PDA

View Full Version : χωρις σχολια..........



kyko
16/09/2010, 19:41
σκατα στα μουτρα μας.....
ραντεβου στη βουλη για λιθοβολισμο :mad:

http://www.youtube.com/watch?v=mG54tzAMIU8&feature=player_embedded#!

trelf
16/09/2010, 20:12
τους βρωμιαρηδες Γ@Μ#(**($*((#*$$#$#$# ΤΟΥΣ ΤΑ ΜΠΑΣΤΑΡΔΑ!!!!

Cpt. Haddock
16/09/2010, 20:15
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ρε μλκες ακου "Μασονος" :bawl: :bawl: :bawl:

Σοβαρευτείτε για να γίνει κατι :wave2:

idomeneas
16/09/2010, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ρε μλκες ακου "Μασονος" :bawl: :bawl: :bawl:

Σοβαρευτείτε για να γίνει κατι :wave2:

δεν σοβαρέβεσε εσύ επιτέλους που όποτε πει κάποιος
ενάντια στους εξουσιάζοντες όλο και κάτι θα βρεις να
θολώσεις τα νερά?

Αυτοί έχουν σκοπό να φέρουν την χώρα σε πολύ χειρότερα χάλια
έτσι ώστε όταν θα μας προτείνουν τις "λύσεις" για να βγούμε
από την "κρίση" να μην έχουμε άλλη επιλογή παρά να τις
δεχτούμε...
Ετοιμαστείτε για την μεγαλύτερη ξεφτίλα στην ιστορία
της Ελλαδίτσας...
ΣΚΑΤΑ στα μούτρα σας Προσκυνημένοι!!!

Λεωνίδας
16/09/2010, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ρε μλκες ακου "Μασονος" :bawl: :bawl: :bawl:

Σοβαρευτείτε για να γίνει κατι :wave2: πού να δεις τι γράφει το blog ...

Cpt. Haddock
16/09/2010, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
δεν σοβαρέβεσε εσύ επιτέλους

Ειμαι πολυ σοβαρός γι' αυτο επιλέγω προσεκτικά τι διαβαζω. Κειμενα/ειδησεις/βιντεΑ σαν το παραπάνω, ασχετως του μηνυματος, ειναι για γελια (και τελικα φέρνουν το λάθος αποτέλεσμα)

Εαν εσυ δέχεσαι άκριτα ότι βλέπεις και σου χαϊδέυει τα αυτια, εγώ οχι


καληνυχτα :wave2: :wave2: :wave2:

idomeneas
16/09/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειμαι πολυ σοβαρός γι' αυτο επιλέγω προσεκτικά τι διαβαζω. Κειμενα/ειδησεις/βιντεΑ σαν το παραπάνω, ασχετως του μηνυματος, ειναι για γελια (και τελικα φέρνουν το λάθος αποτέλεσμα)

Εαν εσυ δέχεσαι άκριτα ότι βλέπεις και σου χαϊδέυει τα αυτια, εγώ οχι


καληνυχτα :wave2: :wave2: :wave2:

μάλλον έχεις μπερδέψει την σοβαρότητα με την σοβαροφάνεια...
και ναι εγώ δεν επιλέγω τι θα διαβάσω
διαβάζω τα πάντα, κρίνω και επιλέγω την αλήθεια,
σε αντίθεση με εσένα
που διαβάζεις και αναπαράγεις μόνο αυτά που σου αρέσουν...
επιβάλλωντας αυτή την άποψη (έτσι νομίζεις δλδ) με το έτσι θέλω και στους άλλους

Cpt. Haddock
16/09/2010, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
μάλλον έχεις μπερδέψει την σοβαρότητα με την σοβαροφάνεια...
και ναι εγώ δεν επιλέγω τι θα διαβάσω
διαβάζω τα πάντα, κρίνω και επιλέγω την αλήθεια,
σε αντίθεση με εσένα
που διαβάζεις και αναπαράγεις μόνο αυτά που σου αρέσουν...
επιβάλλωντας αυτή την άποψη (έτσι νομίζεις δλδ) με το έτσι θέλω και στους άλλους

Καλα ρε αγορινα.

Αντε κυνηγα τους μασονους τωρα που μας πινουν το αιμα

(λες και το προβλημα ειναι εαν ο Τζεφρυ ειναι μασονος ή οχι... )

:wave2:

idomeneas
16/09/2010, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλα ρε αγορινα.

Αντε κυνηγα τους μασονους τωρα που μας πινουν το αιμα

(λες και το προβλημα ειναι εαν ο Τζεφρυ ειναι μασονος ή οχι... )

:wave2:

και να θες να τους κυνηγήσεις δεν μπορείς γτ κρύβονται,
κάτι σαν τις κρυφοαδερφές ένα πράμα...
το πρωί στρατηγός και το βράδυ κολομπίνα...
και να το πρόβλημα μας είναι ο τζέφρυ και ο κάθε τζέφρυ εκεί μέσα...
το λες και μόνος σου
πρωθυπουργός της Ελλάδας να λέγετε ΤΖΕΦΡΥ...
Δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο όποιο μήλο και να πιάσεις
να είναι ολοσάπητο και γεμάτο σκουλίκια...
επιλογές δεν υπάρχουν...
η μόνη λύση είναι στα σκουπίδια και φτου και από την αρχή...

Joyrider
16/09/2010, 20:53
Φίλε ιδομενέα, ο κάπτεν κοροιδεύει την πηγή και τον τίτλο που δώσανε στο βίντεο και όχι το περιεχόμενο αυτό καθεαυτό.

Επειδή έχει τύχει και έχω δει αρκετά βίντεο από τους: mykoniato, mikemetalwarrior, vasoula2908 (είναι όλοι παρεούλα) είναι στην πλειοψηφία των θεμάτων τους λιακοπουλεϊκοί. Συνωμοσίες παντού, εξωγήινοι,μασόνοι, ευραίοι, οι έλληνες η άρια φυλή και τέτοια.

Εγώ πάντως δεν τους κρίνω...απλά περιμένω το 2012 να έρθουν να μας πάρουν να πάμε στο Σείριο οι σύντροφοι έλληνες από εκεί...:bigcry:

Cpt. Haddock
16/09/2010, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
[...]πρωθυπουργός της Ελλάδας να λέγετε ΤΖΕΦΡΥ...
[...]

Φιλε, δε πα να λεγεται και Πολυαννα και να φοραει βατραχοπεδιλα όταν κοιμαται;

Τη δουλεια του θελω να κάνει, γι' αυτο τον πληρώνω και εκει θα τον κρινω και πολυ αυστηρα.

Το κόλλημα με το υποτιθέμενο ονομα, δειχνει απλά ποσο πισω είμαστε.

:wave2:

Εντιτ: Ο αποπανω με κατάλαβε

Να συζηταμε όση ώρα θετε εαν ειναι σωστο η φορολογηση των επιχειρήσεων να ειναι μεγαλη ή όχι. Να δουμε υπερ και κατα. Να σκεφτουμε σεναρια και επιπτωσεις καθε περιπτωσης.

Αλλα όχι στη βάση τέτοιων - χαμηλου επιπεδου - βινΔεο...

Ελεος, λιγο πιο περα απο τα τσιτατα να βλέπουμε.

idomeneas
16/09/2010, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Φιλε, δε πα να λεγεται και Πολυαννα και να φοραει βατραχοπεδιλα όταν κοιμαται;

Τη δουλεια του θελω να κάνει, γι' αυτο τον πληρών και εκει θα τον κρινω και πολυ αυστηρα.

Το κόλλημα με το υποτιθέμενο ονομα, δειχνει απλά ποσο πισω είμαστε.

:wave2:

η αλήθεια είναι ότι την δουλειά τους την κάνουν πολύ καλά...

http://www.market-talk.net/index.php/id/9403

idomeneas
16/09/2010, 21:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
Φίλε ιδομενέα, ο κάπτεν κοροιδεύει την πηγή και τον τίτλο που δώσανε στο βίντεο και όχι το περιεχόμενο αυτό καθεαυτό.

Επειδή έχει τύχει και έχω δει αρκετά βίντεο από τους: mykoniato, mikemetalwarrior, vasoula2908 (είναι όλοι παρεούλα) είναι στην πλειοψηφία των θεμάτων τους λιακοπουλεϊκοί. Συνωμοσίες παντού, εξωγήινοι,μασόνοι, ευραίοι, οι έλληνες η άρια φυλή και τέτοια.

Εγώ πάντως δεν τους κρίνω...απλά περιμένω το 2012 να έρθουν να μας πάρουν να πάμε στο Σείριο οι σύντροφοι έλληνες από εκεί...:bigcry:

εμένα φιλαράκι με ενδιαφέρει το περιεχόμενο...
τώρα αν αυτός που το πόσταρε είναι εξωγήινος
το ίδιο που μου κάνει...
και ο δημοσιογράφος που κάνει την ερώτηση είναι από το Ριζοσπάστη,
μήπως επειδή δεν είμαι κομουνιστής θα έπρεπε να τον απορίψω εξαρχής?

Cpt. Haddock
16/09/2010, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
μήπως επειδή δεν είμαι κομουνιστής θα έπρεπε να τον απορίψω εξαρχής?

Οχι βεβαια, αλλα θα πρέπει να δεις την ερώτηση στο πλαισιο αυτό.

Αλλο το εαν ειναι περιεργο ενα καραδεξιο συνοθυλευμα να πανηγυρίζει για ταπα στον Τζεφρυ απο εναν κομμουνιστη δημοσιογραφο...

Πολυ ευκολα συναντωνται τα άκρα και δε μ' αρεσει... :sick:

Joyrider
16/09/2010, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
εμένα φιλαράκι με ενδιαφέρει το περιεχόμενο...
τώρα αν αυτός που το πόσταρε είναι εξωγήινος
το ίδιο που μου κάνει...
και ο δημοσιογράφος που κάνει την ερώτηση είναι από το Ριζοσπάστη,
μήπως επειδή δεν είμαι κομουνιστής θα έπρεπε να τον απορίψω εξαρχής?

Συμφωνώ μαζί σου ότι αν μια άποψη είναι σωστή δεν έχει σημασία από που προέρχεται. Εκτός αν εξυπηρετεί κάποιο σκοπό.

Αλλά το ξέρεις και συ πως αν κάποιος μέσα στις 10 μπούρδες πετάξει τυχαία και κάτι σωστό ε κλαιν μαιν σημασία θα του δώσεις. Το παραμύθι με τον ψεύτη βοσκό ένα πράγμα.

idomeneas
16/09/2010, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Πολυ ευκολα συναντωνται τα άκρα και δε μ' αρεσει... :sick:

και πολύ αργήσανε...
αυτά τα αριστερά και δεξιά μας έφεραν σε αυτά τα χάλια...
διαίρει και βασίλευε...

kyko
17/09/2010, 07:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas

αυτά τα αριστερά και δεξιά μας έφεραν σε αυτά τα χάλια...
διαίρει και βασίλευε...

++++++++++++++++++++++++++
χροοοοονια τωρα ακουω σε συζητησεις (αναμεσα τους ο πατερας μου,καποιος θειος μου,ο μελλων πεθερος):
-ναι ναι..αυτος ειναι καλος...χρονια στο πασοκ...ξερει να βοηθησει....
σκατα ρεεεεεεεε.....σκατα ολεεεε....
κ ερχεται μετα ο αλλος να σου πει


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

Να συζηταμε όση ώρα θετε εαν ειναι σωστο η φορολογηση των επιχειρήσεων να ειναι μεγαλη ή όχι. Να δουμε υπερ και κατα. Να σκεφτουμε σεναρια και επιπτωσεις καθε περιπτωσης.


κ


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οχι βεβαια, αλλα θα πρέπει να δεις την ερώτηση στο πλαισιο αυτό.



ακριβως δλδ οπως θα μιλαγε ο γιωργακης κ ο κωστακης....διπλωματια,υπεκφυγες κ οτιδηποτε αλλο εκτος απο το να απαντησει σαν αντρας στην ερωτηση που του εκανε καποιος....
cpt,σορυ φιλε αλλα επειδη ειμαι αντρας κ φοραω πανταλονια εχω μαθει οταν με ρωταει καποιος κατι να του απανταω κοιτωντας τον στα ματια κ απαντωντας του ευθεως σε αυτο που με ρωτησε...αν εσυ κανεις κατι παρομοιο με τον γιωργακη κ τον καθε γιωργακη κ μας προτρεπεις κ μας να κανουμε το ιδιο σορυ φιλε αλλα δεν....

Allst@rf
17/09/2010, 08:20
ρε παιδιά έχει δίκιο ο κάπτεν.
Αντί να σταθούμε στη ερώτηση του δημοσιογράφου και ειδικά στο πρώτο σκέλος περί μείωσης φορολογίας των βιομηχάνων καθόμαστε και λέμε για τον γιωργάκη και τον κάθε γιωργάκη;
πάλι δηλαδή που το πάμε που το φέρνουμε στα ονόματα ,στα κόμματα και στην εξουσία το ρίχνουμε...
Έχει δίκιο ο ανθρώπος.
Δείτε και λίγο πιο πέρα από το προφανές...

kyko
17/09/2010, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ρε παιδιά έχει δίκιο ο κάπτεν.
Αντί να σταθούμε στη ερώτηση του δημοσιογράφου και ειδικά στο πρώτο σκέλος περί μείωσης φορολογίας των βιομηχάνων καθόμαστε και λέμε για τον γιωργάκη και τον κάθε γιωργάκη;
πάλι δηλαδή που το πάμε που το φέρνουμε στα ονόματα ,στα κόμματα και στην εξουσία το ρίχνουμε...
Έχει δίκιο ο ανθρώπος.
Δείτε και λίγο πιο πέρα από το προφανές...

συγνωμη αλλα ο γιωργακης,δεν βαζει τωρα τους φορους?
ο κωστακης δεν τους εβαζε περσι?
ο σημιτης πριν 6 χρονια?
ο ανδρεας πριν 15 χρονια?
κτλ κτλ κτλ.....................
επισης κατι πολυυυ ασημαντο........
λεφτα υπαρχουν....σωστα?
πουντααααα γμ το φελεκι μου...........
αστο το βρηκα....στις τσεπες του κοσμακη.......
βαση cpt,allst@rf κ πολλων αλλων απ'οτι βλεπω μαλλον ο κοσμακης θα φαει ενα μεγααααλο αγγουρι....εκτος κ αν καταφερουμε να ξυπνησουμε κ κατεβουμε πανελληνιως στα επιμαχα σημεια (βουλη,εφοριες,υπουργεια κτλ) κ παρουμε αυτα που μας χρεωνουν τοοοοσα χρονια......:wave2:

Cpt. Haddock
17/09/2010, 08:43
:a014:

(παω να βαλω τη φουστα μου)

Allst@rf
17/09/2010, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a014:

(παω να βαλω τη φουστα μου)

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Shaolin Monk
17/09/2010, 09:03
Ας ξεζουμισουμε και τους επιχειρηματιες... μμμμμμμμμ, αφου αυτοι τα εφαγαν...

αλλα, αν αν το δουμς πιο ψυχραιμα, γιατι να επενδυσει καποιος σε μια χωρα με 25% φορολογια, οταν στις γειτονικες χωρες με φθηνα μεροκαματα και γελοια φορολογηση, μπορει να κανει τη δουλεια του.
Τα κεφαλαια δεν εχουν πια πατριδα, ειναι πια κατανοητο απο ολους.
Τελικα συμφερει για πολιτικους λογους να ξεκινησει καποιος ενα πογκρομ εναντιον των επιχ/σεων με κινδυνο μηδενικων επενδυσεων στη χωρα ή να διευκολυνει με διαφορα μετρα την παραμονη και τη δημιουργια παλαιων και νεων επενδυσεων στη χωρα; :confused:

kyko
17/09/2010, 09:07
cpt&shaolin,να σας το πω απλα....
εγω σαν πολυυυυ μικρομεσαιος επιχειρηματιας(της γειτονιας που λεμε) κ ενω πληρωνω κανονικα τον υπαλληλο που εχω,του βαζω ενσημα κανονικα,πληρωνω κ το φπα μου κανονικα,το τεβε μου κ ολα μου....εγω κ μερικοι ακομη σαν εμενα πες μου τι φταιμε να πληρωνουμε καθε λιγο κ λιγακι περαιωσεις,αυξησεις φπα,αυξησεις τεβε,αυξησεις αυξησεις αυξησεις..........
πες ενα λογο κ θα σου πω "εχεις δικιο κ δεν ξαναμιλαω" :wave2:

reinmeister
17/09/2010, 09:08
εμενα παντως,μου ακουγεται καλυτερα το ελευθεροτεκτονος...:lol: :lol: :lol:

Allst@rf
17/09/2010, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εμενα παντως,μου ακουγεται καλυτερα το ελευθεροτεκτονος...:lol: :lol: :lol:

τι ήθος,τι μόρφωση...

:o :o

Shaolin Monk
17/09/2010, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
cpt&shaolin,να σας το πω απλα....
εγω σαν πολυυυυ μικρομεσαιος επιχειρηματιας(της γειτονιας που λεμε) κ ενω πληρωνω κανονικα τον υπαλληλο που εχω,του βαζω ενσημα κανονικα,πληρωνω κ το φπα μου κανονικα,το τεβε μου κ ολα μου....εγω κ μερικοι ακομη σαν εμενα πες μου τι φταιμε να πληρωνουμε καθε λιγο κ λιγακι περαιωσεις,αυξησεις φπα,αυξησεις τεβε,αυξησεις αυξησεις αυξησεις..........
πες ενα λογο κ θα σου πω "εχεις δικιο κ δεν ξαναμιλαω" :wave2:

Δεν εχεις καθολου αδικο, αλλα πρεπει να σκεφτεις οτι και μια ξενη επενδυση που δεν εχει μαθει απαραιτητα να κινειται με λαμογιες, οπως οι Ελληνες μεγαλοεπιχειρηματιες, εχουν μπροστα τους τα ιδια ακριβως προβληματα σε διαφορετικα μεγεθη (θα μου πεις βεβαια, δεν πεθαινουν και απο την πεινα...:lol: ). Σκεψου ομως απλα, αν διαχειριζοσουν ενα τετοιο ογκο κεφαλαιων, για ποιο λογο να επενδυσεις σε αυτη τη χωρα.

Εχεις δικιο σε ολα, αλλα ξαναρωτω. Γιατι να χτισει καποιος ενα εργοστασιο στην Ελλαδα πχ και οχι στα Σκοπια. Εκει ειναι κ το προβλημα.

kyko
17/09/2010, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
Δεν εχεις καθολου αδικο, αλλα πρεπει να σκεφτεις οτι και μια ξενη επενδυση που δεν εχει μαθει απαραιτητα να κινειται με λαμογιες, οπως οι Ελληνες μεγαλοεπιχειρηματιες, εχουν μπροστα τους τα ιδια ακριβως προβληματα σε διαφορετικα μεγεθη (θα μου πεις βεβαια, δεν πεθαινουν και απο την πεινα...:lol: ). Σκεψου ομως απλα, αν διαχειριζοσουν ενα τετοιο ογκο κεφαλαιων, για ποιο λογο να επενδυσεις σε αυτη τη χωρα.

Εχεις δικιο σε ολα, αλλα ξαναρωτω. Γιατι να χτισει καποιος ενα εργοστασιο στην Ελλαδα πχ και οχι στα Σκοπια. Εκει ειναι κ το προβλημα.

δλδ θες να μου πεις οτι τις περαιωσεις κ τις αυξησεις φπα-τεβε κτλ τις πληρωνουμε επειδη δεν εχουμε ξενες επενδυσεις στην χωρα? :look: :eyepop:

Εχετλαίος
17/09/2010, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
...τις πληρωνουμε επειδη...

...ουδέποτε ψηφίσαμε σοφά αλλά πάντα το κάναμε με γνώμονα την επιμήκυνση πέους που (ενδεχομένως) θα μας παρείχαν οι επερχόμενοι ούνοι.
:wave2:

iosif
17/09/2010, 09:34
λοιπον κυριοι

252 δις εχουν φυγει τα τελαυταια 8 χρονια απο ελλαδα εξω οχι για επενδυσεις αλλα σαν κερδη, ρεπος , καταθεσεις


οσο αφορα τις πραγματικες επενδυσεις στη χωρα: απο τα 100 ευρω μονο τα 15 τα αλλα πανε σε χρηματιστηριο, ομολογα κλπ χρηματοπιστωτικες τοποθετησεις. και τα 15 ουσιαστικα πανε για εξαγορες και ουχι για νεες επενδυσεις

Εχετλαίος
17/09/2010, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
252 δις εχουν φυγει τα τελαυταια 8 χρονια απο ελλαδα εξω οχι για επενδυσεις αλλα σαν κερδη, ρεπος , καταθεσεις

Τα μαύρα των εργατών τα υπολογίζεις; Nα σου δώκω ένα αριθμό μονάχα έπαέ που δουλεύω να τρομάξεις;

Gandalf dr685sm
17/09/2010, 09:37
Τις αυξήσεις τις πληρώνουμε γιατί κάποια στιγμή όλοι μας δεν αποδίδαμε αυτά που έπρεπε συν οτι είχαμε και 10000 κλέφτες που έπαιρναν και τα όσα αποδίδονταν.

Οι επενδύσεις για να έρθουν θέλουν κίνητρο... ενα απο αυτά είναι και η χαμηλότερη φορολογία σε σχέση με άλλους σε άλλες χώρες. Ειδικά αν το κάνεις σαν χώρα της Ε.Ε. και τους δώσεις και το κίνητρο της απαλοιφής ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ/ΔΑΣΜΩΝ για τις εξαγωγές/εισαγωγές τους, τότε έχεις το πάνω χέρι, απέναντι σε χώρες τύπου Σκόπια κτλ... και μάλιστα σε μια περίοδο που οι νεο-εισερχόμενες χώρες στην Ε.Ε. όπως η Ρουμανία και η επερχόμενη Βουλγαρία αντιμετωπίζουν και εκείνες πρόβλημα με την κρίση...

Αλλά εδώ έχουμε την λογική του "κόψειν" και οχι "επενδύσεων". Βλέπεις τον τύπο εδώ να κόβει απο την ποιότητα, την παραγωγή, το δυναμικό... ε... στο τέλος, τον κόβουν και οι καταναλωτές γιατί δεν αποδίδει αυτό που πρέπει και το τρώει στον πισινό.

Οι επιχειρήσεις που κόβουν μόνο και δεν επενδύουν έξυπνα είναι μαθηματικά σίγουρο οτι θα κλείσουν. Είναι κανόνας αυτό. Εκείνες που θα μείνουν είναι αυτές που θα επενδύσουν στο πως θα γίνουν πιο ποιοτικές, με εργαζόμενους που θα αποδίδουν για αυτό που πληρώνονται... και θα ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΕΡΓΟ.... το κέρδος διά αερολογίας έχει πεθάνει πλέον... Αυτό δηλαδή που κάνει η Ελληνική Κυβέρνηση σήμερα, έχοντας κόψει απο εκεί που δεν υπάρχει άλλο και αδιαφορώντας στο πως μπορεί να επενδύσει σε εκσυγχρονισμό και σε τομείς που θα αποδώσουν και μακροπρόθεσμα.

Γιατί όσο και αν θέλει να κόψει κάποια στιγμή ο άλλος δεν θα έχει να δώσει και θα τελειώσει εκεί. Π.χ. το αστείο με την εφορία και το ΦΠΑ που ναι μεν είχε αύξηση στην αρχή γιατί αποδιδόταν με τις αποδείξεις... αλλά μόλις ανέβηκε ο άλλος δεν αγόραζε πλέον άρα οχι αποδείξεις.

Gandalf

kyko
17/09/2010, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
...ουδέποτε ψηφίσαμε σοφά αλλά πάντα το κάναμε με γνώμονα την επιμήκυνση πέους που (ενδεχομένως) θα μας παρείχαν οι επερχόμενοι ούνοι.
:wave2:

προσωπικα ποτε κανεις δεν μου εταξε κατι τετοιο αλλα ουτε εγω το ζητησα
γιατι οτι κερδιζω εχω μαθει να το κερδιζω επειδη το αξιζω κ οχι επειδη ημουν "του κομματος,δικο τους παιδι" κτλ κτλ?
αρα τις περαιωσεις κ ολα τα γμημενα μετρα να πανε να τα ζητησουν απο εκεινα τα παιδια...τα δικα τους παιδια...ειτε πρασινα-κοκκινα-μπλε ή οτι αλλο χρωμα θες...:wave2:

kyko
17/09/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τις αυξήσεις τις πληρώνουμε γιατί κάποια στιγμή όλοι μας δεν αποδίδαμε αυτά που έπρεπε συν οτι είχαμε και 10000 κλέφτες που έπαιρναν και τα όσα αποδίδονταν.


gandalf,δλδ τις αυξησεις τις πληρωνουμε γιατι εμεις δεν αποδιδαμε αυτα που επρεπε ενω στα ταμεια(ικα,τεβε κτλ κτλ)τα αποδιδανε κανονικα ετσι?
επισης οοοολους αυτους τους παχυλους μισθους των υπουργων,βουλευτων,γεν,γραμματεων κτλ κτλ κτλ κτλ πρεπει με καποιο τροπο να τους διατηρησουμε αρα τι ευκολοτερο απο περαιωσεις,αυξησεις,φορο στο φορο........ετσι gandalf,σωστα τα λεω?
:wave2:

Εχετλαίος
17/09/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
προσωπικα ποτε κανεις δεν μου εταξε κατι τετοιο αλλα ουτε εγω το ζητησα
γιατι οτι κερδιζω εχω μαθει να το κερδιζω επειδη το αξιζω κ οχι επειδη ημουν "του κομματος,δικο τους παιδι" κτλ κτλ?
αρα τις περαιωσεις κ ολα τα γμημενα μετρα να πανε να τα ζητησουν απο εκεινα τα παιδια...τα δικα τους παιδια...ειτε πρασινα-κοκκινα-μπλε ή οτι αλλο χρωμα θες...:wave2:

Ότι είσαι η εξαίρεση πιστεύω ότι τα καταλαβαίνεις, έτσι;
Και επίσης γνωρίζεις ότι ακόμη και τα κομματόσκυλα θα απαντούσαν όπως έκανες εσύ προκειμένου να μην φανεί ο κώλος τους.
(δε σου προσάπτω καμία μομφή, και κανένα υπονοούμενο)
:wave2:

super_toto
17/09/2010, 09:54
Ωραίο το παραμύθι αλλά δεν το τρώμε. Δηλαδή όχι όλοι , γιατί από ότι βλέπω πολλοί το τρώνε και γλύφουν και το πιάτο.

2 ζητήματα.

Πρώτον, έχετε σκεφτεί ποτέ ότι οι θεσμικοί επενδυτές δεν πλησιάζουν ούτε απ έξω από την Ελλάδα, για λόγος άλλους από τη φορολογία. Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι μια σοβαρή πολυεθνική θα κόλωνε στο 24% φορολογίας αλλά θα έρχονταν τρέχοντας με το 20%.
Οι λόγοι που δεν μας πλησιάζει κανείς είναι η διαφθορά και η γραφειοκρατία. Το σύστημα αυτό καθ αυτό είναι τόσο δισκίνητο και τόσο απαιτητικό που διώχνει τον κάθε σοβαρό επενδυτή.

Τι να το κάνεις αν έχεις χαμηλή φορολογία (που 20% είναι πολύ υψηλή σε σχέση με άλλες χώρες) όταν για να εγκαταστήσεις και να εδραιώσεις μία επιχείρηση στην Ελλάδα, χρειάζεσαι ένα στρατό από λαμόγια που θα λαδώνουν τη μηχανή και θα ανοίγουν δρόμο σε όποια εμπόδια παρουσιαστούν.
Και αντε ας πούμε ότι τα κατάφερες, έστησες το μαγαζί και βρήκες και τους κατάλληλους ανθρώπους-λαμόγια. Πως θα επιβιώσεις όταν οι κανόνες του παιχνιδιού αλλάζουν σχεδόν κάθε έξι μήνες ανάλογα με τις καύλες της κάθε κυβέρνησης?

Άρα μη μασάτε το κουτόχορτο ότι η μείωση της φορολογίας γίνεται για να έρθουν ξένοι επενδυτές. Γίνεται για να βοηθηθούν (για μια ακομη φορά ) οι ντόπιοι επενδυτές που έχουν αρχίσει να πονάνε από την καθίζηση της αγοράς. Οι γνωστές οικογένειες για αυτούς μιλάμε.

Δεύτερον. Για ποιό λόγο θα πρέπει εμείς ως χώρα να κατέβουμε στο επίπεδο Κίνας, Μπαγκλαντες, Ινδίας, Πακιστάν ώστε να γίνουν συμφέρουσες οι επενδύσεις στην Ελλάδα? Ο φυσικός πλούτος της χώρας φτάνει και περισσεύει για να ζήσουμε πλουσιοπάροχα όλοι στην Ελλάδα. Γιατί δεν εκμεταλλευόμαστε αυτό λοιπόν αντί να περιμενουμε να έρθει ο φορτωμένος αμερικάνος ή ευρωπαίος να στήσει τη φάμπρικά του στην Ελλάδα και να μας πετάει και ένα ξεροκόματο ως ανταμοιβή?

Shaolin Monk
17/09/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ότι είσαι η εξαίρεση πιστεύω ότι τα καταλαβαίνεις, έτσι;


Γιατι ειναι εξαιρεση; Ολοι οι μικροεπιχειρηματιες καλυπτουν τις υποχρεωσεις τους. Δεν μπορουν να κανουν αλλιως και ειναι τραγικα αδικο να πληρωνουν αυτοι τωρα το φορτιο της κρισης.

Οπως και ολοι μας δλδ, αλλα ειναι μεγαλη κουβεντα αυτο... :mad:

kyko
17/09/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Ότι είσαι η εξαίρεση πιστεύω ότι τα καταλαβαίνεις, έτσι;
Και επίσης γνωρίζεις ότι ακόμη και τα κομματόσκυλα θα απαντούσαν όπως έκανες εσύ προκειμένου να μην φανεί ο κώλος τους.
(δε σου προσάπτω καμία μομφή, και κανένα υπονοούμενο)
:wave2:

εννοειται οτι υπονοουμενο δεν παιζει...ξερω ποιος ειμαι κ τι εχω κανει κ αν το εχω κανει σωστα κ τιμια....:wave2:

sniper
17/09/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
....

Κάποιο λάθος κάνεις.....


Ήρθε η Siemens....


:smokin:

Gandalf dr685sm
17/09/2010, 10:09
@ kyko

Δεν διαφωνώ.. νομίζω οτι τα είπα με την φράση μου...


Τις αυξήσεις τις πληρώνουμε γιατί κάποια στιγμή όλοι μας δεν αποδίδαμε αυτά που έπρεπε συν οτι είχαμε και 10000 κλέφτες που έπαιρναν και τα όσα αποδίδονταν.


Στους 10000 ή και παραπάνω βάλε όποιον "καρχαρία" θέλεις εσύ. Το ίδιο κάνει φίλε.

@ super_toto

Σωστός στο περί διαφθοράς και γραφειοκρατίας που σημειωτέων είναι δημιούργημα ψηφοθηρίας και γιγαντισμού του δημόσιου τομέα για να καλυφτεί η όποια "πολιτική" υποχρέωση προς θήρα ψήφων.

φυσικός πλούτος;... :rolleyes: ... ποιός είναι ακριβώς αυτός;... ποιά είναι η βαριά βιομηχανία που έχουμε και τον εκμεταλλεύεται; Και μην μιλήσουμε για φανταστικά σενάρια όσμον., πετρελαίου δήθεν στο Αιγαίο κτλ... αν υπήρχαν αυτά ήδη οι ΗΠΑ θα έκαναν παρέλαση εδώ με την ενεργειακή πρεμούρα που έχουν.

Όσο για βαριά βιομηχανία... Πες μου μια πρώτη ύλη βιομηχανικής ανάγκης που έχουμε και δεν εξάγουμε, γιατί εγώ δεν γνωρίζω καμία. Είμαστε μια χώρα παροχής υπηρεσιών (Τουρισμός) και αγροτο-καλιέργειας (Λάδι, Ελιά, πορτοκάλι, ντομάτα, πατάτα) που έχουμε καταφέρει με την κουτοπονηριά ορισμένων που προτιμούσαν επιδοτήσεις απο παραγωγή (τα έχουμε συζητήσει ξανά) να την καταστρέψουμε.

Η Ελλάδα φυσικό (ορυκτό ή άλλο) πλούτο δεν έχει. Α... ψέματα.. έχει ήλιο και άερα και μόλις τώρα σκέφτηκαν για ενέργεια απο αυτά , αλλά και πάλι λέει το περιορίζουν σε κάποια MW γιατί... γιατί άραγε;

Gandalf

sniper
17/09/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.....

Η Ελλάδα φυσικό (ορυκτό ή άλλο) πλούτο δεν έχει. Α... ψέματα.. έχει ήλιο και άερα και μόλις τώρα σκέφτηκαν για ενέργεια απο αυτά , αλλά και πάλι λέει το περιορίζουν σε κάποια MW γιατί... γιατί άραγε;

Gandalf


Ξαναπάρτο λίγο από την αρχή για τον Ορυκτό πλούτο μας - Ρώτα και κανεναν που ξέρει.....

Για την αιολική ενέργεια, σαν γνήσιοι Ελληνες, πήγε σχεδόν το σύνολο των αγροτών και έκανε μελέτες (3-4.000? η κάθε μία - κονόμησαν οι συμβουλοι) κι αιτήσεις.... Αν δεν φυτέψουν στάρι φάε ηλιακό ψωμί εσύ...

:smokin:

super_toto
17/09/2010, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
@ kyko

Δεν διαφωνώ.. νομίζω οτι τα είπα με την φράση μου...



Στους 10000 ή και παραπάνω βάλε όποιον "καρχαρία" θέλεις εσύ. Το ίδιο κάνει φίλε.

@ super_toto

Σωστός στο περί διαφθοράς και γραφειοκρατίας που σημειωτέων είναι δημιούργημα ψηφοθηρίας και γιγαντισμού του δημόσιου τομέα για να καλυφτεί η όποια "πολιτική" υποχρέωση προς θήρα ψήφων.

φυσικός πλούτος;... :rolleyes: ... ποιός είναι ακριβώς αυτός;... ποιά είναι η βαριά βιομηχανία που έχουμε και τον εκμεταλλεύεται; Και μην μιλήσουμε για φανταστικά σενάρια όσμον., πετρελαίου δήθεν στο Αιγαίο κτλ... αν υπήρχαν αυτά ήδη οι ΗΠΑ θα έκαναν παρέλαση εδώ με την ενεργειακή πρεμούρα που έχουν.

Όσο για βαριά βιομηχανία... Πες μου μια πρώτη ύλη βιομηχανικής ανάγκης που έχουμε και δεν εξάγουμε, γιατί εγώ δεν γνωρίζω καμία. Είμαστε μια χώρα παροχής υπηρεσιών (Τουρισμός) και αγροτο-καλιέργειας (Λάδι, Ελιά, πορτοκάλι, ντομάτα, πατάτα) που έχουμε καταφέρει με την κουτοπονηριά ορισμένων που προτιμούσαν επιδοτήσεις απο παραγωγή (τα έχουμε συζητήσει ξανά) να την καταστρέψουμε.

Η Ελλάδα φυσικό (ορυκτό ή άλλο) πλούτο δεν έχει. Α... ψέματα.. έχει ήλιο και άερα και μόλις τώρα σκέφτηκαν για ενέργεια απο αυτά , αλλά και πάλι λέει το περιορίζουν σε κάποια MW γιατί... γιατί άραγε;

Gandalf

Για φυσικό πλούτο μίλησα Μάγε. Τουρισμός, γεωργία, εμπόριο. Δεν χρειάζεται να το αναλύσω περισσότερο.

iosif
17/09/2010, 10:18
εγκανταλφ
το κοστος εργασιας στην ελλαδα βρισκεται στο 85 (βαση 100) και η κερδοφορια στο....177 με βαση το 100!


δεν φταιει το κοστος εργασιας. η γραφειοκρατια υπαρχει διοτι εξυπηρετει το κομματοσκυλα της μιζας. γνωριζω περιπτωση ανθρωπου που ηταν "μα ειμαι του κομματος" και η δουλεια του ηταν να φερνει σε επαφη επιχειρηματιες με υποτργους και βουλευτες....

κατα τα αλλα χθες στο ποντικι ειχε εξαιρετικα γραφηματα για αμεση πληροφορηση απο την ΤτΕ, και ευρωπαικες υπηρεσιες.

α! η αξιοπιστια μας η στατιστικη εδραιωθηκε τωρα με επικεφαλης τον κο γεωργιου πρωην υπαλληλο δντ. 11% ανεργια λεει.....

Gandalf dr685sm
17/09/2010, 10:25
@iosif....


δεν φταιει το κοστος εργασιας

Είπα οτι φταίει;... είπα μάλιστα οτι οι υπάλληλοι πρέπει να πληρώνονται για να αποδίδουν αλλιώς δεν υπάρχει ισορροπία. Είναι λογικό κάποιος που δουλεύει και αποδίδει στα 800 να λέει να πάει να γαμ.. ο μλκς ο εργοδότης .. θα δουλέψω όσο με πληρώνει.

Για την γραφειοκρατία δεκτόν...ισχύει και αυτό.

@Sniper... για ενημέρωσε για ποιόν ορυκτό πλούτο μιλάς, γιατί απο το σχολείο ακόμα το μόνο που θυμάμαι σαν χαρακτηριστικό ορυκτό πλούτο είναι άνθρακα, σίδερο και λίγο ασήμι...

Gandalf

sniper
17/09/2010, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
....
@Sniper... για ενημέρωσε για ποιόν ορυκτό πλούτο μιλάς, γιατί απο το σχολείο ακόμα το μόνο που θυμάμαι σαν χαρακτηριστικό ορυκτό πλούτο είναι άνθρακα, σίδερο και λίγο ασήμι...

Gandalf

Βωξίτης, μαγνήσιο, νικέλιο, μπετονίτη, χρώμιο, ουρανιο, χρυσός, ψευδάργυρος, πετρέλαιο, γρανίτες/μάρμαρα κλπ κλπ

Μην μένεις σ' αυτά που σου είπαν στο σχολείο...

:smokin:

Lupo
17/09/2010, 10:38
χμμμ...........

Διαβάζοντας αυτό το thread , και αντιλαμβανόμενος την κατάσταση που παρουσιάζετε για την Ελλάδα τώρα,

Αν ήμουν επενδυτής , μια χαρά θα έμπενα τώρα στην Ελλάδα για μία τρελή αρπαχτή!

Ο κόσμος δεν είναι σίγουρος τι γίνετε, η έχοντες θέλουν κι άλλα, εξουσία ξεβρακώνεται για να φέρει επενδυτές ,.....


Μια χαρά κατάσταση για να πάρω κομμάτι.
:winka:

reinmeister
17/09/2010, 10:46
καθε ανθρωπος εχει διπλα του ακριβως αυτον που του αξιζει και αντιστοιχα καθε λαος τους κυβερνωντες που του αξιζουν...

την μερα,που σε μεγαλοκομματικη συγκεντρωση,αντι να μαζευτουν 10.000 ως ειθισται,δεν πατησει ψυχη,ισως και να φτιαξει το πραγμα...

Gandalf dr685sm
17/09/2010, 10:47
Lupo.. όπως ειπες τώρα... γιατί σε 3 - 6 -9 μήνες που θα αλλάξουν τα πράγματα (σίγουρα ... κάποιος ανασχηματισμός θα γίνει πάλι και τα λαμόγια θα πιάσουν άλλες καρέκλες πάλι), θα πρέπει εκ νέου να κάνεις οτι μπορεις για να συνεχίσεις να υπάρχεις.

Sniper... αυτά που λές υπάρχουν αλλά οχι σε ποσότητες τέτοιες που να επιτρέπουν εξαγωγές. Εκεί είναι το ζητούμενο. Γιατί η εσωτερική κατανάλωση καλή και χρυσή αλλά δεν φέρνει φρέσκο χρήμα.

Gandalf

sniper
17/09/2010, 10:49
@Μάγο : Λάθος.... παράδειγμα ο μπετονίτης (απο την Μήλο), δευτερη χωρα στον Κόσμο η Ελλάδα σε παραγωγή μετά τις ΗΠΑ....

Μην επιμένεις...

Lupo
17/09/2010, 10:52
Μάγε,

Γι'αυτό μίλησα για αρπαχτή.
Επομένως , έτσι όπως είμαστε τώρα και με δεδομένο την ρευστότητα των καταστάσεων στην χώρα κανένας , και ειδικά όπως το φωνάζουμε,
δεν νομίζω ότι κανένας έξυπνος θα ήθελε να κάνει κάτι περισσότερο από αρπαχτή.


Όπως προβάλεσαι στους άλλους , έτσι σε βλέπουν.
Έτσι όπως γαυγίζουμε άγρια και πεινασμένα στους ξένους, έτσι μας βλέπουν.

Gandalf dr685sm
17/09/2010, 10:53
sniper...οκ.. πάσο...

δεν είμαι ειδικός σε αυτό οπότε δεν λέω κάτι άλλο. Διάβασα μόνο οτι είναι καταλύτης και σύγχρονα συνδετικό υλικό για σκυρόδεμα.. .. δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Έχεις κάτι παραπάνω σε link ή αντίστοιχο, όσον αφορά την παραγωγή του σε παγκόσμιο επίπεδο και τα στοιχεία που έβαλες;... δεν σε αμφισβητώ για να σε προλάβω.. απλά να ενημερωθώ θέλω.

Gandalf

Zid
17/09/2010, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
@Μάγο : Λάθος.... παράδειγμα ο μπετονίτης (απο την Μήλο), δευτερη χωρα στον Κόσμο η Ελλάδα σε παραγωγή μετά τις ΗΠΑ....

Μην επιμένεις...


Πάντως αν περιμένει μια χώρα σαν την Ελλάδα να εχει έσοδα απο εξαγωγες ορυκτων και πετρελαιου... χεσε μεσα !!!

Ειμαστε πολυ μικρή χώρα σε εμβαδο και θα ηταν καταστροφικό να εχουμε λατομεία και γεωτρήσεις .. με οτι αυτο συνεπάγεται για το περιβάλλον και για το τουρισμο.. ηδη εχουμε αρκετά λατομεια... :wave2:

sniper
17/09/2010, 11:05
Ειμαστε πολύ μεγαλύτεροι του Βελγίου....

Με σωστή οργάνωση, μπορείς να κάνεις ό,τι θες...

Αλλά είπαμε, Siemens Rulez!

iosif
17/09/2010, 11:08
τα ορυκτα υπαρχουν αλλα ειναι αστικος μυθος ο πλουτος που θα φερουν και οι αξιοποιησιμες ποσοσητες τους

καταρχην διοτι σαν εντασεως κεφαλαιου τα ορυχεια απαιτουν απιστευτους πορους (οι οποιοι θα δεσμευτουν απο καπου αλλου)
κατα δευτερον διοτι δεν αρκει να υπαρχουν πρεπει και να πουλιουνται σε τιμες αξιοποιησιμες
κατα τριτον διοτι η εγκατασταση ορυχειων ειναι η πιο περιβαλλοντοκτονα επενδυση. ολοι λενε "εχουμε λιθιο" αλλα εαν τους πεις οτι θα σκαψουμε στο χωριο σου και σε αποσταση 20 χλμ θα ειναι νεκρη ζωνη θα εξαγριωθουν
κατα τεταρτον η υπαρξη ορυκτων στην σιερρα λεονε και η εξορυξη τους δεν την εμποδιζει να ειναι η φτωχοτερη χωρα του πλανητη
οσον αφορα το πετρελαιο και το λιγνιτη (χαμηλης ενεργειακης αξιας ο ελληνικος) επιτρεψτε μου: στη χωρα του ηλιου, του αερα και της θαλασσας το 2010 δεν θα επρεπε να μιλαμε για τετοια πραγματα...

η κινα παντως , η βολιβια, η χιλη ειναι πλουσια στα "μοντερνα" ορυκτα πχ λιθιο, καδμιο κλπ αλλα που ειναι απαραιτητα για κινητα, μπαταριες, φωτοβολταικα κλπ

Zid
17/09/2010, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Με σωστή οργάνωση, μπορείς να κάνεις ό,τι θες...

Ας είμαστε ρεαλιστές...:p

Cpt. Haddock
17/09/2010, 11:36
Ρε σεις, δεν εχετε πιασει το αρχικο ζητημα.



Εχουμε ορυκτα αλλα δεν επωφελουμαστε.







Γιατι
































Τα εκμεταλλευονται οι ΜΑΣΟΝΟΙ :D

zephyr1
17/09/2010, 12:35
:a014:

dammed_kittin
17/09/2010, 13:20
gandalf ξεκινα να μαθαινεις για το πετρελαιο
που εχουμε
κ που ποτε δεν θα εκμεταλευτουμε!!!



Σε ό,τι αφορά το πετρέλαιο της χώρας μας, από το 1982 ως το 1988 η ημερήσια παραγωγή ξεπερνούσε τα 20 χιλιάδες βαρέλια την ημέρα, ενώ μέχρι το 1994 η παραγωγή βρισκόταν πάνω από τα 10 χιλιάδες βαρέλια. Η διαρκώς φθίνουσα πορεία έφτασε το 2005 τα 2670 βαρέλια ημερησίως σύμφωνα με τα στοιχεία του EIEA (Energy Information Administration επίσημη υπηρεσία ενεργειακών στατιστικών των ΗΠΑ).

υπαρχει πετρελαιο στην Ελλαδα? (http://www.capital.gr/news.asp?details=526527)




Την ώρα που η τιμή του πετρελαίου αναρριχάται στα 125 δολάρια το βαρέλι, Ελληνες επιστήμονες κάνουν λόγο για πιθανά και εκμεταλλεύσιμα κοιτάσματα τα οποία ενδεχομένως θα ήταν δυνατό να δώσουν από 3 έως 5 δισεκατομμύρια βαρέλια προκειμένου να καλυφθούν οι ενεργειακές ανάγκες της χώρας για τα επόμενα 25 με 30 χρόνια.

Σε ποιες περιοχες της Ελλαδας "μυριζει" πετρελαιο? (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&tag=8470&pubid=986428)





Βέβαια η μελέτη και κατασκευή πυρηνικών αντιδραστήρων για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας προϋποθέτει έναν μακροχρόνιο σχεδιασμό εικοσαετίας και είναι αμφίβολο εάν οιαδήποτε ελληνική κυβέρνηση έχει σήμερα την αποφασιστικότητα, το σθένος και την οργάνωση να αναλάβει ένα τέτοιο εγχείρημα.

πετρελαιο υπαρχει...! πολιτικη βουληση δεν υπαρχει...! (http://greece-salonika.blogspot.com/2008/12/blog-post_2364.html)








Υπάρχουν διαμάντια στη Βόρεια Ελλάδα;
Σύμφωνα με τον επίκουρο καθηγητή στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος), Δημήτρη Κωστόπουλο, υπάρχουν, αν και δεν πρόκειται περί διαμαντιών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως πολύτιμοι λίθοι, αλλά σε πλήθος άλλων βιομηχανικών εφαρμογών.

διαμαντια στην βορειο ελλαδα (http://bananiagr.wordpress.com/2010/06/10/%ce%b1%cf%80%ce%af%cf%83%cf%84%ce%b5%cf%85%cf%84%ce%bf%cf%82-%ce%b8%ce%b7%cf%83%ce%b1%cf%85%cf%81%cf%8c%cf%82-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%bc%ce%ac%ce%bd%cf%84%ce%b9%ce%b1-%cf%83%cf%84%ce%b7-%ce%b2%cf%8c/)






Πλούσια κοιτάσματα ουρανίου, που μπορεί να ξεπερνούν και τους 20.000 τόνους, υπολογίζεται ότι κρύβει στα σπλάχνα της η ελληνική γη. Η αποκάλυψη έρχεται στην τελευταία κοινή έκθεση του ΟΟΣΑ και της Διεθνούς Επιτροπής Ατομικής Ενέργειας, «Uranium 2009», την οποία έχει στη διάθεσή του «Το Βήμα». Αν και οι πληροφορίες των ελλήνων επιστημόνων κάνουν λόγο για την ύπαρξη μόνο 10.000 βεβαιωμένων τόνων ουρανίου, η εφετινή έκθεση των διεθνών οργανισμών αναφέρεται έως και σε διπλάσια νούμερα.

πλουσια σε ουρανιο η ελληνικη γη (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=346260&dt=31/07/2010)




υπαρχουν παρα πολλα τετοια αρθρα!
το θεμα ειναι οτι υποθετουμε πως υπαρχουν...
κ οπως ειπες κ εσυ οχι σε ποσοτητες για να γινει εξαγωγη...
εστω κ αυτα τα λιγα δεν μπορουμε να τα αξιοποιησουμε?
κ αν οχι για ποιο λογο?

Gandalf dr685sm
17/09/2010, 13:25
γιατί το πιθανό θέλει έρευνα... η έρευνα κοστίζει.. και κατά πολύ μεγάλο ποσοστό δεν βρίσκεις τίποτα, άρα ξοδεύεις χωρίς αντίκρυσμα.

Όπως είπα και πριν.. αν υπήρχε πετρέλαιο θα είχαμε ΗΠΑ και Ρωσία μέσα στα πόδια μας τώρα.. εδώ στον Β.Πόλο σφάζονται. Δεν θα έκαναν κίνηση για εδώ μέσα που στο κάτω και Ελλάδα και Τουρκία δεν είναι χώρες εκ διαμέτρου αντίθετες με τα συμφέροντα τους;

Πόσο μάλλον για τέτοια ποσότητα πετρελαίου.

Για εγχώρια εκμετάλλευση ίσως να μπορεις να κάνεις και κάτι, αλλά το αντιστάθμισμα της όποιας εργασίας σε σχέση με αυτό που θα απέδιδε και πάλι θα ήταν άνισο.. οπότε...

Gandalf

Shaolin Monk
17/09/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τα εκμεταλλευονται οι ΜΑΣΟΝΟΙ :D


Και οι υποχθονιοι.... :lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
17/09/2010, 13:33
Το αστείο στην όλη παραφιλολογία περι ορυκτου πλουτου της Ελλαδας, ειναι οχι το αν υπαρχει, αλλα το γιατι δεν την εκμεταλλευόμαστε.

Στο τελευταίο αναπτυσονται πολλές και γοητευτικές θεωρίες συνωμοσίας σύμφωνα με τις οποίες υπάρχουν σκοτεινα κεντρα που δε θέλουν να σηκώσουμε κεφάλι.

Δε βαριεσαι. Δινουν δουλεια στα λογης μπλογκ να 'χουν να γραφουν.





Υπενθυμιση: Όταν αποφάσισε η ΤΒΞ Γκολντ να επεκτεινει την επενδυση για χρυσο (που όντως υπαρχει), δεν τους σταματησαν οι μασονοι ή ο Τζεφρυ, αλλα οι κατοικοι της Χαλκιδικης

:wave2:

dammed_kittin
17/09/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
γιατί το πιθανό θέλει έρευνα... η έρευνα κοστίζει.. και κατά πολύ μεγάλο ποσοστό δεν βρίσκεις τίποτα, άρα ξοδεύεις χωρίς αντίκρυσμα.

Όπως είπα και πριν.. αν υπήρχε πετρέλαιο θα είχαμε ΗΠΑ και Ρωσία μέσα στα πόδια μας τώρα.. εδώ στον Β.Πόλο σφάζονται. Δεν θα έκαναν κίνηση για εδώ μέσα που στο κάτω και Ελλάδα και Τουρκία δεν είναι χώρες εκ διαμέτρου αντίθετες με τα συμφέροντα τους;

Πόσο μάλλον για τέτοια ποσότητα πετρελαίου.

Για εγχώρια εκμετάλλευση ίσως να μπορεις να κάνεις και κάτι, αλλά το αντιστάθμισμα της όποιας εργασίας σε σχέση με αυτό που θα απέδιδε και πάλι θα ήταν άνισο.. οπότε...

Gandalf

στους περισσοτερους τομεις η ερευνα εχει ηδη γινει...

εχουμε Η.Π.Α. απλα δεν στο χουν πει ακομα..
κ εμεις κ οι τουρκοι τους εχουμε μες στα ποδια μας...
απλα δεν εχουμε πολεμο με τον τροπο που τον ξερουμε!!

εγχωρια εκμεταλλευση δεν μπορουμε να κανουμε στο θεμα του πετρελαιου
μονο κ μονο επειδη αν κανουμε μονοι μας, θα μας στοιχισει...
κ οικονομικα κ διπλωματικα!!

dammed_kittin
17/09/2010, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το αστείο στην όλη παραφιλολογία περι ορυκτου πλουτου της Ελλαδας, ειναι οχι το αν υπαρχει, αλλα το γιατι δεν την εκμεταλλευόμαστε.

Στο τελευταίο αναπτυσονται πολλές και γοητευτικές θεωρίες συνωμοσίας σύμφωνα με τις οποίες υπάρχουν σκοτεινα κεντρα που δε θέλουν να σηκώσουμε κεφάλι.

Δε βαριεσαι. Δινουν δουλεια στα λογης μπλογκ να 'χουν να γραφουν.



πραγματικα θα ηθελα να κουσω την αποψη σου κ την πηγη σου
γιατι δεν εκμεταλευομαστε αυτα που εχουμε...


εγω απλα θα ελεγα οτι την ελλαδα την εκμεταλευονται αλλοι....

Zid
17/09/2010, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin

κ οικονομικα κ διπλωματικα!! Επειδή γράφεις τοση ώρα οσον αφορά το πετρέλαιο..

Εχεις σκεφτεί τι θα γίνει στο Αιγαιο σε περιπτωση που εχουμε διαρροη πετρελαίου.. πχ (οπως στο κόλπο του Μεξικου )

ο τουρισμός σίγουρα δε θα επηρεαστει αν οι παραλίες γεμίσουν πισα και πετρελαιο...:rolleyes:


Και στη τελική εσυ νομιζεις οτι θα βελτιωθει η ζωη σου απο την εξωρυξη πετρελαίου?


:wave2:

Λεωνίδας
17/09/2010, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
πραγματικα θα ηθελα να κουσω την αποψη σου κ την πηγη σου
γιατι δεν εκμεταλευομαστε αυτα που εχουμε...


εγω απλα θα ελεγα οτι την ελλαδα την εκμεταλευονται αλλοι.... μάλλον εννοεί ότι δεν υπάρχει :wave2:

dammed_kittin
17/09/2010, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Επειδή γράφεις τοση ώρα οσον αφορά το πετρέλαιο..

Εχεις σκεφτεί τι θα γίνει στο Αιγαιο σε περιπτωση που εχουμε διαρροη πετρελαίου.. πχ (οπως στο κόλπο του Μεξικου )

ο τουρισμός σίγουρα δε θα επηρεαστει αν οι παραλίες γεμίσουν πισα και πετρελαιο...:rolleyes:


Και στη τελική εσυ νομιζεις οτι θα βελτιωθει η ζωη σου απο την εξωρυξη πετρελαίου?


:wave2:


ξερεις γιατι μαθατε μονο για το μεξικο?

Εχετλαίος
17/09/2010, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
ξερεις γιατι μαθατε μονο για το μεξικο?

Μη μας σκάσεις! Λέγε!

dammed_kittin
17/09/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
μάλλον εννοεί ότι δεν υπάρχει :wave2:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





μ αρεσει παντως αυτο το παιδι
που παντα θελει να εχει αντιθετη αποψη...

sniper
17/09/2010, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
...

μ αρεσει παντως αυτο το παιδι
που παντα θελει να εχει αντιθετη αποψη...

Ε θα είναι συγγενής με τον άλλο_τον_διαφορετικό

Λεωνίδας
17/09/2010, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε θα είναι συγγενής με τον άλλο_τον_διαφορετικό φτου κακά :a53:

dammed_kittin
17/09/2010, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Μη μας σκάσεις! Λέγε!


περα απο τους οικονομικους κ για ποιο λογο οικονομικους παραγοντες
που βαριεμαι αυτη τη στιγμη να εξηγησω..

στο μεξικο μιλαμε για μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ εγκατασταση
μη συντηρημενη (σφαλμα της bp)

κ αν νομιζετε οτι ηταν η πρωτη η δευτερη φορα που συμβαινει
σφαλετε!!

εχει συμβει αμετρητες φορες..
υπαρχει τροπος αποφυγης της (χεστηκα για τον τουρισμο) οικολογικης καταστροφης
γιατι δεν ειναι σπαει ενας σωληνας γεμισαμε πετρελαιο...
εχουν προνοησει τετοια ατυχηματα
ασχετως αν καποιοι δινουν τρισεκατομμυρια δολαρια για να τραβηξουν λιγο πετρελαιο
κ δεν δινουν 10 δολαρια για τα προστατευτικα
κ αλλα τοσα για τη συντηρηση...

ο κολπος του μεξικου ηταν ενα ασχημο κ υπουλο πολιτικο παιχνιδι
εις βαρος της φυσης!!!


μαθατε πριν 5 χρονια οτι γεμισε ο μισσισιπης πετρελαιο??

Λεωνίδας
17/09/2010, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





μ αρεσει παντως αυτο το παιδι
που παντα θελει να εχει αντιθετη αποψη...
οι ερωτήσεις είναι πολύ απλές, οι απαντήσεις επίσης
πόσο πωλείται το ουράνιο / πετρέλαιο / διαμάντια / χρυσός και πόσο θα μου κοστίσει να το εξορύξω;
αν βγαίνει κέρδος προχωράμε αλλιώς όχι

α επίσης πρέπει να έχεις στο υπέδαφος κάτι απ' αυτά για να το εξορύξεις :rolleyes:

Cpt. Haddock
17/09/2010, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
πραγματικα θα ηθελα να κουσω την αποψη σου κ την πηγη σου
γιατι δεν εκμεταλευομαστε αυτα που εχουμε...
εγω απλα θα ελεγα οτι την ελλαδα την εκμεταλευονται αλλοι....

Δεν είναι θεμα πηγης, αλλωστε ενα γκουγκλάρισμα στην εννοια "εκμεταλλευσιμο κοιτασμα" θα βγαλει καμια 100στη λημματα, πολλα αντιφατικα.

Πολλά κινούνται στο γνωστο μοτιβο της ύπαρξης τεράστιου πλουτου που καποιοι δε μας αφήνουν να χαρουμε, πολλα λένε οτι υπαρχει πλουτος αλλα δεν ξερουμε τι να τον κανουμε, αλλα λενε οτι δεν υπαρχει τετοιος πλουτος.

Γενικώς εχω παψει απο πολυ καιρο να θεωρω τέτοιες αναζητήσεις στο νετ σαν αξιοπιστη πηγη μορφωσης και πληροφοριωνΕ, γιατι πολυ απλα ο καθενας γραφει οτι του κατεβει (ακομα και στη wikipedia εχω βρει αμφιλεγομενα πραγματα).


Η απλή λογική μου λέει ενα πραγμα: Όπου στον πλανητη υπήρξε ή υπαρχει ορυκτος πλουτος (καυσιμο, πετρωμα), οι μεγάλες πολυεθνικες δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο.

Κατα κανονα δε, οι λαοι των χωρών αυτών, ειναι μεσα στη φτώχεια. Δεν ειναι - απαραίτητα- λυση η εξόρυξη και η υπερεκμεταλλευση. Όρα Νιγηρία. Η Σελλ ειναι κρατος εν κρατει εκει. Οι Νιγηριανοι; Οι αντρες πουλανε πρεζα στην Τοσίτσα και οι γυναικες κανουν πιατσα στην Πατησίων.

Να υπάρχουν εκατομμυρια βαρελια πετρελαιου στην Ελλαδα και η Σελλ (ή όποια άλλη) να σφυραει αδιαφορα, μου φαινεται τελειως παραλογο, για την ακριβεια δε στέκει. Εδώ θα ήταν (ενω αντιθετα η Σελλ φευγει απο την Ελλαδα...)


Και δεν ειναι οτι δεν το 'χουμε ψαξει. Δεν είχες γεννηθεί, αλλα εγω θυμαμαι αρχες δεκαετίας '80, την εξεδρα έξω απο το Κατακωλο να κανει καυσεις στο κοιτασμα που ειχε βρει. Οι κατοικοι τότε μονο που δεν εραβαν κελεμπίες...

Διότι η λέξη κλειδί σε όλα ειναι "εκμεταλλεύσιμο". Καθε εξόρυξη έχει ενα παγιο κόστος, είτε βγάλεις ενα βαρελι, είτε 1 μυριο βαρελια. Η εξόρυξη ομως πρεπει να ειναι βιώσιμη γιατι εαν ειναι το βαρελι που θα βγάλεις στη Γαστούνη να κοστίζει πιο ακριβα απο το Μπρεντ που βγαζει η Σκωτια, εκανες μια οπη στο ύδωρ.

Τέλος, λάβε υπόψη σοβαρά, τον παράγοντα περιβάλλον. Η Ελλαδα ειναι μικρή χώρα για να γεμισει νταμαρια και εξέδρες. Οι εξορύξεις ειναι επικίνδυνες.

Σκέψου ενα ατυχημα στο Αιγαιο, αναλογο με αυτο της ΒΡ στον κολπο του Μεξικου. Η απολυτη καταστροφη για μια χώρα που ζει απο τον τουρισμο.

Σκέψου τραγωδιες σαν αυτη της Χιλής (που ευτυχως δεν εχει θυματα)

Το τιμημα μπορει να ειναι βαρυ και δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει - δεν ειναι τα λεφτα το παν.





:wave2:

dammed_kittin
17/09/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε θα είναι συγγενής με τον άλλο_τον_διαφορετικό


:eyepop: :uplate: :hypnotize :look:


εναν τον καταφερνω...
να μου σκασει κανας συγγενης ετσι....



:eek: :sick: :cry:

dammed_kittin
17/09/2010, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
οι ερωτήσεις είναι πολύ απλές, οι απαντήσεις επίσης
πόσο πωλείται το ουράνιο / πετρέλαιο / διαμάντια / χρυσός και πόσο θα μου κοστίσει να το εξορύξω;
αν βγαίνει κέρδος προχωράμε αλλιώς όχι

α επίσης πρέπει να έχεις στο υπέδαφος κάτι απ' αυτά για να το εξορύξεις :rolleyes:


αυτο που λες ειναι απολυτα σωστο
αλλα εχει να κανει με την προυποθεση οτι υπαρχει ορυκτος πλουτος

οχι με το οτι δεν υπαρχει!!!


:wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
17/09/2010, 14:03
Για την ιστορία πάντως στα ίδια άρθρα που μπήκαν εδώ στον όρο "εκμεταλλεύσιμο" υπάρχει η ισοδυναμία 20.000 βαρελιών στο σύνολο κοιτασμάτων.. και όπως είπα και είπαν και άλλοι...

Έξοδα εξόρυξης/παρασκευής κοκ... σε σχέση με απόδοση... = μείον.

Άρα κανείς και ορθά δεν ασχολείται.

Είναι σαν να έχει ενα τάληρο ευρώ κολημμένο σε ενα τσέρκι , στην κορφή σε 20μετρη κολώνα της ΔΕΗ που βρίσκεται πάνω απο γκρεμό 300 μέτρων και φυσάει 9 μποφώρ... θα το έπαιρνες το ρίσκο να πας να το πιάσεις;

Gandalf

Λεωνίδας
17/09/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είναι σαν να έχει ενα τάληρο ευρώ κολημμένο σε ενα τσέρκι , στην κορφή σε 20μετρη κολώνα της ΔΕΗ που βρίσκεται πάνω απο γκρεμό 300 μέτρων και φυσάει 9 μποφώρ... θα το έπαιρνες το ρίσκο να πας να το πιάσεις;

Gandalf όχι αλλά θα έγραφα σ' ένα blog για τον μασόνο που το κόλλησε εκεί και σηκώνει και αέρα :mad:

Cpt. Haddock
17/09/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
[...]Είναι σαν να έχει ενα τάληρο ευρώ κολημμένο σε ενα τσέρκι , στην κορφή σε 20μετρη κολώνα της ΔΕΗ που βρίσκεται πάνω απο γκρεμό 300 μέτρων και φυσάει 9 μποφώρ... θα το έπαιρνες το ρίσκο να πας να το πιάσεις;

Gandalf

Ξερω καποιους που θα το 'καναν

(εδω καναν φασαρια σε πιτσαδόρο καποτε για μισο ευρω.... :evil: )

dammed_kittin
17/09/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κατα κανονα δε, οι λαοι των χωρών αυτών, ειναι μεσα στη φτώχεια.


ενω εμεις ειμαστε μες στον πλουτο...


οταν δεν ειχα γεννηθει εγω
τους "καναν" φτωχους
κ μετα για να ξεχρεωσουν τους παιρναν το πετρελαιο...

οπου δεν μπορουσαν να κανουν κατι τετοιο τους πολεμαγαν...

σου λεει κατι το παραπανω?
οχι?
δεν πειραζει!!

ισως καταλαβεις οτι μπορει να εχεις αδικο
αν ζητησεις απο καποιον να σου θυμησει
τι επαγγελετε η παραπανω απο τη μιση μου οικογενεια!!

κ κατι σχετικα ασχετο εχεις βρεθει ποτε σε καποια απο τις χωρες που παιρνουμε πετρελαιο?
π.χ. μεξικο μιας κ το αναφεραμε?

Cpt. Haddock
17/09/2010, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
ενω εμεις ειμαστε μες στον πλουτο...[...]

Σε σχεση με το μεσο Νιγηριανο, ειμαστε οχι απλως πλουσιοι, αλλα μπρουκληδες. Δυστυχως για αυτους τους φουκαράδες.

dammed_kittin
17/09/2010, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Είναι σαν να έχει ενα τάληρο ευρώ κολημμένο σε ενα τσέρκι , στην κορφή σε 20μετρη κολώνα της ΔΕΗ που βρίσκεται πάνω απο γκρεμό 300 μέτρων και φυσάει 9 μποφώρ... θα το έπαιρνες το ρίσκο να πας να το πιάσεις;


εγω οχι
αλλα το ακραιο σου παραδειγμα εχει να κανει με το ρισκο...


δλδ..
ενας υπαλληλος της δεη με τον καταλληλο εξοπλισμο
θα μπορουσε να το κανει...
αν του εβαζες το διλλημα ενα ευρω ή μειον ενα ευρω
κ οχι ενα ευρω ή θανατος...