PDA

View Full Version : Στροφές κινητήρα



Specialized
11/09/2010, 23:53
Ξέρει κανείς πόσες στροφές μπορεί να πιάσει ένας κινητήρας για μεγάλο χρονικό διάστημα (σε σχέση με τις μαξ στροφές) και να μην ταλαιπωρείται υπερβολικά. Παλιά κάπου είχα διαβάσει για 2/3 αν θυμάμαι καλά. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω CBF 250, μονοκύλινδρο (φυσικά) και έχει μαξ όριο στροφών 10000. Πόσες στροφές θεωρείτε σαν ένα ασφαλές όριο για να μην "σπαει" ο κινητήρας;

mikes
12/09/2010, 00:02
εγω εχω ενα YBR250! πανω κατω στην ιδια φιλοσοφια ειναι μονο που το δικο μου ειναι με
ψεκασμο! εχω κανει δυο ταξιδια και αρκετες μοτοβολτες εκτος αττικης! το δουλευω για
αρκετη ωρα στις 8500 στροφες (130 χλμ) και δεν δειχνει να χαμπαριαζει! κοφτη εχει στις 10000

Panopticon7
12/09/2010, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
Ξέρει κανείς πόσες στροφές μπορεί να πιάσει ένας κινητήρας για μεγάλο χρονικό διάστημα (σε σχέση με τις μαξ στροφές) και να μην ταλαιπωρείται υπερβολικά. Παλιά κάπου είχα διαβάσει για 2/3 αν θυμάμαι καλά.


Φυσικα κ εχουν σχεση οι κυλινδροι, σε ενα τετρακυλινδρο ειναι πολυ παραπανω απ οτι σε ενα μονοκυλινδρο...


Στο μονοκυλινδρο που λες... μαλον παρακατω απο το 50%. (αν μιλαμε για μεγαλο χρονικο διαστημα... πχ 7 ωρες)

THEOD
12/09/2010, 08:01
Κανένα σημερινό μηχανάκι δεν έχει πρόβλημα να δουλεύει επ'άπειρον στα 3/4 των στροφών με παράλληλο 1/2 του ανοίγματος γκαζιού...

toyar
12/09/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
Ξέρει κανείς πόσες στροφές μπορεί να πιάσει ένας κινητήρας για μεγάλο χρονικό διάστημα (σε σχέση με τις μαξ στροφές) και να μην ταλαιπωρείται υπερβολικά. Παλιά κάπου είχα διαβάσει για 2/3 αν θυμάμαι καλά. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω CBF 250, μονοκύλινδρο (φυσικά) και έχει μαξ όριο στροφών 10000. Πόσες στροφές θεωρείτε σαν ένα ασφαλές όριο για να μην "σπαει" ο κινητήρας;

Πιστεύω ότι 7000 και 100 με 6η μπορεί να πηγαίνει όλη μέρα χωρίς πρόβλημα

reinmeister
12/09/2010, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
Ξέρει κανείς πόσες στροφές μπορεί να πιάσει ένας κινητήρας για μεγάλο χρονικό διάστημα (σε σχέση με τις μαξ στροφές) και να μην ταλαιπωρείται υπερβολικά. Παλιά κάπου είχα διαβάσει για 2/3 αν θυμάμαι καλά. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω CBF 250, μονοκύλινδρο (φυσικά) και έχει μαξ όριο στροφών 10000. Πόσες στροφές θεωρείτε σαν ένα ασφαλές όριο για να μην "σπαει" ο κινητήρας;

οταν αποκτας τετοιου ειδους προβληματισμους,ειναι καιρος για μεγαλυτερο...

webassasin
13/09/2010, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οταν αποκτας τετοιου ειδους προβληματισμους,ειναι καιρος για μεγαλυτερο...
το αυτο..

nik karanik
14/09/2010, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οταν αποκτας τετοιου ειδους προβληματισμους,ειναι καιρος για μεγαλυτερο...



+1000

Specialized
16/09/2010, 22:57
Να σας πω, το μηχανάκι μου αρέσει πολύ (θα γράψω και τις εντυπώσεις μου σύντομα), δεν είμαι αχόρταγος για ταχύτητα και επιτάχυνση. Επειδή μου αρέσει να μην ζορίζω τα μηχανήματα μου, γι αυτό και ρωτώ. Ωραία και τα μεγαλύτερα αλλά κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις! Το ιδανικό θα ήταν να μπορείς να έχεις 2 τουλάχιστον μηχανές αλλά αυτό είναι μάλλον όνειρο για τους περισσότερους!

devil's animal
16/09/2010, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Specialized
Ξέρει κανείς πόσες στροφές μπορεί να πιάσει ένας κινητήρας για μεγάλο χρονικό διάστημα (σε σχέση με τις μαξ στροφές) και να μην ταλαιπωρείται υπερβολικά. Παλιά κάπου είχα διαβάσει για 2/3 αν θυμάμαι καλά. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω CBF 250, μονοκύλινδρο (φυσικά) και έχει μαξ όριο στροφών 10000. Πόσες στροφές θεωρείτε σαν ένα ασφαλές όριο για να μην "σπαει" ο κινητήρας;


αν εχει λαδακι μεσα μην το φοβασαι.
κανε ενα καλο ζεσταμα και μετα σκιστο....


αλλωστε δεν εχει πλακα να πηγαινεις ενα μηχανακι χαλαρα...:winka:

reinmeister
17/09/2010, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

αλλωστε δεν εχει πλακα να πηγαινεις ενα μηχανακι χαλαρα...:winka:

αυτο το λες εσυ που χεις παπιες...εμεις που εχουμε μοτοσυκλεττες, ειναι αλλιως...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: