PDA

View Full Version : βρε λες για tiger 1050...??



klimisgsxr
15/09/2010, 05:28
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ειμαι κατοχος ενος gsxr 750 k7..και ομολογω απο αυτους που το τσιμπανε λιγο..με αφορμη ομως ενα ατυχηματακι κ επειδη ειπα να φρονημεψω σκεφτομαι σοβαρα την αγορα ενος tiger..δεν ξερω πολλα για τη μοτο αλλα μ αρεσει τρελα εμφανισιακα,κουραστικα απο το ss,πιστευω οτι ειναι ποιοτικο λογω περιφεριακων (usd μπουκαλες ,ακτινικες δαγκανες ....)..φυσικα σκεφτομαι κατι σε μετ/μενο 08+ με λιγα χιλ κ abs... κανεις αλλος που να πηγε απο supersport σε tiger..το θεωρω χρυση τομη ανετης κ γρηγορης οδηγησης..οι κατοχοι γενικα ειστε ευχαριστημενοι(θετικα - αρνητικα)???αυτο το προγραμμα της triumph τι ειναι?? :confused: :confused: :confused:

NIKOS_21
15/09/2010, 11:58
αδερφε ημουν ακριβως στην ιδια φαση.
αλλαξα το R6 και πηρα ενα Tiger καινουργιο.

βεβαια πριν το παρω το ειχα κανει test drive....
το εργαλειο ζωγραφιζει...πολυ δυναμη, πολυ καλη ροπη, καλη για την κατηγορια του τελικη
στριβει απιστευτα καλα και εχει πολυ καλα φρενα

λιγο η πισω αναρτηση ισως σου φανει χαλαρη ( εμενα μου φανηκε) αλλα με ενα κλικ σφιξιμο καπως
εστρωσε το πραγμα...σιγουρα μια καλυτερη αναρτηση θα ελυνε το προβλημα...


γενικα πιστευω οτι αν θελεις να αλλαξεις απο ss αλλα να μην χασεις τοοοσο πολυ σε γκαζι και γενικοτερη ss συμπεριφορα ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες...

Cpt. Haddock
15/09/2010, 12:23
Θα χάσεις και θα κερδίσεις.

Θα χάσεις (λιγο) σε γκαζι και συμπεριφορά ss, αλλα θα κερδίσεις (πολύ) σε ροπή και ευελιξία.

Με λιγα λόγια έχεις ενα μηχανάκι με στριτ συμπεριφορά, αλλα και με ταξιδιάρικη ροπη και άνεση, ενώ ταυτόχρονα ειναι πολύ ευκολο στην πόλη.

Γι' αυτό πέτυχε άλλωστε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από klimisgsxr
[...]..φυσικα σκεφτομαι κατι σε μετ/μενο 08+ με λιγα χιλ [...]

Να προσέξεις το θεμα των πιστονιών στην παρτίδα που λες και με λίγα χλμ. Εαν ειναι αρχές εως μέσα του 08, θα έχει λήξει η εγγύηση.

:wave2: :beer: :wave2:

Aek1924
15/09/2010, 12:39
Να το παρεις μην το σκεφτεσαι οσοι απο εμας το εχουμε δεν το εχουμε μετανοιωσει και δεν το αλλαζουμε τουλαχιστον ως που να ερθει το 1200

klimisgsxr
15/09/2010, 13:53
ακριβως αυτα σκεφτηκα που λετε παιδια..θελω ν εχω γκαζι αλλα κατι πιο "ανετο" .. στην πιστα ηταν τρελα το gsxr αλλα εξω απο αυτη??? επειδη τυχαινει να οδηγω on/off ή παρομοιου τυπου μηχανες καθε μερα τελευταια ομολογω οτι μια μεγαλυτερη μηχανη σε ογκο σου προσφερει μεγαλυτερη εμπιστοσυνη μεσα στη πολη κ σαφως σε βλεπουν περισσοτερο καποιοι καραγκιοζηδες που κανουν την ζωη του μοτοσυκλετιστη κολαση..αυτο με τα πιστονια το ακουσα αλλα μεχρι τα 07 μοντελα..τι ακριβως ισχυει??απο σταθεροτητα κ καλυψη αερα τι λεει σε ταχυτητες 180+??

Tpap
15/09/2010, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από klimisgsxr
...απο σταθεροτητα κ καλυψη αερα τι λεει σε ταχυτητες 180+??

