PDA

View Full Version : Στα Σκουπίδια...



Σελίδες : [1] 2

ggs
13/09/2010, 21:38
Σήμερα το απογευματάκι , έχοντας γυρίσει από την δουλειά ,είχαμε κάτσει με τον πιτσιρικά στο μπαλκόνι και ετοιμάζαμε τα βιβλία για αύριο (πρώτη δημοτικού και τα έχουμε δει όλα)…

Απέναντι , σε ένα μικρό παρκακι της Ν.Σμυρνης , υπάρχει ο κλασικός κάδος σκουπιδιών…

Κάποια στιγμή παρατηρώ ένα ΚΥΡΙΟ 50-55ρη καλοβαλμένο , με καλά ρούχα να αναμοχλεύει τα σκουπίδια , να ξεχωρίζει ένα-δυο αντικείμενα ,να τα βάζει σε μια πλαστική σακούλα και να φεύγει πεζός…

Προσπαθώντας να καταλάβω αν το έκανε από ανάγκη ή από «χόμπυ» (ξέρω ότι υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που γουστάρουν να ψαρεύουν από τα σκουπίδια) ,μετά από κανένα μισάωρο εμφανίζεται ένα παλληκάρι 30-35 καθαρό και ντυμένο άψογα ,με ένα πεντακάθαρο και στην πένα inova και άρχισε κι αυτός να ψάχνει τα σκουπίδια..

Δεν μιλάμε για τους κλασσικούς ρακοσυλλέκτες , με τα καροτσάκια και τα τρίκυκλα…
Δεν ήταν ένας κάδος σκουπιδιών που θα μπορούσε να έχει κάτι «ενδιαφέρον» εκτός από τα κλασσικά οικιακά απορρίμματα..

Βγαίνοντας αργά το απόγευμα από το σπίτι , συνάντησα τρίτο(!!!!) άνθρωπο ,που και αυτός ήταν γύρω στα 55-60 με καθαρά ρούχα και με ένα καλοσυντηρημενο TOYOTA 10ετιας, να σκαλίζει με μια μεταλλική ράβδο τα σκουπίδια …

Είχα μείνει αποσβολωμένος να τον κοιταω …. Η γειτόνισσα (η κλασική συνταξιουχα)που είδε την σκηνή , μου είπε κουνώντας το κεφάλι της «αααχ , και που είσαι ακόμη …. Καθημερινά βλέπω να περνανε από το πρωί καμιά δεκαριά και να ψάχνουν τα σκουπίδια…. παλιά ήταν μόνο οι παλιατζήδες …τώρα είναι όλος ο κόσμος …»

Ανέχεια ; εμπόριο; «χόμπι»;

Εγώ πάντως ,για κάποιο λόγο, αισθάνθηκα ντροπή…


:sad:

Εχετλαίος
13/09/2010, 21:42
Εμπόριο.
Γνωστός μου βγάζει 100-150€ την ημέρα από τα σκουπίδια. Σίδερα και αλουμίνιο ως επί τι πλείστον.

:wave2:

jimtarasxt660x
13/09/2010, 21:47
Εγώ λόγω δουλειάς γυρνάω μέσα στο Άργος και βλέπω πολύ συχνά πια αυτό το φαινόμενο...

Συνήθως έξω από τα super market που πετάνε τίποτα χαλασμένα ή ληγμένα προϊόντα που δεν τα περνούν για επιστροφή οι εταιρίες...

Και μιας και η δικιά μας δουλειά είναι τετοια που περνούμε επιστροφές και άπλα τις πετάμε τα αφήνω διπλά από τον κάδο σε μια σακούλα...μέσα σε λίγη ώρα έχουν εξαφανιστεί...

Από την μια στεναχωριέμαι που βλέπω τέτοια πράγματα αλλά από την άλλη νιώθω και λίγο καλύτερα που κάποιος βρήκε αυτά τα έστω και ληγμένα να πάρει να φάει, από το να πεθάνει από την πείνα, πιστεύω είναι καλύτερα!

alex14
13/09/2010, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εμπόριο.
Γνωστός μου βγάζει 100-150€ την ημέρα από τα σκουπίδια. Σίδερα και αλουμίνιο ως επί τι πλείστον.

:wave2:

Μακαρι να ειναι οπως τα λες

:(

jimtarasxt660x
13/09/2010, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εμπόριο.
Γνωστός μου βγάζει 100-150€ την ημέρα από τα σκουπίδια. Σίδερα και αλουμίνιο ως επί τι πλείστον.

:wave2:

Το θέμα όμως δεν είναι το να ψάχνουν μόνο για σίδερα και άλλα τέτοια...αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω ότι ψάχνουν για φαγητό ή οτιδήποτε άλλο που θα τους "καλύψει" ώστε να περάσουν την μέρα:sad:

ggs
13/09/2010, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εμπόριο.
Γνωστός μου βγάζει 100-150€ την ημέρα από τα σκουπίδια. Σίδερα και αλουμίνιο ως επί τι πλείστον.

:wave2:

Πεζός ή με παπάκι πηγαίνει ο γνωστός σου για να κουβαλήσει 100-150 ευρω σίδερα ή αλουμίνιο?
Δεν ήταν απ τους «επαγγελματίες» που περνανε με τρίκυκλα ή με μικρά φορτηγά και μαζεύουν θερμοσίφωνες ,κουζίνες ,κάγκελα κ.λ.π
Ο πρώτος μάλιστα που είδα, πήρε ένα ντοσιέ κι ένα σκισμένο ζευγάρι γάντια τερματοφύλακα…
:confused:

Εχετλαίος
13/09/2010, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Μακαρι να ειναι οπως τα λες

:(

Ισχύει. Φαντάσου ότι, σιδεράς και ο ίδιος, παράτησε την εργασία του και ασχολείται μονάχα με αυτό! Και αν τον δεις, θα πεις ότι ο άνθρωπος πεθαίνει απ την πείνα...αλλά καμία σχέση.
Φυσικά και υπάρχουν και οι συνάνθρωποί μας που στρέφονται στα σκουπίδια για φαγητό.
Και όχι μόνο εκεί! Στην τελευταία αλλαγή λαδιών στο αμάξι με πλησίασε ένας γύρω στα 50 και μου είπε για πόσο είχα τα λάδια μέσα στον κινητήρα. Μετά είδα ότι το μαστόρι δεν τα έχυσε στο κλασικό ελαιοδοχείο αλλά τα έβαλε σε ένα μεγάλο μπιτόνι και τα πήρε ο εν λόγω τύπος. Κουβέντα στην κουβέντα μου είπαν ότι πολλοί ιδιέταιρα μεσήλικες, παίρνουν και επαναχρησιμοποιούν τα καμμένα λάδια καθότι δεν μπορούν να αγοράσουν καινούρια!
Μάλλον δεν έχουμε δει τίποτε ακόμη...
:sad:

Εχετλαίος
13/09/2010, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Πεζός ή με παπάκι πηγαίνει ο γνωστός σου για να κουβαλήσει 100-150 ευρω σίδερα ή αλουμίνιο?

Πεζός. Μάλιστα έχει και συγκεκριμένη "πιάτσα" πέριξ του κέντρου όπου και μένει (Κτελ)
:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ο πρώτος μάλιστα που είδα, πήρε ένα ντοσιέ κι ένα σκισμένο ζευγάρι γάντια τερματοφύλακα…

Καλά, υπάρχουν και οι χομπίστες. Θυμάσαι που το τεμαχισμένο πτώμα της γυναίκας του Φραντζή το είχε βρει ένας συλλέκτης γραμματοσήμων σε ένα κάδο στα Πατήσια;
:wave2:

jimtarasxt660x
13/09/2010, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος

Μάλλον δεν έχουμε δει τίποτε ακόμη...
:sad:

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο:sad:

jimmis5
13/09/2010, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x

Από την μια στεναχωριέμαι που βλέπω τέτοια πράγματα αλλά από την άλλη νιώθω και λίγο καλύτερα που κάποιος βρήκε αυτά τα έστω και ληγμένα να πάρει να φάει, από το να πεθάνει από την πείνα, πιστεύω είναι καλύτερα!

:sad: :a013:
Λογο τον μεταναστων στην Πατρα μας ειναι δυστυχως καθημερινη εικονα(μεχρι και τα σκυλια γατια πλεον δν γλυτωνουν) Βραδινες ωρες πετυχαινω και δικους μας στο ψαχτηρι καθως και στο Σχολασμα στις Λαικες αγορες απο τα πεταμενα:sad:

Λιγο ασχετο και σχετικο συνεβη σημερα μια γυναικα μαλλον θα ταν και εγκυος ειχε πεσει μπρουμυτα κατω απο το μπαλκονι τις πολυκατοικιας μας κανεις δεν πηγε κοντα προφανος μαστουρωμενη η τυπισα λιωμα,οι γειτονες τρομαγμενη και αμαθοι εμεινα πισω απο τις κουρτινες να κοιταζουν,καλεσα το 166 οταν ολοι ελεγαν να παρουμε την αστυνομια,την πηραν ελπιζω να ειναι καλα:sad:

SVX
13/09/2010, 22:01
:( Αχ Ελλαδα........


ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΤΟ Mexico ...Το EL Salvador ....Οι Ονδουρες & Το Equador της Ευρωπης....


Ειναι αναπόφευκτο.... (http://www.youtube.com/watch?v=G6koD5wna84) :sad:








μας τη φέραν οι βάρβαροι....

aris_n
13/09/2010, 22:05
Με αγχώνετε ρε πστ μου με αυτά που διαβάζω....11/10 θα είμαι Ελλάδα για μια συνεργασία. Να προετοιμαστώ ψυχολογικά δηλαδή;:sick:

ggs
13/09/2010, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Με αγχώνετε ρε πστ μου με αυτά που διαβάζω....11/10 θα είμαι Ελλάδα για μια συνεργασία. Να προετοιμαστώ ψυχολογικά δηλαδή;:sick:

αμα δεν καπνίζεις , ελα αφοβα....:lol: :beer:

aris_n
13/09/2010, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
αμα δεν καπνίζεις , ελα αφοβα....:lol: :beer:
Το λες για την "απαγόρευση" που ισχύει στην Ελλάδα; Η αλήθεια είναι οτι καπνίζω ακόμα και στην αφιλόξενη ως προς το κάπνισμα Αμερική...:smokin:

ggs
13/09/2010, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Το λες για την "απαγόρευση" που ισχύει στην Ελλάδα; Η αλήθεια είναι οτι καπνίζω ακόμα και στην αφιλόξενη ως προς το κάπνισμα Αμερική...:smokin:


ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ !!!! πρεπει οποσδηποτε να σχολιασεις στο παρακατω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=110140


με το καλο να μας έρθεις λοιπον....


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

epp1640
15/09/2010, 03:11
:sad: δυστηχώς το έχω δει και εγώ να συμβαίνει μια δυο φορές και από φοιτητές φεύγοντας από την σχολή.. :sad:

devil's animal
15/09/2010, 08:26
η αληθεια ειναι οτι το σκουπιδι καποιου, μπορει να ειναι ο θσαυρος καποιου αλλου...

οπως καποιοι πετανε ενα μηχανακι παλιο και βρισκεται καποιος να το αναπαλαιωσει και να του δωσει ζωη, ετσι και καποιος αλλος μπορει να μπαλωσει τα γαντια και να τα χρησιμοποιησει...

βεβαια εγω προσωπικα, μονο κανεναν χαρτοφυλακα ή καμια μαυρη τσαντα γραφειου μπορω να μαζεψω απο τα σκουπιδια μπας και κανω την τυχη μου...τιποτα αλλο και για ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ...:p

λετε να αρχισουν αν γινονται φαβελες?? :look: :look:

Εχετλαίος
15/09/2010, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οπως καποιοι πετανε ενα μηχανακι παλιο και βρισκεται καποιος να το αναπαλαιωσει και να του δωσει ζωη, ετσι και καποιος αλλος μπορει να μπαλωσει τα γαντια και να τα χρησιμοποιησει...

Άσχετο αλλά χθες είδα πάνω σε ένα καρακάκι ατσίγγανου παλιατζή ένα σουριασμένο και μέσα στο χώμα cb400sf και το λυπήθηκε η ψυχή μου...

devil's animal
15/09/2010, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Άσχετο αλλά χθες είδα πάνω σε ένα καρακάκι ατσίγγανου παλιατζή ένα σουριασμένο και μέσα στο χώμα cb400sf και το λυπήθηκε η ψυχή μου...

ρωτα τον Ακη (catmaster) να σου πει την εμπειρια του απο επισκεψη του σε γνωστο μαντρα μηχανων που ειχε φωναξει γυφτο για να πεταξει την "σαβουρα".... :(

Shaolin Monk
15/09/2010, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Άσχετο αλλά χθες είδα πάνω σε ένα καρακάκι ατσίγγανου παλιατζή ένα σουριασμένο και μέσα στο χώμα cb400sf και το λυπήθηκε η ψυχή μου...

Ισως αν του προτεινες λιγα λ7, να σου το εδινε, αφου το δινει για σιδερο. Καποιοι σιγουρα θα χρειαζοντουσαν ανταλακτικα...

byron
15/09/2010, 08:47
Δυστυχώς το φαινόμενο το βλέπω και εγώ, όπως όλοι μας πλέον. Εχθές το απόγευμα πχ (το θυμάμαι μιας και έκανα δεύτερες σκέψεις) είδα έναν αξιοπρεπέστατο κύριο γύρω στα 70-75 να ψάχνει τους κάδους έξω απ΄τον Σκλαβενίτη...:sad:

Η κατασταση μου θυμίζει την εικόνα της Νέας Υόρκης το 1990 που ήμουν εκεί (ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είμαστε ακόμα σε τέτοιο χάλι). Το 1ο βράδυ που έφθασα εκεί, περίμενα στο φανάρι καπνίζοντας μέχρι να ανάψει πράσινο για τους πεζούς.
Πέταξα την γόπα κάτω, και ξαφνικά σηκώνεται ένας τύπος που καθόταν στο πεζοδρόμιο, έρχεται παίρνει την γόπα από κάτω και απομακρύνεται καπνίζοντας :eyepop:....... Επαθα χοντρή πλάκα μιας και θα του έδινα αμέσως τσιγάρο αν μου ζήταγε.

Ο τύπος δεν ήταν η εξαίρεση. Ούκ ολίγες φορές είδα κόσμο να καπνίζει γόπες που είχαν πετάξει άγνωστοι, ενώ οι άστεγοι που κοιμόντουσαν στο metro, στα βαγόνια, και στα πεζοδρόμια που είχαν σχάρες ζεστού αέρα (απ΄το metro που πέρναγε από κάτω) ήταν χιλιάδες...:sad:

Εχετλαίος
15/09/2010, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Ισως αν του προτεινες λιγα λ7, να σου το εδινε, αφου το δινει για σιδερο. Καποιοι σιγουρα θα χρειαζοντουσαν ανταλακτικα...

Εκείνη τη στιγμή, με εκείνες τις συνθήκες, και με 2 κοπέλια να κλαίνε μέσα στο αμάξι δεν...

granazi
15/09/2010, 08:50
παλια ρουχα και παιχνιδια τα αφηνω σε σακουλα διπλα στον καδο για να τα παρει καποιος που τα εχει αναγκη και παντα βρισκεται καποιος. δεν τα ριχνω μεσα γιατι δεν εχει νοημα να γεμισουν αποφαγια και οτι αλλο.

devil's animal
15/09/2010, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
παλια ρουχα και παιχνιδια τα αφηνω σε σακουλα διπλα στον καδο για να τα παρει καποιος που τα εχει αναγκη και παντα βρισκεται καποιος. δεν τα ριχνω μεσα γιατι δεν εχει νοημα να γεμισουν αποφαγια και οτι αλλο.

+πολλα...ειδικα για τα ρουχα και παπουτσια...
:beer:

PortisHead
15/09/2010, 09:11
Ποια σκουπιδια κι αλουμινια ???
Εμενα μου κανει περισσοτερο κατι σε διακινηση ναρκωτικων...ή ακομα χειροτερα παιδικης πορνογραφιας
Αφηνει ο νεαρος το DVD , ερχεται το παιρνει ο 55αρης μετα....

Θεωρίες συνωμοσίας , ξέρω , αλλα εμενα εκει θα πηγαινε το μυαλό μου.

byron
15/09/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ποια σκουπιδια κι αλουμινια ???
Εμενα μου κανει περισσοτερο κατι σε διακινηση ναρκωτικων...ή ακομα χειροτερα παιδικης πορνογραφιας
Αφηνει ο νεαρος το DVD , ερχεται το παιρνει ο 55αρης μετα....

Θεωρίες συνωμοσίας , ξέρω , αλλα εμενα εκει θα πηγαινε το μυαλό μου.

Πολύ C.S.I βλέπεις Portis και το ΄χεις μπλέξει.... :wave2:

Gandalf dr685sm
15/09/2010, 09:16
και όμως ο Portishead, έχει απόλυτο δίκιο και όντως συμβαίνει αυτό..

Απο ναρκωτικά μέχρι και σφαίρες πολλές φορές έχουν βρεί τόσο οδοκαθαριστές όσο και πληρώματα της ΔΙ.ΑΣ και της Α.Δ. που έχουν κληθεί γιατί έβλεπαν οι κάτοικοι διάφορους παράξενους να κάνουν το ίδιο που είδε και ο φίλος ggs.

Μην σας παραξενεύει και πολύ.


Gandalf

DUKASII
15/09/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ποια σκουπιδια κι αλουμινια ???
Εμενα μου κανει περισσοτερο κατι σε διακινηση ναρκωτικων...ή ακομα χειροτερα παιδικης πορνογραφιας
Αφηνει ο νεαρος το DVD , ερχεται το παιρνει ο 55αρης μετα....

Θεωρίες συνωμοσίας , ξέρω , αλλα εμενα εκει θα πηγαινε το μυαλό μου. +1

τωρα με τους πειναλες ολους και τους περιεργους που πανε και ψαχουλευουν..εχω χασει δυο καλα δέματα ..

PortisHead
15/09/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
+1

τωρα με τους πειναλες ολους και τους περιεργους που πανε και ψαχουλευουν..εχω χασει δυο καλα δέματα ..

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

byron
15/09/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
και όμως ο Portishead, έχει απόλυτο δίκιο και όντως συμβαίνει αυτό..

Απο ναρκωτικά μέχρι και σφαίρες πολλές φορές έχουν βρεί τόσο οδοκαθαριστές όσο και πληρώματα της ΔΙ.ΑΣ και της Α.Δ. που έχουν κληθεί γιατί έβλεπαν οι κάτοικοι διάφορους παράξενους να κάνουν το ίδιο που είδε και ο φίλος ggs.

Μην σας παραξενεύει και πολύ.


Gandalf

Ναι όπως τα λες.
Όπου κοιτάξεις βλέπεις ομάδες ΔΙΑΣ να ελέγχουν όσους ψάχνουν τα σκουπίδια. Και στη γωνία γίνεται το νταραβέρι χωρίς κανένα άγχος.

Κόψτε την τηλεόραση με τα αστυνομικά παίδες. Αν θεωρεί κάποιος ύποπτους όσους ψάχνουν τα σκουπίδια, είναι αλλού νυχτωμένος. Ιδίως στην Αθήνα που στο κέντρο γίνεται της πουτάνας το κάγκελο από διακίνηση και εμπορία πρέζας, όπλων, γυναικών μέρα μεσημέρι.

DUKASII
15/09/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ναι όπως τα λες.
Όπου κοιτάξεις βλέπεις ομάδες ΔΙΑΣ να ελέγχουν όσους ψάχνουν τα σκουπίδια. Και στη γωνία γίνεται το νταραβέρι χωρίς κανένα άγχος.

Κόψτε την τηλεόραση με τα αστυνομικά παίδες. Αν θεωρεί κάποιος ύποπτους όσους ψάχνουν τα σκουπίδια, είναι αλλού νυχτωμένος. Ιδίως στην Αθήνα που στο κέντρο γίνεται της πουτάνας το κάγκελο από διακίνηση και εμπορία πρέζας, όπλων, γυναικών μέρα μεσημέρι.
οδο και αριθμό βαλε..νοτ ιναφ ντατα ...η αγγελία σου θα διαγραφει..

PortisHead
15/09/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ναι όπως τα λες.
Όπου κοιτάξεις βλέπεις ομάδες ΔΙΑΣ να ελέγχουν όσους ψάχνουν τα σκουπίδια. Και στη γωνία γίνεται το νταραβέρι χωρίς κανένα άγχος.

Κόψτε την τηλεόραση με τα αστυνομικά παίδες. Αν θεωρεί κάποιος ύποπτους όσους ψάχνουν τα σκουπίδια, είναι αλλού νυχτωμένος. Ιδίως στην Αθήνα που στο κέντρο γίνεται της πουτάνας το κάγκελο από διακίνηση και εμπορία πρέζας, όπλων, γυναικών μέρα μεσημέρι.

Καταρχας δεν βλεπω κανενα CSI και NCIS γιατι με μπερδευουν οι τιτλοι και ολα μοιαζουν μεταξυ τους. :lol:
Οσο απολυτους θεωρεις εμας , αλλα τοσο απολυτα απορριπτεις αυτο που σου λεμε.

ΟΚ , να δεχτουμε τοτε ολοι μαζι οτι δυο 55αρηδες κουστουμαρισμενοι με τα αυτοκινητα τους (και οχι τιποτα Datsun παλιατζιδικα) ψαχνουν το προς το ζειν στους καδους της Νεας Σμυρνης.

:wave2:

byron
15/09/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
ΟΚ , να δεχτουμε τοτε ολοι μαζι οτι δυο 55αρηδες κουστουμαρισμενοι με τα αυτοκινητα τους (και οχι τιποτα Datsun παλιατζιδικα) ψαχνουν το προς το ζειν στους καδους της Νεας Σμυρνης.

:wave2:

+1.

Και ο ggs φυλάει τσίλιες. Για το ξεκάρφωμα το ΄γραψε εδώ μέσα.

ΥΓ. Τώρα που το σκέφτομαι και ο παππούς που είδα εχθές να ψάχνει τους κάδους φόραγε καπαρντίνα.


209979

byron
15/09/2010, 10:07
Ακαιπούστε....

Αμα δείτε κανέναν μεσημέρι στη λαϊκή να ψάχνει στα σκουπίδια για κανένα αγγούρι, μην πάει ο νούς σας στο πονηρό και πλακώσετε τα τηλέφωνα στη ΔΙΑΣ.

Μάλλον για καμμιά σαλάτα το θέλει....

Gandalf dr685sm
15/09/2010, 10:28
byr0n

Σου έχουν πει τι σημαίνει το απόλυτο έτσι;

Για να σου λέω οτι έχει γίνει , πιθανόν κάτι να ξέρω παραπάνω απο σένα. Δεν είπα βέβαια οτι είναι πάντα έτσι.. αυτό θα ήταν ηλίθιο... συγνώμη απόλυτο ήθελα να πώ.

Αλλά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.

Gandalf

sniper
15/09/2010, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
.....

Μάλλον για καμμιά σαλάτα το θέλει....

Σίγουρον; :rotflmao: :rotflmao:

sniper
15/09/2010, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
byr0n

Σου έχουν πει τι σημαίνει το απόλυτο έτσι;

Για να σου λέω οτι έχει γίνει , πιθανόν κάτι να ξέρω παραπάνω απο σένα. Δεν είπα βέβαια οτι είναι πάντα έτσι.. αυτό θα ήταν ηλίθιο... συγνώμη απόλυτο ήθελα να πώ.

Αλλά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.

Gandalf


ρε συ Μάγε, επειδή είναι αυτός ένας τρόπος διακίνησης διαφόρων υλικών, δεν είναι κι ο κανόνας όταν κάποιος ψάχνει στα σκουπίδια....

Xrider
15/09/2010, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εμπόριο.
Γνωστός μου βγάζει 100-150€ την ημέρα από τα σκουπίδια. Σίδερα και αλουμίνιο ως επί τι πλείστον.

:wave2:

3000/3500euria τον μηνα αφορολογητα και απο απλη συλλογη σιδερου/αλουμινιου??? :eyepop:
+36000ευρω/ετος??? :eyepop:
Ρε αυτη ειναι σουπερ δουλεια!!!
Υπαλληλος γραφειου αντε να βγαζει 900ευρω τον μηνα,προγγραματιστης με πτυχιο πανεπιστημιου σε μεγαλη εταιρια 2300 το μηνα!!!

Εχετλαίος
15/09/2010, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
3000/3500euria τον μηνα αφορολογητα και απο απλη συλλογη σιδερου/αλουμινιου??? :eyepop:
+36000ευρω/ετος??? :eyepop:
Ρε αυτη ειναι σουπερ δουλεια!!!
Υπαλληλος γραφειου αντε να βγαζει 900ευρω τον μηνα,προγγραματιστης με πτυχιο πανεπιστημιου σε μεγαλη εταιρια 2300 το μηνα!!!

Και αυτός σιδεράς ήταν και το έκλεισε το μαγαζί. Τώρα ούτε στην πο*τσα του δε δίνει λογαριασμό και εισφορές.
:wave2:

Gandalf dr685sm
15/09/2010, 10:57
ρε συ Μάγε, επειδή είναι αυτός ένας τρόπος διακίνησης διαφόρων υλικών, δεν είναι κι ο κανόνας όταν κάποιος ψάχνει στα σκουπίδια

ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ!!!!... αυτό είπα οτι δεν ισχύει. Αλλά υπάρχει πάντα η περίπτωση να γίνεται και αυτό που είπα...

και για του λόγου το αληθές, δες παρακάτω μέχρι που πουλάνε πλέον.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=173127&cid=4

Στα πιο απίθανα μέρη λέμε...

Βέβαια για να γυρίσω και στο θέμα... είναι πραγματικά λυπηρό αυτό με τους συμπολίτες μας που ψάχνουν σε σκουπίδια, στο τελείωμα των λαϊκών κτλ... αλλά πως να ζήσει κάποιος με 300-400 ευρώ σύνταξη σήμερα; Και δεν έχουμε δεί τιποτα ακόμα ... τώρα αρχίζουν και σκάνε οι επιταγές της Τουριστικής περιόδου... τώρα να δείς τι θα γίνει.

Gandalf

byron
15/09/2010, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
byr0n

Σου έχουν πει τι σημαίνει το απόλυτο έτσι;

Για να σου λέω οτι έχει γίνει , πιθανόν κάτι να ξέρω παραπάνω απο σένα. Δεν είπα βέβαια οτι είναι πάντα έτσι.. αυτό θα ήταν ηλίθιο... συγνώμη απόλυτο ήθελα να πώ.

Αλλά υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις.

Gandalf

Απολυτο? Απόλυτο και ηλίθιο είναι να αγνοεί κάποιος την καθημερινότητα πολλών συνανθρώπων μας.
Αντί να προβληματίζεται από το θέαμα ανθρώπων που ψάχνουν σκουπίδια για να ζήσουν, προβληματίζεται ως μπάτσος Κλουζώ νομίζοντας ότι βλέπει τρομοκράτες που αφήνουν προκυρήξεις και όπλα, παιδεραστές που ανταλλάσουν DVD και πράκτορες μυστικών υπηρεσιών που ανταλλάσουν μικροφίλμ.

Αν υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις που λες, υπάρχουν άνθρωποι που είναι η δουλειά τους και πληρώνονται για να τις βρουν. Εγώ με την ιδιότητα του πολίτη μιλάω συνήθως.

Gandalf dr685sm
15/09/2010, 11:17
O προβληματισμός για το ένα θέμα δεν αναιρεί ούτε αδρανοποιεί κάποιες σκέψεις , Byr0n...

είτε σαν πολίτης, είτε σαν ένστολος πολίτης. Καλό είναι να έχουμε ανοιχτές σκέψεις για όλα.

Gandalf

PortisHead
15/09/2010, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Απολυτο? Απόλυτο και ηλίθιο είναι να αγνοεί κάποιος την καθημερινότητα πολλών συνανθρώπων μας.
Αντί να προβληματίζεται από το θέαμα ανθρώπων που ψάχνουν σκουπίδια για να ζήσουν, προβληματίζεται ως μπάτσος Κλουζώ νομίζοντας ότι βλέπει τρομοκράτες που αφήνουν προκυρήξεις και όπλα, παιδεραστές που ανταλλάσουν DVD και πράκτορες μυστικών υπηρεσιών που ανταλλάσουν μικροφίλμ.

Αν υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις που λες, υπάρχουν άνθρωποι που είναι η δουλειά τους και πληρώνονται για να τις βρουν. Εγώ με την ιδιότητα του πολίτη μιλάω συνήθως.

Γιατι ειρωνευεσαι , και δεν απαντας σε αυτο που ρωτησα και πριν.

Εαν δεις εναν κουστουμαρισμενο 55αρη που φαινομενικα δειχνει ευκαταστατος , να ψαχνει στα σκουπιδια και μετα απο λιγο εναν νεαρο να κανει το ιδιο , φανταζεσαι πως ψαχνουν για κανα κομματι πίτσα ?

Να ξερω δηλαδη πως να χειριστω τη συνεχεια

:D

byron
15/09/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Γιατι ειρωνευεσαι , και δεν απαντας σε αυτο που ρωτησα και πριν.

Εαν δεις εναν κουστουμαρισμενο 55αρη που φαινομενικα δειχνει ευκαταστατος , να ψαχνει στα σκουπιδια και μετα απο λιγο εναν νεαρο να κανει το ιδιο , φανταζεσαι πως ψαχνουν για κανα κομματι πίτσα ?

Να ξερω δηλαδη πως να χειριστω τη συνεχεια

:D

Εσύ δλδ τι φαντάζεσαι? Ότι ο 55άρης έχει φωτογραφηθεί με τσιγκέλια στις ρόγες, μπαλάκια στο στόμα με vinyl σώβρακο και αφήνει τις φωτογραφίες στον νεαρό για να την κάνει σφεντόνα?

Εχετλαίος
15/09/2010, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
...ο 55άρης έχει φωτογραφηθεί με τσιγκέλια στις ρόγες, μπαλάκια στο στόμα με vinyl σώβρακο και αφήνει τις φωτογραφίες στον νεαρό για να την κάνει σφεντόνα?

Ξέρω κάποιον που θα εκτιμούσε ιδιεταίρως τέτοιο υλικο.
:lol:

PortisHead
15/09/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εσύ δλδ τι φαντάζεσαι? Ότι ο 55άρης έχει φωτογραφηθεί με τσιγκέλια στις ρόγες, μπαλάκια στο στόμα με vinyl σώβρακο και αφήνει τις φωτογραφίες στον νεαρό για να την κάνει σφεντόνα?

Παλι αδυνατεις να απαντησεις με ενα ξεκαθαρο ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
Φυσικα και δεν φανταζομαι αυτο που περιγραφεις.
Απλα οπως ειπες εσυ τη γνωμη σου ετσι ειπαμε και μεις "καποια" αλλη εκδοχη-πιθανοτητα , μιας και δεν ειναι συνηθισμενο "νορμαλ" πολιτες να αναδευουν στα σκουπιδια.

Οποτε προς τι οι χαρακτηρισμοι ?

DUKASII
15/09/2010, 11:45
ρε σεις..
μολις μίλαγα στο τηλ με το φίλο μου τον Μπάμια και τα λεγαμε..κτλ
και τι μου πεταει.?>??


ρε μαλακα μου λεει...βλέπω καθε μέρα κόσμο να ψαχνει στα σκουπιδια..

byron
15/09/2010, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Παλι αδυνατεις να απαντησεις με ενα ξεκαθαρο ΝΑΙ ή ΟΧΙ.


Α νόμιζα ότι ήταν ξεκάθαρο.
Ναι νομίζω ότι ψάχνουν για πράγματα που μπορεί να έχουν κάποια αξία ή χρησιμότητα για αυτούς.

Volo
15/09/2010, 12:24
Αγάπα τον πλησίον σου μας έχει πει ο Χριστός...

Πόσοι από εμάς έχουμε πάει ένα πιάτο φαϊ σε αυτούς που δεν έχουν και πεινάνε?
Σχεδόν όλοι την πάρτυ μας κοιτάμε

DUKASII
15/09/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Αγάπα τον πλησίον σου μας έχει πει ο Χριστός...

Πόσοι από εμάς έχουμε πάει ένα πιάτο φαϊ σε αυτούς που δεν έχουν και πεινάνε?
Σχεδόν όλοι την πάρτυ μας κοιτάμε +1
φέρε μου πλιζ ενα πιατο γεματο μουσακα η τιποτα γεμιστα κατα τις 3 φιλε..
ΠΕΙΝΑΩ!

Volo
15/09/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
+1
φέρε μου πλιζ ενα πιατο γεματο μουσακα η τιποτα γεμιστα κατα τις 3 φιλε..
ΠΕΙΝΑΩ!

Τα έφαγα όλα ρε φίλε δεν έχω :rolleyes:

DUKASII
15/09/2010, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Τα έφαγα όλα ρε φίλε δεν έχω :rolleyes: -1:sad:

Volo
15/09/2010, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
-1:sad:

Έχω μπυρίτσα όμως :beer:

lostmember
15/09/2010, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Παλι αδυνατεις να απαντησεις με ενα ξεκαθαρο ΝΑΙ ή ΟΧΙ.
Φυσικα και δεν φανταζομαι αυτο που περιγραφεις.
Απλα οπως ειπες εσυ τη γνωμη σου ετσι ειπαμε και μεις "καποια" αλλη εκδοχη-πιθανοτητα , μιας και δεν ειναι συνηθισμενο "νορμαλ" πολιτες να αναδευουν στα σκουπιδια.

Οποτε προς τι οι χαρακτηρισμοι ?

Δεν ΗΤΑΝ
τωρα μετα την εσχατη προδοσια του jefry ''tsand''; , εκμεταλλευομενος το δρομο που ανοιξε ο μπουλης, πολλοι συνανθρωποι μας που ζουσαν αξιοπερπως- δυσκολα μεν αλλα ζουσαν- αδυνατουν με την πενιχρη συνταξη μισθο να πληρωσουν τις υποχρεωσεις τους- κι οδηγουνται αφου δεν μπορουν να βρουν αλλη εργασια ακομα κι σε τετοιες λυσεις

φυγετε απο την λογικη των προπαγαδιστων της tv κι του politically correct

γνωστος μου σαρανταρης κοντα δουλευε απο αναγκη 5 μηνες 12/7 σε νησι με 800 ευρω ανυπαντρος αλλα με νοικι
ουτε το παπι δε μπορει να συντηρησει ο ανθρωπος πια
Μου ειπε οτι σκεφτεται ακομα κι την ζητιανια για να συμπληρωσει ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ

πιθανοτητα ο ρακοσυλλεκτης να ειναι αλλο ενα θυμα του γαπ 99,9%
πιθανοτητα να ειναι απο διπλανο συμπαν (fringe) που ψαχνει την συσκευη μεταλλαξης 0,01%

πρεπει ολοι, ακομα κι εμεις που ακομα την βολευουμε, ακομα κι αυτοι που ακομα πιστευουν οτι θα βολευτουν απο το πασοκ να αντιδρασουμε σ αυτη τη λαιλαπα, οσο παγωμενοι κι απογοητευμενοι κι αν ειμαστε χωρις να αποπροσανατολιζουμε με τακτικες μεγαλορουφιανων

lostmember
15/09/2010, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εσύ δλδ τι φαντάζεσαι? Ότι ο 55άρης έχει φωτογραφηθεί με τσιγκέλια στις ρόγες, μπαλάκια στο στόμα με vinyl σώβρακο και αφήνει τις φωτογραφίες στον νεαρό για να την κάνει σφεντόνα?

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ναι ρε αυτο ειναι το προβλημα της ελλαδας σημερα
το σεξ

veletzas
15/09/2010, 13:36
λογο ελειψης χρονου δεν διαβασα ολα τα ποστ(αλλα θα επανελθω),
το φαινομενο δεν ειναι καινουργιο, οσοι ζουσαν η ζουν στο κεντρο θα το θυμουνται, αυτο που εχει αλαξει περαν του οτι εχει αυξηθει ο αριθμος των ρακοσυλλεκτων η τελοσπαντων αυτων που παιρνουν διαφορα απο τα σκουπιδια ειναι οτι παλια εβγαιναν κυριως βραδυ (συκεκριμενες ωρες σαν σε δρομολογιο)καθως οι σκουπιδιαρες περναγαν στις 05.00 ενω τωρα βγαινουν ολη τη μερα καθως οι σκουπιδιαρες περνουν νωρις...

κ στα σισσιτια εχει αυξηθει ο αριθμος (κ πεφτει κ μπολικο ξυλο):(

andreas k1200s
15/09/2010, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εσύ δλδ τι φαντάζεσαι? Ότι ο 55άρης έχει φωτογραφηθεί με τσιγκέλια στις ρόγες, μπαλάκια στο στόμα με vinyl σώβρακο και αφήνει τις φωτογραφίες στον νεαρό για να την κάνει σφεντόνα?


Ρε φιλε πολυ πετυχημενο,εχω γελασει με την ψυχη μου να στε ολοι καλα με το χιουμορ που εχετε...

TROOPER
15/09/2010, 15:43
βασιλη διαβασε το γομορα του σαββιανο και πιστεψε με θα εκπλαγεις!!!

:wave2:

TROOPER
15/09/2010, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εσύ δλδ τι φαντάζεσαι? Ότι ο 55άρης έχει φωτογραφηθεί με τσιγκέλια στις ρόγες, μπαλάκια στο στόμα με vinyl σώβρακο και αφήνει τις φωτογραφίες στον νεαρό για να την κάνει σφεντόνα?

ωπα ρε μαγκες εχει ψωμι το θρεντ τελικα!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoefs
16/09/2010, 18:21
φωτογραφιες απο τη κατοχη εχετε δει σε εγχρωμη αποδοση ;

"καλομελετα" κι' ερχονται !

:sick:

hidefnick
16/09/2010, 18:47
Σε παιδικό πάρτυ (παιδικό = με παιδάκια) έχω βγεί μπαλκόνι για τσιγάρο με τον ιδιοκτήτη του σπιτιού. Το σπίτι είναι στο πάτημα στο Χαλάνδρι, απέναντι απο ενα καινούργιο δημοτικό. (πληροφορίες για τους μπάτσους του φόρα με PM) Ο δρόμος είναι κακοφωτισμένος, και απέναντι απο το σπίτι οικόπεδο, χωρίς περίφραξη, με κάδους απέξω.

Σκάει πάπια και πετάει κάτι μέσα στο οικόπεδο. Μετά απο κανένα τέταρτο σκάει 50άρης με χλίδο 1600αρι και πιτσιρίκα ξέκολο δίπλα, και ναι, αρχίζει να ψάχνει κάδο. Ολα αυτά με αναμένα φώτα στο κάρο και ανοιχτή μηχανή και πόρτα. Αφου δεν βρίσκει αυτό που έψαχνε παίρνει ένα τφ, μπαίνει οικόπεδο και φεύγει με ένα πακετάκι. Σίδερα και αλουμίνια πάντως δεν ήταν. Επανάληψη με άλλο κάρο και άλλον πτωχό κυριούλη μετά απο κανένα τέταρτο.

Και από ότι μου είπε ο φίλος οι επαναλήψεις είναι πολύ συχνές.

Παίζει πολύ πείνα, αλλά κάτι τέτοια καλό είναι να τσεκάρουμε με ΔΙΑΣ ή Αφροδίτη ή Βαγγέλα ή whoever, τι παίζει. Το σκηνικό έγινε (και μάλλον γίνετε) έξω απο δημοτικό σχολείο, μπροστά μου.

Και επιτέλους κάποιος κάτι είπε και αμέσως κράξιμο και να τον βγάλουμε υπερβολικό. Και μάλιστα κάποιος που δεν συνηθίζει, από όσο ξέρω, να παπαρολογεί.

Cool λίγο. Θα ζήσετε παραπάνω. :wave2:

the who
16/09/2010, 19:40
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
[B]
Σκάει πάπια και πετάει κάτι μέσα στο οικόπεδο. Μετά απο κανένα τέταρτο σκάει 50άρης με χλίδο 1600αρι και πιτσιρίκα ξέκολο δίπλα, και ναι, αρχίζει να ψάχνει κάδο. Ολα αυτά με αναμένα φώτα στο κάρο και ανοιχτή μηχανή και πόρτα. Αφου δεν βρίσκει αυτό που έψαχνε παίρνει ένα τφ, μπαίνει οικόπεδο και φεύγει με ένα πακετάκι. Σίδερα και αλουμίνια πάντως δεν ήταν. Επανάληψη με άλλο κάρο και άλλον πτωχό κυριούλη μετά απο κανένα τέταρτο.


Ετσι οπως τα λες μαλλον viagra σπρωχνουνε.:rotflmao: :rotflmao:
Ρε Νικο το νταλαβερι γινεται φορα παρτιδα και ολη τη μερα στο κεντρο της Αθηνας.Απο το 80 απ οτι θυμαμαι.:wave2:

hidefnick
16/09/2010, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
[QUOTE][i]Ετσι οπως τα λες μαλλον viagra σπρωχνουνε.:rotflmao: :rotflmao:
Ρε Νικο το νταλαβερι γινεται φορα παρτιδα και ολη τη μερα στο κεντρο της Αθηνας.Απο το 80 απ οτι θυμαμαι.:wave2:

Εδω είναι ΒΠ ρε, και τα παπουδια που θέλουν να σπρώξουν κανένα πιτσιρίκι σιγα μην ψωνίζουν κοκο απο ομόνοια.... (Το viagra δεδομένο )

the who
16/09/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Εδω είναι ΒΠ ρε, και τα παπουδια που θέλουν να σπρώξουν κανένα πιτσιρίκι σιγα μην ψωνίζουν κοκο απο ομόνοια.... (Το viagra δεδομένο )

Ξεχαστηκαρε,η δυναμη της συνηθειας.Παντως περα απο drugs κλπ παιζει τρελη πεινα.Το τι γινεται στους καδους των σουπερ μαρκετ δεν περιγραφεται.

ego_o_idios
16/09/2010, 21:46
me ena kado skoupidion kanis emporio ala oxi opos to nomizete profasizomenos oti kati psaxnis pou telika to vriskis ke to pernis exis afisi afta pou poulas na ta pari o agorastis pou kani ke aftos to idio ke meta stelnis kapion na mazepsi to xrima pou exi afisi o agorastis ke fisika oli kanoun pos psaxnoun sta skoupidia gia metala fagito ke lipa...

koufo senario?

ki omos

ego_o_idios
16/09/2010, 21:47
fisika iparxoun ke i pinasmenoi pou psaxnoun gia kana fagosimo ala den skane ston teneke me papakia koustoumia amaksia me pipinia dipla..:rotflmao:

SVX
16/09/2010, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
me ena kado skoupidion kanis emporio ala oxi opos to nomizete profasizomenos oti kati psaxnis pou telika to vriskis ke to pernis exis afisi afta pou poulas na ta pari o agorastis pou kani ke aftos to idio ke meta stelnis kapion na mazepsi to xrima pou exi afisi o agorastis ke fisika oli kanoun pos psaxnoun sta skoupidia gia metala fagito ke lipa...

koufo senario?

ki omos


ναι ... παιζει δυνατα αυτο... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ΟΙ ΚΑΔΟΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΗΝ ΠΡΕΖΑ!!!!!!!!! :bigcry:


210126

notakos600
16/09/2010, 21:53
Για χορτασμένοι καλά τα γράφουμε, ξέρει κανείς πόσοι συνάνθρωποί μας απόψε έπεσαν να κοιμηθούν νηστικοί;

ego_o_idios
16/09/2010, 22:01
file mou se afton ton planiti
otan xtipas ta daxtila sou me to tak

exoun geni8i merikes xiliades kosmos
exi pe8ani merikes xiliades kosmos
exi vias8i ek tis vias... merikes xiliades kosmos
ke outo ka8e eksis

ti na kanoume diladi
na epemvoume sto ergo tou megalodinamou?

etsi opos ta ekane na ta lousti kiolas..
:rotflmao: :rotflmao:

notakos600
16/09/2010, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
file mou se afton ton planiti
otan xtipas ta daxtila sou me to tak

exoun geni8i merikes xiliades kosmos
exi pe8ani merikes xiliades kosmos
exi vias8i ek tis vias... merikes xiliades kosmos
ke outo ka8e eksis

ti na kanoume diladi
na epemvoume sto ergo tou megalodinamou?

etsi opos ta ekane na ta lousti kiolas..
:rotflmao: :rotflmao:


Εντάξει όπως το βλέπει ο καθένας, εκεί που εγώ θα μαζέψω το γατί που νιαουρίζει μούσκεμα στη βροχή, εσύ μπορεί να στρίψεις το τιμόνι και να το κάνεις κέτσαπ.
Να κοιμηθείς ήσυχος κι εγώ να στριφογυρίζω καπνίζοντας, μεγάλη κουβέντα για τέτοια ώρα...

ego_o_idios
16/09/2010, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Εντάξει όπως το βλέπει ο καθένας, εκεί που εγώ θα μαζέψω το γατί που νιαουρίζει μούσκεμα στη βροχή, εσύ μπορεί να στρίψεις το τιμόνι και να το κάνεις κέτσαπ.
Να κοιμηθείς ήσυχος κι εγώ να στριφογυρίζω καπνίζοντας, μεγάλη κουβέντα για τέτοια ώρα...

a na kanoume kontra eves8isias?
ego tin exo megaliteri ap olous
ke vgaltin ekso na tis metrisoume
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vasika paraligo na pati8o ke ego gia na soso gataki apo tis rodes
ala ipame den prepi na epemvenoume sto ergo tou pantodinamou
ke otan prepi na pe8anis kati prepi na se skotosi:wacko:

notakos600
16/09/2010, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios

ke otan prepi na pe8anis kati prepi na se skotosi:wacko:



.... ή να σε σώσει....

ego_o_idios
16/09/2010, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
.... ή να σε σώσει....

min mou to girizis emena se filosofiki sizitisi giati ama se arxiso stin filosofia den mas soni kanis...
:rotflmao: :rotflmao:

notakos600
16/09/2010, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
min mou to girizis emena se filosofiki sizitisi giati ama se arxiso stin filosofia den mas soni kanis...
:rotflmao: :rotflmao:


Σε αφήνω να διαλέξεις.. υποκειμενική ή αντικειμενική πραγματικότητα, ότι ζούμε τώρα υπάρχει ή νομίζουμε ότι υπάρχει;

ego_o_idios
16/09/2010, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Σε αφήνω να διαλέξεις.. υποκειμενική ή αντικειμενική πραγματικότητα, ότι ζούμε τώρα υπάρχει ή νομίζουμε ότι υπάρχει;

den fteo ego esi piges girevontas

oti iparxi gia sena,iparxi giati iparxis esi,
an den iparxis esi,den iparxi tipota gia sena

ola exoun noima giati iparxis ke tous dinis noima esi
xoris esena, gia esena ola ine ena tipota


to idio vevea simveni gia olous mas

p@nos
16/09/2010, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
den fteo ego esi piges girevontas

oti iparxi gia sena,iparxi giati iparxis esi,
an den iparxis esi,den iparxi tipota gia sena

ola exoun noima giati iparxis ke tous dinis noima esi
xoris esena, gia esena ola ine ena tipota


to idio vevea simveni gia olous mas


ρε φιλε αφου κατα την οντοτητα του συμπατος δεν υπαρχουμε...ο χρονος υπαρξης μας σε σχεση με το συμπαν εινια σχεδον μηδεν...τεσπα ζουμε 80 χρονια κατα μω κανουμε το κομματι μας...αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι γεννιομαστε και πεθαινουμε ποιο ειναι το νοημα του να υπαρχουμε?

επισης και το συμπαν δεν υπηρχε, και καποτε θα κατασταφει...ποιο ειναι το νοημα ολων αυτων λοιπο?

:D

notakos600
16/09/2010, 22:48
Ο τροπος του να σκεφτομαι πως η ζωη ειναι ωραια μεσα στη χαβουζα λεγεται αυθυποβαλω το μυαλο μου με θετικη σκεψη,δηλαδη στην ουσια αυτουπνοτιζωμαι με ομορφες σκεψεις που μου κρυβουν το ασχημο τοπιο της πραγματικοτηας,τα κουκουλωνω δηλαδη με ενα ομορφο φωτεινο σεντονι για να μην φενεται η ασχημια τους.
Ετσι ομως αντι να ξεφευγω απο την παγιδα του ματριξ εγκλωβιζομαι ακομα πιο πολυ, καθως βολευομαι σε μια γλυκια γωνιτσα υποκειμενικης πραγματικοτητας που με νανουριζει σε βαθυ υπνο,αντι να κοιταξω την αληθεια καταματα και αντικειμενικα οσο ασχημη κι αν ειναι, ετσι ωστε να ξυπνησω απο το γλυκο ληθαργο που ειμαι εγκλωβισμενος και να ξεφυγω απο τα ορια του υποκειμενικου ιδεαλισμου που δημιουργει το μυαλο μου,ενα μυαλο ξεγελασμενο απο το ματριξ της πλανης.

notakos600
16/09/2010, 22:57
Bεβαια το αντικειμενικο φανταζομαι πως ειναι κατι ομορφο,καθως θα εμπεριεχει τη γνωση της σοφιας του θεου,ετσι θα υπαρχει κατανοηση της ασχημιας του κοσμου,κατανοηση του προβληματος της ασχημιας.
Η αντικειμενικη θεαση της αληθινης πραγματικοτητας ,σημαινει κοιταω με μια ματια στο απειρο,η οπτικη μου γωνια βλεπει μεσα απο το πρισμα του απολυτου,η με αλλα λογια εχω το ματι του θεου.

Οταν δυο ατομα βλεπουν αντικειμενικα τοτε βλεπουν το ιδιο ακριβως θεμΑ χωρις καμια διαφοροποιηση,οπως ακριβως το παρουσιαζει η αληθεια της αντικειμενικης πραγματικοτητας που απλα ετσι ειναι,δηλαδη δεν υπαρχει ο υποκειμενικος νους που θα διαφοροποιηση τις εντυπωσεις,για να κανει την ιδια μια και μοναδικη πραγματικοτητα να φενεται διαφορετικη...στην αντικειμενικοτητα των φαινομενων δεν θα υπαρχει η πλανη των ψευδαισθησεων του νου,που παρουσιαζει τα δεδομενα μεσα απο την οπτικη γωνια του εγω,δηλαδη την αποψη του οπως εγω θελω να το δω..

ego_o_idios
16/09/2010, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε φιλε αφου κατα την οντοτητα του συμπατος δεν υπαρχουμε...ο χρονος υπαρξης μας σε σχεση με το συμπαν εινια σχεδον μηδεν...τεσπα ζουμε 80 χρονια κατα μω κανουμε το κομματι μας...αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι γεννιομαστε και πεθαινουμε ποιο ειναι το νοημα του να υπαρχουμε?

επισης και το συμπαν δεν υπηρχε, και καποτε θα κατασταφει...ποιο ειναι το νοημα ολων αυτων λοιπο?

:D

safos apo geofisikis apopsis ston xoroxrono ine zitima an fenomaste kan isos an i noimosini tou planiti mas ixe antilif8i 8a mas ixe katastrepsi:lol:

se tetiou idous erotimata omos emis pou imaste klidomeni se tris diastasis den mporoume na apantisoume me genika toso periorismeni antilipsi

8a elege kanis oti i zoi mas edo ine ena mikro apiroelaxisto perasma me vasi ton xoroxrono..
kati san test i perasma prokimenou..... i imaste parkarismeni edo mexri na vre8i xoros ke etia gia emas...
pola mpori na simvenoun
akoma katastasis pou adinatoume na antilif8oume

min ksexna oti i moni epafi me tin mi pragmatikotita pou exoume ine xiropiasta onira stin diarkia tou ipnou pou i perisoteri den dinoun kamia simasia ke malista apostrefonte

eki exo vri merika apantimata omos

ka8os merika onira ine profitika ala ine fovies anisixies ke ala apla apoliksis tou egkefalou

an ixame tin eves8isia na afougkrastoume ola afta ta mikra tipota pou mas sin8etoun opos i dies8isi as poume metaksi alon

8a mporousame na exoume mia mikri ikona tou tipota pou mas diepi..

anti aftou afinomaste se ana8ematismous ke stirizomaste se logikes i 8a ime o pio simantikos a8ropos i tipota

giati den afinese se afto to pexnidi tou pote patas sta podia sou ke pote iptase pros agnoston katef8insi

to tipota den iparxi iparxi energia sto apiro me ta kouark mexri protinos na mas dixnoun tin apiroelaxisti morfi ilis ke ekoma pio kato me ales morfes


iparxoume me morfi pou exoume dosi i idioi stin iparksi mas me varos pou kouvalame me xronika oria pou imaste programatismenoi ke exoume kani pio aforiti tin kolasi mas me 8riskies dogmata ke ales anoisies pou exoume epinoisi gia na ksefevgoume apo emas tous idious

emas tous idious pou imaste aggeloi ke satanades mazi aloprosala onta xamilis noimosinis gia kapio logo klidomeni se xamila epipeda ke matea prospa8oume na vaptisoume kati alo aftin tin saxlamara pou imaste
ke otan er8i i ora mou 8a piaso ton dimiourgo ke 8a tou kserizoso ta arxidia

notakos600
16/09/2010, 23:03
Το σύμπαν χρειάζεται δημιουργό όσο και δεν χρειάζεται δημιουργό.
Ο Θεός αποδεικνύεται με επιχειρήματα αλλά και δεν αποδεικνύεται επίσης με άλλα επιχειρήματα. Έχουμε βάλει τα επιχειρήματα σε μια ζυγαριά και προσπαθούμε να καταλάβουμε προς τα που γέρνει. ¨Όμως αυτή συνεχίζει να είναι συνεχώς στη μέση. Είναι ακριβώς ζυγισμένη στη μέση . Ή το πιθανότερο είναι να ταλαντεύεται συνεχώς άλλα τόσο γρήγορα και στιγμιαία που εμείς βλέπουμε μόνο τη θέση ισορροπίας επειδή περνάει από αυτή πιο συχνά! ΑΥΤΟ ακριβώς είναι η ύπαρξη του Θεού. δηλαδή συγχρόνως να υπάρχει και να μην υπάρχει, να απαιτείται και να μην απαιτείται για την δημιουργία του σύμπαντος . Να βρίσκετε δηλαδή σε υπέρθεση !

ego_o_idios
16/09/2010, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Το σύμπαν χρειάζεται δημιουργό όσο και δεν χρειάζεται δημιουργό.
Ο Θεός αποδεικνύεται με επιχειρήματα αλλά και δεν αποδεικνύεται επίσης με άλλα επιχειρήματα. Έχουμε βάλει τα επιχειρήματα σε μια ζυγαριά και προσπαθούμε να καταλάβουμε προς τα που γέρνει. ¨Όμως αυτή συνεχίζει να είναι συνεχώς στη μέση. Τώρα σταματήστε να κοιτάτε μόνο πάνω στην (όποια) πλάκα της ζυγαριάς είσαστε και δείτε την ζυγαριά την ίδια από μακριά . Είναι ακριβώς ζυγισμένη στη μέση . Ή το πιθανότερο είναι να ταλαντεύεται συνεχώς άλλα τόσο γρήγορα και στιγμιαία που εμείς βλέπουμε μόνο τη θέση ισορροπίας επειδή περνάει από αυτή πιο συχνά! ΑΥΤΟ ακριβώς είναι η ύπαρξη του Θεού. δηλαδή συγχρόνως να υπάρχει και να μην υπάρχει, να απαιτείται και να μην απαιτείται για την δημιουργία του σύμπαντος . Να βρίσκετε δηλαδή σε υπέρθεση !

epidi ise poli piso ke me stena oria
sou leo oti 8eo leme tin ikanotita tou simpatos na skeftete
episis me esena den exo na po tipota zis se parami8ia
ke se oti leo ime kaloproeretos
den ftes esi i pio poli eksidanikevoun.......

notakos600
16/09/2010, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios

ke se oti leo ime kaloproeretos



Αλλιώς;

Τελικά το τραβάει ο οργανισμός σου το δούλεμα... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ego_o_idios
16/09/2010, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Αλλιώς;

Τελικά το τραβάει ο οργανισμός σου το δούλεμα...

ne i ali8ia ine oti to travai
:rotflmao: :rotflmao:

to 8ema ine pion doulevis telika
den paflazi tipota afti i tripa pou exis gia stoma
ke sta diskola katouriete epano tis...
:rotflmao: :rotflmao:

me tin logiki sou oti den fenete den iparxi
oute ke esi iparxis

notakos600
17/09/2010, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
ne i ali8ia ine oti to travai
:rotflmao: :rotflmao:

to 8ema ine pion doulevis telika
den paflazi tipota afti i tripa pou exis gia stoma
ke sta diskola katouriete epano tis...
:rotflmao: :rotflmao:

me tin logiki sou oti den fenete den iparxi
oute ke esi iparxis


Στον μικρόκοσμό σου δικαιολογημένα είσαι αυτοκράτορας (υποκειμενική πραγματικότητα).
Δυστυχώς όμως αυτό το πιστεύεις μόνο εσύ και προσπαθείς μηδενίζοντας την άλλη άποψη να νομίζεις πως υπερισχύεις πάντα ενώ κάτι τέτοιο δεν υπάρχει(αντικειμενική πραγματικότητα).

TROOPER
17/09/2010, 14:29
:dizzy:

Cpt. Haddock
17/09/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
:dizzy:

Μλκ Γιώργο η συνεισφορά σου στις συζητήσεις ειναι ανεκτίμητη :rotflmao:

sniper
17/09/2010, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μλκ Γιώργο η συνεισφορά σου στις συζητήσεις ειναι ανεκτίμητη :rotflmao:

Ενώ άλλοι που γράφουν συνεισφέρουν; :confused:

georgemark
17/09/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
den fteo ego esi piges girevontas

oti iparxi gia sena,iparxi giati iparxis esi,
an den iparxis esi,den iparxi tipota gia sena

ola exoun noima giati iparxis ke tous dinis noima esi
xoris esena, gia esena ola ine ena tipota


to idio vevea simveni gia olous mas

:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize
Υπάρχω
κι όσο υπάρχεις θα υπάρχω,
σκλάβα τη ζωή σου θά’ χω
κι ας βαδίζουμε σε δρόμους χωριστούς.

Υπάρχω
μέσ’ στα μάτια σου που κλαίνε,
μέσ’ στα χείλη σου που καίνε
και θα υπάρχω στα τραγούδια που θ’ ακούς.

Είμαι της ζωής σου ο ένας,
δε με σβήνει κανένας
κι αν με άλλους μιλάς
κι ώρες-ώρες γελάς
κατά βάθος πονάς,
γιατί σκέφτεσ’ εμένα.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

notakos600
17/09/2010, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ενώ άλλοι που γράφουν συνεισφέρουν; :confused:



Γκουχουγκουχουφιλοσοφικέςαναζητήσειςχμμμμμμ....:alien:

TROOPER
17/09/2010, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μλκ Γιώργο η συνεισφορά σου στις συζητήσεις ειναι ανεκτίμητη :rotflmao:

ρε φιλε εδω το παιδι βαζει ενα θεμα που λεει ''στα σκουπιδια'' και διαβαζω απο σεναριο καρπεντερ μεχρι τι λιπασμα να ριξω στο αμπελι και σωκρατη σε συνδυασμο !!! :rotflmao: :rotflmao:

ΗΜΑΡΤΟΝ !!!

Panopticon7
17/09/2010, 15:53
Ειχα πετυχει εναν κυριο στην καλλιθεα ο οποιος μαζευε γοπες απο τις στασεις, τις ανοιγε σε ενα σακουλακι κ αγοραζε χαρτακια.

"τζαμπα καπνος φιλε" να λεει...

:(

ego_o_idios
18/09/2010, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Στον μικρόκοσμό σου δικαιολογημένα είσαι αυτοκράτορας (υποκειμενική πραγματικότητα).
Δυστυχώς όμως αυτό το πιστεύεις μόνο εσύ και προσπαθείς μηδενίζοντας την άλλη άποψη να νομίζεις πως υπερισχύεις πάντα ενώ κάτι τέτοιο δεν υπάρχει(αντικειμενική πραγματικότητα).

agapito klaparxidi den ine i proti fora pou kapios panivlakas 8eli soni ke kala na me krini ke na ipovivasi kati pou afora emena
:rotflmao: :rotflmao:

exo antimetopisi ena karo asimantous malakes pou 8eloun soni ke kala apo ena prisma isotitas logikis ke i8ikis na eksomiosoun emena i alous prokimenou na fanoun i idioi kapos...

ma8e lipon oti stin zoi opos iparxoun skoupidiarides ke astrofisiki etsi ke oloi den imaste idioi
ke den prokite me afta pou les namas feris olous stin kakomiri xristiani logiki sou

ego den kseris ti ime mono i filoi mou kseroun
opos den kseris an mporo na se kopso fetes ke na se taiso sta skilia
i na sou magkoso to tsoutsounaki sou me kamia mpensa ke na sto ftaso mexri ta takounia
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gia afto kalitero to mikroastiko mizero koutaki sou na min to anigis me tosi efkolia

ke tis apopsis sou gia tous alous na tis tiponis se mia kola xarti na tis kanis rolo ke na tis xonis stin kola8ra sou

emas den mas endiaferoun:rotflmao: :rotflmao:

ke den fteme emis pou geni8ikes kanenas ke kanis mono gia na kolas gramatosima
oute 8a ginoume san ta moutra sou gia na min es8anese asxima

klasemastane tora ke min pas girevontas

ante xorto:lol:

Panopticon7
18/09/2010, 01:24
Συζητηση φιλοσοφικη με τον ego_o_idios μονο ο notakos600 θα μπορουσε να πιασει...


:hypnotize




:a014: :a014:

notakos600
18/09/2010, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
agapito klaparxidi den ine i proti fora pou kapios panivlakas 8eli soni ke kala na me krini ke na ipovivasi kati pou afora emena
:rotflmao: :rotflmao:

exo antimetopisi ena karo asimantous malakes pou 8eloun soni ke kala apo ena prisma isotitas logikis ke i8ikis na eksomiosoun emena i alous prokimenou na fanoun i idioi kapos...

ma8e lipon oti stin zoi opos iparxoun skoupidiarides ke astrofisiki etsi ke oloi den imaste idioi
ke den prokite me afta pou les namas feris olous stin kakomiri xristiani logiki sou

ego den kseris ti ime mono i filoi mou kseroun
opos den kseris an mporo na se kopso fetes ke na se taiso sta skilia
i na sou magkoso to tsoutsounaki sou me kamia mpensa ke na sto ftaso mexri ta takounia
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gia afto kalitero to mikroastiko mizero koutaki sou na min to anigis me tosi efkolia

ke tis apopsis sou gia tous alous na tis tiponis se mia kola xarti na tis kanis rolo ke na tis xonis stin kola8ra sou

emas den mas endiaferoun:rotflmao: :rotflmao:

ke den fteme emis pou geni8ikes kanenas ke kanis mono gia na kolas gramatosima
oute 8a ginoume san ta moutra sou gia na min es8anese asxima

klasemastane tora ke min pas girevontas

ante xorto:lol:


Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις, ειλικρινά.
Υπάρχει και το ''από κοντά'' πάντως ....

Λεωνίδας
18/09/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις, ειλικρινά.
Υπάρχει και το ''από κοντά'' πάντως .... από κοντά δεν είναι ο ίδιος όμως ... μη δίνεις σημασία :wave2:

the who
18/09/2010, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
από κοντά δεν είναι ο ίδιος όμως ... μη δίνεις σημασία :wave2:

Απο κοντα ειναι χειροτερος?:smokin:

ego_o_idios
18/09/2010, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Απο κοντα ειναι χειροτερος?:smokin:

+1.000.000
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

the who
18/09/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
+1.000.000
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μαλιστα.Τοτε νομιζω πως σε περιμενει ο Νοτακος.

tifoefs
18/09/2010, 16:45
dwse ki' allo mparmpa !!!

:a54: :a54:

ego_o_idios
19/09/2010, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
dwse ki' allo mparmpa !!!

:a54: :a54:

den m afinoune re olo mpenoune stin mesi ke mou ta xalane...
ine martidiarides..
:rotflmao: :rotflmao: