PDA

View Full Version : Φουα Γκρα



Σελίδες : [1] 2 3

Volo
10/09/2010, 13:55
Φουά Γκρα σημαίνει "λιπαρό συκώτι". Είναι ένα πολυτελές μενού που κατάγεται από τη Γαλλία αλλά παράγεται
ΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ χήνες ώστε να αναπτύξουν την ασθένεια του ΛΙΠΑΡΟΥ ΣΥΚΩΤΙΟΥ.
http://i99.photobucket.com/albums/l282/zorbas_2006/001.jpg

Ας δούμε αναλυτικά την πηγή αυτού του υπέροχου πιάτου
http://i99.photobucket.com/albums/l282/zorbas_2006/002.jpg

Οι χήνες εξαναγκάζονται να φάνε ακόμη κι αν δεν το θέλουν...
http://i99.photobucket.com/albums/l282/zorbas_2006/003.jpg

Ένας μεταλλικός σωλήνας περνά διαμέσου του λαιμού ως το στομάχι, ακόμη και αν δεν θέλουν
να φάνε τίποτε, ώστε να κάνουν το συκώτι τους όλο και μεγαλύτερο, όλο και πιο λιπαρό
http://i99.photobucket.com/albums/l282/zorbas_2006/003.jpg

Τα κλουβιά είναι πολύ μικρά και οι χήνες αναγκάζονται να μένουν σε μία θέση για να μην
καταναλώνουν ενέργεια και έτσι να μετατρέπουν όλη την τροφή σε λίπη.
http://i99.photobucket.com/albums/l282/zorbas_2006/004.jpg

Τα πόδια τους πρήζονται από την καθημερινή ορθοστασία. Δεν μπορούν να κοιμηθούν γιατί
ταϊζονται σε πολύ τακτά διαστήματα.
http://i99.photobucket.com/albums/l282/zorbas_2006/006.jpg

Αν και προσπαθούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους είναι ανώφελο.
http://i99.photobucket.com/albums/l282/zorbas_2006/007.jpg

Πόσο λυπηρή είναι αυτή η ζωή...
http://i99.photobucket.com/albums/l282/zorbas_2006/008.jpg

Εξαναγκάζονται να τρώνε μέχρι να πεθάνουν ή μέχρι τα σώματα τους να μην αντέχουν άλλο.
Η αριστερή στην φώτο που επέζησε έχει αποκτήσει ερεθισμένα οπίσθια... μαζί με τα απόβλητα της
εξέρχεται και αίμα. Όχι μόνο πόνος στο στόμα και στο λαιμό, στομαχόπονος από την τροφή, πρησμένα πόδια,
όχι μόνο έλλειψη ύπνου και άσκησης αλλά και παντελής έλλειψη κίνησης για ζωή ώστε να δουν τουλάχιστον
τον ουρανό ή το ποτάμι.....
http://i99.photobucket.com/albums/l282/zorbas_2006/011.jpg


Και όλα αυτά για να πάρουμε αυτό το "όμορφο" και ασυνήθιστα μεγάλο λευκό συκώτι
http://i99.photobucket.com/albums/l282/zorbas_2006/009.jpg
http://i99.photobucket.com/albums/l282/zorbas_2006/010.jpg

Ας σταματήσουμε να είμαστε εγωιστές. Κάθε ζωντανό πλάσμα έχει το δικό του μυαλό, ένστικτο και αξία.
Σταματήστε τον καθημερινό βασανισμό και αγριότητα προς τα ανήμπορα ζώα. Σταματήστε να παίρνετε ένα
τέτοιο πιάτο ή ανάλογα προϊόντα.
Σταματήστε τη ζήτηση και η προσφορά θα τελειώσει!!

Cpt. Haddock
10/09/2010, 13:58
Καλά το φουα-γκρα ποτέ δε μ' αρεσε (ειδικα όταν με τάιζαν με το ζόρι μικρό), αλλά όποιος πστης ανοιξει παρόμοιο θρεντ για το χαβιάρι μπελούγκα θα φάει μπαν :mad:

Volo
10/09/2010, 14:00
Κάτσε ρε συ προσπαθώ να το φτιάξω έχει πολύ θέμα αλλά κόλλησα με τις photos. Sorry υπομονή

sniper
10/09/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά το φουα-γκρα ποτέ δε μ' αρεσε (ειδικα όταν με τάιζαν με το ζόρι μικρό), αλλά όποιος πστης ανοιξει παρόμοιο θρεντ για το χαβιάρι μπελούγκα θα φάει μπαν :mad:


1. δεν εισαι μοντ
2. δεν εισαι αντμιν
3. τι σου φταίει το μπελούγκα;
4. άλλο ένα γαμάτο θρεντ


το ραγού είναι ακόμα καλό; :lol:

Cpt. Haddock
10/09/2010, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. δεν εισαι μοντ
2. δεν εισαι αντμιν
3. τι σου φταίει το μπελούγκα;
4. άλλο ένα γαμάτο θρεντ


το ραγού είναι ακόμα καλό; :lol:

1. Ειμαι κολλητός τους
2. Ειναι κολλητοι του
3. Τιποτα, μ' αρεσει και γι' αυτο λεω να το αφησετε ήσυχο
4. +1050

Το ραγού γ@μεί :a013:

notakos600
10/09/2010, 14:18
Στης κρίσης το καιρό το καλύτερο θρεντάκι.

Να ζήσω να το δω κι αυτό... να ανοίγουν το αλουμινόχαρτο με το κολατσιό στην οικοδομή και να ρωτάει ο τουβλάς το σουβατζή;

-Ρε συ πάλι φουά-γκρα σου'βαλε η κυρά; πάρε λίγο μπελούγκα μη σε πιάσει καμιά λιγούρα...

Tpap
10/09/2010, 14:18
Αν βάλει τις φωτό από το μέιλ που μου είχε έλθει προσφάτως, ετοιμαστείτε να δείτε τι κάνουν στα κακόμοιρα τα ζωάκια...

:( :mad:

Cpt. Haddock
10/09/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αν βάλει τις φωτό από το μέιλ που μου είχε έλθει προσφάτως, ετοιμαστείτε να δείτε τι κάνουν στα κακόμοιρα τα ζωάκια...

:( :mad:

Οτι κάνουν στα χοιρινα, στα κοτόπουλα, στα ψαρια ιχθυοτροφείου, στα βοοειδή.

