PDA

View Full Version : Δύο ανατριχιαστικά video



sapila racing
12/09/2010, 13:42
Στο πρώτο ο αναβάτης του R1 την γλυτώνει πολύ φτηνά, λόγω ικανοτήτων και κολοφαρδίας.

http://www.youtube.com/watch?v=Jdq46lIVm4M&feature=player_embedded

Στο δεύτερο ο αναβάτης δεν την γλυτώνει την στούκα και πολύ φοβάμαι και την ζωή του. Ειναι κλασσική περίπτωση target fixation. Με το που είδε το αυτοκίνητο πήγε κατ ευθείαν απανω του. Ελπίζω να την γλύτωσε με τραυματισμό, δεν βρήκα αλλες πληροφορίες.
Ειναι άγρια φάση κι ας μην εχει αίματα κλπ, και είναι τραβηγμένο απο καμερα του αναβάτη καθώς και απο φίλο του που ακολουθούσε.
Μην κοιτάτε ποτέ κατ ευθείαν στον κίνδυνο!

http://www.liveleak.com/view?i=4a0_1281385419
Δεν τα βάζω για να περνάμε την ώρα μας βλέποντας στούκες, αλλά προς γνώσιν και συμμόρφωσιν... :sick:

Red Rider
12/09/2010, 13:54
Στο δευτερο βιντεο,η αντιδραση του ειναι -πιστευω- θεμα εμπειριας.. Ελαχιστη δηλαδη.

H.A.Balafoutre
12/09/2010, 13:56
Αφήστε στον εαυτό σας αλλά και στον πλησίον σας το περιθόριο του λάθους, ίσως αποδειχθεί σωτήριο.

Akatanomastos
12/09/2010, 14:06
στο 1ο βιντεο

πειτε μου οτι δεν φταιει ο μηχανοβιος που παει σαν κερατας:sick:

BLiTzER
12/09/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
στο 1ο βιντεο

πειτε μου οτι δεν φταιει ο μηχανοβιος που παει σαν κερατας:sick:

Πιθανό, αλλά μακάρι όλοι οι μοτοσυκλετιστές να είχαν τη δική του αντίδραση. Όσο τυχερός και να ήταν, ο τύπος έχει μεγάλα αρχίδια (παρέα με αντανακλαστικά).



Αρχικά δημιουργήθηκε από Red Rider
Στο δευτερο βιντεο,η αντιδραση του ειναι -πιστευω- θεμα εμπειριας.. Ελαχιστη δηλαδη.

Προκάλεσε ατύχημα από το τίποτα. Δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος να συμβεί αυτό. Δεν κινδύνευσε ούτε στιγμή.

Akatanomastos
12/09/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Πιθανό, αλλά μακάρι όλοι οι μοτοσυκλετιστές να είχαν τη δική του αντίδραση. Όσο τυχερός και να ήταν, ο τύπος έχει μεγάλα αρχίδια (παρέα με αντανακλαστικά).




ωπα

να κανω μια μικρη διορθωση

που ξεχασα..



"φταιει ΚΑΙ ο μηχανοβιος"

οχι μονο αυτος

BLiTzER
12/09/2010, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ωπα

να κανω μια μικρη διορθωση

που ξεχασα..



"φταιει ΚΑΙ ο μηχανοβιος"

οχι μονο αυτος

Αν και ξέρετε ότι γενικά δεν κατακρίνω την ταχύτητα στο δρόμο, η αλήθεια είναι ότι παίζει να φταίει μόνο αυτός. Είναι πάνω σε στροφή, τρέχει, ίσως ο αυτοκινητιστής δεν τον είδε ποτέ (αν είναι νόμιμο να βγεις στο συγκεκριμένο σημείο). Αυτά.

Cpt. Haddock
12/09/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Αν και ξέρετε ότι γενικά δεν κατακρίνω την ταχύτητα στο δρόμο, η αλήθεια είναι ότι παίζει να φταίει μόνο αυτός. Είναι πάνω σε στροφή, τρέχει, ίσως ο αυτοκινητιστής δεν τον είδε ποτέ (αν είναι νόμιμο να βγεις στο συγκεκριμένο σημείο). Αυτά.

Εαν είδα καλά, εκει που αποφεύγει το αυτοκίνητο, φαινονται κατω διαγραμμίσεις που μοιαζουν με διασταύρωση

Akatanomastos
12/09/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Αν και ξέρετε ότι γενικά δεν κατακρίνω την ταχύτητα στο δρόμο, η αλήθεια είναι ότι παίζει να φταίει μόνο αυτός. Είναι πάνω σε στροφή, τρέχει, ίσως ο αυτοκινητιστής δεν τον είδε ποτέ (αν είναι νόμιμο να βγεις στο συγκεκριμένο σημείο). Αυτά.
ναι ναι

συζηταμε ΜΟΝΟ αν επιτρεπεται αυτο που κανει ο αυτοκινηστης(νομιζω πως ναι)

λεω οτι δεν φταιει μονο ο μοτός κυριως για το τυπικο κομματι του στοπ που εχει ο αλλος.


εντιτ, κακως δεν κατακρινεις την ταχυτητα στους δρομους, αφου βλεπεις τα αποτελεσματα..

georgio
12/09/2010, 14:24
Το πρώτο έχει ξαναμπεί, προφανώς όταν πας τάπα φταις κι εσύ. Αν ήμουν στη θέση του προσωπικά πιστεύω θα είχα σκάσει πάνω στο αμάξι, αλλά μετά αποκλείεται να ζητούσα τα ρέστα...

Για το δεύτερο, όπως είπε και ο BLiTzERR, ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ!

Μόνος του σήκωσε το μηχανάκι και βγήκε αντίθετο και καρφώθηκε μετωπική με το αμάξι. Απλά θα έστριβε και θα έφευγε όπως ο μπροστινός του. Το αμάξι εννοείται ότι δεν φταίει και δεν νομίζω ότι μπορούσε να κάνει και τίποτα...

Τι target fixation κλπ; Δηλαδή κάθε φορά που βλέπουμε κάποιον στο αντίθετο πάμε πάνω του;
Εγώ ήξερα ότι είναι αν σου βγει κανένα σκυλί, και αντί εσύ να δεις το χώρο που έχεις δεξιά ή αριστερά πας και καρφώνεσαι πάνω στο σκύλο.

georgio
12/09/2010, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
[...]
λεω οτι δεν φταιει μονο ο μοτός κυριως για το τυπικο κομματι του στοπ που εχει ο αλλος.


Δηλαδή μπορείς να ρίξεις ευθύνη στον οδηγό του αυτοκινήτου;;

Ποιο τυπικό κομμάτι κλπ;;; Σκέψου τι έβλεπε, ήταν δεξιά η στροφή για τη μηχανή οπότε είχε λιγότερα μέτρα που θα μπορούσε να τον δει το αυτοκίνητο.

Εγώ αν ήθελα να τρέξω σε εκείνο το σημείο, θα έμπαινα στη στροφή και στην έξοδο της θα έκοβα, ξέροντας ότι υπάρχει διασταύρωση και αυτός που βγαίνει δεν έχει καλή ορατότητα. Λάθος σημείο για να βγεις τάπα από τη στροφή. Εννοείται ότι ξέρεις το δρόμο που τρέχεις...

Akatanomastos
12/09/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
Δηλαδή μπορείς να ρίξεις ευθύνη στον οδηγό του αυτοκινήτου;;

Ποιο τυπικό κομμάτι κλπ;;; Σκέψου τι έβλεπε, ήταν δεξιά η στροφή για τη μηχανή οπότε είχε λιγότερα μέτρα που θα μπορούσε να τον δει το αυτοκίνητο.

Εγώ αν ήθελα να τρέξω σε εκείνο το σημείο, θα έμπαινα στη στροφή και στην έξοδο της θα έκοβα, ξέροντας ότι υπάρχει διασταύρωση και αυτός που βγαίνει δεν έχει καλή ορατότητα. Λάθος σημείο για να βγεις τάπα από τη στροφή. Εννοείται ότι ξέρεις το δρόμο που τρέχεις...

επισημως θα βγει ο αλλος φταιχτης

αυτο λεω

υπαρχει και αυτη η μερια σε ενα πιθανο ατυχημα

moutoulos
12/09/2010, 14:42
Στο πρώτο βίντεο φταίει αποκλειστικά και μόνο ο μοτοσικλετιστής. Η φωτό που έβαλα είναι απο την έξοδο της στροφής,
εκεί δηλαδή που αρχίζει να βλέπει ο οδηγός του αυτοκινήτου, αν έρχεται άλλος ...
Αν ο μοτοσικλετιστής έρχεται με 200 ούτε να ξαναμπεί δεν προλαβαίνει το αμάξι. Η όλη απόσταση, δεν την κόβω να είναι πάνω απο 100-150μ.






209517

moutoulos
12/09/2010, 14:48
Θέλω να πω οτι μερικοί απο μας κυνηγάνε το χάρο, δεν τους κυνηγά αυτός, όπως αυτός εδώ. (http://www.youtube.com/watch?v=ZsOOccLv6vg&feature=related)

jimmis5
12/09/2010, 14:50
To πρωτο ειχε τρομερη εμπειρια και τυχη.Το δευτερο τι να πω απλα τραγικος ο τυπος αν και ο ΙΧ ερχεται αρκετα αργα το μηχανακι πεταει στον αερα.Μου θυμισε το πιο τρομακτικο βιντεο που ειχα δει με την στουκα τον 2 μηχανων που δεν εκανε κανενας τιποτα τα χιλιομετρα βεβαια ηταν πολλα
http://www.youtube.com/watch?v=MzMgJLTj0P4

BLiTzER
12/09/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos

εντιτ, κακως δεν κατακρινεις την ταχυτητα στους δρομους, αφου βλεπεις τα αποτελεσματα..

Ναι, μεν, αλλά για μένα η οδήγηση είναι κάτι παραπάνω από ανάγκη. Όχι ότι δε σέβομαι τη ζωή μου, σαφώς, αλλά... δε μπορώ να σου εξηγήσω αν δεν το καταλαβαίνεις ήδη... Έχω πάντα όρια, αλλά μάλλον ξεπερνούν αυτά των politically correct τύπων εδώ μέσα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
ξέροντας ότι υπάρχει διασταύρωση και αυτός που βγαίνει δεν έχει καλή ορατότητα. Λάθος σημείο για να βγεις τάπα από τη στροφή. Εννοείται ότι ξέρεις το δρόμο που τρέχεις...

Αυτό. Δεν έχει καμία δικαιολογία ο μοτοσυκλετιστής. Απλά σεβασμός για την αντίδρασή του.

moutoulos
12/09/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
To πρωτο ειχε τρομερη εμπειρια και τυχη.

Εμπειρία δεν θα το έλεγα, ψυχραιμία ναι. Τώρα βέβαια θα μου πείς το ένα, είναι προέκταση του άλλου.
Όσο για την τύχη, ναι ήταν τυχερός, γιατί αν ο οδηγός του κουτιού πάταγε περισσότερο γκάζι να φύγει,
θα είχε "καρφωθεί".

BLiTzER
12/09/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos
Όσο για την τύχη, ναι ήταν τυχερός, γιατί αν ο οδηγός του
κουτιού πάταγε περισσότερο γκάζι να φύγει, θα είχε "καρφωθεί".

Ή μπορεί να έκοβε δεξιά. Δεν ήταν τυχαίο αυτό που έκανε. Πάτησε φρένα για μισό δευτερόλεπτο, εκτίμησε την κατάσταση, έκοψε αριστερά. Όλα αυτά μέσα σε ένα δευτερόλεπτο.

georgio
12/09/2010, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
επισημως θα βγει ο αλλος φταιχτης
[...]

Αυτό ακριβώς λέω, τι επισήμως και ανεπισήμως, οι επισημότητες μας μάραναν.

Τα πράγματα είναι απλά, έβαλε την εικόνα ο moutoulos το αυτοκίνητο βλέπει μέχρι λίγο πριν από εκεί που είναι η μηχανή στη φωτό, δεν βλέπει τίποτα και ξεκινάει. Πόσο χρόνο θέλει για να διασχίσει κάθετα το δρόμο και πόσο χρόνο κάνει η μηχανή που βρίσκεται ελάχιστα εκτός του οπτικού πεδίου του αυτοκινήτου για να καλύψει την απόσταση μέχρι τη διασταύρωση.

Εάν ο δεύτερος χρόνος είναι μικρότερος του πρώτου τότε bye-bye biker boy και φταις εσύ και μόνο.

Αν ήμουν στη μηχανή και πέρναγα έτσι θα έλεγα "τι έκανα ο μ@λ@κ@ς" και αν ήμουν στο αμάξι και πέρναγε μπροστά μου στο ένα μέτρο τάπα θα έλεγα "τι έκανε ο μ@λ@κ@ς".


Για το βίντεο του jimmis5 φταίει αυτός από τον οποίο βλέπουμε. Προσπερνάει πάνω σε δεξιά στροφή, δεν βλέπει χριστό, αποφεύγει τους πρώτους, ψιλοτρομάζει μάλλον και χαλάει τη γραμμή του, μπορεί και η στροφή να έκλεινε περισσότερο από όσο υπολόγισε και ανοίγει την τροχιά του βγαίνοντας στο αντίθετο. 100% αυτός, και χτυπάει και τον άλλον άνθρωπο που δεν έφταιγε σε τίποτα.

Απλά πράγματα είναι, δεν είναι πυρηνική φυσική, τουλάχιστον εγώ έτσι τα βλέπω. Υπάρχει συγκεκριμένο σημείο στο οποίο γίνεται το λάθος. Και όταν τρέχεις δεν έχεις περιθώρια να διορθώσεις το λάθος, είτε το δικό σου είτε του άλλου.

moutoulos
12/09/2010, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Ή μπορεί να έκοβε δεξιά. Δεν ήταν τυχαίο αυτό που έκανε. Πάτησε φρένα για μισό δευτερόλεπτο, εκτίμησε την κατάσταση, έκοψε αριστερά. Όλα αυτά μέσα σε ένα δευτερόλεπτο.

Δηλαδή το θέμα είναι απο που θα περάσει με τα όσα χιλιόμετρα?, και αν έβγαινε τράκτορας με ρυμούρκα?,
απο που θα πέρναγε ?, απο κάτω?.

Είπαμε στάθηκε τυχερός ..., την επόμενη φορά η τύχη, μπορεί να έχει πάρει άδεια, και να λείπει.

BLiTzER
12/09/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos
Δηλαδή το θέμα είναι απο που θα περάσει με τα όσα χιλιόμετρα?, και αν έβγαινε τράκτορας με ρυμούρκα?,
απο που θα πέρναγε ?, απο κάτω?.

Είπαμε στάθηκε τυχερός ..., την επόμενη φορά η τύχη, μπορεί να έχει πάρει άδεια, και να λείπει.

Τώρα το έθεσες καλύτερα. Μαζί σου, το είπα από το πρώτο ποστ. Απλά ήταν κάτι πολύ παραπάνω από σκέτη τύχη.

pilotos_xtreme
12/09/2010, 15:20
στο πρωτο βιντεο ειλικρινα θα πρεπε το παλικαρι να κατεβει,να βαλει μοτο στο σταντ , να αναψει ενα τσιγαρο κ μετα να παει στη κοντινοτερη εκκλησια.
πραγματι εκανε το πιο σωστο πραγμα της ζωης του στο συγκεκριμενο βιντεο.
αλλα οταν πας ταπα σε δημοσιο δρομο,οταν πας στο οριο , τοτε να εισαι 100/100 σιγουρος οτι θα σου πεταχτει ενασ,δυο ,τρεις δε ξερω ποσοι μπροστα σου .

πραγματικα ο οδηγος του αυτοκινητου πρεπει να λυποθιμισε μετα δε παιζει,να παρατησε το αμαξι κ να πηγε με τα ποδια.


στο 2ο βιντεο ,απλα ειναια υτο που λεμε,αν δε κοιτας εκει που θες να πας ,θα πας εκει που κοιτας.


σαπιλα μας πηδιξες μεσημεριατικα με αυτα τα βιντεο αδελφε

moutoulos
12/09/2010, 15:20
Γιώργο σαφώς και ήταν κάτι παραπάνω (εμπειρία/ψυχραιμία), αλλά δεν στηριζόμαστε πάντα σε αυτό, ειδικά στο οδικό δίκτυο.
Στη πίστα ναι ...

Ktm.Prestige
12/09/2010, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos
Θέλω να πω οτι μερικοί απο μας κυνηγάνε το χάρο, δεν τους κυνηγά αυτός, όπως αυτός εδώ. (http://www.youtube.com/watch?v=ZsOOccLv6vg&feature=related)

Καλά αυτός είναι μαλάκας!!
Όχι μόνο πάει για αυτοκτονία αλλά πάει να σκοτώσει και άλλους.
:nono:

sergiosm
12/09/2010, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από moutoulos
Στο πρώτο βίντεο φταίει αποκλειστικά και μόνο ο μοτοσικλετιστής. Η φωτό που έβαλα είναι απο την έξοδο της στροφής,
εκεί δηλαδή που αρχίζει να βλέπει ο οδηγός του αυτοκινήτου, αν έρχεται άλλος ...
Αν ο μοτοσικλετιστής έρχεται με 200 ούτε να ξαναμπεί δεν προλαβαίνει το αμάξι. Η όλη απόσταση, δεν την κόβω να είναι πάνω απο 100-150μ.


έτσι ακριβώς

Μ' αρέσει που το συζητάμε κιόλας ...

:wave2:

p@nos
12/09/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
έτσι ακριβώς

Μ' αρέσει που το συζητάμε κιόλας ...

:wave2:


η συζητηση εχει ξαναγινει...ολοι επεμεναν μαλιστα πως το αμαξι φταιει:uplate:

Anritsu
12/09/2010, 19:00
Στο πρώτο βίντεο του Σαπίλα απορώ με τον αναβάτη . Εμένα θα μου είχανε κοπεί τα γόνατα από την τρομάρα και θα κατεβαίνα κάνα μισάωρο να ηρεμήσω . Αυτός επιτάχυνε σαν να μην έγινε τπτ .
Στο 2ο τι να πω , ούτε πολλά χλμ φαίνεται να έχει ούτε στροφή εκεί έχει ζόρικη ιδιαιτέρα . Κρίμα

:rolleyes:

sergiosm
12/09/2010, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
η συζητηση εχει ξαναγινει...ολοι επεμεναν μαλιστα πως το αμαξι φταιει:uplate:


όχι όλοι ...

Ιznogood
12/09/2010, 19:46
Σιγουρα ο πρωτος ειχε πολυ τυχη αλλα ειχε και ικανοτητα. Θα παρατηρησετε προσεχτικα στο βιντεο οτι ενω στο 8''~9" ενω ανοιγει αμεσως μολις φανει το αυτοκ. στο πλανο κλεινει γκαζι που σημαινει οτι το βλεμμα του ηταν στο σωστο σημειο. Ειχε τη πληροφορια να αντιδρασει και παρα τον δισταγμο (πατησε για λιγο φρενο) πηρε τη σωστη αποφαση. Το ερωτημα ειναι αν μπορεις να εχεις τοση τυχη καθε μερα τρεχοντας ετσι.

andgeo
12/09/2010, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Αφήστε στον εαυτό σας αλλά και στον πλησίον σας το περιθόριο του λάθους, ίσως αποδειχθεί σωτήριο.

Η πιο σωστή κουβέντα !!! Πηγαίνοντας τάπα σε μη ελεγχόμενο περιβάλλον όπως είναι ο δημόσιος δρόμος , δεν αφήνεις κάνενα περιθώριο σε κανέναν από τους εμπλεκόμενους . Και μην ξεχνάμε ότι αν στούκαρε στο αυτοκίνητο , εκεί κοντά στην πόρτα του οδηγού , πολύ πιθανόν να είχαμε 2 θύτες/θύματα .

sergiosm
12/09/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
...πολύ πιθανόν να είχαμε 2 θύτες/θύματα .

:nono:


θα είχαμε ΔΥΟ θύματα και ΕΝΑΝ θύτη

andgeo
12/09/2010, 20:51
Αφού είπαμε ότι φταίνε και οι δύο . . . Ποσοτικό είναι το θέμα ;

BLiTzER
12/09/2010, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
η συζητηση εχει ξαναγινει...ολοι επεμεναν μαλιστα πως το αμαξι φταιει:uplate:

Αυτή, όχι, δεν έχει ξαναγίνει. Έχει γίνει παρόμοια, με άλλο βίντεο. Όλοι επέμεναν ότι έφταιγε το αμάξι, επειδή... μαντέψτε... έφταιγε το αμάξι. Εδώ δε φταίει.

sergiosm
12/09/2010, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Αφού είπαμε ότι φταίνε και οι δύο . . . Ποσοτικό είναι το θέμα ;


Δεν είπαμε, γιατί ΔΕΝ φταίνε και οι δύο, φταίει αποκλειστικά η μηχανή.

:wave2:

andgeo
12/09/2010, 23:55
Κοίτα λιγουλάκι φταίει και το τουτού μιας κια μπαίνει σε ΔΤΚ , προφανώς με κάποια σήμανση (ΣΤΟΠ) που πιθανότατα δεν φαίνεται στο βίντεο , αλλά το λογικό είναι ότι αν πηγαίνει η μηχανή με τα όσα μπορεί να μην προλάβει καν να τον δει και αφού έχει σταματήσει στο ΣΤΟΠ , ελέγξει και προχωρήσει . Πάντως σε περίπτωση ατυχήματος θα φέρει ευθύνη και ο κουτής . Τέσπα έτσι νομίζω δλδ , βέβαια την μεγάλη ευθύνη η μηχανή λόγω υπερβολικής ταχύτητας !!! Αυτά .

andgeo
13/09/2010, 00:03
Απόδειξη είναι και ο Κίτρινος Ρόμβος (Οδός Προτεραιότητας) στη μηχανή που του δίνει σαφώς προτεραιότητα .

aris_n
13/09/2010, 01:51
Sorry, αλλά απο πότε αυτός ο ΚΑΡΑεπαρχιακός δρόμος είναι Δρόμος Ταχείας Κυκλοφορίας;;; (ΔΤΚ που λες και εσύ) Το ΙΧ βγαίνει απο ένα δρόμο κανονικά, αφού στον κάθετο στον οποίο θέλει να μπεί, η γραμμή του δρόμου γίνεται διακεκομμένη. Επίσης, πατήστε pause στο βίντεο και βάλτε τον κέρσορα στο 9ο δευτερόλεπτο. Παρατηρείστε που βρίσκεται η μοτό. Επίσης, με στατικό ακόμα το βίντεο, βάλτε τον κέρσορα στο 10ο δευτερόλεπτο. Παρατηρείστε που είναι η μοτό και τέλος βάλτε με στατικό ακόμα το βίντεο, τον κέρσορα στον 11ο δευτερόλεπτο και παρατηρείστε που είναι η μοτό. Όλες αυτές οι αλλαγές στην θέση της μοτό έχουν γίνει μέσα σε ΔΥΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ. Μετά αφού έχετε κατα νού αυτά γράψτε οτι θέλετε.
ΥΓ. Τα κόβω ΣΥΡΙΖΑ αν ο δρόμος αυτός έχει όριο πάνω απο 40 άντε 50 χλμ/ω.

andgeo
13/09/2010, 03:16
Κάνε pause το video πριν την ώρα που αρχίζει να φαίνεται το τουτού να δεις το σηματάκι ... Κίτρινος Ρόμβος λέμε !!! Δεν είπα ότι έχει δίκιο με την ταχύτητα που πάει αλλά προταιρεότητητα έχει ...

aris_n
13/09/2010, 04:02
Φίλε μου άμα ξεκολάνε τα μούτρα του απο τα μπουλόνια της ζάντας, μετά ας πάει το φάντασμα του στον τύπο που βγήκε απο τα δεξιά και ας του πει "Είχα προτεραιότητα".
Δεν διαφωνώ οτι υπάρχει ο κίτρινος ρόμβος αλλά για εμένα ο κίτρινος ρόμβος που μένω στην Αμερική ξέρεις τι σημαίνει;;;;
"προσοχή τυφλοί έξοδοι δρόμων μπροστά"


209634

aris_n
13/09/2010, 04:13
Γενικά πάντως στις ΗΠΑ όλες οι προειδοποιητικές πινακίδες είτε είναι για έργα, είτε για πεζούς είτε για ποδήλατα είτε για κίνδυνο, ΔΕΝ είναι το γνωστό σηματάκι στην Ευρώπη με το τρίγωνο που έχει το κόκκινο περίγραμμα με το κίτρινο κέντρο. Εδώ είναι πάντα ένας κίτρινος ρόμβος (μέχρι και κόκκινοι ρόμβοι υπάρχουν) με το ανάλογο προειδοποιητικό μήνυμα. Για του λόγου το αληθές googlαρε "caution ahead signs" να δεις τί πινακίδες θα σου βγάλει στις εικόνες.
:wave2:

andgeo
13/09/2010, 06:02
Φίλε είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για το Ευρωπαικό σήμα Κίτρινος Ρόμβος με Λευκό περίγραμμα . Τελικά δεν έχει σημασία αλλά μη μου λέτε ότι μπαίνει τουτού κάθετα σε ΔΤΚ (Αν παρατηρήσεις και νωρίτερα στο βίντεο έχει μονή διακεκομένη γραμμή που σημαίνει και προσπέραση επιτρέπτεται και βέβαια κάποια ταχύτητα , όχι τα αστρονομικά 200+ που πάει ο τυπάς δίχως αύριο) και δεν φέρει έστω κάποια ευθύνη .

andgeo
13/09/2010, 06:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Αφήστε στον εαυτό σας αλλά και στον πλησίον σας το περιθόριο του λάθους, ίσως αποδειχθεί σωτήριο.

Ας διπλοκοουτάρω την πιο σωστή κουβέντα στο threadάκιον

aris_n
13/09/2010, 06:19
Επιμένεις δηλαδή οτι αυτός ο δρόμος είναι ταχείας κυκλοφορίας και το στηρίζεις στο οτι έχει κάπου πιο πρίν διακεκομμένη γραμμή. ΟΚ it all ads up που λένε και στο χωρίο μου, δεν είναι περίεργο που στην Ελλάδα έχουμε την πρώτη θέση σε τροχαία δυστυχήματα. Αν δεν βλέπεις οτι αυτό ο δρόμος είναι καραεπαρχιακός του κερατά (μην κοιτάς που έιναι σε άριστη κατάσταση και θυμίζει τις τραγικές Εθνικές μας οδούς ακόμα και σήμερα / μια λωρίδα ανα κατεύθυνση) i rest my case.

Φιλούμπες,
προφανώς και όσα γράφω δεν τα γράφω για να αντιπαρατεθώ μαζί σου αλλά μου είναι αδιανόητο να βλέπω αυτό το βίντεο και να βλέπω έστω και έναν να λέει "Ε κάπου φταίει και το αυτοκίνητο..."
Αν δεν αλλάξουμε αυτή την νοοτροπία οτι η μηχανή έχει πάντα δίκιο θα χάσουμε το μέτρημα απο νεκρούς (Αν δεν το έχουμε χάσει ήδη....)
:wave2: :beer:

aris_n
13/09/2010, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Ας διπλοκοουτάρω την πιο σωστή κουβέντα στο threadάκιον
Και όσον αφορά την πιο σωστή κουβέντα που λες στο θρεντάκιον...αυτό το λάθος που θα αποβεί σωτήριο ως προς τί ακριβώς θα αποβεί σωτήριο; 9/10 φορές η φάση που παίζεται στο βίντεο θα αποβεί θανατηφόρα, πρώτον για τον μοτοσυκλετιστή και κατα δεύτερον και για τον οδηγό του ΙΧ αν τον βρεί π.χ στην πόρτα. Ας υποθέσουμε οτι ο μοτοσυκλετιστής δεν φταίει. Ο μοτοσυκλετιστής στο χώμα και ο οδηγός στη φυλακή ή/και στο χώμα. Help me with the σωτήριον here.
Ας υποθέσουμε οτι ο μοτυσκλετιστής φταίει. Ο μοτοσυκλετιστής στο χώμα και ο οδηγός ή σε ψυχίατρο για το υπόλοιπο της ζωής του ή στο χώμα. Help me with the σωτήριο as well.
Σόρρυ που μακρηγορώ αλλά έχω πολύ γνωστό μου πρόσωπο που ενώ δεν έφταιγε σκότωσε άνθρωπο σε τροχαίο. Συνελήφθη, δικάστηκε και αθωώθηκε. Το αποτέλεσμα είναι ένας άνθρωπος στο χώμα και ο γνωστός μου ακόμα ανανεώνει τις συνταγές στο δρομοκαίτειο... έφυγε απο τη δουλειά του, χώρισε με τη γυναίκα του και όταν δεν είναι στο νοσοκομείο είναι στο Άγιο Όρος...
Αυτά απο μένα....:wave2:

byron
13/09/2010, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Δεν είπα ότι έχει δίκιο με την ταχύτητα που πάει αλλά προταιρεότητητα έχει ...

@@ καλαβρέζικα έχει. Συμφωνώ με τον aris_n, και δεν μπορώ να βρώ κανένα επιχείρημα για να στηρίξω τον μοτοσυκλετιστή. Το ότι έχει κίτρινο ρόμβο, SΤΟΡ, διακεκομένες γραμμές κλπ κλπ, ΔΕΝ σημαίνει ότι όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει τον δρόμο πρέπει να στείλει τους επιβάτες στην στροφή για να τσεκάρουν αν έρχεται με 150 m/sec ο Ρόσσι για να μην του χαλάσει το γυρολόγιο.

sergiosm
13/09/2010, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Τελικά δεν έχει σημασία αλλά μη μου λέτε ότι μπαίνει τουτού κάθετα σε ΔΤΚ (Αν παρατηρήσεις και νωρίτερα στο βίντεο έχει μονή διακεκομένη γραμμή που σημαίνει και προσπέραση επιτρέπτεται και βέβαια κάποια ταχύτητα , όχι τα αστρονομικά 200+ που πάει ο τυπάς δίχως αύριο) και δεν φέρει έστω κάποια ευθύνη .


Στο λέμε


Δεν ισχύει βέβαια πάντα. Αλλά εδώ ΙΣΧΥΕΙ.

sapila racing
13/09/2010, 08:38
Ρε παιδιά τι το συζητάτε κιόλας?
Ο άνθρωπος με το Fabia, σταμάτησε, κοίταξε και δεν είδα τίποτα, αλλά σε dt ηρθε o γρήγορος με 200+ και αν ηταν game over η φάση ο μόνος φταίχτης θα ηταν ο αναβάτης.

H.A.Balafoutre
13/09/2010, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Και όσον αφορά την πιο σωστή κουβέντα που λες στο θρεντάκιον...αυτό το λάθος που θα αποβεί σωτήριο ως προς τί ακριβώς θα αποβεί σωτήριο; 9/10 φορές η φάση που παίζεται στο βίντεο θα αποβεί θανατηφόρα, πρώτον για τον μοτοσυκλετιστή και κατα δεύτερον και για τον οδηγό του ΙΧ αν τον βρεί π.χ στην πόρτα. Ας υποθέσουμε οτι ο μοτοσυκλετιστής δεν φταίει. Ο μοτοσυκλετιστής στο χώμα και ο οδηγός στη φυλακή ή/και στο χώμα. Help me with the σωτήριον here.
Ας υποθέσουμε οτι ο μοτυσκλετιστής φταίει. Ο μοτοσυκλετιστής στο χώμα και ο οδηγός ή σε ψυχίατρο για το υπόλοιπο της ζωής του ή στο χώμα. Help me with the σωτήριο as well.
Σόρρυ που μακρηγορώ αλλά έχω πολύ γνωστό μου πρόσωπο που ενώ δεν έφταιγε σκότωσε άνθρωπο σε τροχαίο. Συνελήφθη, δικάστηκε και αθωώθηκε. Το αποτέλεσμα είναι ένας άνθρωπος στο χώμα και ο γνωστός μου ακόμα ανανεώνει τις συνταγές στο δρομοκαίτειο... έφυγε απο τη δουλειά του, χώρισε με τη γυναίκα του και όταν δεν είναι στο νοσοκομείο είναι στο Άγιο Όρος...
Αυτά απο μένα....:wave2:

Ε αυτό λέμε ρε παλίκαρε...και λίγο υπομονή στην οδήγηση δεν βλάπτει...διότι, ένα εκατομμύριο τέτοια παραδείγματα που όλοι έχουμε να διηγηθούμε θα είχαν αποτραπεί...τι δεν καταλαβαίνεις...

Τι να σου πω να το καταλάβεις...εγώ ας πούμε θα περίμενα να μάθω τη μηχανή να την χειρίζομαι σωστά και μετά να βγώ "καμερόβολτα" με τα φιλαράκια μου...διότι κι ο απέναντι δεν φταίει σε τίποτα...ή θα περίμενα στο γκάζι να περάσω τη διασταύρωση που ξέρω ότι υπάρχει από την έξοδο εκείνης της στροφής που βγαίνω μαλλιά και μετά να επιταχύνω σουζαριστός που κατά το δικό μου το μυαλό είναι πιο ασφαλές να οδηγήσω έτσι αφού μετά δεν περιμένω να πεταχτεί κανείς...αλλά αυτά τα λέω εγώ...ο καθένας μας οδηγάει όπως θεωρεί καλύτερα...κι εγώ το μόνο που προτείνω είναι υπομονή στο γκάζι και στην όλη οδήγηση γιατί σίγουρα κάπου θα κάνουμε λάθος και σίγουρα κάποιος άλλος θα το κάνει για μας...απλώς να μικρήνουμε όσο γίνεται τις πιθανότητες...ή να στο πω κι αλλιώς...να είμαστε σε θέση να "διαλέξουμε" την όσο πιο ανώδυνη στραβή μας τύχει...

Cpt. Haddock
13/09/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
@@ καλαβρέζικα έχει. Συμφωνώ με τον aris_n, και δεν μπορώ να βρώ κανένα επιχείρημα για να στηρίξω τον μοτοσυκλετιστή. Το ότι έχει κίτρινο ρόμβο, SΤΟΡ, διακεκομένες γραμμές κλπ κλπ, ΔΕΝ σημαίνει ότι όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει τον δρόμο πρέπει να στείλει τους επιβάτες στην στροφή για να τσεκάρουν αν έρχεται με 150 m/sec ο Ρόσσι για να μην του χαλάσει το γυρολόγιο.

+1050

andgeo
13/09/2010, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
@@ καλαβρέζικα έχει. Συμφωνώ με τον aris_n, και δεν μπορώ να βρώ κανένα επιχείρημα για να στηρίξω τον μοτοσυκλετιστή. Το ότι έχει κίτρινο ρόμβο, SΤΟΡ, διακεκομένες γραμμές κλπ κλπ, ΔΕΝ σημαίνει ότι όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει τον δρόμο πρέπει να στείλει τους επιβάτες στην στροφή για να τσεκάρουν αν έρχεται με 150 m/sec ο Ρόσσι για να μην του χαλάσει το γυρολόγιο.
Λοιπόν για την ακρίβεια τα μέτρα που διανύει /s είναι 55.556 και όχι 150 με ταχύτητα 200 km/h που στη στροφή τουλάχιστον πάει με λιγότερα . Για να ξέρουμε και τι λέμε . 2ο στο βίντεο δεν φαίνεται το αυτοκίνητο πουθενά να έχει κάνει στάση και έλεγχο , από τη στιγμή που τον συλλαμβάνει η κάμερα το 22 είναι σε κίνηση , συνεπώς το ότι έκανε αυτό που έπρεπε είναι μια εικασία που για την οικονομία της συζήτησης το δεχόμαστε ... προταιρεότητα έχει η μηχανή τον κώλο σας να χτυπάτε κάτω , είναι ξεκάθαρο από την σήμανση και βέβαια (αυτός είναι μαλάκας και τρέχει σε ένα "επαρχειακό" δρόμο , μήπως κάνουν το ίδιο όλα τα οχήματα που βρίσκονται στο βίντεο; γιατί εγώ αυτό βλέπω να τρέχουν όλοι κάτι που επιβεβαιώνει την αρχική μου υπόθεση απλά ο τυπας έχει ss και τρέχει λίγο παραπάνω...)
Τέλος μην κρίνετε από προσωπικές εμπειρίες και καταστάσεις σε ένα δυναμικό σύστημα όπως είναι η ζωή γιατί οι μεταβλητές κατάστασης είναι άπειρες και συνεχώς μεταβαλλόμενες . Κάπου εκεί μέσα υπάρχεις κι εσύ . Το διπλοκοουτάρισμα έχει να κάνει σε κάποια πράγματα που είπε ο balafoutre και πολλά πολλά ακόμα που βαριέμαι (Δεν δύναμαι άλλωστε γιατί το διάνυσμα καταστάσωεν έχειδιαστάσεις nx1 με n-> Inf) να αναλύσω ... Πάρε λοιπόν την δική σου μεταβλητή κατάστασης (κάποιο Xi από τα Xn και οδήγησε την σε κατάσταση ευσταθούς ισορροπίας αν θέλεις να ζήσεις λίγο παραπάνω (Δλδ κάνε το σύστημα ευσταθές (τις ρίζες στο ΑΜΗ) όπου για μικρές διεγέρσεις του συστήματος δεν θα καταρρέει και άσε τα πολλά πολλά . Slow down που λένε και στο δικό μου χωριό ... Και επειδή με κόψατε κιόλλας για καγκούρι και με μετρήσατε και όλα gg , που πάω και στην επίδαυρο ,την πίθτα , ας κοιταχτούν κάποιοι στον καθρέφτη να δουν την καμπούρα τους και ας μην βγάζουν βιαστικά συμπεράσματα ... Απλά και κατανοητά ... Καμήλες . Και πείτε μου που έδωσα δίκηο στη μηχανή ,απλά είπα αυτό που είδα . Καλό θα ήταν να κάνατε κι εσείς το ίδιο . Βαρέθηκα !!!

andgeo
13/09/2010, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050
Καπετανάκο από Ορχωμενό μαζί γυρίζαμε και σε δρόμο 10φορες χειρότερο πήγαινες με 180-200 . Ξέρω και για άλλους αλλά φέρνω ένα παραδειγματάκι έτσι για "παραδειγματισμό"
+1051

byron
13/09/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Λοιπόν για την ακρίβεια τα μέτρα που διανύει /s είναι 55.556 και όχι 150 με ταχύτητα 200 km/h που στη στροφή τουλάχιστον πάει με λιγότερα . Για να ξέρουμε και τι λέμε . 2ο στο βίντεο δεν φαίνεται το αυτοκίνητο πουθενά να έχει κάνει στάση και έλεγχο , από τη στιγμή που τον συλλαμβάνει η κάμερα το 22 είναι σε κίνηση , συνεπώς το ότι έκανε αυτό που έπρεπε είναι μια εικασία που για την οικονομία της συζήτησης το δεχόμαστε ... προταιρεότητα έχει η μηχανή τον κώλο σας να χτυπάτε κάτω , είναι ξεκάθαρο από την σήμανση και βέβαια (αυτός είναι μαλάκας και τρέχει σε ένα "επαρχειακό" δρόμο , μήπως κάνουν το ίδιο όλα τα οχήματα που βρίσκονται στο βίντεο; γιατί εγώ αυτό βλέπω να τρέχουν όλοι κάτι που επιβεβαιώνει την αρχική μου υπόθεση απλά ο τυπας έχει ss και τρέχει λίγο παραπάνω...)
Τέλος μην κρίνετε από προσωπικές εμπειρίες και καταστάσεις σε ένα δυναμικό σύστημα όπως είναι η ζωή γιατί οι μεταβλητές κατάστασης είναι άπειρες και συνεχώς μεταβαλλόμενες . Κάπου εκεί μέσα υπάρχεις κι εσύ . Το διπλοκοουτάρισμα έχει να κάνει σε κάποια πράγματα που είπε ο balafoutre και πολλά πολλά ακόμα που βαριέμαι (Δεν δύναμαι άλλωστε γιατί το διάνυσμα καταστάσωεν έχειδιαστάσεις nx1 με n-> Inf) να αναλύσω ... Πάρε λοιπόν την δική σου μεταβλητή κατάστασης (κάποιο Xi από τα Xn και οδήγησε την σε κατάσταση ευσταθούς ισορροπίας αν θέλεις να ζήσεις λίγο παραπάνω (Δλδ κάνε το σύστημα ευσταθές (τις ρίζες στο ΑΜΗ) όπου για μικρές διεγέρσεις του συστήματος δεν θα καταρρέει και άσε τα πολλά πολλά . Slow down που λένε και στο δικό μου χωριό ... Και επειδή με κόψατε κιόλλας για καγκούρι και με μετρήσατε και όλα gg , που πάω και στην επίδαυρο ,την πίθτα , ας κοιταχτούν κάποιοι στον καθρέφτη να δουν την καμπούρα τους και ας μην βγάζουν βιαστικά συμπεράσματα ... Απλά και κατανοητά ... Καμήλες . Και πείτε μου που έδωσα δίκηο στη μηχανή ,απλά είπα αυτό που είδα . Καλό θα ήταν να κάνατε κι εσείς το ίδιο . Βαρέθηκα !!!

55,556m/sec*200 km/h (αρχική εκτίμηση) = 11.111,2
11.111,2+150km/h (πραγματική ταχύτητα) = 11.261,2
11.261,2+22 (της κάμερας) = 11.283,2
11.283,2 + 604,8 (κυβικά μιας και είναι R6) = 11 888

Τυχαίο ?

ego_o_idios
13/09/2010, 12:18
ego exo na po ta eksis

gia to proto: ti kolara ine afti dike mou...:a20: :a18: :a19: :a41:

ke gia to deftero: as ine elfri to xoma...:a7: :a06:

ke gia olo to skiniko exo na po :a41: :a12: :a21: :a24: :a019: :a55:

Cpt. Haddock
13/09/2010, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Καπετανάκο από Ορχωμενό μαζί γυρίζαμε και σε δρόμο 10φορες χειρότερο πήγαινες με 180-200 . Ξέρω και για άλλους αλλά φέρνω ένα παραδειγματάκι έτσι για "παραδειγματισμό"
+1051

Εγω με 180-200??? :rotflmao: :rotflmao:

Ρε ειναι σοβαρή η κουβέντα, οχι για ανεκδοτα :lol:

NikosR
13/09/2010, 12:30
Πάντως με 240 δε πήγαινες...

:lol:

Cpt. Haddock
13/09/2010, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Πάντως με 240 δε πήγαινες...

:lol:

:a016: :a016: :a016:

konsttanttinos
13/09/2010, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
55,556m/sec*200 km/h (αρχική εκτίμηση) = 11.111,2
11.111,2+150km/h (πραγματική ταχύτητα) = 11.261,2
11.261,2+22 (της κάμερας) = 11.283,2
11.283,2 + 604,8 (κυβικά μιας και είναι R6) = 11 888

Τυχαίο ?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

konsttanttinos
13/09/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
...... προταιρεότητα έχει η μηχανή τον κώλο σας να χτυπάτε κάτω , είναι ξεκάθαρο από την σήμανση .....γιατί εγώ αυτό βλέπω .....επιβεβαιώνει την αρχική μου υπόθεση απλά ο τυπας έχει ss και τρέχει λίγο παραπάνω...
......μην κρίνετε από προσωπικές εμπειρίες και καταστάσεις ...... ....... Και πείτε μου που έδωσα δίκηο στη μηχανή ,απλά είπα αυτό που είδα . .......

Βγαλε συμπερασμα μονος σου απο τα παραπανω δικα σου γραφομενα, και αν καταλαβεις τι εγραψες μονος σου σπαστο και ξαναριχτο.


Α, και που'στΕ, δεν με νοιαζει ποιος φταιει ή δεν φταιει.
Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ φταιει σιγουρα.
Οσοι εχουμε ενα γρηγορο μηχανακι, το πηραμε για να τρεχουμε, σε δημοσιους δρομους ή πιστες.
Και μην πεταχτει σαν κλανιτσα κανενα κουλαδι με RR, τζιξερ, ρενα και τα ρεστα σε χιλια, και μου πει οτι δεν τρεχει σχεδον παντου και παντα...αντε πηξαμε στους politically correct (ας φερει το μηχανακι του στο γκαραζ μου και του παραχωρω ενα serrow).

''Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθω βαλλετω'' ειπε καποτε ενας σοφος, και δεν ειχε αδικο.
ΤΡΕΧΟΥΜΕ σαν τους μπουστηδες οταν βλεπουν αγγουρι, και οταν βλεπουμε κανεναν χριστιανο που παει στην δουλεια του και δεν προλαβε να δει τι τον περασε αρχιζουμε: μουνοπανο, μαλακα, αρχιδι, κουλε, κλπ κλπ.

Το οτι παμε με σκασμενες τεταρτες δεν σημαινει οτι εχουμε δικιο αν καποιος δεν μας δει, ενω εχουμε προτεραιοτητα, γιατι απλα ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ.
Η προτεραιοτητα μας δεν ισχυει απο την στιγμη που εχουμε υπερβει το οριο ταχυτητας προηγουμενως και θετουμε σε κινδυνο την ζωη μας και την ζωη αλλων.
Και αυτο ΔΕΝ αποτελει προσωπικη αποψη αλλα δεδικασμενο.


Να τρεχουμε, να γουσταρουμε, αλλα ας περναμε και καμμια κυριακη πρωι-πρωι να πουμε μια προσευχη...ετσι για την καλη τυχη.
Παντα ορθιοι:beer:

Elesun
13/09/2010, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Βγαλε συμπερασμα μονος σου απο τα παραπανω δικα σου γραφομενα, και αν καταλαβεις τι εγραψες μονος σου σπαστο και ξαναριχτο.


Α, και που'στΕ, δεν με νοιαζει ποιος φταιει ή δεν φταιει.
Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ φταιει σιγουρα.
Οσοι εχουμε ενα γρηγορο μηχανακι, το πηραμε για να τρεχουμε, σε δημοσιους δρομους ή πιστες.
Και μην πεταχτει σαν κλανιτσα κανενα κουλαδι με RR, τζιξερ, ρενα και τα ρεστα σε χιλια, και μου πει οτι δεν τρεχει σχεδον παντου και παντα...αντε πηξαμε στους politically correct (ας φερει το μηχανακι του στο γκαραζ μου και του παραχωρω ενα serrow).

''Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθω βαλλετω'' ειπε καποτε ενας σοφος, και δεν ειχε αδικο.
ΤΡΕΧΟΥΜΕ σαν τους μπουστηδες οταν βλεπουν αγγουρι, και οταν βλεπουμε κανεναν χριστιανο που παει στην δουλεια του και δεν προλαβε να δει τι τον περασε αρχιζουμε: μουνοπανο, μαλακα, αρχιδι, κουλε, κλπ κλπ.

Το οτι παμε με σκασμενες τεταρτες δεν σημαινει οτι εχουμε δικιο αν καποιος δεν μας δει, ενω εχουμε προτεραιοτητα, γιατι απλα ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ.
Η προτεραιοτητα μας δεν ισχυει απο την στιγμη που εχουμε υπερβει το οριο ταχυτητας προηγουμενως και θετουμε σε κινδυνο την ζωη μας και την ζωη αλλων.
Και αυτο ΔΕΝ αποτελει προσωπικη αποψη αλλα δεδικασμενο.


Να τρεχουμε, να γουσταρουμε, αλλα ας περναμε και καμμια κυριακη πρωι-πρωι να πουμε μια προσευχη...ετσι για την καλη τυχη.
Παντα ορθιοι:beer:

Συμφωνώ σε όλα.

Volo
13/09/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Βγαλε συμπερασμα μονος σου απο τα παραπανω δικα σου γραφομενα, και αν καταλαβεις τι εγραψες μονος σου σπαστο και ξαναριχτο.


Α, και που'στΕ, δεν με νοιαζει ποιος φταιει ή δεν φταιει.
Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ φταιει σιγουρα.
Οσοι εχουμε ενα γρηγορο μηχανακι, το πηραμε για να τρεχουμε, σε δημοσιους δρομους ή πιστες.
Και μην πεταχτει σαν κλανιτσα κανενα κουλαδι με RR, τζιξερ, ρενα και τα ρεστα σε χιλια, και μου πει οτι δεν τρεχει σχεδον παντου και παντα...αντε πηξαμε στους politically correct (ας φερει το μηχανακι του στο γκαραζ μου και του παραχωρω ενα serrow).

''Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθω βαλλετω'' ειπε καποτε ενας σοφος, και δεν ειχε αδικο.
ΤΡΕΧΟΥΜΕ σαν τους μπουστηδες οταν βλεπουν αγγουρι, και οταν βλεπουμε κανεναν χριστιανο που παει στην δουλεια του και δεν προλαβε να δει τι τον περασε αρχιζουμε: μουνοπανο, μαλακα, αρχιδι, κουλε, κλπ κλπ.

Το οτι παμε με σκασμενες τεταρτες δεν σημαινει οτι εχουμε δικιο αν καποιος δεν μας δει, ενω εχουμε προτεραιοτητα, γιατι απλα ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ.
Η προτεραιοτητα μας δεν ισχυει απο την στιγμη που εχουμε υπερβει το οριο ταχυτητας προηγουμενως και θετουμε σε κινδυνο την ζωη μας και την ζωη αλλων.
Και αυτο ΔΕΝ αποτελει προσωπικη αποψη αλλα δεδικασμενο.


Να τρεχουμε, να γουσταρουμε, αλλα ας περναμε και καμμια κυριακη πρωι-πρωι να πουμε μια προσευχη...ετσι για την καλη τυχη.
Παντα ορθιοι:beer:

Όλο το thread σε ένα post:beer:

sapila racing
13/09/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

Να τρεχουμε, να γουσταρουμε, αλλα ας περναμε και καμμια κυριακη πρωι-πρωι να πουμε μια προσευχη...ετσι για την καλη τυχη.
Παντα ορθιοι:beer:

Η προσευχή σε τι ακριβώς θα βοηθήσει αν παει κάποιος τέζα και καρφωθεί σε εναν ανυποψίαστο οδηγο IX που δεν πρόλαβε καν να δεί τι έγινε? :confused:

byron
13/09/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η προσευχή σε τι ακριβώς θα βοηθήσει αν παει κάποιος τέζα και καρφωθεί σε εναν ανυποψίαστο οδηγο IX που δεν πρόλαβε καν να δεί τι έγινε? :confused:

Ε, όπως και να το κάνεις βοηθάει....

Με άλλο τουπέ μιλάει ο νέοπας στον Αγιο Πέτρο όταν έχει κάνει προσευχή το πρωϊ....

konsttanttinos
13/09/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η προσευχή σε τι ακριβώς θα βοηθήσει αν παει κάποιος τέζα και καρφωθεί σε εναν ανυποψίαστο οδηγο IX που δεν πρόλαβε καν να δεί τι έγινε? :confused:

Σε ολο το post αυτο σε χαλασε?χαιρομαι..

Ξαναδωσε προσοχη: προσευχη -- καλη τυχη :winka:

sapila racing
13/09/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Σε ολο το post αυτο σε χαλασε?χαιρομαι..

Ξαναδωσε προσοχη: προσευχη -- καλη τυχη :winka:

Αμα βασίζουμε την επιβίωσή μας στους δρόμους με την μοτοσυκλέτα μας στην προσευχή και στην τύχη είμαστε χαμένοι απο χέρι.....

byron
13/09/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αμα βασίζουμε την επιβίωσή μας στους δρόμους με την μοτοσυκλέτα μας στην προσευχή και στην τύχη είμαστε χαμένοι απο χέρι..... Νομίζω ότι κάτι παρερμήνευσες απ΄το post. :winka:

sapila racing
13/09/2010, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Νομίζω ότι κάτι παρερμήνευσες απ΄το post. :winka:

Μπορεί.
Μπορεί επίσης να είχε και δίκιο ο Mitsos Naked προηγουμένως που εβαλε τις γκόμενες.

Red Rider
13/09/2010, 14:32
Oπως και να'χει,ολα ειναι ανθρωπινα.
Ακομα και η λαθος αντιληψη για καποιες καταστασεις.
Πριν απο λιγο στα καζανια του Περαματος,ΧΤ πολυ ασχημα καρφωμενο πανω σε κολωνα και μπαριερα.
Το ασθενοφορο εκει,αλλα δεν τους ειδα να βιαζονται να φυγουν:sick:
Τι να λεμε τωρα,καθε πρωι το σταυρο μας,και στον δρομο προσοχη.Ολα τα αλλα που λεμε ειναι ανουσια-νομιζω-.

Ιznogood
13/09/2010, 14:42
Το να ονομαζει καποιος εναν δρομο κατα βουληση ως "Ταχειας κυκλοφοριας" ειναι ακρως επικινδυνο. Και ακομη πιο επικινδυνο το οτι εχει και "διπλωμα" ειναι ικανος δηλ. να διαχειριστει το οχημα του και τις συνθηκες του δρομου.
Ταχειας κυκλοφοριας ειναι ο δρομος που ... εχει τουλαχιστον 2 λωριδες ανα κατευθυνση, εχει ΛΕΑ, ειναι διαχωρισμενος (κεντρικη νησιδα φυτικων εστω και απλο NJ), εχει ανοιχτες καμπες ελαφρες κλισεις, ειναι κλειστος στην κυκλοφορια... δεν εχει καθετες οδους δηλ. παρα μονο ανισοπ. κομβους και ειναι περιφραγμενος (απο ζωα με 4 ή 2 ποδια).
Η σημανση της οδου ειναι ο νομος που διεπει την κινηση και αφορα ολους. Συνεπως ενα ΣΤΟΠ που ειναι τοποθετημενο σε 50 μετρα απο τυφλη στροφη ειναι συμβατο με τον περιορισμο της υπο διελευση οδου ταχυτητας σε 50~60χλμ. για να εχει νοημα και ο ελεγχος του ...σταματαω στο στοπ και ελεγχω. Ο ΜΑΛ...μοτοσυκλετιστης ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΜΕ 200 ΠΑΡΑΒΙΑΖΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΥΤΑΚΙΑ που ελεγχει στο στοπ για την καθετη διελευση.

Ποιος μπορει τωρα να πει πως η μοτο εχει προτεραιοτητα...!

BLiTzER
13/09/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood

Ποιος μπορει τωρα να πει πως η μοτο εχει προτεραιοτητα...!

Έχω καλύτερο ερώτημα. Πόσους αυτοκινητόδρομους έχουμε στη χώρα μας, σύμφωνα με τον ορισμό σου (ο οποίος είναι σωστός, μεν, αλλά...)?

Ιznogood
13/09/2010, 17:51
Η ερωτηση σου δεν εχει καμια σχεση με το βιντεο αλλα να παραθεσω τη προσωπικη μου γνωμη που ειναι η εξης:
Η Ελλαδα δε χρειαζεται αυτ/δρομο οπως εσεις τον φανταζεστε. Οι αυτ/δρομοι ειναι ακρως εμπορικοι δρομοι και δεν δυναται να σπαταλαει πορους η οικονομια για να παει ο οικογενειαρχης για μπανιο! Τουτεστιν δεν μπορεις να εχεις τετοιους δρομους (περαν του ΠΑΘΕ&Εγνατιας για εθνικους λογους) στην ελληνικη επικρατεια γιατι οπως μαλλον θα γνωριζεις ειναι και δαπανηροι (κατασκευη σε δυσκολο εδαφος) και δεν ανταποδιδουν αφου δεν εχουμε εμπορικο τραφικ. Αν θελετε τετοιους, παντε γερμανια, εχει και πεδιαδες και βαρια βιομηχανια που τους χρησιμοποιει αρα τους αποσβενει.-

Μας φαγανε τα λουσα τρομαρα μας...:D

Επι του πρακτεου τωρα και εφοσον θεωρεις πως ο ορισμος μου ειναι σωστος (δεν ειναι δικος μου), στο βιντεο βλεπεις κανα αυτοκινητοδρομο;
:wave2:

sergiosm
13/09/2010, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
Η ερωτηση σου δεν εχει καμια σχεση με το βιντεο αλλα να παραθεσω τη προσωπικη μου γνωμη που ειναι η εξης:
Η Ελλαδα δε χρειαζεται αυτ/δρομο οπως εσεις τον φανταζεστε. Οι αυτ/δρομοι ειναι ακρως εμπορικοι δρομοι και δεν δινατε να σπαταλαει πορους η οικονομια για να παει ο οικογενειαρχης για μπανιο! Τουτεστιν δεν μπορεις να εχεις τετοιους δρομους (περαν του ΠΑΘΕ&Εγνατειας για εθνικους λογους) στην ελληνικη επικρατεια γιατι οπως μαλλον θα γνωριζεις ειναι και δαπανηροι (κατασκευη σε δυσκολο εδαφος) και δεν ανταποδιδουν αφου δεν εχουμε εμπορικο τραφικ. Αν θελετε τετοιους, παντε γερμανια, εχει και πεδιαδες και βαρια βιομηχανια που τους χρησιμοποιει αρα τους αποσβενει.-

Μας φαγανε τα λουσα τρομαρα μας...:D



:confused: :confused: :confused: :confused:

Δηλαδή είναι λούσα να έχεις έναν ασφαλή δρόμο;

Ιznogood
13/09/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:confused: :confused: :confused: :confused:

Δηλαδή είναι λούσα να έχεις έναν ασφαλή δρόμο;
Λουσα ειναι να εχεις αυτ/μο που δε χρειαζεσαι..., εσυ τον πληρωνεις!

Ασφαλης δρομος δεν ειναι μονο ο αυτ/δρομος αλλα ο οποιοσδηποτε καλα μελετημενος, και συντηρημενος δρομος χαμηλοτερου φορτου, ο απαραιτητος και αναγκαιος για τις αναγκες σου και οχι για τις αναγκες της εκαστοτε εργολαβιας που θελει να βγαλει χρηματα!
Αν προσθεσουμε πως ποτε δεν μπορεις να βγαλεις απο την κυκλοφορια τους κακους χρηστες παρα μονο με σκληρη αστυνομευση (που παρεμπιπτοντως κανεις μας δεν θελει) τοτε κακως απαιτουμε τεραστιους δρομους.

Καλυτερα καμια πιστα, πιο φθηνα θα μας βγει σε κατασκευη και πιο πολλα εσοδα θα εχει και θα εκπαιδευσει. Παραπονιομαστε για τα 2+? ανα 100χλμ διοδια αλλα στα μεγαρα τα σκαμε τα 60? για 1,5χλμ...:D

Ιznogood
13/09/2010, 18:38
...και για να μη ξεχνιομαστε, στο βιντεο βλεπει κανεις αυτοκινητοδρομο;
:lol:

sergiosm
13/09/2010, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
Λουσα ειναι να εχεις αυτ/μο που δε χρειαζεσαι..., εσυ τον πληρωνεις!

Ασφαλης δρομος δεν ειναι μονο ο αυτ/δρομος αλλα ο οποιοσδηποτε καλα μελετημενος, και συντηρημενος δρομος χαμηλοτερου φορτου, ο απαραιτητος και αναγκαιος για τις αναγκες σου και οχι για τις αναγκες της εκαστοτε εργολαβιας που θελει να βγαλει χρηματα!
Αν προσθεσουμε πως ποτε δεν μπορεις να βγαλεις απο την κυκλοφορια τους κακους χρηστες παρα μονο με σκληρη αστυνομευση (που παρεμπιπτοντως κανεις μας δεν θελει) τοτε κακως απαιτουμε τεραστιους δρομους.

Καλυτερα καμια πιστα, πιο φθηνα θα μας βγει σε κατασκευη και πιο πολλα εσοδα θα εχει και θα εκπαιδευσει. Παραπονιομαστε για τα 2+? ανα χλμ αλλα στα μεγαρα τα σκαμε τα 60? για 1,5χλμ...:D

Δεν νομίζω ότι υπάρχει στην Ελλάδα δρόμος που δεν χρειάζεται.

τεσπα, όπως το βλέπει κανείς

sergiosm
13/09/2010, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
...και για να μη ξεχνιομαστε, στο βιντεο βλεπει κανεις αυτοκινητοδρομο;
:lol:

Οχι φυσικά.
Επαρχιακή οδός είναι

fz6man
13/09/2010, 19:06
παιδια με την ταχυτητα που παει ανα ενα δευτερολεπτο κανει 50 μετρα περιπου επισεις δεν ξερουμε και την ορατοτητα που εχει το αμαξι αλλα σαφως δε μπορω προσωπικα να ριξω το φταιξιμο θα ελεγα οτι και οι 2 οδηγοι ηταν εμπηροι αλλα και το ποιο σοφο πραγμα που εκανε ο μηχανακιας ηταν οτι δε πατησε φρενο .

webassasin
13/09/2010, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
επισημως θα βγει ο αλλος φταιχτης

αυτο λεω

υπαρχει και αυτη η μερια σε ενα πιθανο ατυχημα
Με την ταχυτητα που εχει θα προκαλεσει απιστευτες ζημιες και θα βρεθει πολλα μετρα μακρια ο οδηγος,ενω η μηχανη πιθανοτατα να μεινει πανω στο αμαξι,η να παει λιγο πιο περα..
Ο πραγματογνωμονας θα πει οτι η ταχυτητα ηταν υπερβολικη με αποτελεσμα αυτος που βγηκε απο τη διασταυρωση ( χωρις να εχει παραβιασει το στοπ ) να ειδε εναν κενο δρομο.
Δεν το ηξερα σε καθε τετοια διασταυρωση να κατεβαινω και να βγαινω στην ακρη του δρομου για να ελεγξω.
1000% φταιει ο μηχανοβιος.

webassasin
13/09/2010, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Φίλε είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για το Ευρωπαικό σήμα Κίτρινος Ρόμβος με Λευκό περίγραμμα . Τελικά δεν έχει σημασία αλλά μη μου λέτε ότι μπαίνει τουτού κάθετα σε ΔΤΚ (Αν παρατηρήσεις και νωρίτερα στο βίντεο έχει μονή διακεκομένη γραμμή που σημαίνει και προσπέραση επιτρέπτεται και βέβαια κάποια ταχύτητα , όχι τα αστρονομικά 200+ που πάει ο τυπάς δίχως αύριο) και δεν φέρει έστω κάποια ευθύνη .
Μπορει να κατεχεις τον ΚΟΚ ( λεμε τωρα ) γενικως,αλλα η αντιληψη σου δεν ειναι και η καλυτερη.
Και εισαι και ισχυρογνωμων..

Akatanomastos
13/09/2010, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin

Δεν το ηξερα σε καθε τετοια διασταυρωση να κατεβαινω και να βγαινω στην ακρη του δρομου για να ελεγξω.


τωρα το μαθες

moutoulos
13/09/2010, 21:33
Τελικά σαν Έλληνες δεν καταλαβαίνουμε τα αυτονόητα ..., ή απλά είμαστε αντιδραστικός λαός.

andgeo
13/09/2010, 21:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
[B]Βγαλε συμπερασμα μονος σου απο τα παραπανω δικα σου γραφομενα, και αν καταλαβεις τι εγραψες μονος σου σπαστο και ξαναριχτο.

Ότι δεν καταλαβαίνεις , δίαβασε το αργά και δυνατά , όχι :nono: από μέσα σου , δυνατά , ξαναπρόσθεσε τα κομμάτια που αφαίρεσες επιλεκτικά και εδώ είμαι για τυχόν απορίες .

@byron 11880 είναι το γνωστό " Άκου τα τζιτζίκια" που λέει και η Ιταλίδα μονάρα .

andgeo
13/09/2010, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
Μπορει να κατεχεις τον ΚΟΚ ( λεμε τωρα ) γενικως,αλλα η αντιληψη σου δεν ειναι και η καλυτερη.
Και εισαι και ισχυρογνωμων..
Σίγουρα βρε ... Τράβα τώρα να τα χώσεις στο σε είδα και άσε τα βαρύγδουπα κατά μέρους .

route 66
13/09/2010, 21:49
http://www.youtube.com/watch?v=8o-u0RFtyGY

για το R1 που τη γλυτωσε φτηνα.οχι οτι δεν πηγαινε κοματια βεβαια.ειχε ποσοστο συμμετοχης μεγαλο

webassasin
13/09/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
Σίγουρα βρε ... Τράβα τώρα να τα χώσεις στο σε είδα και άσε τα βαρύγδουπα κατά μέρους .
το κλεισαν οποτε φορτωνομαι σε αλλα θρεντ.
Κατσε διαβασε αυτα που σου εγραψα,μετα σκεψου οτι εισαι στη θεση του οδηγου του αυτοκινητου,μετα ελα στη θεση του μπατσου/πραγματογνωμωνα.
Στη θεση του μηχανοβιου δεν χρειαζεται να μπεις..

webassasin
13/09/2010, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
τωρα το μαθες
αμα ειναι ετσι,καλυτερα να περιμενω να νυχτωσει πριν ξεμυτισω, μηπως και βγαλω ακρη με τα φωτα. Αλλα αν ερχεται καποιος σαν τον τυπα του βιντεο,καλυτερα να παρω καμια νταλικα και να κυκλοφορω,γιατι δε γλυτωνουμε αλλιως.

BLiTzER
14/09/2010, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
Η Ελλαδα δε χρειαζεται αυτ/δρομο οπως εσεις τον φανταζεστε. Οι αυτ/δρομοι ειναι ακρως εμπορικοι δρομοι και δεν δινατε να σπαταλαει πορους η οικονομια για να παει ο οικογενειαρχης για μπανιο! Τουτεστιν δεν μπορεις να εχεις τετοιους δρομους (περαν του ΠΑΘΕ&Εγνατειας για εθνικους λογους) στην ελληνικη επικρατεια γιατι οπως μαλλον θα γνωριζεις ειναι και δαπανηροι

Μα... τους πληρώνω ήδη. Δε θα απαιτούσα αν δεν πλήρωνα.

Επίσης, "δύναται" :P


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ιznogood
(δεν ειναι δικος μου)

Το ξέρω, αλλά έπρεπε να μπει το "σου" στην πρότασή μου :)

To point της ερώτησης ήταν το εξής: τέτοιους "επαρχιακούς", με όριο τα 110, συναντάς παντού στη χώρα μας και μάλιστα ονομάζονται "εθνικές οδοί".

Ιznogood
14/09/2010, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Επίσης, "δύναται" :P
το διορθωσα, tnxs...;)

Cpt. Haddock
14/09/2010, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
To point της ερώτησης ήταν το εξής: τέτοιους "επαρχιακούς", με όριο τα 110, συναντάς παντού στη χώρα μας και μάλιστα ονομάζονται "εθνικές οδοί".

Όχι. Δρόμοι σαν του πρώτου βίντεο δεν έχουν πουθενά όριο 110. Ο δρομος ειναι καθαρα επαρχιακός και τέτοιο στην Ελλαδα έχουν όριο 50 ή 70.

Υπάρχουν διαφορες κατηγοριοποιήσεις δρόμων, αναλόγως πλάτους και χάραξης, δε θεωρούνται όλοι το ίδιο. Οτι έχει μια λωρίδα δεν ανήκει στη ίδια κατηγορία

:wave2:

BLiTzER
14/09/2010, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όχι. Δρόμοι σαν του πρώτου βίντεο δεν έχουν πουθενά όριο 110. Ο δρομος ειναι καθαρα επαρχιακός και τέτοιο στην Ελλαδα έχουν όριο 50 ή 70.


Μέχρι να βρω φωτογραφίες, θα το δεχτώ. Είμαι σίγουρος ότι έχω δει όρια 70+ σε δρόμους χωρίς στηθαίο πάντως.

aris_n
14/09/2010, 18:45
Μην ψάχνεις φωτό, θα σου πω εγώ. Κορίνθου-Πατρών 80 χλμ/ω στα περισσότερα μέρη που δεν έχει διάζωμα στη μέση. Αυτό όμως καταδυκνείει για ακόμα μια φορά τον παραλογισμό αυτού του δρόμου.....110 σε τέτοιου είδους δρόμο, ακόμα και στην Ελλάδα πάντως δεν νομίζω να βρείς.

andgeo
14/09/2010, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όχι. Δρόμοι σαν του πρώτου βίντεο δεν έχουν πουθενά όριο 110. Ο δρομος ειναι καθαρα επαρχιακός και τέτοιο στην Ελλαδα έχουν όριο 50 ή 70.

Υπάρχουν διαφορες κατηγοριοποιήσεις δρόμων, αναλόγως πλάτους και χάραξης, δε θεωρούνται όλοι το ίδιο. Οτι έχει μια λωρίδα δεν ανήκει στη ίδια κατηγορία

:wave2:
Ναι όπως η Κορίνθου Πατρών , ή ο ΒΟΑΚρήτης κα πολλοί .

kostas777
14/09/2010, 20:07
νομίζω ότι στην κάμερα τα πράγματα δείχνουν πολύ πιο τρομακτικά από ότι πραγματικά είναι. αυτό το ανακάλυψα γράφοντας αρκετά videos με βόλτες αργές και λίγο πιο γρήγορες όπως και μέσα στην κίνηση. βλέποντας αργότερα τα videos ανακάλυψα μερικές σχεδόν τρομακτικές σκηνές και ένα near miss, αλλά στην πραγματικότητα δεν ήταν έτσι. αυτό γιατί το οπτικό πεδίο της κάμερας είναι πολύ μικρότερο, δηλαδή ο αναβάτης έχει πολύ καλλίτερη ορατότητα από αυτή. επίσης αν η ποιότητα εγγραφής δεν είναι καλή και σε λίγα fps, τότε όλα δείχνουν να πηγαίνουν γρηγορότερα από ότι στην πραγματικότητα. στα δικά μου videos συμβαίνει το αντίθετο όμως επειδή γράφω σε HD και 29,97 fps και επειδή ε μάλλον παω αργά γιατί είμαι και δικάβαλος.:D