PDA

View Full Version : Φωτα τυπου ξενον πόσους ακόμη θα θρηνησουμε??



fz6man
12/09/2010, 09:14
απαιτουμε την κατάργησή τους πριν θρηνήσουμε κι άλλα θύματα δεν παει άλλο ρε παιδια πρέπει να κανουμε κάτι τα ατυχήματα
αυξάνοντε καθε μέρα μα επιτέλους που ειναι η Τροχαια τι διαολο κάνει?
Ειδικά σε ανθρώπους με αστιγματισμο οπως εγώ το προβλημα ειναι τρομερο , δοξα το θεο δεν εφυγα απο κανεναν δρομο ακομη αφου μερικες φορες οδηγάω στα τυφλά στην κυριολεξία!


και ενα αρθρο καθως εψαχνα για αυτον τον διάολο
Περί τίνος πρόκειται

Όπως πληροφορηθήκαμε από τους ίδιους
τους εισαγωγείς τους, τα φώτα υψηλής εκκένω-
σης XENON HID εξελίχθηκαν από την ανάγκη
για καλύτερο φωτισμό, επειδή οι λυχνίες πυρα-
κτώσεως, αλογόνου κλπ., έφθασαν πλέον στα
όρια της απόδοσής τους… (τα αποσιωπητικά
δικά μας).
Βασίζουν τη λειτουργία τους στο βολταϊκό
τόξο, το σύστημα αποτελείται από ένα ειδικό
ηλεκτρονικό κύκλωμα που τροφοδοτεί απόλυτα
ελεγχόμενα, με υψηλή τάση 23Κv, μια ειδική
(λυχνία) στην οποία γίνεται εκκένωση και μετα-
πήδηση του ρεύματος σε 2 ακίδες βολφραμίου,
μέσα σε αέριο Xenon.
Το φως παράγεται από αυτή τη διαδικασία
και είναι έως και 3 φορές περισσότερο από τις
λάμπες πυρακτώσεως, αλογόνου κλπ., και πολύ
πιο καθαρό πλησιάζοντας το φως ημέρας.
Πλεονεκτήματα
• Πολύ περισσότερο φως
Το σύστημα XENON HID, παράγει πολύ πε-
ρισσότερο φως (έως και 3 φορές), σε σχέση
με τα κανονικά φώτα του αυτοκινήτου σας.
• Λευκότερο φως
Το φως που παράγεται είναι Λευκό, δεν κι-
τρινίζει όπως στα κανονικά φώτα.
• Πολύ καλύτερη ορατότητα
Η ορατότητα κάτω από δύσκολες συνθήκες
είναι εξαιρετική. Καθώς η φωτεινότητα των
λαμπτήρων Xenon είναι πολύ μεγάλη.
• Πολύ χαμηλή κατανάλωση
Το σύστημα καταναλώνει μόλις 35 W!! Πολύ
λιγότερο από τα 55 και παραπάνω Watt της
λάμπας αλογόνου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα
να προστατεύει την μπαταρία και την γεννή-
τρια του αυτοκινήτου σας.
• Πολύ καλύτερη ορατότητα
Η ορατότητα κάτω από δύσκολες συνθήκες
είναι εξαιρετική, καθώς η φωτεινότητά τους
είναι πολύ μεγάλη.
• Πολύ χαμηλή κατανάλωση
Το σύστημα καταναλώνει μόλις 35 W. Πολύ
λιγότερο από τα 55 και παραπάνω Watt της
λάμπας αλογόνου. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα
να προστατεύει την μπαταρία και την
γεννήτρια του αυτοκινήτου σας.
Έχοντας διαβάσει
τα πλεονεκτήματά τους,
σας ρωτάμε:
1. Έχετε δει αυτοκίνητα με προβολείς Xenon;
Και βέβαια έχετε . . .. . . .
2. Πέστε μας ειλικρινά πώς νιώσατε όταν ένα
τέτοιο αυτοκίνητο έρχεται από την αντίθετη
κατεύθυνση από το δικό σας;;;;;
3. Μήπως τυφλωθήκατε κυριολεκτικά, ακόμη κι
όταν τα φώτα τους ήταν στη μεσαία σκάλα;
Σίγουρα ναι. . . .
4. Και τι σκέπτεστε να κάνετε γι’ αυτό το και-
νούργιο «φρούτο» που όλο και πληθαίνει
στους ελληνικούς δρόμους; Θα το αφήσουμε
κι αυτό να περάσει όπως όλα τ’ άλλα, χωρίς
καμία αντίδραση εκ μέρους μας;
Ξεσηκωθείτε, διαμαρτυρηθείτε, φωνάξετε!
Όπως μαθαίνουμε από τροχονόμους σ’ ολό-
κληρη την Ελλάδα, κάθε μήνα όλο και αυξά-
νονται τα δυστυχήματα που έχουν ως κύριο
υπαίτιο το πραγματικά εκτυφλωτικό φως
των λαμπτήρων Xenon!
Κάνετε κάτι πριν είναι πολύ αργά για πολ-
λούς συμπολίτες οδηγούς που θα έχουν την ατυ-
χία να βρεθούν αντιμέτωποι με τέτοια αυτοκί-
νητα.
ΕΛΕΝΗ Ξ. 09-ΙΧ-2008 / bloca.gr .

Ειδικα οταν τα φορανε σε τζιπακια τα οποια είναι ψηλοτερα απο τα αυτοκινητα μας οι τις μηχανες μας πάμε με τον
σταυρο στο χέρι .

moutoulos
12/09/2010, 09:24
Την άσχημη την κάνουν τα ιμιτασιόν, οχι τα γνήσια.

Αφού είμαστε τόσο μαλάκες και πάμε και βάζουμε με το κιλό τα xenon για να είμαστε και In.
:uplate: Τι μήπως δεν ισχύει????. Και καλά βάζουμε ..., δεν έχουμε όμως τα μπαλάκια να βάλουμε
τα γνήσια αλλά καταφεύγουμε σε κινέζικες λύσεις των 30ε :yuck: . Απο τους οδηγούς που έχουν
xenon, μόνο τα αμάξια που έρχονται απ'έξω έχουν γνήσια, εμείς εδώ βάζουμε της γειτονιάς, κάτι
σαν ΔΕΛΤΑ.

Δεν έχω βάλει σε κανένα xenon απο τα 4 οχήματα που έχω. Εντάξει δεν λεω βελτιώνουν την
ορατότητα, αλλά τι να λέει αν είναι ψεύτικα και ακούω καντήλια απ'που περνάω, αλλά ποιός
νοιάζεται για τον άλλον?, δεν παν να του βγούν τα μάτια ..., ελληνικό σκεπτικό.
Προσωπικά δεν έχω τα μπαλάκια να βάλω γνήσια ...

Έχει γεμίσει ο τόπος με Runner που έχουν xenon :yuck: .

fz6man
12/09/2010, 09:32
αλλο ξενον αλλο τυπου ξενον που βαζει ο καθε λαλακας καγκουρας , π@#$ανα αστυνομια , κολοκράτος αραξε ενα μπλοκο και σκισε τους τα κολ@τρυπιδια 300αρες λεφτά δεν θελουμε?

Ichigo
12/09/2010, 09:39
Το τι βλαστήμιες και κόρνες και φωνές που ρίχνω κάθε βράδυ για αυτό το λόγο δε περιγράφεται. :mad: :mad: :mad:
Η μόνη εξαίρεση είναι το εργοστασιακό ΧΕΝΟΝ το οποίο όντως δε τυφλώνει αφου η δέσμη μεταβάλλεται ανάλογα την κλήση που έχει το αυτοκίνητο διαθετει ειδικους ανακλαστήρες και σύστημα αυτοκαθαρισμού του ανακλαστήρα.

Επίσης πέρα από τα xenon πέφτει κράξιμο και σε 100αδες άλλους με συμβατικά φώτα οι οποίοι είτε τα έχουν αρύθμιστα και βαράνε στο θεό είτε οδηγούν με τα μεγάλα ενώ ο δρόμος φωτίζεται επαρκώς. Επίσης τρελαίνομαι με τα χαμηλά καγκουροπροβόλια στη μπροστινή μάσκα που είτε εργοστασιακά είτε "after" τα ανάβουν μαζί με τα μεγάλα χωρίς να υπάρχει λόγος. :hypnotize

Τι διάολο οι κουτάκιδες γκαβούλιακες όλοι είναι ρε πστμ; Τι να πω κι εγώ που έχω στη διαθεση μου μόνο μια λάμπα άντε δυο αν ανάψω και τα μεγάλα. :rolleyes:

moutoulos
12/09/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Τι διάολο οι κουτάκιδες γκαβούλιακες όλοι είναι ρε πστμ;
Απλά, η μαλ@κί@ στραβώνει :rotflmao:


Προτείνω:
Nα βγεί η αστυνομία στο δρόμο και να γράφει όσουν δεν έχουν τα γνήσια (βράδυ εννοείται :lol: )

Τωρα πως θα επιβεβαιώνει οτι είναι γνήσια, αυτό δεν το ξέρω ..., ας το ψάξουν αυτοί. Οι αυτοί
που βάζουν γνήσια να παίρνουν κάποιο χαρτί (οχι υγείας πάντως). Τουλάχιστον απο δω και πέρα.

Μου φαίνεται πρέπει να αρχίσει το xenontest, γιατί χορτάσαμε το alcotest ...

WebDevGr
12/09/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
αλλο ξενον αλλο τυπου ξενον που βαζει ο καθε λαλακας καγκουρας , π@#$ανα αστυνομια , κολοκράτος αραξε ενα μπλοκο και σκισε τους τα κολ@τρυπιδια 300αρες λεφτά δεν θελουμε?

+1000

300άρες σε αυτούς αλλά και σε όσους έχουν μικρό πουλί και μεγάλο στερεοφωνικό στα κωλάμαξα τους που συνήθως είναι οι ίδιοι... έχει παραγίνει το πράγμα!!! Ξεσκίστε τους στα πρόστιμα μπας και βρούμε την ησυχία μας!!!

fz6man
12/09/2010, 09:50
Απορώ πως διαολο περνανε κτεο με αυτα τα φώτα ανεπίτρεπτο μεχρι και δολοφονικο θα το ελεγα!

moutoulos
12/09/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
Απορώ πως διαολο περνανε κτεο με αυτα τα φώτα

Φίλε μου στο ελλάντα βρίσκεσαι, εδώ κυκλοφορούν άλλα χωρίς φώτα ... :wave2:

harris_x
12/09/2010, 09:54
Τα after market είναι αυτά που κάνουν τη ζημιά!

Όσα οχήματα έχουν XENON από το εργοστάσιο, κατευθύνουν την δέσμη και δεν ενοχλούν, ακόμα κι αν είναι SUV.

gmitsiakis
12/09/2010, 10:05
ποιος λεει οτι τα κινεζικα δεν ειναι τα γνησια? ? ?
Μια χαρα ειναι αλλα μπερδευεστε με κατι απλο.
Τα ξενον ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εχουν φωτα με προτζεκτορ οπου το καθρεφτακι απλωνει σωστα τη δεσμη χωρις να σκορπαει το φως παντου εχοντας ετσι συμπυκνωμενο φως. Σε απλους συμβατικους καθρεφτες απλα δεν κανουν. Το απαγορευει κ ο νομος αλλα δεν τα ελεγχει κανεις. Κακως αλλα ετσι ειναι. Εγω τουλαχιστον στο ΤDΜ οπου εχει συμβατικο καθρεφτη εχω ρυθμισει τη δεσμη τερμα κατω κ ειναι οκ. Δεν μου επαιξε φωτα ποτε κανεις ουτε καν δικαβαλο.
Απλα πρεπει να καταλαβουμε οτι αφου τα βαζουμε πρεπει να τα ρυθμισουμε τουλαχιστον.

Και προς Θεου ρε μαλακες με μικρη σκαλα μονο δεν γινεται η νυχτα μερα. Χαμηλωστε τα!

harris_x
12/09/2010, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmitsiakis
ποιος λεει οτι τα κινεζικα δεν ειναι τα γνησια? ? ?
Μια χαρα ειναι αλλα μπερδευεστε με κατι απλο.
Τα ξενον ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εχουν φωτα με προτζεκτορ οπου το καθρεφτακι απλωνει σωστα τη δεσμη χωρις να σκορπαει το φως παντου εχοντας ετσι συμπυκνωμενο φως. Σε απλους συμβατικους καθρεφτες απλα δεν κανουν. Το απαγορευει κ ο νομος αλλα δεν τα ελεγχει κανεις. Κακως αλλα ετσι ειναι. Εγω τουλαχιστον στο ΤDΜ οπου εχει συμβατικο καθρεφτη εχω ρυθμισει τη δεσμη τερμα κατω κ ειναι οκ. Δεν μου επαιξε φωτα ποτε κανεις ουτε καν δικαβαλο.
Απλα πρεπει να καταλαβουμε οτι αφου τα βαζουμε πρεπει να τα ρυθμισουμε τουλαχιστον.

Και προς Θεου ρε μαλακες με μικρη σκαλα μονο δεν γινεται η νυχτα μερα. Χαμηλωστε τα!
+675

byron
12/09/2010, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmitsiakis
ποιος λεει οτι τα κινεζικα δεν ειναι τα γνησια? ? ?
Μια χαρα ειναι αλλα μπερδευεστε με κατι απλο.
Τα ξενον ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εχουν φωτα με προτζεκτορ οπου το καθρεφτακι απλωνει σωστα τη δεσμη χωρις να σκορπαει το φως παντου εχοντας ετσι συμπυκνωμενο φως. Σε απλους συμβατικους καθρεφτες απλα δεν κανουν. Το απαγορευει κ ο νομος αλλα δεν τα ελεγχει κανεις. Κακως αλλα ετσι ειναι. Εγω τουλαχιστον στο ΤDΜ οπου εχει συμβατικο καθρεφτη εχω ρυθμισει τη δεσμη τερμα κατω κ ειναι οκ. Δεν μου επαιξε φωτα ποτε κανεις ουτε καν δικαβαλο.
Απλα πρεπει να καταλαβουμε οτι αφου τα βαζουμε πρεπει να τα ρυθμισουμε τουλαχιστον.

Και προς Θεου ρε μαλακες με μικρη σκαλα μονο δεν γινεται η νυχτα μερα. Χαμηλωστε τα!

Τα κινέζικα είναι ΓΤΠΚ. Τα εργοστασιακά xenon πωλούνται ως κιτ για τα οχήματα που προβλέπεται και όχι λάμπα & ballast.

Να σε ρωτήσω κάτι? Αφού οδηγάς με τα φώτα τέρμα κάτω για να μην στραβώνεις, τι κερδίζεις με τα xenon που έχεις βάλει? :confused:

Λεωνίδας
12/09/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
+1000

300άρες σε αυτούς αλλά και σε όσους έχουν μικρό πουλί και μεγάλο στερεοφωνικό στα κωλάμαξα τους που συνήθως είναι οι ίδιοι... έχει παραγίνει το πράγμα!!! Ξεσκίστε τους στα πρόστιμα μπας και βρούμε την ησυχία μας!!! σ' αυτούς με τις ξετάπωτες εξατμίσεις να ρίξουμε 300άρα :confused: :evil:

(τους δικυκλιστές εννοώ)

fz6man
12/09/2010, 10:31
ας μην αλαζουμε το θεμα

panos77
12/09/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
σ' αυτούς με τις ξετάπωτες εξατμίσεις να ρίξουμε 300άρα :confused: :evil:

(τους δικυκλιστές εννοώ)


συμφωνω και γω....και αυτα τα βλαμμενα να συμορφωθουνε....

Stabak
12/09/2010, 10:33
με την διαφορά πως οι ξεταπωτες ρυπαινουν απλα και δεν προκαλουν ατυχηματα... (αλλη αντιμετωπιση δηλαδη)

+1 στους απο πανω και να προσθεσω και τα φιμε τζαμια που πλεον ολοι μου εχουν βαλει.... εισαι σε στενο και δεν μπορεις να συνεννοηθεις με τον οδηγο... ολοι οι νεοελληνες VIP μου γινανε...:cry:
όπως και οι μπαρες σε κατι τζιπ με ργατες κλπ που ειναι και αυτοι παρανομοι, οπως ακριβως πρεπει να γινουν ολοι οι κοτσαδόροι αποσπώμενοι....

αληθεια αυτους γιατι δεν τους κυνηγαει ποτε το κρατος... την αυθαιρεσια εννοω...

nasosR
12/09/2010, 10:36
για τα ΧΕΝΟΝ σε μηχανη τι αποψη εχετε;:wave2:
εγω προσωπικα ειμαι υπερ γιατι γινεσε καλυτερα αντιληπτος......

relis
12/09/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmitsiakis
ποιος λεει οτι τα κινεζικα δεν ειναι τα γνησια? ? ?

Απλα πρεπει να καταλαβουμε οτι αφου τα βαζουμε πρεπει να τα ρυθμισουμε τουλαχιστον.

Και προς Θεου ρε μαλακες με μικρη σκαλα μονο δεν γινεται η νυχτα μερα. Χαμηλωστε τα!


+1000

reinmeister
12/09/2010, 10:39
οσοι κακοσχολιασατε τις ξεταπωτες το μπαιρνετε...:p :p :p

fz6man
12/09/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasosR
για τα ΧΕΝΟΝ σε μηχανη τι αποψη εχετε;:wave2:
εγω προσωπικα ειμαι υπερ γιατι γινεσε καλυτερα αντιληπτος......

αυτο το σκεπτικο να μην είχατε.. με τα κανονικα φωτα δεν εισαι αντιλιπτος αλλα είσαι με τα τυπου ξενον?? αμα ο απεναντι τυφλωθει
γιατι σαν καγκουρας Ελληνας θα φωτιζουν το φεγγαρι και πέσει πάνω σου το εχεις σκεφτει?

Λεωνίδας
12/09/2010, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οσοι κακοσχολιασατε τις ξεταπωτες το μπαιρνετε...:p :p :p ναι, ε ...?
έλα σε μισή ώρα στου πράκτορα να στην ταπώσω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

chr1skap
12/09/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οσοι κακοσχολιασατε τις ξεταπωτες το μπαιρνετε...:p :p :p

:a18: :beer: :a23: :a08:

nasosR
12/09/2010, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
αυτο το σκεπτικο να μην είχατε.. με τα κανονικα φωτα δεν εισαι αντιλιπτος αλλα είσαι με τα τυπου ξενον?? αμα ο απεναντι τυφλωθει
γιατι σαν καγκουρας Ελληνας θα φωτιζουν το φεγγαρι και πέσει πάνω σου το εχεις σκεφτει?


σιγουρα εισαι αντιληπτος και με κανονικα φωτα αλλα σκεψου λιγο το μεσημερι μεσα στην κινηση θελει ο οδηγος του κουτιου να αλλαξει λωριδα ενα λευκο φως στον καθρεφτη του τραβα το ματι ....


σιγουρα παντως δεν μιλαω για ΧΕΝΟΝ αρυθμιστα ε.... ακομα και στην μηχανη οταν τα τοποθετεις υπαρχει η δυνατοτητα ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ να τα ρυθμισεις....:wave2:

fz6man
12/09/2010, 10:59
μεσοβεζικες λυσεις οτι και να τα κανεις αμα δεν ειναι το φαναρι και ο καθρεφτης ο σωστος αμα δε εχει πλυστικο και μοτερακι να ρυθμιζει μην τα βαζεις καθολου καλυτερα να κανεις το φαναρι να αναβουν και τα 2 αν ειναι μονοφθαλμο η με εναν ενυσχιτη φωτων και μεγαλυτερα καλωδια + καλυτερες λαμπες ...

reinmeister
12/09/2010, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
ναι, ε ...?
έλα σε μισή ώρα στου πράκτορα να στην ταπώσω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εγω να ρθω...εσυ τολμας να το πλησιασεις απο πισω ενω δουλευει?:lol: :lol: :lol:

Λεωνίδας
12/09/2010, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω να ρθω...εσυ τολμας να το πλησιασεις απο πισω ενω δουλευει?:lol: :lol: :lol: :a7: :a7: θα δουλεύει ?

reinmeister
12/09/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
:a7: :a7: θα δουλεύει ?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

επι του θεματος ζινον...

ρε παιδια...μηπως...λεω μηπως παραεχετε γινει καλομαθημενοι? εγω μια ζωη με τα μαμα φωτα στα μηχανακια μου ημουν μια χαρα...σιγουρα καποιες φορες σε ερημικους δρομους,θα θελα κατι παραπανω,αλλα ρε σεις μεσα στην πολη και με σβηστα μια χαρα βλεπει κανεις...

τι να πω...ισως εγω το βλεπω αλλιως...

mikros boudas
12/09/2010, 12:20
βασικα πιστευω πως τα ζηνον δεν ειναι τοσο απαραιτητα οσο λεγεται...δλδ καλυτερερη δουλεια απο αποψη προστασιας θα κανει μια εξατμιση παρα τα φωτα(ακουγεσαι,μπορει να μη σε δουν επειδη δε κοιτανε ολοι,ομως ολοι ακουνε)+πως για να κανεις σωστη δουλεια θες πολλα λεφτα...ειδικα σε αμαξια,εκτος απο ασχημα,τα ξενον χωρις ειδικο προβολακι δε δουλευον και σωστα...οπως ειπε και ο ρειμειστερ,εκτος πολης ισως να χρειαζεται κατι αλλα δεν αξιζει η μετατροπη

WebDevGr
12/09/2010, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
σ' αυτούς με τις ξετάπωτες εξατμίσεις να ρίξουμε 300άρα :confused: :evil:

(τους δικυκλιστές εννοώ)

Εννοείται και σε αυτούς!!! και γενικά σε όσους θεωρούν τον δρόμο τσιφλίκι τους και αδιαφορούν για όσους είναι δίπλα τους...

tifoso4ever
12/09/2010, 12:49
Τα XENON ΔΕΝ κανει να τοποθετουνται σε συμβατικους προβολεις , ειτε αυτοκινητων, ειτε μοτοσυκλετων...
Οσο και να τα ρυθμισεις, κατεβασεις " τερμα κατω" κλπ κλπ, παντα θα στραβωνουν λογω διαχεουσας δεσμης...
Επειδη ειναι καποιοι κομπλεξικοι ή / και τυφλοι, την πληρωνουν ολοι οι αλλοι...
Και αυτο το "για να με βλεπουν" ειναι τραγικα ηλιθιο...

