PDA

View Full Version : Ερώτηση σχετικά με παντελόνι - επιγονατίδα



Gazer
09/09/2010, 21:44
Γεια χαρά.
Να υποθέσω έχετε ειδικό παντελόνι μοτοσυκλέτας. Η επιγονατίδα, όταν είσαστε όρθιοι (όχι επάνω στη μηχανή αλλά όρθιοι εντελώς) σε ποιο σημείο ακριβώς βρίσκεται; Μήπως λίγο πιο κάτω από το γόνατο ή ακριβώς καλύπτει το γόνατο;

Ρωτάω γιατί πήγα να αγοράσω και μου είπανε ότι δεν πειράζει που είναι πιο κάτω, γιατί επάνω στη μηχανή με το λύγισμα θα είναι οκ.

Ποιος είναι ο σωστός τρόπος;

SVX
09/09/2010, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer


Ποιος είναι ο σωστός τρόπος;

Δοκιμαζοντας το κατσε σε μια καρεκλα η λυγισε τα γονατα οσο μπορεις προσομοιωνοντας την θεση οδηγησης


για Cordura μιλας? γιατι τα περισσοτερα εχουν 2-3 θεσεις για τις προστασιες

jou-jou
09/09/2010, 21:54
το σιγουρο ειναι οτι ειναι κατο απο το γονατο και στην θεση οδηγησης ανεβαινει ακριβως στο γονατο

Gazer
09/09/2010, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Δοκιμαζοντας το κατσε σε μια καρεκλα η λυγισε τα γονατα οσο μπορεις προσομοιωνοντας την θεση οδηγησης


για Cordura μιλας? γιατι τα περισσοτερα εχουν 2-3 θεσεις για τις προστασιες
Ναι cordura είναι.
Δεν το έχω ψάξει και πολύ αλλά δεν έχω δει άλλες θέσεις. Θα το δω άμεσα, ελπίζω να έχει.

Gazer
09/09/2010, 22:46
Λοιπόν το δοκίμασα και είναι μια χαρά. Ενώ όταν στέκομαι όρθιος τα προστατευτικά βρίσκονται στο Θεό, επάνω στη μηχανή ταιριάζουν απόλυτα, γόνατο-επιγονατίδα και καλάμι-επικαλαμίδα.(δεν ξέρω αν τα λέω με το σωστό τους όνομα) Πράγματι ανεβαίνει το προστατευτικό. jou-jou απόλυτο δίκιο!

Το θέμα είναι...ποια είναι χρήση τους; Να σε προστατεύουν όταν είσαι πάνω στη μηχανή ή όταν με το κακό θα βρεθείς κάτω; Μα αν πέσεις και το γόνατο βρεθεί εκτεθιμένο τι καταλάβαμε;

(όπως καταλαβαίνετε είναι το πρώτο παντελόνι μότο που φοράω:D)

danaos75
10/09/2010, 08:21
Στις περισσότερες περιπτώσεις όταν πέσεις δεν θα πέσεις με τα πόδια τεντωμένα αλλα λυγισμένα,
οπότε το προστατευτικό θα είναι στην θέση του.

Δες στο σωλήνα βιντεο με πτώσεις και θα καταλάβεις.

:wave2: