PDA

View Full Version : Παρακαλω την βοηθεια σας για Ευρωπη



gv_gr
17/07/2005, 14:28
Καλημερα σε ολους
Θα ηθελα την βοηθεια για καποιες πληροφοριες .
Σχεδιαζω καλως εχοντος των πραγματων να κανω ενα ταξιδι στην Ευρωπη. Απο Βενετια-Γενοβα-Μασσαλεια -Βαρκελονη.
Επειδη ειναι η πρωτη φορα και μαλλον θα ειμαι μονος εχω καποιους φοβους και ανησυχιες.
Οπως πως θα μπορεσω να εχω οδικη ασφαλεια και βοηθεια σε περιπτωση που την χρειαστω ??
Παρακαλω οποιος γνωριζει κατι θα ηταν μεγαλη βοηθεια για εμενα.
Ευχαριστο εκ των προτερων και υποσχομαι πλουσιο φοτογραφικο υλικο
Γιωργος

bonepeeler
17/07/2005, 15:16
Θα πας στον ασφαλιστή σου και θα του πεις πότε θες να φύγεις περίπου και για πόσο καιρό.
Εκείνος με τη σειρά του θα συννενοηθεί με την ασφαλιστική σου και θα σου εκδόσουν μιά κάρτα.(Πράσινη κάρτα αν δεν κάνω λάθος)
Τώρα με αυτήν την κάρτα έχεις ασφάλεια και οδική βοήθεια σε όποια χώρα της Ευρώπης και να είσαι.
Για περισσότερες λεπτομέρειες ρώτα καλύτερα τον ασφαλιστή σου.



:beer:

africanos31
17/07/2005, 22:10
οδικη βοηθεια στην ευρωπη μονο η ΕΛΠΑ,σου δινει και 1 βιβλιαρακι με τηλφ.αναγκης για καθε χωρα.Παρε τηλ.την ελπα για παραπανω πληροφοριες

afrotwin
18/07/2005, 00:00
na pas sto ika ke na vgalis mia karta igias pou se kalipti stin evropi ine dorean ke an pa8is tipota (as xtipisome ksilia) 8a exis dorean peri8alpsi episis 8a paris tilefono ton asfalisti sou ke 8a tou pis ti 8elis na kanis gia na sou dosi kapio xarti pou 8a kaliptese ke ektos eladas
an exis eksatmisis after market me 8orivo den pas pou8ena
na valis mamisies giati ekso den astievonte 8a stin klidosoun epi topou

italia prosexoume giati klevoune
ke min anisixis gia tipota alo

kala xiliometra ke na feris fotografies na doume

n1k3man
18/07/2005, 07:12
εκτος απο αυτα που προανεφεραν τα παιδια εγω γιωργο θα σου προτεινα να παρεις και κανα κολλητο μαζι.. ποτε δε ξερεις τι γινεται και ενας φιλος παντα θα μπορουσε να βοηθησει σε καποια στραβη που χτυπα ξυλο μακαρι να μην εχεις

καλα χιλιομετρα

:wave2:

motoforever
18/07/2005, 08:31
Λοιπόν φίλε Γιώργο...

1. Θα χρειαστείς χαρτί διεθνούς ασφάλισης (πράσινη κάρτα) χρόνος έκδοσης άμεσα έως μία μέρα, κόστος δωρεάν έως 3 ευρώ (ανάλογα τις ασφαλιστικές). ΄
2. Εάν έχεις οδική βοήθεια στην ελλάδα ρώτα την εταιρεία σου εάν σε καλύπτει στο εξωτερικό και ρώτα πληροφορίες (τηλ ανάγκης, επιπλέον κόστος, διαδικασία κτλ...)
3. Πρίν δύο βδομαδες ταξίδεψα ιταλια αυστρία γερμανία μόνο με την ταυτότητα... ισπανία ίσως χρειαστείς διαβατήριο μετα τα γεγονότα στην αγγλία έχουν αρχίσει ελέγχους...
4. καλός έλεγχος στην μηχανή φυσικά..
5. Διόδια στην Ιταλία ακριβά...πχ για 550 χιλιομετρα περίπου Ancona - Brenero πλήρωσα 30 ευρώ. Ισπανία δεν ξέρω εάν έχει.
6. χαρτί ατομικής ασφάλισης ΙΚΑ δεν έβγαλά κακώς βέβαια λόγω χρόνου, καλό είναι να βγάλεις...
Μια και βγαίνεις πρώτη φορά έξω θα ήθελα να σου πω΄για τον τρόπο οδήγησης...οι μαλακ..και οι καγκουριες δεν έχουν σύνορα απλά σε μερικές χώρες γίνονται τρόπος ζωής (βλέπε ελλάδα). Ασφαλώς προσαρμόζεσαι και οδηγείς όπως οι άλλοι οδηγοί στην κάθε χώρα...Και τα πιο δύσκολα χιλιομετρα είναι μέχρι το καράβι για Ιταλία (...όταν πηγαίνεις...):p

Απόλαυσε το κάθε χιλιόμετρο και περιμένουμε πολλά ΜΒ φωτογραφιών:D :D

gv_gr
18/07/2005, 19:28
Παιδια ευχαριστο πολυ για τις πληροφοριες σας.
Ευχομαι σε ολους καλο καλοκαιρι και καλες και ασφαλεις βολτες !!
:beer: :beer: