PDA

View Full Version : λαστιχα για vstrom 1000



x-rider
18/07/2005, 11:50
καλημερα στους απανταχου


θελω να αλλαξω λαστιχα για το vstrom1000 εχει κανεις


καμια εμπειρια?

για; βοηθατε ,για βοηθατε



:sun: :beer: :sun:

zeli
18/07/2005, 12:11
Καλησπέρα ,

Για ψάξε να δεις αν έχει έρθει η καινούρια σειρά της Brigdestone (Battle Wings) με κωδικό BW ειδάλλως κοίτα τα κλασικά BT Trailwings (εγω τουλάχιστον είμαι πολυ ευχαριστημένος μετά από 20000χλμ χρήσης.

x-rider
18/07/2005, 12:17
λες για bridgestone ,τα εχεις αλλαξει και ξαναφορεσες παλι

bridgestone?

ειδες καμια διαφορα στα καινουρια απο τα μαμισια?


και τελος κατι καλο σε αλλη μαρκα εχει ακουστει?

zeli
18/07/2005, 16:03
Στο Capo είναι τα μαμήσια αλλαγή από Σεπτέμβρη...Φίλος που έχει αλλάξει (σε Caponord πάλι) τα μαμά Tourance και πήγε σε ΒΤ είναι πολύ ευχαριστημένος.
Για άλλους τύπους ελαστικών στην κατηγορία των μοτό μας(95+άλογα 200+κιλά) δεν έχω ίδιαν άποψη.Στον Transalp που είχα ΒΤ,Anakee,Tourance περισότερο απο όλα μου άρεσαν τα πρώτα.Τα Michelin βρίσκω πολύ μαλακά και «τετράγωνα».

x-rider
19/07/2005, 09:55
thanks man


τα battle wings τα εχει φορεσει κανεις


να μας πει τι κανουν?




:sun: :beer: :sun:

zeli
19/07/2005, 13:17
Link απο newsletter της bridgestone
http://www.bridgestone-eu.com/bfe/v/index.jsp?vgnextoid=000000000000000000024_3_74441articleRCRD (αν δεν τα πάς καλά με τα Γερμανικά μετεφρασε το με το word)

Για κάποιο περίεργο λόγο έχει καθηστερήσει η διανομή τους οπότε λογικά αν τα βρεις και τα βάλεις μάλλον έσυ θα είσαι αυτός που θα δώσει τα φώτα του.
Για πάρε τηλ τον Γιάννη στη Μοτορόδα έχουν καλή σχέση με την Bridgestone κάτι θα ξέρει παραπάνω.

Πάντως απ τη φωτο ωραία φαίνονται και με ποιο street χάραξη...:rolleyes: θα που πεις στο χώμα:confused: Πάντως εγω δεν ξέρω να κάνει κανεις enduro με τα μαστόδοντα:) αν εβρισκα ενα λάστιχο που πάει ακόμη καλύτερα στη ασφαλτο θα το έβαζα με κλειστά μάτια:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

Grammarios
23/07/2005, 01:32
Brigdestone Battle Wings Η ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ KAI METZELER SAHARA. OXI MICHELIN ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΚΑΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ.

athandim
23/07/2005, 11:03
Μπορείς να μου πεις τί διαφορές υπάρχουν μεταξύ battle και trail (τα μαμίσια δηλαδή) wings ;;:confused: :wave2:

Grammarios
23/07/2005, 12:32
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΤΩΡΙΝΟΥ ΤRAIL.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΘΑ ΤΑ ΛΑΒΩ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΟΨΙΝ ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΤΩΡΙΝΩΝ.

athandim
23/07/2005, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΤΩΡΙΝΟΥ ΤRAIL.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΘΑ ΤΑ ΛΑΒΩ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΟΨΙΝ ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΤΩΡΙΝΩΝ.

OK...εδώ θα είμαστε..:wave2:

THEOD
13/08/2005, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
Μπορείς να μου πεις τί διαφορές υπάρχουν μεταξύ battle και trail (τα μαμίσια δηλαδή) wings ;;:confused: :wave2:

Είναι το καινούργιο μοντέλο, η μετεξέλιξη των προηγούμενων trail wings οπότε μάλλον θα προσφέρουν κάτι παραπάνω...

Λένε ότι έχουν εξελιχθεί κυρίως για τα μεγάλα ον-οφφ των 200+κιλών και 200+ χιλιομέτρων/ώρα...

Από ότι έχω ακούσει η ΜΕΓΑΛΗ διαφορά είναι ότι τώρα έρχονται ΚΑΙ με υψηλότερο δείκτη ταχύτητας και όχι μέχρι 210 όπως τα προηγούμενα...
Για τους κατόχους του 1000αριού αυτό είναι ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση μιας και ως γνωστόν το μηχανάκι (λόγω περιορισμού των ελαστικών) έχει ηλεκτρονικό ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ταχύτητας στις 2 τελευταίες ταχύτητες, ώστε να μην ανεβαίνει πάνω από τα 210 πραγματικά χλμ/ώρα...ενώ μια μοτοσυκλέττα με 100 άλογα λογικά έχει δυνατότητα για 10-15 παραπάνω...
Το επιβεβαιώνουν μάλιστα κάποιοι που έχουν παρακάμψει τον περιοριστή (υπάρχει σχετικό κύκλωμα στην αγορά) και αυτόματα βλέπουν στο κοντέρ γύρω στα 235-240 (γύρω στα 225 πραγματικά) χωρίς άλλες αλλαγές στο μηχανάκι...

ΑΝ είναι όντως έτσι, τότε αυτό και μόνο αποτελεί σοβαρή βελτίωση, αν και λογικά θα υπάρχουν και άλλες...

x-rider
18/08/2005, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Είναι το καινούργιο μοντέλο, η μετεξέλιξη των προηγούμενων trail wings οπότε μάλλον θα προσφέρουν κάτι παραπάνω...

Λένε ότι έχουν εξελιχθεί κυρίως για τα μεγάλα ον-οφφ των 200+κιλών και 200+ χιλιομέτρων/ώρα...

Από ότι έχω ακούσει η ΜΕΓΑΛΗ διαφορά είναι ότι τώρα έρχονται ΚΑΙ με υψηλότερο δείκτη ταχύτητας και όχι μέχρι 210 όπως τα προηγούμενα...
Για τους κατόχους του 1000αριού αυτό είναι ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση μιας και ως γνωστόν το μηχανάκι (λόγω περιορισμού των ελαστικών) έχει ηλεκτρονικό ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ταχύτητας στις 2 τελευταίες ταχύτητες, ώστε να μην ανεβαίνει πάνω από τα 210 πραγματικά χλμ/ώρα...ενώ μια μοτοσυκλέττα με 100 άλογα λογικά έχει δυνατότητα για 10-15 παραπάνω...
Το επιβεβαιώνουν μάλιστα κάποιοι που έχουν παρακάμψει τον περιοριστή (υπάρχει σχετικό κύκλωμα στην αγορά) και αυτόματα βλέπουν στο κοντέρ γύρω στα 235-240 (γύρω στα 225 πραγματικά) χωρίς άλλες αλλαγές στο μηχανάκι...

ΑΝ είναι όντως έτσι, τότε αυτό και μόνο αποτελεί σοβαρή βελτίωση, αν και λογικά θα υπάρχουν και άλλες...




καλο μου ακουγεται αυτο που γραφεις μηπως για αυτο (λαστιχο)

οταν ειχα ανεβασει γυρω στα 215-220χλμ , η μηχανη "επαιζε"

σαν τρελλη?


ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΕΩΤΕΡΑ ΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΤΑΚΙ

:sun: :beer: :beer: :wave2:

THEOD
18/08/2005, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από x-rider
καλο μου ακουγεται αυτο που γραφεις μηπως για αυτο (λαστιχο)

οταν ειχα ανεβασει γυρω στα 215-220χλμ , η μηχανη "επαιζε"

σαν τρελλη?


ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΕΩΤΕΡΑ ΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΤΑΚΙ

:sun: :beer: :beer: :wave2:

Για μένα τα λάστιχα είναι ο υπ' αριθμόν 1 ύποπτος σε τέτοιες περιπτώσεις...

Αν είναι αρκετά φθαρμένα (ίσως και λίγο ανομοιόμορφα) δεν αποκλείεται να προκαλούν ταλαντώσεις που σε αυτά τα χιλιόμετρα δεν σβήνουν, το αντίθετο μάλιστα...

Στο έκανε από την αρχή ή τώρα που τα λάστιχα έχουν φθαρεί ?

Τα καινούργια με υψηλότερο δείκτη ταχύτητας θα επιτρέψουν να βγεί ο περιοριστής ταχύτητας ώστε το μηχανάκι με ασφάλεια να πάει την πραγματική τελική του...Το αν κατά τα άλλα θα είναι καλύτερα δεν ξέρω. Ο καιρός θα δείξει, αν και λογικά θα είναι πιο βελτιωμένα....

x-rider
18/08/2005, 14:52
απο την αρχη το εκανε μολις το εστρωσα στην πρωτη ευκαιρια


το ανοιξα , παντως μου εχουν πει οτι τα πρωτα λαστιχα μπορει

να ειναι λιγο "ξερα"

Το εχω δει στην προηγουμενη μηχανη αλλαξα τα μαμισια , εβαλα

παλι τα ιδια αλλα ηταν αισθητα ,για να μην πω πολυ καλυτερα

Ειδωμεν

lospsi
22/08/2005, 14:38
Υψηλο δεικτη ταχυτητας εχουν μονο τα Tourance της Metzeler που φορανε και τα καπονορντ.
Γιατι δεν δοκιμαζετε τα BT020 της bridgestone που ειναι street λαστιχο? Βγαινει και σε 19'' εμπρος για τα μεγαλα on-off. Εχουν ειπωθει καλα λογια - τουλαχιστον σε Καπονορντ.
Νομιζω εβγαλε και η michelin το αντιστοιχο pilot road αν δεν κανω λαθος.

zeli
23/08/2005, 17:34
Να πω κι εγώ οτι τα BT TW βγαίνουν σε διάφορους τύπους G,E κλπ και με διάφορους δείκτες ταχύτητας.Στην περίπτωση των μοτοσυκλετών μας προτιμούμε αυτα με δείκτη "V". Οπου V=240km/h. Τα ΒΤ 020 (δεν ξέρω αν εισάγονται στην Ελλάδα για 19'' ζάντα) έχουν δείτκη ZR = 240-270 αλλα χώμα τέλος.Τα 020 είναι αυτά που φοράνε τα 900αρια TDM.

zeli
12/09/2005, 17:00
Κανένα νέο για λάστιχα:confused: :confused: :confused:

x-rider ακούς:confused:

Για τα Pirelli MT-90 Scorpion ST έχουμε καμια γνώμη

THEOD
12/09/2005, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Κανένα νέο για λάστιχα:confused: :confused: :confused:

x-rider ακούς:confused:

Για τα Pirelli MT-90 Scorpion ST έχουμε καμια γνώμη

Σε Τρανσαλπ που είχα φορέσει την πιο ασφάλτινη έκδοσή τους (βγαίνουν και σε έκδοση λίγο πιο χωμάτινη) μου είχαν αφήσει καλές εντυπώσεις. Αλλά δεν ξέρω τι κάνουν σε πολλά χιλιόμετρα γιατί το Τράνσαλπ δεν το ταξίδευα με πάνω από 140-βία 150 χιλιόμετρα...

x-rider
13/09/2005, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Κανένα νέο για λάστιχα:confused: :confused: :confused:

x-rider ακούς:confused:

Για τα Pirelli MT-90 Scorpion ST έχουμε καμια γνώμη




Δεν ξερω ρε φιλε ,λογω οικονομικων εχω πεσει σε "ληθαργο"

μολις μαζεψω θα το ψαξω το θεμα

Εν τω μεταξυ οποιος ξερει κατι ,εβαλε καινουρια μας κραταει

ΕΝΗΜΕΡΟΥΣ


:sun: :beer: :beer: :sun:

zeli
19/11/2005, 19:16
Αν και κάτοχος παλιοιταλικού οφείλω να ενημερώσω. Αλλαξα χθές πρώτη φορά λάστιχα στο capo. Στο μαγαζί που πήγα τα είχε και τα τρια(trailwings,tourance,anakee). Εβαλα τα πρώτα. ΄
Δεν θα αρχίσω να λέω για το τι λαστιχάρα είναι κλπ κλπ διοτι ολοι τα γνωρίζετε είναι αυτά που έχουν μαμα τα μηχανάκια σας.Στο caponord αλλάχθηκαν μετά απο 25000 και μεχρι και την αλλαγή τους συμπεριφέρονταν αψογα για αυτο και είπα να μην πειραματιστώ.Αξίζει να αναφέρω οτι έβαλα αυτά που προτείνει το εργοστάσιο με δείκτη ταχύτητας "V=240km/h"

nassosxlvbros
20/11/2005, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
Brigdestone Battle Wings Η ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ KAI METZELER SAHARA. OXI MICHELIN ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΩ ΚΑΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ.

SAHARA????????
ΛΑΣΤΙΧΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ 15ΕΤΩΝ +ΣΕ ΣΥΓΧΡΟΝΟ 1000αρι ΜΗΧΑΝΑΚΙ;
ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΕΙΣ;
τα σαχαρα τα ειχα ενα χρονο στο ΤΑ,και ηταν
Tα ΠΟΙΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ λαστιχα για οποιοδηποτε ον/οφ ....
Χωμα λασπη;απλα περνουσες...
Ασφαλτο;αποδεκτα,και θορυβωδη...
Βροχη;επειικως χαλια...
Απο ποια μισελεν εχεις κακες εμπειριες αδερφε;μηπως απο τα sirac γιατι τα ειχα και ηταν κλασεις ανωτερα απο τα μετζελερ...μηπως απο τα ΑΝΑΚΕΕ;αυτα εχουν και διαρκεια περα του οτι κρατανε στο βρεγμενο απιστευτα καλα...
2 μαρκες παιζουν αυτη την εποχη:ΑΝΑΚΕΕ και Tourance,με τα πρωτα καλυτερα στη βροχη,και τα δευτερα αδικαιολογητως ακριβα για την ηλικια/τεχνολογια τους...οποτε ΑΝΑΚΕΕ ΔΑΓΚΩΤΟ!
ΜΗΝ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ!ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΓΗ!!!

nassosxlvbros
20/11/2005, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Κανένα νέο για λάστιχα:confused: :confused: :confused:

x-rider ακούς:confused:

Για τα Pirelli MT-90 Scorpion ST έχουμε καμια γνώμη

PIRELLI; Μ-Α-Κ-Ρ-Υ-Α!!!!!!
Στο λεει καποιος που μολις την πατησε...ενω στη στεγνη ασφαλτο τα "τελειωνω"μπρος-πισω,στη βροχη ειναι χαλια... ιδιως το πισω που σπιναρει με ...4η!!!ενω τα ΑΝΑΚΕΕ που ειχα πριν,μεχρι το δεικτη φθορας (και 2-3 μπαλωματα)κρατουσαν ακομα και στη γλιτσα κανονικοτατα!!!!!

nassosxlvbros
20/11/2005, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Στο Capo είναι τα μαμήσια αλλαγή από Σεπτέμβρη...Φίλος που έχει αλλάξει (σε Caponord πάλι) τα μαμά Tourance και πήγε σε ΒΤ είναι πολύ ευχαριστημένος.
Για άλλους τύπους ελαστικών στην κατηγορία των μοτό μας(95+άλογα 200+κιλά) δεν έχω ίδιαν άποψη.Στον Transalp που είχα ΒΤ,Anakee,Tourance περισότερο απο όλα μου άρεσαν τα πρώτα.Τα Michelin βρίσκω πολύ μαλακά και «τετράγωνα».

αδερφε τι εννοεις "τετραγωνα;":confused:
και μιας και αλλαξες και τις 3 μαρκες,στη βροχα ποιο ηταν καλυτερο;ντααξ,στην Ελλαδα δεν βρεχει συχνα αλλα σαν γνησιοι ελληναρες μας πιανει σχεδον ολους απροετοιμαστους...ποιο απο τα 3 σε λαχταρησε περισσοτερο; στο δικο μου ΤΑ τα Sorpion/Sahara,ειχαν το ρεκορ λαχταρας στη βροχη...:( ,με τα ΑΝΑΚΕΕ ,ειχα τοση εμπιστοσυνη που τι βροχη, τι στεγνο,σχεδον δεν "εκοβα"ρυθμο..:)

x-rider
21/11/2005, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Αν και κάτοχος παλιοιταλικού οφείλω να ενημερώσω. Αλλαξα χθές πρώτη φορά λάστιχα στο capo. Στο μαγαζί που πήγα τα είχε και τα τρια(trailwings,tourance,anakee). Εβαλα τα πρώτα. ΄
Δεν θα αρχίσω να λέω για το τι λαστιχάρα είναι κλπ κλπ διοτι ολοι τα γνωρίζετε είναι αυτά που έχουν μαμα τα μηχανάκια σας.Στο caponord αλλάχθηκαν μετά απο 25000 και μεχρι και την αλλαγή τους συμπεριφέρονταν αψογα για αυτο και είπα να μην πειραματιστώ.Αξίζει να αναφέρω οτι έβαλα αυτά που προτείνει το εργοστάσιο με δείκτη ταχύτητας "V=240km/h"


ΚΑΛΗΜΕΡΑ

εσενα μαμα ειχε αλλα λαστιχα? Το λεω αυτο γιατι στο τρανσαλπ που ειχα τα μαμισια,οταν χρειαστηκε και τα αλλαξα(εβαλα τα ιδια) ηταν απειρως καλυτερα(τα καινουρια) . ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Σκεφτομουν για τα anakee ,αλλα

αυτο το δεικτη ταχυτητας που λες ,με προβληματισε.τα anakee,

αναφερουν δεικτη ταχυτητας?

:sun:

zeli
21/11/2005, 10:03
καλημέρα,

Εβαλα τα ιδια. Trailwings είχα Trailwings έβαλα και είναι και φρέσκα.

Ολα τα λάστιχα αναφέρουν διαστάσεις,δείκτες βάρους και ταχύτητας. Οσο για τον τελευταίο αυτο που σε ενδιαφέρει είναι ο V.

Αν κοιτάξεις τα λάστιχά σου γράφουν το πίσω πχ. 150/70/17 69κάτι αυτο το κάτι είτε θα είναι Η είτε θα είναι V. H=210km/h ,V= 240.

:wave2: :wave2:

x-rider
21/11/2005, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
καλημέρα,

Εβαλα τα ιδια. Trailwings είχα Trailwings έβαλα και είναι και φρέσκα.


:wave2: :wave2:



Ενταξει για τα αλλα.

Καταλαβες καποια διαφορα μαμας και στα επομενα που εβαλες

(παρολο που ειναι ιδια)

συμπεριφερονται το ιδιο ακριβως?

zeli
21/11/2005, 10:22
Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι οτι φαίνονται μαλακότερα απο τα ιδια της μαμας του και δεν γλιστράνε αν και καινούρια(το Σαββατο που τα έβαλα γ...κε ο Διας).Θα σου πω περισότερα το επόμενο ΣΚ που λέω να πάω καμια βόλτα.Τελος μου έκανε εντύπωση το γεγονός οτι είναι 80€ φθηνότερα από τα Anakee:confused: :confused: ...αν και δεν τα έβαλα για αυτο το λόγο.

x-rider
22/11/2005, 08:51
Καλημερα

Και εγω αυτος ακριβως παρατηρησα,και με το καιρο η διαφορα

με εξεπληξε.Δεν ξερω ακριβως γιατι αλλα τελικα δεν ειναι τυχαιο

τα επομενα αν και ιδια μαρκα ειναι καλυτερα!!

καλες βολτες να εχεις :beer:

(και με καινουρια λαστιχα τωρα!)

:sun: :sun: