PDA

View Full Version : ποια λαστιχα?



vamei
16/09/2010, 11:06
Έχω κανει 22000 χλμ. με το gsr και ειναι καιρος να αλλαξω τα λαστιχα τα οποια εχουν τετραγωνισει. Θα ηθελα να με συμβουλεψετε τι να προτιμησω προκειμενου να εξασφαλισω ασφαλη οδηγηση σε δρομους της αθηνας και εθνικη οδο κυριως. Στροφιλικια ελαχιστα αλλα να εχουν καλη προσφυση. Θελω να τα παρω απο εδω Ελλαδα κι αν ξερετε κατι σε καλη τιμη ή προσφορα σε καλη ποιοτητα.

Ευχαριστω πολυ!

imba
16/09/2010, 11:42
Tσεκαρε το moto kouzis στο google εκει εβαλα πριν 2 βδομαδες σε καλη τιμη εξυπηρετικος και θα σε βοηθησει.

idomeneas
16/09/2010, 12:05
metzeler rennsport
λαστιχάρα...
και πάμφτηνο με 200-250 το βάζεις

Shaolin Monk
16/09/2010, 12:10
Koita kai ta Angel ST...

Zzz750
16/09/2010, 12:14
Ετσι οπως τα λες φιλε μου...οδηγας "σχετικα" συντηρητικα. Αρα δε θες καποιο ελαστικο για κανιβαλιες. Θελεις διαρκεια και προσφυση (αν και δυσκολα συνδυαζονται και τα δυο αρμονικα).
Μου ακουγεσαι για Pirelli Angel ST (τεχνολογικα φρεσκο) το οποιο εχει βαλει ενα φιλος μου σε Tiget 1050 εδω και ενα χρονο και εχει μεινει αρκετα ευχαριστημενος. Αυτος το πιεζει αρκετα εως πολυ το μηχανακι στο επαρχιακο και ταυτοχρονα κανει και τις χαλαρες διαδρομες μεσα στην πολη (παπακι στυλ) και του δουλευει μια χαρα ενω ταυτοχρονα δειχνει να εχει καλη διαρκεια ζωης αφου εχει κανει πανω απο 3000χλμ και δε δειχνουν σημεια φθορας που να δηλωνουν οτι θα κρατησει λιγοτερα απο 7000-8000χλμ (στο συνολο).
Μια αλλη επιλογη ειναι το Pirelli Diablo Corsa (τεχνολογικα οχι τοσο φρεσκο.5-6 ετων)..το οποιο κινειται στα ιδια πλαισια (turing-sport) αλλα σε πολυ χαμηλοτερη τιμη αφου εχει σταματησει η παραγωγη του.
Για να μην παρεξηγιουμαι :lol:..δεν ειμαι αντιπροσωπος της Pirelli στα Χανια (οπου μενω). Δεν περνω μιζα απο τον διευθυντη της Pirelli...και στο μηχανακι μου φοραω Pirelli..αλλα εχω ηδη αγορασει ενα ζευγαρι Bridgestone για την επομενη αλλαγη.
:beer:

Zzz750
16/09/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
metzeler rennsport
λαστιχάρα...
και πάμφτηνο με 200-250 το βάζεις

Συμφωνω 100% μαζι σου...αλλα δε νομιζω οτι αυτα ειναι για το παλικαρι μας. Εκτος και αν εχει σκοπο να μην το βγαλει ποτε...μα ποτε...οταν υπαρχει η υποψια βροχης...και εκτος αυτου αυτο δεν ειναι λαστιχο για τη χρηση που το θελει ο φιλος μας. ΕΙναι πιο σπορ.
Τον εχω ψυχολογησει εγω :a01: ...δεν ειναι κανιβαλος!:a39:

DrEvil
16/09/2010, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Koita kai ta Angel ST...
Εδώ θα διαφωνίσω.
Τα έχω εδώ και 7.000 χλμ. στο Bandit το οποίο είναι και πάνβαρυ.
Στην πόλη δεν ζεσταίνονται ποτέ και με πολύ λιγο γαργάλημα στον δεξί καρπό είμαι συνεχώς με το πλάι.
Έχω κάνει και το ABS τον καλύτερό μου φίλο....
Αν δεν περπατήσει για 2-3 χλμ Α.Ο. ή Ε.Ο. το λαστιχάκι δεν ζεσταίνεται με τίποτα!
Λόγω διγομίας βέβαια, δεν θα γίνουν τετράγωνα γρήγορα αν κινήσαι πολύ Α.Ο. & Ε.Ο.

andgeo
16/09/2010, 12:43
Continental ContiRoad-Attack 2
Dunlop RoadSmart

imba
16/09/2010, 12:56
ρε andgeo δε θα μπει πιστα ο ανθρωπος.:nono:
:p :p :p :p

Zzz750
16/09/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από imba
ρε andgeo δε θα μπει πιστα ο ανθρωπος.:nono:
:p :p :p :p

Σωστοστ!!!!

andgeo
16/09/2010, 13:07
Ρε παιδιά sport-touring λάστιχα είναι και τα 2 που έχω γράψει .

idomeneas
16/09/2010, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zzz750
Συμφωνω 100% μαζι σου...αλλα δε νομιζω οτι αυτα ειναι για το παλικαρι μας. Εκτος και αν εχει σκοπο να μην το βγαλει ποτε...μα ποτε...οταν υπαρχει η υποψια βροχης...και εκτος αυτου αυτο δεν ειναι λαστιχο για τη χρηση που το θελει ο φιλος μας. ΕΙναι πιο σπορ.
Τον εχω ψυχολογησει εγω :a01: ...δεν ειναι κανιβαλος!:a39:

φιλαράκι το συγκεκριμένο μόνο για κανίβαλους δεν είναι...
κρατάει πάρα πολύ καλά, ακόμα και μέσα στην πόλη όπου με άλλα πήγαινα κολιαριστός αυτό δεν κουνάει,
ζεστένετε αμέσως και αν ζητήσεις σπορ οδήγηση δεν λέι όχι...
επίσης του έχω κάνει μέχρι τώρα 3500 χιλιόμετρα
και από ότι βλέπω θα βγάλει ανετότατα τα 10000...
υπόψην πίσω λάστιχο στα χέρια μου δεν έβγαλε ποτέ πάνω από 6000...
και το κυριότερο με 'ενα διακοσάρι το βάζεις...
εδώ Κρήτη ένα 250άρι αλλά τέσπα...
τώρα για βροχή τι να σου πω... εγώ με βροχή δεν το βγάζω έξω

vamei
16/09/2010, 14:15
Κατ' αρχην ειμαι γυναικα. Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες. Τη μηχανη την οδηγαω συνεχεια και το Χειμωνα και στις βροχες. Απλα δεν κανω καγκουριες οπως λεει ο φιλος ουτε παω σε πιστα. Όμως καμμια φορα σε κανα βουναλακι ψιλοστροφουλες. Κυριως ομως στην εθνικη και αθηνα.

DrEvil
16/09/2010, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
Κατ' αρχην ειμαι γυναικα.
'γνώμη για την διόρθωση. Κατ'αρχάς (και αρχής) είσαι άνθρωπος. Διαφορά μεταξύ φύλων στην οδήγηση, κατ'εμέ δεν στέκει.

Με αυτά που έχω ακούσει γύρω-γύρω, η πρόταση του andgeo μάλλον είναι η ορθότερη.

vamei
16/09/2010, 16:39
Το οτι ειμαι γυναικα δεν το ειπα για να δειξω καποια διαφορα αντιμετωπισης στη μηχανη λογω φυλου αλλα για να μη με αποκαλουν τα παιδια "φιλε" "παληκαρι" κ.λ.π. :p :rotflmao:

DrEvil
16/09/2010, 17:06
:a10:

dankannn
16/09/2010, 17:12
Βανα σου εστειλα ενα μηνυμα.
Μπορω να σου πω και αλλα αν θες.
Δες το και οτι θες στειλε μου μηνυμα
;)

vamei
17/09/2010, 17:10
Βρηκα σημερα τα metzeler rennsport με 190 e με ημερ. κατ. 3-2010. Τι λετε?

Tigas
17/09/2010, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
Βρηκα σημερα τα metzeler rennsport με 190 e με ημερ. κατ. 3-2010. Τι λετε?

καλά λάστιχα σε πολύ φθηνή τιμή, κολοφόρετα:wave2:

dankannn
17/09/2010, 22:00
Μια χαρά λάστιχο με γρήγορη κορόνα και καλό για track day αλλά ούτε αντοχή έχει από θέμα διάρκειας ούτε για πολλά νερά είναι κατάλληλο.
Τώρα από εκεί και πέρα βάζεις υπέρ και κατά και διαλέγεις.
Αν ψάχνεις για φτηνά λάστιχα δες και τα metzeler M1 & M3

dmf
17/09/2010, 22:17
τα dunlop roadsmart παντως που υποθηκαν παραπανω τα φοραω εγω σε ενα χορνετ και δεν εχουν το καλυτερο κρατημα. Αργουν πολυ να ζεσταθουν, που σημαινει οτι μεσα στην πολη δεν ζεσταινονται σχεδον ποτε.

Ποια λαστιχα εχουν το καλυτερο δυνατο κρατημα σε γυμνη μηχανη; Δεν με πειραζει να τρωγονται γρηγορα αρκει οντως να κρατανε.

vamei
18/09/2010, 09:58
Τελικα εβαλα τα rennsport και σημερα θα τα δοκιμασω στο ταξιδακι για ναυπλιο. για να δουμε...:sun:

nik karanik
18/09/2010, 12:00
εγω φοοραω τα rennsport για τα οποια εγινε λογος.πολυ καλο λαστιχο κ φτηνο.το εχω πατησει κ με βροχη γιατι κυκλοφορω μονο με μηχανη.λοιπον κατα την ταπεινη μου αποψη πολυ κσλο λαστιχο καλο κρατημα κ οσο πιο πολυ το πιεζεις τοσο πιο πολυ κραταει μεχρι στιγμης κ με 4000 χμ κραταει καλα.ομως εχει ενα κακο.πολυ σκληρο σκελετο κ δεν δουλευει καλα με την αναρτηση αν ειναι λιγο χαλαρη...



ευχαριστω για το χρονο που σπαταλησατε για να διαβασετε αυτο το ανουσιο ποστ :p

vamei
20/09/2010, 10:39
Πολυ ευχαριστημενη απο τα λαστιχα. Νοιωθεις αρκετα ασφαλης και νομιζω οτι ειναι για οδηγους αρκετα πιο απαιτητικους απο μενα. Σταθερα και ευελικτα κανουν την οδηγηση απολαυστικη. :a46: