν χώρους στάθμευσης. :wave2:

the who
09/09/2010, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν παίζει αυτό φίλε. Οι Δήμοι εκτός ελαχίστων περιπτώσεων (πχ παιδικός σταθμός) δεν δίνουν χώρους στάθμευσης. :wave2:

Η τροχαια δεν δινει?:confused: Αν εχει μαγαζι τι θα κανει δλδ ο ανθρωπος?

reinmeister
09/09/2010, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ή να πάρεις ένα χρέπι παπί (με πινακίδα και τέλη πληρωμένα) να το παρκάρεις παράλληλα μπροστά στο μαγαζί σου (όπως προβλέπει ο νόμος) και να του κάνεις :a43:.

Μαλάκια μεν, αλλά αν ο άλλος είναι καραγκιόζης δεν έχεις πολλές επιλογές. :wave2:

το κανω εδω και 20 χρονια...παντα κραταω θεση με μηχανακι για το αμαξι μου...

byron
09/09/2010, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Η τροχαια δεν δινει?:confused: Αν εχει μαγαζι τι θα κανει δλδ ο ανθρωπος?

H τροχαία δεν δίνει, αλλά μόνο ο δήμος. Κάνει ο ενδιαφερόμενος αίτηση, εγκρίνεται απ΄το δημοτικό συμβούλιο και πηγαίνει με την έγκριση και παραλαμβάνει τα σήματα.
Απ΄ότι θυμάμαι εγκρίνεται μόνο σε κλινικές-νοσοκομεία-παιδικούς σταθμούς και ΜΜΕ :sick:

Τα υπόλοιπα μαγαζιά που βάζουν Π, κάγκελα, no parking κλπ είναι όλα παράνομα. :wave2:

SVX
09/09/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Απ΄ότι θυμάμαι εγκρίνεται μόνο σε κλινικές-νοσοκομεία-παιδικούς σταθμούς και ΜΜΕ :sick:


+ Τραπεζες & Ξενοδοχεια

Shaolin Monk
09/09/2010, 20:42
Δεν ξερω ρε παιδια, αλλα το νομισμα εχει και μια αλλη οψη. Ολη η Ελλαδα εχει καταστηματα ΠΑΝΤΟΥ. Αν ο καθε καταστηματαρχης με τη λογικη αυτη θελει μια θεση για παρτη του τι θα συμβει; :confused:

reinmeister
09/09/2010, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Δεν ξερω ρε παιδια, αλλα το νομισμα εχει και μια αλλη οψη. Ολη η Ελλαδα εχει καταστηματα ΠΑΝΤΟΥ. Αν ο καθε καταστηματαρχης με τη λογικη αυτη θελει μια θεση για παρτη του τι θα συμβει; :confused:

αυτα πες τα στον καραμανλη που το 70κατι μαμηθηκε να δινει χυμαδιο αδειες οικοδομης και καταντησε ετσι την αθηνα...:sad:

Εχετλαίος
09/09/2010, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αυτα πες τα στον καραμανλη που το 70κατι μαμηθηκε να δινει χυμαδιο αδειες οικοδομης και καταντησε ετσι την αθηνα...:sad:

Α, δε σταματάει εκεί στας Αθήνας, γιατρέ μου.
Στο δρόμο που μένω στα Χανιά έχουν οι περισσότεροι πάρκινγκ. Από αυτούς μονάχα ένας άλλος και εγώ τα χρησιμοποιούμε. Οι λοιποί παρκάρουν στο δρόμο (που να μπαινοβγάζεις για 2-3 μέτρα άλλωστε) με αποτέλεσμα ο δρόμος να είναι πάντα τίγκα στη λαμαρίνα καθότι όλοι έχουν από 2 αμάξια και πάνω.

:mad:

Shaolin Monk
09/09/2010, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Α, δε σταματάει εκεί στας Αθήνας, γιατρέ μου.
Στο δρόμο που μένω στα Χανιά έχουν οι περισσότεροι πάρκινγκ. Από αυτούς μονάχα ένας άλλος και εγώ τα χρησιμοποιούμε. Οι λοιποί παρκάρουν στο δρόμο (που να μπαινοβγάζεις για 2-3 μέτρα άλλωστε) με αποτέλεσμα ο δρόμος να είναι πάντα τίγκα στη λαμαρίνα καθότι όλοι έχουν από 2 αμάξια και πάνω.

:mad:

Εδω σε μας κουβεντιαζω με τους μαγαζατορες οτι χαντακωνουν μονοι τους τα μαγαζια τους με τα αυτοκινητα τους και με περνανε για τρελο. Αν οι μαγαζατορες κατεβαιναν κεντρο με μηχανακι ή ποδηλατο, το κεντρο θα ηταν ολη μερα αδειο για παρκινγκ πελατων τους και παει λεγοντας...