PDA

View Full Version : Προσοχή στους ποδηλάτες...



Ζεύκας
16/09/2010, 19:07
είναι γνωστό τοις πάση ότι το ποδηλατικό κίνημα έχει φουντώσει στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια...
από κει που έβλεπες σπάνια κανένα πάνω σε ποδήλατα,τώρα έχουν γίνει αρκετοί-και μπράβο τους.

Προσωπικά χαίρομαι για τους ποδηλάτες και μακάρι κι εγώ να ξαναβάλω αυτό το προσφιλές δίτροχο στη ζωή μου απλά θα πω ένα-δυό πράγματα σαν μοτσυκλετιστής.

Ένα μέγα κακό είναι η χαμηλή ταχύτητα που αναπτύσσουν τα ποδήλατα,πολλοί ναι κάνουν πετάλι στην άκρη του δρόμου κάποιοι άλλοι όμως πηγαίνουν γυρεύντας

πχ1. την Κυριακή-βραδυ σε κεντρικό δρόμο στο κουκάκι 2ποδηλάτες (προβλεπέ με τα κράνη τους)
πήγαιναν δίπλα-δίπλα με 20 χλμ την ώρα. άντε να ερχόταν καμιά μηχανή/αμάξι ψιλοσβέλτα...


πχ2. σήμερα το απόγευμα στην πανεπιστημίου ποδηλάτης ακράνωτος πήγαινε τα ζώα μου αργά ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ της λεωφόρου! στ'@@ του τελείως...

Επίσης σπαστικό είναι που συνήθως δεν σέβονται τους φωτεινούς σηματοδότες και γενικά τον ΚΟΚ..





Τέσπα θα ήθελα πολύ να ακούσω γνώμες-παρατηρήσεις από συνάδελφους ή/και ποδηλάτες,
πιστεύω θα είναι καλό για όλους μας μιας και που συνοδηγούμε στους ίδιους δρόμους

:wave2:

dmf
16/09/2010, 19:11
Ο ποδηλατης θεωρειται πεζος ή οδηγος;;

Στην γερμανια παντως αν πατησεις ποδηλατη, την εχεις γ@μησει ασχημα. :alien:

WebDevGr
16/09/2010, 19:17
Είναι ακόμη αρχή.... σιγά σιγά θα αποκτήσουμε και ποδηλατική συνείδηση... αν και ακόμα δεν έχουμε αποκτήσει μοτοσυκλετιστική συνείδηση.

Πάντως κακά τα ψέματα είναι ωραίο να βλέπεις το απόγευμα να γεμίζουν οι δρόμοι με ποδήλατα (τουλάχιστον εδώ στο Ηράκλειο) μακάρι να γίνουν και περισσότερα και να λιγοστέψουν τα αυτοκίνητα.

Dennis-
16/09/2010, 19:22
Καταρχην ολοι κανουν ποδηλατο σαν ελληναρες .. στην μεση του δρομου ασχετα αν ο δρομος ειναι μεγαλος η στενακι στα @@ τους ... Νομιζουν οτι κανουν ποδηλατο στην κινα .. μεχρι να τους πατήσει κανεις.. Σπανια να δω καποιον να πηγαίνει σωστά.

Και εχουμε και τα κουτια και τους ταριφες που παρκαρουν στις γραμμες για το ποδήλατο χαμος γενικα :alien:

Γενικα αυτος ο αερας που εχουν , εγω οδηγαω ποδηλατο εχω προτεραιότητα παντου και δωσε τα κόκκινα και διαβασεις θα τους βγει σε κακο μια μερα .

Λεωνίδας
16/09/2010, 19:27
ποιες γραμμές για ποδήλατο :confused: :confused: :confused:

edit: τώρα είδα ... Θεσσαλονίκη :D

sergiosm
16/09/2010, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Ο ποδηλατης θεωρειται πεζος ή οδηγος;;

Ο ποδηλάτης είναι ... οδηγός ποδήλατου. Σε καμία περίπτωση δεν ταυτίζεται με τον πεζό.

Έχει δικαίωμα να βρίσκεται στον δρόμο αλλά οφείλει να τηρεί τον ΚΟΚ.



Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Στην γερμανια παντως αν πατησεις ποδηλατη, την εχεις γ@μησει ασχημα. :alien:

Στην Γερμανία φαντάζομαι ότι οι ποδηλάτες οδηγούν κάπως διαφορετικά από τους περισσότερους δικούς μας...

konsttanttinos
16/09/2010, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
Ο ποδηλατης θεωρειται πεζος ή οδηγος;;

Δεν ξερω τι θεωρειται ο ποδηλατης, αλλα βασει κοινης λογικης ο οδηγος οποιουδηποτε οχηματος υποχρεουται να φερει διπλωμα, και σιγουρα στα δικυκλα πρεπει να ειναι και ανω των 16 ετων.
Τωρα, αφου αγορασεις ποδηλατο, δεν χρειαζεται διπλωμα, δεν υπαρχει περιορισμος κατωτερης ηλικιας, ουτε υπαρχει σχετικη νομοθεσια για μετρα ασφαλειας, οποτε βγαινεις στον δρομο χωρις να εισαι υποχρεωμενος νομοθετικα να εχεις οποιαδηποτε οδηγικη εμπειρια.

Προσωπικα ποδηλατω (και οχι ''οδηγω'' ποδηλατο) απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου, και ενω ειμαι επαγγελματιας οδηγος και χρειαστηκε να βγαλω διπλωμα για καθε κατηγορια, για ποδηλατο ουδεποτε μου ζητηθηκε κατι σχετικο, αλλα ουτε και ποτε η νομοθεσια ξεκαθαρισε το θεμα αυτο, τουλαχιστον εδω και 30 χρονια.

Γνωμη μου, βασει των παραπανω, ειναι να αντιμετωπιζουμε τους ποδηλατες χωρις να απαιτουμε οποιαδηποτε οδηγικη συμπεριφορα βασει ΚΟΚ, οπως και τους πεζους δηλαδη που κινουνται πλειοψηφικα εν πληρει αγνοια.
Ετσι, εμεις που γνωριζουμε τους κανονες οδηγικης ασφαλειας, προστατευουμε τους ποδηλατες, αλλα και τον εαυτο μας, συμβαλλοντας σε λιγοτερα ατυχηματα και στην ψυχικη μας ηρεμια.

Equalpresent
16/09/2010, 19:36
Στην Γερμανία φαντάζομαι ότι οι ποδηλάτες οδηγούν κάπως διαφορετικά από τους περισσότερους δικούς μας...

Στη Γερμανια , απο μικρα στο σχολειο, κανουν μαθηματα ποδηλατικης οδηγησης.
Βγαινουν οι δασκαλοι κ ακολουθουν κ τα μικρα απο πισω με κιτρινα μπλουζακια σε ομαδες 4-5 ατομων.
Οχι just βολτα, κανονικα μαθημα! δλδ σινιαλα με χερια ποδια, σημεια προσοχης,ταχυτητες κτλπ

Σημερα ειδα κ γω εναν στη μαραθωνος. Καλο το ποδηλατο , αλλα σε τετοια κυκλοφορια δεν θα το εβγαζα με τπτ.

Dennis-
16/09/2010, 19:37
ποιες γραμμές για ποδήλατο edit: τώρα είδα ... Θεσσαλονίκη


χαμος με αυτες.. ολοι παρκαρουν εκει και μια διαδρομη βγαζει ταμαμ στα μπουρδελα :lol: δηλαδη ο τουριστας που θα κανει την ποδηλαταδα του θα περασει πανω απο 2 ταριφες, τα ασθενοφόρα του αχεπα , και θα καταλήξει στο prive. Θα φαει και ενα βρόμικο να στανιαρει :lol:

sergiosm
16/09/2010, 19:39
Από τον ΚΟΚ

Άρθρο 2: Ορισμοί

Ποδήλατο: Το όχημα δύο τουλάχιστον τροχών το οποίο κινείται με τη μυϊκή δύναμη εκείνων που επιβαίνουν και μπορεί να υποβοηθείται με βοηθητικό ηλεκτροκινητήρα μέγιστης συνεχούς ονομαστικής ισχύος 0,25 KW και η ισχύς του οποίου μειώνεται σταδιακά και τελικά μηδενίζεται όταν η ταχύτητα του οχήματος φθάσει τα 25 χλμ/ώρα ή νωρίτερα, εάν σταματήσει η ποδηλάτηση.


2. Θεωρoύνται ως πεζoί τα πρόσωπα που σπρώχνουν ή σύρουν:
α) βρεφικά οχήματα,
β) καθίσματα ασθενών ή Ατόμων με Αναπηρίες (ΑμεΑ),
γ) οποιοδήποτε μικρό όχημα χωρίς κινητήρα ή δίκυκλο ή τρίκυκλο όχημα
με κινητήρα, ο οποίος δεν είναι σε λειτουργία,
δ) ποδήλατο.

ΠΡΟΣΟΧΗ: "σπρώχνουν ή σύρουν" ΟΧΙ "οδηγούν"

Άρθρo 59
Tρoχoπέδηση πoδηλάτων
1. Tα πoδήλατα επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένα με δύo συστήματα τρoχoπέδησης, ανεξάρτητα μεταξύ τoυς, άμεσης και απoτελεσματικής ενέργειας, εκ των oπoίων τo μεν ένα θα επενεργεί στo μπρoστινό, τo δε άλλo στoν πίσω τρoχό.
2. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί ποδήλατο, που δεν είναι εφοδιασμένο με σύστημα τροχοπέδησης, το οποίο να λειτουργεί σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο αυτό, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.

Άρθρo 76
Φώτα πoδηλάτων
1. Tα πoδήλατα επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένα με ένα λευκό ή κίτρινo φως μπρoστά και ένα ερυθρό φως και αντανακλαστικό στoιχείo πίσω, ως και με έναν τoυλάχιστoν αντανακλαστήρα σε κάθε πλευρά. Oμoίως αντανακλαστικό στoιχείo κίτρινoυ χρώματoς επιβάλλεται να τoπoθετείται σε κάθε πoδoμoχλό.
Eξαιρoύνται της υπoχρέωσης να φέρoυν τα ως άνω φώτα, εφόσoν δεν κυκλoφoρoύν τη νύκτα, τα πoδήλατα των oπoίων η διάμετρoς τρoχoύ δεν υπερβαίνει τα 500 χιλιoστά, τα αγωνιστικά και τα oρειβατικά πoδήλατα.
2. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί ποδήλατο, το οποίο δεν είναι εφοδιασμένο με τα πιο πάνω προβλεπόμενα φώτα και αντανακλαστικά στοιχεία, που να λειτουργούν σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.

Παλιότερα, τα ποδήλατα ήθελαν και πινακίδα και άδεια κυκλοφορίας, αλλά πλεον έχει καταργηθεί.
:wave2:

Volo
16/09/2010, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

Γνωμη μου, βασει των παραπανω, ειναι να αντιμετωπιζουμε τους ποδηλατες χωρις να απαιτουμε οποιαδηποτε οδηγικη συμπεριφορα βασει ΚΟΚ, οπως και τους πεζους δηλαδη που κινουνται πλειοψηφικα εν πληρει αγνοια.
Ετσι, εμεις που γνωριζουμε τους κανονες οδηγικης ασφαλειας, προστατευουμε τους ποδηλατες, αλλα και τον εαυτο μας, συμβαλλοντας σε λιγοτερα ατυχηματα και στην ψυχικη μας ηρεμια.

Δεν συμφωνώ απόλυτα γιατί συνήθως οι πεζοί πάνε από τα πεζοδρόμια ενώ ο ποδηλάτης μοιράζεται το δρόμο μαζί σου. Καλό θα ήταν και οι ποδηλάτες να ξέρουν 1-2 πράγματα π.χ. μην πηγαίνεις μες τη μέση με 20 χλμ γιατί όλοι εδώ στην Ελλάδα βιάζονται, θα τους τσαντίσεις και θα γίνει η στραβή.
Πάντως εγώ με το ποδήλατο μου αποφεύγω δια ροπάλου λεωφόρους φοβάμαι. Εδώ φοβάμαι με το 125 στη δεξιά με 80χλμ στην εθνική κάθε πρωί που με περνάνε όλοι σαν σταματημένο.

Dennis-
16/09/2010, 19:42
Άρθρo 59 Tρoχoπέδηση πoδηλάτων 1. Tα πoδήλατα επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένα με δύo συστήματα τρoχoπέδησης, ανεξάρτητα μεταξύ τoυς, άμεσης και απoτελεσματικής ενέργειας, εκ των oπoίων τo μεν ένα θα επενεργεί στo μπρoστινό, τo δε άλλo στoν πίσω τρoχό. 2. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί ποδήλατο, που δεν είναι εφοδιασμένο με σύστημα τροχοπέδησης, το οποίο να λειτουργεί σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο αυτό, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ. Άρθρo 76 Φώτα πoδηλάτων 1. Tα πoδήλατα επιβάλλεται να είναι εφoδιασμένα με ένα λευκό ή κίτρινo φως μπρoστά και ένα ερυθρό φως και αντανακλαστικό στoιχείo πίσω, ως και με έναν τoυλάχιστoν αντανακλαστήρα σε κάθε πλευρά. Oμoίως αντανακλαστικό στoιχείo κίτρινoυ χρώματoς επιβάλλεται να τoπoθετείται σε κάθε πoδoμoχλό. Eξαιρoύνται της υπoχρέωσης να φέρoυν τα ως άνω φώτα, εφόσoν δεν κυκλoφoρoύν τη νύκτα, τα πoδήλατα των oπoίων η διάμετρoς τρoχoύ δεν υπερβαίνει τα 500 χιλιoστά, τα αγωνιστικά και τα oρειβατικά πoδήλατα. 2. Αυτός που θέτει σε κυκλοφορία, καθώς και αυτός που οδηγεί ποδήλατο, το οποίο δεν είναι εφοδιασμένο με τα πιο πάνω προβλεπόμενα φώτα και αντανακλαστικά στοιχεία, που να λειτουργούν σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.


Αμα βαλω ενα μπουκαλακι νερο αναμεσα στην πισω ροδα και τον σκελετο για θορυβο οπως παλια λες να με γραψουν ? :lol: :lol:

jimmis5
16/09/2010, 19:52
Επειδη κανω σχεδον σε καθημερινη βαση ποδηλατο και σε κεντρικους και σε παραδρομους και σε πεζοδρομους οπου δυστυχως μπαινουν αυτοκινητα και μαλιστα κορναρουν επιδεικτικα σαν να ειμαστε στην ζουγλα και επειδη εχουν περισσοτερο ογκο νομιζουν οτι εχουν και προτεραιοτητα.Να θυμαστε μονο οτι το MAX της ταχυτητας στην πολη ειναι το 50κμ ενας ποδηλατης παει απο 25-40 οποτε κινηται σε λογικα πλαισια.

Τωρα εαν ολοι οι υπολοιποιι πανε με 100 μαλλον ολοι εκεινοι παρανομουν.Για το κρανος δεν εχω να πω τιποτα αν και θα επρεπε να φοραμε εγω δεν εχω ουτε προκειται.Σε λιγο θα πρεπει να φοραμε κρανος και οταν ειμαστε πεζοι εχω ενα απο την κατοχη.Απαραιτητο ειναι να εχει ανακλαστικα και γιλεκο γιατι το βραδυ δεν φαινεσαι με τιποτα.Οσο για το διπλωμα,παλια υπηρχε και νομιζω πως και ο νομος ειναι ακομα σε ισχυει,ειναι ενας νομος του 1937 αν θυμαμαι καλα.

Αλλα δεν νομιζω πως ειναι λογικο να υπαρχει σαν διπλωμα με την λογικη των υπολοιπων οχηματων.Ισως να το εβγαζαν οι πιτσιρικαδες στο δημοτικο με την λογικη της κυκλοφοριακης αγωγης.Για να γινουν καλυτεροι οδηγοι στο μελλον.


edit.Δεν σας προλαβαινω με τιποτα:lol:

timotas
16/09/2010, 22:32
Καταρχην καλησπερα σας....

ωραιο θεμα με πολυ συζητηση....

Απο προσωπικη εμπειρια ξερω πως ο νομος για την αδεια κυκλοφοριας...στα ποδηλατα ειναι ακομα σε ισχυη....ειχα τρακαρει καποτε και επειδη το συνεχισα δικαστικα εχασα γτ δν ειχα αδεια κυκλοφοριας.

Οσο αφορα την κυκλοφορια με ποδηλατο για μενα , ο καλυτερος τροπος ειναι να τηρεις τον κοκ....και να εχεις και καμποσο αμυντικο χαρακτηρα στο τροπο που ποδηλατεις......δλδ δν ειναι τοσο καλο να ποδηλατεις στην ακρη ακρη του δρομου για αν γινει κατι:confused: :confused: :confused: δν θα εχει περιθωριο αντιδρασης....

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα ποδηλατεις στην μεση της αριστερης λωριδας.....:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Γι αυτο λοιπον ....πολυ προσοχη....και παντα να κανουμε αισθητη την παρουσια μας στο δρομο...

....:beer: :beer:

konsttanttinos
17/09/2010, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Δεν συμφωνώ απόλυτα γιατί συνήθως οι πεζοί πάνε από τα πεζοδρόμια ενώ ο ποδηλάτης μοιράζεται το δρόμο μαζί σου. Καλό θα ήταν και οι ποδηλάτες να ξέρουν 1-2 πράγματα π.χ. μην πηγαίνεις μες τη μέση με 20 χλμ γιατί όλοι εδώ στην Ελλάδα βιάζονται, θα τους τσαντίσεις και θα γίνει η στραβή.
Πάντως εγώ με το ποδήλατο μου αποφεύγω δια ροπάλου λεωφόρους φοβάμαι. Εδώ φοβάμαι με το 125 στη δεξιά με 80χλμ στην εθνική κάθε πρωί που με περνάνε όλοι σαν σταματημένο.

Εννοειται οτι θα εχεις και την δικια σου γνωμη φιλε Volo.

Eγω απλα θεωρω οτι η ανακυκλωση της ημιμαθειας απο καποιον ποδηλατη - ή μη - που τσατιστηκε επειδη του προτεινα μια οδικη συμβουλη υστερα απο δικια του μαλακια, ειναι σχεδον παντα δεδομενη, συνοδευεται απο ''γλυκολογα'' και στο τελος εγω που κραταω το τιμονι βραζω απο τον θυμο μου, ενω εκεινος εχει εξαφανιστει μεσα στην κινηση.

Συμφωνω και επαυξανω οτι οι ποδηλατες πρεπει να ξερουν τα βασικα, αλλα μενω στο σημειο οτι κανεις δεν τους υποχρεωνει να εχουν γνωσεις ΚΟΚ.

Ετσι προτιμω οταν βλεπω ποδηλατη να τον αντιμετωπιζω σαν ασχετο, ωστε να βρισκομαι σε εγρηγορση και να αφηνω τα υπογλωσσια σπιτι.:lol:

veletzas
17/09/2010, 07:51
κι εγω ποδηλατω εδω κ καμια 10αρια χρονια στην αττικη...
οι ποδηλατες που εχουν ξεφυτρωσει τα τελευταια χρονια προσπαθωντας,μαλλον, να πεισουν τους γυρω τους οτι το ποδηλατο ειναι ενα οχημα οπως ολα τα αλλα εχουν αυτοκτονικες τασεις.

Gandalf dr685sm
17/09/2010, 08:26
Έχοντας κάνει ποδήλατο όσο ήμουν στην Γερμανία σε σύγκριση με εδώ... έχω μόνο μια παρατήρηση.

Όσοι θέλετε να κάνετε ποδήλατο στην Ελλάδα κάντε καλύτερα ΜΤΒ γιατί οτιδήποτε άλλο προυποθέτει ίδιο ρίσκο με το να κάνετε ελεύθερη πτώση.

Όσον αφορά οδικές συμπεριφορές... σε μια χώρα που ο ΚΟΚ αποτελεί στο μυαλό του Έλληνα μόνο το γνωστό γλυκό στο ζαχαροπλαστείο, σκεφτείτε τι γίνεται όταν καβαλούν ποδήλατο και στο μυαλό τους δεν υπάρχει πλέον κανένας περιορισμός στο που και τι μπορούν να κάνουν.

Gandalf

hidefnick
17/09/2010, 08:58
Και πια νομίζετε ότι είναι η συμπεριφορά του μέσου μηχανόβιου (μη χέσω) απέναντι στα ποδήλατα? Προσπερνάω ΠΟΛΛΕΣ μηχανές κάθε μέρα με το ποδήλάτο (Κηφισιά - Μοναστηράκι) Το τι εξυπνάδα ακούω κάθε μέρα δεν λέγεται. Ρε μεγάλε είμαι ανάμεσα αριστερή και μεσαία ΑΛΛΑ ΠΑΩ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ. Είναι πιο στενό το ποδήλατο βλάκα. Και όσο πας να με "πιέσεις" τόσο αυξάνεις την πιθανότητα να κάνεις μαλακία και να φας τα μούτρα σου. Ειδικά με τους bikers της κρίσης (αυτούς που καβάλησαν λόγο οικονομίας και μόνο) πολυ μπινελίκι κάθε μέρα.

Ακόμα χειρότεροι ειναι οι οδηγοί λεοφωρείων. Σε σφηνώνουν δίπλα σε σταση και ανοίγουν πόρτες.... Πολλές φορές.... Οτι να'ναι. Και τέλος οι πεζοι. Αυτοί απλά δεν σε βλέπουν. Σε κοιτάνε και έρχοντε πάνω σου. Τα ζόμπι δεν είναι χορτοφάγα μια κατάσταση.... Από ταρίφες, μόνο οι ηλικιωμένοι σε γράφουν. Οπως ακριβώς με τα μηχανάκια. Οι νέοι προσέχουν.

Οσο για τον ΚΟΚ. Και κόκκινα περνάω και ανάποδα πάω σχεδόν καθημερινά. Πολύ προσεκτικά όμως. Και έτσι φτάνω γραφείο την ίδια σχεδόν ώρα που έκανα με το μηχανάκι. Και μην κάνουμε τον ΚΟΚ θέμα, γιατί όλοι λίγο ώς πολυ έχετε παραδεχτεί ότι πάτε και μία τελικές που και που...

Τέλος, οσον αφορά την άδεια, επειδή είπα να κάνω μια ασφάλεια, μπας και πάρω κανέναν καθρέφτη μαζί, ο όρος ανέκδοτο είναι λίγος. Απο τιμολόγιο αγοράς του εργαλείου (αμα δεν έχεις δεν βγάζεις άδεια. Δηλαδή άμα το έχεις πάρει σε κομμάτια απο νετ γεια σας), μέχρι "τι μας λες τώρα ρε φίλε" άκουσα.

Και το ιδανικό ποδήλατο για μέσα στην πόλη είναι mountain. Με ασφάλτινα λάστιχα όμως. Μετά τα super-duper continental (ότι γλυτωνω σε βενζίνη το πληρώνω σαμπρέλες) χτύπησα 2 ασήκωτα κινέζικα kenta, και ούτε ένα φούιτ σε 2 χιλιάδες χιλιόμετρα (μέσα σε 3 μήνες)

Γενικά πάντως, άμα μπεις στο τρυπάκι "μετακίνιση με ποδήλατο" μάλλον δύσκολα ξεκολλάς. Στη βδομάδα πάνω απορείς γιατί δεν το έκανες τόσα χρόννια. Μιλάω για μετακίνηση. Δεν πάω ποτέ "βόλτα" με ποδήλατο. Βαριέμε. Επίσης η ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ηταν ο μόνος τρόπος να κάνω κάποια γυμναστική, και οι νεκροί χρόνοι από και προς το γραφείο ήταν οι μόνοι που μου περίσσευαν.

TarasOne
17/09/2010, 09:01
Είμαι ΒΜΧας, και ειδικά παλιότερα έκανα σχεδόν καθημερινά Αθήνα Αγια Παρασκευή, Αγια παρασκευή Αθήνα. Το τι έχω δει είναι για γέλια και για κλάματα... Άμα ως μηχανόβιοι παραπονιόμαστε ότι τα κουτιά δεν μας βλέπουν, ως ποδηλάτες είμαστε τελείως αόρατοι...

Συν το ότι πολλοί το παίρνουν πατριωτικά και δεν σου αναγνωρίζουν το δικαίωμα να είσαι στο δρόμο...Ταξί να σου κολλάνε και να μαρσάρουν από πίσω σου να κάνεις στην άκρη ενώ δεν γίνεται λόγο σακατεμένης άσφαλτος και χίλια δυο άλλα είναι καθημερινά...

Όταν είμαι πάνω στη μηχανή και μου κάνουν καμιά μαλακία, μπορεί και να το αφήσω να πάει στο διάολο... Άμα είμαι με το ΒΜΧ του δίνω να καταλάβει ώστε να χεστεί να ξανακάνει μαλακία σε άλλον ποδηλάτη. Με μοτό πολλές φορές μου έχουν πει sorry ρε φίλε δεν σε είδα, έχεις δίκιο κλπ... Με ΒΜΧ πάντα ζητάνε και τα ρέστα... Ε αυτοί δεν πρόκειται να ξανακάνουν μαλακία και να βγουν από πάνω...

Specialized
17/09/2010, 09:39
Από τη συμπεριφορά μας προς τον αδύνατο δείχνουμε και το επίπεδο του πολιτισμού μας. Πάρτε την αλυσίδα: άτομο με ειδικές ανάγκες-ηλικιωμένος-μητέρα με παιδί-πεζός-ποδηλάτης-μοτοσυκλετιστής-οδηγός αυτοκινήτου........ και θα δείτε ότι αν ο βιαστικός, κομπλεξικός, μικρόνοος, αγενέστατος και δολοφόνος εν τέλει, βρίσκεται ψηλότερα στην αλυσίδα αυτή, τότε θα γράψει στα @@ του τα δικαιώματα του άλλου και θα κάνει το κέφι του! Ο μοτοσυκλετιστής θα πηδήξει τον ποδηλάτη, ο ποδηλάτης τον πεζό, ο αυτοκινητιστής θα κλείσει τον ανάπηρο και ο φορτηγατζής θα σε σκοτώσει και θα απαλλαχθεί!

Χθες μιλούσα με τροχονόμο και μου είπε για ατύχημα στην Κηφισίας στο οποίο η οδηγός αυτοκινήτου χτύπησε μοτοσυκλετιστή και συνέχισε την πορεία της, έχοντας την μηχανή ΚΑΤΩ από το αυτοκίνητο της για περίπου 2 χιλιόμετρα! (ευτυχώς ο μοτοσυκλετιστής δεν χτύπησε πολύ, τον πέταξε δεξιά και συνέχισε αυτή την πορεία της).


Σεβασμός στους γύρω μας!!! Όλοι αυτοί που "βιάζονται" ας σκεφτούν τι κερδίζουν σε χρόνο και πόσο κακό κάνουν με τη συμπεριφορά τους.

Gandalf dr685sm
17/09/2010, 09:43
Εντάξει.. για να ειμαστε σωστοί και αντικειμενικοί , η κίνηση ενός ποδηλάτου σε ενα δρόμο ή μια οδό μιας λωρίδας είναι θα έλεγα μόνο τροχοπέδη για τα άλλα οχήματα εκτός και αν κάνετε κάποιο Le Man με αγωνιστικό.

Χρειάζονται ειδικοί δρόμοι για τα ΄ποδήλατα μόνο που στην Ελλάδα που το πεζοδρόμιο είναι είτε κατειλημένο απο κάποιον με το "τεθωρακισμένο" του , είτε απο γλάστρα, είτε απο κάποιο άλλο εμπόδιο , είναι πολύ δύσκολο να γίνουν.

Για την ιστορία , στην πόλη που ήμουν έξω, το ποδήλατο κατέβαινε απο την πορτοκαλί λωρίδα του πεζοδρομίου (οδός για ποδήλατα που ούτε οι πεζοί δεν έμπαιναν για να μην τους μαζέψει κανάς επερχόμενος).... μόνο για να αλλάξει δρόμο. Αλλά ακόμα και εκεί είχε ειδική σήμανση ΚΟΚ για ποδήλατα και έπεφτε χοντρή καμπάνα αν σε έπιαναν ενώ πήγαινες να περάσεις-διασχίσεις την οδό οχημάτων χωρίς να ακολουθήσεις την σήμανση.

Όμως μιλάμε για κράτος και άλλη χώρα... ξεχάστηκα... συνεχίστε!

Gandalf

Εχετλαίος
17/09/2010, 09:55
Άσχετο. ( ; )
Στα Χανιά έχουμε 2 μεγάλους ποδηλατόδρομους (γιατί κάποτε υπήρξε ένα τέτοιο κονδύλι που έπρεπε να φαγ...εεεεε εκμεταλευτεί.
Ο ένας ποδηλατόδρομος είναι μήκους 6 μέτρων μπροστά από την αγορά των Χανίων και ο άλλος 10 μέτρα μπροστά απότο Δημαρχείο της πόλης.
Στον ένα σταθμεύουν τα λεωφορεία του αστικού ΚΤΕΛ, στον άλλο τα αμάξια των τοπικών αρχόντων.
Και να θες να αγιάσεις...
:mad:

road spirit
17/09/2010, 10:37
o specialized τα είπε όλα, όπως σωστή είναι και η παρατήρηση του gandalf απο πάνω. Δεν μπορείς να κάνεις δίκτυο ποδηλατόδρομων σε ένα αστικό ιστό που είναι ήδη κορεσμένος και που δεν είχε ποτέ καμία πρόβλεψη για κάτι τέτοιο.

Οι σωστοί ποδηλατόδρομοι δεν χαράσσονται στην άσφαλτο αλλά στα πεζοδρόμια. Έτσι είναι αρκετές πόλεις του εξωτερικού αλλά εκεί τα πεζοδρόμια είναι φαρδιά και οι πεζοί αποτελούν σεβαστή οντότητα και όχι εμπόδιο.

Επίσης, υπάρχουν φανάρια σε κάθε διασταύρωση για τους ποδηλάτες, οι οποίοι τα σέβονται. Το είδα πέρυσι στο San Sebastian, το είδα φέτος στη Στοκχόλμη.... Ο έλληνας θα περιμένει στο φανάρι? με το ποδήλατο? χαχααχαχχα καλό ...

πάμε παρακάτω...

Cpt. Haddock
17/09/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
[...]Ο έλληνας θα περιμένει στο φανάρι? με το ποδήλατο? χαχααχαχχα καλό ...
πάμε παρακάτω...

Αν υπαρχει φαναρι και του κόβεις και το δελτιο καθε φορα :a021: , ναι θα μαθει να περιμενει

Θα αργησει, καποιοι θα κλαψουν, αλλα θα μαθει

makis206
17/09/2010, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν υπαρχει φαναρι και του κόβεις και το δελτιο καθε φορα :a021: , ναι θα μαθει να περιμενει
Θα αργησει, καποιοι θα κλαψουν, αλλα θα μαθει

Συμφωνώ. Χωρίς σωστές υποδομές, με εντελώς ανύπαρκτη παιδεία αλλά και για κάτι εντελώς πρωτόγνωρο όπως είναι το ποδήλατο στην πόλη για τους περισσότερους, προς το παρόν δεν νομίζω ότι έχουμε την πολυτέλεια να περιμένουμε περισσότερα.

Ας γίνει κάτι κάποια στιγμή επιτέλους, τώρα που άρχισε να ανθίζει το φαινόμενο είναι μια καλή ευκαιρία για όλους μας..

:beer:

Ichigo
17/09/2010, 11:04
Ωραίο το ποδήλατο αλλά η αλήθεια είναι ότι πολλοί που βλέπω πάνε όντως στο δρόμο όπως να ναι δηλαδή μες στη μέση μιας λεωφόρου με αμάξια και μηχανές να τους προσπερνούν με 1000 :hypnotize . Επίσης πολλοί έχουν όντως την κάκιστη συνηθεια να περνάνε κόκκινα και να κινούνται αντίθετα σε μονόδρομους βάση της ελληνικής νοοτροπίας έχω ποδήλατο και κινούμαι όπως γουστάρω :mad: Φυσικά εννοείται πως και οι υπόλοιποι οδηγοί δεν τους προσέχουν.Κανείς μας δεν είναι άμοιρος ευθυνών αφού το ίδιο το κράτος το οποίο είμαστε εμείς οι ίδιοι δεν έχει μεριμνήσει τόσα χρόνια για οδηγική παιδεία και κατασκευή ποδηλατοδρόμων.

Τώρα όσον αφορά τους ποδηλατοδρόμους τουλάχιστον κάτι πάει να γίνει εδώ και σε σύγκριση με Γερμανία που είπαν κάποιοι εκεί είναι έτη φωτός μπροστά όσον αφορά την οδηγική/ποδηλατική παιδεία η οποία φυσικά ξεκινάει από πολύ μικρή ηλικία στο σχολείο. Για τις δε υποδομές τι να λέμε. Λαμπρό παράδειγμα τα μικρά μου εξαδέλφια :D τα οποία δε φεύγουν από το σπίτι αν δεν πάρουν τα κράνη τους για να πάνε είτε βόλτα είτε σχολείο τηρώντας ευλαβικά την ειδική Radverkehrsanlage (Radfahrstreifen) :D και τον ΚΟΚ. Επίσης προσωπικά θα έκανα αρκετό ποδήλατο εδώ αλλά με το καυσαέριο που παίζει για τα πννευμόνια ούτε για αστείο μεσα στην πόλη. :wave2:

Die Radverkehrsanlage :D


210149

Gandalf dr685sm
17/09/2010, 11:14
ρε συ Ingenius... με κατέστρεψες ρε φίλε τώρα... κάπως έτσι ήταν και στο Gronau που έμενα φίλε.

Ένιωθες οτι ήσουν άνθρωπος και είχες όντως ποιότητα ζωής. Μετά τις 17.00 βόλτα στο κοντινό αλσάκι με ποδήλατο και τα Σ/Κ για μπάλα στο κοινοτικό γήπεδο (με χόρτο και δίχτυα παρακαλώ) και βολτίτσα για καμιά μπύρα και φαγητό το βραδάκι....

Και είχες και ενα καλό μισθό να περνάς.

Στο τσάκ είμαι να τραβήξω καμιά μούτζα και να την κάνω απο εδώ... μόνο φρένο η κόρη μου.

Gandalf

makis206
17/09/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Die Radverkehrsanlage :D

Τώρα μάλιστα, εκεί και κράνος θα σου βάλω, και πινακίδα, και μέσα στα όρια θα κινούμαι, μωρέ και κατά γράμμα όλο τον ΚΟΚ θα σου εφαρμόσω..εκεί μπορεί και να σου κάτσω κιόλας..!:uplate: :hypnotize :dizzy: :lol:

Ichigo
17/09/2010, 11:29
Η φωτό είναι από Βρέμη. :smilea: :D
Έτη φωτός ποιότητα ζωής σε σχέση με εδώ :(

makis206
17/09/2010, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ingenius
Η φωτό είναι από Βρέμη. :smilea: :D
Έτη φωτός ποιότητα ζωής σε σχέση με εδώ :(

E, εμείς έχουμε τον Παναθηναϊκό..:lol:

Ichigo
17/09/2010, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
E, εμείς έχουμε τον Παναθηναϊκό..:lol:

:lol:

John Steed
19/09/2010, 07:42
Το μόνο παράπονο που έχω από τους ποδηλάτες είναι η εριστική και εγωιστική συμπεριφορά που έχουν κάποιοι από αυτούς. Ενώ γνωρίζουν πως κινούνται οι ελληνάρες οδηγοί, αντί να προσέχουν μην τους έρθει κανένα αμάξι από το πουθενά, τους βλέπεις να πετάγονται στη μέση του δρόμου με σκοπό να τον διασχίσουν κάθετα, αναγκάζοντας τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια να φρενάρουν απότομα, αδιαφορόντας για την πιθανότητα πρόκλησης ατυχήματος ή ακόμη και για την ίδια τους τη σωματική ακεραιότητα.

Ποδηλάτες κομμάντος εκπαιδευμένοι σε κάθετη εφόρμηση μέσα στην κίνηση,

Αλλαγές λωρίδας χωρίς καμία προειδοποίηση,

Άνοιγμα για να πάρουν μια στροφή,

Πετάγονται από τα κόκκινα,

κλπκλπ

Εγώ προσωπικά μια φορά πήγα να τρακάρω με ποδηλάτη και ευτυχώς είχα καλά φρένα.

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι από αυτούς πάνε γυρεύοντας και αρνούνται να προσέξουν τον εαυτό τους, ενώ ξέρουν πως οι άλλοι δεν τους προσέχουν....

Zid
19/09/2010, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed


Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι από αυτούς πάνε γυρεύοντας και αρνούνται να προσέξουν τον εαυτό τους, ενώ ξέρουν πως οι άλλοι δεν τους προσέχουν.... Ειναι τα ιδια άτομα που περιγράφεις και οταν παίρνουν το αμάξι τους η τη μηχανή τους τα ίδια θα κάνουν...:winka:

John Steed
19/09/2010, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Ειναι τα ιδια άτομα που περιγράφεις και οταν παίρνουν το αμάξι τους η τη μηχανή τους τα ίδια θα κάνουν...:winka:

Σωστός....

Απλά περιμένω περισσότερα από ανθρώπους τόσο εκτεθειμένους στους κινδύνους...

Τέλος πάντων, καλά να είμαστε να τους προσέχουμε εμείς! :wave2:

Ζεύκας
20/09/2010, 00:11
Πήγα σήμερα στην έκθεση ποδηλάτου Bike&Run στη Τεχνόπολη.
πολύ καλή οργάνωση με χάπενινγκς κτλ και είχα την τύχη να χαζέψω την σημερινή τεχνολογία των ποδηλάτων.

επίσης έβλεπα ανθρώπους που θα τους έλεγα "εναλλακτικούς", μικρούς-μεγάλους
πράγμα που μου δείχνει ότι η ποδηλασία αποτελείται από ένα γνωστό μεν σκληροπυρηνικό γκρουπ ανθρώπων δε.

τέσπα, όσο αφορά το θρεντ θα ήθελα πολύ να γράψει ένας ποδηλάτης (που κάνει καθημερινά πετάλι έτσι?) την γνώμη του για την συνύπαρξη μοτοσικλετών-ποδηλάτων στο δρόμο

xristos x
20/09/2010, 01:38
Χρησιμοποιω το ποδηλατο μονο για βολτες μακαρι να μπορουσα να πηγαινω και στην δουλεια αλλα δεν παιζει να σκαω μυτη μες στην ιδρωτιλα στη δουλεια. Παντως αυτο που εχω παρατηρησει σε καποιους και μαλλον ειναι υποκειμενικο ειναι μια νοοτροπια "μονο εγω φροντιζω για το περιβαλλον και κανενας αλλος" ολοι οσοι οδηγειτε μηχανη ή αυτοκινητο ειστε βενζινοκουραδες,σαπια ποδια κι αλλα που η εχω ακουσει η εχω διαβασει σε φορουμ.

Φυσικα δεν το γενικευω,και θεωρω τον εαυτο μου ΚΑΙ ποδηλατη!

invi69
21/09/2010, 10:59
σχετικα με τους κομαντος ποδηλατες που λετε, υπάρχει και η αλλη εξηγηση. μια μεγαλη μεριδα των νεων ποδηλατοπληκτων που εχουν γεμισει τους ελληνικους δρομους το κανουν καθαρα για την μοδα και οχι γιατι τους νοιαζει πραγματικα το περιβαλλον ή η αποσυμφορηση της πολης μας. ειναι ατομα τα οποια παραδοσιακα αντιδρουν στα παντα οποτε και ζουν για να σπανε τα νευρα των αλλων και τους κανονες. ο τροπος που οδηγουν προσβαλει και τους οδηγους και τους πεζους, οποτε οτι και να λεμε οσοι νομοι και να βγουν ζωα ειναι και ζωα θα παραμεινουν απλος να ευχεστε να βγει καμια νεα μοδα και να αλλαξουν γουστα.

notakos600
21/09/2010, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από invi69
...................................................απλος να ευχεστε να βγει καμια νεα μοδα και να αλλαξουν γουστα.



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: αυτό να δω κι ας πεθάνω...


210599

alres
21/09/2010, 11:49
το ποδηλατάκι είναι σούπερ φάση, μπορεί να είναι από μια απλή μετακίνηση, μέχρι urban extreme sport, μέχρι ταξίδι σε νησάκι κλπ

Έχουν αυξηθεί πολύ εδώ και 4-5 μήνες τα ποδήλατα και το συγκρίνω με πριν 2-3 χρόνια που όποιος σ έβλεπε με ποδήλατο νόμιζε ότι ήσουν χίπης αλλά εσύ τράβαγες 2 χιλιάρικα το μήνα με πετάλι στο χαλαρό σαν κούριερ ένα πράγμα.

Όσοι κυκλοφοράνε στο δρόμο τώρα,οι περισσότεροι είναι φρέσκιοι ποδηλάτες, άμα ξέρεις το βλέπεις από μακρυά. Οπότε με υπομονή και κατανόηση θα ενταχθούν και αυτοί στο δρόμο. Εδώ χωράει τους τριμάλακες με τα suv γιατί να μη χωρέσει το μαγκιόριο ποδηλατάκι;;;

Γενικά το διάστημα που έκανα διαολεμένο ποδήλατο, 9 στις 10 η φάση ήταν σούπερ, αρκεί να πιάνεις το δρόμο, το πως τσουλάει το πράγμα και να μη το γαμάς, ούτε πιο γρήγορα (γιατί είσαι πιο ευκίνητος και απρόβλεπτος) ούτε πιο αργά. Όταν ανοίγει ο δρόμος πιάνεις δεξιά όταν κλείνει ανάμεσα στα τουτού όπως όλοι. Απλά πράγματα. Αλλά δεν το μαθαίνεις σε 1 μήνα

Από καγκουριές και ταχύτητα άλλο τίποτα, υπάρχουν απίστευτοι καθημερινοί αθλητές δίπλα μας και δεν τους φαίνεται. Ένα παράδειγμα κοντινό που γνωρίζω, απο Πατήσια σε Γλυφάδα καθημερινά μετρημένο 23 λεπτά με κίνηση, δεν παίζονται οι χρόνοι αυτοί λέμε

Πολλοί πήραν ποδήλατο και για οικονομικούς λόγους, οπότε ένας λόγος παραπάνω να το σέβεσαι και να δίνεις χώρο. Ναι και ας αργήσεις 10 λεπτά, δεν τρέχει. Του άλλου του γαμιέται η ζωή και έχει ένα γαμωδικαίωμα σ αυτό τον κοινό δρόμο

WebDevGr
21/09/2010, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: αυτό να δω κι ας πεθάνω...


κι όμως υπάρχουν και τέτοιοι :(

πέτυχα στο Ηράκλειο (!!) έναν μπούλη με φουσκωμένα μάγουλα να είναι καβάλα σε ένα τέτοιο αργόστροφο καρότσι και να πηγαίνει μέσα στη μέση σα να μη τρέχει τίποτα!!!!! έπρεπε να τον τραβήξω βίντεο αλλά είχα νεύρα και προτίμησα να φύγω....

Gandalf dr685sm
21/09/2010, 12:09
Τα segway δεν είναι για αστικές μετακινήσεις σε δρόμους. Είναι για να πας ας πούμε στο περίπτερο δύο τετράγωνα πιο κάτω... οχι να πιάσεις τις λεωφόρους... άσε που κάνει και ενα σκασμό χρήματα. Παίρνω μηχανή με τόσα.

http://www.kgadgets.gr/product.asp?catid=1071

Gandalf

notakos600
21/09/2010, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τα segway δεν είναι για αστικές μετακινήσεις σε δρόμους. Είναι για να πας ας πούμε στο περίπτερο δύο τετράγωνα πιο κάτω... οχι να πιάσεις τις λεωφόρους... άσε που κάνει και ενα σκασμό χρήματα. Παίρνω μηχανή με τόσα.

http://www.kgadgets.gr/product.asp?catid=1071

Gandalf



Φαντάσου όμως ότι θα γλιτώσεις ένα σκασμό λεφτά από τις βενζίνες. :smokin:

dmf
21/09/2010, 12:42
τα οποια θα στα παρει η δεη :rolleyes:

Zanzibar
21/09/2010, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Πήγα σήμερα στην έκθεση ποδηλάτου Bike&Run στη Τεχνόπολη.
πολύ καλή οργάνωση με χάπενινγκς κτλ και είχα την τύχη να χαζέψω την σημερινή τεχνολογία των ποδηλάτων.

επίσης έβλεπα ανθρώπους που θα τους έλεγα "εναλλακτικούς", μικρούς-μεγάλους
πράγμα που μου δείχνει ότι η ποδηλασία αποτελείται από ένα γνωστό μεν σκληροπυρηνικό γκρουπ ανθρώπων δε.

τέσπα, όσο αφορά το θρεντ θα ήθελα πολύ να γράψει ένας ποδηλάτης (που κάνει καθημερινά πετάλι έτσι?) την γνώμη του για την συνύπαρξη μοτοσικλετών-ποδηλάτων στο δρόμο


Tι ακριβώς θέλεις να μάθεις...?

ego_o_idios
21/09/2010, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
: αυτό να δω κι ας πεθάνω...

esi min les megala logia ke se xasoume proora giati kiklofori ena tetio stin amfi8eas
:rotflmao: :rotflmao:

sniper
21/09/2010, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
esi min les megala logia ke se xasoume proora giati kiklofori ena tetio stin amfi8eas
:rotflmao: :rotflmao:

και στο μαρουσι....

Ζεύκας
21/09/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar
Tι ακριβώς θέλεις να μάθεις...?

θέλω να μάθω πως μα βλέπουν και τι γνώμη έχουν για τους μοτοσυκλετιστές οι ποδηλάτες

nelson
21/09/2010, 16:35
γεια και χαρά!

μετά από 12 χρόνια που οδηγούσα αποκλειστικά μηχανάκι, πήρα ποδήλατο πριν απο 3 μήνες οπότε είμαι μικρός ακόμα στις τάξεις των ποδηλατιστών αλλά θα ήθελα να πω 2-3 πραγματάκια, σχόλια κλπ κλπ...

Κατ'αρχήν για τη συζήτηση μέχρι τώρα, ακούσθηκαν μερικές αρκετά ακραίες απόψεις για τους ποδηλατιστές (δε νοιάζονται, το κάνουν απο μόδα κλπ κλπ). Το λάθος που γίνεται είναι να θεωρήσουμε οτι "όλοι" οι ποδηλάτες είναι μια οργανωμένη ομάδα απο ομοιδεάτες που έχουν ως σκοπό να σπάσουν τα νεύρα των λοιπών οδηγών! Δεν είναι έτσι ρε παιδιά και ας σταματήσουμε πια να γενικεύουμε και να "τσουβαλιάζουνμε": οι ταρίφες αυτό, οι μοτοσυκλετιστές το άλλο και οι ποδηλάτες το παράλλο. Απλά είναι γελοίο.


Όπως ανέφερε κάποιος πιο πριν, έτσι κι εγώ όταν πήρα το ποδήλατο αναρωτιώμουνα γιατί δε το έκανα νωρίτερα!

Οδηγικά (όπως θα ξέρετε όλοι άλλά πρέπει να το θυμηθείτε) είναι απίστευτο! δίνει μια πολαπλάσια αίσθηση ελευθερίας σε σχέση με τη μηχανή λόγω αμελητέου βάρους και εμένα προσωπικά με κάνει να νιώθω παιδάκι.

Εδώ έγκειται και μια παγίδα... Σαν παιδάκι κι εγώ θα κάνω τις μαλακίες μου που και που (όχι οτι δε τις κάνω και με την μηχανή αλλά τώρα λέμε για ποδήλατα). Επίσης ένα πολύ σημαντικό στοιχείο στην κίνηση με ποδήλατο είναι να περιορίσεις την ανάγκη για επιβράδυνση και επιτάχυνση που σε έναν βαθμό μπορεί να γίνει αγνοώντας τα φανάρια.

Στον αντίποδα ωστόσο, ας μη θεωρούμε οτι τα σατανικά ποδήλατα αγνοούν τον ΚΟΚ (στον οποία δεν υπάγονται), κάθε κατηγορίας όχημα κατα πειρστάσεις έχει αγνοήσει κάποιον κανόνα (φανάρι, στοπ, παρκάρισμα όπου νά ναι και η λίστα συνεχίζεται). Η θεωρητική διαφορά είναι οτι αν όλα αυτά τα κάνεις με ποδήλατο μπροστά σε ασυνομικό δε μπορεί να σε γράψει. Η πρακτική διαφορά είναι μικρότερη διότι αν τα κάνεις με κάποιο άλλο όχημα, δε σημαίνει οτι θα σε γράψουν. Παρόλα αυτά όμως, με το ποδήλατο έχεις την αίσθηση του απυρόβλητου του ΚΟΚ και καμιά φορά ξεσπάς. Τόσο απλά.

Γενικότερα καλό είναι να αποφεύγονται οι μονόπλευρες απόψεις, πριν βγάλετε κάποιο συμπέρασμα κάντε μια βόλτα με ένα ποδήλατο και θα δείτε. Μετακινούμαι με αυτοκίνητο, μηχανή, ποδήλατο και βέβαια με τα πόδια και ως γνήσιος Έλλην όταν είμαι π.χ με τη μηχανή με ενοχλούν τα αυτοκίνητα, τα ποδήλατα και οι πεζοί και αντίστοιχα και ειλικρινά δεν αστιεύομαι. Λίγο ανοιχτό μυαλό θέλει και να καταλάβουμε οτι όλοι οι άλλοι γύρω μας θέλουν απλά να κάνουν την δουλειά τους (άσχετα αν το κάνουν με κακό λάθος ή αντικοινωνικό τρόπο) και όχι να μας σπάσουν τα νεύρα. Αν το καταλάβουμε αυτό θα μπορέσουμε να είμαι πιο ανεχτικοί σε άλλες κατηγορίες "οχημάτων" .

(σαν πολλά να έγραψα...)
:hypnotize

Ζεύκας
21/09/2010, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
Επίσης ένα πολύ σημαντικό στοιχείο στην κίνηση με ποδήλατο είναι να περιορίσεις την ανάγκη για επιβράδυνση και επιτάχυνση που σε έναν βαθμό μπορεί να γίνει αγνοώντας τα φανάρια.

κάπως έτσι χάνεται κι ο σεβασμός προς τους ποδηλάτες....







αλλά τι λέω? σάμπως και οι κουτάκιδες σέβονται τους μοτοσυκλετιστές?

Zanzibar
21/09/2010, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
θέλω να μάθω πως μα βλέπουν και τι γνώμη έχουν για τους μοτοσυκλετιστές οι ποδηλάτες


Θα σου μιλήσω σαν παρατηρητής μιας και είμαι μπάσταρδο είδος, 18 χρόνια και μοτοσυκλέτες και τα τελευταία 6 ΜΟΝΟ ποδήλατο, συν επαγγελματική εμπειρία στο ποδήλατο.

Δεν σας γουστάρουν. Για ένα κάρο λόγους. Αν σου πω την δική μου άποψη, έχοντας συζητήσει με άπειρους ποδηλάτες και ακούγοντας γνώμες από όλο το ποδηλατικό κοινό ( ηλικιακά ) έχω καταλήξει στο εξής. Είναι μια πιο ευρεία άποψη βέβαια δεν ξέρω κατα πόσον μπορείς να με αντιληφθείς και δεν έχω καμιά διάθεση για αντιπαραθέσεις.

Μοτοσυκλέτες ταχύτητα κλπ μεθερμηνεύονται σε δείκτες ανεπίλυτων συναισθηματικών και όχι μόνο θεμάτων του παρελθόντος (γνωστό στην ψυχολογία καλά θα κάνεις να μην ανοίξεις τους ασκούς του Αιολου τώρα) , λίγο επίδειξη ικανοτήτων control, λίγο ότι κάπου πρέπει να ανήκω κι αφού δεν είμαι ο Σάκης (Ρουβάς) διαλέγω τον Μίκυ Ρουρκ δρόμο σε πιο SS μορφή. Σαφώς και αναφέρω το όχι τόσο γοητευτικό προφίλ των μηχανόβιων, προσπερνώντας τους καθημερινούς commuters όπως εμένα, εσένα και ένα σκασμό κόσμο, ή τους Touring τύπους ή ακόμα ακόμα τους αυστηρά αγωνιζόμενους που γι' αυτούς μοτο σημαίνει Σέρρες και τέλος.

Απ' την άλλη...

Ποδήλατο = αθλητισμός, προσωπική βελτίωση, χωρίς ιδιαίτερη ομαδικότητα (εξαιρώ εκδηλώσεις socialize τύπου Freeday πα να κάνουμε κανά ποδήλατο παίζουν γκομενάκια κλπ), μεγάλη προσήλωση σε πιο ειδικευμένα θέματα, όπως προσπόνηση, διατροφή, ευ ζειν κλπ και φυσικά ΟΧΙ ΜΠΥΡΕΣ. Action χωρίς κοινωνικές προκλήσεις!

Όλα αυτά, έχοντας περάσει στο υποσυνείδητο του καθενός από τους δύο παραπάνω, στο δρόμο έρχονται σε μια αντιπαράθεση. Έχει τύχει να τσακωθώ με συμποδηλάτες μου γιατί δεν τολμούν να κάνουν μια σφηνα (εγώ απ' την άλλη μαθημένος από τα μηχανάκια δεν έχω θέμα τολμώ) και καταντάνε πιο επικίνδυνοι χωρίς να το καταλαβαίνουν π.χ γιατί μπορεί να έρχεται μοτοσυκλετιστής ήδη με κλίση πάνω στη στροφή και έχει υπολογίσει ότι ο ποδηλάτης θα προχωρήσει.
Τέτοιου τύπου παραδειγματικές παρεξηγήσεις συμβαίνουν συνέχεια, ποδηλατώ/προπονούμαι καθημερινά και έχω γίνει επίσημος observer πλέον στην παραλιακή από Φάληρο μέχρι Σούνιο.

Θεωρώ ότι αν όλοι οι ποδηλάτες είχαν μοτοσυκλετιστική παιδεία νωρίτερα, και δεν αφόριζαν κατά τον τρόπο που περιγράφω παραπάνω τους μοτοσυκλετιστές, οι σχέσεις μεταξύ τους θα είχαν σίγουρα περισσότερη συννενόηση στο δρόμο και άρα πιο εύκολη συμβίωση στην μετακίνηση.


ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα υπάρχει με τους εντουράδες που μας χαλάνε τα μονοπάτια στο βουνό, μεγάλη κουβέντα όμως όχι επί της παρούσης.

Δεν ξέρω αν σε κάλυψα, είναι μεγάλο θέμα και μπορώ να σου μιλάω ώρες γι' αυτό, όταν μπήκα στον χώρο του ποδηλάτου πέρασα τρελή ψυχρολουσία με αυτά που άκουγα... (περί μοτό)

sniper
21/09/2010, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar
.... και δεν έχω καμιά διάθεση για αντιπαραθέσεις.

.....
.....


Δεν μπορεί... ζω σ' ενα παράλληλο σύμπαν.... :rolleyes:

Zanzibar
21/09/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν μπορεί... ζω σ' ενα παράλληλο σύμπαν.... :rolleyes:


Με σένα δεν έχω πρόβλημα, τσακώνομαι από συνήθεια! :D

sniper
21/09/2010, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar
Με σένα δεν έχω πρόβλημα, τσακώνομαι από συνήθεια! :D


:D :wave2:

Zanzibar
21/09/2010, 16:50
;)

Ζεύκας
21/09/2010, 16:54
και με τις βροχές τι κάνετε? αδιάβροχα? η μένει το ποδήλατο σπίτι?

nelson
21/09/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
και με τις βροχές τι κάνετε? αδιάβροχα? η μένει το ποδήλατο σπίτι?

ρε σύ, μπας και θές να παρεις ποδήλατο και ντρέπεσαι να το πεις; :rotflmao:

Zanzibar
21/09/2010, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
και με τις βροχές τι κάνετε? αδιάβροχα? η μένει το ποδήλατο σπίτι?


http://www.youtube.com/watch?v=2xhIhEHU5Dw


ή


http://www.youtube.com/watch?v=cVarDBb199M&feature=related

Ichigo
21/09/2010, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson

Στον αντίποδα ωστόσο, ας μη θεωρούμε οτι τα σατανικά ποδήλατα αγνοούν τον ΚΟΚ (στον οποία δεν υπάγονται) , κάθε κατηγορίας όχημα κατα πειρστάσεις έχει αγνοήσει κάποιον κανόνα (φανάρι, στοπ, παρκάρισμα όπου νά ναι και η λίστα συνεχίζεται). Η θεωρητική διαφορά είναι οτι αν όλα αυτά τα κάνεις με ποδήλατο μπροστά σε ασυνομικό δε μπορεί να σε γράψει. Η πρακτική διαφορά είναι μικρότερη διότι αν τα κάνεις με κάποιο άλλο όχημα, δε σημαίνει οτι θα σε γράψουν. Παρόλα αυτά όμως, με το ποδήλατο έχεις την αίσθηση του απυρόβλητου του ΚΟΚ και καμιά φορά ξεσπάς. Τόσο απλά.


:hypnotize

Στη Σελ 18 μια χαρά ορίζεται πάντως το τι είναι ποδήλατο :look:

http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf


Δηλαδή αν ένας πεζός περάσει με κόκκινο το φανάρι πιστεύεις πως το όργανο δε μπορεί να τον γράψει; :winka:

Ζεύκας
21/09/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
ρε σύ, μπας και θές να παρεις ποδήλατο και ντρέπεσαι να το πεις; :rotflmao:

εγώ πολλά θέλω, λεφτά δεν υπάρχουν

Zanzibar
21/09/2010, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εγώ πολλά θέλω, λεφτά δεν υπάρχουν

btw αν και δεν του φαίνεται, είναι πολύ πιο ακριβό σπορ από τις μοτό.

Καλά όταν διαβάζω αυτό το "Ψάχνω ποδήλατο μέχρι 300?" και μετέπειτα αγορές Ideal γελάω σα μικρό παιδί... :lol:

sniper
21/09/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar
btw αν και δεν του φαίνεται, είναι πολύ πιο ακριβό σπορ από τις μοτό.

Καλά όταν διαβάζω αυτό το "Ψάχνω ποδήλατο μέχρι 300?" και μετέπειτα αγορές Ideal γελάω σα μικρό παιδί... :lol:


Του φαίνεται....

Τα καβαλάνε φλώροι


:smokin:

Ζεύκας
21/09/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar
http://www.youtube.com/watch?v=2xhIhEHU5Dw


ή


http://www.youtube.com/watch?v=cVarDBb199M&feature=related

βρε μανούλα μ εγώ ρωτάω για το ποδήλατο στην καθημερινότητα

το χειμώνα όταν βρέχει τι κάνετε?

Zanzibar
21/09/2010, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
βρε μανούλα μ εγώ ρωτάω για το ποδήλατο στην καθημερινότητα

το χειμώνα όταν βρέχει τι κάνετε?


Α, παίρνουμε το SportCity μας με αδιάβροχον Like the old good times :lol:

Zanzibar
21/09/2010, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Του φαίνεται....

Τα καβαλάνε φλώροι


:smokin:


Δεν είναι ακριβώς έτσι, απλά είναι η πιο παρεξηγημένη ιστορία στην Ελλάδα...

sniper
21/09/2010, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar
btw αν και δεν του φαίνεται, είναι πολύ πιο ακριβό σπορ από τις μοτό.

....


Ευτυχώς ρε Ζαν, γιατί έλεγα να ξεκινήσω την ποδηλασία....

Πάω να πάρω μια 1198 να μην ξοδευτώ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Zanzibar
21/09/2010, 17:23
Μπορείς να κάνεις και φτηνά ποδηλασία, αρκεί να μην αρχίσουν οι απαιτήσεις και οι... κακές παρέες! :evil:

sniper
21/09/2010, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar
Μπορείς να κάνεις και φτηνά ποδηλασία, αρκεί να μην αρχίσουν οι απαιτήσεις και οι... κακές παρέες! :evil:

ΠΟΣΑ μπορείς να δώσεις ρε ΖΑΝ για ένα ΣΟΥΠΕΡ ποδήλατο; Διαστημικής τεχνολογίας (που να μπορείς να το πας σε δρόμο ε; )

Zanzibar
21/09/2010, 17:24
Εξαρτάται τι ποδηλάτης είσαι και τι στόχους έχεις.

I'm gonna go the dog for walking and see you lazer

Ζεύκας
21/09/2010, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΠΟΣΑ μπορείς να δώσεις ρε ΖΑΝ για ένα ΣΟΥΠΕΡ ποδήλατο; Διαστημικής τεχνολογίας (που να μπορείς να το πας σε δρόμο ε; )

πολλλλλλά χιλιάρικα....

αλλά πιο ακριβή από τις μηχανές η ποδηλασία ΑΠΟ+ΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι

sniper
21/09/2010, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
πολλλλλλά χιλιάρικα....

αλλά πιο ακριβή από τις μηχανές η ποδηλασία ΑΠΟ+ΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι

Αυτό ήξερα κι εγώ.

Εχω φίλο που ασχολείτο, πολύ σοβαρά, μέχρι πρόσφατα με dowhill και ο σκελετός του ποδηλάτου του και μόνο είχε κάπου στα 3 χιλιάρικα.....

Αλλά ακριβότερη η ποδηλασία απο την μηχανή δεν είναι. Ρωτήστε και τον devils! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

jimmis5
21/09/2010, 17:30
Αυτες τις κλαπ...ες να μην σκεφτοντουσαν

ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ-ΚΑΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΕ...MO
http://podilates.gr/?q=node/11207
:eyepop: :uplate: :evil:

sergiosm
21/09/2010, 17:36
Όλα καλά,

αλλά σε αυτό


Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
ας μη θεωρούμε οτι τα σατανικά ποδήλατα αγνοούν τον ΚΟΚ (στον οποία δεν υπάγονται)


Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
Η θεωρητική διαφορά είναι οτι αν όλα αυτά τα κάνεις με ποδήλατο μπροστά σε αστυνομικό δε μπορεί να σε γράψει.

είσαι λάθος.

Τα ποδήλατα, όπως και κάθε άλλο όχημα, όπως και οι πεζοί οφείλουν να τηρούν τον ΚΟΚ.

Για αυτό ο ΚΟΚ λέει, π.χ. στο άρθρο 3:
1. Aυτoί πoυ χρησιμoπoιoύν τις oδoύς υπoχρεoύνται να συμμoρφώνoνται
αμέσως με τις πιo κάτω υπoδείξεις και σήματα πoυ δίνoυν oι τρoχoνόμoι όταν
ρυθμίζoυν την κυκλoφoρία.

Στο Aυτoί πoυ χρησιμoπoιoύν περιλαμβάνονται και τα ποδήλατα.

Δηλαδή αν ας πούμε ενώ αγνοείς ένα φανάρι για να

Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
περιορίσεις την ανάγκη για επιβράδυνση και επιτάχυνση που σε έναν βαθμό μπορεί να γίνει αγνοώντας τα φανάρια.

τρακάρεις ποιος φταίει;
το αυτοκίνητο ή η μηχανή που πέρασε με πράσινο ή εσύ;;



:wave2:

Zid
21/09/2010, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar
btw αν και δεν του φαίνεται, είναι πολύ πιο ακριβό σπορ από τις μοτό.

Καλά όταν διαβάζω αυτό το "Ψάχνω ποδήλατο μέχρι 300?" και μετέπειτα αγορές Ideal γελάω σα μικρό παιδί... :lol: Καλα μη λέμε και οτι ναναι.... ο ανθρωπος που θελει ενα ποδηλατο να πάει στη δουλειά... και με ideal 350 eyro θα πάει... η θα παρει ενα σπαστο με 400 -500 και θα το εχει για μια ζωη...

Τωρα αμα θες να πάρεις τη σουπερ κουρσα καρμπον ντουπερ frame με χτ σειρά και με φρένα που σφυριζουν και βγάζουν μπουρμπουλίθρες... ε οκ τότε δεν μιλάμε για το μέσο ποδηλάτη :winka:


Εγω πάντως κανω καθημερινα ποδηλατο και ειλικρινά το έχω αγαπήσει γιατί απλά... δεν έχει έξοδα.. ναι οκ θελω ενα λαστιχο πισω καθε 5-6 μηνες και καμια ακτινολόγηση γιατι υπερβάλω των δυνατοτήτων του ποδηλάτου...

Τώρα με το μηχανάκι με το καλημέρα θελω μια βόλτα 15 ευρω μονο για βενζίνη αμα βάλω και λαδια και λαστιχα και service.. κλαυτα...:(


Αν μπορέσω θα πάρω και 2ο ποδήλατο μεσα στο χρόνο γιατι οντως το ποδήλατο σου αλλάζει τη ζωή... :)

Zanzibar
22/09/2010, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Καλα μη λέμε και οτι ναναι.... ο ανθρωπος που θελει ενα ποδηλατο να πάει στη δουλειά... και με ideal 350 eyro θα πάει... η θα παρει ενα σπαστο με 400 -500 και θα το εχει για μια ζωη...

Τωρα αμα θες να πάρεις τη σουπερ κουρσα καρμπον ντουπερ frame με χτ σειρά και με φρένα που σφυριζουν και βγάζουν μπουρμπουλίθρες... ε οκ τότε δεν μιλάμε για το μέσο ποδηλάτη :winka:



Δεν λέμε ότι να ναι φίλος, μιλάμε απλά για άλλο ποδηλατικό κοινό, εκτός αυτού που θέλει να μετακινείται καθημερινά υπάρχει αυτό που έχει άλλους στόχους.

HolyDiver
22/09/2010, 11:49
Υπομονή, έρχεται το καινούργιο εργαλείο................

http://www.hollandbikes.com/e-bike-gazelle-medeo-innergy.htm


210753

golis
22/09/2010, 11:57
.


210756

HolyDiver
22/09/2010, 12:36
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Μου θυμίζεις τους "κουτάκηδες" που σε ρωτάνε γιατί πήρες μηχανή, ενώ με τα ίδια λεφτά θα μπορούσες να πάρεις αμάξι...........................

golis
22/09/2010, 13:24
Εσύ παλι μου θυμίζεις τους "ντεμεκ" εποχιακούς μοτοσυκλετιστές γιατί αυτό που πόσταρες,
φέρνει περισσότερο σε "να κάμω την δουλειά μου εύκολα και να είμαι κ τρέντυς οικολογικός παράλληλα". :smilea:

έντιτ,
είδα το 6ο ποστ σου στο φορουμ, καλά χλμ :wave2:

HolyDiver
22/09/2010, 13:38
Καλά χλμ και σε σένα:beer:

nelson
22/09/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar
Δεν λέμε ότι να ναι φίλος, μιλάμε απλά για άλλο ποδηλατικό κοινό, εκτός αυτού που θέλει να μετακινείται καθημερινά υπάρχει αυτό που έχει άλλους στόχους.

κοίτα όπως μπορείς να πάρεις μοτό απο 1000 έως 21000+ αντίστοιχα μπορείς να πάρεις ποδήλατο απο 100 έως 10100 (που λέει ο λόγος). Και στις 2 περιτπώσεις εξαρτάται απο έναν συνδυασμό του
- τι σου αρέσει
- τι θες να κάνεις
- πόσα μπορείς να δώσεις


εγώ προσωπικά έδωσα 350 ευρώ (που θεωρώ πολλά) για ένα ποδήλατο και τα περλκόμενα (φωτάκια, κράνη κλπ κλπ) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για καθημερινές μετακινήσεις μέσα στην Αθήνα.

Αν είχα 3-4 χιλιάρικα περισευούμενα (που τι έκπληξη δεν έχω) δε θα τα έδινα σε ποδήλατο για αυτή τη χρήση - κάποιος άλλος θα τα έδινε και ... οι 2 θα είχαμε δίκιο!

nelson
22/09/2010, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Όλα καλά,

αλλά σε αυτό




είσαι λάθος.

Τα ποδήλατα, όπως και κάθε άλλο όχημα, όπως και οι πεζοί οφείλουν να τηρούν τον ΚΟΚ.

Για αυτό ο ΚΟΚ λέει, π.χ. στο άρθρο 3:
1. Aυτoί πoυ χρησιμoπoιoύν τις oδoύς υπoχρεoύνται να συμμoρφώνoνται
αμέσως με τις πιo κάτω υπoδείξεις και σήματα πoυ δίνoυν oι τρoχoνόμoι όταν
ρυθμίζoυν την κυκλoφoρία.

Στο Aυτoί πoυ χρησιμoπoιoύν περιλαμβάνονται και τα ποδήλατα.

Δηλαδή αν ας πούμε ενώ αγνοείς ένα φανάρι για να


τρακάρεις ποιος φταίει;
το αυτοκίνητο ή η μηχανή που πέρασε με πράσινο ή εσύ;;



:wave2:

επειδή με την ηλεκτρονική επικοινωνία είναι πολύ εύκολο να αλλοιωθεί το νόημα να διευρκινήσω κάποια σημεία. Μπορεί βέβαια και να κάνω και λάθος αλλα...

- με οτι όχημα και αν είσαι είναι σοφό να είσαι σε επιφυλακή και να οδηγείς αμυντικά

- υπάρχει κάποιος κανονισμός για σχεδόν τα πάντα αλλά όσο πιο σπάνιο και όσο λιγότερο "σημαντικο" είναι κάτι τόσο πιο ξεχασμένος και μη εφαρμόσιμος στην πράξη είναι ο αντίστοιχος κανονισμός. Πότε σας έγραψαν σαν πεζούς διότι διασχίσατε κεντρικό δρόμο σε σημείο που έχει διάζωμα; (δεν υπονοώ εδώ ούτε σε κάποιο άλλο μύνημα οτι οι ποδηλάτες έχουν δικαίωμα να γράφουν τον ΚΟΚ ή αν προτιμάτε κάποιους κανόνες συμπεριφοράς). Ή αν προτιμάτε πότε σας έγραψαν με την μηχανή για διύθηση ή επειδή σταματήσατε πάνω στην διάβαση πεζών;

- ανεξάρτητα της ύπαρξης κάποιου κανονισμού υπάρχουν κάποιες συνθήκες υπο τις οποίες κάθα ένας μας θεωρεί οτι μπορεί να αγνοήσει τον κανονισμό. ΜΗΝ ΤΟ ΑΡΝΕΙΣΤΕ!!!
Δε περάσατε ποτέ ξημερώματα ένα κόκκινο φανάρι στη μέση του πουθενά; Μήπως κάνετε αλκοτεστ στον εαυτό σας φεύγοντας απο το μπαράκι πριν βάλετε μπρος τη μοτο; Μήπως κάποιος με αυτοκίνητο κινήθηκε στη λεωφορειολωρίδα (εγώ το κάνω συνέχεια διότι πήρα πολύ πρόσφατα αμάξι και δεν έχω συνηθίσει ακόμα οτι ... δεν ειμαι με τη μηχανή);
Αντίστοιχα σαν ποδηλάτης αν είμαι σε ένα φανάρι όπου δε συντρέχει άλλος λόγος να σταματήσω πέρα απο το κόκκινο χρώμα του τότε απλά δε θα σταματήσω. Για να το ξεκαθαρίσω: ούτε πεζούς θα ενοχλήσω ούτε θα εκβιάσω κάποιο άλλο όχημα που έχει προτεραιότητα να μου δώσει χώρο.

Η παγίδα είναι (και εγώ απλά το λέω) οτι ο καθένας θεωρεί με τον δικό του τρόπο και κριτήρια οτι ο ΚΟΚ γράμμα προς γράμμα είναι περιττά περιοριστικός στην πράξη και μάλλον δε θα συμφωνήσουμε ποτέ στο τι παραβάσεις "αξίζει" να κάνουμε ή όχι.

sergiosm
22/09/2010, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
επειδή με την ηλεκτρονική επικοινωνία είναι πολύ εύκολο να αλλοιωθεί το νόημα να διευρκινήσω κάποια σημεία. Μπορεί βέβαια και να κάνω και λάθος αλλα...

- με οτι όχημα και αν είσαι είναι σοφό να είσαι σε επιφυλακή και να οδηγείς αμυντικά

- υπάρχει κάποιος κανονισμός για σχεδόν τα πάντα αλλά όσο πιο σπάνιο και όσο λιγότερο "σημαντικο" είναι κάτι τόσο πιο ξεχασμένος και μη εφαρμόσιμος στην πράξη είναι ο αντίστοιχος κανονισμός. Πότε σας έγραψαν σαν πεζούς διότι διασχίσατε κεντρικό δρόμο σε σημείο που έχει διάζωμα; (δεν υπονοώ εδώ ούτε σε κάποιο άλλο μύνημα οτι οι ποδηλάτες έχουν δικαίωμα να γράφουν τον ΚΟΚ ή αν προτιμάτε κάποιους κανόνες συμπεριφοράς). Ή αν προτιμάτε πότε σας έγραψαν με την μηχανή για διύθηση ή επειδή σταματήσατε πάνω στην διάβαση πεζών;

- ανεξάρτητα της ύπαρξης κάποιου κανονισμού υπάρχουν κάποιες συνθήκες υπο τις οποίες κάθα ένας μας θεωρεί οτι μπορεί να αγνοήσει τον κανονισμό. ΜΗΝ ΤΟ ΑΡΝΕΙΣΤΕ!!!
Δε περάσατε ποτέ ξημερώματα ένα κόκκινο φανάρι στη μέση του πουθενά; Μήπως κάνετε αλκοτεστ στον εαυτό σας φεύγοντας απο το μπαράκι πριν βάλετε μπρος τη μοτο; Μήπως κάποιος με αυτοκίνητο κινήθηκε στη λεωφορειολωρίδα (εγώ το κάνω συνέχεια διότι πήρα πολύ πρόσφατα αμάξι και δεν έχω συνηθίσει ακόμα οτι ... δεν ειμαι με τη μηχανή);
Αντίστοιχα σαν ποδηλάτης αν είμαι σε ένα φανάρι όπου δε συντρέχει άλλος λόγος να σταματήσω πέρα απο το κόκκινο χρώμα του τότε απλά δε θα σταματήσω. Για να το ξεκαθαρίσω: ούτε πεζούς θα ενοχλήσω ούτε θα εκβιάσω κάποιο άλλο όχημα που έχει προτεραιότητα να μου δώσει χώρο.

Η παγίδα είναι (και εγώ απλά το λέω) οτι ο καθένας θεωρεί με τον δικό του τρόπο και κριτήρια οτι ο ΚΟΚ γράμμα προς γράμμα είναι περιττά περιοριστικός στην πράξη και μάλλον δε θα συμφωνήσουμε ποτέ στο τι παραβάσεις "αξίζει" να κάνουμε ή όχι.


Έτσι διατυπωμένο δεν μπορώ παρά να ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.

:beer: :beer: :beer: :beer:

Ήθελα απλά να καταστήσω σαφές ότι ο ΚΟΚ ισχύει και για τα ποδήλατα.



:wave2:

G M
22/09/2010, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zanzibar

ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα υπάρχει με τους εντουράδες που μας χαλάνε τα μονοπάτια στο βουνό, μεγάλη κουβέντα όμως όχι επί της παρούσης.



το ιδιο πιστευω και εγω - το συγκεκριμενο θεμα ειναι σημαντικο οχι επειδη χαλανε τα μονοπατια με πετρες κλπ αλλα κυριως επειδη μερικοι ανεγκεφαλοι εντουραδες πηγαινουν ταπα σε στενα μονοπατια χωρις να σκεφτονται οτι υπαρχουν και ποδηλατες (ευτυχως οι κομενες εξατμισεις ακουγονται απο μακρια).....

Σε οτι αφορα την κινηση στην πολη δεν εμπιστευομαι τους αλλους και μενω στα εκτος δρομου που εκτος των εντουραδων τα υπολοιπα αντιμευωπιζονται ευκολα...

makis206
23/09/2010, 13:46
Από τη χτεσινή ποδηλατοπορεία στα Χανιά (http://www.youtube.com/watch?v=e2KHLeWde3Y), είναι ωραίο να αισθάνεσαι ότι σε σέβονται και μακάρι κάποια στιγμή να το συναντήσουμε και στην καθημερινότητά μας όσοι ποδηλατούμε..

:beer:

Aggelos_SV
23/09/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Από τη χτεσινή ποδηλατοπορεία στα Χανιά (http://www.youtube.com/watch?v=e2KHLeWde3Y), είναι ωραίο να αισθάνεσαι ότι σε σέβονται και μακάρι κάποια στιγμή να το συναντήσουμε και στην καθημερινότητά μας όσοι ποδηλατούμε..

:beer:

Ηρώων Πολυτεχνείου τα πλάνα?:D

makis206
23/09/2010, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Ηρώων Πολυτεχνείου τα πλάνα?:D

Kουφαλόνι..!:D

Volo
23/09/2010, 14:43
Να πω την αλήθεια όταν κυκλοφορώ με το ποδήλατο πιο πολύ φοβάμαι τα αδέσποτα σκυλιά παρά οτιδήποτε άλλο :blush:
Είναι φρίκη. Το μόνο που κάνω είναι να σταματήσω και να κατέβω και ο Θεός βοηθός.
Τι να μου κάνει το κόκκινο και η τροχαία μπροστά στο δάγκωμα του κόπρου; Στο κόκκινο έχεις επιλογή να σταματήσεις τουλάχιστον. Έχω και την επιλογή να πάω από τα στενά για να αποφύγω τα πολλά αυτοκίνητα και μηχανές.
Kαι όταν μια φορά ξυλοφόρτωσα ένα σκυλί που πήγε να με αρπάξει τα άκουσα από πάνω
από μια περαστική θείτσα ότι δεν σέβομαι τα ζώα, το ζώον.
Τα σκυλιά έχουν δικαίωμα να μας δαγκώνουν όμως ναι;

Antwnis
24/09/2010, 14:19
Πολύ ενδιαφέρον thread....
Όμως...
Σε μια μεγαλούπολη όπως είναι η Αθήνα όπου δεν υπάρχει ποδηλατόδρομος δίκτυο στις κεντρικές αρτηρίες και μεγάλους δρόμους, το ποδήλατο είναι το πιο επικύνδυνο μέσο που υπάρχει για να μετακινείται κανείς.
Επικινδυνο για τους ίδιους τους αναβάτες αφού σπάνια φοράνε εξοπλισμό ασφαλέιας, επικίνδυνο και για τους άλλους οδηγούς αφού κατα κανόνα δεν τηρείται ο ΚΟΚ απο τους ποδηλάτες.
Θέλει πολύ δουλειά, παιδεία και χρόνο ακόμα μέχρι να μπορέσουν να συνυπάρξουν αρμονικά στην κυκλοφορία τα ποδήλατα και να αποτελούν ένα εναλακτικό, οικονομικό, οικολογικό και ασφαλές μέσο μετακιίνησης.
Θέλει οργανωμένο σχέδιο απο το κράτος και όχι διάφορες "ποδηλατοδρομήσεις" που κάνουν κάποιο δήμοι για 1 ή 2 χιλιόμετρα για να δείξουν δήθεν ότι παράγουν έργο.
Μέχρι τότε, το ποδήλατο θα είναι ασφαλές μόνο στα βουνά και σε περιοχές με ελάχιστη κίνηση οχημάτων.



:a24:

nelson
24/09/2010, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Πολύ ενδιαφέρον thread....
Όμως...

Θέλει πολύ δουλειά, παιδεία και χρόνο ακόμα μέχρι να ...

:a24:

αυτό είναι απολύτως αληθές όμως απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε σε ατομικό και συλλογικό επίπεδο. Εγώ προσωπικά δε θα περιμένω να φτιαχτούν οι ποδηλατόδρομοι και να καλλιεργηθεί "η παιδεία", διότι αν όλοι περιμένουν ακριβώς αυτό, τότε δε θα γίνει ποτέ.

Naxame
25/09/2010, 14:37
Ως ερασιτέχνς ποδηλάτης έχω να δηλώσω τα εξής :

Τα πεζοδρόμια είναι φίλοι μας ! Βέβαια επάνω υπάρχουν κάτι ενοχλητικοί τύποι που λέγονται πεζοί, και αντί να περπατάνε άκρη άκρη και με στοίχηση, πάνε όπως να ναι, προσπεράσεις όπου να ναι, σταματάνε να χαιρετήσουνε όποιον βρούνε, μπαινοβγαίνουν στα μαγαζιά, γενικά επικρατεί ένα χάος !

Οι κουτάκηδες είναι φίλοι μας, γιατί δε μας παίρνουν χαμπάρι παρά μόνο όταν έχουμε περάσει (και όχι όλοι) και αφού έτσι κι αλλιώς χωράμε ανάμεσα τους, δε μας απασχολεί παρά πέρα η συμπαθής αυτή κατηγορία.

Με τους μηχανοκίνητους δίτροχους τώρα υπάρχει ένα θέμα, με δύο κύριες εστίες : Τους ντελίβεράδες, οι οποίοι όμως γενικά δεν υπολογίζουν κανέναν, οπότε nothing personal, και με τους μεγαλύτερους εκπρόσωπους της κατηγορίας (κυρίως γερμανόφωνους) οι οποίοι έχουν μια τάση προς επίδειξη ικανοτήτων, ιδιαίτερα τη κρίσημη στιγμη της προσπέρασης. Η αλήθεια είναι οτί δε το περίμενα ποτέ πως μια μηχανή 5ψήφιου κόστους θα μπορούσε να τσαγιάσει ένα ποδήλατο τριψήφιου κόστους, και έχω περάσει αρκετά βράδυα άυπνος, προσπαθώντας να το κατανοήσω (please help me)


Αυτά ! (άμα ανοίξει και ένα Σε Είδα για ποδήλατα έχει να πέσει πολύ γέλιο)

Tigas
17/10/2010, 21:00
το ποδήλατο έχει γίνει της μόδας και βλέπεις τύπους να κυκλοφορούν όπου να ναι όπως να ναι.

το ποδήλατο δεν πρέπει να κυκλοφορεί οπουδήποτε και δεν πρέπει να προκαλεί παρακόλυση της συγκοινωνίας.

έχω δεί πάρα πολλές φορές ηλίθιους ποδηλάτες να κινούνται στην εθνική οδο και τις νυχτερινές ώρες.

Τέλος το ποδήλατο εκτός δρόμου είναι πολύ ακριβό εάν πάρεις καλό ποδήλατο και ανάλογα μπορεί να είναι ακριβότερο και από μια enduro μοτοσυκλέτα.

Απλά να αναφέρω ότι ένα καλό μπροστινό ξεκινάει περίπου από 700ευρώ και ανεβαίνουν μέχρι τα 1300-1400 ευρώ.

Τα ποδήλατα πλέον βγαίνουν και με carbon σκελετούς, με μονοπίστονες, διπίστονες κτλ δαγκάνες με υδραυλικά κυκλώματα κα.

Ανάλογα την χρήση που θέλει κάποιος πληρώνει, εγώ μόνο εκτός δρόμου.


btw έχουμε θέμα με GM για κάτι οικόπεδα:p θα τα πούμε σύντομα:D

G M
17/10/2010, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR


btw έχουμε θέμα με GM για κάτι οικόπεδα:p θα τα πούμε σύντομα:D

Περασα χθες απο εκει.....ερημιά......το σημειο που διάλεξες δεν υπαρχει περιπτωση να στο διεκδικήσει άλλος.....:lol:

:wave2:

aakkuan
17/10/2010, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
Να πω την αλήθεια όταν κυκλοφορώ με το ποδήλατο πιο πολύ φοβάμαι τα αδέσποτα σκυλιά παρά οτιδήποτε άλλο :blush:
Είναι φρίκη. Το μόνο που κάνω είναι να σταματήσω και να κατέβω και ο Θεός βοηθός.
Τι να μου κάνει το κόκκινο και η τροχαία μπροστά στο δάγκωμα του κόπρου; Στο κόκκινο έχεις επιλογή να σταματήσεις τουλάχιστον. Έχω και την επιλογή να πάω από τα στενά για να αποφύγω τα πολλά αυτοκίνητα και μηχανές.
Kαι όταν μια φορά ξυλοφόρτωσα ένα σκυλί που πήγε να με αρπάξει τα άκουσα από πάνω
από μια περαστική θείτσα ότι δεν σέβομαι τα ζώα, το ζώον.
Τα σκυλιά έχουν δικαίωμα να μας δαγκώνουν όμως ναι;

σε τετοιες περιπτωσεις παντα σταματας και περιμενεις να βαρεθει και να φυγει.... η κινηση τα ερεθιζει.
οσες φορες το χω κανει δεν το χω μετανιωσει...

Naxame
18/10/2010, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR


έχω δεί πάρα πολλές φορές ηλίθιους ποδηλάτες να κινούνται στην εθνική οδο και τις νυχτερινές ώρες.



:a07: :a13: :a07: :a13: