PDA

View Full Version : βοηθεια για μηχανικο...



trifonas
15/09/2010, 19:21
καλησπερα σε ολους.
παιδια θα χρειαστω τη βοηθεια σας.
οποιος γνωριζει καποιον ''ειδικο''μηχανικο σε vfr vtec στην αθηνα στη ευρητερη περιοχη χαλανδριου εως κεντρο για να παω να ακουσει λιγο τη μηχανη να μου πει απο που μπορει να προερχεται ενα μεταλικος ηχος που ακουγεται απο τον κινητηρα.
οι απαντησεις αν θελετε σε πμ να μην θεωρηθει διαφημιση.
ευχαριστω προκαταβολικα.

harisvfr
15/09/2010, 22:30
Ο θόρυβος ακούγετε εν κινήση ή ακούγετε και όταν είσαι και σταματημένος ? Πρόσεξες αν ακούγετε μετά από χ αριθμό στροφών π.χ. όταν μπαίνει το VTEC ή μετά από κάποια συγκεκριμένη ταχήτητα ?
Εχω κι εγώ ένα θέμα με έναν μεταλικό θόρυβο (ακούγετε όμως μετά από μια συγκεκριμένη ταχύτητα δλδ μετά από τα 160 - 170 και δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των στροφών γιατί μου το κάνει και με 4η, 5η και 6η στη συγκεκριμένη ταχύτητα)
Παίζει να είναι κάποιος συγχρονισμός ?:confused:

trifonas
16/09/2010, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από harisvfr
Ο θόρυβος ακούγετε εν κινήση ή ακούγετε και όταν είσαι και σταματημένος ? Πρόσεξες αν ακούγετε μετά από χ αριθμό στροφών π.χ. όταν μπαίνει το VTEC ή μετά από κάποια συγκεκριμένη ταχήτητα ?
Εχω κι εγώ ένα θέμα με έναν μεταλικό θόρυβο (ακούγετε όμως μετά από μια συγκεκριμένη ταχύτητα δλδ μετά από τα 160 - 170 και δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των στροφών γιατί μου το κάνει και με 4η, 5η και 6η στη συγκεκριμένη ταχύτητα)
Παίζει να είναι κάποιος συγχρονισμός ?:confused:
οχι ακουγεται ασχετες στιγμες μπορει σταματημενος μπορει εν κινησει υποψιαζομαι βαλβιδες..

Semiaz
21/12/2010, 14:26
Αν σου ακούγεται κάτι σαν "φλουπ φλουπ" και σου δίνει την αίσθηση οτι προέρχεται απο μπροστά ο ήχος, τότε είναι τα καπάκια απο τις βαλβίδες. Το είχα δεί κι εγώ αυτό όταν το πρωτοπήρα το μηχανάκι ακουγότανε πολύ. Αλλά δε θυμίζει ιδιαίτερα μεταλλικό ο ήχος που σου περιγράφω.
Μπές αν θες και ρώτα στο vfrh θα σου απαντήσουνε άνθρωποι πιό ενημερωμένοι.

hornet
22/12/2010, 13:07
να τσεκαρεις τεντωτηρες , παιζει στο vfr ειδικα αμα ακους θορυβους σταματημενος

venumis
13/10/2011, 20:46
Πολύ καλός μάστορας για VFR εχω ακούσει οτι είναι ο Αραούζος στο Χαιδάρι (ο τύπος έτρεχε σε αγώνες με την rc30) σε λίγες μέρες θα το παω κ εγω εκει..