PDA

View Full Version : Περι τούμπας..



fz6man
13/09/2010, 17:32
πριν καμιά βδομάδα ταξιδεύαμε απο κοζάνη πτολεμαιδα και επιδεί είχε κρυο και βροχή , σφηνωμένος αναμεσα στην μπαγαζιέρα και στον
οδηγό σκεφτόμουν τι ζόρια τραβάει ο συνοδηγός ειδικά σε περιπτωση πτώσης ή τράκας και πως διαολο θα ξεκαβαλήσει απο πισω άντε ο αδηγός κραταει το τιμονι θα αντιδράση πρώτος.. ποιά η γνώμη σας?
υ.π δεν ξανα ανεβαίνω σε vstorm παθαινω ψυχολογικά προβήματα! :rotflmao:

kalotatos
15/09/2010, 17:06
κοιτα η μονη λυση ειναι να καταφερεις να συρθεις δε μπα να φορας και βερμουδα. αν και καταβερεις και αρχισεις να συρθεις τα μισα τα εκανες, μετα μενει να σταματησεις, δεν ξερω πως αλλα προσπαθησε οχι πανω σε αντικειμενο:rotflmao: :rotflmao:
και οταν ανεβαινεις εστω και πισω παντα κρανοσ, εστω κρανος!!!

kalogeros
16/09/2010, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
πριν καμιά βδομάδα ταξιδεύαμε απο κοζάνη πτολεμαιδα και επιδεί είχε κρυο και βροχή , σφηνωμένος αναμεσα στην μπαγαζιέρα και στον
οδηγό σκεφτόμουν τι ζόρια τραβάει ο συνοδηγός ειδικά σε περιπτωση πτώσης ή τράκας και πως διαολο θα ξεκαβαλήσει απο πισω άντε ο αδηγός κραταει το τιμονι θα αντιδράση πρώτος.. ποιά η γνώμη σας?
υ.π δεν ξανα ανεβαίνω σε vstorm παθαινω ψυχολογικά προβήματα! :rotflmao:

1ον: Αουτς!!!!! Τα μάτια μου!

2ον: Στο υ.π. (?) σου, λες ότι δεν θα ξαναανέβεις σε v-strom (ως συνοδηγός υποθέτω). Πες μου έναν λόγο για τον οποίο πιστεύεις ότι η θέση του συνοδηγού (ή ακόμα και του οδηγού) ενός FZ6 είναι πιο άνετη από ενός v-strom. Η μοναδική περίπτωση για να πιστώ ότι ήσουν σφηνωμένος ανάμεσα στον οδηγό και στην μπαγκαζιέρα, είναι να ήταν ο οδηγός (ή εσύ) 250 κιλά. Διαφορετικά ήσουν ανετότατα. Και μην κοιτάξεις το προφίλ μου. ΝΑΙ, ΟΔΗΓΑΩ V-STROM!!!!!!!

Στο δια ταύτα τώρα. Δεν είναι τυχαίο ότι σε περίπτωση ατυχήματος, την μεγαλύτερη ζημιά, για πολλούς και διάφορους λόγους, την παθαίνει ο συνοδηγός. Και αυτό συμβαίνει είτε είναι συνοδηγός σε v-strom είτε σε οποιαδήποτε άλλη μοτό (δεν ξέρω για τα goldwing :lol: ).

fz6man
16/09/2010, 13:12
ενταξει ρε φιλαρακι μετα το μαθημα ορθογραφιας μην το παιρνεις κατακαρδα.. πρωτον δεν βαζω δευτερο ατομο στο φαιζερ δευτερων ο οδηγος ηταν 250 + - κιλα και με πατεντα βαση τις μπαγαζιερας και με κοπανουσε την πλατη αλλα το θεμα μας ειναι αλλου αν δε το εχεις καταλαβει..

Cpt. Haddock
16/09/2010, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
κοιτα η μονη λυση ειναι να καταφερεις να συρθεις [...]

:nono: :nono: :nono: :nono:

Να κανεις τουμπες, ναι. Να συρθείς όχι

sapila racing
16/09/2010, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:nono: :nono: :nono: :nono:

Να κανεις τουμπες, ναι. Να συρθείς όχι

Με τις τούμπες με χιλιόμετρα σπάνε χεράκια και ποδαράκια σαν κοτσανάκια.
Καλύτερα το σούρσιμο, αν φοράς και δέρματα μάλιστα θα είσαι ΟΚ, αν σταματήσεις καλά. Αμα είσαι μάγκας μπορείς και να οδηγάς λίγο το σώμα σαν saketboard ενα πράμα. :eyepop:

Cpt. Haddock
16/09/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Με τις τούμπες με χιλιόμετρα σπάνε χεράκια και ποδαράκια σαν κοτσανάκια.
Καλύτερα το σούρσιμο, αν φοράς και δέρματα μάλιστα θα είσαι ΟΚ, αν σταματήσεις καλά. Αμα είσαι μάγκας μπορείς και να οδηγάς λίγο το σώμα σαν saketboard ενα πράμα. :eyepop:

Δε μιλησε για δερματα Αρη. Ποσοι φοράνε δερματα στο δρομο; :sick:

DimChios
16/09/2010, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:nono: :nono: :nono: :nono:

Να κανεις τουμπες, ναι. Να συρθείς όχι


τι συζητας κι εσυ τωρα?

:sad:

sapila racing
16/09/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε μιλησε για δερματα Αρη. Ποσοι φοράνε δερματα στο δρομο; :sick:

σωστό κι αυτό. Πάντως ακόμα και με μποφάν και τζήν, μάλλον καλύτερο το σούρσιμο.
Επίσης να μην σηκωνόμαστε οταν νομίζουμε οτι σταματήσαμε, γιατί εχουμε ακόμα χιλιόμετρα και μας κοροιδευει το σύστημα.

DimChios
16/09/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
σωστό κι αυτό. Πάντως ακόμα και με μποφάν και τζήν, μάλλον καλύτερο το σούρσιμο.
Επίσης να μην σηκωνόμαστε οταν νομίζουμε οτι σταματήσαμε, γιατί εχουμε ακόμα χιλιόμετρα και μας κοροιδευει το σύστημα.


διαφωνω Αρη, επετρεψε μου!

:wave2:

kalotatos
16/09/2010, 13:40
απο το να σπασω χερια ποδια προτειμω παντωσ να μου κανει ο κολοσ απο το συρσιμο και να μην μπορω να πηγαινω τουαλετα :lol: :lol:

Cpt. Haddock
16/09/2010, 13:43
Μητσοοοοοοοοοοοοοοοοοο, σε ζιΝΤΑν :lol:

DimChios
16/09/2010, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
απο το να σπασω χερια ποδια προτειμω παντωσ να μου κανει ο κολοσ απο το συρσιμο και να μην μπορω να πηγαινω τουαλετα :lol: :lol:


δεν εχεις ιδεα τι λες!

:wave2:

sniper
16/09/2010, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
απο το να σπασω χερια ποδια προτειμω παντωσ να μου κανει ο κολοσ απο το συρσιμο και να μην μπορω να πηγαινω τουαλετα :lol: :lol:

Μην ορκίζεσαι...

Εχετλαίος
16/09/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
απο το να σπασω χερια ποδια προτειμω παντωσ να μου κανει ο κολοσ απο το συρσιμο και να μην μπορω να πηγαινω τουαλετα

Δεν έχεις δίκιο. Πίστεψέ με!
:wave2:

sapila racing
16/09/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
διαφωνω Αρη, επετρεψε μου!

:wave2:

Μα φυσικά, τι λέτε τωρα.

Μας έπιασαν οι ευγένειες. :lol:

Παντως δεν καταλήγουν όλα τα σουρσίματα τόσο άσχημα σαν το δικό σου, αλλά και το κάταγμα καραδοκεί αν αρχίσουν οι κολοτούμπες. Τελικά δεν ξέρω κι εγω τι είναι καλύτερο αν φοράς τζήν.
Παντως με δέρματα σουρσιμο και ξανα σούρσιμο, αν μπορεί καποιος να το ελέγξει φυσικά, γιατί κάθε τούμπα εξελίσσεται διαφορετικά και ο χρόνος αποκτά άλλη διάσταση.

fz6man
16/09/2010, 14:19
εμενα με προβληματιζει περα απο τουμπες και σουρσιματα το πως θα ξεμαγκωσεις απο εκει αναμεσα στο οδηγο και μπαγαζιερα ρε γαμωτο
και μην αρχισεις να φερνεις τουμπες μαζι με το μηχανακι:rolleyes:

DimChios
16/09/2010, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μα φυσικά, τι λέτε τωρα.

Μας έπιασαν οι ευγένειες. :lol:

Παντως δεν καταλήγουν όλα τα σουρσίματα τόσο άσχημα σαν το δικό σου, αλλά και το κάταγμα καραδοκεί αν αρχίσουν οι κολοτούμπες. Τελικά δεν ξέρω κι εγω τι είναι καλύτερο αν φοράς τζήν.
Παντως με δέρματα σουρσιμο και ξανα σούρσιμο, αν μπορεί καποιος να το ελέγξει φυσικά, γιατί κάθε τούμπα εξελίσσεται διαφορετικά και ο χρόνος αποκτά άλλη διάσταση.


:lol: :lol: :lol:

μλκ μου (λοιπον) :p

ΠΙΣΤΕΥΩ αν και δεν εχω ζησει το καταγμα ποτε μου...παρόλες τις κωλοτουμπες που ειχα φερει...

οτι ποναει ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο το εγκαυμα! Κι εμενα φαντασου οτι εγινε απο μολις 5 μετρα σουρσιμο!

:wave2:

sapila racing
16/09/2010, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:lol: :lol: :lol:

μλκ μου (λοιπον) :p

ΠΙΣΤΕΥΩ αν και δεν εχω ζησει το καταγμα ποτε μου...παρόλες τις κωλοτουμπες που ειχα φερει...

οτι ποναει ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο το εγκαυμα! Κι εμενα φαντασου οτι εγινε απο μολις 5 μετρα σουρσιμο!

:wave2:

Εγκαύματα εχω πάθει κι εγω παλιότερα, αλλά οταν έσπασα τον μηρό το 1985 με συντριπτικο κάταγμα, ημουν 1μιση χρόνο με πατερίτσα μου βάλανε μια λάμα 30 πόντους και 12 βίδες κι έκανα δύο μεγάλα χειρουργεία.
Μπορεί και να πονάει λιγότερο, δεν ξέρω, όμως παίζουν κι αλλα όταν αρχίζουν τα χειρουργεία.

kalotatos
16/09/2010, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Εγκαύματα εχω πάθει κι εγω παλιότερα, αλλά οταν έσπασα τον μηρό το 1985 με συντριπτικο κάταγμα, ημουν 1μιση χρόνο με πατερίτσα μου βάλανε μια λάμα 30 πόντους και 12 βίδες κι έκανα δύο μεγάλα χειρουργεία.
Μπορεί και να πονάει λιγότερο, δεν ξέρω, όμως παίζουν κι αλλα όταν αρχίζουν τα χειρουργεία.


+1
και προτιμω να συρθω και να πονεσω παρα να μπει λαμα στο ποδι μου και να μου πουν ξεχνασ μπαλα μηχανη και τα παντα

sniper
16/09/2010, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
+1
και προτιμω να συρθω και να πονεσω παρα να μπει λαμα στο ποδι μου και να μου πουν ξεχνασ μπαλα μηχανη και τα παντα

Εχει κι άλλες επιπτώσεις το σύρσιμο.... και θα ξεχάσεις μπαλα, μηχανή και τα πάντα....

McGyver
16/09/2010, 15:01
Δέρματα/Cordura, σύρσιμο και ευχή να μη χρειαστεί να προσπαθήσουμε να σταματήσουμε την τσουλήθρα...

kalotatos
16/09/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εχει κι άλλες επιπτώσεις το σύρσιμο.... και θα ξεχάσεις μπαλα, μηχανή και τα πάντα....

σαν? χειροτερο απο χειρουργια παντωσ δεν νομιζω

DimChios
16/09/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
σαν? χειροτερο απο χειρουργια παντωσ δεν νομιζω


αν απ το συρσιμο χασεις τα @@δια σου να δω τι "μπαλα" θα παιζεις μετα με τις γκομενες!

:wave2:

sniper
16/09/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
αν απ το συρσιμο χασεις τα @@δια σου να δω τι "μπαλα" θα παιζεις μετα με τις γκομενες!

:wave2:

Εκτός κι αν φοράς αυτό.... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1866046#post1866046) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DrEvil
16/09/2010, 16:11
Από τα παραπάνω καταλήγω:
Φοράς τα πάντα όλα, δέρμα ή κορντούρα, συρθείς η τουμπάρεις εύχεσαι να μην "σκάσεις" σε σταθερό σημείο, ενώ παράλληλα γίνεσαι στιγμιαία θρήσκος αναφωνόντας (ή σκεπτόμενος) : "Παναγία μου, ας φρενάρει ο πίσω"...

Panopticon7
16/09/2010, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
απο το να σπασω χερια ποδια προτειμω παντωσ να μου κανει ο κολοσ απο το συρσιμο και να μην μπορω να πηγαινω τουαλετα :lol: :lol:

Αν σπασεις χερια κ ποδια για χεσιμο αλλοι θα σε πηγαινουν .:p

PanVas
16/09/2010, 17:21
Αν δεν έχεις φάει τα μούτρα σου σαν πιτσιρικάς με το ποδήλατο, το μόνο που σε σώζει σε μία πτώση είναι η γιόγκα.

:beer: :beer: :beer: :beer:

Tpap
16/09/2010, 17:27
τι ακριβώς συζητάμε εδώ...?

Σπάσιμο βιες εγκαύματα...?

:a21: :a21:

ΔεΜπάτε καλά...:wave2:

kalotatos
17/09/2010, 06:37
εγω προσωπικα παντως δεν μπαινω σε νοσοκομειο που να μου κοψετε το κεφαλι
τα φοβαμαι:lol: :lol: