PDA

View Full Version : ΚΤΜ 990 adventure vs Ducati multistrada 1200



uberalles
10/09/2010, 16:21
Λογω της νεας μου δουλειας στην πρωτευουσα πρεπει καθε μερα να πηγαινω απο το Χολαργο στη Νεα Περαμο (απο Παλαια Εθνικη Οδο). Ετσι ενδιαφερομαι για μια απ αυτες τις δυο μοτοσυκλετες. Οποτε μιλαμε για μια αποσταση 100 περιπου χλμ καθε μερα. Θα ηθελα λοιπον να ξερω τι παιζει απο καταναλωσεις και στις δυο και κοστος σερβις. Μαρεσουν σχεδον εξισου αλλα αυτη που θα φανει φθηνοτερη στη χρηση θα εχει κι ενα +. Σαφως θα τη χρησιμοποιω και για ταξιδια κλπ αλλα κι αυτη η διαδρομη σαν μικρο ταξιδι ειναι..

p@nos
10/09/2010, 16:27
για τη δουλεια που τα θες μαλλον κανενα απο τα δυο...εσυ θες μουλαρι...

ισως καποιος τιγρης να ηταν καλυτερος...δε μπαινω καν στον κοπο να προτεινω cbf/tdm κλπ κριμα να βαλεις τοσα χλμ με τοσο βαρετο τροπο:D

παντως μεταξυ των δυο, το κτμ θα σου βγει μαλλον πιο οικονομικο...επισης το μουλτι απ'οτι ακουγετε εχει διαφορα προβληματακια σαν καινουριο μοντελο(μη φανταστεις τιποτα σοβαρο αλλα και τα μικρα σου σπανε τα @@ ασχετα αμα δε σε αφηνουν)
τωρα το οικονομικο ειναι σχετικο σε χιλιαρια+ μην περιμενεις και καμια τρελη οικονομια...

Cpt. Haddock
10/09/2010, 16:30
Ποιο φτηνα θα σου 'ρθει αν πηγαινεις με τρενο.... :look:

THEOD
10/09/2010, 16:30
άμα διαθέτεις τόσο ζεστό χρήμα για τέτοια μοντελάκια δεν κάθεσαι μετά να χολοσκάς για καταναλώσεις και λίγο φθηνότερο ή ακριβότερο σέρβις...Απλά παίρνεις όποια γουστάρεις... :winka:

uberalles
10/09/2010, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
άμα διαθέτεις τόσο ζεστό χρήμα για τέτοια μοντελάκια δεν κάθεσαι μετά να χολοσκάς για καταναλώσεις και λίγο φθηνότερο ή ακριβότερο σέρβις...Απλά παίρνεις όποια γουστάρεις... :winka:

ειναι μαζεμενα με πολυ κοπο αυτα τα χρηματα.. το οτι ειναι ζεστα αυτα τα χρηματα δεν σημαινει οτι απο πισω υπαρχει και ολοκληρο θησαυροφυλακιο :winka: Μου αρεσουν και τα δυο οπως ειπα απλα θα δωσω ενα μικρο προβαδισμα σε αυτο που θα μου βγει πιο φθηνο και λιγοτερο μπελαλιδικο (αν και τα δυο ομως μου μυριζουν για μπελαδες :lol: )

Cpt. Haddock
10/09/2010, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
ειναι μαζεμενα με πολυ κοπο αυτα τα χρηματα.. το οτι ειναι ζεστα αυτα τα χρηματα δεν σημαινει οτι απο πισω υπαρχει και ολοκληρο θησαυροφυλακιο :winka: Μου αρεσουν και τα δυο οπως ειπα απλα θα δωσω ενα μικρο προβαδισμα σε αυτο που θα μου βγει πιο φθηνο και λιγοτερο μπελαλιδικο (αν και τα δυο ομως μου μυριζουν για μπελαδες :lol: )

Περιέγραψε λιγο το δρομολόγιο γιατι αυτο το "απο παλια εθνικη" με μπερδεψε.

Μπορει να μη σε συμφέρει

uberalles
10/09/2010, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ποιο φτηνα θα σου 'ρθει αν πηγαινεις με τρενο.... :look:

δυστυχως θελω πανω απο μια ωρα με το μετρο και τρενο.. ασε που η δουλεια μου δεν ειναι κοντα στη σταση και εχω προβλημα μετακινησης μεχρι εκει.. ζορικα τα πραγματα δηλαδη.. μηχανη μονοδρομος οποτε

DrBig
10/09/2010, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
Λογω της νεας μου δουλειας στην πρωτευουσα πρεπει καθε μερα να πηγαινω απο το Χολαργο στη Νεα Περαμο (απο Παλαια Εθνικη Οδο). Ετσι ενδιαφερομαι για μια απ αυτες τις δυο μοτοσυκλετες. Οποτε μιλαμε για μια αποσταση 100 περιπου χλμ καθε μερα. Θα ηθελα λοιπον να ξερω τι παιζει απο καταναλωσεις και στις δυο και κοστος σερβις. Μαρεσουν σχεδον εξισου αλλα αυτη που θα φανει φθηνοτερη στη χρηση θα εχει κι ενα +. Σαφως θα τη χρησιμοποιω και για ταξιδια κλπ αλλα κι αυτη η διαδρομη σαν μικρο ταξιδι ειναι..

Χτυπα με 5000 ενα καλοδιατηρημενο 950adv που ειναι κατα 95% το ιδιο μηχανημα με τα 990 και πιο απλο/οικονομικο

uberalles
10/09/2010, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Περιέγραψε λιγο το δρομολόγιο γιατι αυτο το "απο παλια εθνικη" με μπερδεψε.

Μπορει να μη σε συμφέρει

επειδη απο Αθηνα δεν κατεχω πολυ ισως τα μπρεδεψω λιγο..
Μεσογειων-Αλεξανδρας-Ιουλιανου και στα τρενα αριστερα- Παραλληλα στις γραμμες (Κωνσταντινουπολεως)- Λεωφορος Αθηνων (Χαϊδαρι, Δαφνί κλπ) και μετα την Παλαια Εθνικη Οδο για Περαμο και Παχη (εκει παιζει η δουλεια μου).. Απ οτι μου ειπαν ειναι λιγοτερα τα χλμ και δεν εχει κ διοδια. Περνας μεσα απο κατοικημενες περιοχες αλλα οκ. Εχεις κατι οικονομικοτερο να προτεινεις?

Lioulios
10/09/2010, 16:49
Ερώτηση. Είναι πιο οικονομικό το 950 από το 990 ;;

DrBig
10/09/2010, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από lioulios
Ερώτηση. Είναι πιο οικονομικό το 950 από το 990 ;;

Οσον αφορα την καταναλωση ναι...

Cpt. Haddock
10/09/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
επειδη απο Αθηνα δεν κατεχω πολυ ισως τα μπρεδεψω λιγο..
Μεσογειων-Αλεξανδρας-Ιουλιανου και στα τρενα αριστερα- Παραλληλα στις γραμμες (Κωνσταντινουπολεως)- Λεωφορος Αθηνων (Χαϊδαρι, Δαφνί κλπ) και μετα την Παλαια Εθνικη Οδο για Περαμο και Παχη (εκει παιζει η δουλεια μου).. Απ οτι μου ειπαν ειναι λιγοτερα τα χλμ και δεν εχει κ διοδια. Περνας μεσα απο κατοικημενες περιοχες αλλα οκ. Εχεις κατι οικονομικοτερο να προτεινεις?

Τελειως λαθος δρομολόγιο.

Το οικονομικότερο απο Χολαργο θα ειναι να ανεβεις τη Μεσογείων, Χαλανδρι, Αττική οδο, Εθνική και έξοδο για Πάχη.

Για Αττική οδό θα βγάλεις καρτα και, εαν πηγαινεις με σταθερή και νορμαλ ταχυτητα θα σου έρθει πιο οικονομικό απο αυτο που ανέφερες...

Μονο και μονο με την κινηση στη Μεσογειων/Αλεξανδρας το πρωί θα σου πηγαινει η κατανάλωση στα υψη



:wave2:

υ.γ. Στο δρομολόγιο που αναφερω θεωρω (χωρις να ειμαι απόλυτος) οτι το μουλτι θα ειναι πιο οικονομικό

uberalles
10/09/2010, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τελειως λαθος δρομολόγιο.

Το οικονομικότερο απο Χολαργο θα ειναι να ανεβεις τη Μεσογείων, Χαλανδρι, Αττική οδο, Εθνική και έξοδο για Πάχη.

Για Αττική οδό θα βγάλεις καρτα και, εαν πηγαινεις με σταθερή και νορμαλ ταχυτητα θα σου έρθει πιο οικονομικό απο αυτο που ανέφερες...

Μονο και μονο με την κινηση στη Μεσογειων/Αλεξανδρας το πρωί θα σου πηγαινει η κατανάλωση στα υψη



:wave2:

θα το δοκιμασω τωρα με το αυτοκινητο και θα δω τις διαφορες. Δεν αμφισβητω την αποψη σου φαινεται οτι ξερεις καλυτερα :beer:
Εσυ με το tiger τι καταναλωση εχεις? Πολη και εθνικη-αττικη με ταχυτητες 100-120 ας πουμε

TROOPER
10/09/2010, 17:01
+1000 στον καπ10

Cpt. Haddock
10/09/2010, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
θα το δοκιμασω τωρα με το αυτοκινητο και θα δω τις διαφορες. Δεν αμφισβητω την αποψη σου φαινεται οτι ξερεις καλυτερα :beer:
Εσυ με το tiger τι καταναλωση εχεις? Πολη και εθνικη-αττικη με ταχυτητες 100-120 ας πουμε

Κατ' αρχην δεν υπάρχει πολη με 100-120. Πολη πας με 40-70 και οταν ξεκινας η στιγμιαία κατανάλωση ειναι 15 λιτρα / 100 και η μέση ειναι πάνω απο 7 ανετα.

Γι' αυτο σου λέω οτι το δρομολόγιο που έχεις υποψη σου ειναι λαθος.

Σε εθνική με ταχυτητες 100-120 η καταναλωση στον Τιγρη ειναι γυρω στα 5 λτ/100 ή και πιο κατω

(απλα δυσκολα πας με 100-120)

uberalles
10/09/2010, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κατ' αρχην δεν υπάρχει πολη με 100-120. Πολη πας με 40-70 και οταν ξεκινας η στιγμιαία κατανάλωση ειναι 15 λιτρα / 100 και η μέση ειναι πάνω απο 7 ανετα.

Γι' αυτο σου λέω οτι το δρομολόγιο που έχεις υποψη σου ειναι λαθος.

Σε εθνική με ταχυτητες 100-120 η καταναλωση στον Τιγρη ειναι γυρω στα 5 λτ/100 ή και πιο κατω

(απλα δυσκολα πας με 100-120)

Εννοουσα πολη που τα ορια ειναι οπως τα ειπες εσυ και αλλη ερωτηση η εθνικη με 100-120. Δεν ειπα 120 μες στην πολη, ημαρτον!
Ξερεις τι παιζει με τα σερβις τους περιπου (χιλιομετρικα και κοστος).
Το multi με 200 κυβικα παραπανω πιο οικονομικο σε βενζινη απο το 990?

LOUKILOUK
10/09/2010, 17:14
Το 990 οικονομικό σε κατανάλωση δεν το λες με τίποτε...200 μάξιμουμ χιλιόμετρα μέχρι το λαμπάκι της ρεζέρβας με συντηρητική οδήγηση... αν σε τρώει το χέρι σου άστα...
Θα χρειαστείς 300ευρώ κάθε μήνα που σημαίνει περίπου 2000χλμ το μήνα...
Κάθε 5000 λάδια-φίλτρο 100-150ευρώ το λιγότερο και κάθε 15.000 κάνα 300άρι το μεγάλο σέρβις...
Σε ένα χρόνο 3600 για βενζίνες και κάνα 700άρι σέρβις μόνο για δουλειά...
Για το μούλτι δεν γνωρίζω, αλλά συμφέρει μάλλον να πάρεις το 990 και ένα CB400 για "μουλάρι".... :winka:
Αλλιώς το μούλτι και το "μουλάρι"....
"Μουλάρι" οπωσδήποτε...:smokin:

καλές επιλογές...:beer: :wave2:

Tpap
10/09/2010, 17:14
Kακές επιλογές και τα δύο, για τόσα και τέτοιου είδους χλμ...

εδιτ: για δες λίγο ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ τα νούμερα που σου έγραψε ο Λούκης παραπάνω...

daz
10/09/2010, 17:17
Και πιο οικονομικό να είναι το multi ρε παιδιά με τη διαφορά τιμής που έχει απ' το Ktm χρειάζεται πολλά χλμ για να κάνεις απόσβεση. Ακόμα και με το απλό multi η διαφορά είναι γύρω στα 1500 με 2000, λάθος κάνω? (Δεν έχω τσεκάρει πρόσφατα τιμές και δεν βάζω χέρι στη φωτιά).

Επιπλέον το Κτμ έχει λύσει παιδικές ασθένειες κτλ ενώ μετά από τόσα χρόνια στην αγορά με συνεχείς βελτιώσεις μάλλον δεν έχεις να φοβάσαι για την αξιοπιστία του.

Τρίτον θεωρώ ότι ο κινητήρας του ktm ταιριάζει περισσότερο σε χρήση πόλης. Του multi ψιθυρίζεται πως είναι τραχύς στο δούλεμα. (Πάντως δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη περί αυτού διότι μόνο το 950 έχω οδηγήσει και αυτό για λίγο).

Αν τέλος θεωρείς πως o πιο ασφάλτινος χαρακτήρας του multi είναι ένα χαρτί υπέρ του, βάλε στο παιχνίδι και το smt. Δεν έχει λιγότερες δυνατότητες στο χώμα απ' το multi.

Έχεις οδηγήσει κάποιο απ' τα δύο?

daz
10/09/2010, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Το 990 οικονομικό σε κατανάλωση δεν το λες με τίποτε...200 μάξιμουμ χιλιόμετρα μέχρι το λαμπάκι της ρεζέρβας με συντηρητική οδήγηση... αν σε τρώει το χέρι σου άστα...
Θα χρειαστείς 300ευρώ κάθε μήνα που σημαίνει περίπου 2000χλμ το μήνα...
Κάθε 5000 λάδια-φίλτρο 100-150ευρώ το λιγότερο και κάθε 15.000 κάνα 300άρι το μεγάλο σέρβις...
Σε ένα χρόνο 3600 για βενζίνες και κάνα 700άρι σέρβις μόνο για δουλειά...
Για το μούλτι δεν γνωρίζω, αλλά συμφέρει μάλλον να πάρεις το 990 και ένα CB400 για "μουλάρι".... :winka:
Αλλιώς το μούλτι και το "μουλάρι"....
"Μουλάρι" οπωσδήποτε...:smokin:

καλές επιλογές...:beer: :wave2:

Για το μουλάρι συμφωνώ.
Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να διαφωνήσω μαζί σου (αυτό μας έλειπε!), αλλά δεν πιστεύω πως το multi θα είναι πιο φθηνό στη συντήρηση.
ε?
Που είναι αυτός με το multi ρε παιδιά?

panosch89
10/09/2010, 18:09
αμαρτία είναι να πάρεις τέτοια μηχανή για αυτή τη δουλειά και θα σου κοστίσει και πολύ σε βενζίνες. Προσωπικά θα έπαιρνα ένα ΧΤ500 όσο καλύτερο μπορώ να βρω και μετά με την ησυχία μου θα έβρισκα ποια μηχανή μου ταιριάζει...
Ό,τι και να πάρεις καλοτάξιδο και προσοχή στη διαδρομή κάθε μέρα.
Υ.Γ. Η Αττική οδός είναι η λύση στο πρόβλημα σου, μη σκεφτείς καν να περάσεις από κέντρο, θα σπάνε τα νεύρα σου κάθε μέρα. Τα διόδια θα τα γλυτώνεις από τη βενζίνη και θα είσαι και πιο ξεκούραστος!!
:beer:

LOUKILOUK
10/09/2010, 18:10
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
[B]Για το μουλάρι συμφωνώ.

Για να μην παρεξηγηθώ θα πω ότι εγώ προσωπικά θα αγόραζα όποια γούσταρα, χωρίς μουλάρια και γαιδούρια, αλλά και χωρίς να κάτσω να πολυασχοληθώ με καταναλώσεις και συντήρηση....όπως και έχω κάνει άλλωστε...
Αλλά αφού ο συνφορουμίτης ενδιαφέρεται απαντώ ανάλογα... :winka:
Τέλος επεξήγησης...:wave2:

υ.γ. Η μηχανή είναι και καύλα... αλλιώς συμφέρει κουτάκι χιλιαράκι με καλοριφέρ και αρκουδίσιο...

devil's animal
10/09/2010, 18:21
νομιζω οτι ενα cbf600 ή ενα fazer600 θα σου κανει την δουλεια που θελεις πολυ ομορφα και οικονομικα, αρκει να πηγαινεις απο αττικη και εθνικη, οπως σου ειπε και ο καπ10.

Ι4 με fairing για να μην τρως αερα και καλες δυνατοτητες στην πολη. (δεν ειναι παπια αλλα ενταξει)

αμα πας και μπλεξεις με ΚΤΜ και DUCATI για τοσα χλμ καθημερινα θα φας ολο τον μισθο σε σερβις και βενζινες. (γνωμη μου)


βεβαια οπως ειπε και Λουκι, η μηχανη ειναι πανω απ'ολα και κ@υλα, και αυτη δυστυχως πληρωνεται. αν θες ενα εργαλειο να το γουσταρεις εμφανισιακα, να κανεις και καμια καγκουρια περιστασιακα και να εισαι μπριζωμενος all the time...επελεξε οποιο σου αρεσει εσενα χωρις να επηρεαζεσαι.

αλλα αν μου συζητας για καταναλωσεις κλπ...ξεχνα το. θες ενα all around που να σε πηγαινει καθημερινα και να φορτωνεται χλμ χωρις να σου ζηταει...
:wave2:

TheFace
10/09/2010, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
επισης το μουλτι απ'οτι ακουγετε εχει διαφορα προβληματακια σαν καινουριο μοντελο(μη φανταστεις τιποτα σοβαρο αλλα και τα μικρα σου σπανε τα @@ ασχετα αμα δε σε αφηνουν)


Οπως??

ΥΓ. Συμφωνω κι εγω οτι και τα μικρα προβληματακια σου σπανε τα αρχιδια... ειδικα αμα εχεις σπρωξει και 17 χιλιαρικα!

NikosR
10/09/2010, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Το 990 οικονομικό σε κατανάλωση δεν το λες με τίποτε...200 μάξιμουμ χιλιόμετρα μέχρι το λαμπάκι της ρεζέρβας με συντηρητική οδήγηση... αν σε τρώει το χέρι σου άστα...
Θα χρειαστείς 300ευρώ κάθε μήνα που σημαίνει περίπου 2000χλμ το μήνα...
Κάθε 5000 λάδια-φίλτρο 100-150ευρώ το λιγότερο και κάθε 15.000 κάνα 300άρι το μεγάλο σέρβις...
Σε ένα χρόνο 3600 για βενζίνες και κάνα 700άρι σέρβις μόνο για δουλειά...
Για το μούλτι δεν γνωρίζω, αλλά συμφέρει μάλλον να πάρεις το 990 και ένα CB400 για "μουλάρι".... :winka:
Αλλιώς το μούλτι και το "μουλάρι"....
"Μουλάρι" οπωσδήποτε...:smokin:

καλές επιλογές...:beer: :wave2:

Και έχει κι άλλα...

Κάθε φορά που θα βάζει κι άλλο φορο στα καυσιμα ο μαλάκας εσένα θα σε κόβει κρύος ιδρώτας. Το ίδιο κι όταν θέλουν κι αλλα λεφτά οι αραπάδες.

Πάνω από 20.000χλμ το χρόνο που σημαίνει 2 ζευγάρια λάστιχα +500 Ευρώ...

Τακάκια +150 τουλάχιστον

Σέ ενα χρόνο θα έχεις ένα μηχανάκι με 20.000χλμ με ότι αυτό σημαίνει για την αξία μεταπώλησης.

Με το δεύτερο χρόνο θα αρχίσουν και οι μικροζημίτσες. Κόστος απρόβλεπτο. Στον τρίτο χρόνο πάς για καινούργιο και το παλιό σου δε πιάνει μια.. +12000 τουλάχιστον (αρα για τα 3 χρόνια χρήσης +4000 κόστος επιμερίζεται το κόστος αντικατάστασης).

Θα δουλεύεις για να πηγαίνεις στη δουλειά σου!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ μόνο σπίτι-δουλειά σπίτι.


Φίλε για αυτου του είδους τη μετακίνηση η σκουτερ 300άρι η καλυτερα ΜΜΜ αν σε εξυπηρετούν. Τα άλλα όλα κλάφτα.


BTW αν θες να υπολογίσεις βενζίνες να υπολογίσεις τουλάχιστον 6λτ/100χλμ = 6λτ ημερησίως = 9 Ευρώ ημερησίως με σημερινές τιμές = 180 / μήνα = περίπου 2000 Ευρώ τον χρόνο ΜΙΝΙΜΟΥΜ και χωρίς πολύ κίνηση στην πόλη. Βάλε και τα διόδια αν πάς από Εθνικές και κάνε κουμάντο..

spyro
10/09/2010, 19:24
δηλαδή για να καταλάβω γιατί κάπου το χασα.

είσαι διατεθειμένος να δώσεις κοντά στα 20.000 ευρώ, για ένα δίκυκλο, με ότι συνεπάγεται αυτό για το κόστος συντήρησης και λειτουργίας, και σε αγχώνουν τα διόδια?

:look:

Cpt. Haddock
10/09/2010, 19:39
Oτι είπαν οι παραπανω (Cbf600, Fazer 600) + Suziku bandit650.

Οποιοδηποτε απο αυτα θα σε βολέψει μια χαρα, ειναι φτηνο, ειναι αξιόπιστο, ειναι ανετο, ειναι λειτουργικο και οικονομικο.

Εαν θες όρθια θεση παρε ενα Vstrom το οποίο επισης ειναι μια χαρα για τετοια δουλεια, μουλάρι κανονικό

:beer: :beer: :beer: :beer:

daz
10/09/2010, 19:57
Αν θέλεις μια απ' τις δύο γιατί τις γουστάρεις, αντί για Multi πάρε ktm και με τη διαφορά πάρε ένα scouter ή παλιά, οικονομική, αξιόπιστη μηχανούλα για τις δουλειές στο κέντρο και τη δουλειά σου. (fmx, xt600, cb1,cb4,bandit).

Μπορεί να έχεις 2 ασφάλειες αλλά θα γλιτώνεις από σέρβις, βενζίνες και το σημαντικότερο δε θα κάνεις άδικα τη μηχανή σου σώβρακο μέσα σε 2 χρόνια, ούτε θα χάσεις απ' τη μεταπώληση λόγο χλμέτρων. .

p@nos
10/09/2010, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Οπως??

ΥΓ. Συμφωνω κι εγω οτι και τα μικρα προβληματακια σου σπανε τα αρχιδια... ειδικα αμα εχεις σπρωξει και 17 χιλιαρικα!


toy tυπου λαμπακια δεν αναβουν καμια κορνα μπορει να μη δουλεψει καποιοι παραπονιοντουσαν οτι εμεναν απο μπαταρια στα καλα καθουμενα...τιποτα σοβαρο αλλα σπασαρχιδικα οπως εγραψα που οταν εχεις σκασει 15κ σιγουρα δε θες να τα εχεις...ειναι και καινουριο μοντελο βεβαια και εντελως διαφορετικης ψιλοσοφιας οποτε τετοια μικροπροβληματακια εινα στο προγραμμα...στα επομενα 1-2 χρονια θα εχουν διορθωθει...

dimzab
10/09/2010, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
...
Θα δουλεύεις για να πηγαίνεις στη δουλειά σου!!!!!!!!!!

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ μόνο σπίτι-δουλειά σπίτι.
...


Απ' την άλλη, όμως, πηγαίνοντας με ενα KTM 950/990 ή DUCATI Multy στη δουλειά και κάνοντας και 100χλμ καθημερινά... μετατρέπεις την ρουτινιάρικη διαδρομή σπίτι-δουλειά σε ΒΟΛΤΑ!!!

Αν οδηγάς ένα μηχανάκι που σε κ@υλώνει, δεν υπάρχει χιλιόμετρο που να μην το ευχαριστιέσαι! Φτάνεις στη δουλειά και είσαι με το χαμόγελο μέχρι τα αφτιά!!!!:ninja:

daz
10/09/2010, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzab
Απ' την άλλη, όμως, πηγαίνοντας με ενα KTM 950/990 ή DUCATI Multy στη δουλειά και κάνοντας και 100χλμ καθημερινά... μετατρέπεις την ρουτινιάρικη διαδρομή σπίτι-δουλειά σε ΒΟΛΤΑ!!!

Αν οδηγάς ένα μηχανάκι που σε κ@υλώνει, δεν υπάρχει χιλιόμετρο που να μην το ευχαριστιέσαι! Φτάνεις στη δουλειά και είσαι με το χαμόγελο μέχρι τα αφτιά!!!!:ninja:

Ειδικά αν έχεις περάσει απ' της π00τανας την κίνηση πρώτα. :rolleyes: :)

Nikos988
10/09/2010, 23:57
Στα χρήματα που κάνει το απλό MULTI, παίρνεις το ΧΤ 1200 ΤΕΝΕRE FIRST EDITION που έχει πάνω traction control, ABS, βαλίτσες κ.λ.π.
Σίγουρα πιο φτηνό service από τα άλλα δύο και σίγουρα η καλύτερη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα σε εξυπηρέτηση. Συνεργεία βρίσκεις παντού για τα service και φυσικά πας ταξίδι άνετα και παντού.
Και μπορείς άμεσα να κανονίσεις σε μία αντιπροσωπεία να το πάρεις για test ride.
Δεν έχεις να χάσεις κάτι με το να ρίξεις μια ματιά.

988

Acacius
11/09/2010, 03:48
<τα γνωστά περί απόψεων και κ*λοτρυπίδων>

Εγώ νομίζω ότι ένα Versys είναι ό,τι πρέπει και με τα λεφτά που γλυτώνεις πληρώνεις (λιγότερες) βενζίνες και (φθηνότερη) συντήρηση για χρόνια. Ή δες το Στρώμα που είπε ο καπετάν Μπακαλιάρος.

Καταλαβαίνω ότι άλλο πράγμα η κ@υλα και άλλο η λογική αλλά στη ζωή μερικοί συμβιβασμοί είναι απαραίτητοι. Και το Versys δεν είναι και βαρετό κατά τη γνώμη μου. Το V-Strom τώρα...

Ζεύκας
11/09/2010, 04:16
πωωωωω ρε πστη μου...πήγαινε ρε αγορίνα πάρε όποιο σου αρέσει!

τόσα χιλιόμετρα θα κάνεις, να χαίρεσαι αυτό που θα καβαλάς.

το κάνουμε θέμα....εγώ πέρισυ πηγαινοερχόμουν κάθε μέρα Αθήνα-Μ/Πεύκο με crm250...

φαντάζεσαι πως βρώμαγα? :lol:

αλλά με άρεσε...:blush: :smokin:

p@nos
11/09/2010, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikos988
Στα χρήματα που κάνει το απλό MULTI, παίρνεις το ΧΤ 1200 ΤΕΝΕRE FIRST EDITION που έχει πάνω traction control, ABS, βαλίτσες κ.λ.π.
Σίγουρα πιο φτηνό service από τα άλλα δύο και σίγουρα η καλύτερη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα σε εξυπηρέτηση. Συνεργεία βρίσκεις παντού για τα service και φυσικά πας ταξίδι άνετα και παντού.
Και μπορείς άμεσα να κανονίσεις σε μία αντιπροσωπεία να το πάρεις για test ride.
Δεν έχεις να χάσεις κάτι με το να ρίξεις μια ματιά.

988


ειπαμε ρε φιλε


κριμα τοσα χιλιομετρα με τοσο βαρετο τροπο:cry:

Gandalf dr685sm
11/09/2010, 08:21
Δεν θα πω μοντέλο. Αυτό είναι δικό σου θέμα...

Θα πω μόνο οτι ειπώθηκε και πριν. Παιρνεις μηχανές που είναι διασκέδαση όντως, αλλά θέλουν και ειδικές περιποιήσεις. Για τα χιλιόμετρα καθημερινά λοιπόν που ζητάς και το κόστος συντήρησης τους , θα σε υποβάλουν σε έξοδα πολύ περισσότερα απο όσα θα έχεις με ενα all-arround μηχανάκι ή κάποιο mega-scooter.

Έχε υπόψη επίσης οτι μηχανές μεγάλου κυβισμού στην κίνηση γίνονται κινητές θερμοφόρες. Ειδικά το ΚΤΜ απο όσο μου έχει πεί φίλος, βγάζει αρκετό στα πόδια. Και τον χειμώνα θα είναι καλά, αλλά το καλοκαίρι θα είναι τρομερό ζόρι να έχεις ενα οποιοδήποτε 1000αρι να σου καίει τα πόδια.

Απο την στιγμή μάλιστα που όπως λες έχεις μαζέψει με κόπο τα χρήματα , κάνε συνετή αγορά (η καύλα είναι για αυτούς που το φυσάνε.. αλλιώς θα έχεις μια μηχανή που ναι μεν θα σε φτιάχνει αλλά θα την κινείς μια στο τόσο λόγω κόστους). Ειδικότερα μάλιστα όταν την παίρνεις για δουλειά 90% και βόλτα 10%.

Τώρα για το οικονομικότερο μεταξύ των δύο. Όπως είπε και ο cpt και άλλοι... σε 1000αρι μοτέρ επιδόσεων, το οικονομικότερο είναι σχετικό.. αντί να ξοδεύεις σε καύσιμο την εβδομάδα 50 ευρώ θα ξοδεύεις κανά 45 στο άλλο. Αν το θεωρείς ικανή διαφορά... τότε τι να σου πω... καλή και απροβλημάτιστη αγορά εύχομαι.

Gandalf

Ktm.Prestige
11/09/2010, 09:04
Το 990 είναι σκληρό μηχανάκι για καθημερινά 100 χλμ και αυτο που εννοώ είναι οτι θα το κάνεις κάθε μέρα , στους 2 μήνες πάνω θα δεις οτι κάτι στο σώμα σου πάνω θα σε πονάει...
Το όνειρό μου είναι αυτή η μηχανή , δεν την κράζω απλά αναγνωρίζω κάποια πράματα.

Όπως και οι προηγούμενοι θα πετάξω και εγω την δικιά μου γνώμη λέγοντάς σου να πάρεις κάτι πιο lazy driver , να σου είναι ξεκούραστο για τόσα χλμ καθημερινά...

Τώρα το πιο είναι , και αυτο είναι υποκειμενικό στον καθένα μας.

Συνετή αγορά γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και ακόμα πιο δύσκολα να ξαναμαζέψεις 14 και κάτι ψιλά...

ΥΓ.Υπολόγισε επίσης το μεγάλο θέμα ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ (Λάδια , φίλτρα,τακάκια,αλυσίδες,λάστιχα....)
:wave2:

Stabak
11/09/2010, 09:30
V strom 650 για ενα εκατομμυριο λόγους εναλλακτικα στρητακι 600-650 με φαιρινγκ μπικινι και ανω... στην εσχατη οπως ειπε ο drbig ena 950 '05 φτηνο αλλα θα το λυσεις και θα βαλεις λοκταιτ οπου λεει η εταιρια πιστα συν να εχει κανει ολες τις ανακλησεις, επισκευες, ανταλλακτικα κλπ (μπλεξιματα δηλαδη)

με το πρωτο σπρευ λασπης απο φορτηγα θα το καταλαβεις γιατι... για οικονομια δεν το συζηταω

Αμα θες να πηγαινεις με στυλ παρε κανα 1098ς ή κανα hardtail kana crossbones bobber klp

LOUKILOUK
11/09/2010, 09:39
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
[B]Το 990 είναι σκληρό μηχανάκι για καθημερινά 100 χλμ και αυτο που εννοώ είναι οτι θα το κάνεις κάθε μέρα , στους 2 μήνες πάνω θα δεις οτι κάτι στο σώμα σου πάνω θα σε πονάει...

:nono: το 990, όπως και το μούλτι απ ότι καταλαβαίνω, έχουν πληθώρα ρυθμίσεων ως προς το στήσιμο, φαρδιά άνετη σέλα, καλή προστασία από τον αέρα που μπορεί να γίνει και καλύτερη εύκολα, όρθια θέση οδήγησης (για το 990 σίγουρα) και είναι μάλλον αστείο να φοβάτε κάποιος μην κουραστεί κάνοντας 50Χ2=100 χλμ την καθημερινά... Ας πάρει κουτί να ησυχάσει τότε...
Eχω ταξιδέψει αρκετά με το 990adv αλλά και με το 640adv... to 2o ναι, ήταν λίγο σκληρό... το 990 όχι... φτιάχτηκε για να ταξιδεύει..απλά κάνει και άλλα... :winka: :evil:
:beer: :wave2:

p@nos
11/09/2010, 10:32
ε οχι και σκληρο ρε παιδια το 990 πολυ ανετο ειναι δηλαδη τα στριταδικα τι ειναι?

φιλε παντως οποιο και να παρεις θα το κωλοχαρεις...η καθημερινοτητα ειανι ηδη πολυ πιεστικη και πολυ βαρετη...με οποιο απο αυτα και αν παρεις θα κανεις καλο στον εαυτο σου πανω απ'ολα...και το κοστος συντηρησης δε θα σε νοιαζει στο τελος...

απλα στη θεση σου για το μουλτι θα περιμενα κανα χρονο ακομα...

camen
11/09/2010, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikos988
και σίγουρα η καλύτερη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα σε εξυπηρέτηση.


:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl:

p@nos
11/09/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl:


μεταξυ μας η καλυτερη ειναι :p


και η helinmoto γτπ εντελως...

camen
11/09/2010, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μεταξυ μας η καλυτερη ειναι :p


και η helinmoto γτπ εντελως...

Εγω οτι ειχα χρειαστει απο yamaha περιμενα κανενα μηνα για το καθε σκατακι...Κ μερικοι φιλοι τα ιδια...
Με ΚΤΜ HELLAS οτι εχω ζητησει,ακομη και τα πιο ακυρα,ή τα ειχαν στο μαγαζι ή τα ειχα στα χερια μου σε 3 μερες.Χωρις ποτε να καθυστερησουν ουτε ωρα...:winka:

p@nos
11/09/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω οτι ειχα χρειαστει απο yamaha περιμενα κανενα μηνα για το καθε σκατακι...Κ μερικοι φιλοι τα ιδια...
Με ΚΤΜ HELLAS οτι εχω ζητησει,ακομη και τα πιο ακυρα,ή τα ειχαν στο μαγαζι ή τα ειχα στα χερια μου σε 3 μερες.Χωρις ποτε να καθυστερησουν ουτε ωρα...:winka:


emena sth yamaha οτι ηθελα το χαν και σε σουπερ τιμες...

στη χελινμοτο οτι θελω εγω δε το χαν, αργουσαν να το φερουν και οταν το φερναν με πηδαγαν κιολας για το καλο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δε μιλαμε για αναλωσιμα τακακια υγρα λαδια κλπ

camen
11/09/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
emena sth yamaha οτι ηθελα το χαν και σε σουπερ τιμες...

στη χελινμοτο οτι θελω εγω δε το χαν, αργουσαν να το φερουν και οταν το φερναν με πηδαγαν κιολας για το καλο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δε μιλαμε για αναλωσιμα τακακια υγρα λαδια κλπ

Aς επερνες ΚΤΜ...:smokin:

Ktm.Prestige
11/09/2010, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
[B]Το 990 είναι σκληρό μηχανάκι για καθημερινά 100 χλμ και αυτο που εννοώ είναι οτι θα το κάνεις κάθε μέρα , στους 2 μήνες πάνω θα δεις οτι κάτι στο σώμα σου πάνω θα σε πονάει...

:nono: το 990, όπως και το μούλτι απ ότι καταλαβαίνω, έχουν πληθώρα ρυθμίσεων ως προς το στήσιμο, φαρδιά άνετη σέλα, καλή προστασία από τον αέρα που μπορεί να γίνει και καλύτερη εύκολα, όρθια θέση οδήγησης (για το 990 σίγουρα) και είναι μάλλον αστείο να φοβάτε κάποιος μην κουραστεί κάνοντας 50Χ2=100 χλμ την μέρα καθημερινά... Ας πάρει κουτί να ησυχάσει τότε...
Eχω ταξιδέψει αρκετά με το 990adv αλλά και με το 640adv... to 2o ναι, ήταν λίγο σκληρό... το 990 όχι... φτιάχτηκε για να ταξιδεύει..απλά κάνει και άλλα... :winka: :evil:
:beer: :wave2:

Με παρεξηγήσατε, σκληρό εννοώ οτι Vara και 1200GS απλά είναι πιο "ταξιδιάρικα" , πιο άνετα , πιο μαλακά να το πω έτσι.
Δεν είπα οτι δεν τα κάνει το 990 και μάλιστα με την ανδρεναλίνη στα ύψη.

gixxerpap
11/09/2010, 11:52
ακριβώς επειδή τα λεφτά που θα διαθέσεις είναι μαζεμένα με πολύ κόπο, σκέψου καλά αν θα τα δώσεις για μια μηχανή που θα γράψει 45.000 χλμ το χρόνο στο δρομολόγιο σπίτι-δουλειά ...
εξάλλου, δεν είναι πρόκειται και για διαδρομή με ιδιαίτερο ενδιαφέρον...

ένα multistrada με 100.000χλμ στο κοντέρ του μέσα σε 2 μόλις χρόνια δεν είναι και ότι καλύτερο και φαντάζομαι ότι στο διάστημα αυτό δεν θα έχεις ξαναμαζέψει το ίδιο ποσό ...

προτίμησε μια μεταχειρισμένη αξιόπιστη-οικονομική μοτό για τα διαδικαστικά χλμ

vagtav
11/09/2010, 12:06
Κάνω κάθε μέρα τα χιλιόμετρα που αναφέρεις (και συχνά περισσότερα) με το 990
Η διαδορμή μου είναι Λ. Μαραθώνος - Πικέρμι - περιφερειακός Υμηττού - Μιχαλακοπούλου κλπ.
Διαδρομή που περιλαμβάνει τα πάντα....
Για αυτά τα 100χλμ μεικτής οδήγησης χρειάζομαι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 7 λίτρα/ημέρα. Με την βενζίνη στο 1,50? καταλαβαίνεις ότι το καθημερινό κόστος της βενζίνης είναι πάνω από 10?. Βάλε και 2,5? η αττική οδός φτάνεις άνετα στα 13? :sick:
Τη συντήρηση στην έγραψαν παραπάνω.
Αυτά είναι τα μείον.

Από εκεί και πέρα, ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ να κάνω κάθε μέρα αυτό το δρομολόγιο με κάποια μηχανή, θα επέλεγα το 990. Το είπε κάποιος φίλος νωρίτερα. Αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, καλύτερα να το απολαύσεις.....
Για το μούλτι δεν ξέρω τίποτα. Μόνο στα φανάρια το βλέπω και μπορώ να πω ότι μου ψιλοαρέσει. Μέχρι εκεί.

Η λύση μουλάρι πάντως νομίζω ότι είναι η πιο ορθή. Υπάρχουν αρκετές μοτό με 3-4 χιλιάρικα που θα σου στοιχίζουν λιγότερο στη συντήρηση. Η κατανάλωση δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Εξαρτάται και πόσο σε τρώει το χέρι σου. -Καλά αν σε τρώει το χέρι σου στο 990 θα θέλεις κάθε μέρα και 20άρικο....
:wave2:

LOUKILOUK
11/09/2010, 13:15
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
[B]Το 990 είναι σκληρό μηχανάκι για καθημερινά 100 χλμ και αυτο που εννοώ είναι οτι θα το κάνεις κάθε μέρα , στους 2 μήνες πάνω θα δεις οτι κάτι στο σώμα σου πάνω θα σε πονάει...


Δεν παρεξήγησα τίποτε... είπα ξεκάθαρα ότι ο σωματικός πόνος που αναφέρεις μετά από 2 μήνες με 100χλμ την μέρα είναι αστεία, το λιγότερο..., προσέγγιση του θέματος. Αν το ονειρό σου είναι το συγκεκριμένο μηχανάκι καλύτερα να γνωρίζεις παραπάνω, παρά να έχεις λάθος αντίληψη για αυτό που θα αποκτήσεις κάποια στιγμή... (στο εύχομαι ειλικρινά να μπορείς να χαμογελάς μέσα από το κράνους σου καβάλα σε ένα 990... :beer: )
Επειδή το Βάρα και η μπέμπα είναι ποιο άνετα (συμφωνούμε...) δεν σημαίνει ότι το 990 θα κουράσει κάποιον που κάνει καθημερινά 100χλμ...

Τέλος προσωπική επιλογή θα ήταν το 990 και 100 χλμ καθημερινής απόλαυσης για όσο γούσταρα... αν ξενέρωνα από την ρουτίνα..."μουλάρι"...:winka:
:wave2:

Cpt. Haddock
11/09/2010, 13:37
Για ποιά απόλαυση μιλάτε σε ευθείες αυτοκινητοδρόμου; :confused:

Διότι αν ειναι να πηγαινει με 160-170 ή και παραπανω (το μονο πράγμα που απολαμβάνεις σε αυτοκινητόδρομο ειναι η ταχύτητηα) και να τρώει κλήσεις καθε τόσο και να δινει 20 ευρω την ημερα σε βενζινες, καλύτερα να μεινει ανεργος...

Μιλάμε για καθημερινή χρηση σε ευθείες αυτοκινητοδρόμου. Θες όχημα/μουλάρι. Να τα κάνει όλα καλά και φτηνα.

p@nos
11/09/2010, 13:45
pou eipe oti 8a einai se autokinhtodromo?

Cpt. Haddock
11/09/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
pou eipe oti 8a einai se autokinhtodromo?

Μένει Χολαργό και θα πηγαινει Παχη Μεγάρων

Μπορεί να πάει και απο χωματινες διαδρομές του Ποικιλου Όρους, αλλα το πιο γρήγορο και πιο οικονομικο ειναι ο αυτοκινητόδρομος

:wave2:

Ichigo
11/09/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Oτι είπαν οι παραπανω (Cbf600, Fazer 600) + Suziku bandit650.



Αυτό κινέζικη απομίμηση είναι; :look: :cry: :lol:

Εγώ πάντως φίλε θα προτιμούσα τη λύση του "μουλαριού" εφ όσον πρόκειται για καθημερινή μετακίνηση στη δουλειά. Τώρα βέβαια αν θες να τα σκασεις για multi δικό σου θέμα. :beer: :beer:

Επίσης προτίμησε και Α.Ο. με καρτούλα συνδρομητή που λέει ο cpt και δε θα χάσεις.

:winka:

NikosR
11/09/2010, 14:39
Ειναι προφανές πως αυτοί που μιλάνε για καθημερινές απολαύσεις δεν έχουν ιδέα για τί μιλάνε, είτε πάει από Αθήνα (μπρρρρρρρρρ....) είτε από ΑΟ. Ιδέα... Στους 3 μήνες πάνω βλαστημάς το μηχανάκι...

vagtav
11/09/2010, 14:52
Τη δουλεια και τη ζωή σου μπορεί να τη βλαστημάς. Το μηχανάκι τί σου φταίει?
Θέλεις να βοηθήσεις και εμάς τους άσχετους ?

LOUKILOUK
11/09/2010, 15:00
Δεν είναι απαραίτητο, η επίστροφή ειδικά, να είναι ρουτίνα... Κάθε Παρασκευή ειδικά θα έχει ήδη κάνει τα πρώτα χλμ για την "εξοδο"...:winka:
Τέλος η καθημερινή απόλαυση με την μηχανή είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό και προσωπικό... Δεν έχουμε όλοι τα ιδια γούστα και δεν σκεφτόμαστε τα ίδια πράγματα στο άκουσμα των ίδιων λέξεων... εμένα ας πούμε το καθημερινό σλάλομ ανάμεσα στα κουτιά όσο ζούσα στη Αθήνα δεν με πρόβλημάτιζε... αντίθετα το διασκέδαζα... :winka:
Καλό θα ήταν να εκφράζουμε την γνώμη μας χωρίς να προσπαθούμε να την επιβάλουμε κιόλας... δεν είναι κακό να συμφωνήσουμε... ότι διαφωνούμε...:winka: :beer: :wave2:
πάντα όρθιοι:sun:

NikosR
11/09/2010, 17:21
ΟΚ. Υποθέτω κάποιοι μπορεί να βρίσκουν ευχαρίστηση στο μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει να κάνουν καθημερινα την ίδια διαδρομή 100χλμ είτε μέσα στην κίνηση, στη ζεστη και στο καυσαέριο είτε στην ευθεία της εθνικής με 100-120 με μια εκ δύο μηχανών 1000cc + που οι άνθρωποι που τις σχεδίασαν είχαν ακριβώς αυτό στο μυαλό τους για τη βασική χρήση τους. Βίτσια είναι αυτά...

MikeG
11/09/2010, 19:02
& οι δυο μοτοσυκλέτες που σκέφτεσαι δε κάνουν για τη δουλειά που θέλεις. Επίσης μεταξύ των δυο δεν υπάρχει καμιά σύγκριση.

dimzab
11/09/2010, 19:14
Για το Ducati δε μπορώ να ξέρω...

Το 950/990 (και το SMT) είναι FUN BIKE! Δεν χορταίνεις να το οδηγάς. δε χρειάζεται να πλησιάζεις καν την τελική του,..... δεν θα πω τίποτα άλλο. ...κατά βάθος προτιμώ να "κολάνε" οι περισσότεροι στο κάθε τρίτη μάστορα... Δεν θα ήθελα να γεμίσει ο τόπος...

Απλά αν δεν τα έχετε κάνει test ride, μην είστε και τόσο απόλυτοι σε αυτά που λέτε (στον Cpt κσι στον NikoR αναφέρομαι).


Για μένα η επιλογή του φίλου έγκειται στο αν προτιμά να "μετακινείται" οικονομικά (ωστόσο σε αυτη την περίπτωση πρέπει να κοιτάξει και τα αυτοκίνητα...)
ή αν προτιμά να γράφει καθημερινά χιλιόμετρα με άκρως απολαυστικά μηχανάκια (τα οποία σαφώς θα χάσουν την αξία τους πολύ σύντομα. Όμως, πόσο κοστίζει η ψυχική σου ευφορία!?.

LOUKILOUK
13/09/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
ΟΚ. Υποθέτω κάποιοι μπορεί να βρίσκουν ευχαρίστηση στο μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει να κάνουν καθημερινα την ίδια διαδρομή 100χλμ είτε μέσα στην κίνηση, στη ζεστη και στο καυσαέριο είτε στην ευθεία της εθνικής με 100-120 με μια εκ δύο μηχανών 1000cc + που οι άνθρωποι που τις σχεδίασαν είχαν ακριβώς αυτό στο μυαλό τους για τη βασική χρήση τους. Βίτσια είναι αυτά...

ΕΙΜΑΙ βιτσιόζος...

Οδηγώ μόνο μηχανή εδώ και 16 χρόνια και ποτέ δεν αγόρασα αυτοκίνητο... (πήρα το δίπλωμα στα 25 μου για λόγους πρακτικούς...). Δεν με ενοχλεί η βροχή, το κρύο ή η ζέστη... αντέχω το καυσαέριο...και επιβιώνω και ανάμεσα σε κάφρους οδηγούς και ανθρώπους...Βρίσκω τρόπους να κάνω ακόμα και την βαρετή εθνική διασκεδαστική και αποφεύγω την ρουτίνα αλλάζοντας κάθε φορά ότι μπορώ... υπαρχουν βέβαια και τα ΣΚ ...


+ οτι για να μην απογοητέυσω τους σχεδιαστές "της" κάθε τόσο κοιτάω να τους κάνω περήφανους ταξιδεύοντας σε βουνά και λόγκους κουβαλώντας τα υπάρχοντά μου και την γυναίκα μου( δις βιτσιόζα...αφού με παντρέυτηκε κιόλας) χιλιάδες χλμ μακρυά, ξοδεύοντας αρκετά ευρό σε βενζίνες, διόδια, λάστιχα, λάδια, ενώ θα μπορούσα να πάω με αεροπλάνο φτηνότερα και ανετότερα...

Είμαι βιτσιόζος σίγουρα λοιπόν αλλά παρηγοριέμαι γιατί δεν έιμαι ο μόνος... :winka: :lol:

Αν αγοράζαμε αυτό ακριβώς που χρειαζόμασταν για να πηγαινοερχόμαστε στη δουλειά μας θα έπρεπε να κυκλοφορούμε με 250άρια το πολύ, αυτοκίνητα και με τα ΜΜΜ μόνο...

Φιλαράκι πάρε γρήγορα ότι είναι να πάρεις γιατί μας βλέπω στις αντιπαραθέσεις κάτω από τον Πανουσικό τίτλο...
"Μην είναι η μοτό βίτσιο και αν ναι πως εξηγείται...;":lol: :rotflmao:

:beer: :beer: :wave2:

Stabak
13/09/2010, 10:45
Ρε παιδες, εχετε δει ποτε κανα φορτηγατζη με τοπ ντηζαϊνάτο τρακτορα ξερω γω ή κανα ταριφα με κανα φερράρι;

Κακα τα ψέμματα οταν κομιουτάρεις :lol: θες εργαλείο... δηλαδη κατι φτηνο, χωρις εξοδα, που να σου κανει την δουλεια σου ικανοποιητικά, να μην σε μπριζώνει, οσο το δυνατον καλυτερη ενεργητική ασφάλεια... και αν ξεχάσεις και κανα δισκολουκέτο ή πατησεις κανα πετρέλαιο να μην κλαις με μαύρο δάκρυ...

Προσωπικά όσες φορές προσπάθησα να εισάγω ενα σπεσιαλ μηχανακι στην καθημερινή μου μετακινηση το μετάνιωσα... εκτός απο χρήμα και απο διάθεση.... οι δρομοι δεν ειναι για σπεσιαλ μηχανάκια και οσο η ζωη μας θα γίνεται και πολυπλοκότερη απο ολες τις μπαντες, τοσο θα πρεπει εμεις να την απλοποιούμε και να μην γινουμε σκλάβοι των μηχανών... δυστυχως. Στην ρουτίνα και το καλύτερο μηχανάκι θα υπερμεγενθύνει το παραμικρό του ελάττωμα οπότε αναγκαιο κακο η υπαρξη 2-3 μηχανων...

--->Αν μας τρεχουν απο τα μπατζακια, πάω πασο..

--->«Ελευθερος» ειναι αυτός που μπορει να βαλει φωτια στο μηχανάκι του ανα πάσα στιγμή, σκεφτείτε το λίγο....

lkol
13/09/2010, 11:35
Αν τελικά αποφασίσεις για το ΚΤΜ, το 950 είναι μονόδρομος, τόσο σε έξοδα/ευκολία συντήρησης, όσο κ σε κατανάλωση.

Εγώ με το 950, βγάζω γύρω στα 270 χλμ αυτονομία, την οποία την ακούνε τα 990 κ κλαίνε...

Επίσης, αν πας για 950, απέφυγε τα '03 κ ψάξε για '05άρι...




Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Ρε παιδες, εχετε δει ποτε κανα φορτηγατζη με τοπ ντηζαϊνάτο τρακτορα ξερω γω ή κανα ταριφα με κανα φερράρι;



Εργαλείο παίρνεις όταν έχεις κ άλλο/α που κάνεις τις καβλάντες σου.
Αν θες να έχεις ένα μηχανακι για να τα κάνεις όλα, οι συσχετίσεις αλλάζουν ;)

Stabak
13/09/2010, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol
Αν θες να έχεις ένα μηχανακι για να τα κάνεις όλα, οι συσχετίσεις αλλάζουν ;) [/B]

Σωστα... πανε προς το εργαλειο... :rotflmao:

DUKASII
13/09/2010, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Ρε παιδες, εχετε δει ποτε κανα φορτηγατζη με τοπ ντηζαϊνάτο τρακτορα ξερω γω ή κανα ταριφα με κανα φερράρι;

Κακα τα ψέμματα οταν κομιουτάρεις :lol: θες εργαλείο... δηλαδη κατι φτηνο, χωρις εξοδα, που να σου κανει την δουλεια σου ικανοποιητικά, να μην σε μπριζώνει, οσο το δυνατον καλυτερη ενεργητική ασφάλεια... και αν ξεχάσεις και κανα δισκολουκέτο ή πατησεις κανα πετρέλαιο να μην κλαις με μαύρο δάκρυ...

Προσωπικά όσες φορές προσπάθησα να εισάγω ενα σπεσιαλ μηχανακι στην καθημερινή μου μετακινηση το μετάνιωσα... εκτός απο χρήμα και απο διάθεση.... οι δρομοι δεν ειναι για σπεσιαλ μηχανάκια και οσο η ζωη μας θα γίνεται και πολυπλοκότερη απο ολες τις μπαντες, τοσο θα πρεπει εμεις να την απλοποιούμε και να μην γινουμε σκλάβοι των μηχανών... δυστυχως. Στην ρουτίνα και το καλύτερο μηχανάκι θα υπερμεγενθύνει το παραμικρό του ελάττωμα οπότε αναγκαιο κακο η υπαρξη 2-3 μηχανων...

--->Αν μας τρεχουν απο τα μπατζακια, πάω πασο..

--->«Ελευθερος» ειναι αυτός που μπορει να βαλει φωτια στο μηχανάκι του ανα πάσα στιγμή, σκεφτείτε το λίγο.... δουλεια σου?τι λες ρε φιλε τι κανεις? μεταφέρεις εμπορευματα με μοτοσυκλετα?
:bawl: :rotflmao: :lol:

ναι αν εχω βαρεθει τις μοτο γενικα και ολη τη φαση και βαριεμαι το μετρο κ το λεφωρείο θα παρω βστρομ να μιζεριασω τελειως να γυρναω σπιτι και να παιζω ρως.ρουλετα με κανα περιστροφο με τοση μελαγχολια που θα με χει πιασει...

και ναι ξερω το βστρομ και καθε παπαρια κομιουτερ κτλ που μας πασαρουν δε χαλα ποτε...
:lol: :bawl: :rotflmao:

LOUKILOUK
13/09/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Ρε παιδες, εχετε δει ποτε κανα φορτηγατζη με τοπ ντηζαϊνάτο τρακτορα ξερω γω ή κανα ταριφα με κανα φερράρι;

Κακα τα ψέμματα οταν κομιουτάρεις :lol: θες εργαλείο... δηλαδη κατι φτηνο, χωρις εξοδα, που να σου κανει την δουλεια σου ικανοποιητικά, να μην σε μπριζώνει, οσο το δυνατον καλυτερη ενεργητική ασφάλεια... και αν ξεχάσεις και κανα δισκολουκέτο ή πατησεις κανα πετρέλαιο να μην κλαις με μαύρο δάκρυ...

Προσωπικά όσες φορές προσπάθησα να εισάγω ενα σπεσιαλ μηχανακι στην καθημερινή μου μετακινηση το μετάνιωσα... εκτός απο χρήμα και απο διάθεση.... οι δρομοι δεν ειναι για σπεσιαλ μηχανάκια και οσο η ζωη μας θα γίνεται και πολυπλοκότερη απο ολες τις μπαντες, τοσο θα πρεπει εμεις να την απλοποιούμε και να μην γινουμε σκλάβοι των μηχανών... δυστυχως. Στην ρουτίνα και το καλύτερο μηχανάκι θα υπερμεγενθύνει το παραμικρό του ελάττωμα οπότε αναγκαιο κακο η υπαρξη 2-3 μηχανων...

--->Αν μας τρεχουν απο τα μπατζακια, πάω πασο..

--->«Ελευθερος» ειναι αυτός που μπορει να βαλει φωτια στο μηχανάκι του ανα πάσα στιγμή, σκεφτείτε το λίγο....

Δεν θα διαφωνούσα καθόλου αν το παλικάρι που ζητάει την γνώμη μας ήταν κούριερ... δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο...
Βασικά ούτε και τώρα που δεν είναι κούριερ διαφωνώ κάθετα, απλά μπορούν κάποιοι να το βλέπουν αλλιώς ή να χρειάζονται χρόνο για να καταλάβουν αυτό που εσύ κατάλαβες κάποια στιγμή...
"Ασε με να κάνω λάθος,
δεν γουστάρω να σωθώ..."
δεν είναι κακό... :winka: :beer: :wave2:
Σχετικά με αυτά που λέει ο φίλτατος Δούκας θα διαφωνήσω λέγοντας ότι βαρετοί άνθρωποι υπάρχουν, βαρετές μηχανές όχι... δεν είναι τυχαίο που τα μεγαλύτερα καγκουριλίκια τα κάνουμε οι περισσότεροι με παπια...στα πρώτα μας βήματα... Το παπί είναι "εργαλείο" αλλά όταν το πρωτοαγόρασα έκανα αγώνες, ταξίδια, τα παντα όλα λέμε.... :winka:

Η μηχανή και η οδήγησή της είναι και στάση ζωής πέρα από άλλα...
ΑΑΑα και τώρα που μπαίνει χειμώνας και θα μείνουμε λιγότεροι στο δρόμο να μας προσέχετε εσείς οι περιστασιακοί οδηγοί δικύκλων...:sun:
:wave2:

DUKASII
13/09/2010, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Δεν θα διαφωνούσα καθόλου αν το παλικάρι που ζητάει την γνώμη μας ήταν κούριερ... δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο...
Βασικά ούτε και τώρα που δεν είναι κούριερ διαφωνώ κάθετα, απλά μπορούν κάποιοι να το βλέπουν αλλιώς ή να χρειάζονται χρόνο για να καταλάβουν αυτό που εσύ κατάλαβες κάποια στιγμή...
"Ασε με να κάνω λάθος,
δεν γουστάρω να σωθώ..."
δεν είναι κακό... :winka: :beer: :wave2:
Σχετικά με αυτά που λέει ο φίλτατος Δούκας θα διαφωνήσω λέγοντας ότι βαρετοί άνθρωποι υπάρχουν, βαρετές μηχανές όχι... δεν είναι τυχαίο που τα μεγαλύτερα καγκουριλίκια τα κάνουμε οι περισσότεροι με παπια...στα πρώτα μας βήματα... Το παπί είναι "εργαλείο" αλλά όταν το πρωτοαγόρασα έκανα αγώνες, ταξίδια, τα παντα όλα λέμε.... :winka:

Η μηχανή και η οδήγησή της είναι και στάση ζωής πέρα από άλλα...
ΑΑΑα και τώρα που μπαίνει χειμώνας και θα μείνουμε λιγότεροι στο δρόμο να μας προσέχετε εσείς οι περιστασιακοί οδηγοί δικύκλων...:sun:
:wave2: ναι μωρε τον τσιγκλαω να τσακωθουμε λιγο..
μιλαμε ο τυπος εχει περασει απο ολα τα μοτορια που υπαρχουν..απο κτμ ..σσ και οτι αλλο..
και εχει βαρεθει τα παντα τωρα..του αρκει να παίρνει μπροστα και να τσουλαει..:rotflmao: :bawl:

LOUKILOUK
13/09/2010, 13:41
...του αρκει να παίρνει μπροστα και να τσουλαει..:rotflmao: :bawl: [/B][/QUOTE]

και εγώ με το ΚΤΜ αυτό ζητάω μόνο... δεν είναι και λίγο...εεεεεεεε;!!!:lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :beer: :wave2:

Stabak
13/09/2010, 14:10
Ρε σεις βρουτοι, δεχομαι το οτι εχω βαρεθει, εδω και 18 χρονια κανω 60 χλμ μινιμουμ την μερα... καθε μερα στην Εθνική.... σε αυτα τα χρονια εχω αλλαξει καμια δεκαρια μηχανακια... ε δεν εχω βρει ακομα το συνδυασμο εξυπηρετηση/κ@υλα ---> μηχανης .... *, καταλαβαινω τον Νικο πιο πανω που σας κραζει :lol:

εχετε ας πουμε κολλησει ποτε με βροχη στο περιπτερο αναμεσα στις νταλίκιες και τα κουτια με κανα ακοφτο τιμονι; Λασπολουτρα πριν ξημερωσει;

Ειναι ειδικες συνθηκες και γι αυτο καποιος οσο και γουστοζικο μηχανακι βρει, θα το βαρεθει σε λιγο ή θα βρει τις χτυπητες αδυναμιες που σε αλλη φαση δεν θα εβρισκε..

Χρειαζεται δουλα και κυρα δηλαδη... :rotflmao: στρομα, πως το λενε...:D


* Εχω αφησει για τα γεραματα μου το 990adv., ε θα εχει περάσει και τις παιδικες ασθενειες, θα βρισκεις τρομπες συμπλεκτη στα περιπτερα.. e-kiosks.

DUKASII
13/09/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Ρε σεις βρουτοι, δεχομαι το οτι εχω βαρεθει, εδω και 18 χρονια κανω 60 χλμ μινιμουμ την μερα... καθε μερα στην Εθνική.... σε αυτα τα χρονια εχω αλλαξει καμια δεκαρια μηχανακια... ε δεν εχω βρει ακομα το συνδυασμο εξυπηρετηση/κ@υλα ---> μηχανης .... *, καταλαβαινω τον Νικο πιο πανω που σας κραζει :lol:

εχετε ας πουμε κολλησει ποτε με βροχη στο περιπτερο αναμεσα στις νταλίκιες και τα κουτια με κανα ακοφτο τιμονι; Λασπολουτρα πριν ξημερωσει;

Ειναι ειδικες συνθηκες και γι αυτο καποιος οσο και γουστοζικο μηχανακι βρει, θα το βαρεθει σε λιγο ή θα βρει τις χτυπητες αδυναμιες που σε αλλη φαση δεν θα εβρισκε..

Χρειαζεται δουλα και κυρα δηλαδη... :rotflmao: στρομα, πως το λενε...:D


* Εχω αφησει για τα γεραματα μου το 990adv., ε θα εχει περάσει και τις παιδικες ασθενειες, θα βρισκεις τρομπες συμπλεκτη στα περιπτερα.. e-kiosks. Ετσι είναι ρε συ ναι ..
αλλα αυτα ειναι τα καλα σιγα τωρα τα λες και γελας..σε 10 χρονια απο τώρα τι θα λες και θα γελας?

α ΄ξέχασα..βστρομ οδηγας ε?:bawl: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl:

Stabak
13/09/2010, 14:19
Κοιτα, στο μυαλο μου εχω να του κανω κανα κατοσταρι χλμ :lol: να το ξεζουμισω δηλαδη, ε και μετα αν δεν το πουλησω κανα 5ρι για πλακα μιας και εχει χουφτες και ανταπτορα και αλλα ασυλληπτα εξτραζ , ε θα μπει φοκο με καλη παρεα και μπυριτσες σε καμια πλατεια να το πηδαμε και να ενθυμουμαστεν κανα Αη Γιάννη...:smokin:

DUKASII
13/09/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Κοιτα, στο μυαλο μου εχω να του κανω κανα κατοσταρι χλμ :lol: να το ξεζουμισω δηλαδη, ε και μετα αν δεν το πουλησω κανα 5ρι για πλακα μιας και εχει χουφτες και ανταπτορα και αλλα ασυλληπτα εξτραζ , ε θα μπει φοκο με καλη παρεα και μπυριτσες σε καμια πλατεια να το πηδαμε και να ενθυμουμαστεν κανα Αη Γιάννη...:smokin: ΑΜΑ ΒΑΝΕΙΣ ΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΦΩΚΟ..ΔΩΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΩ ΓΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΜΑ ΤΟ GIXXER μΟΥ ΦΙΛΕ..:beer:

sapila racing
13/09/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΑΜΑ ΒΑΝΕΙΣ ΜΠΡΟΣ ΓΙΑ ΦΩΚΟ..ΔΩΣΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΩ ΓΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΜΑ ΤΟ GIXXER μΟΥ ΦΙΛΕ..:beer:

Αμαν ρε φίλε αμα χρειάζεσαι αλλο ενα suzuki για να κάψεις ενα άλλο suzuki. Ούτε να καούν δεν μπορούν μόνα τους? :rotflmao: :lol:

Με την ευκαιρία, είμαι Ταναγρα με το Hornet, θα βρεθούμε Σείριο κατα τις 5:45? :evil:

DUKASII
13/09/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αμαν ρε φίλε αμα χρειάζεσαι αλλο ενα suzuki για να κάψεις ενα άλλο suzuki. Ούτε να καούν δεν μπορούν μόνα τους? :rotflmao: :lol:

Με την ευκαιρία, είμαι Ταναγρα με το Hornet, θα βρεθούμε Σείριο κατα τις 5:45? :evil: καλο μπανιο ρε...:bawl: :rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

sapila racing
13/09/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλο μπανιο ρε...:bawl: :rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

Τι? Βρέχει εκεί? :bigcry:

Αντε να βάλεις φωτιά ετσι... :lol: