PDA

View Full Version : χωμα?



kalotatos
13/09/2010, 23:27
σε ενα προηγουμενο ποστ ενας φιλοσ με συμβουλεψε να ξεκινησω χωμα και απο εκεινη την μερα δεν μπορω να το βγαλω απο το μυαλο μου!!!! τι θελω τωρα εγω απο εσας...
Ας πουμε πως ειμαι 20χρονων και εχω 4000ε-5000ε για να διαθεσω σε μηχανακι για εκτος δρομου-οχι απαραιτητα καθαρο,αλλα και αυτο δεν το αποκλειω- τι θα μου προτεινατε? ακομα και 2χρονο θα επαιρνα (αλλα εκει θα χρειαστω νεο ποστ για ερωτησεισ). μιλαμε για πρωτη μηχανη για εκτοσ δρομου στυλ εντουρο αλλα δεν θελω να την βαρεθω(ασ παρω μια που θα την παντρευτω αρκει να μην βαριεμαι οταν θα ειμαι πανω σε αυτη)

περιμενω προτασεις
ευχαριστω προκαταβολικα

p@nos
13/09/2010, 23:42
λοιπον σοβαρα λοιπον...σε 4 χρονακια που θα γινεις 20:D

θα μπορουσες να παρεις το wr250...τα κανει ολα...

επισης kai to klx 250 πολυ καλο...

kalotatos
13/09/2010, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
λοιπον σοβαρα λοιπον...σε 4 χρονακια που θα γινεις 20:D

θα μπορουσες να παρεις το wr250...τα κανει ολα...

επισης kai to klx 250 πολυ καλο...


το klx σκευτομουν και εγω που εχει και κατι πατεντες και περνει κατι ευκολα αλογα!!!! ειστε σιγουροι πως θα ειναι καλη επιλογη? γιατι σκευτομουν ktm exc 125 και ειδα οτι δεν συμφερει καθολου 2τ στισ μερες μας

Λευκάδιος
13/09/2010, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
το klx σκευτομουν και εγω που εχει και κατι πατεντες και περνει κατι ευκολα αλογα!!!! ειστε σιγουροι πως θα ειναι καλη επιλογη? γιατι σκευτομουν ktm exc 125 και ειδα οτι δεν συμφερει καθολου 2τ στισ μερες μας αν θες να το χρησιμοποιεις και για καθημερινο,ενα απο τα δυο που σου προτεινε ο Πανος,με πρωτο το wr250r

kalotatos
14/09/2010, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
αν θες να το χρησιμοποιεις και για καθημερινο,ενα απο τα δυο που σου προτεινε ο Πανος,με πρωτο το wr250r


δεν με απασχολει τοσο η καθιμερινη χρηση!!!! το wr ειναι λιγο ακριβο ομως!!!! οποτε προτειμω το klx

tuonato
14/09/2010, 16:32
Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα ΚΤΜ 200 διχρονο καλοσυντηρημενο για να μην χρειαστει να δωσεις χρηματα, τα κτμ εχουν μεταπωληση οταν θελησεις να το αλλαξεις, δεν ειναι σαν το 125αρι που θελει ψηλα δουλεμα, εχει δυναμη και ροπη βοηθαει τον καινουριο και οταν το μαθεις γινεται και κροτιδα, ειναι ελαφρυ σαν το 125αρι και δεν εχει συντηρηση οπως τα τετραχρονα. Και για να ευλογησουμε τα γενια μας να παρεις το δικο μου που το προσεχω ως κορη οφθαλμου :) :beer:

marios8
14/09/2010, 20:10
Ρε παίδες τι είναι αυτά που λέτε σε 16 χρονών παιδί ??
Αγοράκι μου πάρε τώρα ένα καθαρό και μπες στην πίστα .
Αν δεν το κάνεις τώρα δεν θα το κάνεις ποτέ :beer: :beer:

kalotatos
14/09/2010, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tuonato
Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα ΚΤΜ 200 διχρονο καλοσυντηρημενο για να μην χρειαστει να δωσεις χρηματα, τα κτμ εχουν μεταπωληση οταν θελησεις να το αλλαξεις, δεν ειναι σαν το 125αρι που θελει ψηλα δουλεμα, εχει δυναμη και ροπη βοηθαει τον καινουριο και οταν το μαθεις γινεται και κροτιδα, ειναι ελαφρυ σαν το 125αρι και δεν εχει συντηρηση οπως τα τετραχρονα. Και για να ευλογησουμε τα γενια μας να παρεις το δικο μου που το προσεχω ως κορη οφθαλμου :) :beer:

μου λειπουν τα λεφτα αλλιως το επαιρνα :D :D

kalotatos
14/09/2010, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Ρε παίδες τι είναι αυτά που λέτε σε 16 χρονών παιδί ??
Αγοράκι μου πάρε τώρα ένα καθαρό και μπες στην πίστα .
Αν δεν το κάνεις τώρα δεν θα το κάνεις ποτέ :beer: :beer:

σκευτομαι στα 19

KaTaNaS
14/09/2010, 23:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
σκευτομαι στα 19

19 θα εισαι γερος...

αν παρεις τωρα κατι σε 125 εντουρο, στα 19 σου θα στηβεις 250αρι και απλα δεν θα πιάνεσαι...


οποτε παρε κατι τωρα εστω με εναμιση χιλιαρικο και ξεκινα προπονηση και λασπωμα...


:wave2:

kalotatos
15/09/2010, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
19 θα εισαι γερος...

αν παρεις τωρα κατι σε 125 εντουρο, στα 19 σου θα στηβεις 250αρι και απλα δεν θα πιάνεσαι...


οποτε παρε κατι τωρα εστω με εναμιση χιλιαρικο και ξεκινα προπονηση και λασπωμα...


:wave2:

ευχαριστως να ξεκινουσα αλλα μου λειπει αυτο το 1,5 χιλιαρικο :D

OldMan
15/09/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
και ειδα οτι δεν συμφερει καθολου 2τ στισ μερες μας
Για πες, γιατί κι εγώ το σκέφτομαι για 2Τ ... :confused:

sapila racing
15/09/2010, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για πες, γιατί κι εγώ το σκέφτομαι για 2Τ ... :confused:

Eσύ έχεις καιρό ακόμα να το σκεφτείς.


Αρχικά δημιουργήθηκε από katanas
19 θα εισαι γερος...




:bigcry: :bigcry:

taxydromos
15/09/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
μου λειπουν τα λεφτα αλλιως το επαιρνα :D :D

παρε mountain bike!

OldMan
15/09/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
19 θα εισαι γερος...

Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
:bigcry: :bigcry:
Στο "ο" πήγαινε ο τόνοε ρεεεεε.... :smokin:

kalotatos
15/09/2010, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για πες, γιατί κι εγώ το σκέφτομαι για 2Τ ... :confused:


θελει τρελη συντηρηση και πρεπει να εχεισ αρκετα λεφτα για λαδια ξυδια και τα λοιπα. ολα πρεπει να τα κανεις εσυ γιατι αν πας σε μηχανικο θα σου κρατησει τα σωβρακα σουβενιρ. επειτε 2τ ειναι μονο για χομπυ και μονο για πιστες και τα λοιπα για καθημερινη χρηση θα το λυπασε οταν θα μπουκωνεις. βεβαια σου προσφερουν τρελες συγκινησεις αλλα τα εχεις δει να ανεβαινουν ανηφορα? ειναι σαν να βαζεις τσιουαουα να τα βαζει με ντοπερμαν, κοινος δεν τραβαει. τωρα αναλογος για τι χρηση το θες μπορεις να το παρεις.

kalotatos
15/09/2010, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
παρε mountain bike!

χαχα εχω κανει χειροτερα πραγματα. bmx σε χωμα απλα γαματο και κουραστικο αλλα αξιζει. κριμα θελει αλλαγη πεταλιερασ τωρα γιατι μου εσπασε.

taxydromos
16/09/2010, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για πες, γιατί κι εγώ το σκέφτομαι για 2Τ ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
θελει τρελη συντηρηση και πρεπει να εχεισ αρκετα λεφτα για λαδια ξυδια και τα λοιπα. ολα πρεπει να τα κανεις εσυ γιατι αν πας σε μηχανικο θα σου κρατησει τα σωβρακα σουβενιρ. επειτε 2τ ειναι μονο για χομπυ και μονο για πιστες και τα λοιπα για καθημερινη χρηση θα το λυπασε οταν θα μπουκωνεις. βεβαια σου προσφερουν τρελες συγκινησεις αλλα τα εχεις δει να ανεβαινουν ανηφορα? ειναι σαν να βαζεις τσιουαουα να τα βαζει με ντοπερμαν, κοινος δεν τραβαει. τωρα αναλογος για τι χρηση το θες μπορεις να το παρεις.

να σου πω...εμαθε οτι ο αγωνας του πανελληνιου μεταφερθηκε απο τα Καλαβρυτα στα Γρεβενα και ειπε:what the fuck!κοντα ειναι θα τρεξω..
ετσι βρεθηκε να ψαχνει ενα διχρονο πριονι γιατι το τετραχρονο του πεφτει λιγο...ασε που εχει ακρες για φθηνα λαδια:smokin:
δυσκολευεται ομως να επιλεξει κατηγορια.....junior or E1.......E1 or junior??

kalotatos
16/09/2010, 06:44
[i]να σου πω...εμαθε οτι ο αγωνας του πανελληνιου μεταφερθηκε απο τα Καλαβρυτα στα Γρεβενα και ειπε:what the fuck!κοντα ειναι θα τρεξω..
ετσι βρεθηκε να ψαχνει ενα διχρονο πριονι γιατι το τετραχρονο του πεφτει λιγο...ασε που εχει ακρες για φθηνα λαδια:smokin:
δυσκολευεται ομως να επιλεξει κατηγορια.....junior or E1.......E1 or junior?? [/B]

προσωπικη γνωμη ασ ξεκινησει junior να αρχισει να μαθαινει και σιγα σιγα μπορει να αλλαξει κατηγορια αν δει πως του πεφτει λιγη. αφου εχει και κονε τοτε καλοταξιδο το νεο 2χρονο του και με πολλες νικες :beer:

KaTaNaS
16/09/2010, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
προσωπικη γνωμη ασ ξεκινησει junior να αρχισει να μαθαινει και σιγα σιγα μπορει να αλλαξει κατηγορια αν δει πως του πεφτει λιγη. αφου εχει και κονε τοτε καλοταξιδο το νεο 2χρονο του και με πολλες νικες :beer:

re kalotate θα σε φαει η καλοσυνη σου... πλακα σε κανουν...
επειδη τα λες αναποδα... αν δεν θελεις εξοδα θα παρεις διχρονο...

για αυτο και ολοι στην χωματοκαρριερα τους ξεκινανε με διχρονακι και μολις φθασουν τα πρωτα αντα το γυρνανε στις βαλβιδουλες!


μαζευε χρημα λεμε να μπεις χωμα... το νεο αιμα θελουμε στα βουνα! :wave2:

Cpt. Haddock
16/09/2010, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
[...] το νεο αιμα θελουμε στα βουνα! :wave2:

:look:


210054

DUKASII
16/09/2010, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tuonato
Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα ΚΤΜ 200 διχρονο καλοσυντηρημενο για να μην χρειαστει να δωσεις χρηματα, τα κτμ εχουν μεταπωληση οταν θελησεις να το αλλαξεις, δεν ειναι σαν το 125αρι που θελει ψηλα δουλεμα, εχει δυναμη και ροπη βοηθαει τον καινουριο και οταν το μαθεις γινεται και κροτιδα, ειναι ελαφρυ σαν το 125αρι και δεν εχει συντηρηση οπως τα τετραχρονα. Και για να ευλογησουμε τα γενια μας να παρεις το δικο μου που το προσεχω ως κορη οφθαλμου :) :beer: +1
το διχρονο δε θελει τιποτα .

imitrelos
16/09/2010, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
θελει τρελη συντηρηση και πρεπει να εχεισ αρκετα λεφτα για λαδια ξυδια και τα λοιπα. ολα πρεπει να τα κανεις εσυ γιατι αν πας σε μηχανικο θα σου κρατησει τα σωβρακα σουβενιρ. επειτε 2τ ειναι μονο για χομπυ και μονο για πιστες και τα λοιπα για καθημερινη χρηση θα το λυπασε οταν θα μπουκωνεις. βεβαια σου προσφερουν τρελες συγκινησεις αλλα τα εχεις δει να ανεβαινουν ανηφορα? ειναι σαν να βαζεις τσιουαουα να τα βαζει με ντοπερμαν, κοινος δεν τραβαει. τωρα αναλογος για τι χρηση το θες μπορεις να το παρεις.

Μάλλον το χάνεις κάπου :smokin:

τα 2t έχουν service πιο απλό απο 4t (οχι βαλβίδες ,καπελώτα κλπ)
όλα τα αγωνιστικά έχουν συχνή συντήρηση

με το 4t θα πάς πιό εύκολα γρήγορα λόγο ροπής σε μεγάλο φάσμα στροφών

με το 2t άμα το μάθεις να το δουλεύεις στο φάσμα του ( ψηλα και μικρο φάσμα στροφων ) λόγο βάρους είναι άπιαστα , αλλά θέλει δουλειά , γιαυτο τα θεωρω και εγώ πολυ καλά σχολεία για αρχάριους

kalotatos
16/09/2010, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
re kalotate θα σε φαει η καλοσυνη σου... πλακα σε κανουν...
επειδη τα λες αναποδα... αν δεν θελεις εξοδα θα παρεις διχρονο...

για αυτο και ολοι στην χωματοκαρριερα τους ξεκινανε με διχρονακι και μολις φθασουν τα πρωτα αντα το γυρνανε στις βαλβιδουλες!


μαζευε χρημα λεμε να μπεις χωμα... το νεο αιμα θελουμε στα βουνα! :wave2:

ενα ενα. δεν θελει τρελη συντηρηση το 2τ? δεν θελει πιο πολλα απο ενα kawasaki klx 250? δεν ξερω ακριβως απο οτι λενε διαφοροι σχιματιζω αποψη αφου προσωπικη εμπειρια δεν εχω

και χαλαρωστε με το δουλεμα
φιλικα:)

kalotatos
16/09/2010, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Μάλλον το χάνεις κάπου :smokin:

τα 2t έχουν service πιο απλό απο 4t (οχι βαλβίδες ,καπελώτα κλπ)
όλα τα αγωνιστικά έχουν συχνή συντήρηση

με το 4t θα πάς πιό εύκολα γρήγορα λόγο ροπής σε μεγάλο φάσμα στροφών

με το 2t άμα το μάθεις να το δουλεύεις στο φάσμα του ( ψηλα και μικρο φάσμα στροφων ) λόγο βάρους είναι άπιαστα , αλλά θέλει δουλειά , γιαυτο τα θεωρω και εγώ πολυ καλά σχολεία για αρχάριους

και εγω θελω διχρονο ρε παιδια αλλα μου λενε διαφορα οτι θα σε φανε οι μηχανικοι και οι συντηρησεις και οτι θα δινει πολλα λεφτα και τετοια και δεν ξερω τι ακριβως να πιστεψω. δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα και να πηγαινω και καλα. πειτε μου λιγο για την συντηρηση στα 2τ γιατι μου λενε διφορα πχ για ενα ktm exc200

KaTaNaS
16/09/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
ενα ενα. δεν θελει τρελη συντηρηση το 2τ? δεν θελει πιο πολλα απο ενα kawasaki klx 250? δεν ξερω ακριβως απο οτι λενε διαφοροι σχιματιζω αποψη αφου προσωπικη εμπειρια δεν εχω

και χαλαρωστε με το δουλεμα
φιλικα:)

χαλαρωσε καλοτατε εσυ καλυτερα γιατι εισαι μικρος κι εχεις να ζησεις πολλα ακομα!

το λοιπον, το διχρονο δεν θελει τιποτα... σωστο μειγμα, ενα μπουζακι το χρονο, 3-4 φορες αλλαγη σασμανολαδο και απο κινητηρα εισαι κομπλάν! αυτα τα κανεις και μονος σου! αλλαγη ενα πιστονακι με ελατηρια καθε 200 ωριτσες και μπρος προς την δοξα τραβας...

το τετραχρονο θελει, λαδια καθε ποσες ωρες (3-4 φορες το χρονο τουλαχιστον), ρυθμιση βαλβιδων μια φορα το χρονο μαζι με ενα μπουζακι, κι αν σου βγαλει ζημια , το χιλιαρικακι να το χεις καβατζα...

ζημια σπανια πολυ σπανια βγαζουν αλλα οι βαλβιδες απαιτουν μαστορα.

DUKASII
16/09/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
και εγω θελω διχρονο ρε παιδια αλλα μου λενε διαφορα οτι θα σε φανε οι μηχανικοι και οι συντηρησεις και οτι θα δινει πολλα λεφτα και τετοια και δεν ξερω τι ακριβως να πιστεψω. δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα και να πηγαινω και καλα. πειτε μου λιγο για την συντηρηση στα 2τ γιατι μου λενε διφορα πχ για ενα ktm exc200 εγω το συγκεκριμενο το χα ενα χρονο
και το μονο που εκανα ειναι να βαζω βενζινη και λαδια μιξης.ε και κανα 2 μανετες απο τις τουμπες που τις ειχα κανει χομπι..

kalotatos
16/09/2010, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
χαλαρωσε καλοτατε εσυ καλυτερα γιατι εισαι μικρος κι εχεις να ζησεις πολλα ακομα!

το λοιπον, το διχρονο δεν θελει τιποτα... σωστο μειγμα, ενα μπουζακι το χρονο, 3-4 φορες αλλαγη σασμανολαδο και απο κινητηρα εισαι κομπλάν! αυτα τα κανεις και μονος σου! αλλαγη ενα πιστονακι με ελατηρια καθε 200 ωριτσες και μπρος προς την δοξα τραβας...

το τετραχρονο θελει, λαδια καθε ποσες ωρες (3-4 φορες το χρονο τουλαχιστον), ρυθμιση βαλβιδων μια φορα το χρονο μαζι με ενα μπουζακι, κι αν σου βγαλει ζημια , το χιλιαρικακι να το χεις καβατζα...

ζημια σπανια πολυ σπανια βγαζουν αλλα οι βαλβιδες απαιτουν μαστορα.

ευχαριστω και να σου πω αυτο με το μειγμα δηλαδη τι γινεται ακριβως? ενα ταξιδι 300χλμ παιζει να το κανω αν εχω ktm exc200 η ουτε κατα διανοια?

kalotatos
16/09/2010, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εγω το συγκεκριμενο το χα ενα χρονο
και το μονο που εκανα ειναι να βαζω βενζινη και λαδια μιξης.ε και κανα 2 μανετες απο τις τουμπες που τις ειχα κανει χομπι..

χαχα ενταξει λογικα μανετεσ θα αλλαζω και εγω συχνα :D :D

taxydromos
16/09/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
και εγω θελω διχρονο ρε παιδια αλλα μου λενε διαφορα οτι θα σε φανε οι μηχανικοι και οι συντηρησεις και οτι θα δινει πολλα λεφτα και τετοια και δεν ξερω τι ακριβως να πιστεψω. δεν θελω να δωσω πολλα λεφτα και να πηγαινω και καλα. πειτε μου λιγο για την συντηρηση στα 2τ γιατι μου λενε διφορα πχ για ενα ktm exc200

συμφωνω με τον προλαλησαντα!!

Νικο,αν μπορεσεις να παρεις το ktm200 σωθηκες!και μιλαω σοβαρα!!
πρωτα απ'ολα ειναι σχολειο για το χωμα,δευτερον θα ξεχασεις τα συνεργεια και τριτον
οτι ωρα θες το πουλας ανετα!
τα τετραχρονα εχουν πιο ακριβο σερβις γιατι εχουν περισσοτερα κινουμενα μερη
τα οποια χρειαζονται τακτικα ρυθμιση αλλα και συχνοτερη αλλαγη ακριβου λαδιου
μιας και αυτο λιπαινει το κινητηρα..
τωρα τα διχρονα επιβιωνουν μεγαλο διαστημα χωρις σερβις και την αλλαγη λαδιου
στο κιβωτιο ταχυτητων μπορεις να την κανεις μονος σου
μονο μετα απο πολλα χιλιομετρα σκληρης οδηγησης αλλαζεις ενα πιστονι..
στη καθημερινη λειτουργια τους ειναι λιγο πιο πολυπλοκα γιατι πρεπει
να κανεις μιξη με λαδι αλλα αυτο δεν σου στοιχιζει και πολυ γιατι δεν θα κανεις
και απειρα χιλιομετρα στη προπονηση σου!
σιγουρα θα σε ανταμειψει με την ευελιξια,την αναριχιτικη του ικανοτητα και τη ωμη
δυναμη του που θα σε ενθουσιασει!
μονο οταν βρεις καποιο μεταχειρισμενο τσεκαρε το καλα να ειναι σε καλη κατασταση..
:cool:

Trickster
16/09/2010, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
ευχαριστω και να σου πω αυτο με το μειγμα δηλαδη τι γινεται ακριβως? ενα ταξιδι 300χλμ παιζει να το κανω αν εχω ktm exc200 η ουτε κατα διανοια?

τώρα ξεκίνησες να μας δουλεύεις εσύ μάλλον :D :wave2:

DUKASII
16/09/2010, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
τώρα ξεκίνησες να μας δουλεύεις εσύ μάλλον :D :wave2: +1

KaTaNaS
16/09/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
ευχαριστω και να σου πω αυτο με το μειγμα δηλαδη τι γινεται ακριβως? ενα ταξιδι 300χλμ παιζει να το κανω αν εχω ktm exc200 η ουτε κατα διανοια?

διχρονακια το καλοκαιρι πηγαν απο αθηνα μεχρι ποταμο λαδωνα απο χωμα, 250 χλμ πηγαινε και αλλα 250 γυρνα...


οι περισσοτεροι βγαλαν καλους στον πισινο τους... τα μηχανακια απλα βαριοντουσαν το σταθερο πρα πρα...


τα διχρονο εχουν νευρο, ειναι σαν αλογα, θελουν να ξεσπανε απο στροφη σε στροφη

kalotatos
16/09/2010, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
τώρα ξεκίνησες να μας δουλεύεις εσύ μάλλον :D :wave2:

οποτε καταλαβα τρειλερ

kalotatos
16/09/2010, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
διχρονακια το καλοκαιρι πηγαν απο αθηνα μεχρι ποταμο λαδωνα απο χωμα, 250 χλμ πηγαινε και αλλα 250 γυρνα...


οι περισσοτεροι βγαλαν καλους στον πισινο τους... τα μηχανακια απλα βαριοντουσαν το σταθερο πρα πρα...


τα διχρονο εχουν νευρο, ειναι σαν αλογα, θελουν να ξεσπανε απο στροφη σε στροφη

ε λογικα θα τσεποσω και ενα τρειλερ για να πηγαινω στο χωριο μου που εχει τρελο βουνο και θα το ευχαριστηθω. μια ερωτηση ακομα. η κτμ ποσα αλογα λεει οτι ειναι γιατι αν λενε πως εχει πχ 25 μπορω να το κυκλοφορω χωρισ προβλημα στα 18

imitrelos
16/09/2010, 12:44
Κοίτα άμα έχεις κώλο:D πάς όπου θές απλά στο δίχρονο δέν θέλει σταθερό γκάζι και πάει παντού

άμα βρείς EXC πάρτό και ταξιδάκια κάνει αλλά όχι τον γύρο τής ελλάδας (καλά ποτέ μην λές ποτέ) είναι σχολείο το είχα για λίγο καιρο

τρομερό απλά

kalotatos
16/09/2010, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Κοίτα άμα έχεις κώλο:D πάς όπου θές απλά στο δίχρονο δέν θέλει σταθερό γκάζι και πάει παντού

άμα βρείς EXC πάρτό και ταξιδάκια κάνει αλλά όχι τον γύρο τής ελλάδας (καλά ποτέ μην λές ποτέ) είναι σχολείο το είχα για λίγο καιρο

τρομερό απλά

αυτο εχω στο μυαλο μου να παρω σε 2χρονακια παιζει αν βρω και καλη παρεα να δοκιμασω να κανω καμια 300αρα χιλιομετρα ταξιδι μονο και μονο για την εμπειρια :D :D εχω δει και κατι αξιολογα μεταχειρισμενα

imitrelos
16/09/2010, 12:53
μπορείς επίσεις ναβρείς DT wr 200 η CRM 250 φτήνα :cool:

και άρχησε το λάσπωμα στα βουνά :sun:

kalotatos
16/09/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
μπορείς επίσεις ναβρείς DT wr 200 η CRM 250 φτήνα :cool:

και άρχησε το λάσπωμα στα βουνά :sun:

δεν το εχω ψαξει. ευχαριστω θα ψαξω και αυτη την επιλογη

johnpan
16/09/2010, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
μπορείς επίσεις ναβρείς DT wr 200 η CRM 250 φτήνα :cool:

και άρχησε το λάσπωμα στα βουνά :sun:

όχι CRM250, δεν υπάρχουν ανταλλακτικά πουθενά. Για DT βρίσκεις ακόμα. :wave2:

Volo
16/09/2010, 14:17
Καλή επιλογή ένα δίχρονο καθαρό φίλε. Είχα ένα CR 250 του 2000 πιο παλιά και το είχα καταχαρεί
1) Απίστετυτη γυμναστική θα λιώσεις πραγματικά.
2) Μπαίνεις στο χώρο της μοτοσυκλέτας με μεγαλύτερη σχετική ασφάλεια αφού μαθαίνεις εκτός δρόμων και τρελών.
3)Θα σε βοηθήσει να μάθεις να οδηγείς καλύτερα.
4) Το CR 250 που είχα έκατσα και έμαθα τα βασικά της συντήρησης του. Δεν είναι δύσκολο και ίσα ίσα μαθαίνεις και μερικά μηχανολογικά. Ο μόνος λόγος που το πήγα μηχανικό ήταν για αλλαγή πιστονιού που μου το έμαθε και αυτό.
5) Παρέα και βουνό είναι γαμάτο

Πήγα αγόρασα από internet ένα manual (Hanes manuals), εργαλεία είχα και το μόνο που αγόρασα ήταν ένα δυναμόκλειδο.

Πάντως αν καταλήξεις σε 2χρονο καθαρό και είσαι σχετικά καινούργιος σε αυτή τη φάση καλύτερα ένα 125 γιατί το 250 ίσως να σου ξεκωλήσει τα χέρια και δεν θα το χαρείς όπως θα ήθελες.

Αυτά ότι και να πάρεις σου εύχομαι να το χαρείς και πάντα ατρακάριστος ( αν και στο χώμα θα φας μερικές σουπίτσες αλλά με τον εξοπλισμό δεν έχεις θέμα και τα μηχανάκια αυτά δεν μασάνε) .
:beer:

kalotatos
16/09/2010, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Καλή επιλογή ένα δίχρονο καθαρό φίλε. Είχα ένα CR 250 του 2000 πιο παλιά και το είχα καταχαρεί
1) Απίστετυτη γυμναστική θα λιώσεις πραγματικά.
2) Μπαίνεις στο χώρο της μοτοσυκλέτας με μεγαλύτερη σχετική ασφάλεια αφού μαθαίνεις εκτός δρόμων και τρελών.
3)Θα σε βοηθήσει να μάθεις να οδηγείς καλύτερα.
4) Το CR 250 που είχα έκατσα και έμαθα τα βασικά της συντήρησης του. Δεν είναι δύσκολο και ίσα ίσα μαθαίνεις και μερικά μηχανολογικά. Ο μόνος λόγος που το πήγα μηχανικό ήταν για αλλαγή πιστονιού που μου το έμαθε και αυτό.
5) Παρέα και βουνό είναι γαμάτο

Πήγα αγόρασα από internet ένα manual (Hanes manuals), εργαλεία είχα και το μόνο που αγόρασα ήταν ένα δυναμόκλειδο.

Πάντως αν καταλήξεις σε 2χρονο καθαρό και είσαι σχετικά καινούργιος σε αυτή τη φάση καλύτερα ένα 125 γιατί το 250 ίσως να σου ξεκωλήσει τα χέρια και δεν θα το χαρείς όπως θα ήθελες.

Αυτά ότι και να πάρεις σου εύχομαι να το χαρείς και πάντα ατρακάριστος ( αν και στο χώμα θα φας μερικές σουπίτσες αλλά με τον εξοπλισμό δεν έχεις θέμα και τα μηχανάκια αυτά δεν μασάνε) .
:beer:

ευχαριστω φιλε, 200 λεω να παρω και παιζει να το εχω μολισ πατησω τα 18 δηλαδη σε 1μιση χρονο. παντου λεει να πηγαινεις αρκει να υπαρχει καλη παρεα

OldMan
17/09/2010, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
προσωπικη γνωμη ασ ξεκινησει junior να αρχισει να μαθαινει και σιγα σιγα μπορει να αλλαξει κατηγορια αν δει πως του πεφτει λιγη.
Ότι και να πίνεις, κερασμένο από μένα παλικάρι μου ...!!! :beer: :wave2: :beer:

kalotatos
17/09/2010, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ότι και να πίνεις, κερασμένο από μένα παλικάρι μου ...!!! :beer: :wave2: :beer:

ρακομελα οποτε μην με παρεξηγητε :lol: :lol: :beer: :a51:

imitrelos
17/09/2010, 21:36
+1 μπετονάκι ρακόμελο απο μένα :D

kalotatos
17/09/2010, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
+1 μπετονάκι ρακόμελο απο μένα :D

στην υγεια σου:D

balakia
18/09/2010, 14:55
wr200,πολυ νευρο,πολυ αξιοπιστια,οικονομια και τα ανταλακτικα με το κιλο!!!

kalotatos
18/09/2010, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από balakia
wr200,πολυ νευρο,πολυ αξιοπιστια,οικονομια και τα ανταλακτικα με το κιλο!!!

και τι τιμες παιζουν σε μεταχειρισμενα?

KaTaNaS
18/09/2010, 16:08
υπαρχει κι ενα DT125 01' πολυ καλοσυντηρημενο, με 500 ευρω δικο σου να σε ενδιαφερει... :wave2:

kalotatos
18/09/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
υπαρχει κι ενα DT125 01' πολυ καλοσυντηρημενο, με 500 ευρω δικο σου να σε ενδιαφερει... :wave2:

δεν ξερω επαθα ερωτα μεγαλο με το κτμ 200

KaTaNaS
18/09/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
δεν ξερω επαθα ερωτα μεγαλο με το κτμ 200

1800 ευρω το πιο φθηνο ... ενω με ενα 500αρικο ξεκινας και φετος...

marios8
18/09/2010, 16:50
Καλά μιλάμε κορυφαίο το θρεντάκι .
Α ρε μοτογρ μόνο εσύ μπορείς να μας χαρίσεις αυτές τις στιγμές :smokin: :smokin:

kalotatos
18/09/2010, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
1800 ευρω το πιο φθηνο ... ενω με ενα 500αρικο ξεκινας και φετος...

+εξοπλισμο γιατι χωρις κρανος δεν λεει στο βουνο

uberalles
18/09/2010, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
+εξοπλισμο γιατι χωρις κρανος δεν λεει στο βουνο

και πολλα αλλα εκτος απο κρανος :winka:

balakia
18/09/2010, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalotatos
και τι τιμες παιζουν σε μεταχειρισμενα?
μπες car.grεχει αρκετα και σε καλες τιμες

kalotatos
18/09/2010, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από uberalles
και πολλα αλλα εκτος απο κρανος :winka:

το ξερω και βλεπω ο εξοπλισμοσ να κοστιζει παραπανω απο την μηχανη :D :D

kalotatos
18/09/2010, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από balakia
μπες car.grεχει αρκετα και σε καλες τιμες

Ασε ολη μερα εκει ειμαι:smilea:

azal
25/09/2010, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tuonato
Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα ΚΤΜ 200 διχρονο καλοσυντηρημενο για να μην χρειαστει να δωσεις χρηματα, τα κτμ εχουν μεταπωληση οταν θελησεις να το αλλαξεις, δεν ειναι σαν το 125αρι που θελει ψηλα δουλεμα, εχει δυναμη και ροπη βοηθαει τον καινουριο και οταν το μαθεις γινεται και κροτιδα, ειναι ελαφρυ σαν το 125αρι και δεν εχει συντηρηση οπως τα τετραχρονα. Και για να ευλογησουμε τα γενια μας να παρεις το δικο μου που το προσεχω ως κορη οφθαλμου :) :beer:

οντως πολυ καλο το ειχα καποτε και ειναι αποτα καλυτερα μοτο που εχω καβαλησει!!

:beer: :beer:

και ποσο το πουλας?
www.estia-diakosmisi.gr

ioannios
19/10/2010, 13:21
Μάγκες θέλω ένα εντουράκι να αρχίσω χώμα μετά από χρόνια απραξίας. Βασικά ο στόχος μου είναι κάποια στιγμή να πάρω adventrure αλλά θέλω πολλή εξάσκηση πρώτα.
Λέω να κινηθώ μέχρι 250cc τετράχρονο, γουστάρω πολύ και τις διχρονιές αλλά πολύ λαδίλα και επειδή θα το χρησιμοποιώ και για μετακίνηση στην πόλη δεν γίνεται.

Για το ktm sfx250 τι γνώμη έχετε; Καλό για αρχή στο χώμα; Για ένα καφέ μπορεί να σε πάει; Για το exc250;
Δεν υπάρχουν και πολλά με πινακίδες βέβαια. Ανταλακτικά παίζουν;

To yamaha wrf250 ή klx250 είναι καλύτερα.

Ή μήπως να προτιμήσω κάτι παλιώτερο όπως xr250 ή το παλιο klx ή το dr-z. Τα περισσότερα είναι δεκαετίας και κακοσυντηριμένα συνήθως αλλά βρίσκεις και με 2 χιλιάρικα. Αξίζει να τα μαζέψεις ή θα πετάξεις τα λεφτά σου.

Το εργαλείο το θέλω για καθημερινή μετακίνηση και όργωμα πάρνηθας τα σαββατοκύριακα.
Μέχρι 3 χιλιάρικα δίνω, άντε κάτι παραπάνω γιατί τα θέλω για να μάθω πιο πολύ και μετά να κινηθώ σε κάτι μεγαλύτερο που να πηγαίνει και ταξιδάκι.

taxydromos
19/10/2010, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannios
Μάγκες θέλω ένα εντουράκι να αρχίσω χώμα μετά από χρόνια απραξίας. Βασικά ο στόχος μου είναι κάποια στιγμή να πάρω adventrure αλλά θέλω πολλή εξάσκηση πρώτα.
Λέω να κινηθώ μέχρι 250cc τετράχρονο, γουστάρω πολύ και τις διχρονιές αλλά πολύ λαδίλα και επειδή θα το χρησιμοποιώ και για μετακίνηση στην πόλη δεν γίνεται.

Για το ktm sfx250 τι γνώμη έχετε; Καλό για αρχή στο χώμα; Για ένα καφέ μπορεί να σε πάει; Για το exc250;
Δεν υπάρχουν και πολλά με πινακίδες βέβαια. Ανταλακτικά παίζουν;

To yamaha wrf250 ή klx250 είναι καλύτερα.

Ή μήπως να προτιμήσω κάτι παλιώτερο όπως xr250 ή το παλιο klx ή το dr-z. Τα περισσότερα είναι δεκαετίας και κακοσυντηριμένα συνήθως αλλά βρίσκεις και με 2 χιλιάρικα. Αξίζει να τα μαζέψεις ή θα πετάξεις τα λεφτά σου.

Το εργαλείο το θέλω για καθημερινή μετακίνηση και όργωμα πάρνηθας τα σαββατοκύριακα.
Μέχρι 3 χιλιάρικα δίνω, άντε κάτι παραπάνω γιατί τα θέλω για να μάθω πιο πολύ και μετά να κινηθώ σε κάτι μεγαλύτερο που να πηγαίνει και ταξιδάκι.


:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

ioannios
19/10/2010, 14:21
προς τι ο γέλως;

KaTaNaS
19/10/2010, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannios

Το εργαλείο το θέλω για καθημερινή μετακίνηση και όργωμα πάρνηθας τα σαββατοκύριακα.
Μέχρι 3 χιλιάρικα δίνω, άντε κάτι παραπάνω γιατί τα θέλω για να μάθω πιο πολύ και μετά να κινηθώ σε κάτι μεγαλύτερο που να πηγαίνει και ταξιδάκι.

XR 250

ioannios
19/10/2010, 15:11
επιχειρήματα παρακαλώ...
klx ή xr? το klx έχει και upside down ανάρτηση

Zid
19/10/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
XR 250 συμφωνω.... xr 250 r οσο ποιο καινουργιο.. μια χαρα !! τα κανει ολα..

Zid
19/10/2010, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannios
επιχειρήματα παρακαλώ...
klx ή xr? το klx έχει και upside down ανάρτηση Και το R1 εχει upside down αλλα δε κάνεις enduro...


Το xr 250 η 400 ειναι dual purpose μηχανακια αξιοπιστα και αντέχουν στη καταπόνηση στο χωμα

Το klx ειναι ποιο ψωφιο απο ενα xr 250 r...

ioannios
19/10/2010, 16:35
δεν αξίζει δηλαδή να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι καλύτερο;
κάτι σαν το sfx δηλαδή είναι πολύ ξερό για το δρόμο;

Zid
19/10/2010, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannios
δεν αξίζει δηλαδή να δώσεις κάτι παραπάνω να πάρεις κάτι καλύτερο;
κάτι σαν το sfx δηλαδή είναι πολύ ξερό για το δρόμο;

Tο SXF ειναι motocross δεν εχει πινακίδα... τα exc ειναι τα enduro αλλα για κάθε μέρα οχι... ουτε κλειδαρια για να το κλειδώσεις δεν έχουν... δλδ εχουν ο θεος να το κανει κλειδαρια.. :lol:

dond4le
19/10/2010, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
1800 ευρω το πιο φθηνο ... ενω με ενα 500αρικο ξεκινας και φετος...

2500 για 03 ειναι πολλα ?

KaTaNaS
19/10/2010, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
2500 για 03 ειναι πολλα ?

για ποιο μηχανακι ρωτας; :confused:

dond4le
19/10/2010, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
για ποιο μηχανακι ρωτας; :confused:

εχεις δικιο..............το θεωρησα δεδομενο απο την ολη συζητηση.

exc 200 03'

KaTaNaS
19/10/2010, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
εχεις δικιο..............το θεωρησα δεδομενο απο την ολη συζητηση.

exc 200 03'


2000 eurw einai h timi tou

dond4le
19/10/2010, 23:27
2500 απο καταστημα και χωρις να θελει τιποτα για να βγει στο βουνο.......να το παζαρεψω δλδ μηπως μπορεσω και την κατεβασω?

ioannios
20/10/2010, 11:56
για το klx300r τι άποψη έχετε; για μικτή χρήση πάντα.

πλαστικά που να ταιριάζουν παίζουν; γιατί με τα μαμίσια είναι λίγο χάλια

mikros boudas
20/10/2010, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannios
για το klx300r τι άποψη έχετε; για μικτή χρήση πάντα.

πλαστικά που να ταιριάζουν παίζουν; γιατί με τα μαμίσια είναι λίγο χάλια ειναι πολυ καλο και δυνατο,για τα κυβικα του,εντουρακι.και ελαφρυ που ειναι καλο για χωμα.
συγχρονο μοτε μενικαζιλ μεσα,καπελοτα και βγαζει κοντα 33-34 αλογα.τα πλαστικα ειναι ενα θεμα αλλα απο νετ κατι θα κανεις.
αν βρεις καποιο σε καλη κατασταση ,η εστω να θελει καποια μαζεματα παρτο,εγω το μετανιωσα που δε το πηρα οταν το βρηκα.ενα θεματακι υπαρχει με την καδενα εκκεντροφορου,αναλογως χρησης,και καθε 30-33000 χλμ θελει αλλαγη.:beer:

ioannios
20/10/2010, 12:32
για δεκαετίας θέλουν 2000 το λιγοτερο, πολλα μου ακούγονται, τι να πω. Δεν ξέρω αν αξίζει.

ioannios
20/10/2010, 19:12
εσείς τι λέτε;

OldMan
21/10/2010, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannios
εσείς τι λέτε;
αυτάαααα....

Zid
21/10/2010, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
αυτάαααα.... + 125

taxydromos
21/10/2010, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
αυτάαααα....
+250 4Τ

ioannios
23/10/2010, 17:20
πείτε ρε μαγκες για klx250-300 δεκαετίας ποιά τιμή είναι νορμάλ;

nobody
23/10/2010, 17:30
http://www.car.gr/classifieds/bikes/?offer_type=sale&category=&make=290&variant=klx&price-from=&price-to=%3C2000&so=dm&or=d&registration-from=&registration-to=&rg=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=%3E250&engine_size-to=%3C750&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&hi=&created=


εδω παντως ξεκινανε απο 1000 και φτανουν τα 2000 ευρωπουλα,αναλογως χιλιομετρων,χρονιας και περιοχης...

ARISPEED1
23/10/2010, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannios
πείτε ρε μαγκες για klx250-300 δεκαετίας ποιά τιμή είναι νορμάλ;

Σε πολλή καλή κατάσταση 1.300 ευρώ καλά είναι .