PDA

View Full Version : Kαθαρισμος λαδιων μπροστινου και αλλαγη τους..



n1k3man
17/07/2005, 10:57
Ενας καλος τροπος για να καθαρισω τα υπαρχοντα λαδια απο τις μπουκαλες??

Μου ειπαν για κηροζινη 1-2 φορες και μετα περασμα τα καινουρια λαδια.. Που θα βρω κηροζινη?

Τι viscosity να προτιμησω? Θελω μια ανετη συμπεριφορα κυριως μιας και χωσιματα σε στροφες κλπ δε με ενδιαφερουν ακομα. Λεω για 7,5W. Τωρα το πηρα το μηχανακι και δε το εχω μαθει καν + τις κακοτεχνιες των ελληνικων δρομων..

Επισης το service manual του CB1 γραφει 510cc χωρητικοτητα λαδιου. Ειναι ξεχωριστα 255+255 για δεξια+αριστερη μπουκαλα ετσι? edit: τελικα ειναι 510+510 συνολικα. 1,2 lt συνολο :winka:

:wave2:

wrenchfzr
17/07/2005, 13:27
αν θυμαμαι καλα τα πειρουνια δεν εχουν ταπα για την αλλαγη.τα βγαζεις λοιπον και τα αναποδογυριζεις τα τρομπαρεις μερικες φορες και τα αγηνεις να στραγγειξουν.αφου θα εχεις τα πειρουνια εξω καλυτερα προτιμισε τη μεθοδο της σταθμης ειναι πολυ ακριβεστερη.βγαζεις τα ελατηρια και αφου βαλεις (400 περιπου) σε καθε ενα το δουλευεις πανω κατω για να κυκλοφορισει το λαδι και συμπληρωνεις με βυθισμενο το καλαμι μεχρι 150μμ απο τοην κορυφη του καλαμιου.προτιμισε να μη βαλεις κηριζινη για να τη καθαρισεις χρειαζεται 1-2 αλλαγες(ξεβγαλματα) οτ ιξωδες θα το βρεις ψαχνοντας

n1k3man
17/07/2005, 13:38
wrenchman σε ενα μηχανακι 10ετιας δε θα τις καθαριζες τις μπουκαλες? απλως να στραγγιξουν?

ευτυχως ο προηγουμενος ιδιοκτητης εχει αλλάξει ελατηρια περσυ. αλλα μιας και αλλάζω ρουλεμαν τροχου και λαιμου ειπα να το πιασω ολοκληρο το μπροστινο και να μην ξανασχοληθω με αυτο τουλαχιστον για κανα χρονο.. ουτως η άλλως εγω θα την κανω την δουλεια για να ειμαι και σιγουρος. με τον καθε τρελομαστορα που κυκλοφορει και ζηταει οσο του κατεβει για εργασια.. τεσπα..

ο προκατοχος ισχυριζεται οτι εχει WP ελατηρια. πως το διαπιστωνω αυτο? Αναγραφεται καπου πανω στα ελατηρια η μαρκα τους? οχι τπτ αλλο για να βαλω και το λαδι τους..

wrenchfzr
17/07/2005, 18:25
εχεις δικιο ειναι και 10 χρονακια στην πλατη του παντως με WP ουτε να το σκεφτεις για 7,5sae κατα την γνωμη μου αν το βιβλιο του λεει 10 βαλε λογω ελατηριων 15.αν το καθαρισεις με κηροζινη(φωτιστικο πετρελαιο)βαλε λαδι και τρομπαρισε το να καθαρισει και αφου το στραγγιξεις ξανα αλλη μια φορα.αν παντως το λαδι στο βγαζει μαυρο να ξερεις οτι τα λαδια μαυριζουν απο φθορα των αντιτριβικων μεταλων.αρα μετα δεν συμαινει οτι δεν θα τα βγαζει μαυρα στο ιδιο διαστημα

free rider
19/07/2005, 00:27
αν τα καθαρίσει με απλη βενζίνη θα πάθουν κάτι???

n1k3man
19/07/2005, 14:05
Τελικα για λαδια προτιμησα 10αρια Bel Ray μιας και θελω ανετο μπροστινο για αρχη. Μαζι με την αλλαγη ρουλεμαν τροχου και λαιμου ελπιζω να δωσουν ενα καλο αποτελεσμα. Ισως αργοτερα το κανω πιο σκληρο. Τα πηρα 12ε τα 2lt απο γνωστο. Μου ειπε οτι για -10ml στην καθε μπουκαλα δε τρεχει και τπτ..

Τωρα για καθαρισμο κηροζινη-βενζινη οτι βρω.. τι διαφορα να κανουν..?


http://www.belray.com/consumer/productpages/hpfo.html


19823

dukeandthecity
19/07/2005, 14:57
μάστορα ,

τσιμούχες δεν θα αλλάξεις ?

n1k3man
19/07/2005, 15:08
θελουν και αυτες ρε duke? ειναι σε καλη κατασταση..

dukeandthecity
19/07/2005, 15:27
να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβα πως ακριβώς θα αλλάξεις τα λάδια. (sorry αλλα ειμαι λιγο tzaz σημερα)

αν λύσεις το πηρούνι για να το καθαρίσεις τελείως (καθάρισμα ξύστρες, φλογέρες γλύστρες κλπ) θα χρειαστείς καινουριες τσιμούχες.

Αν αλλάξεις μόνο τα λάδια (τα αδειασεις - καθαρίσεις - ξαναγεμίσεις ) τοτε όχι.:wave2: :wave2:

dukeandthecity
19/07/2005, 15:32
επίσης να πώ ότι το DUKE φοράει upside down WP ROMA και ο κατασκευαστης δίνει λαδάκι SAE 5 (shell = 10 euro/lt)

n1k3man
19/07/2005, 15:42
που κολλαει το duke τωρα? στα WP και το προτεινομενο SAE? [sorry αλλα ειμαι και γω jazz σημερα! βαραει ο ηλιος!]

Καθαρισμα απλο εννοω.. περασμα κηροζινη& τρομπαρισμα 10-2 φορες.. οχι ιδιαιτερα λυσιματα, βαριεμαι να ανοιγω πολλες δουλειες τωρα. δε το εχω χαρει ακομα αφου μου φαινεται κουτσουρο το μπροστινο γμτ..

dukeandthecity
19/07/2005, 16:01
αφου δεν πας για λυσιμο ...αγνοησε με εντελώς ....


παω για :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

μπας και ερθω στα ισια

n1k3man
19/07/2005, 16:05
σε αγνοω :lol:

αντε καλα μπυρονια αν και τωρα που βαραει ο ηλιος θα σε ζεστανουν ακομα περισσοτερο και ας ειναι και παγωμενες :winka:

το βραδακι καλυτερα που ειναι θεοδρόσορα! :rotflmao:

Respect
04/06/2007, 10:21
Τελικά το σωστό είναι όταν αλλάζουμε λάδια στο μπροστινό, να πλένουμε τις μπουκάλες με καθαρή βενζίνη και να βάζουμε και καινούριες τσιμούχες ασχέτως αν οι παλιές είναι καλές; (χωρίς τη παραμικρή διαρροή) :confused:

Σήμερα θα κάνω την επέμβαση και θα'θελα να ξέρω. :wave2:

OldMan
04/06/2007, 10:32
Αν βάλεις βενζίνη (καθαρή ή βρώμικη), τότε θα αλλάξεις οπωσδήποτε τις τσιμούχες !!! :wave2:

Respect
04/06/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν βάλεις βενζίνη (καθαρή ή βρώμικη), τότε θα αλλάξεις οπωσδήποτε τις τσιμούχες !!! :wave2: Thanks φίλος! :a013:

GhostTakis
06/06/2007, 10:26
Αν βαλεις Βενζινη μεσα στις μπουκαλες για κα8αρισμα 8α σου καπσει ( Δεν κεγονται ακριβος αλλα ξερενονται και χανουν την ελαστικοτητα τους με αποτελεσμα να μην κανουν την δουλεια για την οποια μπικαν ) ολα τα Ορινκ ( λαστιχακια )και 8α πρεπει να τα αντικαταστισεις κα8ος και τις Τσιμουχες ....

Respect
06/06/2007, 10:39
Τα άλλαξα τα λαδάκια μαζί και τις τσιμούχες. ( 30€ :( )

Τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολο. Όρεξη και υπομονή χρειάζεται!

Απλά η απορία μου είναι η εξής: Προλαβαίνει να κάνει ζημιά η βενζίνη; Δεδομένου ό,τι το πλύσιμο και το στέγνωμα (φυσώντας με αέρα) γίνεται τάκα-τάκα.

OldMan
06/06/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Προλαβαίνει να κάνει ζημιά η βενζίνη; Δεδομένου ό,τι το πλύσιμο και το στέγνωμα (φυσώντας με αέρα) γίνεται τάκα-τάκα.
Μη μασάς.... :nono:

Η ζημιά γίνεται αν το κάνεις πολλές φορές ή αφήσεις την βενζίνη αρκετές ώρες ..!! :beer:

FZR1000
06/06/2007, 14:49
"τελικα ειναι 510+510 συνολικα. 1,2 lt συνολο" :eyepop:

1020ml = 1.02lt