Κατι τυπακια με σκουτεροβεστρομοτρανζαλποτιντιεμακια, την ακουσαν ασχημα οταν τους εβαλα χερι στο δρομο, αλλα δεν νομιζω οτι αλλαξαν κατι στο μηχανακι τους, γιατι συνεχιζω να βλεπω καθημερινα τετοιους γελοιους, που στραβωνουν τους παντες, κι εγω συνεχιζω (και θα συνεχισω) τα μπινελικια...

thePrince
12/09/2010, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasosR
για τα ΧΕΝΟΝ σε μηχανη τι αποψη εχετε;:wave2:
εγω προσωπικα ειμαι υπερ γιατι γινεσε καλυτερα αντιληπτος......
Δεν υπάρχουν XENON για μηχανές.-

moutoulos
12/09/2010, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nasosR
για τα ΧΕΝΟΝ σε μηχανη τι αποψη εχετε;:wave2:
εγω προσωπικα ειμαι υπερ γιατι γινεσε καλυτερα αντιληπτος......

Σωστό, επειδή τους στραβώνεις ...

Για να γίνεσαι αντιληπτός βάλε και 2 βουβουζέλες πάνω με πεπιεσμένο αέρα να βαράνε μόνιμα,
για να σε καταλαβαίνουν, ακόμα και αν δεν σε βλέπουν ... :lol:

Αμφίσημος
12/09/2010, 13:21
Απαράδεκτα φώτα σε συμβατικό φανάρι. Απλά όπως προείπατε η δέσμη (λόγω της αρχιτεκτονικής του κλασσικού φαναριού) προκαλεί έντονη διάχυση του φωτός η οποία είναι ενοχλητική / επικίνδυνη απλά και ξεκάθαρα.
Στην αρχή νόμιζα πως ο οδηγός δεν θα είχε αντιληφθεί το 'στράβωμα΄που προκαλεί αλλά πια είμαι σίγουρος για το αντίθετο.
-Να με βλέπουν, λέει... Τι μύθος!
Αν είναι βάλε την μεγάλη σκάλα και προχώρα αδερφέ μου!
Τα Xenon είναι και γαμώ τις τεχνολογίες αλλά κι εδώ ξανά υπερβάλλαμε...

Buenaventura
12/09/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οσοι κακοσχολιασατε τις ξεταπωτες το μπαιρνετε...:p :p :p

+1000

Loud pipes enhance safety.

Το λενε και οι Αμερικανοι...:wacko:

dmf
12/09/2010, 13:50
Εγω που αγορασα τη μηχανη με xenon τί κανω; :confused: Και εχει και στις 2 σκαλες. Αλλα ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε οτι αυτα που εχει βαλει δεν τυφλωνουν.
Αν θυμαμαι καλα ανοιγονται κατι τρυπες για να μπουν οι πιο μεγαλες λαμπες. Πώς θα βαλω παλι τις κανονικες; :confused:

georgio
12/09/2010, 14:51
Τροχαίο δυστύχημα στην Αττική οδό

Τροχαίο δυστύχημα σημειώθηκε χθες τα ξημερώματα, επί της Αττικής οδού, από το αεροδρόμιο με κατεύθυνση προς την Ελευσίνα.

Μια 36χρονη οδηγός προσέκρουσε σε φορτηγάκι των Αττικών Διαδρομών Α.Ε.

Συγκεκριμένα, το φορτηγάκι βρισκόταν ακινητοποιημένο στην αριστερή λωρίδα, ενώ υπήρχαν φωτεινές ενδείξεις προς αποφυγήν ατυχήματος αλλά και πλαστικοί κώνοι.

Στη συνέχεια, παρέσυρε 3 πεζούς εργάτες που πραγματοποιούσαν εργασίες, οι δύο εξ αυτών, 45 και 23 ετών αντίστοιχα, τραυματίστηκαν θανάσιμα, ενώ η οδηγός όπως και ένας ακόμη 45χρονος εργάτης μεταφέρθηκαν με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο νοσοκομείο.

Πηγή (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=172259&cid=4)


Διάβασα το ένα, διάβασα και το άλλο, ο δήμος δεν ποτίζει και κάτι λουλούδια που έχουμε εδώ, αλλά εντάξει, υπάρχει και ένας συντελεστής βαρύτητας για το κάθε πράγμα.

Ναι σύμφωνοι, είναι ενοχλητικό, ίσως και επικίνδυνο, αλλά αλήθεια πόσους έχουμε θρηνήσει από τα xenon;; Μου φαίνεται αστείο το πόσο τρομερό σας φαίνεται τη στιγμή που τα κόκκινα είναι "more like guidelines than actual rules".

Προφανώς και πρέπει να υπάρξει αστυνόμευση επιτέλους και για τα xenon, και για τα ομίχλης που όλοι τα ανάβουν για να πάνε Καλλιθέα-Άλιμο, αλλά κανένας όταν ανεβαίνει στο χιονοδρομικό με καιρό, εκεί που πραγματικά χρειάζονται, και για τα φυμέ κλπ. Αλλά ας αρχίσουμε με το κόκκινο για να ζήσουμε και μετά βλέπουμε και τα φώτα και τις εξατμίσεις και τα ηχοσυστήματα και το αυτόματο πότισμα.

Επίσης για τα φώτα θα συμφωνήσω με τον Rein. Τι διάολο, όλοι νυχτερινές αναβάσεις κάνουν και θέλουν τα φώτα από το ΟΑΚΑ;; Εξάλλου τα μεσαία δεν είναι για να βλέπει ο οδηγός. Κυρίως είναι για να σε βλέπουν τα άλλα οχήματα, για αυτό λέγονται και διασταυρώσεως. Αυτά που είναι για να βλέπεις εσύ είναι τα μεγάλα (πορείας) και κανονικά μέσα στην πόλη δεν χρειάζονται.
Προσωπικά το βράδυ, όταν είμαι πρώτος σε δρόμο "προτεραιότητας", τα ανάβω με όποιο όχημα και αν είμαι, ώστε αυξήσω τις πιθανότητες να μην βγει κανένας από κάθετο.

Volo
23/09/2010, 19:50
Εγώ σκέφτομαι αν ποτέ αρχίσουν να εφαρμόζονται οι νόμοι στην Ελλάδα τι έχει να γίνει.

9 στους 10 παράνομοι είναι και δεν διαχωρίζω λίγο ή πολύ παράνομος...
Ξετάπωτες εξατμίσεις, μηχανές χωρίς πινακίδες και καθρέπτες, κράνοι, ζώνες, κινητά, κοτσαδόροι,
αυτοκίνητα που καίνε μαζούτ, τζιπ σε στυλ BIG FOOT που άμα τρακάρεις μαζί τους
θα σε περάσουν από πάνω, ηχοσυστήματα που νομίζεις ότι θα σπάσουν τα τζάμια και πόσα άλλα
Και μιλάμε μόνο για τον ΚΟΚ τώρα. Αλλά από τη στιγμή που ΔΕΝ σε γράφουν, που δεν σου παίρνουν
το δίπλωμα, που σε αφήνουν έτσι τότε αυτά θα βλέπουμε.
Τι νομίζετε ότι θα στηριζόμαστε στο φιλότιμο του καθενός? 1 στους 10 έχει φιλότιμο :(
Πόσα μαλακισμένα με μηχανές βλέπω να κινούνται με τις μοτο πάνω στα πεζοδρόμια
και μερικοί σου την λένε κιόλας που τους κόβεις το δρόμο.

Bowleno
23/09/2010, 20:56
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
[B] ολοι,ομως ολοι ακουνε)


καλά μην παίρνεις και όρκο...:rolleyes:

εγω θεόκουφος είμαι και τα μάτια μου δουλευουν τριπλές υπερωρίες και ως τώρα εχω προλάβει κατι τρελές καταστάσεις...

με τα ζήνον όμως; και κουφός και να με στραβώσει ο άλλος από απέναντι; την κάτσαμε την βάρκα :p

KAGOURO
24/09/2010, 15:55
Aν δεν κοπούν κώλοι δεν γίνεται τίποτα.....! Απλά πρέπει να κοπούν σε όλα τα επίπεδα κι όχι μόνο οι χαμηλόκωλοι:cool:

balakia
24/09/2010, 17:56
Να σε ρωτήσω κάτι? Αφού οδηγάς με τα φώτα τέρμα κάτω για να μην στραβώνεις, τι κερδίζεις με τα xenon που έχεις βάλει? :confused: [/B][/QUOTE]
βλεπης το βραδυ με βροχη!(αφηστε την πολη και βγειτε λιγο παραεξω)

xrlantz
24/09/2010, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
σ' αυτούς με τις ξετάπωτες εξατμίσεις να ρίξουμε 300άρα :confused: :evil:

(τους δικυκλιστές εννοώ)

+750

παρότι υπήρξα και εγώ άνευ τάπας για 2 μήνες.

poolmaster
24/09/2010, 19:17
Και όμως υπάρχουν φώτα ξένου για μηχανές. Είναι τα λεγόμενα projectors τα οποία δεν χρησιμοποιούν καθόλου τον καθρέπτη του φαναριού, ειναι μια ενιαἰα μονάδα λάμπας και καθρέπτη που μπαίνει μέσα στο φανάρι. xenon (http://www.youtube.com/watch?v=i-NkMRczrmo&feature=related)

GiannisBlessed
24/09/2010, 21:00
γαματα!!:ninja:
φαινεται χαρακτηριστικα στην δεσμη που "πεταει"
πως την κοβει μαχαιρι μετα απο ενα υψος.:beer:

orizontas
25/09/2010, 00:11
ξενον και οχι ζινον ....:nono:

takis-kk
25/09/2010, 02:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
ξενον και οχι ζινον ....:nono:


Μάθημα ορθής γραφής απο τον orizontas?

:rotflmao:

Νάσαι καλά βρε .. Πλάκα σου κάνω !

Africaptan
21/10/2010, 09:16
[SIZE=4]
Θανατος στα XENON !!!!!!

XTakias
30/10/2010, 14:09
Πω πω και νόμιζα πως είμαι παράξενος τόσο καιρό.
Έχετε δίκιο 100% γι αυτά τα φώτα. Ειδικά κάτι νεόπλουτοι τύποι με καγιέν που κολλούν πίσω σου για να σου δείξουν πως είναι γρήγοροι με τη μαούνα, έχει ως αποτέλεσμα να μην βλέπεις ούτε τη μύτη σου. Κλείνεις καθρέφτες, βάζεις γυαλιά(και ας είναι 3 τη νύχτα) αλλά και πάλι δεν βλέπεις τίποτα.
Σμαρτάκια δε με ξένον φέγγουν μόνο στον ουρανό και ποτέ στην ευθεία η το δρόμο.
Επειδή οδηγώ αυτοκίνητο(χωρίς ξένον) κάθε φορά που κάγκουρας με ξένον κολλάει από πίσω, κοιτάω τον καθρέφτη και αρχίζω να "ψέλνω". Μετά από κάνα πεντάλεπτο απομακρύνονται.

Επίσης πλην των Xenon οι τύποι με τα προβολάκια ομίχλης....είναι ένα ακόμη πικρό κεφάλαιο. Ο συνδυασμός δε...καταλαβαίνετε...
Ένα γνωστό μου πάντως με άφτερμάρκετ φώτα που με ακολουθούσε και με στράβωνε για κάνα μισάωρο, τον έπεισα να επιστρέψει στα νορμάλ.

DAYMAN
30/10/2010, 14:27
Με τα προβολακια ομίχλης ειναι τεραστιο θεμα.Ξεχνιεμαι και νομιζω οτι ζω στην Σκωτια η΄Αλπεις με ολους τους χαζους ελληνες που πατανε κουμπάκια στο κουτι που οδηγούν.Ελεος!!!

XTakias
30/10/2010, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Με τα προβολακια ομίχλης ειναι τεραστιο θεμα.Ξεχνιεμαι και νομιζω οτι ζω στην Σκωτια η΄Αλπεις με ολους τους χαζους ελληνες που πατανε κουμπάκια στο κουτι που οδηγούν.Ελεος!!!


και όταν έχει ομίχλη(δύο τρεις φορές που το έχω δει με τα μάτια μου), σχεδόν όλοι έχουν κλειστά τα προβολάκια!!!!

mikros boudas
30/10/2010, 14:58
οι θεοι ειναι αυτοι που αναβουν και το πισω προβολακι:rotflmao: :rotflmao:

dmf
30/10/2010, 15:02
μια φορα που ημουν στο εξωτερικο (Γερμανια), ημουν στο αμαξι του ξαδερφου μου, και απ'οτι φαινεται ειχε αναψει κατα λαθος τα φωτα ομιχλης. Τον σταματησαν οι μπατσοι στο δρομο, και του λενε το ξερετε οτι ειναι επικινδυνο για τους αλλους οδηγους να εχετε αναμμενα τα φωτα ομιχλης χωρις λογο; Τους λεει αυτος δεν το καταλαβα οτι τα ειχα αναμμενα και οτι δεν το εκανε σκοπιμα.
Τελος παντων του την χαρισανε, αλλα μου εκανε εντυπωση που τον σταματησαν μονο για αυτο. Ουτε αδεια ουτε διπλωμα ζητησαν :eyepop: