PDA

View Full Version : Όλοι μας έχουμε αποκτήσει...



bikersonly
04/02/2004, 07:58
κάποιες ή κάποια μοτό!Αλήθεια ποια ήταν τα κριτήρια αυτά που σας ώθησαν στο μοντέλο/μοντέλα που καβαλάτε ?

Εγώ το SuperFour το απόκτησα επειδή :
Ήταν προσιτό οικονομικά σε εμένα
Είναι γυμνό (δεν έχει πλαστικά που σπάνε και είναι ακριβά...)και μου άρεσε σαν μοτό!
Έχει επιδόσεις πολύ καλές για την κατηγορία του
Καινούργιο μοντέλο σε σχέση με τα αντίστοιχα που κυκλοφορούσαν που σημαίνει το δίνεις εύκολα
Και σχετικά εύκολο για 1η μοτό!Μου είχαν πει ότι σε βοηθάει πολύ και όντως έτσι είναι!


Το ΧΧ το απόκτησα επειδή :
Μου άρεσε πάρα πολύ στο μάτι
Συνδυάζει επιδόσεις με άνεση
Δεν βγάζει προβλήματα
Το δίνεις σχετικά εύκολα
Και μπορείς να κάνεις τα πάντα με τις όποιες "λίγες" παραχωρήσεις

Αυτά είναι τα κριτήρια μου και τα έβαλα με την σειρά που τα σκέφτηκα πριν αποκτήσω την κάθε μοτό.

Εσείς?Με ποιο κριτήριο έχετε αποκτήσει ή πρόκειται να αποκτήσετε μοτό?

almalibera
04/02/2004, 09:15
...κριτήριά μου τότε:

1) χαμηλή =>να παταω κατω χωρις μυτες:)
2) ελαφρια=>να μπορώ να την "φερνω βολτα":)
3) λιγα κυβικα=> να μην βρεθω "προ εκπληξεως" :)
4) ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΩΜΑ ;)
5) φτηνη με δυνατότητα μεταπώλησης:)

και ειμαι :cool:

Julius
04/02/2004, 09:22
Αρχικά το πρώτο XL200R, μου το χάρισε ο εξάδελφος μια και λόγο μετοίκησης και οικογένειας.
(Κριτήριο : Ανύπαρκτο)

Κατόπιν και αφού του ήπια το αίμα, καθαρά από μαλακία επιλογή (μου άρεσε εμφανισιακά) αγόρασα ένα ΧΤ (!!!) και λέω μαλακία διότι μέσα σε 8 μήνες είχα κάνει πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα (δεν έκανε η μοτο για τέτοια όμως) με αποτέλεσμα να έχω αλλάξει δυο φορές καδένα εκκεντροφόρου, καμένες φλάντζες, να με αφήνουν φρένα κλπ.
(Κριτήριο : Προσωρινή εγκεφαλική ανεπάρκεια)

Το ΚΤΜ είναι η πρώτη μοτοσυκλέτα που επέλεξα γιατί την γούσταρα. Είχα περάσει πολλά απογεύματα και βράδια έξω από την βιτρίνα της hellinmoto στην Mηχαλακοπούλου (τότε) ζαχαρώνοντας ένα μόβ 620 sc - kini replica αχχχχχχχ. Τελικά όταν πήγα να το πάρω είχε πουληθεί και το τελευταίο κομμάτι (περιορισμένη παραγωγή) και έτσι αγόρασα το LC4-620. Κάθε μέτρο από τα 70.000 χιλιόμετρα που του έκανα ήτανε απόλαυση και αν και το πλήρωσα διπλό από προβλήματα που έβγαζε, ποτέ δεν με άφησε πουθενά (ακόμα και κολλημένο ή με σκισμένο κάρτερ).
Με βαριά καρδιά το αποχωρίστηκα διότι πλέον μετά από 5 χρόνια ποιο πολύ καιρό περνούσε μέσα παρά εκτός συνεργείου.
(Κριτήριο : Έρωτας)

Παράλληλα αγόρασα ένα καθαρόαιμο enduro rmx250 για το παιχνίδι με το χώμα και μόνο.
(Κριτήριο : Παιχνίδι – Χρηστικότητα)

Κει τελικά χτύπησα το DRZ ,αν και θα προτιμούσα ένα 525 αλλά μετά από αυτά που είχα τραβήξει με το προηγούμενο ΚΤΜ δεν υπήρχε περίπτωση να τα ξαναπεράσω. Το DRZ δεν είναι Ευρωπαϊκό και το δείχνει γιατί παρόλο τον πολύ δυνατό κινητήρα του σε αναρτήσεις και φρένα υπολείπεται των ευρωπαϊκών αλλά μετά από σχεδόν δύο χρόνια και πίστες sm και προπονήσεις enduro και αγώνες και βόλτες αγ.’ννα και Κύμη δεν έχει χρειαστεί ούτε ρύθμισμα βαλβίδες και ακόμα δεν μου έχει κάψει ούτε μια σταγόνα λάδι και γενικά τίποτα άλλο εκτός από λάδια μπουζί και φίλτρα.
(Κριτήριο : Παιχνίδι – Χρηστικότητα – Έρωτας)

Τώρα ψηνόμαστε να χτυπήσουμε ένα street ή τέλος πάντων κάτι ποιο εκδρομικό με την κυρία Julius, εγώ θέλω 1000 το έτερον κάτι λιγότερο, πάντως ότι και να αποφασίσουμε το κριτήριο θα είναι πάνω απ’όλα να μας αρέσει και στους δύο, και να μπορούμε να κάνουμε χιλιόμετρα χωρίς ιδιαίτερη κούραση.

cityfly
04/02/2004, 09:36
Το cityfly

γιατί:
1. ήταν (και είναι ακόμα) η πρώτη μηχανή
2. εμπειρία μέχρι τότε ποδήλατο προ αμνημονεύτων
3. πάταγα άνετα κάτω
4. φτηνό σχετικά αλλά για μεταπώληση το βλέπω να με ταλαιπωρεί
5. δεν καταλαβαίνει τίποτα πάει όπου μου τη βιδώνει και λίγο χώμα και σε ένα ρέμα μια φορά και διάφορα (χαλαρά βέβαια δεν είναι και εντούρο)


κριτήριο: κάτι που θα μπορώ να κουμαντάρω άνετα και θα μάθω να οδηγώ πριν πάρω κάτι μεγαλύτερο (γιατί με το δάσκαλο δεν μπορώ να πω ότι έμαθα να οδηγώ, ίσα ίσα για να πάρω το δίπλωμα)

NLS
04/02/2004, 10:10
εγώ το τωρινό το πήρα έχοντας βάλει στην ζυγαριά όλα τα τότε 650 on-off

το ότι θα βάλω στη ζυγαριά 650 on-off ήταν ένα άλλο process που είχε προηγηθεί

ήθελα κάτι να μην σταματά όταν τελειώνει η άσφαλτος, ναι μεν δεν θέλω να κατακτήσω το everest μαζί του ή να κάνω αμμο-τσουλίθρες αλλά έλεγα από τότε το κλασικό πια για μένα "ε να ανεβαίνει και καμιά σκάλα" - είχα καλομάθει σε αυτό το θέμα... από την άλλη δεν ήθελα τον όγκο των τότε 1000 on-off, δεν έβρισκα και κανένα αρκετά καλό, ενώ δεν ήμουν για πολλούς ίππους γιατί έχω το ΚΑΚΙΣΤΟ πράγμα να θέλω να τους δω να τους βγάζει (και μετά από ένα AX-1 δεν είναι ότι καλύτερο να σκίζω ένα 1000 με 130 άλογα ...γιατί τελικά θα έκανα πλατς κάπου)

οπότε (επιστρέφω) έψαχνα τα 650 on-off και ολοκληρωμένα (πχ. extreme λύσεις με ελάχιστη καθημερινή χρηστικότητα δεν τις περιέλαβα καν - έτσι έφυγε από τη λίστα και το Duke2 που μου άρεσε, ενώ δεν έπαιξαν καν κάτι endurάκια της πόλης που είναι για άλλα οπίσθια, όχι τα δικά μου)

μετά από ψάξιμο έβγαλα την "κλασική" τετράδα της εποχής:

- freewind
- transalp
- 650GS (και Dakar)
- pegaso

όσο έψαχνα έπαιζα μεταξύ του κάθε-ενός... κάθε μέρα άλλο στο μυαλό μου - σε όλα έβρισκα θετικά...

- freewind, φτηνό, λεπτό, κόκπιτ αεροπλανικό (λέμε τώρα), "εύκολο"...

- transalp, honda, καραδοκιμασμένο, καρα-αξιόπιστο, καραεπιβεβαιωμένο, άνετο, εύκολη (αλλά γελοία) μεταπώληση

- 650GS, BMW, ABS, επίσης αξιόπιστο, ψεκασμός, πιο ιδιαίτερο, (επίσης το Dakar τότε "τελείως αφόρετο" πιο off, αν και χωρίς ABS... ήθελα συνδιασμό των δυο), σούπερ μεταπώληση

- pegaso, προσφάτως και με ψεκασμό, αδερφάκι της παλιάς BMW funduro, γενικά δείχνει καλό, επίσης φτηνό

...όμως κάθε μέρα έβρισκα και άσχημα

- freewind... σαν ΧΤ εξελιγμένο είναι... δεν είναι και η ΣΟΥΠΕΡ αναβάθμιση από το ΑΧ-1, δεν μου μοιάζει τόσο off, ΔΕΙΧΝΕΙ (αν δεν δεις το κοκπιτ) ότι είναι φτηνό

- transalp, ΚΑΡΑφορεμένο (ίσως έχει η μισή Ελλάδα), δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να μείνει άκλεφτο, το τελευταίο είναι 95 on-5 off, γελοία (αλλά οκ εύκολη) μεταπώληση

- GS, σημαία "θέλω κάτι να δείξω" (ακόμα και αν δεν θες), το dakar άρχισε να μου αρέσει περισσότερο αλλά είπαμε ΔΕΝ έχει ABS που ΘΕΛΩ αφού έχει το GS

- pegaso, aprilia... μπα not me, ο ψεκασμός είναι φετινός και ήδη στην GS είναι 2+ ετών και ακόμα έλειναν προβλήματα (και είναι και κοτζάμ εργαστήρια και resources BMW και όχι aprilia)

...άρχισα να τείνω προς το ζευγαράκι του GS... αλλά ελαφρά... και τότε ήρθε το μπαμ... GS Dakar λέει... αλλά με ABS! ενημέρωσα ΕΓΩ (γιατί οι άσχετοι ΔΕΝ το ήξεραν!!!) και την Intercar και το μαγαζί ότι υπάρχει κάτι τέτοιο έξω και παράγγειλα και περίμενα... the rest is history

για το μέλλον... οι 50 άρχισαν να φαίνονται λίγοι, ήθελα μια 6η (και θα μπορούσε να έχει... απορώ γιατί δεν έβαλαν), θέλω να βλέπω περισσότερα στο κοντέρ (αλλά δεν με ενδιαφέρει να βλέπω 250 και ο πωπός της γυνάικας μου αν και ωραίος, να είναι τουρλωμένος στη θέα των άλλων - όταν δεν πάω 250), θέλω να ΕΧΩ ακόμα τη δυνατότητα να πάω πιο έξω από την άσφαλτο (αν και στα πιο πάνω κυβικά μόνο ένα νομίζω εξακολουθεί να ανεβαίνει σκάλες - το LC8), δεν θέλω να "παχύνω" πολύ, δεν θέλω να χάσω σε άνεση, σε αξιοπιστία, θέλω να είναι πιο μουράτο (ε εκατομύρια δίνεις μεγάλε) και ΔΕΝ θέλω να ξεβρακωθώ (οπότε αν δεν είναι φτηνό, πρέπει τουλάχιστον να έχει γελοίο διακανονισμό) - γιατί μιλάμε για real life (και με στεγαστικό και με γυναίκα, όχι γκόμενα) και όχι για τη ζωή του paladin (που είναι αυτός τελευταία;... χάθηκε - αν διαβάζεις πέτα κάνα μήνυμα) "α θέλω μια πόρσε, πάρε μια πόρσε", "α τώρα θέλω μια φεράρι" κοκ.

οπότε τώρα... συζητιέται το θέμα... 950Adv vs. 1200GS παίζει το παιχνίδι ... αλλού συν το ένα, αλλού συν το άλλο... σαν το παιχνίδι που παιζόταν πιο πάνω...

NLS
04/02/2004, 10:11
(πωπω... βλακεία να αφήνεις με τη δουλειά ένα post στη μέση και μετά να επιστρέφεις... έγινε σε 2-3 δόσεις και έτσι βγήκε ΤΕΡΑΣ)

XTMPAM
04/02/2004, 11:10
ΠΡΩΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΝΑ ΖΕΤΑΚΙ ΑΣΠΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΔΩΡΟ ΣΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΟΥ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ 1Η ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ!!ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΔΕ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ!!!ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΚΑΒΑΛΟΥΣΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!ΚΡΙΤΗΡΙΟ??ΑΠΛΑ ΗΞΕΡΕ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΑ ΤΡΕΛΑ!!!
2η ΜΗΧΑΝΗ 1 ΧΤ550 ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙ!ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΓΩ!
3η ΜΗΧΑΝΗ ΕΝΑ ΧΤ600 ΒΕΝΕΤΤΟΝ (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΑΓΑΝΕ) ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΦΙΛΟ ΝΙΚΟ13G ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΗΞΕΡΑ ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΗΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ!!
4η ΜΗΧΑΝΗ ΤΟ ΚΤΜLC4 640 ΄02 ΜΑΥΡΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΚΤΜ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ!!ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΑΧΑΧΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ (ΣΗΜΕΡΑ ΑΝ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΩ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΚΙΟΛΑΣ) ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΠΑΝΩ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΤΣΙ :D :D :D
ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΗΧΑΝΗ??ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ CBR954 FIREBLADE!!AN ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗ ΔΩΣΩ ΤΟ ΚΤΜ!!!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ NLS MIAΣ ΚΑΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΙ ....ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ LC8 ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΣΚΑΛΙΑ!!!!!


683

niko13g
04/02/2004, 11:48
Λοιπών έχουμε να λέμε…

Το πρώτο ήταν ένα παπί Honda Astrea ολοκαίνουριο. Το πήρα γιατί αυτό μπορούσα να πάρω τότε από πολλές απόψεις. Με αυτό το μηχανάκι έχω κάνει τα πάντα .Πήγαινα σχολείο , γήπεδο , διακοπές , στο στρατό το είχα μαζί στην Κρήτη , στην δουλεία μου πάω με αυτό . Δεν ξέρω και γω πόσα χλμ. Έχω κάνει καθότι έχω αλλάξει κοντέρ 2 φορές . Το έχω ακόμα και δεν σκοπεύω ποτέ να το πουλήσω . Μόνο αν πάρω κανένα καινουριο.ΑΘΑΝΑΤΟ !
Η δεύτερη μηχανή ήταν ένα ΧΤ beneton . Το πήρα μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση γιατί αυτό το μηχανάκι το καυλαντιζα (όπως και το 550)από τότε που πήγαινα στη ΓΕΦΥΡΑ (όσοι ξέρουν) με τον ΧΤΜΠΑΜ και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι μια μέρα θα το παρω.ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΚΑΖΙ.
Η τρίτη μηχανή ήταν ένα ΚΤΜ 620 sc. Το είχα πάρει μεταχειρισμένο αλλά σχεδόν με 0 χλμ. Σε απίστευτη τιμή (αργότερα το πούλησα ποιο ακριβά από ότι το πήρα).Αυτό το γούσταρα από όλες τις απόψεις . Απίστευτο εργαλείο ! καθόλου φιλικό , πολύ απότομο γκάζι , χωρίς μίζα , χωρίς κλειδιά , χωρίς πίσω μαρσπιεδες, ΑΓΩΝΙΑΡΙΚΟ ! και μετά το έκανα και motard πριν γίνει στην μόδα.( Το ΚΤΜ δεν έβγαλε ποτέ κανένα πρόβλημα , ούτε καν είχε δακρύσει φλάντζα)
Το τέταρτο και τελευταίο είναι αυτό που έχω τώρα. Honda Hornet 600.(καινούριο). Πάντα γούσταρα τα γυμνά μηχανάκια και αυτό ήταν κάτι που με κάλυπτε από πολλές πλευρές .Μικρό μηχανάκι , παιχνιδιάρικο , πολύ γκάζι , και καλό για ταξιδάκια μικρά , αξιόπιστο (Honda…).
.
.Το επόμενο μπορεί να είναι CBR954 RR .

Γενικά μου αρέσει να παίρνω μηχανές που έχουν την φιλοσοφία της μηχανής και όταν τα βλέπω να γουστάρω . Εεεετσι.
:D :D

skor-billys
04/02/2004, 12:05
Arxika 3ekinhsa me thn vespa tou mpampa. mia 200 PE htan to montelo. tora prepei na einai 23 xronon xalara. kai kukloforei akoma mia xara.

Sta 18 mou phra to proto mou mhxanaki. Doro ton gonion mou. Phra ena DT 125cc. 8umamai xarakthristika gia ena mhna akribos den prolaba gia na bgalo to duploma anoi3arthton kubikon (to Aprilio bghke o nomos oti oi 18arides na odhgoun mexri 125 cc kai ego ekleina ta 18 mou stis 8 Maiou). Kritirio tote tou DT htanephdh h8ela na paro kati oso pio grugoro ginotan na einai duxrono kai ropato. Den mou aresan ka8olou ta papakia oute ta skouterakia genikotera. Basika zhtousa to CRM to 125alla ekeinh thn epxh htan h proth kukloforia kai den eixe parei akoma egrish kai den to poulagane. ego eixa K@ules tote pou 8a eperna mhxanh kai den mporousa na perimeno pote 8a egri8ei to CRM. Perno to DT kai meta apo mia bdomada blepo ena CRM ston dromo:eek: To DT to krathsa peripou 3 xronia. Meta efuga gia Agglia gia spoudes kai gurnontas eperna pali thn vespa tou mpampa. Telionontas apo Agglia epiasa douleia sta grafeia tou patera mou kai apo ton trito mhs8o phra thn Ducati. Kritirio: h8ela ena ON-OFF megalon kibikon gia na phgaino kai kana ta3idaki. Arxika phgena gia to TDM to kainourgio. Kai 8a to eperna an polu suntoma. Alla etuxan kati aprosdokita kai etsi ka8hsterisa ligo me thn agora. Phgaino ena ta3idaki sto xorio mou kai sto dromo blepo na pernaei kati panemorfo:) Thn idia mhxanh thn sunantisa kai ston proorismo mou, (sthn makrinh Elafonhso Lakonias) htan h Ducati. Auto htan. Erotas. Thn koitaza kai thn 3anakoitaza kai kamarona san na htan dikia mou. Erotas megalos. Pos ota blepoume emeis oi antres mia panemorfh kopela kai thn 8umomaste gia kamia bdomada:D . Kapos etsi. Meta apo mia bdomada thn agorasa. Apo tote den exo metaniosei ka8olou gia thn Agora.

kai auta pou me trabi3an epano ths.
a) to design ths, h omorfia ths, to olo kopsimo ths mhxanhs
b) oti htan mesa ston antagonismo (polu kales epidoseis)
c) to oti h timh den 3efeuge opos ta Superstreet ths Ducati.


Ayta

NLS
04/02/2004, 12:11
τι εννοείς με τον τρίτο μισθό πήρες ντουκάτι;

θέλω και εγώ τέτοιο μισθό

επίσης από περιέργεια τι τελική έχει και τι 0-100 (απλά μαζεύω κάτι ντάτα όχι τίποτα άλλο)

stefanos
04/02/2004, 12:11
Εγώ ήθελα Honda λόγω ηλικίας.
Να πηγαίνει λίγο χώμα.
Να πηγαίνει στη δουλειά.
Να αλλάζω μόνο λάδια.
Να είναι εύκολο στη συντήρηση μια και θα την έκανα μόνος κυρίως.
Να είναι 600 για να τραβάει απο χαμηλά γιατί βαριέμαι να αλλάζω ταχύτητες.
Και πήρα το κατάλληλο μηχανάκι.
Κατά τύχη βέβαια γιατί νόμιζα οτι δεν το φέρνανε πλέον στην Ελλάδα, αλλά βρήκε τα 2 τελευταία ένας φίλος και τα πήραμε μαζί.

parji
04/02/2004, 12:24
AX-1 Γιατί δεν είχα ιδέα από μηχανές και είχα ακούσει ότι με τη συγκεκριμένη θα μάθω χωρίς να πονέσω πολύ!!! Kαι έτσι έγινε...
Οχι απλά έμαθα αλλά γύρισα και σχεδόν όλη την Ελλάδα με το 250αράκι.
KLE 500 Γιατί ήθελα on-off και μάλιστα KAWASAKI. Ημουν πολύ ευχαριστημένος αλλά δυστυχώς δε φτιαχνόταν μετά το ατύχημα οπότε...
TRANSALP 650 Γιατί όταν το πρωτοείδα είχα πει ότι αυτό κάποτε θα γίνει δικό μου (μιλάω για το 600 εν έτει 1991). Οταν κάποια στιγμή είχα την οικονομική δυνατότητα να πάρω όποιο μηχανάκι ήθελα, διάλεξα αυτό και είμαι ευχαριστημένος πιστεύω περισσότερο απ'ότι θα ήμουν με το Varadero που ήταν μέσα στις επιλογές μου.
Μάλλον με μένα ισχύει για τη μηχανή ότι και με τη γυναίκα.
Παντρεύομαι το παιδικό μου έρωτα.

milaber
04/02/2004, 12:48
Εγώ το πρώτο μηχανάκι που πήρα ήταν το innova με τα εξής κριτήρια (και αφού έβαλα όλα τα παπιά στη σειρά):

-καινούργιο μοντέλο με νέο κινητήρα (σχεδιασμένο από την αρχή)
-κατασκευασμένο κυρίως για Ελλάδα από τη Honda
-125 κυβικά και αισθητά μεγαλύτερη δύναμη έναντι του ανταγωνισμού
-πολύ ωραίο look, καμία σχέση με το γνωστό παπιοστυλ
-αθάνατο και λόγω κατηγορίας και λόγο Honda

Λίγο ακριβό σε σχέση με τα άλλα, αλλά δεν πειράζει...

skor-billys
04/02/2004, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από NLS
τι εννοείς με τον τρίτο μισθό πήρες ντουκάτι;

θέλω και εγώ τέτοιο μισθό

επίσης από περιέργεια τι τελική έχει και τι 0-100 (απλά μαζεύω κάτι ντάτα όχι τίποτα άλλο)

Nai isos den to diatuposa sosta. legontas 3o mis8o phga na thn kleiso thn mhxanh, (proktabolh kai klp) ta 4500 euro ta ebala ego, ta upoloipa o pateras mou, Phra thn mhxanh cash gia na exo to 3% ekptosh pou kanoun oloi. Kai apo kei kai pera ta 3oflao ston patera mou ta upoloipa lefta mexri to pasxa.

gia 0-100 den exo balei xrono ego kai metrao alla bash periodikon pou diabaza se sukritika einai kapou sta 4. kai se epidoseis (repriz, 0-400, 0-1000 klp) einai peripou san to TDM.

Telikh me bash to site ths Hellinmoto eina 230km. alla me bash ta periodika einai kapou sta 220-225 km. Ego prosopika to exo paei mexri 180, oxi giati den phgene allo opos diabaza sta periodika, alla ka8ara 8ema psuxologias (180km den pao me to autokinhto pou pataei se 4 rodes, 8a pao me thn mhxanh?) auto skefomai. Allos mporei na pei ti m@l@kies einai autes pou les. alla einai 8ema psuxologias...

GyPsy
04/02/2004, 13:49
...ΤΟ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ
ΤΗΝ ΓΕΜΑΤΗ ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ.....
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑ
ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΚΑΛΟ ΛΑΔΙ......




ΑΝΤΕ ΡΕ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΝΤΡΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟ ΠΗΡΑ............................................................
:D

Wizard13
04/02/2004, 16:15
Tην πρώτη μου μοτό μου την έκαναν δώρο
Ένα Honda CB400N '84. Mας την είχαν κλέψει και όταν βρέθηκε σχεδόν άθικτη μετά από 3 χρόνια, ο πατέρας μου είχε μια αναπηρία στο ένα του χέρι οπότε μου τη χάρισε

Πάντα όμως ήθελα Kawa. Μάζεψα λεφτά και πήγα να πάρω ένα ZXR400R μπλέ που είχα ερωτευτεί
Με το που πάω να το πάρω, έχει ήδη πουληθεί
Βλέπω ένα άλλο, σε μπορντώ. Λίγο ακριβότερο. Μαζεύω τα υπόλοιπα χρήματα και .... μια από τα ίδια Εκεί τότε τα είχα πάρει στο κρανίο... "Τι άλλο έχεις στα 400?" ρώτησα.... "Ένα CBR400RR Hurricane μόνο...". Το πήρα και έτσι, βρέθηκα πάλι με Honda να ζηλεύω τα Kawasaki... Αυτό που μου άρεσε περισσότερο με τα Kawa ήταν ο ήχος τους που φυσικά ακόμα μου αρέσει.

4 χρόνια μετά και 60.000 χλμ. αποφασίζω να αλλάξω κατηγορία. Αρραβωνιασμένος κιόλας, το Hondaki δεν είχε σέλα για 2ο άτομο. Τώρα πιά μετά από τόσο καιρό με ένα πολύ αξιόπιστο, παρότι ταλαιπωρημένο Honda, είμαι για 1η φορά μεταξύ ZX6-R και CBR600F4...

Επέλεξα το Honda για 2 βασικούς λόγους: Πολύ πιό άνετη 2η θέση. Υπήρχε και μιά κυρία που θα έπρεπε να μεταφέρεται, άρα έπαιζε ρόλο. Ο 2ος ήταν η συμβουλή του καλύτερού μου φίλου, μηχανικού μοτοσυκλετών στο επάγγελμα: "Αν θες να με ακούσεις, πάρε το Honda, είναι πολύ πιό αξιόπιστο". Μέχρι τελευταία στιγμή ήμουν στο μεταίχμιο, γιατί δεν μου άρεσαν τα χρώματα του CBR (μαύρο, κίτρινο, κλπ).

Ένα βράδυ όμως γυρνόντας από Χαλκίδα, το βλέπω. αθόταν σε μια βιτρίνα και με παρακαλούσε να το βγάλω έξω, να το αφήσω ελεύθερο να τρέξει... Χρώμα? Μπλέ-άσπρο-κόκκινο... Την επόμενη μέρα στις 9:00 ήμουν απ'έξω και περίμενα να ανοίξει. Μια εβδομάδα μετά την έκανα δική μου

Όπως βλέπετε, δεν με πολυένοιξαν ποτέ τα τεχνικά χαρακτηριστικά... Τα δαιβάζω για να τα ξέρω, αλλά ο 1ος λόγος είναι ο έρωτας...
’λλωστε πέραν από τους διαξιφισμούς, οι διαφορές σε αυτά τα κυβικά είναι ελάχιστες πιστεύω και δεν παίζουν ρόλο σε μιά σοβαρή απόφαση. Ούτε ο Rossi δεν πιστεύω ότι καταλαβαίνει διαφορά από 1-2 άλογα παραπάνω ή λιγότερα...

Την καλησπέρα μου :)

superfour
05/02/2004, 08:48
Εγώ, το CB μου (την πρώτη μου μηχανή - CB 400SF Project 1 '93) την πήρα μαζεύοντας αρκετό καιρό τα λεφτά και αφού μου το σφύριξε ο Issy που δούλευε τότε στο συνεργείο που έκανε ο τύπος τα service της μηχανής. 900.000 δρχ!!!! Είχα πάθει σοκ... Το μηχανάκι άξιζε και αξίζει πολλά παραπάνω! Μου έδωσε πάρα πολλά και είχε ακόμα να μου δώσει!

Κριτήρια??? Πανέμορφο, κλασικό μηχανάκι, δεν σε απογοήτευε ποτέ, πήγαινες όπου ήθελες.... εμ.... HONDA....κινητηρας απίστευτος(ελαστικότατος, ήσυχος και με ... πολύ δύναμη) και φυσικά το χαμηλό κόστος καθώς και η αξία μεταπώλησης...

Απλά η κ!@$α για το ... "κάτι" παραπάνω με εκαναν και πήρα το Fazer τον περασμένο Ιούνιο...
καθώς και η μεγαλύτερη άνεση στο ταξίδι.... α! επίσης και το χαμηλό κόστος...

εκεί "σκότωσα" το cb... (και σου λέγα ρε Εύη να το πάρεις....). Ακόμα "χαζεύω" όταν βλέπω cbδάκια στο δρόμο και δει... "καναρινάκια"!!!

Δεν ξεχνιέται η πρώτη αγάπη ... έτσι?:confused: