PDA

View Full Version : Κινηματογραφος



mikros boudas
09/09/2010, 16:26
Με αφορμη το θεμα με την ταινια "Inception",πηρα την πρωτοβουλια να ανοιξω ενα θεμα σχετικα με ταινιες που παιζονται τωρα στους κινηματογραφους.Μπορει ο καθενας λοιπον να λεει την γνωμη του για μια ταινια που ειδε.Πιστευω πως αν κρατησουμε ενα συγκεκριμενο τροπο συνταξης,θα μπορουμε ευκολα και γρηγορα να διαβαζουμε την ετυμηγορια!!

Σημειωση:καλο θα ηταν να γραφουμε μονο για ταινιες που παιζονται στο σινεμα και οχι για dvd.Μπορει να γινει βεβαιως κι αλλο θεμα μονο για dvd οπου με ευχαριστηση θα συμμετασχω...

The last exorcism...
Μετρια ταινια.Το πρωτο μισο ειναι αρκετα ενδιαφερον αλλα δεν αξιζει τα λεφτα για το σινεμα.Το δευτερο μισο εχει κακο ρυθμο και το σεναριο χανεται σε δρομους μακρινους.
Στα +:ενδιαφερουσα ταινια με καλο πρωτο μερος αλλα μενει εκει.
-:καθολου τρομακτικη σε κανενα επιπεδο,ουτε ψυχολογικα ουτε gory ουτε τιποτις.Μεγαλο μειον ειναι ο τροπος που ειναι γυρισμενη.Υποτιθεται πως ειναι υλικο απο ενα ντοκιμαντερ με θεμα τον εξορκισμο αλλα για να το κανουν να φαινεται μη επαγγελματικο,η καμερα κουναει συνεχως και τα φοκους ειναι αλλου ντ'αλλου.
Να μην την δειτε στο σινεμα,να περιμενετε το dvd.

Dinner for schmucks...)ρημεηκ του "Le dîner de cons"
Ενδιαφερουσα ταινια.Κλασσικη κωμωδια του στυλ δε χανγκοβερ,παρθενος ετων σαραντα κλπ κλπ.Αν σας αρεσουν αυτες οι ταινιες θα περασετε ευχαριστα μιαμιση ωρα στο σινεμα.Κατι της λειπει ομως,μοιαζει να ειναι ανολοκληρωτη,ισως λογο κακου ρυθμου.Του σκηνοθετη meet the fockers και ενος εκ των Austin Powers.
Στα + : ευχαριστη αμερικανια για ποπκορν,κοκα κολα και χαλαρωση.Ε κλασικ κομεντι-στονερ μουβι.
-: αξιζουν ολα αυτα το εικοσαυρο??χμμ

Knight and day...
Μπουρδιτσα.Γκομενοταινια για να μην σας γκρινιαζουν αλλα απο τις κακες.Δεν αξιζε τα λεφτα της.
Στα :+ Η Καμερον Ντιαζ που,αν και σχεδον σαραντα,ειναι ακομα αστερι.Ελαχιστες στιγμες γελιου.
Στα -: οχι κατι συγκεκριμενο,γενικα μετρια.Κωμωδια δρασης,ρομαντικη κομεντι...

Υ.γ: οι δυο πρωτες ταινιες νομιζω πως δεν εχουν βγει ακομα στην Ελλαδα.
Υ.γ 2: τι λετε να προτεινουνε και κινηματογραφο εκτος απο ταινια??

Cpt. Haddock
09/09/2010, 16:28
Aφ' ενος

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=109668


Αφ' ετέρου

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60903

:D

mikros boudas
09/09/2010, 16:31
Αυτα τα δυο θεματα τα παρακολουθω ηδη!Ο σκοπος αυτου του θεματος που ανοιξα ομως,ειναι τα reviews ταινιων που τρεχουν τωρα,κατι σαν αθηνοραμα δλδ.Αν οι μοντς θεωρουν πως ειναι περιττο,ας παρει τον δρομο τον καλο
:beer: :beer:

mikros boudas
09/09/2010, 21:50
Predators....
Δραση:τσεκ,Ρυθμος:τσεκ,Ηθοποιοι:τσεκ.Προσωπικα συμπαθω πολυ τις ταινιες με τον κυνηγο.Μετα τις λιγο καταστροφικες ταινιες με τα alien,ερχεται μια αποκλειστικη ταινια οπου το κυνηγι ειναι συναρπαστικο.
Στα +τα ονοματα πρωταγωνιστουν ειναι δυνατα οχι μονο σε εμπορικη φαση αλλα και ως ηθοποιοι.γενικα καλοφτιαγμενη ταινια,ομορφα δοσμενη και με σεναριο που αυτοδικαιολογειται.
στα-: ισως οι ηθοποιοι παιζουν παραπανω απ'οσο πρεπει για μια τετοια ταινια.το βρηκα αναποφευκτο να μην φανταζομαι τον Αρνι καπου μαζι με την παρεα στην παρουσα ταινια.
Αν καποιος εχει περασει ευχαριστα την ωρα του με τις αλλες ταινιες,να την δει σιγουρα στο σινεμα.Αν καποιος δεν ξερει τις αλλες ταινιες,η ειναι κατω των 15 και δικαιολογειται η πρεπει να εγκλειστει σε βιντεοκλαμπ για 3 μηνες χωρις αναστολη.Υπαρχει παντα και το dvd.

mikros boudas
09/09/2010, 21:57
Karate kid....
Ακομα μια αναβιωση απο μια σειρα πολυ δημοφιλων ταινιων.Πρωταγιστει ο Τζακι Τσαν και ο υιος του Ουιλ Σμιθ,Τζεηντεν.Το σεναριο ειναι χοντρικα βασισμενο στην πρωτη ταινια και ασχολειται με τον μαυρουλη που μεταναστευει στην Κινα και του κολλανε τα κινεζακια.Τα παιρνει αλλα δε μπορει να χωσει κλωτσομπουνιδια και τον αναλαμβανει ο μεταμοντερνος μιστερ μιγιακι.Μεγαλο παραδοξο το ονομα σε σχεση με την ταινια:στο αυθεντικο,ο μιστερ Μιγιαγκι εναι ιαπωνας και διδασκει καρατε,στο τωρινο,ο Τζακι ειναι κινεζος και διδασκει κουνγκ φου...Το αναφερω γιατι απλα μου εκατσε καπως στραβα.
Στα+:ενα Τζακι Τσαν πιο ωριμος και διαφορετικος απο καθε αλλη ταινια που εχει κανει.Ο υιος του Σμιθ δειχνει ενα κατιτις ταλεντο αλλα τον πατερα του δυσκολα τον πλησιαζει(χμμ...)
Στα-:παλι πλασαρεται ο γιαλαντζι και διφορουμενος αμερικανικος πατριωτισμος και διδαγματα τυπου Κοελιο.Τι παιχνιδι παιζει με την Κινα δε ξερω αλλα μου αφησε μια ρατσιστικη γευση.Μονο και μονο γι αυτο δε μου αρεσε:yuck: Dvd all the way.:beer:

mikros boudas
09/09/2010, 22:02
αυριο βγαινουν τα cyrus,tamara drewe,resident evil:afterlife,going the distance και metropolis(ανακατασκευασμενη φουρουριστικη ταινια του '30 θαρρω πως ειναι).σιγουρα 2 ταινιακια θα σας τα ριβουαρω:beer: προβλεπω cyrus και resident evil.το tamara drewe εχει μια ομορφη κοπελια να παιζει:)

mikros boudas
11/09/2010, 13:40
Τελικα το Piranha 3d ειδα...

B-movie...Το 3d ανυπαρκτο,το σεναριο ανυπαρκτο...Πισινοι και βυζακια σε κοινη θεα απο ενα sping break στην Αριζονα,τσοντα και σπλατερ μαζι...Πιραχνα να τρωνε κοσμο...Κομμενα χερια,κομμενα ποδια,κομμενα κεφαλια...Παιζει και η Kelly Brook...Ουτε σε dvd:beer:

mikros boudas
01/11/2010, 22:47
The American-Ο Αμερικανος
Τζορτζ Κλουνεη σε σκηνοθεσια Anton Corbijn.

Ο Κλουνεη ειναι ενας κατασκευαστης οπλων κατα παραγγελια.Εχει μια,τελευταια,δουλεια στην Ιταλια ενω πριν την παρει,καποιοι ειχαν αποπειραθει να τον καθαρισουν στην Σουηδια.Ευχαριστο εργο,γυρισμενο εξ ολοκληρου στην Ευρωπη(Ιταλια και ενα 5λεπτο σε δασος της Σουηδιας) με εξαιρετικη φωτογραφια(οταν περναγαν τα credits,μου φανηκε γνωστο το ονομα του υπευθυνου αλλα δε το συγκρατησα ρε γμτ) και καλη ροη.Ρεαλιστικο,οχι σε στυλ James Bond σε καμμια περιπτωση και γενικα μου αφησε μια αισθηση ψιλοπραγματικης ιστοριας.Εχει και το κοινωνικο του σκαλοπατακι,o Κλουνεη μπλεκει και συζηταει με ενα αμαρτωλο παπα και ερωτευεται μια αλανιαρα κοπελα που ειναι(και)πορνη:winka: Το προτεινω.
Υ.γ η μεταφραση,απλα,τραγικη

The town
Μπεν Αφλεκ σκηνοθεσια/πρωταγωνιστης/καφεδες

Κλασσικη ταινια ληστειας.Μια παρεα ψιλορεμαλιων στην Βοστωνη,οργανωνει μια ληστεια και αφου την εκτελει επιτυχημενα,παιρνει και ομηρο μια υπαλληλο.Ο ενας τελικα τηνε γουστερνει και παιζει ιστορια απο εκει και κειθε.Μου θυμιζε κατι παρα πολυ και μετα θυμηθηκα πως πριν κανενα εξαμηνο ειχα διαβασει το Price of thieves του Hogun(καπως ετσι το ονομα).Η ταινια αποτελει ενα ελαχιστα παραλλαγμενο βερζιον του βιβλιου.Το βιβλιο ηταν πολυ καλυτερο.Θα ελεγα πως ειναι χαμενος χρονος η ταινια.

Την Πεμπτη βγαινει και η πολυαναμενομενη,απο εμενα,3 ταινια μεγαλου μηκους του Γιαννη Οικονομιδη:Μαχαιροβγαλτης.Γυρισμενη ασπρομαυρη,και οπως λενε οι πρωτοι που την ειδαν σε ειδικη προβολη στυλατη,σχολιαζει ξανα την νεοελληνικη μιζερια και ασχημια.Δεν μπορω να περιμενω,ενα παραπανω που θα την προβαλει και αλυσιδα πασιγνωστων σινεμα.

nikos_abel
07/06/2011, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Karate kid....
Ακομα μια αναβιωση απο μια σειρα πολυ δημοφιλων ταινιων.Πρωταγιστει ο Τζακι Τσαν και ο υιος του Ουιλ Σμιθ,Τζεηντεν.Το σεναριο ειναι χοντρικα βασισμενο στην πρωτη ταινια και ασχολειται με τον μαυρουλη που μεταναστευει στην Κινα και του κολλανε τα κινεζακια.Τα παιρνει αλλα δε μπορει να χωσει κλωτσομπουνιδια και τον αναλαμβανει ο μεταμοντερνος μιστερ μιγιακι.Μεγαλο παραδοξο το ονομα σε σχεση με την ταινια:στο αυθεντικο,ο μιστερ Μιγιαγκι εναι ιαπωνας και διδασκει καρατε,στο τωρινο,ο Τζακι ειναι κινεζος και διδασκει κουνγκ φου...Το αναφερω γιατι απλα μου εκατσε καπως στραβα.
Στα+:ενα Τζακι Τσαν πιο ωριμος και διαφορετικος απο καθε αλλη ταινια που εχει κανει.Ο υιος του Σμιθ δειχνει ενα κατιτις ταλεντο αλλα τον πατερα του δυσκολα τον πλησιαζει(χμμ...)
Στα-:παλι πλασαρεται ο γιαλαντζι και διφορουμενος αμερικανικος πατριωτισμος και διδαγματα τυπου Κοελιο.Τι παιχνιδι παιζει με την Κινα δε ξερω αλλα μου αφησε μια ρατσιστικη γευση.Μονο και μονο γι αυτο δε μου αρεσε:yuck: Dvd all the way.:beer:

Το είδα και γω σε ΔΒΔ. Ωραίο ήταν, ωραία φωτογραφία και χρώματα. Ο Τσάκι πάντα αστείος
αλλά δε ξέρω αν ο 13 -4- 5ντάχρονος που το βλέπει σήμερα θα νιώσει τη μαγεία που νιώσαμε
εμείς όταν είδαμε το αυθεντικό.

Θα μου πεις σε πια σύγχρονη ταινία συμβαίνει αυτό....

Shinji Ikari
06/07/2011, 20:21
Κι εγω τοτε με το καρατε κιντ ειχα παθει. Αλλα τωρα που το σκεφτηκα καλυτερα καταλαβα ποσο ακυρο ηταν. Ετσι ειναι και με τους μικρους τωρα, θα το βρουν τρομερο και στο μελλον θα καταλαβουν τι μουφια ηταν.
Για εργα καινουργια λεω:
Το Thor ειναι φοβερο.
Το Faster με τον The rock πολυ καλο.
Το Predators τρομερο.
Το Hobo with a Shotgun με Roudger Hauer για πολυ γερα στομαχια.
Και το The Tourist με τζονι Ντεπ καλο.
Το The American χαστε το και ξεχαστε το.