PDA

View Full Version : Παρτιδα Vfr σε Cb1



webassasin
13/09/2010, 18:22
σε ενα συνεργειο βρηκα μια παρτιδα,πιθανοτατα απο VFR,upside down,με ολες τις βασεις,τροχο,διπλο δισκοφρενο,τιμονι και τρομπα σε σχετικα καλη τιμη που πιστευω οτι ανετα πεφτει και πιο χαμηλα.
Δε γνωριζω απο ποιο μοντελο ειναι,αλλα εχουμε καμια ιδεα αν θα ταιριαξει στο λαιμο του CB1?

Acacius
13/09/2010, 18:53
Δε νομίζω ότι έχει υπάρξει VFR με ανάποδο, ειδικά όχι 400άρι. Το RVF (NC35) είχε ανάποδο.

georgio
13/09/2010, 18:57
Κοίτα, αν είναι usd τότε είναι από RVF.

VFR είναι και αυτό απλά είχαν κάνει πολλές αλλαγές στη Honda από το προηγούμενο, μεταξύ των οποίων και το μπροστινό το οποίο ήταν usd.

Εξ' όσων ξέρω, τα μπροστινά στα street της εποχής ταίριαζαν μεταξύ τους, δηλαδή στα cb, cb-1, bros, cbr.
Υπάρχει ένα αλλά όμως που το ξέρω στάνταρ. Στο cbr400 υπήρχαν μεγάλες διαφορές μεταξύ των tri-arm και gull-arm. Το gull-arm ήταν το πιο καινούργιο, αλλαγμένο, βελτιωμένο κλπ όπως και το rvf έναντι του vfr. Στο gull-arm λοιπόν δεν ταίριαζε το μήκος του λαιμού με το μήκος του άξονα της κάτω τιμονόπλακας από το tri-arm. Ουσιαστικά αυτό είναι που σε ενδιαφέρει κιόλας, αφού τα έχεις όλα κομπλέ.

Απ' ότι θυμάμαι έχεις ένα cb-1 σε τεύχη. Το ποιο εύκολο είναι να κάτσεις να βγάλεις την κάτω τιμονόπλακα και να πας να τη συγκρίνεις με το μπροστινό που βρήκες (τον άξονα δλδ).

Επίσης έχε υπόψη σου ότι μπορείς να πάρεις τη δικιά σου τιμονόπλακα και να ξεπρεσάρεις σε μηχανουργείο τον άξονα και να τον πρεσάρεις στην τιμονόπλακα από το μπροστινό. Αυτά. :wave2:

Υ.Γ.: θες και άλλα κλιπ-ον ε

georgio
13/09/2010, 18:59
VFR400 NC30


209804

georgio
13/09/2010, 19:00
RVF400 NC35


209805

webassasin
13/09/2010, 20:42
Σε ευχαριστω φιλε μου,αλλα η ιστορια εχει δειξει οτι τετοιες πατεντες ( πρεσαρισματα σε σταυρους κλπ ) δεν αντεχουν.
Βεβαια ειναι κ αναλογα το μαστορα.. Λογικα ειναι RVF αλλα νομιζω οτι ηταν marzoghi η παρτιδα.
Θα παω αυριο να τσεκαρω στον εμπορα,θα ρωτησω και το μαστορα μου και βλεπουμε.. Ευχαριστω πολυ...