ότι κοιτάς λάθος μηχανάκι...:wave2:

GIXXERAKIAS
15/09/2010, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ότι κοιτάς λάθος μηχανάκι...:wave2:

Oχι απαραιτητα....αναλογα το ποσο αντεχει κανεις τον αερα πανω του,αν οδηγαγε καποιος πριν γυμνο,με το Tiger θα στριβει και τσιγαρο σε αυτα τα χιλιομετρα.:winka: :D

Cpt. Haddock
15/09/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από klimisgsxr
ακριβως αυτα σκεφτηκα που λετε παιδια..θελω ν εχω γκαζι αλλα κατι πιο "ανετο" .. στην πιστα ηταν τρελα το gsxr αλλα εξω απο αυτη??? επειδη τυχαινει να οδηγω on/off ή παρομοιου τυπου μηχανες καθε μερα τελευταια ομολογω οτι μια μεγαλυτερη μηχανη σε ογκο σου προσφερει μεγαλυτερη εμπιστοσυνη μεσα στη πολη κ σαφως σε βλεπουν περισσοτερο καποιοι καραγκιοζηδες που κανουν την ζωη του μοτοσυκλετιστη κολαση..αυτο με τα πιστονια το ακουσα αλλα μεχρι τα 07 μοντελα..τι ακριβως ισχυει??απο σταθεροτητα κ καλυψη αερα τι λεει σε ταχυτητες 180+??

Με τα πιστόνια υπάρχει θέμα σε συγκεκριμένες παρτίδες. Έχουν αλλαχτεί αρκετά, τυχεροι ήταν όσοι το είδαν στην εγγύηση.

Επίσης ειναι κατι που - λογικά - φαινεται στα πρώτα χλμ (15 με 20 χιλιαδες).


Η κάλυψη του αέρα εχει να κάνει και με το ύψος σου. Εαν είσαι "μικρός το δέμας" δε θα 'χεις θεμα, αλλα λαβε υποψη σου οτι με αυτο το μηχανάκι δε θα πας για πολύ ώρα 180+ , δεν το παίρνεις για αυτό.

Θέμα με τον αέρα έχει ο συνεπιβάτης, λογω της χαζά τοποθετημένης πισω σέλας που ειναι εναν όροφο πιο πάνω. Απο 150+ ο συνεπιβάτης αρχίζει τη γκρινια :sick:

(εντάξει, όχι όλες :D )

dmf
15/09/2010, 15:30
3 χρονια εγγυηση δεν εχουν ολα τα triumph;;; Γιατι θα εχει ληξει λοιπον αν ειναι το 08;;; :confused:

8+3=11 :confused:

Cpt. Haddock
15/09/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
3 χρονια εγγυηση δεν εχουν ολα τα triumph;;; Γιατι θα εχει ληξει λοιπον αν ειναι το 08;;; :confused:

8+3=11 :confused:

Τωρα έχουν 3. Παλια είχαν 2 :winka:

LiakosVstrom
15/09/2010, 15:46
captain δηλαδή στο ψάξιμο να προτιμήσουμε τέλη 08; ή παίρνει μπάλα όλο το 08;

Cpt. Haddock
15/09/2010, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
captain δηλαδή στο ψάξιμο να προτιμήσουμε τέλη 08; ή παίρνει μπάλα όλο το 08;

Παίδες, δε γνωρίζω. Απλά ειναι κατι που πρέπει να το ερευνήσετε. Ειναι πολύ πιθανον να έχει αλλαχτεί ηδη το σετ, εαν διαπιστώθηκε το πρόβλημα και ήταν στην εγγυηση.

mixalakis
15/09/2010, 19:57
Ρε καπετάνιο γιατί αγχώνεις τον κόσμο με τα πιστόνια;

Παρουσιάστηκε σε μερικά μηχανάκια του 08, αυτό είναι όλο.

Cpt. Haddock
15/09/2010, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Ρε καπετάνιο γιατί αγχώνεις τον κόσμο με τα πιστόνια;
Παρουσιάστηκε σε μερικά μηχανάκια του 08, αυτό είναι όλο.

Δεν τον αγχώνω. Το αναφέρω, ο ανθρωπος μπηκε εδω να ρωτήσει ρε συ. Να μην του πούμε το ενα σοβαρο πρόβλημα που έχει παρουσιαστεί;

Ειδικά επειδή ψαχνει μηχανακι του 08, καλο ειναι να ειναι υποψιασμένος

:wave2:

LiakosVstrom
16/09/2010, 10:54
αγγλικά τριμπούρδελα... :evil:

zisisx
20/09/2010, 21:22
δηλαδη τι προβλημα υπηρξε με τα πιστονια?ρωταω γιατι ειμαι κ γω στο ψαξιμο νεας ερωμενης κ ειναι ενα απο τα 2 που κοιταω.......για πειτε για πειτε.....:a014: :a014: :a014:

johnxrv750
21/09/2010, 05:24
αγγλικά τριμπούρδελα...

koita na pareis sintoma esy to tiger kai ase ta salia !!!!!!! (aloios den to ksanaferno na to deis )


sto thema mas tora mia xara einai h moto filos kai poio ksekourasth kai arketh roph yperixitika taksidia den kanei alla grigora kanei egw exw tou 07 kanena problhma os tora ......

opos legan kai oi paleoterh ama sou aresei to koritsi na to pareis

mixalakis
21/09/2010, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από zisisx
δηλαδη τι προβλημα υπηρξε με τα πιστονια?ρωταω γιατι ειμαι κ γω στο ψαξιμο νεας ερωμενης κ ειναι ενα απο τα 2 που κοιταω.......για πειτε για πειτε.....:a014: :a014: :a014:

Καταρχήν ποιο είναι το άλλο που κοιτάς; Ρωτάω για να δω αν αντέχει τη σύγκριση.:p :p

Όσο για το θέμα με τα πιστόνια, το γεγονός είναι ότι σε μερικά μηχανάκια του 2008 παρουσιάστηκε πρόβλημα. Ήθελαν αντικατάσταση, που δυστυχώς δεν γινόταν άμεσα γιατί έπρεπε να παραγγελθούν τα πιστόνια για το συγκεκριμένο μηχανάκι λόγω εγγύησης.

Από τη στιγμή που το πρόβλημα παρουσιάστηκε σε κάποια μηχανάκια, δεν μπορεί να θεωρηθεί μεμονωμένο. Σε πόσους έχει παρουσιαστεί δεν ξέρω, αλλά πρέπει να είναι πραγματικά πολύ μικρό το ποσοστό και το πιθανότερο είναι να έχει γίνει η αντικατάσταση των πιστονιών, οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει φόβος.

dimidomo
26/09/2012, 00:23
Μπαίνω και εγώ στο θέμα παιδιά.
Πρώτα ο θεός αν μαζέψουμε κανένα φράγκο λέω να πάρω κανένα μεταχειρισμένο 1050.
Από γειτονικό site διάβασα για τις μοτο του 2007 ότι είχαν θέμα με τα πιστόνια και την μπαταρία, τώρα πιό πάνω αναφέρεται ότι και κάποια του 2008. Από ποιά χρονιά και μετά είναι καλά να προτιμήσουμε.

mixalakis
26/09/2012, 00:33
Φίλε μου δεν υπάρχει ασφαλής χρονιά. Έχουνε υπάρξει και του 2009 με πρόβλημα, ίσως και μερικά του 2010, αλλά αυτό δεν το ξέρω σίγουρα.

Γενικά, μηχανάκια με πολλά χιλιόμετρα που δεν το εμφάνισαν ποτέ είναι μια ασφαλής λύση. Πάντως, όπως έχω γράψει πολλές φορές, δεν άκουσα ποτέ κανέναν ιδιοκτήτη tiger να πλήρωσε για τα πιστόνια, άσχετα με εγγυήσεις κτλ, και επιπλέον το πρόβλημα ίσως να διογκώθηκε υπερβολικά, αφού στατιστικά ο αριθμός των μοτοσυκλετών που παρουσίασαν πρόβλημα δεν ήταν πολύ μεγάλος.

Lioulios
26/09/2012, 01:24
Έκαναν μαλακία και στα χυτήρια ποιός ξέρει τί σκατά έβαλαν μέσα και τα μέταλλα την ακούνε .Τα περισσότερα σκορπάνε καλοκαίρι με ζέστες που ανεβαίνουν τρελά οι θερμοκρασίες
Πήγαν να πουν για τις βενζύνες στην Ελλάδα αλλά έχει παρατηρηθεί και σε άλλες χώρες .
Θυμάμαι παληκάρι από το Τράιουμφφόρουμ που τα άλλαξε και πήγε καλοκαίρι Ιταλία και ξαναχτυπήσανε και τρελάθηκε εντελώς .
Μηχανάκι που δίνεις ένα σκασμό φράγγα και περιμένεις πότε θα σπάσει είναι σαν κακό όνειρο .
Μου άρεσε πολύ και δεν το πήρα για αυτότο λόγο αν και είχα πολλές προτάσεις για ανταλλαγή όταν έδινα το 675 .
Μιχαλάκη αν θυμάσαι τότε είχαμε μιλήσει κιόλας για να μου πεις εντυπώσεις ...
Δε βγάζω χολή για το μηχανάκι ,αλλά τα πράγματα είναι απλά . Και αυτό που έχω τώρα ξέρω πως θα με αφήσει απο τρόμπες και αντλήες και το έχω συνηδειτά ...Αλλά να βγάζει τέτοια προβλήματα μία μηχανή το θεωρώ μαλακία .Έχουν χάσει πολύ κόσμο και είναι αυτά τα πράματα αιτία συν το χαμό που έγινε με τα εξουσ/να (στην Κρήτη πχ δεν έχουμε ) .

Αυτά από μένα .
:wave2:

panos1050
26/09/2012, 13:54
μια χαρα μηχανακι ειναι
τα 180 + τα πας μια χαρα,αρκει να εχεις ευρω για βενζινη...
προβλημα σοβαρο με τον αερα δεν εχεις ,αλλα και αν εχεις του βαζεις μια after market και ειναι μια χαρα,
θεμα μετον αερα εχει ο συνεπιβατης που μετα απο καποια χλμ τα τρωει ολα ,μιας και ειναι πολυ ψηλα και μακρια απο τον οδηγο...
υπαρχουν καποια πραγματα που θα σε χαλασουν,οπως οι αναρτησεις ας πουμε ,εμενα μου φανηκαν αθλιες μετα το 990 που ειχα,
αλλα γενικα ειναι ενα καλο μηχανακι,
στα θετικα του ειναι οτι εχει εναν πολυ ωραιο κινητηρα,ελαστικο και δεν καιει τον κωλο του
αυτα..........

xaotikos
03/10/2012, 00:41
Όπως είπε και ο Μιχάλης, δεν υπάρχει μοντέλο (07-08-09 ..11-12) που να έχει λύση το "πρόβλημα". Σε μεταχειρισμένο δεν είσαι σίγουρος ποτέ. Από την άλλη, θεωρητικά σε μηχανάκι με πάνω από 20.000χλμ που δεν έχει βγάλει πρόβλημα, πολύ δύσκολα θα βγάλει μετά. Φυσικά απάράδεκτο για μηχανάκια τέτοιας κατηγορίας αλλά από όσο γνωρίζουμε κανείς δεν έχει πληρώσει για αλλαγή πιστονιών. Ακόμα όμως και τα Multistrada1200 τα πουλάνε μετά τα 18000 που τελειώνει η εγγύηση....γιατί άραγε (φόβος από τις σπασμένες κεφαλές ίσως? Λέω εγώ τώρα).

Προσωπικά, ασχέτως αν έχω βάλει το δικό μου προς πώληση, αν έπαιρνα τώρα μεταχειρισμένο θα έπερνα κάτι προσεγμένο με 20.000χλμ και πάνω για να μειώσω τις πιθανότητες. Άσε που 3-4-5 χρονών μηχανάκι με κάτω από 15.000χλμ με βάζει σε υποψίες (γυρισμένα κοντέρ κλπ). Και φυσικά από ιδιώτη ;)

Πάντως, με ένα σετάκι αμορτισέρ της προκοπής, μια ανοιχτή εξάτμιση και μια ψηλή ζελατίνα ο τιγράκος μπορεί να είναι ένα πολύ εύχρηστο μηχανάκι που κάνει και για ταξίδι με ψηλές ταχύτητες φορτωμένο, μια γρήγορη στριφτερή βόλτα και είναι σχετικά βολικό (για τα κυβικά του) για μέσα στην πόλη. Έχει απίστευτο κινητήρα, αρκετά καλά φρένα, ωραίο στήσιμο. Δεν είναι supersport, δεν είναι μαλθακό τουριστικό, είναι ένα all around που μπορεί να σου δώσει αρκετή δόση χαράς!

Αν δεν μου έμπαινε το σαράκι για αλλη κατηγορία δεν νομίζω ότι θα το σκεφτόμουνα να τον αποχωριστώ. Ακόμα και τώρα δλδ, δεν πρόκειται να τον σκοτώσω...είναι κρίμα γιαυτο το μηχανάκι.