PDA

View Full Version : Το κομβόι άνοιξε τις μπάρες στα διόδια



schumifer
13/09/2010, 21:19
http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=202510

sadengr
14/09/2010, 10:44
Venceremos !

Cpt. Haddock
14/09/2010, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sadengr
Venceremos !

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol:

byron
14/09/2010, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol:

Για γέλια ή για κλάμματα, κατέβηκα από Δράμα το Σάββατο και ο αριθμός των διοδίων απο Μάλγαρα μέχρι Μαλακάσα είναι αμέτρητος. Για πολλές φάπες θα έλεγα....

Τουλάχιστον γλύτωσα το 1 απ΄τα 3 (!!!) διόδια στα Τέμπη (ανα 25 χλμ είχε διόδια) εξαιτίας της πρωτοβουλίας του κομβόϊ.

Cpt. Haddock
14/09/2010, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Για γέλια ή για κλάμματα, κατέβηκα από Δράμα το Σάββατο και ο αριθμός των διοδίων απο Μάλγαρα μέχρι Μαλακάσα είναι αμέτρητος. Για πολλές φάπες θα έλεγα....

Τουλάχιστον γλύτωσα το 1 απ΄τα 3 (!!!) διόδια στα Τέμπη (ανα 25 χλμ είχε διόδια) εξαιτίας της πρωτοβουλίας του κομβόϊ.

Δε λέει κανένας το αντιθετο. Και πολλά ειναι τα διόδια και υπερβολική η τιμολόγηση και ειναι λαθος που ειναι "μετωπικά" αντι για πλευρικά.

Τα 'χουμε συζητήσει όλα αυτά

(αλλου πήγαινε το γέλιο :winka: )

iosif
15/09/2010, 11:00
Μέλη της οργάνωσης «Ακρίβεια - STOP» και ιδιοκτήτες φορτηγών, απέκλεισαν τα διόδια Πολυμύλου Κοζάνης, της Εγνατίας οδού, διέκοψαν τη λειτουργία τους και οι οδηγοί οχημάτων διέρχονται κανονικά χωρίς να πληρώνουν το αντίτιμο.



Στον Πολύμυλο άρχισαν να λειτουργούν από τις πρώτες πρωϊνές ώρες τα πρώτα διόδια της Εγνατίας οδού, με κόστος διέλευσης 2,80 ευρώ για τα ΙΧ επιβατικά αυτοκίνητα, 2 ευρώ για τα δίκυκλα, 7 ευρώ για φορτηγά και λεωφορεία και 10 ευρώ για τις νταλίκες.

Η λειτουργία των διοδίων προκάλεσε τις αντιδράσεις των μελών της οργάνωσης «Ακρίβεια - STOP» και μαζί με τους ιδιοκτήτες φορτηγών κατέλαβαν το σταθμό Πολυμύλου (στη διαδρομή Βέροια - Κοζάνη της Εγνατίας) και μέχρι αυτή την ώρα δεν επιτρέπουν στους υπαλλήλους των διοδίων να εισπράξουν χρήματα.

route 66
15/09/2010, 16:00
τοχουνε παραγ@#$σει.και να πεις οτι αξιζει ο δρομος.ολο εργα,σε πολλες περιπτωσεις με μια λωριδα κυκλοφοριας ανα κατευθυνση,πισσα σκοταδι μονο οταν πλησιαζεις τα διοδια βλεπεις.
ξεφτιλα εντελως.
μεχρι και στους παραδρομους εχουν βαλει(βλεπε αγ.στεφανο)εντελως παρανομα.
ποσα θα θελει αραγε ενας που μενει ωρωπο και δουλευει βαρη-βουλα-παιανια κλπ καθε μηνα?
καλα τον καφε 4 και 5 ευρω τον αποφευγεις εδω?

http://www.youtube.com/watch?v=fwOihKvJQ64&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=VBjGJCemsds&feature=player_embedded

zisisx
15/09/2010, 18:04
http://www.youtube.com/watch?v=Hfec8Myi048&feature=related




μαμησι κ ξυλο μονο.....

Cpt. Haddock
15/09/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
τοχουνε παραγ@#$σει.και να πεις οτι αξιζει ο δρομος.ολο εργα,σε πολλες περιπτωσεις με μια λωριδα κυκλοφοριας ανα κατευθυνση,πισσα σκοταδι μονο οταν πλησιαζεις τα διοδια βλεπεις.
ξεφτιλα εντελως

Φιλε, έχεις ταξιδέψει καθόλου έξω; :wave2:

route 66
15/09/2010, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Φιλε, έχεις ταξιδέψει καθόλου έξω; :wave2:

ναι,για καποιο διαστημα αλλα εκει δεν ειχαν μεγαλη σχεση με τα διοδια:rotflmao: (Ασια)
αν αυτο που θελεις να μου πεις ειναι οτι εξω εχει συνεχως διοδια και πληρωνεις οκ.
αλλα τι δρομους εχουν(το ειπα και πιο πανω τουλαχιστο να αξιζαν),απο ποτε τους εχουν.αν τους προπληρωνουν πριν γινουν(αν γινουν) τι μισθους εχουν και αλλα πολλα.
τα διοδια ξεφυτρωνουν στην ελλαδα σα μανιταρια χωρις να εχουν φτιαχτει καν οι δρομοι.
εσυ θα πληρωνες τελη κυκλοφοριας πχ και να σου φερνανε τη μηχανη σε δυο τρια χρονια?
:wave2:

Cpt. Haddock
15/09/2010, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
αν αυτο που θελεις να μου πεις ειναι οτι εξω εχει συνεχως διοδια και πληρωνεις οκ.


Οχι. Αυτο που θέλω να σου πω ειναι οτι έργα γινονται παντου.

Προσφατα φετινα παραδείγματα. Μπρένερο με μονοδρομηση ανα μια λωριδα κυκλοφορίας στο 1 ρευμα

Ριμινι-Ανκονα γινεται διαπλατυνση (επιτέλους)

Γερμανια κοντά στο Nordheim: 17 χιλιομετρα σε μια λωριδα.

Και σε πολλά άλλα.

ΕΠειδή έχω βαρεθει να ακουω το "κανουν έργα και εμεις πληρώνουμε". Δεκαετίες πληρώνατε στο κράτος για δρομο με μια λωρίδα + λωρίδα βαρείας κυκλοφορίας (όχι ΛΕΑ), χωρίς διαζωμα. Τώρα που έγιναν ιδιωτικά και έφυγε ο μπαμπουλας της τροχαίας κανετε όλοι την επανασταση.

Συμφωνω οτι ειναι πολλά τα διόδια, συμφωνώ οτι ειναι λαθος τοποθετημένα (μετωπικά και όχι πλευρικά - στις εισόδους), συμφωνώ οτι ειναι ακριβά.

Αλλα η αξίωση να καταργηθουν ειναι ηλίθια και παράλογη και κανει κακό στο όποιο ρεαλιστικο αίτημα. Εκτός εαν σας άρεσαν οι δρόμοι που είχαμε μεχρι το 1995 (όσοι τους θυμάστε) τότε που τα χρήματα πήγαιναν στο ΤΕΟ, όταν δεν πήγαιναν ως μαυρα στην τσέπη του υπαλλήλου ( "δικά σου" ήταν το σύνθημα εκεινα τα χρονια)

Ειδικά αυτοι οι τρόμπες στην Εγνατία τί ζητάνε; 700 χιλιομετρα συγχρονου αυτοκινητοδρόμου να τα έχουμε τζαμπα;

Ποιος θα πληρώνει τη συντήρηση; Το κράτος; Δηλαδή όλοι εμείς; Γιατι οχι μονο οι χρήστες;

:rolleyes:

route 66
15/09/2010, 19:55
κατ'αρχην η μεγαλη ενσταση ειναι απο μενα να πληρωνεις πριν γινουν(και φυσικα το ποσο μετα)
κατα δευτερο κοιταξε οταν γινονται εργα συντηρησης στην αττικη οδο πως ειναι.
κατι αναλογο υποθετω πρεπει να συμβαινει και στην ιταλια πχ(μη φερω παραδειγμα τη γερμανια)
δηλαδη σε ενα ηδη αυτοκινητοδρομο,σωστο και φωτισμενο να γινονται εργα συντηρησης.οχι ενας επαρχιακος της κακιας ωρας απο λαμια μεχρι σχεδον θεσαλλονικη και να στοιχιζει 40 ευρω

Cpt. Haddock
15/09/2010, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
κατι αναλογο υποθετω πρεπει να συμβαινει και στην ιταλια πχ(μη φερω παραδειγμα τη γερμανια)
δηλαδη σε ενα ηδη αυτοκινητοδρομο,σωστο και φωτισμενο να γινονται εργα συντηρησης.οχι ενας επαρχιακος της κακιας ωρας απο λαμια μεχρι σχεδον θεσαλλονικη και να στοιχιζει 40 ευρω

1ον θα σου έλεγα να μην υποθέτεις γιατι δεν ειναι πάντα και παντου έτσι.

2ον, εαν θεωρείς το Λαμια-Θεσσαλονικη (με εξαίρεση τα 20 χλμ Στυλιδας και Τεμπών) επαρχιακό της κακιάς ώρας, τι να πω....

Πρέπει να 'ναι αλλιως στην Ασια :rolleyes:

Να δεχτώ την ένσταση στο πριν γίνουν (και ειναι αλήθεια οτι οι συμβάσεις του Σουφλια είναι απαράδεκτες). Δε θες να πληρώνεις και αφού γινουν; Και η συντήρηση μαστορα; Μονη της;

Μου φαινεται δε θυμαστε πως ήταν παλια οι δρομοι γι' αυτο τα λέτε αυτά

Μου μαθατε το Αρτεμίσιο και δε ξερετε πως ήταν ο Αχλαδοκαμπος...

spyro
15/09/2010, 23:32
Έλεος ρε Ηλία πια με αυτή την αντίδραση σου στο παράπονο του κόσμου για την κλεψιά


Διάλεξα μια τυχαία διαδρομή απο το site του New York State THRUWAY AUTHORITY http://www.thruway.ny.gov/tolls/calc/trip.cgi η οποία θα ήταν πάνω κάτω όσο Αθήνα - Θεσσαλονίκη / Yonkers - Rochester

θα μπορούσα να μην το περάσω απο τη γέφυρα για να το φθηνήνω. Οι πιθανότητες αμέτρητες σε Interstate Highways πλήρως φωτισμένοι με ποιότητα ασφάλτου τρελή και λωρίδες τουλάχιστον 3-4 ανα κατεύθυνση.

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Saw+Mill+River+Pkwy&daddr=I-490+W&hl=en&geocode=FRKjcAIdRLSY-w%3BFQx9kgIduJxf-w&mra=mrv&mrcr=0&doflg=ptk&sll=42.940339,-74.256592&sspn=5.70999,9.876709&ie=UTF8&z=7

χλμ 538

κόστος μαζί με την γέφυρα = 16,35$ = 12.57ευρω

Αθήνα - Θεσσαλονίκη = 18.80 ευρω

Μέσο Εισόδημα ΝΥορκέζου (Mean) = 77.865$ = 59.872ευρω =164 ευρώ τη μέρα

Μέσο Εισόδημα Ελληνα = 19.194? = 53 ευρώ τη μέρα

κόστος στον ΝΥορκέζο 8% του ημερήσιου μισθού του
κόστος στον Έλληνα 36% του ημερήσιου μισθού του

θές να το χοντρύνουμε και να μιλήσουμε για ποσοστά κερδών που απολαμβάνουν οι ιδιωτικές εταιρίες που εκμεταλευονται τα διόδια στην Ελλάδα σε αντιδιαστολή με τα ποσοστά κερδών που απολαμβάνει το ταμείο της Πολιτείας της Νέας Υόρκης?




Αντε γεια ρε Ηλία αντε γεια με την κλεψιά επιτέλους. Λες και έχουμε επιλογή...

Cpt. Haddock
15/09/2010, 23:34
Οπως πάντα, άλλο λεω και αλλου κολάτε :sick: :sad:

spyro
15/09/2010, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οπως πάντα, άλλο λεω και αλλου κολάτε :sick: :sad:

Ρε Λιάκο .... οκ να το παραδεχτώ οτι μπορεί να εννοείς άλλα πράγματα

αλλά ρε φίλε όταν αντιδράς αμέσως σε κάθε έκφραση αντίδρασης απέναντι σε μια κλεψιά με τα χρήματα όλων μας (για τους φόρους μας μιλάω πέρα απο το ποσό του αντιτίμου των διοδίων) και τον τρόπο διαχείρισης τους ........

δεν έχει άλλη επιλογη ο άλλος απο το να σε παρεξηγήσει

και τι έγινε άμα εσύ έχεις έναν απώτερο ηθικολογικό σκοπο αντιμετώπισης απέναντι στην έννοια του "τσάμπα".

Ποιο το όφελος να το εκφράζεις μέσα απο αυτήν την κλεψιά που διαπράττεται με τα λεφτά σου και τα λεφτά μου?

LsKostas
15/09/2010, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Να δεχτώ την ένσταση στο πριν γίνουν (και ειναι αλήθεια οτι οι συμβάσεις του Σουφλια είναι απαράδεκτες).


Για την ακρίβεια οι συμβάσεις του Σουφλία είναι εώς και 7 φορές άνω του κόστους!!!



Μετά λέμε για το πώς φτωχευσε η χώρα και για το που πήγαν τα λεφτά...


Αλλά βλέπεις ο Μπούλης εκλεισε την Βουλή και βάσει συντάγματος παραγραφηκαν τα αδικήματα.

και μένουμε απλά να πληρώνουμε υπερτιμολόγημένα έργα ΚΑΙ διόδια.

TheFace
16/09/2010, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
Έλεος ρε Ηλία πια με αυτή την αντίδραση σου στο παράπονο του κόσμου για την κλεψιά


Διάλεξα μια τυχαία διαδρομή απο το site του New York State THRUWAY AUTHORITY http://www.thruway.ny.gov/tolls/calc/trip.cgi η οποία θα ήταν πάνω κάτω όσο Αθήνα - Θεσσαλονίκη / Yonkers - Rochester

θα μπορούσα να μην το περάσω απο τη γέφυρα για να το φθηνήνω. Οι πιθανότητες αμέτρητες σε Interstate Highways πλήρως φωτισμένοι με ποιότητα ασφάλτου τρελή και λωρίδες τουλάχιστον 3-4 ανα κατεύθυνση.

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Saw+Mill+River+Pkwy&daddr=I-490+W&hl=en&geocode=FRKjcAIdRLSY-w%3BFQx9kgIduJxf-w&mra=mrv&mrcr=0&doflg=ptk&sll=42.940339,-74.256592&sspn=5.70999,9.876709&ie=UTF8&z=7

χλμ 538

κόστος μαζί με την γέφυρα = 16,35$ = 12.57ευρω

Αθήνα - Θεσσαλονίκη = 18.80 ευρω

Μέσο Εισόδημα ΝΥορκέζου (Mean) = 77.865$ = 59.872ευρω =164 ευρώ τη μέρα

Μέσο Εισόδημα Ελληνα = 19.194? = 53 ευρώ τη μέρα

κόστος στον ΝΥορκέζο 8% του ημερήσιου μισθού του
κόστος στον Έλληνα 36% του ημερήσιου μισθού του

θές να το χοντρύνουμε και να μιλήσουμε για ποσοστά κερδών που απολαμβάνουν οι ιδιωτικές εταιρίες που εκμεταλευονται τα διόδια στην Ελλάδα σε αντιδιαστολή με τα ποσοστά κερδών που απολαμβάνει το ταμείο της Πολιτείας της Νέας Υόρκης?




Αντε γεια ρε Ηλία αντε γεια με την κλεψιά επιτέλους. Λες και έχουμε επιλογή...

:beer: :beer: :beer:

spyro
16/09/2010, 00:16
για να μην προσθέσω το κόστος Σήματος (Registration στην Αμερική) οπου για το 1600αράκι μου στην Ελλάδα είναι 250ευρώ και στην ΝΥ δεν θα ξεπέρναγε τα 33ευρώ!!!! οπότε στους προηγούμενους υπολογισμούς μου πρόσθεσε σε παρακαλώ και αυτά τα έξοδα.


:a29:

και που πάνε αυτά τα 250 ευρώ ρε Ηλία? Γιατί δεν πάνε στην συντήρηση και κατασκευή έργων Οδοποιίας?

Τι σημαίνει " τόσα χρόνια δε λειτουργούσε αυτό το σύστημα ας πάμε σε συμβάσεις ΣΔΙΤ μπας και δουλέψει?"

ποιος το έκανε να μην λειτουργεί?

Τι σημαίνει "βάζω τάξη στο Δημόσιο" και απολύω ανθρώπους γιατι είναι μη-παραγωγικοί και τεμπέληδες αλλά δε χρειάζεται καν να ελέγξω τους κλέφτες που τα παίρνουν με την υπογραφή μου και τις ευχές μου? Χώρια την κλεψιά του ίδιου του κράτους απο τους υπέρογκους φόρους που βάζει πάνω στο αντίτιμο των διοδίων.


εσύ τι λές? να μάθουμε να γίνουμε ενσυνείδητοι πολίτες και να μην επικροτουμε την εννοια του "τσάμπα"? Εδώ βρήκες να το πετύχεις αυτό?

να τους καεί το σπίτι ρε φιλαρακι λεω εγώ

Panopticon7
16/09/2010, 01:38
spyro :a013:


Τα προβατα ας πληρωνουν :wacko:

route 66
16/09/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οπως πάντα, άλλο λεω και αλλου κολάτε :sick: :sad:

κατ'αρχην εγω δεν λεω οτι λες λαθος, σε πολλα απο αυτα που λες.
ουτε κολλαω ωστε να δημιουργησω μια αντιπαραθεση,για την αντιπαραθεση και μονο.
απλα επειδη ζουμε σε ενα καπιταλιστικο συστημα ελευθερης οικονομιας και ιδιωτικης πρωτοβουλιας ας σταθει αξιο των απαιτησεων του.οχι να κανουν μονο πλιατσικο στην πλατη των αδυναμων με την στηριξη των πολιτικων,ανεξελεγκτα, χωρις οποιαδηποτε σοβαρη παρεμβαση απο τον κυριο αιμοδοτη τους(εμας)παρα καθε τεσσερα χρονια να ριχνουμε ενα χαρτι και να εχουμε την ψευδαισθηση οτι συμμετεχουμε στις αποφασεις.
και δε μιλαω μονο για τα διοδια αλλα και για πολλα αλλα.στο κατω κατω και τωρα ενα κωλομονοπωλιο εχουμε με τεσσερεις πεντε μεγαλοκαρχαριες.τα πηραν απο το κρατος(τζαμπα) και τα εκμεταλευονται αυτοι σε υψηλες τιμες και χαλια υπηρεσιες(συνηθως)

iosif
16/09/2010, 10:36
Ειδικά αυτοι οι τρόμπες στην Εγνατία τί ζητάνε; 700 χιλιομετρα συγχρονου αυτοκινητοδρόμου να τα έχουμε τζαμπα;

η ΕΓΝΑΤΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕΑ, ΕΞΟΔΟΥΣ ΔΙΑΦΥΓΗΣ, ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΚΛΠ
ΚΑΙ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΡΟΜΟ
ΚΑΙ ΑΝΤΕ Η ΒΕΝΖΙΝΗ. ΑΝ ΠΑΘΕΙΣ ΛΑΣΤΙΧΟ Ή ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ?

ronin1
17/09/2010, 10:06
απλα πρεπει ολοι να μην πληρωνουν ΜΑ ΟΛΟΙ!! αντε να ξυπνησουμε σιγα σιγα

εγω περα απο το μηχανακι που εχω χροονια να πληρωσω..

αρχισα κ με το αμαξι τωρα..φευγω μαζι με τον μπροστινο ..δεν μπαινω καν στη διαδικασια του δε σε πληρωνω παρε μου τον αριθμο κ ανοιξε μου να φυγω..απλα φευγω..