PDA

View Full Version : Πολύ ακριβό sevrvice! Dike 640!



soksok
16/09/2010, 17:29
Αν μπορείτε παιδιά να μου πείτε την γνώμη σας για τις τιμές σε εξουσιοδωτημένο.
Εμένα μου φάνηκαν ΑΠΕΙΡΑ αλλά δεν μπορώ τώρα να κάνω αλλιώς! Μονοπώλειο βλέπετε!

Service μπροστινών αναρτήεων (τσιμούχες, λάδια, ξύστρες) 170 ευρώ!

Service μοτέρ. Λάδια (δικά μου), ρύθμισμα βαλβίδες, ρύθμισμα καρμπυρατέρ φίλτρο και εξατμίσεις (να δούμε αν συνεργάζονται καλά δηλαδή), αλλαγή πίσω τακάκια, αλλαγή στα ράουλα εισαγωγής και εξαγωγής στην κεφαλή και κάτι ακόμα μαλακίτσες γύρω γύρω...

Εργατικά 160 ευρώ!!!! Για ανταλακτικά δεν γράφω τιμές αφού είναι πάνω κάτω ίδιες παντού...

Πείτε μου ρε παιδιά την γνώμη σας!

Επίσης, η μία μου εξάτμιση (ακράπες) ακούγεται σαν κούφια όταν την χτυπάω χαλαρά. Μου είπε ότι θέλει το service kit της akrapovic που κάνει για την μία 170 ευρώ + τα εργατικά σύνολο 250!
Αν δεν το κάνω μου είπε ότι μπορεί να κάψει καμιά βαλβίδα! Γίνεται να το τρενάρω ή όχι;
Μπορείτε να μου πείτε και για αυτό την γνώμη σας!


Αν δεν ταιριάζει εδώ ας το μετακινήσετε όπουν πιστεύετε!

Tpap
16/09/2010, 17:33
Dyke γράφεται ρε φίλε.







































(η λεσβία)... :rotflmao: :bigcry:

dmf
16/09/2010, 17:38
σου εχω χειροτερο. Τσιμουχακια μονο της μιας μπροστινης αναρτισης 150?. Αν ειναι δυνατον. Απο εξουσιοδοτημενο Honda
160? εργατικα για το σερβις. Μονο λαδια και μπουζια.
Ασε σου λεω....

notakos600
16/09/2010, 17:40
Ρε σεις για το DUKE λέτε?

hidefnick
16/09/2010, 17:40
@ tRap (&skeet) :a26: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

soksok
16/09/2010, 18:13
Ναι ρε παιδιά Duke ήθελα να γράψω! :D

Α στα εργατικά του service ξέχασα να αναφέρω το μπουζί! :rotflmao:

notakos600
16/09/2010, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok

Α στα εργατικά του service ξέχασα να αναφέρω το μπουζί! :rotflmao:



Έτσι εξηγείται...

camen
16/09/2010, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Αν μπορείτε παιδιά να μου πείτε την γνώμη σας για τις τιμές σε εξουσιοδωτημένο.
Εμένα μου φάνηκαν ΑΠΕΙΡΑ αλλά δεν μπορώ τώρα να κάνω αλλιώς! Μονοπώλειο βλέπετε!

Service μπροστινών αναρτήεων (τσιμούχες, λάδια, ξύστρες) 170 ευρώ!

Service μοτέρ. Λάδια (δικά μου), ρύθμισμα βαλβίδες, ρύθμισμα καρμπυρατέρ φίλτρο και εξατμίσεις (να δούμε αν συνεργάζονται καλά δηλαδή), αλλαγή πίσω τακάκια, αλλαγή στα ράουλα εισαγωγής και εξαγωγής στην κεφαλή και κάτι ακόμα μαλακίτσες γύρω γύρω...

Εργατικά 160 ευρώ!!!! Για ανταλακτικά δεν γράφω τιμές αφού είναι πάνω κάτω ίδιες παντού...

Πείτε μου ρε παιδιά την γνώμη σας!

Επίσης, η μία μου εξάτμιση (ακράπες) ακούγεται σαν κούφια όταν την χτυπάω χαλαρά. Μου είπε ότι θέλει το service kit της akrapovic που κάνει για την μία 170 ευρώ + τα εργατικά σύνολο 250!
Αν δεν το κάνω μου είπε ότι μπορεί να κάψει καμιά βαλβίδα! Γίνεται να το τρενάρω ή όχι;
Μπορείτε να μου πείτε και για αυτό την γνώμη σας!


Αν δεν ταιριάζει εδώ ας το μετακινήσετε όπουν πιστεύετε!

Παμε ενα-ενα...

1)Αν στις αναρτησεις περιλαμβανεται και το βγαλε-βαλε στο μηχανακι τοτε η τιμη ειναι κομπλε. Αν οχι νομιζω καπου στα 120 βγαινει το σερβις στην μπροστινη στον Τασουλη. Αλλα να τα πας εσυ τα καλαμια στο χερι.
2)Ρυθμισμα βαλβιδες εγω δινω 50Ε και ειναι και φιλικη τιμη.Οποτε τα 160 εργατικα,αφου αν καταλαβα καλα, θα βγαλει και κεφαλη αλλα θα το δουλεψει και δυναμομετρο με καυσαναλυση κλπ για να δεις να εισαι οκ απο μιγματα παλι καλο μου ακουγεται.

3)Οσον αφορα τις εξατμισεις ξεχνα τις παπαριες που σου ειπε.Τραβα παρε πετροβαμβακα ,τριπα τα πριτσινια με τρυπανι,ανοιξε εξατμισεις ,αλλαξε το γεμισμα ,ξανακλεισε και πριτσινωσε. Ειναι πολυ απλο αν πιανουν λιγο τα χερια σου και θα σου κοστισει παμφθηνα:winka:

ΥΓ: Προσφατα δεν το εχεις παρει αυτο το μηχανακι ρε αδερφε? Τι διαολο σαπιο το πηρες ολο?Δεν το ειδε κανενας?...:rolleyes:


:wave2:

p@nos
16/09/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν το ειδε κανενας?...:rolleyes:





εδω το χω, εδω το χω λεμε


:a22: :a22: :a22: :a01:

soksok
16/09/2010, 21:02
Ναι παιδιά πρόσφατα το πήρα...

Το service στις αναρτήσεις προέκυψε εκ των υστέρων. Ξεράθηκαν οι τσιμούχες επειδή καθόταν και μόλις κινήθηκαν καλά οι αναρτήσεις έσταξε λαδάκι.

Για μίζα κλπ που είχα αναφέρει τις προηγούμενες φορές το ήξερα(έμμεσα). Απλά επειδή ήταν σπασμένα τα δύο μικρά γραναζάκια κάτω από την μίζα (80 ευρώ) πίστευα - μου είπαν ότι είναι μόνο αυτό... Με μανιβέλα το έβαζε και αυτός που το είχε πριν.

Το γενικό service θα το έκανα ούτως ή άλλως, όποιο και να έπερνα...

Αυτά ήταν τα έξοδά του.

Το μόνο που με έσπασε τα νέυρα είναι τα χιλ... Κόλλησε το γραναζάκι στα 11.999 και σήμερα ο μηχανικός που άνοιξε το κοντέρ μου είπε ότι δεν έκαναν απλά την κλασική τρύπα που κάνουν, αλλά άνοιξαν ολόκληρο το φιξαρισμένο κοντέρ προφανώς για να τα ρίξουν...
Εντωμεταξύ το προηγούμενος παίρνει όρκο ότι δεν έχει βάλει χέρι. Και ότι ούτε ο πρώτος κάτοχος έκανε κάτι γιατί ήταν φίλος του. Τι να πω ρε παιδιά!!! Για ποιο άλλο λόγο να άνοιξαν το κοντέρ. :rotflmao:


@camen Ρε συ τώρα με "καθησύχασες" κάπως αλλά πάλι μου φαίνοτναι πολά...
Μπορεί να δώσεις λίγο περισσότερες πληροφορίες για την εξάτμιση;
Επίσης, παίζει αυτό για το κάψιμο βαλβίδας;

camen
16/09/2010, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok

@camen Ρε συ τώρα με "καθησύχασες" κάπως αλλά πάλι μου φαίνοτναι πολά...
Μπορεί να δώσεις λίγο περισσότερες πληροφορίες για την εξάτμιση;
Επίσης, παίζει αυτό για το κάψιμο βαλβίδας;

AN κανει σωστη δουλεια και ασχοληθει σοβαρα με το μηχανακι νομιζω οτι ειναι καλες οι τιμες.
Αρκει να το προσεξει και οχι τα το πασαλειψει για να παρει τα λεφτα.Τουλαχιστον να τα σκασεις και να ειναι κομπλε.

Καμενη βαλβιδα το βλεπω υπερβολη επειδη εχει χαλασει ο υαλοβαμβακας.Σιγουρα τα αερια δεν κινουνται οπως πρεπει αν εχει αδειασει το τελικο και ο ηχος δεν ειναι αυτος που πρεπει αλλα για να καψεις καμια βαλβιδα απο αυτο δεν το νομιζω.Σιγουρα παντως ειναι αυτο που στοιχιζει λιγοτερο απο ολα και φτιαχτο γτ ειναι κριμα... Αν δεν μπορεις εσυ τραβα σε εναν εξατμισα. Θα στο φτιαξει λογικα...:winka:

camen
16/09/2010, 21:35
Α και που 'σε αγορινα. Πριν το βαλεις για καυσαναλυση και δυναμομετρηση να εχεις φτιαξει τις εξατμισεις ,να εχεις κανει το σερβις στο μοτερ ,να εχεις αλλαξει μπουζι και να εχει πεντακαθαρο φιλτρο αερα.:winka:

ΥΓ:Τι ακριβως φορα το μηχανακι και θες να το ρυθμισεις?!

akamarinos
16/09/2010, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Τουλαχιστον να τα σκασεις και να ειναι κομπλε.

αυτο και απο μενα

αμα νομιζεις πως δεν κανει αψογη δουλεια
χτυπα την διπλανη πορτα

daculas
16/09/2010, 22:01
Πρόσεξε στις εξατμίσεις να χρησιμοποιήσεις ανοξείδωτα πριτσίνια και όχι αλουμινίου, γιατί δεν αντέχουν:wave2:

KaTaNaS
16/09/2010, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Αν μπορείτε παιδιά να μου πείτε την γνώμη σας για τις τιμές σε εξουσιοδωτημένο.
Εμένα μου φάνηκαν ΑΠΕΙΡΑ αλλά δεν μπορώ τώρα να κάνω αλλιώς! Μονοπώλειο βλέπετε!



δεν πας σε εξουσιοδοτημενο με μηχανακι εκτος εγγυησης... θα πας σε εξειδικευμενο, είναι τα παμπολλα συνεργεια που μεχρι χθες ηταν εξουσιοδοτημενα και τους διεκοψαν τη συνεργασια διοτη δεν καναν επενδυση προκειμενου και οι καρεκλες να γραφουν ΚΤΜ...


τεχνογνωσια εχουν και σαφως πολυ καλυτερες τιμές απο το επισημο δικτυο το οποιο χρεωνει την εργατοωρα 60 ευρω; :sick:

αν εισαι αθηνα οι επιλογες σου ειναι πολλες...

πληροφοριακα μπρος πισω σερβις σε τασουλη συν ρεβαλβινγκ συν καινουργιες ξυστρες 210 ευρω.

:wave2:

kordix
16/09/2010, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Ναι παιδιά πρόσφατα το πήρα...

Το service στις αναρτήσεις προέκυψε εκ των υστέρων. Ξεράθηκαν οι τσιμούχες επειδή καθόταν και μόλις κινήθηκαν καλά οι αναρτήσεις έσταξε λαδάκι.




Αν χάνει λίγο λάδι στα καλάμια, κατέβασε με προσοχή τις ξύστρες (αν είναι usd το πιρούνι) και με ένα φιλεράκι πολύ λεπτό ή ένα κομμάτι φιλμ καθάρισε τις τσιμούχες και μετά βάλε γράσσο ή ψέκασε με σπρεϋ σιλικόνης και ανέβασε πάλι τις ξύστρες. Ισως σταματήσει να τρέχει λάδι και να την γλυτώσεις για την ώρα που έχεις και άλλα έξοδα.


Καλό βέβαια είναι κάποια στιγμή να τους κάνεις ένα σερβις αλλά προτίμησε να τις πας σε αναρτησομάγαζο.

byron
16/09/2010, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Καλό βέβαια είναι κάποια στιγμή να τους κάνεις ένα σερβις αλλά προτίμησε να τις πας σε αναρτησομάγαζο.

+1
Σετ τσιμούχες και αλλαγή λαδιών στο μπροστινό Ohlins 70 ή 80? στο K-Shock πριν λίγους μήνες. Τα καλάμια τα πήγα εγώ.

soksok
16/09/2010, 22:27
@camen Βασικά τις ακράπες (από μπροστά), μανίσιο φίλτρο (δεν νομίζω να έχει γίνει καμία μετατροπή) και μανίσιο καρμπυρατέρ με μεγαλύτερα ζιγκλέρ.

@daculas Ευχαριστώ για το tip!

@KaTaNaS Ρε συ και εγώ αυτής της άποψης είμαι για τα εξουσιοδωτημένα. Αλλά εδώ στο Ρέθυμνο έχω ακούσει για έναν πρωην εξουδιοδωτημένο και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα...
Έτσι αναγκατικά πήγα σε άλλο νομό (Ηράκλειο) που είναι το εξουσιοδωτημένο. (Ολόκληρης της Κρήτης ουσιαστικά). Ήταν και πρώτο δικό μου service, ήταν και οι αναρτήσεις που δεν ήθελα να τις πειράξει άλλος και έτσι πήρα την απόφαση.
Είχα ρωτήσει σε άλλο topic για μηχανικό στο Ρέθυμνο αλλά δεν πήρα απάντηση. Απ ότι είδα έχει αρκετούς Κρητικούς το forum. Όλο και κάποιος θα ξέρει λογικά... Αν έχετε πρόβλημα να μου πείτε public ας στείλει κάποιος pm.

Να σημειώσω ότι ο μηχανικός μια χαρά μου φάνηκε (στα λόγια βασικά:lol: ) αλλά το ποσό μου ακούστηκε κάπως... Θέλω να πιστέυω ότι τουλάχιστον θα γίνει σωστή δουλειά!


Αυτό που μου φάνηκε λίγο περίεργο είναι στην κεφαλή αυτά τα ράουλα εισαγωγής-εξαγωγής που μου είπε γιατί δεν κατάλαβα που βρίσκεται η φθορά τους... Απλά μου έδειξε ότι κινούνται πάνω κάτω...
Αν ξέρει κάποιος ας μου πει!

Ευχαριστώ πολύ που ασχολήστε!
:wave2:

soksok
16/09/2010, 22:31
@kostasYZ Τις έχω ήδη αφήσει. Λογικά τώρα είναι έτοιμες:lol: Πάντως η αριστερή έχανε με γρήγορους ρυθμούς λαδάκι, δεν με έπαιρνε να το αφήσω.

@byr0n Με ξύστρες λογικά θα πήγαινες γύρω στα 110... Αυτές είναι τιμές. Βέβαια εμένα μου τις κατέβασε ο ίδιος.

camen
16/09/2010, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
@camen Βασικά τις ακράπες (από μπροστά), μανίσιο φίλτρο (δεν νομίζω να έχει γίνει καμία μετατροπή) και μανίσιο καρμπυρατέρ με μεγαλύτερα ζιγκλέρ.



Δεν νομιζω οτι για κατι τετοιο χρειαζεται να ασχοληθεις ιδιαιτερα με δυναμομετρησεις. Βασικα εγω ουτε καν καυσαναλυση δεν θα εκανα. Αν ψαξεις θα βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσε για τα καταλληλα ζιγκλερ και θα ειναι κομπλε το εργαλειο.:winka:

soksok
16/09/2010, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν νομιζω οτι για κατι τετοιο χρειαζεται να ασχοληθεις ιδιαιτερα με δυναμομετρησεις. Βασικα εγω ουτε καν καυσαναλυση δεν θα εκανα. Αν ψαξεις θα βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσε για τα καταλληλα ζιγκλερ και θα ειναι κομπλε το εργαλειο.:winka:

Βασικά να σου πω την αλήθεια και εγώ δεν νομίζω να μου κάνει τέτοια πράγματα. Αλλιώς δεν το γλύτωνα το 300!:rotflmao:

Αλλά τουλάχιστον να καταλάβει αυτός ότι συνεργάζονται σωστά χωρίς απώλειες κλπ κλπ...

dankannn
17/09/2010, 08:19
Φιλε μου για την εξατμηση καντο μονος σου.
Απλα λιγο προσοχη θελει οταν τρυπας τα πριτσινια και να εχεις το εργαλειο για να τα ξαναβαλεις.

http://www.youtube.com/watch?v=Env9XU5JSGM

http://www.youtube.com/watch?v=nRCTyKxYytY&feature=related


http://www.leovinceusa.com/main/support/SBK-REFIT.pdf

http://www.shopwiki.com/Akrapovic+Muffler+Repack+Kit

Εδω δες για υαλοβαμβακα
Να ξερεις υαλοβαμβακα θελεις , παρε και απο κανεναν εξατμησα
οχι πετρεοβαμβακα αυτος ειναι για τα διχρονα.

http://www.thefind.com/sports/info-repack-kit

http://www.xikis.gr/html/details.aspx?productCode=071012&ref=bestprice

DUKASII
17/09/2010, 08:21
αχχα
χα


χα
χα
χα μαλαααααααααακες..

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΤΟ USER NAME MOY ΑΠΟ DUKASII ΣΕ DIKISII :lol: :bawl: :rotflmao: :lol:

p@nos
17/09/2010, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΤΟ USER NAME MOY ΑΠΟ DUKASII ΣΕ DIKISII :lol: :bawl: :rotflmao: :lol:



:a13:


210141

imba
17/09/2010, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
αχχα
χα


χα
χα
χα μαλαααααααααακες..

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΩΣ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΤΟ USER NAME MOY ΑΠΟ DUKASII ΣΕ DIKISII :lol: :bawl: :rotflmao: :lol:


xaaxaxaxxaaxaxaxaxaxax

KostasA
17/09/2010, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
δεν πας σε εξουσιοδοτημενο με μηχανακι εκτος εγγυησης... θα πας σε εξειδικευμενο, είναι τα παμπολλα συνεργεια που μεχρι χθες ηταν εξουσιοδοτημενα και τους διεκοψαν τη συνεργασια διοτη δεν καναν επενδυση προκειμενου και οι καρεκλες να γραφουν ΚΤΜ...


τεχνογνωσια εχουν και σαφως πολυ καλυτερες τιμές απο το επισημο δικτυο το οποιο χρεωνει την εργατοωρα 60 ευρω; :sick:

αν εισαι αθηνα οι επιλογες σου ειναι πολλες...

πληροφοριακα μπρος πισω σερβις σε τασουλη συν ρεβαλβινγκ συν καινουργιες ξυστρες 210 ευρω.

:wave2:

και ποια είναι η λογική τιμή εργατοώρας για κάποιον που έχει κάνει μια επένδυση χιλιάδων ευρώ για χώρο χώρο, αρκετά λεφτά για εργαλεία έχει και έναν υπάλληλο και έχει και το κράτος με 50% συνέταιρο, 20 ευρώ??????.

reinmeister
17/09/2010, 13:04
τα λ7 του σερβις παντως,βαλβιες καρμπ. κλπ. ειναι λογικοτατα για εξουσιοδοτημενο κι οχι μονο...

soksok
17/09/2010, 13:49
@dankannn Ευχαριστώ φίλε θα το ψάξω!

Οκ παιδιά με πείσατε ότι είναι οκ τα λεφτά!;) Ευτυχώς δηλαδή! Πάντως, όπως είπα και πριν ο μηχανικός φαίνεται μια χαρά!

Έψαξα λίγο τηλεφωνικά το θέμα της εξάτμισης από την εταιρία στην Αθήνα. Μου είπαν ότι υπάρχει και μόνο ο υαλοβάμβακας με τα πιρτσίνια κλπ χωρίς το carbon κάλυμα και κάνει 61 ευρώ, ενώ με το carbon κάνει 170! Ο μηχανικός όμως ή δεν το γνώριζε ή μου το "έκρυψε"...
Αν δεν βρω εξατμισά που να μπορεί να το κάνει, μάλλον θα πάω για το κιτάκι χωρίς το carbon...
Μόνος δεν νομίζω να το επιχειρήσω!:D

byron
17/09/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Dyke γράφεται ρε φίλε.






(η λεσβία)... :rotflmao: :bigcry: :lol: :bawl: :rotflmao: :lol: :bawl: :rotflmao:

soksok
21/09/2010, 23:28
Παιδιά έχω συνέχεια... Χρειάζομαι βοήθεια!

Πήρα σήμερα τον Δούκα. Οι εξατμίσεις ακούγονται σας πάπια! Ειδικά στο ρελαντί δεν υπάρχει ο ήχος τους! Σαν να μην έχει δύναμη ένα πράμα! Σαν να μην τις γεμίζει! Δεν ξέρω πως να το μεταφράσω! Παιδιά πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια!
Ο μηχανικός μου λέει ότι ακούγονται έτσι γιατί πριν ήταν λίγο σκισμένο το κολάρο που πάει από το φίλτρο στο καρμπυρατέρ ενώ τώρα βάλαμε καινούργιο. Ότι έπαιρνε λάθος αέρα και κάτι τέτοια. Εμένα δεν με πέιθει. Το μηχανάκι ακουγόταν να έχει δύναμη και γεμίζει τις ακράπες και τώρα όχι... Έχω ακούσει και άλλους Δούκες με ακράπες και ακουγόντουσαν δυνατά όπως ο δικός μου πριν...


Επίσης καμιά φορά όταν το βάζω μπροστά, ακούγεται από μπροστά από το μοτέρ ένα τικ-τικ-τικ συνεχόμενα. Επειδή με φοβίζει στο σβήνω και μόλις το ξαναβάζω δεν ακούγρεται τίποτα!

Δεν μπορώ να τα καταλάβω αυτά ρε παιδιά! Παρακαλώ πολύ βοηθήστε με!

camen
21/09/2010, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Παιδιά έχω συνέχεια... Χρειάζομαι βοήθεια!

Πήρα σήμερα τον Δούκα. Οι εξατμίσεις ακούγονται σας πάπια! Ειδικά στο ρελαντί δεν υπάρχει ο ήχος τους! Σαν να μην έχει δύναμη ένα πράμα! Σαν να μην τις γεμίζει! Δεν ξέρω πως να το μεταφράσω! Παιδιά πραγματικά χρειάζομαι βοήθεια!
Ο μηχανικός μου λέει ότι ακούγονται έτσι γιατί πριν ήταν λίγο σκισμένο το κολάρο που πάει από το φίλτρο στο καρμπυρατέρ ενώ τώρα βάλαμε καινούργιο. Ότι έπαιρνε λάθος αέρα και κάτι τέτοια. Εμένα δεν με πέιθει. Το μηχανάκι ακουγόταν να έχει δύναμη και γεμίζει τις ακράπες και τώρα όχι... Έχω ακούσει και άλλους Δούκες με ακράπες και ακουγόντουσαν δυνατά όπως ο δικός μου πριν...


Επίσης καμιά φορά όταν το βάζω μπροστά, ακούγεται από μπροστά από το μοτέρ ένα τικ-τικ-τικ συνεχόμενα. Επειδή με φοβίζει στο σβήνω και μόλις το ξαναβάζω δεν ακούγρεται τίποτα!

Δεν μπορώ να τα καταλάβω αυτά ρε παιδιά! Παρακαλώ πολύ βοηθήστε με!

Για τον ηχο δεν μπορω να πω τιποτα αν δεν το ακουσω ΑΛΛΑ αν πριν οι εξατμισεις δεν ειχαν ιχνος υαλοβαμβακα σιγουρα θα εκαναν πολυ περισσοτερο θορυβο απο οτι τωρα που ειναι οπως πρεπει.
Επειδη εχω ακουσει και εγω Duke με ακραπες μην νομιζεις οτι στο ρελαντι κανει και πολυ θορυβο...:nono:
ΑΝ τα αυτια σου ειχαν συνηθισει με πριν λογικο ειναι να τους κακοφαινεται...:winka:


Τωρα οσον αφορα αυτο που κανει τικ-τικ-τικ ,ουδεν σχολιο ,καθως η περιγραφη σου δεν ειναι απο λιγο εως πολυ αοριστη...:D

ΥΓ:Οτι κανει πολυ θορυβο δεν σημαινει οτι παει και καλα.Το σημαντικο ειναι αυτο που ειπε ο μαστορας,να μην εχεις απο πουθενα διαροες αερα/καυσαεριων απο κολλαρα,λαιμους κλπ κλπ...

soksok
21/09/2010, 23:47
Μα ρε συ δεν άλλαξα κάτι στον υαλοβάβμακα ακόμη! Όπως ήταν είναι! Μόνο αυτό το σωληνάκι από το φίλτρο στο καρμπυρατέρ! Ξέρω ότι ήχος δεν ισούται με ταχύτητα κλπ κλπ αλλά είναι σαν να είναι αδύναμο και δε τις γεμίζει...

Για το τικ-τικ-τικ:lol: δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς δυστυχώς. Ακούγεται από μπροστά (ίσως κεφαλή) αλλά δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω! Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ είναι φυσιολογικό!
Τα ράουλα που άλλαξα στην κεφαλή παίζει να θέλουν ένα είδος "στρώσιμου" να πατήσουν καλά και να είναι από εκεί ο ήχος;

edit: Επίσης το ένα λίτρο λάδι μου το έδωσε κλειστό πίσω! Δηλαδή έβαλε μέσα 2 λίτρα και όχι 2,2 όπως λέει το μάνουαλ!

edit2: Το τικ-τικ-τικ είναι ψιλοδυνατός και μου φαίνεται ΜΕΤΑΛΙΚΟΣ ήχος. Ανυσηχώ μήπως κάνουν πάρτυ μέσα στο μοτέρ τα μέταλλα μεταξύ τους!!!!!

camen
22/09/2010, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Μα ρε συ δεν άλλαξα κάτι στον υαλοβάβμακα ακόμη! Όπως ήταν είναι! Μόνο αυτό το σωληνάκι από το φίλτρο στο καρμπυρατέρ! Ξέρω ότι ήχος δεν ισούται με ταχύτητα κλπ κλπ αλλά είναι σαν να είναι αδύναμο και δε τις γεμίζει...

Για το τικ-τικ-τικ:lol: δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς δυστυχώς. Ακούγεται από μπροστά (ίσως κεφαλή) αλλά δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω! Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ είναι φυσιολογικό!
Τα ράουλα που άλλαξα στην κεφαλή παίζει να θέλουν ένα είδος "στρώσιμου" να πατήσουν καλά και να είναι από εκεί ο ήχος;

edit: Επίσης το ένα λίτρο λάδι μου το έδωσε κλειστό πίσω! Δηλαδή έβαλε μέσα 2 λίτρα και όχι 2,2 όπως λέει το μάνουαλ!

edit2: Το τικ-τικ-τικ είναι ψιλοδυνατός και μου φαίνεται ΜΕΤΑΛΙΚΟΣ ήχος. Ανυσηχώ μήπως κάνουν πάρτυ μέσα στο μοτέρ τα μέταλλα μεταξύ τους!!!!!

Λαδι πανω απο 2 λιτρα ακομα και με καινουργια φιλτρα δεν προκυται να παρει με τιποτα...Το μανουαλ νομιζω 1.9 λεει με φιλτρα...:rolleyes:

Για ολα τα αλλα δεν μπορω να κανω εικασιες...:(

soksok
22/09/2010, 04:07
Προσπάθησα να βρω τι παίζει...

Για την εξάτμιση, επειδή είπα ότι δεν μπορώ τώρα οικονομικά να βάλω το service kit της acrapovic, μάλλον κάποιος είπε να το επισπεύσει:yuck: γιατί είδα ότι χάνει αρκετό αέρα από πίσω στην βάση κοντά στα περτσίνια. Οπότε πολύ πιθανό να μειώθηκε ο ήχος λόγο απώλειας αέρα.


Για τον άλλον ήχο (τικ-τικ):D απ' ότι κατάλαβα, 2 στις 3 φορές που θα το κάνει σβήνει κιόλας μόνο του. Και αν δεν σβήσει, το σβήνω εγώ γιατί με τρομάζει:bigcry:

@camen Ευχαριστώ μαν που ασχολείσαι!

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ή έχει παρόμοια εμπειριά θα με βοηθούσε πάρα πολύ!:a013: :a42:

edit: Τώρα μου ήρθε φλασιά ότι αυτόν τον ήχο (τικ-τικ) τον κάνει και 2-3 φορές όταν το σβήνω κανονικά από το κουμπί (run-off).

lamoun
22/09/2010, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Ο μηχανικός μου λέει ότι ακούγονται έτσι γιατί πριν ήταν λίγο σκισμένο το κολάρο που πάει από το φίλτρο στο καρμπυρατέρ ενώ τώρα βάλαμε καινούργιο. Ότι έπαιρνε λάθος αέρα και κάτι τέτοια. Εμένα δεν με πέιθει. Το μηχανάκι ακουγόταν να έχει δύναμη και γεμίζει τις ακράπες και τώρα όχι... Έχω ακούσει και άλλους Δούκες με ακράπες και ακουγόντουσαν δυνατά όπως ο δικός μου πριν...

Μήπως πρίν έσκαγε πολύ, ειδικά σε ξερογκαζιές ενώ τώρα όχι;

daz
22/09/2010, 08:34
Τι εστί δεν γεμίζει τις εξατμίσεις?

Στο δρόμο από γκάζι τι λέει? Έχει αλλάξει η απόδοση του κινητήρα εκτός από τον ήχο?

camen
22/09/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok


edit: Τώρα μου ήρθε φλασιά ότι αυτόν τον ήχο (τικ-τικ) τον κάνει και 2-3 φορές όταν το σβήνω κανονικά από το κουμπί (run-off).

Kατι εχω στο μυαλο μου αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.Οταν το σβηνεις το τικ-τικ που περιγραφεις , μηπως ειναι ενα διπλο γκαπ?!:rolleyes: Σαν να καρρφωνει το πιστονι στο καρτερ?:smokin:

lamoun
22/09/2010, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Kατι εχω στο μυαλο μου αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.Οταν το σβηνεις το τικ-τικ που περιγραφεις , μηπως ειναι ενα διπλο γκαπ?!:rolleyes: Σαν να καρρφωνει το πιστονι στο καρτερ?:smokin:

Tί του λές του ανθρώπου ρε συ! :eek:

Και εγώ έχω κάτι στο μυαλό μου, αλλά φοβάμαι μη το δει ο oldman.. :look:

:lol: :lol:

camen
22/09/2010, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Tί του λές του ανθρώπου ρε συ! :eek:

Και εγώ έχω κάτι στο μυαλό μου, αλλά φοβάμαι μη το δει ο oldman.. :look:

:lol: :lol:

Ρε αυτος μαλλον ακουει τον ηχο του πιστονιου μου βαραει αναποδα καμια φορα οταν το σβησεις το μηχανακι .Κανει εναν ηχο σαν να καρφωνεται στο καρτερ...

Οπως μου το περιγραφει του το περιγραφω μπας και συνενοηθουμε...:winka:

Και καμια φορα οταν το βαζεις μπροστα,αν ειναι κρυο ή δεν πατησεις καλα την μιζα και ειναι στο μετεχμιο να σβησει να μην σβησει κανει ενα γκλακ-γκλακ-γκλακ κ ή θα σβησει ή θα μεινει αναμενο...

Ενταξει η περιγραφη των ηχων ειναι γελοια το ξερω αλλα τι να κανουμε...:smokin:

lamoun
22/09/2010, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
του πιστονιου μου βαραει αναποδα καμια φορα οταν το σβησεις το μηχανακι

:a014:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

camen
22/09/2010, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
:a014:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Καλα για το αν ειναι αναποδη ή οχι δεν ειμαι και σιγουρος αλλα καταλαβαμε τι θελω να πω...:D

soksok
22/09/2010, 12:04
@daz Με την βόλτα που το έκανα εχθές μου φάνηκε σαν να είναι κάπως πεσμένο.

@camen Καλά με έστειλες με το πιστόνι! :lol: Σε αυτό που λες με τις χαμηλές στροφές μάλλον έχεις δίκιο. Εκεί μου φαίνεται ότι το κάνει. Δηλαδή είναι φυσιολογικό; Αν και δεν είναι γκαπ γκαπ αλλά τικ-τικ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

@lamoun Πες και εσύ τι έχεις στο μυαλό σου ρε φίλε! Το πολύ πολύ να διορθώσει ο oldman!:D
Αν έχετε στο μυαλό σας κάτι σοβαρό, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να μην το λέτε!:winka:

lamoun
22/09/2010, 12:13
Αντώνη αποποιούμαι της ευθύνης και εκφράζω την μπούρδα μου.. :D

Λεπόν εμένα το μυαλό μου πάει στον αποσυμπιεστή.

Γενικότερα αυτός δουλεύει σε χαμηλές στροφές κανονικά (πολύ χαμηλές) και όταν το μηχανάκι πάρει μπρος απενεργοποιείται.
Οπότε τικ τικ όταν το κλείνεις + ότι σβήνει και μόνο του, ίσως να σημαίνει ότι κάτι έχει χαλαρώσει. Πριν δε το έκανε? Το μηχανάκι το άνοιξε και για βαλβίδες?

Για την εξάτμιση δεν απάντησες, σου έκανε σκασίματα πριν? Τώρα σου κάνει? Λιγότερα?

Tpap
22/09/2010, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε αυτος μαλλον ακουει τον ηχο του πιστονιου μου βαραει αναποδα καμια φορα οταν το σβησεις το μηχανακι .Κανει εναν ηχο σαν να καρφωνεται στο καρτερ...


ΑΝΤΩΝΗΗΗΗΗΗΗΗ.....!!!


βλέπς ή τόχασες το φώς σου...???!!!


:rotflmao: :bigcry:

Ρε μαλέα Κάμεν(Ε), σόου ας μέρσυ, ρε. :rotflmao:

soksok
22/09/2010, 12:26
@lamoun Φίλε μόλις πήρα τηλ στον μηχανικό. Έλλειπε και μίλησα με οτν βοηθό του ο οποίος είναι πολύ πιο συνεννοήσιμος! Μου είπε ότι είναι αποσυμπιεστής.

Όχι πριν δεν το έκανε! Ίσως επειδή τώρα μου χαμήλωσαν το ρελαντί και δουλεύει πιο χαμήλα...
Ναι το μηχανάκι άνοιξε και για βαλβίδες!

Για την εξάτμιση αν εννοείς να σκασίματα που κάνει όταν αφήνεις το γκάζι, πριν δεν έκανε. Ή έκανε ελάχιστα. Τώρα κάνει πιο πολλά!

sniper
22/09/2010, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
.... κανει ενα γκλακ-γκλακ-γκλακ .....


παλιά ο όρος ήταν "το μηχανάκι αμου κάνει ένα ήχο τικ-τικ-τικ".... :lol: :lol: :lol:


Ο Παλαιοάνθρωπας διαβάζει ή είναι με υπογλώσσια καθ' οδόν για το Παπανικολάου; :lol: :lol: :lol:

soksok
22/09/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
@lamoun Φίλε μόλις πήρα τηλ στον μηχανικό. Έλλειπε και μίλησα με οτν βοηθό του ο οποίος είναι πολύ πιο συνεννοήσιμος! Μου είπε ότι είναι αποσυμπιεστής.

Όχι πριν δεν το έκανε! Ίσως επειδή τώρα μου χαμήλωσαν το ρελαντί και δουλεύει πιο χαμήλα...
Ναι το μηχανάκι άνοιξε και για βαλβίδες!

Για την εξάτμιση αν εννοείς να σκασίματα που κάνει όταν αφήνεις το γκάζι, πριν δεν έκανε. Ή έκανε ελάχιστα. Τώρα κάνει πιο πολλά!

quotaro τον εαυτό μου για να ρωτήσω,
Αν συνεχίζει να το κάνει και ενώ στροφάρο πάει να πει ότι δεν είναι αυτό σωστά;
Επίσης, τώρα που το άνοιξε δεν έπρεπε να το δει; Ή δεν είναι κάτι ορατό αλλά μόνο το ακούς;
Θέλει άμεση επισκευή;

Ευχαριστώ που ασχολείσται παιδιά!:a013: :wave2:

camen
22/09/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
quotaro τον εαυτό μου για να ρωτήσω,
Αν συνεχίζει να το κάνει και ενώ στροφάρο πάει να πει ότι δεν είναι αυτό σωστά;
Επίσης, τώρα που το άνοιξε δεν έπρεπε να το δει; Ή δεν είναι κάτι ορατό αλλά μόνο το ακούς;
Θέλει άμεση επισκευή;

Ευχαριστώ που ασχολείσται παιδιά!:a013: :wave2:

Αυτο που σου λεω εγω ειναι μονο για οταν το σβησεις ή το αναψεις. Δεν εχει διαρκεια ο ηχος και φυσικα δεν συμβαινει οταν δουλευει το μηχανακι.

Αν ο ηχος εξακολουθει και οταν δουλευεις κανονικα το μηχανακι τοτε πιθανον να εχει ρυθμισει τις βαλβιδες με λαθος διακενο και να χτυπανε. Για τον αποσυμπιεστη δεν κερω τι παιζει...:look:

camen
22/09/2010, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Ρε μαλέα Κάμεν(Ε), σόου ας μέρσυ, ρε. :rotflmao:

Ρε φιλε δεν μπορω να του εξηγησω αλλιως για να το καταλαβει... Ενταξει οκ ,η περιγραφη των ηχων ειναι καπως γελοια αλλα δεν προσφερει το forum live streaming video/sound και αναγκαστικα καταφευγω σε αυτους τους ακρως επιστημονικους ορους...:smokin:

Σημασια εχει να καταλαβει τι θελω να πω...:winka:

reinmeister
22/09/2010, 13:00
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

συνεχιστε...σας παρακαλω ομως...:lol: :lol: :lol:

soksok
22/09/2010, 13:16
Καλό το γέλιο ρε παιδιά και εγώ υπέρ του είμαι!:lol: :a013: Αλλά αν γνωρίζετε κάτι πείτε το να βοηθήσετε!

reinmeister
22/09/2010, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
Καλό το γέλιο ρε παιδιά και εγώ υπέρ του είμαι!:lol: :a013: Αλλά αν γνωρίζετε κάτι πείτε το να βοηθήσετε!

ε μα ρε φιλε...τσικ τσικ,γκαπ γκαπ, πρου πρου,φστ φστ...

γαμω τις σαφεις λεπτομερεις περιγραφες...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αν σου χει παραχαμηλωσει ρελαντι,απλως κοπαναει η εξαγωγης που ανοιγει ο αποσυμπιεστης...

βαλτο κοντα στο 1,5 χιλιαρικο που πρεπει να ναι και ηρεμησε...

camen
22/09/2010, 13:47
soksok θελεις να μας πεις σε ποιον μαστορα το εχεις παει,για να ξερουμε τουλαχιστον αν ειναι κανενας της προκοπης ή κανενας αγνωστος?!

Γτ αν ειναι καποιος γνωστος που αποδεδειγμενα κανει σωστη δουλεια,λογικα δεν εχεις κατι να φοβασε...:winka:

reinmeister
22/09/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
soksok θελεις να μας πεις σε ποιον μαστορα το εχεις παει,για να ξερουμε τουλαχιστον αν ειναι κανενας της προκοπης ή κανενας αγνωστος?!

Γτ αν ειναι καποιος γνωστος που αποδεδειγμενα κανει σωστη δουλεια,λογικα δεν εχεις κατι να φοβασε...:winka:

περαν της κατοχης KTM εννοεις...:lol: :lol: :lol:

camen
22/09/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
περαν της κατοχης KTM εννοεις...:lol: :lol: :lol:

Ιαπωνικες μαλακιες και τετριμενες κουβεντες εχω να πω κυριος...:smokin:

Tpap
22/09/2010, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ο Παλαιοάνθρωπας διαβάζει ή είναι με υπογλώσσια καθ' οδόν για το Παπανικολάου; :lol: :lol: :lol:

Τον φωνάζουμε και οι δύο και δέν αναταποκρίνεται...

Δεν ρίχνεις κανά τελεφούνκεν στα επείγοντα...? :rotflmao:

soksok
22/09/2010, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
soksok θελεις να μας πεις σε ποιον μαστορα το εχεις παει,για να ξερουμε τουλαχιστον αν ειναι κανενας της προκοπης ή κανενας αγνωστος?!

Γτ αν ειναι καποιος γνωστος που αποδεδειγμενα κανει σωστη δουλεια,λογικα δεν εχεις κατι να φοβασε...:winka:

Έχω πει και στην αρχή σε αξουσιοσωτημένο Ηρακλείου. Ουσιαστικά Κρήτης! Ένα είναι, μονοπώλειο έχει, τρέλα πουλάει, συνενοήσιμος δεν είναι... Anyway...

Εχω ζητήσει από το forum έναν μάστορα στο Ρέθυμνο αλλά κανείς δεν μου λέει ΕΝΑ όνομα!:rolleyes:



edit: Παιδιά ξέρετε που μπορώ να βρω αυτά τα carbon look αυτοκόλητα που είναι ειδικά για να μπαλώνουν το ανθρακόνημα; Να βάλω κανένα τέτοιο στην αρχή μέχρι να πάρω το service kit γιατί χάνει αρκετό αέρα!