:wave2:

Allst@rf
10/09/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(ειδικα όταν με τάιζαν με το ζόρι μικρό)


:eyepop: :eyepop:

:confused: :confused: :confused:

Volo
10/09/2010, 14:21
Τώρα το ολοκλήρωσα sorry αλλά καταλάθος το πόσταρα χωρίς να το έχω τελειώσει...

mikros boudas
10/09/2010, 14:22
δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα παιδια:beer:
οι φωτογραφιες ειναι λιγο περιεργα δωσμενες δε νομιζετε?
το φουα γκρα που αγοραζουν τα εστιατορια(και αρα καταναλωνεται περισσοτερο) ειναι απο ζωα ελευθερας βοσκης και οχι κλουβιων. η ανατομια της παπιας δεν την αφηνει να πνιγει ουτε εχει γκαγκ ριφλεξ ωστε να νιωθει πιεση οταν την ταιζουν με το στομιο.
δεν σκανε απο το φαι

notakos600
10/09/2010, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα παιδια:beer:



Δηλαδή, πηγαίνουν οικειοθελώς οι χήνες;

mikros boudas
10/09/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Δηλαδή, πηγαίνουν οικειοθελώς οι χήνες; Κανενα ζωο δε πηγαινει οικειοθελως να σκοτωθει.τα ζωα οσο τους δινεις φαγητο τρωνε,δεν υπαρχει καταναλωτικη συνειδηση

http://www.youtube.com/watch?v=ABeWlY0KFv8

sniper
10/09/2010, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
1. Ειμαι κολλητός τους

Κλικα

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

2. Ειναι κολλητοι του

Κλίκα ΙΙ

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

3. Τιποτα, μ' αρεσει και γι' αυτο λεω να το αφησετε ήσυχο

+954

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

4. +1050

+954

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Το ραγού γ@μεί :a013:
:a013:


Αν δεν θέλετε να τρώτε ζώα τα οποία τα τρέφουν για σφαγή (σας αρέσει δεν σας αρέσει ο ήχος της λέξης σφαγή, τι να κάνουμε) τότε ή γινεστε χορτοφάγοι (σαν τα πρόβατα και τ' άλλα μυρικαστικά) ή πηγαίνετε για κυνήγι. Μπορεί να μην χτυπήσετε κάτι αλλά θα γυρίσετε σπιτι με 1-2 σακούλες ραδίκια

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

mikros boudas
10/09/2010, 14:31
και να ξεκαθαριστω πριν βγει καποιος χορτοφαγος και με κανει φρικασε:
τρωω κρεας αλλα οχι οποιοδηποτε κρεας.τα τελευταια 3 χρονια τρωω μονο οργανικο κρεας απο ζωα ελευθερας βοσκης που ειναι σφαγμενα και οχι σκοτωμενα με οποιοδηποτε αλλο τροπο(ρευμα,χτυπημα κλπ).
ειμαι κατα της μαζικης παραγωγης κρεατος και γι αυτο δε τρωω απο φαστ φουντ.
ειναι σιγουρα πιο ακριβο γι αυτο και καταναλωνω λιγοτερο.
προσπαθω να αποφευγω και τα ντελικατεσεν κρεατα(σαλαμια,ζαμπον κλπ κλπ),υπαρχουν συγκεκριμενα προιοντα που ξερεις πως εχουν φερθει στο κρεας.
οι ανθρωποι τρωμε κρεας εδω και χιλιαδες χρονια.ειναι το λιγοτερο αλαζονικο να πιστευει καποιος πως το κρεας ειναι κακο και δολοφονια.οσο για το φου γρα,δεν με τρελαινει αλλα τα ζωα δεν υποφερουν οπως λενε καποιοι.αυτοι οι καποιοι ομως,εχουν απειλησει ζωες και οικογενειες σεφ που εχουν στο μενου τους φου γρα
:beer:

Volo
10/09/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Αν δεν θέλετε να τρώτε ζώα τα οποία τα τρέφουν για σφαγή (σας αρέσει δεν σας αρέσει ο ήχος της λέξης σφαγή, τι να κάνουμε) τότε ή γινεστε χορτοφάγοι (σαν τα πρόβατα και τ' άλλα μυρικαστικά) ή πηγαίνετε για κυνήγι. Μπορεί να μην χτυπήσετε κάτι αλλά θα γυρίσετε σπιτι με 1-2 σακούλες ραδίκια

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν ξέρω ρε φίλε αλήθεια. Απλά το να ξέρεις ότι τα γαμάνε τα ζώα για να τρώμε εμείς σαν ζώα μου φαίνεται κάπως

sniper
10/09/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
και να ξεκαθαριστω πριν βγει καποιος χορτοφαγος και με κανει φρικασε:
τρωω κρεας αλλα οχι οποιοδηποτε κρεας.τα τελευταια 3 χρονια τρωω μονο οργανικο κρεας απο ζωα ελευθερας βοσκης που ειναι σφαγμενα και οχι σκοτωμενα με οποιοδηποτε αλλο τροπο(ρευμα,χτυπημα κλπ).
ειμαι κατα της μαζικης παραγωγης κρεατος και γι αυτο δε τρωω απο φαστ φουντ.
ειναι σιγουρα πιο ακριβο γι αυτο και καταναλωνω λιγοτερο.
προσπαθω να αποφευγω και τα ντελικατεσεν κρεατα(σαλαμια,ζαμπον κλπ κλπ),υπαρχουν συγκεκριμενα προιοντα που ξερεις πως εχουν φερθει στο κρεας.
:beer:

Σωστά..... είναι διαφορετικό να χαιδεύεις το αρνί πριν το σφάξεις για να μπει στην σούβλα....


Ό,τι νά 'ναι λέμε, και κάπου το έχεις χάσει το νόημα. Ασε που δεν βγάζει άκρη αυτό που γράφεις

sniper
10/09/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Δεν ξέρω ρε φίλε αλήθεια. Απλά το να ξέρεις ότι τα γαμάνε τα ζώα για να τρώμε εμείς σαν ζώα μου φαίνεται κάπως


Γνωρίζεις τίποτα για την τροφική αλυσίδα;

mikros boudas
10/09/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σωστά..... είναι διαφορετικό να χαιδεύεις το αρνί πριν το σφάξεις για να μπει στην σούβλα....


Ό,τι νά 'ναι λέμε, και κάπου το έχεις χάσει το νόημα. Ασε που δεν βγάζει άκρη αυτό που γράφεις μαλλον εσυ εχεις χασει το νοημα,βεβαιως εχει διαφορα ο τροπος που φερεσαι στο κρεας πριν το σκοτωσεις.εκτος απο την γευση του(ενα τρομαγμενο ζωο εχει εντελως διαφορετικη γευση απο ενα μη τρομαγμενο ζωο),ειναι και ηθικο το θεμα.
τι εννοεις ομως δε βγαζει νοημα αυτο που γραφω?

Cpt. Haddock
10/09/2010, 14:36
Γενικώς, όσο λιγότερο κρέας τρώτε, τόσο καλύτερα.

Ενδεικτικά, ενα κιλό βοδινου, χρειάζεται (για να "παραχθει") 11 κιλα δημητριακών (ζωωτροφής).

Υπάρχουν εκατομμυρια στρέματα καλλιεργειων σε χώρες με μεγάλη πεινα που προορισμός τους ειναι η παραγωγη ζωωτροφών για βοοειδή/χροιρινα/κοτοπουλα κλπ.

Μειώστε το κρέας, δεν ειναι κακό και να προτιμάτε ελευθέρας βοσκής :wave2:

Εχετλαίος
10/09/2010, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
τα τελευταια 3 χρονια τρωω μονο οργανικο κρεας απο ζωα ελευθερας βοσκης που ειναι σφαγμενα και οχι σκοτωμενα με οποιοδηποτε αλλο τροπο(ρευμα,χτυπημα κλπ).

Σφάζω ζώα οικόσιτα και οργανικά (γίδες, πρόβατα, κουνέλια, γουρούνια) πολλά χρόνια τώρα.
Το "σφαγμένα οργανικά" εσύ πως το εννοείς; Τι έχεις δει να γίνεται;
Δεν ειρωνεύομαι, απλά ζητώ να μάθω...
:wave2:

mikros boudas
10/09/2010, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γενικώς, όσο λιγότερο κρέας τρώτε, τόσο καλύτερα.

Ενδεικτικά, ενα κιλό βοδινου, χρειάζεται (για να "παραχθει") 11 κιλα δημητριακών (ζωωτροφής).

Υπάρχουν εκατομμυρια στρέματα καλλιεργειων σε χώρες με μεγάλη πεινα που προορισμός τους ειναι η παραγωγη ζωωτροφών για βοοειδή/χροιρινα/κοτοπουλα κλπ.

Μειώστε το κρέας, δεν ειναι κακό και να προτιμάτε ελευθέρας βοσκής :wave2: +1
το βασικο προβλημα που εχω εγω,και οχι μονο εγω, με την παραγωγη κρεατος ειναι η υπερπαραγωγη βοδινου και χοιρινου.
πριν την εκβιομηχανιση της παραγωγης,το κοτοπουλο και τα κουνιελα ηταν η βασικη μορφη κρεατος.το βοδινο και το χοιρινο ηταν σπανια στο τραπεζι για πολλους λογους.δεν ξερω κανεναν σε χωριο να εχει γουρουνια και μοσχαρια για να τρωει ο ιδιος,κουνελια και κοτες εχουν :beer: :beer:

sniper
10/09/2010, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Σφάζω ζώα οικόσιτα και οργανικά (γίδες, πρόβατα, κουνέλια, γουρούνια) πολλά χρόνια τώρα.
Το "σφαγμένα οργανικά" εσύ πως το εννοείς; Τι έχεις δει να γίνεται;
Δεν ειρωνεύομαι, απλά ζητώ να μάθω...
:wave2:


Δεν εννοεί οργανικά σφαγμένα αλλά οργανικά μεγαλωμένα....

Κάτσε να δεις ότι όσοι γράψανε ή θα γράψουν εδώ μέσα ουτε φτερό από κότα έχουν βγάλει....

Cpt. Haddock
10/09/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[...]Κάτσε να δεις ότι όσοι γράψανε ή θα γράψουν εδώ μέσα ουτε φτερό από κότα έχουν βγάλει....

Και με τί γράφαμε στο σχολείο ρε; :mad:

mikros boudas
10/09/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Σφάζω ζώα οικόσιτα και οργανικά (γίδες, πρόβατα, κουνέλια, γουρούνια) πολλά χρόνια τώρα.
Το "σφαγμένα οργανικά" εσύ πως το εννοείς; Τι έχεις δει να γίνεται;
Δεν ειρωνεύομαι, απλά ζητώ να μάθω...
:wave2: μιλαω για οργανικο κρεας(δλδ φυσικη διατροφη),ελευθερας βοσκης που ειναι σφαγμενο.οχι σκοτωμενο με οποιοδηποτε αλλο τροπο,μαλλον το μπερδεμα εγινε στο γραψιμο/διαβασμα:beer:

Εχετλαίος
10/09/2010, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και με τί γράφαμε στο σχολείο ρε; :mad:

Mαθουσαλίξ, εσύ;
:confused:

sniper
10/09/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και με τί γράφαμε στο σχολείο ρε; :mad:

με φτερό χήνας :D


Αυτό που λέω είναι ότι ο παραπάνω κύριος που προτιμάει να σφάζεται ένα ζώο (αντι του πιστολιού πεπιεσμένου αέρα των σφαγείων) δεν έχει ιδέα απο σφάξιμο ζώου.

Ή δεν έχει δει γουρούνι, πρόβατο ή γίδι να το κρεμάνε και να του κόβουν το λαιμό να στραγγίξει το αίμα.....

Μόνο στις κότες έχει λίγο μακάβριο γέλιο :rolleyes:

Cpt. Haddock
10/09/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Mαθουσαλίξ, εσύ;
:confused:

:a024:

(ακομα θυμάμαι το πρωτο μου φτερό χήνας :wacko: )


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
με φτερό χήνας :D [... ]

Ναι, αλλα σπανίζανε (εμενα ήταν δώρο οταν εφερα καλούς βαθμους στην πατριδογνωσία)

notakos600
10/09/2010, 14:42
Εννοεί πως η μυρωδιά του αίματος από το ζώο που σφάχτηκε πρώτο δημιουργεί πανικό σε αυτό που θα σφαχτεί μετά και το κρέας του πικρίζει.
Το έχω διαβάσει και ισχύει γι αυτό και η θανάτωση με ηλεκτρισμό και άλλους τρόπους.

super_toto
10/09/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
μιλαω για οργανικο κρεας(δλδ φυσικη διατροφη),ελευθερας βοσκης που ειναι σφαγμενο.οχι σκοτωμενο με οποιοδηποτε αλλο τροπο,μαλλον το μπερδεμα εγινε στο γραψιμο/διαβασμα:beer:

Δεν σε πιάνω ρε φίλε. Ποιά είναι η διαφορά δηλαδή? Τι διαφορά έχει αν σφάξεις ένα ζώο με μαχαίρι ή αν το πυροβολήσεις στο κεφάλι ή αν το κεραυνοβολήσεις με ρεύμα? Ηθικά, ηθικά ποιά είναι η διαφορά?

mikros boudas
10/09/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Mαθουσαλίξ, εσύ;
:confused: φιλε απο Κρητη εισαι??
προσωπικα εχω στερησει την ζωη απο κουνελια,κοτοπουλα και αρνια μονο,αλλο ζωο δεν εχω σφαξει γιατι δεν ειχαμε δικο μας.επειδη καθε φορα που το εκανα ομως με επιανε ενας κομπος στο λαιμο,θελω να γινεται οσο το δυνατοτερον γρηγοροτερα και φυσικοτερα ακομα κι οταν δε το κανω εγω:beer:

Εχετλαίος
10/09/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
μιλαω για οργανικο κρεας(δλδ φυσικη διατροφη),ελευθερας βοσκης που ειναι σφαγμενο.οχι σκοτωμενο με οποιοδηποτε αλλο τροπο,μαλλον το μπερδεμα εγινε στο γραψιμο/διαβασμα:beer:

OK.
Μια γουρουνομάνα 135 κιλά πως θα την σφάξεις; Δεν είναι και πολλοί οι τρόποι! Eίτε με βαριά στο κεφάλι (αν τηνε πετύχεις πάει μια και κάτω), είτε με κόψιμο του λαιμού (πονάει, το αποτέλεσμα δεν είναι εξασφαλισμένο, το ζώο αντιδράει πολύ και είναι και μεγάλο) είτε με μια μπαλωτέ στο ριζάφτι και τέρμα (η κεφαλή μετά πάει στο γέρο το διάολο αλλά ξεμπερδεύεις γρήγορα). Τα μοντέρνα όπλα με το καρφί δεν τα προτιμώ αν και στα οργανωμένα σφαγεία αυτά "παίζουν" γιατί αν δεν το βρεις καλά το ζώο τον ήπιες μετά!
Θα το σκοτώσεις, φίλε μου, είτε με τον ένα τρόπο, είτε με τον άλλο θα το σκοτώσεις. Και οργανικά, και μη οργανικά θα το ξεκάνεις. Το θέμα είναι να μην το τυρανίσεις πολύ (προσπαθώ...)
:wave2:

sniper
10/09/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δεν σε πιάνω ρε φίλε. Ποιά είναι η διαφορά δηλαδή? Τι διαφορά έχει αν σφάξεις ένα ζώο με μαχαίρι ή αν το πυροβολήσεις στο κεφάλι ή αν το κεραυνοβολήσεις με ρεύμα? Ηθικά, ηθικά ποιά είναι η διαφορά?

Γουσταρει να βλέπει το ζώο να σφαδάζει...

Έχεις κανα πρόβλημα;

Mάλλον όπως γράφω πιοι πάνω δεν το έχει δει ποτέ live.

Volo
10/09/2010, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γνωρίζεις τίποτα για την τροφική αλυσίδα;

Τα βασικά δηλαδή το φυτοφάγο ζώο θα το φάει ένα σαρκοφάγο το οποίο θα το φάει ένα μεγαλύτερο σαρκοφάφο το οποίο όταν πεθάνει το απορροφάει η γη γίνεται βλάστηση που θα την φάει το φυτοφάγο.
Εγώ μιλάω για τον τρόπο που θα γίνει. Αφού μπορούμε να το κάνουμε πιο ανώδυνο γιατί να καταφεύγουμε σε λύσεις άρρωστες?

mikros boudas
10/09/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δεν σε πιάνω ρε φίλε. Ποιά είναι η διαφορά δηλαδή? Τι διαφορά έχει αν σφάξεις ένα ζώο με μαχαίρι ή αν το πυροβολήσεις στο κεφάλι ή αν το κεραυνοβολήσεις με ρεύμα? Ηθικά, ηθικά ποιά είναι η διαφορά? οταν ενα κρεας θανατωνεται σε γραμμη παραγωγης,με ηλεκτρισμο η πολλαπλα χτυπηματα,εσενα δε σε ενοχλει αν το σκεφτεις?δεν ειμαι της αποψης ο σκοπος αγιαζει τα μεσα και γι αυτο προσωπικα με ενοχλει

Εχετλαίος
10/09/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
θελω να γινεται οσο το δυνατοτερον γρηγοροτερα και φυσικοτερα ακομα

Αυτό είναι αδύνατον.
Φυσικός θάνατος (αλλά εσπευσμένα και επιτόπου και "επι τούτου") δεν υπάρχει.
Θα το κάνεις γρήγορα να ξεμπερδεύεις...
Ναι, από Κρήτη...
Και εγώ τα λυπάμαι τα έχνη, μα ίντα να κάνουμε; Για αυτό τα έχουμε...
:wave2:

sniper
10/09/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
.... Αφού μπορούμε να το κάνουμε πιο ανώδυνο γιατί να καταφεύγουμε σε λύσεις άρρωστες?


Ποια είναι κατα τη γνωμησου η άρρωστη λύση δλδ;

Cpt. Haddock
10/09/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
[....]Θα το σκοτώσεις, φίλε μου, είτε με τον ένα τρόπο, είτε με τον άλλο θα το σκοτώσεις. Και οργανικά, και μη οργανικά θα το ξεκάνεις. Το θέμα είναι να μην το τυρανίσεις πολύ (προσπαθώ...):wave2:

Η "ανηθικότητα" έγκειται κυρίως στη μαζική βιομηχανοποιημένη σφαγη για ικανοποίηση υπερκαταναλωτικών αναγκών....

Η μαζικότητα ειναι που κανει κατι άσχημο. Το φουα-γκρα παραγεται εκατοντάδες χρόνια με τον ίδιο τρόπο, απλα ήταν άλλη η εικόνα μιας χωριατισσας στο Oratour-sur-Glan να έχει πάρει μια απο τις χήνες (την πιο μεγάλη) και να τη στουμπώνει και άλλο η εικονα με τα χιλιαδες εξαθλιωμένα ζωντανα.

:wave2:

mikros boudas
10/09/2010, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
OK.
Μια γουρουνομάνα 135 κιλά πως θα την σφάξεις; Δεν είναι και πολλοί οι τρόποι! Eίτε με βαριά στο κεφάλι (αν τηνε πετύχεις πάει μια και κάτω), είτε με κόψιμο του λαιμού (πονάει, το αποτέλεσμα δεν είναι εξασφαλισμένο, το ζώο αντιδράει πολύ και είναι και μεγάλο) είτε με μια μπαλωτέ στο ριζάφτι και τέρμα (η κεφαλή μετά πάει στο γέρο το διάολο αλλά ξεμπερδεύεις γρήγορα). Τα μοντέρνα όπλα με το καρφί δεν τα προτιμώ αν και στα οργανωμένα σφαγεία αυτά "παίζουν" γιατί αν δεν το βρεις καλά το ζώο τον ήπιες μετά!
Θα το σκοτώσεις, φίλε μου, είτε με τον ένα τρόπο, είτε με τον άλλο θα το σκοτώσεις. Και οργανικά, και μη οργανικά θα το ξεκάνεις. Το θέμα είναι να μην το τυρανίσεις πολύ (προσπαθώ...)
:wave2: οπως ειπα, δεν εχω σφαξει ποτε γουρουνι.για να το λες θα ξερεις καλυτερα για το συγκεκριμενο ζωο...
οπως ειπες κι εσυ,να μην τυραννηθει ειναι το θεμα.εχεις σφαξει και καταλαβαινεις πως το εννοω...

Εχετλαίος
10/09/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η "ανηθικότητα" έγκειται κυρίως στη μαζική βιομηχανοποιημένη σφαγη για ικανοποίηση υπερκαταναλωτικών αναγκών....

Φυσικά.
:wave2:

sniper
10/09/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η "ανηθικότητα" έγκειται κυρίως στη μαζική βιομηχανοποιημένη σφαγη για ικανοποίηση υπερκαταναλωτικών αναγκών....

Η μαζικότητα ειναι που κανει κατι άσχημο. Το φουα-γκρα παραγεται εκατοντάδες χρόνια με τον ίδιο τρόπο, απλα ήταν άλλη η εικόνα μιας χωριατισσας στο Oratour-sur-Glan να έχει πάρει μια απο τις χήνες (την πιο μεγάλη) και να τη στουμπώνει και άλλο η εικονα με τα χιλιαδες εξαθλιωμένα ζωντανα.

:wave2:

Τώρα μιλάς όμορφα

:smokin:

mikros boudas
10/09/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Αυτό είναι αδύνατον.
Φυσικός θάνατος (αλλά εσπευσμένα και επιτόπου και "επι τούτου") δεν υπάρχει.
Θα το κάνεις γρήγορα να ξεμπερδεύεις...
Ναι, από Κρήτη...
Και εγώ τα λυπάμαι τα έχνη, μα ίντα να κάνουμε; Για αυτό τα έχουμε...
:wave2: τα ζωα κυνηγοι χτυπανε πρωτα στον λαιμο,ετσι εννοω το "φυσικο"....
Κι εγω απο κατω ειμαι:beer:

Cpt. Haddock
10/09/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα μιλάς όμορφα

:smokin:

Ετσι μ' εμαθε η Γαλλίδα προγιαγια μου :smokin:

Volo
10/09/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ποια είναι κατα τη γνωμησου η άρρωστη λύση δλδ;

Το φουα γκρα είναι ένα παράδειγμα που πόσταρα. Δεν έχω σφάξει ζώο ποτέ και ούτε θέλω και δεν άνοιξα το θέμα για να πω όχι στη σφαγή. Το αφήνω σε αυτούς που μπορούν να το κάνουν γιατί δεν είμαι εναντίων. Το γουστάρω το κρέας αλλά άμα βλέπω τέτοιες μαλακίες φρικάρω. Είναι τραβηγμένο πως να το κάνουμε

super_toto
10/09/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
οταν ενα κρεας θανατωνεται σε γραμμη παραγωγης,με ηλεκτρισμο η πολλαπλα χτυπηματα,εσενα δε σε ενοχλει αν το σκεφτεις?δεν ειμαι της αποψης ο σκοπος αγιαζει τα μεσα και γι αυτο προσωπικα με ενοχλει

Το ζώο (και όχι το κρέας οπώς λές) είτε πεθάνει με χατζάρα είτε με πιστόλι είτε με ρεύμα το ίδιο θα υποφέρει. Αν ο σφαγέας είναι έμπειρος θα το λυτρώσει σε λιγα δευτερόλεπτα. Αν όχι θα υποφέρει περισσότερο. Εσυ τι νομίζεις δηλαδή ότι στα σφαγεία μαζικής παραγωγής, έχουν τον χρόνο να βασανίζουν πρώτα το ζώο και μετά να το σκοτώνουν? Μια κι έξω πάει η δουλειά.

Αν δεις πως σκοτώνουν τα γουρούνια στα χωριά (έδωσε μερικά κλου ο Εχετλαίος) θα φρίξεις. Είναι προτιμότερο δηλαδή να κόβεις το λαιμό του ζώο και αυτό να σπαρταράει για μερικά λεπτά, από το να το πυροβολείς μια κι έξω?

sniper
10/09/2010, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Το ζώο (και όχι το κρέας οπώς λές) είτε πεθάνει με χατζάρα είτε με πιστόλι είτε με ρεύμα το ίδιο θα υποφέρει. Αν ο σφαγέας είναι έμπειρος θα το λυτρώσει σε λιγα δευτερόλεπτα. Αν όχι θα υποφέρει περισσότερο. Εσυ τι νομίζεις δηλαδή ότι στα σφαγεία μαζικής παραγωγής, έχουν τον χρόνο να βασανίζουν πρώτα το ζώο και μετά να το σκοτώνουν? Μια κι έξω πάει η δουλειά.

Αν δεις πως σκοτώνουν τα γουρούνια στα χωριά (έδωσε μερικά κλου ο Εχετλαίος) θα φρίξεις. Είναι προτιμότερο δηλαδή να κόβεις το λαιμό του ζώο και αυτό να σπαρταράει για μερικά λεπτά, από το να το πυροβολείς μια κι έξω?


+954 αμην

Εχετλαίος
10/09/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Είναι τραβηγμένο πως να το κάνουμε

Τραβηγμένο ήταν 3 γειτόνοι μου να προσπαθούνε να σκοτώσουνε μια μεγάλη γουρούνα με μια βαριά και να μη το βρίσουνε το ζώο σωστά.
Μισή ώρα το τυρανούσανε, κομμάθια εκάνανε την κεφαλή του και δεν έλεγα να πεθάνει το δύστυχο. Και όλα αυτά για να φάνε και την κεφαλή και να γλυτώσουνε ένα φυσέκι που θα το τελείωνε γρήγορα το πράμα...
Κοπέλι ήμουνα αλλά ποτέ δε θα ξεχάσω τη φρίκη...
:sad: :mad:

Volo
10/09/2010, 14:57
Πάντως το αρχικό θέμα ήταν το φουα γκρα που δεν έχει σχέση με τη σφαγή.

mikros boudas
10/09/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Το ζώο (και όχι το κρέας οπώς λές) είτε πεθάνει με χατζάρα είτε με πιστόλι είτε με ρεύμα το ίδιο θα υποφέρει. Αν ο σφαγέας είναι έμπειρος θα το λυτρώσει σε λιγα δευτερόλεπτα. Αν όχι θα υποφέρει περισσότερο. Εσυ τι νομίζεις δηλαδή ότι στα σφαγεία μαζικής παραγωγής, έχουν τον χρόνο να βασανίζουν πρώτα το ζώο και μετά να το σκοτώνουν? Μια κι έξω πάει η δουλειά.

Αν δεις πως σκοτώνουν τα γουρούνια στα χωριά (έδωσε μερικά κλου ο Εχετλαίος) θα φρίξεις. Είναι προτιμότερο δηλαδή να κόβεις το λαιμό του ζώο και αυτό να σπαρταράει για μερικά λεπτά, από το να το πυροβολείς μια κι έξω? οχι,δεν υποφερει το ιδιο.εχει διαφορα ο τροπος θανατωσης.ειπα πολλακις πως ειμαι εναντια στην μαζικη σφαγη.εχω δει αλλα μεγαλα ζωα να θανατονωνται και ναι,ειναι δυσκολη εμπειρια.δεν αναφερθηκα ουτε υπερ ουτε κατα για τον πυροβολισμο,μια και το ανεφερες ομως,για μεγαλα ζωα ισως ειναι η καλυτερη λυση:beer:
αναφερομαι στα ζωα ως κρεας επειδη ειναι μεγαλωμενα για συγκεκριμενο σκοπο,στο κυνηγι αναφερομαι γενικοτερα ως ζωα.στα οικοσιτα ως κρεας:beer:

mikros boudas
10/09/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
+954 αμην λες λες αλλα κατι δεν εχεις πει:beer:

Joyrider
10/09/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Είναι προτιμότερο δηλαδή να κόβεις το λαιμό του ζώο και αυτό να σπαρταράει για μερικά λεπτά, από το να το πυροβολείς μια κι έξω?

Σόρρυ για το σπάμ αλλά μου θύμισες τον παππού μου όταν έσφαζε κόκορα στο χωριό. Του έκοβε το κεφάλι μια και έξω αλλά κανά δυο φορές ο κόκορας έτρεχε για μερικά δευτερόλεπτα με κομμένο κεφάλι και το αίμα να φεύγει με πίδακα από τον λαιμό..Μπορεί να μου έχει μείνει η εικόνα έτσι υπερβολική επειδή ήμουν μικρός δεν ξέρω.Ισως θυμάμαι λάθος.

Εχετλαίος
10/09/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Είναι προτιμότερο δηλαδή να κόβεις το λαιμό του ζώο και αυτό να σπαρταράει για μερικά λεπτά, από το να το πυροβολείς μια κι έξω?

Η αλήθεια είναι ότι και σφαγμένο (ένα μεγάλο γουρούνι λχ) έχει μυικό τόνο για τουλάχιστον μισή ώρα μετά.
Αυτό που έσφαξα προ μερικές ημέρες χτυπιότανε τα πόδια του και μισή ώρα μετά.
Συνείδηση και πόνος δεν υπάρχει (εδώ λείπουνε όλα τα σπλάχνα και η κεφαλή) αλλά μυικός τόνος υπάρχει αρκετή ώρα μετά. Στα περισσότερα ζώα, ακόμη και στον άνθρωπο...
Άσχετο και συγνώμη, αλλά...

Εχετλαίος
10/09/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Πάντως το αρχικό θέμα ήταν το φουα γκρα που δεν έχει σχέση με τη σφαγή.

ε, ξέρεις τώρα...
:D

mikros boudas
10/09/2010, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Πάντως το αρχικό θέμα ήταν το φουα γκρα που δεν έχει σχέση με τη σφαγή. δες το βιντεο που εβαλα πιο πριν και θα δεις και μια αλλη γνωμη:beer:

sniper
10/09/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
λες λες αλλα κατι δεν εχεις πει:beer:

Φίλε μου,

έχω σφάξει και γδάρει αρκετά ζώα παλαιότερα....

Όσο πιο γρήγορα θανατώνεται ένα ζώο τοσο καλύτερα.

Όποιος τρόπος κι αν ειναι αυτός. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Volo
10/09/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
ε, ξέρεις τώρα...
:D

:lol: :lol: Ναι οκ απλά να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις γι' αυτό το είπα. Μακάρι να είχα το κουράγιο να σφάζω τουλάχιστον να ξέρω ότι δεν το βασάνισα. Με το βασανισμό έχω θέμα και τις ακρότητες όχι με τη σφαγή.

sniper
10/09/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Πάντως το αρχικό θέμα ήταν το φουα γκρα που δεν έχει σχέση με τη σφαγή.

Λες να βγάζαν το συκώτι απο το στόμα ή τον κώλο του ζώου όσο αυτό ήταν ζωντανό;

mikros boudas
10/09/2010, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φίλε μου,

έχω σφάξει και γδάρει αρκετά ζώα παλαιότερα....

Όσο πιο γρήγορα θανατώνεται ένα ζώο τοσο καλύτερα.

Όποιος τρόπος κι αν ειναι αυτός. Τι δεν καταλαβαίνεις; εσυ δεν καταλαβαινεις πως τοση ωρα και εγω αυτο υπερασπιζομαι:beer:

sniper
10/09/2010, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
εσυ δεν καταλαβαινεις πως τοση ωρα και εγω αυτο υπερασπιζομαι:beer:

Δεν νομίζω ότι διαφωνίσαμε :confused:

Volo
10/09/2010, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δες το βιντεο που εβαλα πιο πριν και θα δεις και μια αλλη γνωμη:beer:

Θα το δω ρε φίλε αλλά σπίτι γιατί είμαι δουλειά τώρα και αν με καταλάβουν ότι λουφάρω θα έχω θέμα :D

mikros boudas
10/09/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν νομίζω ότι διαφωνίσαμε :confused: σελιδα 2:beer:

Volo
10/09/2010, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Λες να βγάζαν το συκώτι απο το στόμα ή τον κώλο του ζώου όσο αυτό ήταν ζωντανό;

Πλάκα μου κάνεις? Τη διαδικασία την είδες?

sniper
10/09/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
σελιδα 2:beer:

Εκει δεν καταλάβαινα ντιπ τι έλεγες.... :D

sniper
10/09/2010, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Πλάκα μου κάνεις? Τη διαδικασία την είδες?

Που να την δω; :confused:

mikros boudas
10/09/2010, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εκει δεν καταλάβαινα ντιπ τι έλεγες.... :D :beer: :beer: :beer:

Volo
10/09/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Που να την δω; :confused:

Στην αρχή του post ρε συ :lol: Εκτός αν έχω χάσει κάτι και δεν το κατάλαβα.
Το ποσταρα ημιτελής στην αρχή κατα λάθος.
Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι τις ξεκωλιάσανε τις χήνες πριν τις σκοτώσουν

super_toto
10/09/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
οχι,δεν υποφερει το ιδιο.εχει διαφορα ο τροπος θανατωσης.ειπα πολλακις πως ειμαι εναντια στην μαζικη σφαγη.εχω δει αλλα μεγαλα ζωα να θανατονωνται και ναι,ειναι δυσκολη εμπειρια.δεν αναφερθηκα ουτε υπερ ουτε κατα για τον πυροβολισμο,μια και το ανεφερες ομως,για μεγαλα ζωα ισως ειναι η καλυτερη λυση:beer:
αναφερομαι στα ζωα ως κρεας επειδη ειναι μεγαλωμενα για συγκεκριμενο σκοπο,στο κυνηγι αναφερομαι γενικοτερα ως ζωα.στα οικοσιτα ως κρεας:beer:

Μια που λες για κυνήγι.

Αν ο κυνηγός δεν είναι μάγκας, που συνήθως δεν είναι, το ζώο θα υποφέρει πολύ μέχρι να πεθάνει.
Τέλος πάντων. Νομίζω ότι το θέμα είναι ανευ ουσίας. Αν συμφωνούμε ότι θα τρώμε κρέας δεν έχει καμία σημασία το πως θα σκοτώσουμε το ζώο , με μαχαίρι , με βαριά ή με σφαίρα. Ούτε έχει καμία σημασία (ήθικά) αν το ζώο έβοσκε στην ύπαιθρο ή αν μεγάλωσε σε μια μονάδα.

Όλα τα άλλα είναι για να διασκεδάζουμε τις ενοχές μας.

sniper
10/09/2010, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Στην αρχή του post ρε συ :lol: Εκτός αν έχω χάσει κάτι και δεν το κατάλαβα.
Το ποσταρα ημιτελής στην αρχή κατα λάθος.
Εμένα πάντως μου φαίνεται ότι τις ξεκωλιάσανε τις χήνες πριν τις σκοτώσουν


:nono:

mikros boudas
10/09/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Μια που λες για κυνήγι.

Αν ο κυνηγός δεν είναι μάγκας, που συνήθως δεν είναι, το ζώο θα υποφέρει πολύ μέχρι να πεθάνει.
Τέλος πάντων. Νομίζω ότι το θέμα είναι ανευ ουσίας. Αν συμφωνούμε ότι θα τρώμε κρέας δεν έχει καμία σημασία το πως θα σκοτώσουμε το ζώο , με μαχαίρι , με βαριά ή με σφαίρα. Ούτε έχει καμία σημασία (ήθικά) αν το ζώο έβοσκε στην ύπαιθρο ή αν μεγάλωσε σε μια μονάδα.

Όλα τα άλλα είναι για να διασκεδάζουμε τις ενοχές μας. για μενα εχει:beer: την ηθικη των αλλων δε νομιζω πως μπορεις εσυ να την ορισεις,ειναι πολυ μεγαλη λεξη για τον καθενα να την ορισει για καποιον αλλο:beer:

Volo
10/09/2010, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:nono:

Μακάρι να έχεις δίκιο αλλά εμένα μου φαίνεται βασάνισμα τρομερό

super_toto
10/09/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
για μενα εχει:beer: την ηθικη των αλλων δε νομιζω πως μπορεις εσυ να την ορισεις,ειναι πολυ μεγαλη λεξη για τον καθενα να την ορισει για καποιον αλλο:beer:

Δεν νομίζω να προσπάθησα να ορίσω την ηθική σου. Γνώμη μου είναι ότι απλά χρυσώνεις το χάπι στον εαυτό σου , αν νομίζεις ότι τρώγοντας βιολογικά κρέατα συμπεριφέρσαι καλύτερα στα ζώα.

mikros boudas
10/09/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Δεν νομίζω να προσπάθησα να ορίσω την ηθική σου. Γνώμη μου είναι ότι απλά χρυσώνεις το χάπι στον εαυτό σου , αν νομίζεις ότι τρώγοντας βιολογικά κρέατα συμπεριφέρσαι καλύτερα στα ζώα. δεν εχω την μηδενιστικη λογικη που εχεις εσυ απεναντι στα ζωα και το κρεας.το γεγονος της θανατωσης ενο ζωου,δεν ακυρωνει μια καλη προηγουμενη ζωη που πρεπει να εχει.εκτιμας το ζωο και το κρεας,την ζωη και τον θανατο περισσοτερο οταν εχεις κοπιασει να το μεγαλωσεις και δινεις αρκετα λεφτα για να το ταισεις.πολυ περισσοτερο απο το να το πετας σε ενα κλουβι δινοντας του χημειες πρωι-βραδυ.+πως εχει μεγαλη διαφορα στην γευση:beer: :beer:
τελοσπαντων,ο καθενας εχει αλλη οπτικη.προσωπικα κανω αυτο που θελω και οι αλλοι να κανουν,η βιομηχανια κρεατος μονο κακο κανει και η σταδιακη επιστροφη σε παραδοσιακες μεθοδους μονο καλο.:beer: :beer:

super_toto
10/09/2010, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
δεν εχω την μηδενιστικη λογικη που εχεις εσυ απεναντι στα ζωα και το κρεας.το γεγονος της θανατωσης ενο ζωου,δεν ακυρωνει μια καλη προηγουμενη ζωη που πρεπει να εχει.εκτιμας το ζωο και το κρεας,την ζωη και τον θανατο περισσοτερο οταν εχεις κοπιασει να το μεγαλωσεις και δινεις αρκετα λεφτα για να το ταισεις.πολυ περισσοτερο απο το να το πετας σε ενα κλουβι δινοντας του χημειες πρωι-βραδυ.+πως εχει μεγαλη διαφορα στην γευση :beer: :beer:
τελοσπαντων,ο καθενας εχει αλλη οπτικη.προσωπικα κανω αυτο που θελω και οι αλλοι να κανουν,η βιομηχανια κρεατος μονο κακο κανει και η σταδιακη επιστροφη σε παραδοσιακες μεθοδους μονο καλο.:beer: :beer:

Πέστο τόση ωρα.

over and out :rotflmao: :rotflmao:

mikros boudas
10/09/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Πέστο τόση ωρα.

over and out :rotflmao: :rotflmao: ε μα εχει:D

el_hymador
10/09/2010, 15:33
Πιθανον το κοτοπουλο που θα σφαγιαστει για να φαμε το κρεας του, δεν εχει περασει καλυτερα απο τις χηνες...το θεμα ειναι αλλο...

α) πρεπει να τρωμε κρεας καθε μερα;

β) το φουα-γκρα ειναι αναποσπαστο στοιχειο της διατροφης μας;

βια και πονος υπαρχουν παντου στη φυση, οπως επισης υπαρχει και ΜΕΤΡΟ (ο τονο στο Ε), απλα ο μαλακας ο ανθρωπος το εχει χασει (και το μετρο και γενικως...)

sniper
10/09/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...

β) το φουα-γκρα ειναι αναποσπαστο στοιχειο της διατροφης μας;

....

Βάζω στοίχημα, ότι ελάχιστοι εδώ μέσα ήξεραν πριν αυτό το θρεντ τι είναι....

el_hymador
10/09/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βάζω στοίχημα, ότι ελάχιστοι εδώ μέσα ήξεραν πριν αυτό το θρεντ τι είναι....


ενα εμετικο ντελικατεσεν και καλα...

mikros boudas
10/09/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πιθανον το κοτοπουλο που θα σφαγιαστει για να φαμε το κρεας του, δεν εχει περασει καλυτερα απο τις χηνες...το θεμα ειναι αλλο...

α) πρεπει να τρωμε κρεας καθε μερα;

β) το φουα-γκρα ειναι αναποσπαστο στοιχειο της διατροφης μας;

βια και πονος υπαρχουν παντου στη φυση, οπως επισης υπαρχει και ΜΕΤΡΟ (ο τονο στο Ε), απλα ο μαλακας ο ανθρωπος το εχει χασει (και το μετρο και γενικως...) για το α) κρεας οπως βοδινο και χοιρινο σιγουρα οχι καθε μερα,ισως οχι και καθε εβδομαδα.κουνελια και κοτοπουλα ομως, σιγουρα 2-3 φορες την εβδομαδα.ειναι μια καταναλωση που δε δημιουργει προβλημα(χρηση νερου κλπ κλπ κλπ που απαιτει η θανατωση μεγαλων ζωων)
β)οχι βεβαια

Cpt. Haddock
10/09/2010, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βάζω στοίχημα, ότι ελάχιστοι εδώ μέσα ήξεραν πριν αυτό το θρεντ τι είναι....


Δεν εχει να λέει ρε φιλε, αμα ανοιξεις θρεντ σε αμερικανικο φόρουμ για τη gardoumpa λιγοι θα ξέρουν τι ειναι

Specialites localles που λέμε και στη Νορμανδία :D

sniper
10/09/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ενα εμετικο ντελικατεσεν και καλα...

Δεν έχεις δοκιμάσει να υποθέσω....

sniper
10/09/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
....

Specialites localles που λέμε και στη Νορμανδία :D

Indeed! :D

mikros boudas
10/09/2010, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
ενα εμετικο ντελικατεσεν και καλα... Οχι ενταξει,ειναι ωραιο το φουα γκρα.Ειδικα οταν ειναι μαγειρεμενο σωστα, ειναι πολυ καλο.Οχι ομως για καθημερινο γευμα.Μην ξεχνας πως δεν ειναι ολων η γευση ιδια και πως τα ντελικασεν,οπως το φουα γκρα,ειναι γευσεις που αποκτας.Δεν ειναι οπως πχ το μελι που σε ολους αρεσει επειδη ειναι γλυκο.

el_hymador
10/09/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν έχεις δοκιμάσει να υποθέσω....

εχω δοκιμασει...τρομερη γευση...σαν ροχαλα σηψαιμικης υαινας ζυμωμενη με πλαστελινη και ληγμενο κιμα...

mikros boudas
10/09/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
εχω δοκιμασει...τρομερη γευση...σαν ροχαλα σηψαιμικης υαινας ζυμωμενη με πλαστελινη και ληγμενο κιμα... να ρωτησω που το εφαγες και πως,αν επιτρεπεται?

Tpap
10/09/2010, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...σαν ροχαλα σηψαιμικης υαινας ζυμωμενη με πλαστελινη και ληγμενο κιμα...

..διάολε...:eyepop: :eyepop:

sniper
10/09/2010, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
εχω δοκιμασει...τρομερη γευση...σαν ροχαλα σηψαιμικης υαινας ζυμωμενη με πλαστελινη και ληγμενο κιμα...

Υποθέτω ότι δεν σου αρέσει.....

el_hymador
10/09/2010, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
να ρωτησω που το εφαγες και πως,αν επιτρεπεται?

Ιταλια, ελαχιστα ψημενο η τηγανισμενο, δεν θυμαμαι ακριβως...σε ενα γαμω-μπουφε το ειχανε.

sniper
10/09/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ιταλια, ελαχιστα ψημενο η τηγανισμενο, δεν θυμαμαι ακριβως...σε ενα γαμω-μπουφε το ειχανε.

Να υποθέσω ότι ούτε steak ταρτάρ τρως, ούτε μοσχάρι πολύ λιγο ψημένο, ουτε ωμό συκώτι.....

Γουστα είναι αυτά....

gcrook
10/09/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά το φουα-γκρα ποτέ δε μ' αρεσε (ειδικα όταν με τάιζαν με το ζόρι μικρό), αλλά όποιος πστης ανοιξει παρόμοιο θρεντ για το χαβιάρι μπελούγκα θα φάει μπαν :mad:

Γαμημενη παιδικη ηλικια.
Εμεις μουρουνελαιο με το ζορι και μπριγιαντινη στο μαλλι τις Κυριακες.





ΗΛΙΘΙΕ.... :lol:

mikros boudas
10/09/2010, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ιταλια, ελαχιστα ψημενο η τηγανισμενο, δεν θυμαμαι ακριβως...σε ενα γαμω-μπουφε το ειχανε. ειπες την μαγικη λεξη...μπουφε:beer: :beer:
κανε μια χαρη στον εαυτο σου,αν πας Γαλλια,και δοκιμασε το σε καποιο μπρασερι,φρεσκοψημενο,μετριο...

sniper
10/09/2010, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
....
Εμεις μουρουνελαιο με το ζορι και μπριγιαντινη στο μαλλι τις Κυριακες.

...

ναι αλλά είδες πως μεγάλωσες; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

jimmis5
10/09/2010, 15:58
Νομιζω οτι το κρεας ειναι απαραιτητο συστατικο ειναι αυτο που μεγαλωσε σε οσους το καταφερε τον εγκεφαλο του ανθρωπου και τον εκανε εξυπνο απο χιμπατζης που ηταν.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
OK.
Μια γουρουνομάνα 135 κιλά πως θα την σφάξεις; Δεν είναι και πολλοί οι τρόποι! Eίτε με βαριά στο κεφάλι (αν τηνε πετύχεις πάει μια και κάτω), είτε με κόψιμο του λαιμού (πονάει, το αποτέλεσμα δεν είναι εξασφαλισμένο, το ζώο αντιδράει πολύ και είναι και μεγάλο) είτε με μια μπαλωτέ στο ριζάφτι και τέρμα (η κεφαλή μετά πάει στο γέρο το διάολο αλλά ξεμπερδεύεις γρήγορα). Το θέμα είναι να μην το τυρανίσεις πολύ (προσπαθώ...)
:wave2:

Η αληθεια ειναι πως ουτε 4 γεροδυναμοι αντρεςδεν κρατουν ενα γουρουνι,σφαξαμε και εμεις ενα στα 90 κιλα η καλητερη λυση ειναι μονοβολο μεταξυ το ματιων συνηθως πεθαινε ακαριαια και το βολι σταματα ολακαιρο στο κεντρο του κρανιου.Αντε καλη μας ορεξη:beer: :wave2:

el_hymador
10/09/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να υποθέσω ότι ούτε steak ταρτάρ τρως, ούτε μοσχάρι πολύ λιγο ψημένο, ουτε ωμό συκώτι.....

Γουστα είναι αυτά....


οχι δεν τα γουσταρω οπως δεν γουσταρω αρνια, κατσικια, κοκορετσια κτλ...

το θεμα δεν ειναι αυτο, στη τελικη οπως λες γουστα ειναι...

απλα αν σε εμενα και σε πολλους αλλους μας αρεσαν οι ριζες απο το δεντρο του Kiwi, θα επρεπε ντε και καλα να φυτεψουμε ενα καρο kiwiες με μοναδικο σκοπο να τις ξεριζωσουμε;

mikros boudas
10/09/2010, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Νομιζω οτι το κρεας ειναι απαραιτητο συστατικο ειναι αυτο που μεγαλωσε σε οσους το καταφερε τον εγκεφαλο του ανθρωπου και τον εκανε εξυπνο απο χιμπατζης που ηταν.



Η αληθεια ειναι πως ουτε 4 γεροδυναμοι αντρεςδεν κρατουν ενα γουρουνι,σφαξαμε και εμεις ενα στα 90 κιλα η καλητερη λυση ειναι μονοβολο μεταξυ το ματιων συνηθως πεθαινε ακαριαια και το βολι σταματα ολακαιρο στο κεντρο του κρανιου.Αντε καλη μας ορεξη:beer: :wave2: στο πρωτο που λες,ναι...ειχα σκαλωσει.αρχισαν να τρωνε το μεδουλι απο ηδη σκοτωμενα ζωα(ο,τι εμενε δλδ) και σταδιακα ο εγκεφαλος αναπτυχθηκε.+πως το κυνηγι ειναι απο τις πρωτες κοινωνικες εκδηλωσεις:beer:

sniper
10/09/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
....
απλα αν σε εμενα και σε πολλους αλλους μας αρεσαν οι ριζες απο το δεντρο του Kiwi, θα επρεπε ντε και καλα να φυτεψουμε ενα καρο kiwiες με μοναδικο σκοπο να τις ξεριζωσουμε;

Ε ναι....

Cpt. Haddock
10/09/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
[...]το βολι [...]

Με γκράδες ρίχνετε; :confused: :rotflmao: :bawl: :lol:

gcrook
10/09/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ναι αλλά είδες πως μεγάλωσες; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Μου ριχνανε το μουρουνελαιο στο μπακλαβα οι κεραταδες...:rotflmao: :rotflmao:

sniper
10/09/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Με γκράδες ρίχνετε; :confused: :rotflmao: :bawl: :lol:


Εχμμμμμ μουσκέτα μάλλον.....

sniper
10/09/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μου ριχνανε το μουρουνελαιο στο μπακλαβα οι κεραταδες...:rotflmao: :rotflmao:


Εγώ το έπινα με τόνικ...


:smokin:

Cpt. Haddock
10/09/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εχμμμμμ μουσκέτα μάλλον.....

εμπροσθογεμή rulez λεμε :a8: