PDA

View Full Version : Μέγαρα και το χάλι τους.



Σελίδες : [1] 2 3

Toumpas
13/09/2010, 12:31
Δεν θα αναφερθώ για την ποιότητα της ασφάλτου και την διαδρομή της πίστα γιατί το έχουμε πει 500.000 και η πίστα όλα και αποσυντίθεται χωρίς να γίνονται επισκευές.

Θα αναφερθώ για το χάλι έξω από την πίστα, στα πίτς και ειδικά στους χώρους αναμονής.

- Που δεν έχει μια καφετέρια της προκοπής

- Που δεν έχει μια καρέκλα και τραπεζάκι να κάτσεις με τους φίλους σου και να διασκεδάσεις σαν άνθρωπο. Αντι για αυτού είσαι όρθιος σαν το μουλάρι μέσα στην ντάλα με ώρες αναμονής.

- Που δεν έχει χώρο στα "πίτς" αν κάποιος μπορεί να πει πίτς αυτόν τον χώρο γενικής χρήσης κάτω από μια τέντα όπου παρκάρει ο κάθε κάγκουρας το αμάξι για μαγκιά, και εγώ που έχω πληρώσει δεν έχω χώρο ούτε να το στηρίξω.

Μα γιατί είναι τόσο αδιάφοροι οι διοργανωτές και το μόνο που θεωρούν να κάνουν είναι να ξυπνήσουν το πρωί στις 9 και να έρθουν στην πίστα και να δούνε οτι έχει χώμα. Και σε απάντηση στο ερώτημα "Έβρεξε εχτές".. Σώπα ρε μεγάλε αλήθεια? Σκούπα δεν έχεις να μπείς από τις 6 να τα κάνεις λαμπίκο?

Αλλά που θα πάει.. δεν θα ενδιαφερθεί ο "ξένος" και σε αυτόν το τομέα? Θα παρακαλάτε μετά για κανά μεροκάμματο και θα χτυπάτε τα κεφάλια σας τότε που τα πέρνατε χοντρά αλλά ΔΕΝ μεριμνήσατε για τίποτε.

Φτού σας! :nono:

AKIS BUSA
13/09/2010, 12:51
Δυστυχως!! ετσι ειναι

και το προβλημα βεβαια ξεκιναει απο το οτι την πιστα δεν την διαχειριζεται ενας ανθρωπος
ενας διοργανωτης - ιδιοκτητης δηλαδη

απλα την διαχειριζονται-νοικιαζουν για διαφορα event-track day πολλοι ανθρωποι
απο πολλους χωρους!! (αυτοκινητα,μηχανακια,εταιρειες,κλπ,κλπ)
οποτε και ολοι αυτοι αδιαφορουν για το πως ειναι τα διαφορα σημεια της πιστας
και η ιδια η πιστα φυσικα, διοτι ολοι αυτοι πανε να κανουν την δουλεια τους
αφου βεβαια πληρωνουν το αναλογο ενοικιο και να φυγουν!!

αν δεν φτιαξει δηλαδη ο ιδιοκτητης του σπιτιου το ιδιο του το σπιτι
ειναι δυνατον να το φτιαξουν οι ενοικιαστες που περνανε ανα δεκαδες απο το σπιτι του??

το προβλημα λοιπον στα Μεγαρα,Σερρες κλπ, ειναι ο βασικος ιδιοκτητης-διαχειριστης
της πιστας και οχι αυτοι που την νοικιαζουν!!
αν σκεφτειτε οτι μια καθημερινη στα Μεγαρα πρεπει να καταβαλεις το ποσο
των 2500-3000€ για ενοικιο, ενω Σαββατο η Κυριακη 4500€ περιπου!!

ποσα λοιπον βγαζει ο βασικος ιδιοκτητης καθε μηνα τους καλους μηνες!!
και ποσα ο ενοικιαστης!! εχοντας βεβαια να πληρωσει μεροκαματα βοηθων, κριτων ,ασθενοφορο, κλπ!! και να περιμενει να πανε για track day αρκετοι ανθρωποι
για να μην μπει "μεσα" οικονομικα στο τελος της ημερας!!

δεν υποστηριζω κανεναν και τιποτα.
απλα τα λεω οπως πραγματικα ειναι, και δυστυχως σε αυτον τον τομεα οπως και σε πολλους
αλλους τομεις στην Ελλαδα ετσι ειναι..............οτι να"ναι!! και οπως να"ναι!!!

:beer: :beer:

Toumpas
13/09/2010, 13:35
Θα συμφωνήσω με ότι λες όμως τον ιδιοκτήτη δεν τον βλέπουμε ποτέ.

Από την άλλη τους ενοικιαστές, κάθε φορά και ασκώντας πίεση σε αυτούς, που θα πάει, θα περάσει και κάτι παραπέρα.

Να σου πω και μια χαζοιδέα? Δεν νοικιάζουν ένα φορτηγό με τραπέζάκια - καρέκλες και 1-2 κοπέλες να κάνουν σέρβις και μερικές ομπρέλες?

Δεν θέλει μυαλό. Απλά σεβασμό σε αυτό που κάνουν, να το

Cpt. Haddock
13/09/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas
[...]Να σου πω και μια χαζοιδέα? Δεν νοικιάζουν ένα φορτηγό με τραπέζάκια - καρέκλες και 1-2 κοπέλες να κάνουν σέρβις και μερικές ομπρέλες?[...]

Γιατι δεν το κάνεις εσυ;

Λεφτά θα βγάλεις, τζαμπα καφε/ποτα θα έχεις και στο τέλος εαν εχεις προσλάβει καλό προσωπικό θα πεσει κι ενα χαλαρωτικο :a021:

Toumpas
13/09/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατι δεν το κάνεις εσυ;

Λεφτά θα βγάλεις, τζαμπα καφε/ποτα θα έχεις και στο τέλος εαν εχεις προσλάβει καλό προσωπικό θα πεσει κι ενα χαλαρωτικο :a021: Μπούκι? :rotflmao:

Zzz750
13/09/2010, 14:07
Εσυ τα λες :a46: .....ποιος σ'ακουει δε ξερω :a12:...στην Ελλαδα που ζουμε.
Το κακο στην Ελλαδα...ειναι οτι δεν υπαρχουν επαγγελματιες. Οι περισσοτεροι ειναι απλα...επιχειρηματιες.
Ειχα παει πριν 3 χρονια στα μεγαρα για ενα CSS του αδερφου μου. Τα χαλια της τα μαυρα ειχε η πιστα...τα πιτς...τα μιτς...ολα! Οι ανθρωποι του CSS εκαναν οτι μπορουσαν σε θεμα οργανωσης αλλα οι υποδομες δεν βοηθουσαν καθολου.
Μπηκα με ενα φιλο στο χωρο της πιστας...για να φτασουμε στις κερκιδες που βρισκονται στο κεντρο της πιστας...και μονο τα φιδια και οι πυθουνες που δε μας φαγανε :a37: απο τους θαμνους και τα χορτα που εφταναν το 1 μετρο. Ασε που μας εφαγε ο ηλιος...ευτυχως πηραμε 2 καρεκλες απο το CSS που κανανε μαθημα και κατσαμε στα "pits".
Απο Κρητη ειμαι που δεν υπαρχει πιστα...(γιατι να υπαρχει αλωστε)...και δυστυχως οταν βρω το χρονο...μεσα στο Σεπτεμβρη στα Μεγαρα θα παω για ενα Track Day...γιατι για να παω Σερρες θελω τα 3πλασια λεφτα οποτε δε μπορω να κανω διαφορετικα.
Συμπερασμα:
Στην Ελλαδα το μονοπωλιο σε συνδυασμο με την απληστια και την ελλειψη επαγγελματισμου...οδηγουν σε τετοιου ειδους αποτελεσματα.

Volo
13/09/2010, 14:52
Πάντως με τόσα τόσα track days που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια στα Μέγαρα αν είναι αλήθεια ότι παίρνει 3000 την ημέρα θα μπορούσε να ρίξει καινούργια άσφαλτο τουλάχιστον.

Ιδιοκτήτης ποιός είναι?

Μου αρέσει που θέλουμε και πίστα προδιαγραφών F1 MotoGP όταν δεν μπορούμε να συντηρίσουμε τα Μέγαρα...
Ρόμπες θα γίνουμε.

Μαζική διαμαρτυρία για τα Μέγαρα μπορεί τουλάχιστον να μας ακούσουν.
Το 0-300 που είναι μέσα στο χώρο έχει κάνει τίποτα? Ή ο Τζωρτζόπουλος

Μας αρέσει δεν μας αρέσει προς το παρών τα Μέγαρα έχουμε και τις Σέρρες. Και μάλλον αυτές θα έχουμε για πολύ καιρό ακόμα. Για Σέρρες δεν ξέρω πολλά αλλά για την πίστα των Μέγαρων σίγουρα θα μπορούσαν να την προσέξουν περισσότερο. Αφού γουστάρουμε και πάμε.
Επειδή δηλαδή δεν είναι Mugello θα το αφήσουμε στο μαύρο του το χάλι?

zephyr1
13/09/2010, 15:12
Γιατι να φτιαξουν οτιδηπωτε?

Μια χαρα ειναι η πιστα, αφου καταφερνετε και την γεμιζετε μ'αυτα τα χαλια και μ'αυτη την κριση, μια χαρα ειναι.

Γκρινια ,γκρινια αλλα οποτε εχει τρακ νταιυ πατε και τα χωνετε,ρε καλα σας κανουν ,οποτε εχει αναφερθει για ομαδικη αποχη απο Μεγαρα ,ολοι κανουν την παπια ,αφου εχω για να παω δεν μαμιεται,κλασσικο ομαδικο Ελληνικο πνευμα,οπως σε ολους τους τομεις.

Οποτε μια χαρα,συνεχιστε ,μπειται και δω γκρινιαξτε λιγο μπας και σταματησει κανεις να πηγαινει και μετα θα ειστε και πιο για παρτη σας.

PortisHead
13/09/2010, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750

Συμπερασμα:
Στην Ελλαδα το μονοπωλιο σε συνδυασμο με την απληστια και την ελλειψη επαγγελματισμου...οδηγουν σε τετοιου ειδους αποτελεσματα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Toumpas

Μα γιατί είναι τόσο αδιάφοροι οι διοργανωτές...

Τα ειπε ΟΛΑ ο φιλος (πεστα Χρυσοστομε) πιο κατω :


Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Γιατι να φτιαξουν οτιδηπωτε?

Μια χαρα ειναι η πιστα, αφου καταφερνετε και την γεμιζετε μ'αυτα τα χαλια και μ'αυτη την κριση, μια χαρα ειναι.

Γκρινια ,γκρινια αλλα οποτε εχει τρακ νταιυ πατε και τα χωνετε,ρε καλα σας κανουν ,οποτε εχει αναφερθει για ομαδικη αποχη απο Μεγαρα ,ολοι κανουν την παπια ,αφου εχω για να παω δεν μαμιεται,κλασσικο ομαδικο Ελληνικο πνευμα,οπως σε ολους τους τομεις.

Οποτε μια χαρα,συνεχιστε ,μπειται και δω γκρινιαξτε λιγο μπας και σταματησει κανεις να πηγαινει και μετα θα ειστε και πιο για παρτη σας.

Βρισκουν και τα κανουν.Και αυτο ισχυει παντου εδω στην Ελλαδα.
"Καλα να παθεΤΕ ,ολοι ΜΑΣ".... που ελεγε και ο Χαρρυ Κλυν.

Volo
13/09/2010, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Γιατι να φτιαξουν οτιδηπωτε?

Μια χαρα ειναι η πιστα, αφου καταφερνετε και την γεμιζετε μ'αυτα τα χαλια και μ'αυτη την κριση, μια χαρα ειναι.

Γκρινια ,γκρινια αλλα οποτε εχει τρακ νταιυ πατε και τα χωνετε,ρε καλα σας κανουν ,οποτε εχει αναφερθει για ομαδικη αποχη απο Μεγαρα ,ολοι κανουν την παπια ,αφου εχω για να παω δεν μαμιεται,κλασσικο ομαδικο Ελληνικο πνευμα,οπως σε ολους τους τομεις.

Οποτε μια χαρα,συνεχιστε ,μπειται και δω γκρινιαξτε λιγο μπας και σταματησει κανεις να πηγαινει και μετα θα ειστε και πιο για παρτη σας.

50-60 ευρώ για να πας μία Κυριακή που έχει 4 group από 20+αναβάτες :sad: Κάποτε είχε 30 ευρώ.... Τί άλλαξε και πήγε 60? Ούτε έργα είδα να γίνονται, ούτε αναβάθμιση στους χώρους. Το μόνο που είδα είναι η ανταπόκριση του κόσμου που τώρα πάνε μαζικά.

Πάντως εγώ για μαζική αποχή δεν έχω ξανακούσει και είναι κάτι που αν γίνει οργανωμένα μπορεί να έχει αποτέλεσμα. Να γίνει μία προσπάθεια και επιμένω ότι τα περιοδικά μπορούν να βοηθήσουν ακόμα πιο πολύ. Να δουν ότι ο κόσμος γουστάρει τρελά την πίστα αλλά σταματάνε να πηγαίνουν γιατί δεν την προσέχεις και έχεις τις τιμές στα ύψη.
Γουστάρω πολύ να πηγαίνω στην πίστα αλλά με τέτοιες τιμές και σε τέτοια κατάσταση όχι. Όχι άλλο κάρβουνο. Να πάνε να γαμηθούν αν νομίζουν ότι μπορούν να παίζουν και να εκμεταλλεύονται την καύλα μας.

BLiTzER
13/09/2010, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
και το προβλημα βεβαια ξεκιναει απο το οτι την πιστα δεν την διαχειριζεται ενας ανθρωπος
ενας διοργανωτης - ιδιοκτητης δηλαδη απλα την διαχειριζονται-νοικιαζουν για διαφορα event-track day πολλοι ανθρωποι
απο πολλους χωρους!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
το προβλημα λοιπον στα Μεγαρα,Σερρες κλπ, ειναι ο βασικος ιδιοκτητης-διαχειριστης
της πιστας και οχι αυτοι που την νοικιαζουν!!

Τελικά ποιο είναι το πρόβλημα? :P


Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Γιατι να φτιαξουν οτιδηπωτε?

Μια χαρα ειναι η πιστα, αφου καταφερνετε και την γεμιζετε μ'αυτα τα χαλια και μ'αυτη την κριση, μια χαρα ειναι.

Γκρινια ,γκρινια αλλα οποτε εχει τρακ νταιυ πατε και τα χωνετε,ρε καλα σας κανουν ,οποτε εχει αναφερθει για ομαδικη αποχη απο Μεγαρα ,ολοι κανουν την παπια ,αφου εχω για να παω δεν μαμιεται,κλασσικο ομαδικο Ελληνικο πνευμα,οπως σε ολους τους τομεις.

Οποτε μια χαρα,συνεχιστε ,μπειται και δω γκρινιαξτε λιγο μπας και σταματησει κανεις να πηγαινει και μετα θα ειστε και πιο για παρτη σας.

Υπήρξες χείμαρρος.

AKIS BUSA
13/09/2010, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzERR
Τελικά ποιο είναι το πρόβλημα? :P



Υπήρξες χείμαρρος.

Μαλιστα!!

το προβλημα λοιπον ειναι...........
οτι για να φτιαχτουν οι πιστες (πχ. τα Μεγαρα) πρεπει ο βασικος και κυριος ιδιοκτητης!!
να ενδιαφερθει και να αναβαθμισει!! την πιστα.

thats all

Zzz750
13/09/2010, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Τα ειπε ΟΛΑ ο φιλος (πεστα Χρυσοστομε) πιο κατω :



Βρισκουν και τα κανουν.Και αυτο ισχυει παντου εδω στην Ελλαδα.
"Καλα να παθεΤΕ ,ολοι ΜΑΣ".... που ελεγε και ο Χαρρυ Κλυν.

Δε ειπε ΤΙΠΟΤΑ ο φιλοσ πιο κατω:
Δε μιλαω εκ μερους ολων
Αν διαβαζετε σωστα πιο πανω...αναφερω οτι ειμαι απο Κρητη...που οχι πιστα δεν εχουμε...ουτε καν δρομους...οποτε για να χαρω τη μηχανη μου πρεπει να ανεβω τουλαχιστον μια φορα το χρονο για ενα track day.
Για τα εμπαρκο και τις αποχες που λετε...να αναφερεστε σε αυτους που εχουν χρυσωσει τους διοργανωτες-ιδιοκτητη της πιστας και οχι σε εμας που ειμαστε απο επαρχια και δε μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο απο το ανεχομαστε την κοροιδια και την κλεψια εστω για μια φορα το χρονο!
Λες αμα τα 60-70 ατομα καθε χρονο που ανεβαινουν Μεγαρα 1 φορα το χρονο να λειψουν σε κανενα αν δεν ανεβουν? Εσεις οι Αθηναιοι και οι εχοντες να οργανωθειτε και να συντονιστειτε!
Απ'το τηλεφωνο και με επιστολες...δε γινετε δουλεια. Να πατε να τα πειτε!:eyepop:
:a56: :a41:

Frezas
13/09/2010, 22:47
Συζητηση που εχει ξαναγινει και θα γινεται, χωρις λογο......μαλλον.....

Παρτε το χαμπαρι, στατιστικα μπαινουν στη πιστα 200-300μηχανες, δλδ αφορα το θεμα 200-300 ανθρωπους. Εεε....ειμαστε πολλοι λιγοι να αλλαξουν για εμας τα πραγματα. (δε ξερω αν εχουν αντιστοιχα παραπονα οσοι μπαινουν με ΙΧ). Αφου ομως ολοι αυτοι τη γεμιζουμε με καθε ευκαιρια.....τσαμπα το συζηταμε.

Λετε για περιοδικα, να παρουν μερος στη διαμαρτυρία, πως? Αφου ειναι ενοικιαστες της πιστας
και την εκμεταλευονται προς οφελος τους και εις βαρους μας, βλεπε δοκιμες, σχολεια κλπ.
Καποτε δε γινονταν μαθηματα στα Μεγαρα, μιας και θεωρουνταν ακαταλληλα για κατι τετοιο.
Με καποιο τροπο, αυτο αλλαξε.

Οσοι ζητατε καινουργια πιστα, μαλιστα τυπου ΜοτοGP, σκεφτειτε αν ειστε διατεθιμενοι να δινετε, 150+ ευρω για μια μερα, διοτι τοσο θα εχει, και ισως να λεω και λιγα. Τουλαχιστον τοσο εχουν στην Ιταλια. (Mugelo 300ευρω)

Επισης για ομαδικες αποχες, εεεε.....καλυτερα μεσα σε αυτο το χωραφι, παρα στην Επιδαυρο, στον Αγιο, στο Μπαλι, στο Μπραλλο κλπ.

Τελος καλη πιστα εχουμε και ειναι στις Σερρες, οσοι δεν εχετε παει, να πατε......οι αλλοι ας γκρινιαζουνε για τα Μεγαρα.

Σκορπιες σκεψεις τα παραπανω.....τιποτε περισσοτερο.....

zephyr1
14/09/2010, 00:16
@AKIS BUSA, αν κονομας σε κατι χωρις να κανεις τιποτε ,ποιος ο λογος να επενδυσεις εισπρατωντας παλι τα ιδια λεφτα?
Επιχειρηματιας ειναι,οχι μοτοσυκλετιστης.

@Zzz750,μην το περνεις προσωπικα,αλλα ειδικα αφου ανεβαινεις μια φορα τον χρονο ,μαζεψε 5 φραγκακια παραπανω κ ανεβα σερρες,το ξερω οτι δεν ειναι το ιδιο, αλλα και γω εκοψα το 20 μεγαρα για μια φορα το χρονο σερρες.:winka:


@Frezas,μ@λακια μου αλλα μερικα σφηνακια απο Αγιο-επιδαυρο τα προτιμω ,ειδικα μετα την τελευταια φορα που μπηκα μεγαρα και 2 φορες πηγαν να με κοψουν στα 2 ,γιατι ενος τυπου του ειχαν ''πεσει'' τα φρενα και αντι να βγει να δει τι παιζει, περασε αυτος απο πανω μου κ η μηχανη του απο κατω-διπλα μου.
Και θελω εστω μια, μα μια φορα τον χρονο να πηγαινω σερρες.:beer:

Και για οσους δεν τον ειχαν δει.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55021&highlight=%EC%E5%E3%E1%F1%E1

mixalhsCr
14/09/2010, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Frezas


Οσοι ζητατε καινουργια πιστα, μαλιστα τυπου ΜοτοGP, σκεφτειτε αν ειστε διατεθιμενοι να δινετε, 150+ ευρω για μια μερα, διοτι τοσο θα εχει, και ισως να λεω και λιγα. Τουλαχιστον τοσο εχουν στην Ιταλια. (Mugelo 300ευρω)



Οι τιμες που λες μηπως ειναι για να παρακολουθησεις τον αγωνα του motogp?
Γιατι εχω παει στο misano και ηταν σημερινα 60 ευρω για 30 λεπτα.
Αν οι τιμες που λες ισχυουν σημερα τοτε τι να πω.....

AKIS BUSA
14/09/2010, 01:00
@AKIS BUSA, αν κονομας σε κατι χωρις να κανεις τιποτε ,ποιος ο λογος να επενδυσεις εισπρατωντας παλι τα ιδια λεφτα?
Επιχειρηματιας ειναι,οχι μοτοσυκλετιστης.

zephyr 1 σαφως και ειναι δικαιωμα του να κανει οτι θελει ως ιδιοκτητης καποιος στην
ιδιοκτησια-επιχειρηση του!!

αν θελεις ομως να σου πω την γνωμη μου για εναν τετοιου τυπου επιχειρηματια!!
που σαφως και δεν ειναι ανθρωπος της μοτοσυκλετας!!
και αυτο φαινεται εξ"αλλου χωρις δυσκολια!!

η γνωμη μου λοιπον ειναι οτι ειναι συν τοις αλλοις και κακος επιχειρηματιας
διοτι φτιαχνοντας την πιστα γενικοτερα θα ειχε περισσοτερο ενδιαφερον απο
τον κοσμο της μοτοσυκλετας αρα περισσοτερα track day, που σημαινει περισσοτερα εσοδα περισσοτεροι επισκεπτες στα track day, αρα και περισσοτερα εσοδα στο μπαρ (αν το εφτιαχνε κι"ολας),κλπ,κλπ.

αυτος ειναι ο λογος τουλαχιστον γι"αυτον (ιδιοκτητη) αν ηταν στοιχειωδως καλος επιχειρηματιας!!, αγαπητε φιλε zephyr 1

EVI
14/09/2010, 02:08
αυτο το ορθιος τοσες ωρες και μενα αρχιζει και μου την παιζει στα μιλιγγια τωρα τελευταια που αρχιζω να γερναω :sad: :blush:

Stabak
14/09/2010, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
αν θελεις ομως να σου πω την γνωμη μου για εναν τετοιου τυπου επιχειρηματια!!
που σαφως και δεν ειναι ανθρωπος της μοτοσυκλετας!!
....

Μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλες κουβεντες μην λες οταν σαφεστατα δεν γνωριζεις....

Δεν ειναι θεμα ανθρωπου αλλα επένδυσης....

Ο καθενας μας αν ειχε ενα χωράφι στην Ανω Μουσουνιτσα που καποιοι μοτοκροσσαδες ξεμαυλώνανε 10-20 φορές το χρόνο, ε δεν θα τους εκανε για FMX κλειστό.. απλή λογική... ιδιως οταν εχει ο άλλος 30 επενδυσεις αποδοτικότερες να σκεφτεί... και μπορει να το νοικιαζει το χωράφι βγαζοντας κιολας.

Οσοι παρακολουθείτε την πιστα θα ειδατε ποσο ευκολα εγινε η καρτ και οι εγκαταστασεις.... αρα δεν ειναι θέμα θέλησης αλλα επένδυσης... και αιντε και πες πως το φτιάχνει, οταν ακουσεις τιμές κανα 50ρι το 10λεπτο.. γιατί ετσι θα εχει στηθει το μπιζνες πλαν, τοτε τι θα λες;

byron
14/09/2010, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
και αιντε και πες πως το φτιάχνει, οταν ακουσεις τιμές κανα 50ρι το 10λεπτο.. γιατί ετσι θα εχει στηθει το μπιζνες πλαν, τοτε τι θα λες;

Φαντάζομαι θα φτιαχτεί άλλο ένα thread για αποχή απ΄τα Μέγαρα.....:sick:

AKIS BUSA
14/09/2010, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Μεγαλη μπουκια φαε, μεγαλες κουβεντες μην λες οταν σαφεστατα δεν γνωριζεις....

Δεν ειναι θεμα ανθρωπου αλλα επένδυσης....

Ο καθενας μας αν ειχε ενα χωράφι στην Ανω Μουσουνιτσα που καποιοι μοτοκροσσαδες ξεμαυλώνανε 10-20 φορές το χρόνο, ε δεν θα τους εκανε για FMX κλειστό.. απλή λογική... ιδιως οταν εχει ο άλλος 30 επενδυσεις αποδοτικότερες να σκεφτεί... και μπορει να το νοικιαζει το χωράφι βγαζοντας κιολας.

Οσοι παρακολουθείτε την πιστα θα ειδατε ποσο ευκολα εγινε η καρτ και οι εγκαταστασεις.... αρα δεν ειναι θέμα θέλησης αλλα επένδυσης... και αιντε και πες πως το φτιάχνει, οταν ακουσεις τιμές κανα 50ρι το 10λεπτο.. γιατί ετσι θα εχει στηθει το μπιζνες πλαν, τοτε τι θα λες;

Αδελφε stabak ξερω πολυ καλα τι σημαινει επιχειρω!!, επενδυω!!, ρισκαρω!! αν θελεις πολλες φορες, οπως και τι σημαινει να κανεις το χομπι σου επαγγελμα καποιες φορες
μιας και ειμαι επιχειρηματιας καμια 20αρια χρονια!!
και θα ηθελα να σου πω, πως ο ανθρωπος χαρακτηριζει την επενδυση και οχι η επενδυση
τον ανθρωπο, αρα λοιπον ειναι θεμα ανθρωπου και οχι επενδυσης!!

το χωραφι του λοιπον που μπορει να εχει ο καθενας ας το κανει οτι θελει!!
ακομα και ως επενδυση σε φωτοβολταικα μπορει να κανει, δικο του προβλημα
οι επενδυσεις του και τα χωραφια του!!

εδω μιλαμε για καποιον που το εχει δωσει (το χωραφι) για αυτοκινητοδρομιο και πληρωνεται
απο αυτο εδω και αρκετα χρονια
το οτι δεν το βελτιωνει ειναι καθαρα Ελληνικης νοοτροπιας!! δεινω τα λιγοτερα
εως καθολου!! και παιρνω οσα μπορω περισσοτερα!!
η το οτι ειναι εντελως ασχετος (οπως φαινεται) και απο ασχετους τελειως λογους πιθανον
το εκανε οτι το εκανε, και απλα παιρνει χρηματα χωρις να γνωριζει τιποτα απο τετοιες
επενδυσεις-επιχειρησεις!! (αυτοκινητοδρομια)

και λογω του οτι εχω πληρωσει εγω προσωπικα τουλαχιστον σε διαφορες πιστες
του εξωτερικου για track day, θα σου ελεγα πως ας την εκανε τοσο καλη!!
που να αξιζε 50€!! το 20-30λεπτο (διοτι το 10λεπτο που λες δεν ισχυει) τοτε λοιπον ναι θα το εδινα!!

byron
14/09/2010, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
εδω μιλαμε για καποιον που το εχει δωσει (το χωραφι) για αυτοκινητοδρομιο και πληρωνεται
απο αυτο εδω και αρκετα χρονια
το οτι δεν το βελτιωνει ειναι καθαρα Ελληνικης νοοτροπιας!! δεινω τα λιγοτερα
εως καθολου!! και παιρνω οσα μπορω περισσοτερα!!
η το οτι ειναι εντελως ασχετος (οπως φαινεται) και απο ασχετους τελειως λογους πιθανον
το εκανε οτι το εκανε, και απλα παιρνει χρηματα χωρις να γνωριζει τιποτα απο τετοιες
επενδυσεις-επιχειρησεις!! (αυτοκινητοδρομια)


Δεν είναι θέμα νοοτροπίας αλλά εύκολης κονόμας ή cash cow αγγλιστί....Απ΄την στιγμή που το "πράμα" κόβει λεφτά εύκολα και αβίαστα σε οποιαδήποτε κατάσταση ασφάλτου-χώρων-εξόδων διαφυγής-υποδομών γενικά, κανείς δεν θα αποκτήσει την "ευσυνειδησία" να χαλάσει λεφτά αν δεν υπάρχει αύξηση κερδών. Τουλάχιστον το 90% των επιχειρηματιών έτσι λειτουργεί. Η πίστα καρτ δλδ φτιάχτηκε από αγάπη για την άνοδο του αθλήματος?
Και να είσαι σίγουρος ότι αν μπορέσει να χώσει και κανένα στρέμμα φωτοβολταϊκά θα το κάνει, και πάλι θα πηγαίνουν στα TD.

Το ότι μπορεί ο οποισδήποτε άσχετος όπως λες, να φτιάξει ένα χωράφι που απέχει έτη φωτός από τον ορισμό πίστα (όπως την εννοούμε για τις πίστες στο εξωτερικό) και να γεμίζει κόσμο σε κάθε TD, μόνο αισιόδοξο για οποιαδήποτε αλλαγή/κατασκευή/βελτίωση δεν με κάνει. :wave2:

Stabak
14/09/2010, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
και λογω του οτι εχω πληρωσει εγω προσωπικα τουλαχιστον σε διαφορες πιστες
του εξωτερικου για track day, θα σου ελεγα πως ας την εκανε τοσο καλη!!
που να αξιζε 50€!! το 20-30λεπτο (διοτι το 10λεπτο που λες δεν ισχυει) τοτε λοιπον ναι θα το εδινα!!

Να σου πω Ακη ποια ειναι η ελληνικη νοοτροπια που λες; Ο πελατης να κανει υποδειξεις στην τσεπη του αλλου... ελα παππου να σου δειξω τα αμπελοχώραφα σου.. γιατι αυτο κανεις...

Stabak
14/09/2010, 09:27
Κανοντας τον δικηγορο του διαβολου διαπιστωνω οτι εχει πολυ περισσοτερη λογική απο την λογική μας : «Θελω μια γαματη πιστα κομπλέ κοντα στην Αθηνα με λιγο κοσμο και να πληρώνω τριχές»...

και αν θες την γνώμη μου, οι επινοικιαστες εχουν μεγαλυτερη ευθυνη για την κατασταση της.... (οσο αφορα το πρακτικο μερος) αλλα σου πετάνε το μπαλακι στο υψηλο ενοικιο και στο ασυμφορο της υπόθεσης.. αλλο και αυτο ελληνικο φαινομενο.... «κερδίζω απο σενα αλλα όχι τόσα ωστε να καλυτερέψω τις συνθηκες» (κοινως αρπαχτη)....

Συνεπως εχουμε 3 αρπαχτες/συνενοχες : Του ιδιοκτητη του επινοικιαστη και του τελικου καταναλωτη.... ε βαλτα κατω και πες μου τα ποσοστα ευθυνης της καταστασης στου «ξενου το χωράφι».

Εκτος και αν παιχτει κανα πολυμετοχικο.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
14/09/2010, 09:30
Εαν όσοι μπαίνετε συστηματικά στη μπιστα, μαζευόσαστε και συζητάγατε, θα είχατε φτιαξει εναν φορέα αξιοποίησης του χώρου, όπως τον θέλετε (με κερμπς, καντινες, αμμοπαγιδες, γκομενες στα παντοκς)

Αλλα τί λεω τωρα :lol:

Έλληνες και να μαζευτουν; :rotflmao:

Να συμφωνήσουν; :rotflmao:

PortisHead
14/09/2010, 09:44
Το θεμα δεν εχει να κανει αποκλειστικα με την πιστα.
Εγω απορησα που αναρωτηθηκατε για το λογο που συμβαινει αυτο.

Ποιος επιχειρηματιας , σε οποιαδηποτε επιχειρηση , θα προβει σε εξοδα βελτιωσης της υπερεσιας που πουλαει , οταν βλεπει οτι ακομα και σκατενια που ειναι , ο κοσμος την αγοραζει , και μαλιστα σωρηδον ???

Απορω με τοσο χαιβάνια που ειμαστε εδω στην Ελλαδα ,γιατι δεν ερχονται ξενοι επιχειρηματιες να επενδύσουν.
:lol:

NikosR
14/09/2010, 09:46
Σας λέει κάτι η λέξη 'ανταγωνισμός'?

NikosR
14/09/2010, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Τ

Απορω με τοσο χαιβάνια που ειμαστε εδω στην Ελλαδα ,γιατι δεν ερχονται ξενοι επιχειρηματιες να επενδύσουν.
:lol:


Πώς δεν ήρθαν. Τεράστιες επενδύσεις για πώληση καταναλωτικών είδών και υπηρεσιών για να φάνε τα δανεικά και τα λαμογίστικα. Καμμια παραγωγική. Τώρα φεύγουν οι μεν και οι δε πάλι δεν έρχονται.

road spirit
14/09/2010, 10:19
Μια χαρά επιχειρηματίας είναι με γνώμονα το προσωπικό του κέρδος...

Ξεχνάτε - συστηματικά - ένα πράγμα... η μοτοσυκλέτα είναι ένα μικρό μερίδιο απο τη πελατεία του...

Για δείτε λίγο το πρόγραμμα της πίστας και θα καταλάβετε. Και να τον μποϊκοτάρει ο κόσμος της μοτοσικλέτας, στα @@ του καθώς θα βρεί - και μάλιστα πανεύκολα - πελάτες 4τροχους να καλύψει όλο το ημερολόγιο σε ένα βράδυ μέσα...

Γιατί να σκάσει αφού το "προϊόν" μοσχοπουλάει ??

Έριξε λεφτά στην επιχείρηση και αντί να βελτιώσει την υπάρχουσα πίστα και τις υποδομές της, χάραξε καινούρια. Τώρα, σε ένα ΣΚ έχει διπλή κονόμα αφού και οι δυο πίστες είναι "κλεισμένες" ... that's business ... Ξυπνάτε ...

sniper
14/09/2010, 10:36
Εγώ πια σχεδόν δεν πάω.... αφού τα TD είναι κυρίως Τετάρτες και κάποιες Κυριακές δυστυχώς μονοπωλούνται από τα παιδιά μου ή άλλη αγωνιστική δραστηριότητα....

Αλλά έχω βαρεθεί συνέχεια αυτό το πανηγύρι με τα Μέγαρα.

Οι πιο πάνω τα λένε σωστά. Είναι ιδιωτική η πίστα. Αν θέλετε πάτε, αν όχι δεν πάτε.

Γκρίνια για την τσέπη του άλλου δεν παίζει. Αν θέλετε πιστα επιπέδου motoGP φτιάχτε μία εσείς να τελειώνουμε.

zephyr1
14/09/2010, 10:42
Εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=786709&highlight=%EC%E5%E3%E1%F1%E1#post786709) ηθελα με προσωπικη μας εργασια να μαζεψουμε την πιστα. :hypnotize :rotflmao: :a21:

Σε καποιους που το ειπα ,μου λενε καλα ρε μ@λακα αυτοι κονομανε και συ θα μαζεψεις κοσμο να κανεις αυτα που ειναι υποχρεωμενοι να κανουν αυτοι??:confused: :look:

Και ειχαν δικιο ,οποτε το ξεχασα.

nktR
14/09/2010, 11:03
συνεχίστε λοιπόν να πηγαίνετε και να είσαστε σίγουροι πως η πίστα θα γίνει καλύτερη και από των Σερρών...:a52: :lol:

AKIS BUSA
14/09/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Να σου πω Ακη ποια ειναι η ελληνικη νοοτροπια που λες; Ο πελατης να κανει υποδειξεις στην τσεπη του αλλου... ελα παππου να σου δειξω τα αμπελοχώραφα σου.. γιατι αυτο κανεις...

Για την Ελληνικη νοοτροπια εχεις δικιο!!

αυτο που εγω ομως κανω, ειναι συζητηση!! με ανθρωπους (οπως εσυ) που ειμαστε
του ιδιου ενδιαφεροντος!! την μοτοσυκλετα.
Με την εννοια του χομπι και της διασκεδασης και εννοιοτε εκμαθησης!! οδηγησης (CSS)
και στο παρελθον (για εμενα) και για καποιους νεοτερους στο μελλον, και στο παρον αγωνιστικης χρησης!!

Θελω να πω, δεν υποδεικνυω!! σε κανεναν και τιποτα!!
ανταλλαγη αποψεων κανω-ουμε τουλαχιστον σε αυτο το thread-post
ετσι πιστευω τουλαχιστον εγω

:beer: :beer:

Volo
14/09/2010, 11:59
Λες και ζητάμε κάτι τρομερό... Πίσσα να ρίξει λέμε όχι να φέρει τον Rossi και την παρέα του για δοκιμαστικά.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν δεν έχει τα pits που έχουν στις Σέρρες ή στο Mugello , ούτε αν έχει καφετέρια ούτε τίποτα.
Να μπω μέσα και να λιώσω θέλω με κάποια ασφάλεια. Αυτό δεν δείχνει να ενδιαφέρει τους υπεύθυνους και όπως σωστά λέτε κουμάντο στην τσέπη του άλλου δεν κάνουμε επομένως ΔΕΝ ΠΑΩ.
Απλά μένω με τον καημό ότι δεν μπορώ να εκτονώσω την τρέλα μου γι'αυτό πίστευα ότι με διαμαρτυρία κάτι μπορεί να γίνει.
Είδα όμως και τα άλλα Threads περί Μεγάρων να συζητιούνται τα ίδια πράγματα 4 και 5 χρόνια πίσω...

Ε ρε φούστη μου αν την είχε την πίστα ένας πυρκαυλος που να λατρεύει το μηχανοκίνητο αθλητισμό θα ήταν αλλιώς τα πράγματα.
Όπως στις Σέρρες που χωρίς να ξέρω κάνει μπαμ ότι από πίσω υπάρχουν άτομα που το γουστάρουν το θέμα.

Stabak
14/09/2010, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
Για την Ελληνικη νοοτροπια εχεις δικιο!!

αυτο που εγω ομως κανω, ειναι συζητηση!! με ανθρωπους (οπως εσυ) που ειμαστε
του ιδιου ενδιαφεροντος!! την μοτοσυκλετα.


Ε καλα δεν εκανες μονο αυτο, εκρινες και εναν επιχειρηματια/οτιναναι με τα δικα σου κριτηρια και εμπειριες.... και τον εβγαλες αχρηστο για χ,ψ λογους.... πράγμα που δεν στεκει

αυτο αν θες συζηταμε γιατι για τα υπολοιπα εδω και 7-8 χρονια οι συζητησεις ειναι οι ιδιες, οπως και οι απαντησεις αλλωστε...

byron
14/09/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Ε καλα δεν εκανες μονο αυτο, εκρινες και εναν επιχειρηματια/οτιναναι με τα δικα σου κριτηρια και εμπειριες.... και τον εβγαλες αχρηστο για χ,ψ λογους.... πράγμα που δεν στεκει


Με ποιά κριτήρια δλδ μπορείς να έχεις άποψη, εκτός απ΄τις εμπειρίες? Απ΄την προσωπική γνωριμία? Αν υπήρχε μια εναλλακτική και όχι το μονοπώλιο των Μεγάρων θα ήταν εύκολο να δουμε σε πόσο καιρό θα έβαζε λουκέτο με τις παροχές που προσφέρει.
Αφού μιλάμε λοιπόν για επιχειρηματίες, business plan & profit/loss μιας επιχείρησης που προσφέρει "Παροχή Υπηρεσιών", εεε....χμμμμμ οι υπηρεσίες που προσφέρει είναι γτπκ.

Ζεύκας
14/09/2010, 12:27
Με το φτωχό μου το μυαλό 2 τρόποι πίεσης υπάρχουν στο να γίνει καλύτερη η πίστα: αποχή ή/και ανταγωνισμός.

Το να σταματήσουν να μπαίνουν μηχανάκια/αμάξια λίγο χλωμό το βλέπω και ευτυχώς που υπάρχει κι η πίστα αντί να μαλλιοτραβιούνται στις τριγύρω "πίστες"
Επίσης άλλη πίστα στην Αττική δεν πρόκειται να γίνει σύντομα οπότε "βολέψου όπως βολεύεσαι τώρα" που λεν και στη πόλη μου.

Εγώ πάντως έχω να μπώ Μέγαρα από το 2007 και δεν μου έχουν λείψει καθόλου :wave2:

road spirit
14/09/2010, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
.. είναι γτπκ. για
τα
πολλά
κέρδη

sniper
14/09/2010, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
....

Εγώ πάντως έχω να μπώ Μέγαρα από το 2007 και δεν μου έχουν λείψει καθόλου :wave2:

Με τι μηχανάκι να μπεις δλδ; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Stabak
14/09/2010, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Με ποιά κριτήρια δλδ μπορείς να έχεις άποψη, εκτός απ΄τις εμπειρίες? Απ΄την προσωπική γνωριμία?

Κοιτα εκει που αντιδρω ειναι στον χαρακτηρισμο κάποιου ως κακου επιχειρηματια την στιγμή που εκείνος μεγιστοποιεί το κερδος του με τις μικροτερες δαπάνες.... δηλαδη ο ορισμός του κερδοσκοπου (με την καλη εννοια ε :lol:).... που και παλι δεν προκειται γι αυτο

: αν ο Χ μεγαλος επιχειρηματιας με κερδοφορες κατασκευαστικες, πετρελαικες και ξερω και γω εταιριες τυγχανει και εχει και ενα περιπτερο βρωμικο στην Λιοσιων και πουλαει τσιγαρα μονο με κερδος θα τον κατηγορησουμε ποτε ως κακο επιχειρηματια που δεν το κανει μινι μαρκετ ας πουμε...;

byron
14/09/2010, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Κοιτα εκει που αντιδρω ειναι στον χαρακτηρισμο κάποιου ως κακου επιχειρηματια την στιγμή που εκείνος μεγιστοποιεί το κερδος του με τις μικροτερες δαπάνες.... δηλαδη ο ορισμός του κερδοσκοπου (με την καλη εννοια ε :lol:).... που και παλι δεν προκειται γι αυτο

: αν ο Χ μεγαλος επιχειρηματιας με κερδοφορες κατασκευαστικες, πετρελαικες και ξερω και γω εταιριες τυγχανει και εχει και ενα περιπτερο βρωμικο στην Λιοσιων και πουλαει τσιγαρα μονο με κερδος θα τον κατηγορησουμε ποτε ως κακο επιχειρηματια που δεν το κανει μινι μαρκετ ας πουμε...;

Να πιάσουμε την κουβέντα στο αν υπάρχει ηθική στο κέρδος είναι κουβέντα για συνταξιούχους μπροστά στο τζάκι. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα όμως. Διαφορετικά να κάνουμε σημαία την επιχειρηματική ιδέα της εργασίας 5χρονων στο Μπαγκλαντές και στο Πακιστάν, ή να συζήτήσουμε για τον κομμουνιστικό καπιταλισμό της Κίνας με τους εργάτες σκλάβους.
Κοινός παρανομαστής είναι η μεγιστοποίηση του κέρδους άλλωστε.

: Όχι δεν θα τον χαρακτηρίσουμε ως κακό επιχειρηματία μιας και μιλάμε σε Ernst & Young mode.
Αλλα αν έχει κατασκευαστικές, πετρελαϊκές κλπ (κατηγορία Καρινγκτον Δυναστείας καιτς), και λίγδα περίπτερο στη Λιοσίων άνετα θα τον χαρακτήριζα τσίπη και φτωχομπινέ.
Για μια αξιοπρέπεια ζούμε....:D

sniper
14/09/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
.....
Για μια αξιοπρέπεια ζούμε....:D

E άντε πέτα το τον ντενεκέ σου τότε.... :lol:

AKIS BUSA
14/09/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Ε καλα δεν εκανες μονο αυτο, εκρινες και εναν επιχειρηματια/οτιναναι με τα δικα σου κριτηρια και εμπειριες.... και τον εβγαλες αχρηστο για χ,ψ λογους.... πράγμα που δεν στεκει

αυτο αν θες συζηταμε γιατι για τα υπολοιπα εδω και 7-8 χρονια οι συζητησεις ειναι οι ιδιες, οπως και οι απαντησεις αλλωστε...

Να σου πω
"αχρηστο" δεν τον εβγαλα τον ανθρωπο ως επιχειρηματια γενικοτερα για ονομα του Θεου
δεν μπορω εξ αλλου διοτι δεν τον γνωριζω προσωπικα ετσι κι"αλλιως και δεν εχω το δικαιωμα
"ασχετο" ομως με την εννοια οτι δεν ξερει την συγκεκριμενη δουλεια (αυτοκινητοδρομιο)
ναι νομιζω μπορω να τον πω!!

αν και το πιο σωστο θα ηταν να τον ελεγα αδιαφορο!!

τωρα οτι θα μπορουσαν και οι επινοικιαστες της πιστας απο κοινου να αναβαθμιζανε την πιστα
(Μεγαρα) μιας και θα εδινε μεγαλυτερο κινητρο για μεγαλυτερη προσελευση κοσμου στα track day τους και οχι μονο, ναι νομιζω οτι θα μπορουσαν να το κανουν!!

τελος παντων αγαπητε φιλε stabak νομιζω οτι ηδη ειπαμε πολλα για ενα θεμα
που ετσι κι"αλλιως εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα!!! απλα ανταλλλασουμε γνωμες
και αποψεις!!

:beer: :beer:

McTalas
14/09/2010, 13:32
Εγώ έχω να πάω εδώ και ενάμιση χρόνο και μου λείπει ΠΑΡΑ πολύ!!!

Όχι ότι έχω καμιά ιδιαίτερη καούρα για τα μέγαρα, αλλά μου λείπει η οδήγησή στην πίστα!

Από την άλλη αυτή υπάρχει στην Αθήνα και δεν μπορώ να κάνω αλλιώς (προσωπικά) για τον λόγο πως στην πίστα δεν πάω για να γράψω χρόνους ή να ξεκαυλωσω απλώς, αλλά για να δοκιμάσω και να μάθω ορισμένα πράγματα (κουλός γαρ) την προτιμώ από κάθε δρόμο, είτε είναι Επίδαυρος, είτε Πεντέλη κτλ κτλ.
Για Σέρρες δυστυχώς ακόμα δεν είναι για μένα, για τον λόγο πως Σέρρες προσωπικά βγαίνω για max 1 φορα τον χρονο.
Γεγονός που δεν με καλύπτει. Για να μάθω κάτι πρέπει να το δουλέψω ξανά και ξανά αρκετές φορές ώστε να νοιωσω πως κάτι κάνω και έχω πάει ένα βήμα παραπέρα.
εάν λοιπόν θα πάω Σέρρες για ένα διήμερο , ναι θα μάθω πράγματα, ναι θα εξελιχθώ σαν οδηγός πολυ καλύτερα αλλα δεν μου μένει περιθώριο για πρακτις...
Οπότε προσωπικά επιλεγω 10 μεγαρα και κανενα Σερρες και οταν θα μπορω να ανεβαινω Σερρες 3 φορε το χρονο τοτε ναι, θα το κανω.

Προσωπικά στο επιπεδο που βρίσκομαι (οδηγικα ) βρισκω το επιπεδο της ασφαλτου ικανοποιητικο δλδ λιιιγο παραπανω απο τον δρομο (η Α.Ο. δεν περιλαμβανεται) και με το γεγονος πως απουσιαζει το "αντιθετο ρευμα", οι μπαριερες και τα γκρεμνα με καλυπτει.

Ναι και εγω θα γουσταρα να ειχε καλο ταπητα αλλα προπαντος σωστες εξοδους διαφυγης.

Από εκει και περα με την λιγη πείρα που διαθέτω, εχω επιλεξει τους διοργανωτες που θεωρω πως μου προσφερουν κατι παραπανω και μονο οταν διοργανωνουν αυτοι τοτε παω. (ή πιο σωστα θα πηγαίνω γιατι ακόμα δεν ειμαι έτοιμος). Δίνω που δίνω τοσα λεφτά για το χωράφι αυτό, τουλάχιστον να πιάνουν και λιγο τόπο...

nktR
14/09/2010, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από AKIS BUSA
τελος παντων αγαπητε φιλε stabak νομιζω οτι ηδη ειπαμε πολλα για ενα θεμα
που ετσι κι"αλλιως εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα!!!

μπορούμε να κάνουμε το πιό βασικό...
αποχή από το πισθοκωλομπρούμητο sex των Μεγάρων :a29:

Stabak
14/09/2010, 13:41
Μα ναι συζητηση κανουμε, απλα τυγχαινει καθε τοσο να πεταγεται ενα παιδι ανα τους καιρους και να επικρινει μια κατασταση χωρις να ξερει τις λεπτομέρειες/ιδιομορφιες τις καταστασης...

Πεταγεται ο αλλος και λεει, μια πισσα ειναι μωρε, ο αλλος μια τεντα, ο αλλος 10 λαστιχα μπουρου μπουρου... 10 χρονια η ιδια συζητηση στου αλλουνου τον αχυρωνα

Δεν ξερω αν μια αποχη θα αποφερει αλλαγες...., παταω και τα 40 σε κανα χρονο :rotflmao:

@νκτρ : Οι χαρντκορς κανουν αποχη απο τα ντανλοψ:wave2: :rotflmao:

DrIoannis
14/09/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Frezas


Οσοι ζητατε καινουργια πιστα, μαλιστα τυπου ΜοτοGP, σκεφτειτε αν ειστε διατεθιμενοι να δινετε, 150+ ευρω για μια μερα, διοτι τοσο θα εχει, και ισως να λεω και λιγα. Τουλαχιστον τοσο εχουν στην Ιταλια. (Mugelo 300ευρω)


Να την φτιάξουν να την οργανώσουν και εγώ 1-2 φορές τον χρόνο ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ!!!Για να πάω Σέρρες θέλω 1000+ ευρώ (Κρήτη)!

nktR
14/09/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Δεν ξερω αν μια αποχη θα αποφερει αλλαγες...., παταω και τα 40 σε κανα χρονο :rotflmao:

@νκτρ : Οι χαρντκορς κανουν αποχη απο τα ντανλοψ:wave2: :rotflmao:

επειδή και έγω τα κοντεύω γι αυτό σου λέω Almeria Travel Vacance Ale Retour με +350 από Σέρρες και κερδίζουμε την χαμένη μας νιότη !!!
10 χρόνια κάτω και back to the teens galaktos !!:a48:
Αγία Αλμερία Θαυματοτζόβενη μεγάλη η χάρη σου :a54: :a8:

http://www.youtube.com/watch?v=3JSxwbemCTU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=MIiaT7h40tM

http://www.youtube.com/watch?v=P4Kj7k8hgAU

:wave2:


*ποιά ντανλόπ...Μητσουλέν

sapila racing
14/09/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
επειδή και έγω τα κοντεύω γι αυτό σου λέω Almeria Travel Vacance Ale Retour με +350 από Σέρρες και κερδίζουμε την χαμένη μας νιότη !!!
10 χρόνια κάτω και back to the teens galaktos !!:a48:
Αγία Αλμερία Θαυματοτζόβενη μεγάλη η χάρη σου :a54: :a8:

http://www.youtube.com/watch?v=3JSxwbemCTU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=MIiaT7h40tM

http://www.youtube.com/watch?v=P4Kj7k8hgAU

:wave2:

Ναι βάλε μας στην πρίζα τώρα να παμε και στην Ισπανία. :bigcry: :bigcry:
Ειχα φτιαξει ενα σχεδιο να παμε Rijeca που ειναι και φτηνά και παμε και οδικώς με τα trailer, αλλά δεν ευδοκίμησε ακόμα...
Να πάμε ρε παιδιά και σε καμμια πίστα με ανηφόρες, κατηφόρες κλπ, γιατι των Σερρων είναι λίγο flat οσο ναναι, αλλά πως θα γίνει αυτό αφού και για Σέρρες μια φορά το χρόνο τα καταφέρνω ν α πάω?
Και δυστυχως σας περνάω μερικά χρονάκια.... :o οπότε μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά και να κάνουμε τέτοιες βόλτες, το bimota θα είναι για classic rally. :lol:


edit: rijeka εδω
http://www.grobnik.hr/

p@nos
14/09/2010, 15:12
ρε παιδια το μισανο 2 βηματα ειναι...τι αθηνα σερρες, τι αθηνα μισανο:a13: :D

nktR
14/09/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ναι βάλε μας στην πρίζα τώρα να παμε και στην Ισπανία. :bigcry: :bigcry:
Ειχα φτιαξει ενα σχεδιο να παμε Rijeca που ειναι και φτηνά και παμε και οδικώς με τα trailer, αλλά δεν ευδοκίμησε ακόμα...
Να πάμε ρε παιδιά και σε καμμια πίστα με ανηφόρες, κατηφόρες κλπ, γιατι των Σερρων είναι λίγο flat οσο ναναι, αλλά πως θα γίνει αυτό αφού και για Σέρρες μια φορά το χρόνο τα καταφέρνω ν α πάω?
Και δυστυχως σας περνάω μερικά χρονάκια.... :o οπότε μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά και να κάνουμε τέτοιες βόλτες, το bimota θα είναι για classic rally. :lol:


edit: rijeka εδω
http://www.grobnik.hr/

μια χαρά είμαστε στην καλύτερη ηλικία !!!!
μην μασάς και να θυμάσαι
ποτέ μη λες ποτέ :a013: :beer:

Volo
14/09/2010, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε παιδια το μισανο 2 βηματα ειναι...τι αθηνα σερρες, τι αθηνα μισανο:a13: :D

Αυτό το Misano όλο και πιο πολύ το ακούω τώρα τελευταία. Αλλά Αθήνα-Σέρρες σου έρχεται πιο ακριβά από το Αθήνα-Misano? Και από Κρήτη γιατί το ταξίδι μέχρι Σέρρες πάει 1000ρικό?? Πολλά δεν είναι ρε παιδιά για εξηγήστε παρακαλώ

nktR
14/09/2010, 15:37
πάρε ένα παράδειγμα σε οργανωμένο td για να μην έχεις περιπέτειες από παγκόσμιους και βαλκανικούς ινδιάνους καμικάζι, αυτοκίνητα, φορμουλάκια και κλπ παπάτζες σε ελεύθερο tday.

οδικώς με μοτό
-Βενζίνη εθνικής 140 ευρώ έως αναλόγως πως πας
-Βενζίνες πίστας 60 ευρώ
-Διόδια πληρώνεις? εάν ναι κάνα 12 ευρω
-Διαμονή 60 το δίκλινο 30 Χ 2 διαμονές=60 ευρώ με πρωίνό το άτομο
-Χρήση πίστας 170 ευρώ το 2ήμερο + φιλικός αγώνας,
-Δωρεάν φαγητό και τις 2 μέρες
-Καφέδες και καταπληκτικές γρανίτες στο td του trackbike δωρεάν (χορηγία Jolly Caffe)
-Φαγητό εκτός πίστας 15 ευρώ Χ 2 ημέρες= 30 ευρώ
-Λάστιχα από 330 έως 380 ευρώ (ένα ζευγάρι σε βγάζει για 2 ημέρες οδήγηση και οδικά χλμ)

472 ευρώ σύνολο χωρίς τα λάστιχα
ή 802 με τα λάστιχα

οδικώς με αυτοκίνητο:
-Βενζίνη εθνικής 220 ευρώ + 40 διόδια δια 4άτομα στο αμάξι= 65 ευρώ
-Μεταφορά μοτό με φορτηγό του Κιοσέξ :lol: = 100 ευρώ
-Βενζίνες πίστας 60 ευρώ
-Διαμονή 60 το δίκλινο 30 Χ 2 διαμονές=60 ευρώ με πρωίνό το άτομο
-Χρήση πίστας 170 ευρώ το 2ήμερο + φιλικός αγώνας,
-Δωρεάν φαγητό και τις 2 μέρες
-Καφέδες και καταπληκτικές γρανίτες στο td του trackbike δωρεάν (χορηγία Jolly Caffe)
-Φαγητό εκτός πίστας 15 ευρώ Χ 2 ημέρες= 30 ευρώ
-Λάστιχα από 330 έως 380 ευρώ (ένα ζευγάρι σε βγάζει για 2 ημέρες οδήγηση και οδικά χλμ)

485 ευρώ σύνολο χωρίς τα λάστιχα
ή 815 με τα λάστιχα



οδικώς με αυτοκίνητο + τρέιλορ για 2 μοτό:
-Βενζίνη εθνικής + διόδια: 350 ευρώ δια 2 άτομα στο αμάξι= 175 ευρώ
-Βενζίνες πίστας 60 ευρώ
-Διαμονή 60 το δίκλινο 30 Χ 2 διαμονές=60 ευρώ με πρωίνό το άτομο
-Χρήση πίστας 170 ευρώ το 2ήμερο + φιλικός αγώνας,
-Δωρεάν φαγητό και τις 2 μέρες
-Καφέδες και καταπληκτικές γρανίτες στο td του trackbike δωρεάν (χορηγία Jolly Caffe)
-Φαγητό εκτός πίστας 15 ευρώ Χ 2 ημέρες= 30 ευρώ
-Λάστιχα από 330 έως 380 ευρώ (ένα ζευγάρι σε βγάζει για 2 ημέρες οδήγηση και οδικά χλμ)

495 ευρώ σύνολο χωρίς τα λάστιχα
ή 825 με τα λάστιχα
στη τελευταία περίπτωση μπορείς να βάλεις και τρίτο άτομο στο αυτοκίνητο και να μοιραστείτε τις βενζίνες και να βγεί και οικονομικότερο το πακέτο κατά -58 ευρώ -=437 ευρώ σύνολο χωρίς τα λάστιχα ή 767 με τα λάστιχα

οπότε σου βγαίνει η ημέρα: 236 με λάστιχα που ήδη έχεις και 400 με τα λάστιχα που θα βάλεις

menelaos46
14/09/2010, 15:37
Εγω παλι νομιζω οτι τα Μεγαρα ειναι μια χαρα, αλλα δεν ειναι για την τιμη αυτη.
Αν ηταν 30-40 ευρω θα ηταν οκ...

Volo
14/09/2010, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
πάρε ένα παράδειγμα σε οργανωμένο td για να μην έχεις περιπέτειες από παγκόσμιους και βαλκανικούς ινδιάνους καμικάζι, αυτοκίνητα, φορμουλάκια και κλπ παπάτζες σε ελεύθερο tday.

οδικώς με μοτό
-Βενζίνη εθνικής 140 ευρώ έως αναλόγως πως πας
-Βενζίνες πίστας 60 ευρώ
-Διόδια πληρώνεις? εάν ναι κάνα 12 ευρω
-Διαμονή 60 το δίκλινο 30 Χ 2 διαμονές=60 ευρώ με πρωίνό το άτομο
-Χρήση πίστας 170 ευρώ το 2ήμερο + φιλικός αγώνας,
-Δωρεάν φαγητό και τις 2 μέρες
-Καφέδες και καταπληκτικές γρανίτες στο td του trackbike δωρεάν (χορηγία Jolly Caffe)
-Φαγητό εκτός πίστας 15 ευρώ Χ 2 ημέρες= 30 ευρώ
-Λάστιχα από 330 έως 380 ευρώ (ένα ζευγάρι σε βγάζει για 2 ημέρες οδήγηση και οδικά χλμ)

472 ευρώ σύνολο χωρίς τα λάστιχα
ή 802 με τα λάστιχα

οδικώς με αυτοκίνητο:
-Βενζίνη εθνικής 220 ευρώ + 40 διόδια δια 4άτομα στο αμάξι= 65 ευρώ
-Μεταφορά μοτό με φορτηγό του Κιοσέξ :lol: = 100 ευρώ
-Βενζίνες πίστας 60 ευρώ
-Διαμονή 60 το δίκλινο 30 Χ 2 διαμονές=60 ευρώ με πρωίνό το άτομο
-Χρήση πίστας 170 ευρώ το 2ήμερο + φιλικός αγώνας,
-Δωρεάν φαγητό και τις 2 μέρες
-Καφέδες και καταπληκτικές γρανίτες στο td του trackbike δωρεάν (χορηγία Jolly Caffe)
-Φαγητό εκτός πίστας 15 ευρώ Χ 2 ημέρες= 30 ευρώ
-Λάστιχα από 330 έως 380 ευρώ (ένα ζευγάρι σε βγάζει για 2 ημέρες οδήγηση και οδικά χλμ)

485 ευρώ σύνολο χωρίς τα λάστιχα
ή 815 με τα λάστιχα



οδικώς με αυτοκίνητο + τρέιλορ για 2 μοτό:
-Βενζίνη εθνικής + διόδια: 350 ευρώ δια 3 άτομα στο αμάξι= 175 ευρώ
-Βενζίνες πίστας 60 ευρώ
-Διαμονή 60 το δίκλινο 30 Χ 2 διαμονές=60 ευρώ με πρωίνό το άτομο
-Χρήση πίστας 170 ευρώ το 2ήμερο + φιλικός αγώνας,
-Δωρεάν φαγητό και τις 2 μέρες
-Καφέδες και καταπληκτικές γρανίτες στο td του trackbike δωρεάν (χορηγία Jolly Caffe)
-Φαγητό εκτός πίστας 15 ευρώ Χ 2 ημέρες= 30 ευρώ
-Λάστιχα από 330 έως 380 ευρώ (ένα ζευγάρι σε βγάζει για 2 ημέρες οδήγηση και οδικά χλμ)

495 ευρώ σύνολο χωρίς τα λάστιχα
ή 825 με τα λάστιχα
στη τελευταία περίπτωση μπορείς να βάλεις και τρίτο άτομο στο αυτοκίνητο και να μοιραστείτε τις βενζίνες και να βγεί και οικονομικότερο το πακέτο κατά -58 ευρώ -=437 ευρώ σύνολο χωρίς τα λάστιχα ή 767 με τα λάστιχα

οπότε σου βγαίνει η ημέρα: 236 με λάστιχα που ήδη έχεις και 400 με τα λάστιχα που θα βάλεις

Ευχαριστώ για τον κόπο σου nktR:beer:

Ακριβό σπορ διαλέξαμε:uplate: . Εγώ είμαι στην περίπτωση Νο3 με τρέιλερ. 350 ευρώ βενζίνες :bigcry: Πάω με 100 χλμ με το τρέιλερ ίσως να γλιτώσω κάτι από εκεί. Θα πάρω και όλο το σόι μαζί να τα μοιραστούμε :lol:
Είναι πολλά ρε γμτ δεν με παίρνει για συχνά δηλ. 1 φορά το μήνα.
Να κάνουμε φίλους κανά Pedrosa ή κανά Rossi να πηγαίνουμε τσαμπέ και να έχουμε tips οδήγησης ΑΑ :lol:

nktR
14/09/2010, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Εγω παλι νομιζω οτι τα Μεγαρα ειναι μια χαρα, αλλα δεν ειναι για την τιμη αυτη.
Αν ηταν 30-40 ευρω θα ηταν οκ...

δυστυχώς όχι
τα Μέγαρα δεν κάνουν όχι λόγω τιμής
δεν κάνουν λόγω προδιαγραφών

nktR
14/09/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Ευχαριστώ για τον κόπο σου nktR:beer:

Ακριβό σπορ διαλέξαμε:uplate: . Εγώ είμαι στην περίπτωση Νο3 με τρέιλερ. 350 ευρώ βενζίνες :bigcry: Πάω με 100 χλμ με το τρέιλερ ίσως να γλιτώσω κάτι από εκεί. Θα πάρω και όλο το σόι μαζί να τα μοιραστούμε :lol:
Είναι πολλά ρε γμτ δεν με παίρνει για συχνά δηλ. 1 φορά το μήνα.
Να κάνουμε φίλους κανά Pedrosa ή κανά Rossi να πηγαίνουμε τσαμπέ και να έχουμε tips οδήγησης ΑΑ :lol:

μιά φορά το μήνα ??!!! μπουρ:eyepop:

2 φορές το χρόνο πηγαίνουμε και με πολύ κόπο :(

Volo
14/09/2010, 15:54
Μόνη εφικτή λύση δλδ είναι να βρεθούν 2-3 άτομα του χώρου πωρωμένοι να αγοράσουν τα Μέγαρα και να αναβαθμίσουν την πίστα με δικά τους έξοδα :rolleyes:

sapila racing
14/09/2010, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Μόνη εφικτή λύση δλδ είναι να βρεθούν 2-3 άτομα του χώρου πωρωμένοι να αγοράσουν τα Μέγαρα και να αναβαθμίσουν την πίστα με δικά τους έξοδα :rolleyes:

H 'πίστα' των Μεγάρων δεν νομίζω οτι μπορεί να αναβαθμιστεί αξιοπρεπώς αφού δεν υπάρχει χώρος στο οικόπεδο ωστε να διαμορφωθούν χώροι διαφυγης κλπ.
Εμένα προσωπικα δεν με νοιάζουν τόσο οι ανέσεις των πιτς όσο το οτι εκει που τελειώνει η πίστα καραδοκούν τα λάστιχα.... :mad:

Volo
14/09/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
μιά φορά το μήνα ??!!! μπουρ:eyepop:

2 φορές το χρόνο πηγαίνουμε και με πολύ κόπο :(

Έτσι το βλέπω και εγώ φίλε αλλά τι να κάνουμε προσαρμογή.
Καλύτερα να πηγαίνεις σε μία πίστα όπου θα γουστάρεις παρά αυτό το πράγμα με τα Μέγαρα.
Εντάξει γουστάρω οδήγηση τρελά αλλά δεν είμαι και τόσο εξαρτημένος να κάθομαι να μου πιάνουν τον κώλο για να κάνω σβούρες στα χωράφια.

Πληροφοριακά από Extremetrackdays μου είπαν για Misano 3ήμερο 600ευρώ χωρίς τα εισιτήρια αεροπλάνου. Αναλαμβάνει ο ίδιος μεταφορά μοτο. Εσύ παίρνεις το αεροπλάνο και πας Ιταλία. Βάλε και τα έξοδα διαμονής κοντά ένα χιλιάρικο πάλι.

nktR
14/09/2010, 16:01
η μόνη λύση είναι να μένεις Θεσσαλονίκη....:beer:

η 2η λύση είναι να φτιαχτεί μία πίστα στη Κρήτη όπου μπαίνεις καράβι και με τις εκπτώσεις και με τα δωρεάν πρωινά ναύλα οχημάτων να στοιχίζει πολύ πιο φτηνά και δεν οδηγείς και κινδυνεύεις και δεν χαλάς το αμάξι σου και με το μοτό σου πας. Καλά για ζωή και φαγητό δεν μιλάω :beer: Και το νησί επωφεληθεί από αυτό.

3η λύση για τα Μέγαρα δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει άλλος χώρος για επέκταση σε ήδη καταπατημένο χώρο

Για Πάτρα και Ορχομενό δεν μιλάω γιατί θα φανώ γραφικός :lol:

*αλλά από την άλλη, εδώ χρωστάμε σε όλες τις γλώσσες του κόσμου......υγεία δεν έχουμε, παιδεία το ίδιο, συντάξεις και μισθοί περικοπές, απατεώνες και κλέφτες όσους θες και μας λείπει η πίστα....??:rolleyes:

Cpt. Haddock
14/09/2010, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
H 'πίστα' των Μεγάρων δεν νομίζω οτι μπορεί να αναβαθμιστεί αξιοπρεπώς αφού δεν υπάρχει χώρος στο οικόπεδο ωστε να διαμορφωθούν χώροι διαφυγης κλπ.
Εμένα προσωπικα δεν με νοιάζουν τόσο οι ανέσεις των πιτς όσο το οτι εκει που τελειώνει η πίστα καραδοκούν τα λάστιχα.... :mad:

Ναι, αλλα ίσως θα μπορούσαν να καθαριστουν οι ακρες και αντι για βατα να έχει γαρμπιλι :look:

road spirit
14/09/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
η μόνη λύση είναι να μένεις Θεσσαλονίκη....:beer:

η 2η λύση είναι να φτιαχτεί μία πίστα στη Κρήτη όπου μπαίνεις καράβι και με τις εκπτώσεις και με τα δωρεάν πρωινά ναύλα οχημάτων να στοιχίζει πολύ πιο φτηνά και δεν οδηγείς και κινδυνεύεις και δεν χαλάς το αμάξι σου και με το μοτό σου πας. Καλά για ζωή και φαγητό δεν μιλάω :beer: Και το νησί επωφεληθεί από αυτό.

3η λύση για τα Μέγαρα δεν υπάρχει γιατί δεν υπάρχει άλλος χώρος για επέκταση σε ήδη καταπατημένο χώρο

Για Πάτρα και Ορχομενό δεν μιλάω γιατί θα φανώ γραφικός :lol:

παραδέξου το επιτέλους, στις Σέρρες δεν πας για αδρεναλίνη, πας για χοληστερίνη :smokin:

Volo
14/09/2010, 16:07
Η 5η λύση είναι να πουλήσουμε τα μηχανάκια και να αρχίσουμε επαγγελματικό Pink Pong. Πιο φτηνά είναι.
Τους Εντουράδες ζηλεύω και τους μοτοκροσάδες που δεν χαλιόνται και τόσο για μία πίστα.
Έτσι πιστεύω δλδ. Κάθε βουνό πίστα είναι.

nktR
14/09/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
παραδέξου το επιτέλους, στις Σέρρες δεν πας για αδρεναλίνη, πας για χοληστερίνη :smokin:

ω, ναι το ομολογώ !!! ΤΡΥΦΩΝΑΣ !!!! όλα της σούβλας και της σχάρας !!! σου βγαίνουν στα φρένα της Κ1!!!:lol:

Volo
14/09/2010, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
ω, ναι το ομολογώ !!! ΤΡΥΦΩΝΑΣ !!!! όλα της σούβλας και της σχάρας !!! σου βγαίνουν στα φρένα της Κ1!!!:lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ζεύκας
14/09/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Με τι μηχανάκι να μπεις δλδ; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

τι να σου πω...ανάλογα ποιό θα έχω εύκαιρο...:smokin:

menelaos46
14/09/2010, 19:24
Ειναι γεγονος οτι στα μεγαρα δεν υπαρχουν προδιαγραφες παγκοσμιου...
Αλλα παραμενει ενα καλο προπονητικο πιστακι.

Παρακατω...
Αν δεν ειχα μπλεξει με την Ταχυτητα θα το εριχνα στο μοταρντ.
Πιο οικονομικο και γινεσαι πιο καλος οδηγος, και πιο απολαυστικο.
Βρισκεις καλο μηχανακι με λιγα λεφτα και δε το κλαις αν πεσεις...
Εχει αρκετες πιστες καρτ (αν δε κανω λαθος)
Και με ενα ζευγαρι ζαντες το γυρνας και εντουρο....
Δεν εχουμε ουτε τα βασικα για Ταχυτητα στην Ελλαδα, οχι για αγωνες αλλα ουτε για τρακ ντει...
Οσοι εχετε το μικροβιο γυριστε το στο μοταρντ....
Εγω αργα η γρηγορα θα το κανω...

Allst@rf
14/09/2010, 19:53
ρε ,τι την θελετε την καινουρια ασφαλτο στα Μεγαρα...

αφου αργα ή γρηγορα καποια τουμπα θα μαζεψουμε...


ας ειναι απο lowside που δεν ποναει καθολου...


γιατι απο highside δεν θα μεινει λαμπογυαλο για λαμπογυαλο...:look: :look:

Stabak
14/09/2010, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Ειναι γεγονος οτι στα μεγαρα δεν υπαρχουν προδιαγραφες παγκοσμιου...
Αλλα παραμενει ενα καλο προπονητικο πιστακι.

Παρακατω...
Αν δεν ειχα μπλεξει με την Ταχυτητα θα το εριχνα στο μοταρντ.
Πιο οικονομικο και γινεσαι πιο καλος οδηγος, και πιο απολαυστικο.
Βρισκεις καλο μηχανακι με λιγα λεφτα και δε το κλαις αν πεσεις...
Εχει αρκετες πιστες καρτ (αν δε κανω λαθος)
Και με ενα ζευγαρι ζαντες το γυρνας και εντουρο....
Δεν εχουμε ουτε τα βασικα για Ταχυτητα στην Ελλαδα, οχι για αγωνες αλλα ουτε για τρακ ντει...
Οσοι εχετε το μικροβιο γυριστε το στο μοταρντ....
Εγω αργα η γρηγορα θα το κανω...

Μπα τα ιδια σκατα ειναι και αυτο, με αναγκαια αρκετα χρηματα χωρις πιστες και πρωταθλημα... μονο το χωμα σωζει και αυτο μας τελειωνει σιγα σιγα

nikos force
14/09/2010, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Μπα τα ιδια σκατα ειναι και αυτο, με αναγκαια αρκετα χρηματα χωρις πιστες και πρωταθλημα... μονο το χωμα σωζει και αυτο μας τελειωνει σιγα σιγα γιατι ρε μας τελειωνει το χωμα???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


αλλα και αν μας τελειωσει υπαρχει και η ακομα φθηνοτερη και γαμιστερη λυση ...URBAN TRIAL


http://www.youtube.com/watch?v=dIL7zqrEyNg

nktR
14/09/2010, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force

http://www.youtube.com/watch?v=dIL7zqrEyNg

αρρωστάκι :beer:

είμαστε μεγάλοι για τσαχπινιές και έχει πόνο....:lol:

αν και freestyle bmx έκανα στα 12 με 15 μου..... αλλά μιλάμε για 24 χρόνια πίσω... :confused: :lol:

nick2ono
23/09/2010, 12:15
στα μεγαρα μονο για καφε πια!!!

η ασφαλεια της πιστας ειναι ανυπαρκτη
η πιστα αυτη καθ' αυτη σαν δημοσιος δρομος
ο κοσμος ψωνισμενος κ κ@@@μενος, ψαχνονται να αποδειξουν την παγκοσμιοτητα τους:mad:

vassilis88
23/09/2010, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Αυτό το Misano όλο και πιο πολύ το ακούω τώρα τελευταία. Αλλά Αθήνα-Σέρρες σου έρχεται πιο ακριβά από το Αθήνα-Misano?

αθηνα μισανο
αθηνα πατρα κ πισω 50ευρω
ανκονα μισανο κ πισω .. 20 πες
βενζινες πιστας ας πουμε παλι 60
χοντρικα βενζινη κανα 150αρι

καραβι 120ευρω με μηχανη χωρις καμπινα

φαγητο κ διαμονη ..εξαρταται (μπορεις να μεινεις κ σε καμπινγκ με 5-10 ευρω τη μερα) ας πουμε 100 για 3 μερες

κ ενα 2ωρο στην πιστα βγαινει 160ευρω .. για 2 μερες 320
τιμες εδω http://www.misanocircuit.com/index.php?page=eventi&id=19&lang=eng

απο 500 μεχρι 800++ μπορει να σου βγει το μισανο δλδ

απλα ειναι ιταλια κ ειναι διαφορετικα.. θα το προτιμουσα απο σερρες αν ειχα ηδη μια καποια εμπειρια σε οδηγηση σε πιστα, αν κανω τους 50-60 γυρους που εχω κανει σερρες 500-600 δηλαδη .. μεχρι τοτε θα χουν βελτιωθει κ τα ιταλικα μου :rotflmao:

TROOPER
30/09/2010, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Frezas
......

Λετε για περιοδικα, να παρουν μερος στη διαμαρτυρία, πως? Αφου ειναι ενοικιαστες της πιστας
και την εκμεταλευονται προς οφελος τους και εις βαρους μας, βλεπε δοκιμες, σχολεια κλπ.
Καποτε δε γινονταν μαθηματα στα Μεγαρα, μιας και θεωρουνταν ακαταλληλα για κατι τετοιο.
Με καποιο τροπο, αυτο αλλαξε.
.....

αντρεα μη λεμε πραματα χωρις να γνωριζουμε...

τα περιοδικα και οι διοργανωτες δεν μπορουν να φτιαξουν τη πιστα.παρ ολα αυτα πιεζουν οσο μπορουνε για να βελτιωθουνε τα πραματα ακου που σου λεω :winka:

και οσο για τα μαθηματα στα μεγαρα που δεν γινονταν,δεν ειναι οτι δεν γινονταν γιατι θεωρουνταν η πιστα ακαταλληλη αλλα γιατι η πιστα ηταν κλειστη για μοτοσυκλετες.τα σχολεια και οι διοργανωτες των td πεισανε τον ιδιοκτητη να ανοιξει η πιστα και στο μοτοσυκλετιστικο κοινο.μη λεμε οτι να ναι.

:wave2:

Frezas
30/09/2010, 18:49
oK, Γιωργο δεχομαι αυτο που λες......οσον αφορα οτι μπορει να πιεζουν για μια καλυτερη πιστα, βεβαια αυτο που γραφω συμπληρωνει τα προηγουμενα λογια μου, οτι δλδ....δεν ειναι σε θεση και να απεχουν απο τη πιστα σα διαμαρτυρια, μιας και εχουν οφελος απο την εκμεταλευση της. πχ.. αλλο να πας Μεγαρα για μια δοκιμη και αλλο Σερρες......και δε το λεω κακοπροαίρετα. Εταιριες ειναι και δε θελουν να μπαινουν μεσα, ειδικα στους δυσκολους καιρους που περναμε......

Τωρα για το αν γινονταν ή οχι τα σχολεια λογο καταλληλότητας, ή γιατι δεν επιτρεπονταν οι μοτο στη πιστα, δεν παιρνω ορκο. Θυμαμαι ομως οτι υπηρχε και θεμα καταλληλοτητας....ισως να κανω και λαθος. Μιλαω για το Css, και οχι το riding school.

TROOPER
01/10/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Frezas
oK, Γιωργο δεχομαι αυτο που λες......οσον αφορα οτι μπορει να πιεζουν για μια καλυτερη πιστα, βεβαια αυτο που γραφω συμπληρωνει τα προηγουμενα λογια μου, οτι δλδ....δεν ειναι σε θεση και να απεχουν απο τη πιστα σα διαμαρτυρια, μιας και εχουν οφελος απο την εκμεταλευση της. πχ.. αλλο να πας Μεγαρα για μια δοκιμη και αλλο Σερρες......και δε το λεω κακοπροαίρετα. Εταιριες ειναι και δε θελουν να μπαινουν μεσα, ειδικα στους δυσκολους καιρους που περναμε......

Τωρα για το αν γινονταν ή οχι τα σχολεια λογο καταλληλότητας, ή γιατι δεν επιτρεπονταν οι μοτο στη πιστα, δεν παιρνω ορκο. Θυμαμαι ομως οτι υπηρχε και θεμα καταλληλοτητας....ισως να κανω και λαθος. Μιλαω για το Css, και οχι το riding school.

ρε συ αντρεα αν απεχουν απο τα μεγαρα οι διοργανωτες, ο κυριος ογκος των μοτοσυκλετιστων ο οποιος βρισκεται στην αθηνα, δεν θα εχουν τη δυνατοτητα να πανε ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ εκει.αποτελεσμα?μπραλος,α γιαννης,στορκ,θυματα (πολλαπλασια σε σχεση με τωρα).θα γυρισουμε 20 χρονια πισω.διπλα στον βασιλικο ποτιζεται και η γλαστρα.ναι προφανως και θα εχουν καποια κερδη αλλα ταυτοχρονα εχουμε και ενα ασφαλες περιβαλλον (για την ακριβεια ασφαλεστερο σε σχεση με τον δρομο σε καθε περιπτωση) οσοι θελουμε να προπονηθουμε-ξεκαβλωσουμε.μη το βλεπουμε μονοπλευρα.ναι σε σχεση με τις σερρες (που και αυτες χαλανε απ οτι διαπιστωσα σε σχεση με το πως ητανε), τα μεγαρα ειναι χωραφι.σε σχεση με τον δρομο...προτιμω το χωραφι των μεγαρων,ασχετα αν προσωπικα εχω αποφασισει να κραταω τα χρηματα μου για να ανεβω 2-3 φορες τον χρονο στις σερρες.

τωρα για τη δευτερη παραγραφο σου, καλα κανεις και κρατας πισινη :winka:

:beer: :wave2:

harris_x
01/10/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σε σχεση με τον δρομο...προτιμω το χωραφι των μεγαρων
+675

gcrook
02/10/2010, 08:09
Ανεφερθηκε αριθμος μοτοσυκλετιστων που πηγαινουν στα Μεγαρα.
Λιγοι ειναι,αλλα προφανως καποιοι βγαζουν κερδος απο αυτο.
Το ζητημα ειναι οτι η πιστα αυτη καποια στιγμη θα ρημαξει εντελως.
Εμενα προσωπικα στα Μεγαρα ενα πραγμα με ενοχλουσε πολυ.
Που δεν ειχε βεστιαρια η κατι παρομοιο να κλειδωσουμε τα πραγματα μας.
Τις μερες που ειχε κοσμο θυμιζαμε καταυλισμο τσιγγανων,ρουχα, σακιδια,τανκ μπαγκ στοιβαγμενα το ενα πανω στο αλλο.
Τεσπα οτι θυμαμαι και γω.....:a12:







Υ.Γ Που να ζηταγαμε και ντους......:blush: :blush:

jezuz
05/06/2012, 02:16
Ποιος επιχειρηματιας , σε οποιαδηποτε επιχειρηση , θα προβει σε εξοδα βελτιωσης της υπερεσιας που πουλαει , οταν βλεπει οτι ακομα και σκατενια που ειναι , ο κοσμος την αγοραζει , και μαλιστα σωρηδον ???


Καποια στιγμη ομως ο κοσμος κουραζεται και φευγει, και οταν φυγει, οτι αλλαγες και βελτιωσεις και να γινουν, δεν θα ξαναγυρισει. Βεβαια αυτο που χρειαζεται ειναι και ο ανταγωνισμος, κατι που στην περιοχη δεν υπαρχει...

jezuz
07/06/2012, 00:11
ρε ,τι την θελετε την καινουρια ασφαλτο στα Μεγαρα...

αφου αργα ή γρηγορα καποια τουμπα θα μαζεψουμε...


ας ειναι απο lowside που δεν ποναει καθολου...


γιατι απο highside δεν θα μεινει λαμπογυαλο για λαμπογυαλο...:look: :look:

Χαχα, μου ειχε περασει και εμενα αυτη η σκεψη απο το μυαλο! :D

Μολις ειδα οτι στις Σερρες "η πίστα θα παραμείνει κλειστή από αρχές Μαϊου μέχρι τέλη Ιουλίου για να αντικατασταθεί ο ασφαλτοτάπητας"...

roz
08/06/2012, 00:09
αντρεα μη λεμε πραματα χωρις να γνωριζουμε...

τα περιοδικα και οι διοργανωτες δεν μπορουν να φτιαξουν τη πιστα.παρ ολα αυτα πιεζουν οσο μπορουνε για να βελτιωθουνε τα πραματα ακου που σου λεω :winka:

και οσο για τα μαθηματα στα μεγαρα που δεν γινονταν,δεν ειναι οτι δεν γινονταν γιατι θεωρουνταν η πιστα ακαταλληλη αλλα γιατι η πιστα ηταν κλειστη για μοτοσυκλετες.τα σχολεια και οι διοργανωτες των td πεισανε τον ιδιοκτητη να ανοιξει η πιστα και στο μοτοσυκλετιστικο κοινο.μη λεμε οτι να ναι.

:wave2:

:a013: Παρ'ολα αυτα και οι ενοικιαστες κατι μπορουν να κανουν (και όταν ειδαν τα σκουρα εκαναν κιολας) ειναι σαν να νοικιαζεις ενα μαγαζι για καταστημα και να το αφηνεις χρεπι... δεν θα πατησει ανθρωπος.

crfouras
08/06/2012, 00:31
Ειναι η μοναδικη "πιστα" κοντα στην Αθηνα.....η οποια εχει φιλοξενησει χιλιαδες κοσμο, αν οχι μυρια......, εχει "εκπαιδευσει" κοσμο κ κοσμακι (σχολεια κτλ κτλ), trackdays, αγωνες........αναδεικνυοντας οδηγους, ταλεντα, πρωταθλητες!!!! Αξια κ παλι αξια........, αλλα ρε αδερφια η "πουτανα" παλιωσε!!!! Μηπως πρεπει να αλλαξουμε "πουτανα"??? Ξεζουμιστηκε.....δεν εχει κατι να δωσει!!!! Εδω κ χρονια θα επρεπε να ειχαν γινει αλλαγες....... ανακαινίσεις, ανανεωσεις......pits γαμω την τρελα μου!!!! Τελικα μετα απο τοσα χρονια, κανεις....."νταβας", αναφερομενος στον "αφαντο" ιδιωκτητη.......ειτε ολοι οι διοργανωτες σχολειων κ trackdays......δεν εχουν κανει τιποτα γιατι??? Μπορει τελικα να απαντησει καποιος υπευθυνα???
Λυπουμε που δεν ξερω που θα πανε τα "δικα" μας παιδια για μαθημα!!!!

TROOPER
08/06/2012, 07:42
:a013: Παρ'ολα αυτα και οι ενοικιαστες κατι μπορουν να κανουν (και όταν ειδαν τα σκουρα εκαναν κιολας) ειναι σαν να νοικιαζεις ενα μαγαζι για καταστημα και να το αφηνεις χρεπι... δεν θα πατησει ανθρωπος.

χμμμ ναι...κοιταξε να δεις.εγω συγκρινω ομοια πραματα.δες σερρες,δες και μεγαρα...:wave2:

roz
08/06/2012, 10:24
χμμμ ναι...κοιταξε να δεις.εγω συγκρινω ομοια πραματα.δες σερρες,δες και μεγαρα...:wave2:

δεν ειναι ιδιος ο ιδιοκτητης...

TROOPER
08/06/2012, 10:28
δεν ειναι ιδιος ο ιδιοκτητης...

αυτο λεω.
αλλος ιδιοκτητης
αλλοι ενικοιαστε-χρηστες
αλλα αποτελεσματα.

βλεπουμε,συγκρινουμε και συμπεραινουμε :wave2:

edit: σε παρακαλω μη γραφεις με ροζ γραμματα ειναι δυσαναγνωστα και κουραστικα για τους υπολοιπους χρηστες.

roz
08/06/2012, 10:31
Ειναι η μοναδικη "πιστα" κοντα στην Αθηνα.....η οποια εχει φιλοξενησει χιλιαδες κοσμο, αν οχι μυρια......, εχει "εκπαιδευσει" κοσμο κ κοσμακι (σχολεια κτλ κτλ), trackdays, αγωνες........αναδεικνυοντας οδηγους, ταλεντα, πρωταθλητες!!!! Αξια κ παλι αξια........, αλλα ρε αδερφια η "πουτανα" παλιωσε!!!! Μηπως πρεπει να αλλαξουμε "πουτανα"??? Ξεζουμιστηκε.....δεν εχει κατι να δωσει!!!! Εδω κ χρονια θα επρεπε να ειχαν γινει αλλαγες....... ανακαινίσεις, ανανεωσεις......pits γαμω την τρελα μου!!!! Τελικα μετα απο τοσα χρονια, κανεις....."νταβας", αναφερομενος στον "αφαντο" ιδιωκτητη.......ειτε ολοι οι διοργανωτες σχολειων κ trackdays......δεν εχουν κανει τιποτα γιατι??? Μπορει τελικα να απαντησει καποιος υπευθυνα???
Λυπουμε που δεν ξερω που θα πανε τα "δικα" μας παιδια για μαθημα!!!!

Μονοπωλειο το λενε αυτο.... παντως γενικα θεωρω οτι υπερβαλουμε λιγακι, ενταξει τα Μεγαρα δεν ειναι Σερρες, αλλα και το Τυμπακι δεν ειναι Μεγαρα και ου το καθεξής. Ο Αγωνιζόμενος θα βρει την άκρη του και το κουλαδι δεν θα χρειαστει καλυτερη ασφαλτο, μετρα ασφαλείας παίρνει ο καθένας για τον εαυτο του .. η πίστα εχει αυτα που εχει και ολα οκ.Μην ειμαστε αχαριστοι πάντως γιατι οι διοργανώσεις στα Μεγαρα σε σχεση με προηγούμενες χρονιες δεν είναι ίδιες και απο τη στιγμη που τα βλέπω εγω όλα αυτα που δεν ξημεροβραδιάζομαι στην πίστα, φαντάζομαι ότι όσοι απο εσας πάτε συχνα, το εχετε καταλλάβει .

TROOPER
08/06/2012, 10:36
Μονοπωλειο το λενε αυτο.... παντως γενικα θεωρω οτι υπερβαλουμε λιγακι, ενταξει τα Μεγαρα δεν ειναι Σερρες, αλλα και το Τυμπακι δεν ειναι Μεγαρα και ου το καθεξής. Ο Αγωνιζόμενος θα βρει την άκρη του και το κουλαδι δεν θα χρειαστει καλυτερη ασφαλτο, μετρα ασφαλείας παίρνει ο καθένας για τον εαυτο του .. η πίστα εχει αυτα που εχει και ολα οκ.Μην ειμαστε αχαριστοι πάντως γιατι οι διοργανώσεις στα Μεγαρα σε σχεση με προηγούμενες χρονιες δεν είναι ίδιες και απο τη στιγμη που τα βλέπω εγω όλα αυτα που δεν ξημεροβραδιάζομαι στην πίστα, φαντάζομαι ότι όσοι απο εσας πάτε συχνα, το εχετε καταλλάβει


γιατι το κανουμε παντα αυτο?

μιλαμε για τα μεγαρα που ειν αι πιστα.τα συγκρινουμε με μια αλλη πιστα και λεμε οτι θα θελαμε τη βελτιωση των μεγαρων.και λες οτι οπως οι σερρες ειναι καλυτερες απο τα μεγαρα,ετσι και τα μεγαρα ειναι καλυτερα απο το τυμπακι,το οποιο 1ον δεν ειναι πιστα και 2ον γιατι προσπαθουμε να βλογαμε τα γενια μας συγκρινοντας με το χειροτερο?

τελοσπαντων συμφωνω μαζι σου και το χω ξαναγραψει οτι απο το ολοτελα καλη η παναγιωταινα αλλα μακαρι να μπορεσει να βελτιωθει κι αλλο.

my 2 cents.

:wave2:

roz
08/06/2012, 10:44
Τό ιδιο πράγμα λέμε και το Τυμπάκι το ανεφερα όχι για να ευλογησω τα γένια μας (που μακαρι να ηταν δικα μου) άλλα για να τονισω το γεγονος ότι είμαστε και λίγο αχαριστοι. Οι Κρητικοι κάνουν TD στο αεροδρομιο και είναι χαρούμενοι κι εμας μας φταιει η ασφαλτος. Δεν κάνω αντιπαραθεση.

sapila racing
08/06/2012, 11:05
Τό ιδιο πράγμα λέμε και το Τυμπάκι το ανεφερα όχι για να ευλογησω τα γένια μας (που μακαρι να ηταν δικα μου) άλλα για να τονισω το γεγονος ότι είμαστε και λίγο αχαριστοι. Οι Κρητικοι κάνουν TD στο αεροδρομιο και είναι χαρούμενοι κι εμας μας φταιει η ασφαλτος. Δεν κάνω αντιπαραθεση.

Θα σου απαντήσω αν κι αυτα εχουν ξαναειπωθεί εδω μεσα πολλές φορές.

Δεν είμαστε καθόλου αχάριστοι επειδή θέλουμε μια καλύτερη πίστα, απλά μετα από τόσα χρόνια θα έπρεπε να την εχουμε μια νορμαλ πίστα σχετικά κοντά στην Αθήνα.

Το οτι οι Κρητικοί κάνουν TD στο αεροδρόμιο δεν λέει τίποτα αλλο απο το αυτονόητο, οτι παρ όλο που πέρασαν τόσα χρόνια είμαστε ακόμα στο ίδιο σημείο.

Επίσης λές:
'μετρα ασφαλείας παίρνει ο καθένας για τον εαυτο του .. η πίστα εχει αυτα που εχει και ολα οκ'

Εδω κάπου το έχασες. Τι θα πεί παίρνει ο καθένας μετρα για τον εαυτο του? Αν φυγεις και καρφωθείς στα λάστιχα με τις μπετόβεργες επειδή δεν υπαρχει ούτε μια τόση δα εξοδος διαφυγής, ποιά μετρα θα σε σώσουν?
Πανοπλία ατσαλινη 10mm? :confused:

nassosxlvbros
08/06/2012, 11:18
Eίχα τη κουβέντα της πίστας σε άλλο φόρουμ (www.rc-tunerz.com) και μάλιστα όταν ανέφερα το θέμα πίστας και το χάλι της με ενημέρωσαν πως τα πράγματα έχουν αλλάξει κατά πολύ...εγώ τη θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια που ούτε χαρτί δεν είχαν στο (μες στη βρώμα)WC...άραγε άλλαξε κάτι ή ο τύπος που μου τά'λεγε ήταν σε άλλη πίστα;:confused:

VASOS
08/06/2012, 11:33
Eίχα τη κουβέντα της πίστας σε άλλο φόρουμ (www.rc-tunerz.com) και μάλιστα όταν ανέφερα το θέμα πίστας και το χάλι της με ενημέρωσαν πως τα πράγματα έχουν αλλάξει κατά πολύ...εγώ τη θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια που ούτε χαρτί δεν είχαν στο (μες στη βρώμα)WC...άραγε άλλαξε κάτι ή ο τύπος που μου τά'λεγε ήταν σε άλλη πίστα;:confused:

Όντως οι συνθήκες και η υποδομή στις τουελέτες είναι σε πολύ καλό επίπεδο, επίσης λειτουργεί η καντίνα και γενικά οι τιμές συμμετοχής σε TD έχουν πέσει. Σε κάθε περίπτωση, όμως, το συνολικό κόστος (συμμετοχή+βενζίνες+ψιλολοίδια) είναι πάνω κάτω 100 Ε και στις μέρες μας είναι πάρα πάρα πολλά.

staffaki
08/06/2012, 16:34
το κουλαδι δεν θα χρειαστει καλυτερη ασφαλτο, μετρα ασφαλείας παίρνει ο καθένας για τον εαυτο του .. η πίστα εχει αυτα που εχει και ολα οκ

Το κουλάδι όμως που θα χάσει τα φρένα πριν την Κ6 δεν μας είπες που θα καταλήξει...
Αν είναι τυχερός στα συρματοπλέγματα αλλιώς θα φτάσει Πάχη για μεζέ...

Είναι λίγο άκυρο αυτό που λες και χωρίς να έχω μπει ποτέ μου φαίνεται πως από τύχη δεν έχει καρφωθεί μέχρι στιγμής κανένας στις μπετόβεργες...

jezuz
08/06/2012, 18:21
Παιδια διαβαζω ξανα και ξανα για μπετοβεργες... υπαρχουν ακομα, και σε ποιο σημειο ειναι? Δεν μπορουν να τις κοψουν/βγαλουν τις συγκεκριμενες τουλαχιστον?

byron
08/06/2012, 18:25
Το κουλάδι όμως που θα χάσει τα φρένα πριν την Κ6 δεν μας είπες που θα καταλήξει...
Αν είναι τυχερός στα συρματοπλέγματα αλλιώς θα φτάσει Πάχη για μεζέ...

Είναι λίγο άκυρο αυτό που λες και χωρίς να έχω μπει ποτέ μου φαίνεται πως από τύχη δεν έχει καρφωθεί μέχρι στιγμής κανένας στις μπετόβεργες...

Εκτός από αυτοκτονικούς οδηγούς που θα περάσουν την Κ6 τάπα, δεν νομίζω οτι μπορεί να φθάσει κάποιος ορθιος ή πεσμένος στο τέρμα της Κ6. Εχεις ακούσει εσύ κάποιον να φθάσει στα σύρματα?
Σαφώς και υπάρχουν κάποια σημεία που θέλουν βελτίωση, ιδίως στις Κ4-Κ5 αλλά μην φθάσουμε και στο άλλο άκρο να θεωρούμε τα Μέγαρα λαιμητόμο.

staffaki
08/06/2012, 20:27
Εκτός από αυτοκτονικούς οδηγούς που θα περάσουν την Κ6 τάπα, δεν νομίζω οτι μπορεί να φθάσει κάποιος ορθιος ή πεσμένος στο τέρμα της Κ6. Εχεις ακούσει εσύ κάποιον να φθάσει στα σύρματα?
Σαφώς και υπάρχουν κάποια σημεία που θέλουν βελτίωση, ιδίως στις Κ4-Κ5 αλλά μην φθάσουμε και στο άλλο άκρο να θεωρούμε τα Μέγαρα λαιμητόμο.

Σαφώς και είναι δύσκολο να φτάσεις στα σύρματα...ήμουν κάπως υπερβολικός όντως...
Ξεκαθάρισα επίσης οτι δεν έχω οδηγήσει στα Μέγαρα...
Απλά στο TD του ΣΟΑΜ που είχα κάτσει εκεί μου φάνηκε αρκετά εύκολο να χάσει κάποιος τα φρένα εκεί και να καταλήξει στα χώματα!
Το θέμα δεν είναι αν θα φτάσει στα σύρματα αλλά το οτι δεν έχει μεγάλο περιθώριο να μείνει όρθιος στην κακιά στιγμή...Δεν θα χρειαζόταν εκεί μια έξοδος ασφαλείας όπως στην k1 των Σερρών, αναλογικά πάντα?
Λαιμητόμος δεν μου φαίνεται οτι είναι, μπορεί να ακούστηκα έτσι οπότε ζητώ συγγνώμη!

Και ξαναλέω οτι μπορεί να κάνω λάθος μιας και τα είδα απ'έξω και ίσως οδηγώντας να μην φαίνεται τόσο "τρομακτικό"

Επίσης από το να είναι κάποιος στον δρόμο εννοείται πως είναι χίλιες φορές καλύτερα τα Μέγαρα...δεν τίθεται θέμα σε αυτό!

sapila racing
08/06/2012, 21:35
Ισως και να υπερέβαλα σχετικά με τις μπετόβεργες, αλλά όπως και να χει δεν μπορείς να πας στα Μέγαρα χωρίς να κρατας πισινές αν δεν εισαι super ακριβής.
Βελτίωση χρειάζεται σίγουρα αλλά χώρος δεν υπάρχει για εξόδους. Εγω προσωπικά εχω να παω από περσι, αλλά κι οταν πήγαινα ποτέ δεν ημουν άνετος, αφού το ξέρεις οτι αν γινει στραβη θα κοπανησεις άσχημα.
Επίσης υπαρχουν σαμάρια που συναντας μονο σε προσπέρασμα, εκτός γραμμής, που σε στέλνουν αδιαβαστο σε tank slapping, (πισω ευθεία πχ) που ειναι πολύ επικίνδυνο, το εχω πάθει.
Οπως και να χει δεν μπορεί να πει κανείς οτι είμαστε αχάριστοι επειδή ζηταμε κατι που σε αλλες χωρες ειναι αυτονόητο.
Αλλιώς ειναι σαν να λέμε οτι εντάξει αυτό εχουμε, αυτό θα έχουμε και καλά είναι.
Στις Σέρρες εφτιαξαν box εδω και 3 χρόνια και τωρα στρωνουν νέο τάπητα, ξερουν τι κανουν. :a013:

Cpt. Haddock
08/06/2012, 21:46
Εκτός από αυτοκτονικούς οδηγούς που θα περάσουν την Κ6 τάπα, δεν νομίζω οτι μπορεί να φθάσει κάποιος ορθιος ή πεσμένος στο τέρμα της Κ6. Εχεις ακούσει εσύ κάποιον να φθάσει στα σύρματα?[...]

To έχει κανει ενας. Υπάρχει και σε βίντεο :smokin:

byron
08/06/2012, 21:53
To έχει κανει ενας. Υπάρχει και σε βίντεο :smokin:

Αυτός ο ένας (που δεν μπορώ να βρω το απίστευτο video), δεν έφθασε ρε στα σύρματα. Την χλωρίδα κούρεψε και σταμάτησε τελικά :lol:

Ο Αρης έχει δίκιο σε ότι αφορά την κατάσταση της ασφάλτου, αλλά και το οτι σε μερικά σημεία δεν υπάρχει έξοδος διαφυγής. Σίγουρα θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τόσα χρόνια, αλλά αφού ο κοσμάκης πάει και συμμετέχει μάλλον δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Ghost Rider
09/06/2012, 12:39
Καλημέρα σε όλους...:wave2:
πρόσεξα τις ημερομηνίες των δημοσιεύσεων κι είδα πως έχουμε πολύ καιρό ν΄ασχοληθούμε με το θέμα...:D
Να σας ενημερώσω λοιπόν πως μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει πολλά, τα πάντα μπορώ να πω..!!!
Το μαύρο χάλι που περιγράψατε έγινε πιο μαύρο, τα λακουβάκια και τα μπαλώματα γέννησαν και πλήθυναν, τα πιτς και γενικά οι βοηθητικές εγκαταστάσεις παρέμειναν στα ίδια υψηλά πρότυπα των παγκόσμιων προδιαγραφών...:lol:
Οι διοργανωτές έχουν την ίδια "ευαισθησία" σ΄όλα τα θέματα και το έμπειρο:lol: προσωπικό τους:lol: :lol::lol::lol: εξυπηρετεί :lol: άψογα τους πάντες... :lol:
Ίσως βέβαια προορίζεται η πίστα για χρήση εντούρο σε άσφαλτο γι αυτό κι αφήνουν τον ίδιο τάπητα..:evil:
Θα συμφωνήσω ως προς το "καλύτερα 1 φορά Σέρρες παρά 4 στα Μέγαρα" κι αυτό γιατί η κάθε φορά στοιχίζει 50+ συμμετοχή, 30+ βενζίνα, 15+ μικροέξοδα και 75+ λάστιχα.. δεδομένου πως 1 χιλιάρι θέλει κάθε 4 TD λάστιχα... και να υπολογίσουμε και λάδια, υγρά φρένων που αλλάζουμε τακτικότερα καθώς και τακάκια πιο ακριβά για χρήση πίστας... :uplate:
Πόσο τελικά κοστίζει 1 TD στα Μέγαρα;... γύρω στα 200 λέω εγώ..
Στον αντίποδα βέβαια κάποιος θα πει πως με την συχνή προπόνηση βελτιώνεσαι.. ΝΑΙ..!!! αλλά όχι πάντα στα Μέγαρα που όπως παρατήρησε ένας φίλος υπάρχουν και κάποιοι που μόλις μπουν μέσα την "βλέπουν Παγκόσμιοι" και "που ΄ναι ο Ρόσσι να τον ξυρίσω κι αυτόν"..!!!.. κι όχι μόνο δεν σ΄αφήνουν να προπονηθείς ή να διασκεδάσεις παρά γίνονται κι επικίνδυνοι για τους άλλους και για τους ίδιους.... το έχω δει πολλές φορές αυτό, δυστυχώς...
Δεν νομίζω ν΄αλλάξει κάτι απ΄το "Υψηλό επίπεδο" :evil:της πίστας Μεγάρων... μην είμαστε κι αχάριστοι..:confused: πάλι καλά που μας έχουν κάνει και τέτοια χάρη...:eek: