PDA

View Full Version : Κομπιουτεριστικό



Anritsu
17/09/2010, 12:09
Στην δουλειά έχουμε ενα unix server ο οποίος κάνει σαν ελίκοπτερο με τους ανεμίστηρες . Για το λόγω αυτό οι συναδελφοί τον δουλευούν remote από διπλανό δωμάτιο με ενα free πρόγραμμά το putty . Ετσι βλέπουνε συσιαστικά την οθόνη του σρβερ σε ένα windows pc με (νομίζω) win 2000 μέσω δικτύου. Ενας συναδελφός μου παραπονέθηκε οτι όταν γράφει στον server μέσω του win pc το backspace λειτουργεί σαν delete τρώει δηλαδή μόνο εκ δεξιών και δεν μπορει ο ανθρώπος να δακτυλογραφήσει . Δεν έχω δει να πω την αμαρτιά μου πως δουλευέι το πληκτρολόγιο του server αλλά φαντάζομαι πως θα δουλέυει κανονικά . Να έχει χαλάσει παλί το πληκτρολόγιο ?? Χλωμό
Κοιτάξα στα win μήπως υπάρχει καποια ρυθμίση αλλά δεν βρήκα κάτι.

Καμία ιδέα κανείς ??

perastikos
17/09/2010, 12:49
Συνήθως τέτοια θέματα ρυθμίζονται από το shell του κάθε χρήστη που κάνει login στο μηχάνημα, δηλαδή είναι ρύθμιση στον server...
Η συμπεριφορά που περιγράφεις υπάρχει μόνο σε έναν συγκεκριμένο χρήστη και από ένα συγκεκριμένο PC ή είναι γενικότερο θέμα;

sniper
17/09/2010, 13:10
Να κοιτάξει τα σεσσιον σεττινγκς sto putty....

Anritsu
17/09/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
Συνήθως τέτοια θέματα ρυθμίζονται από το shell του κάθε χρήστη που κάνει login στο μηχάνημα, δηλαδή είναι ρύθμιση στον server...
Η συμπεριφορά που περιγράφεις υπάρχει μόνο σε έναν συγκεκριμένο χρήστη και από ένα συγκεκριμένο PC ή είναι γενικότερο θέμα;

Ένα μηχάνημα έχουμε όλο και όλο. Έχω την εντύπωση πως ο χρήστης μπαίνει με φουλ δικαιώματα , αλλά και διαφορετικά να ήταν στο backspase θα του έκανε περιορισμό ?





Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να κοιτάξει τα σεσσιον σεττινγκς sto putty....

Να το δω αν και αμφιβάλλω να έχει πειράξει κάποιος κάτι . Θα αλλάξω και πληκτρολόγιο μήπως και πέσαμε στην περίπτωση.

Ευχαριστώ όπως και να έχει

andgeo
17/09/2010, 14:23
Είναι ενεργοποιημένη η επιλογή BackSpace key generates Escape sequence . Θα έπρεπε να γράφει ASCII Del

Αλλαγές γίνονται στο
~/.bash_profile και όπου αλλού λινκάρει αυτό μέσα από το αρχείο .

Αν βλέπει Xsession μέσω SSH τότε αλλαγές κάνει αμέσως στο shell από το terminal preferences

andgeo
17/09/2010, 14:27
μια ιδέα (http://www.ibb.net/~anne/keyboard.html)
γράφει και ποιές αλλαγές κάνεις και σε ποιά αρχεία ανάλογα με το shell που χρησιμοποιεί η διανομή ...
Καλή επιτυχία !!!

sniper
17/09/2010, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από andgeo
...
Αν βλέπει Xsession μέσω SSH τότε αλλαγές κάνει αμέσως στο shell από το terminal preferences


Το terminal preferences δεν θυμόμουν πως το λένε. Well said

Anritsu
17/09/2010, 17:48
Πολύτιμες πληροφορίες .

Ευχαριστώ :beer: :beer:

Boxer
17/09/2010, 18:46
λαθος

kokkiklhs
17/09/2010, 19:23
Το Putty σηκώνει δικό του Xserver στο PC?
Aν ναι, τσέκαρε τα εκεί xkb settings στο /etc/X11/xorg.conf...
Πρέπει το kb να είναι σεταρισμένο σε PC105!
:beer:

SVX
17/09/2010, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Το Putty σηκώνει δικό του Xserver στο PC?
Aν ναι, τσέκαρε τα εκεί xkb settings στο /etc/X11/xorg.conf...
Πρέπει το kb να είναι σεταρισμένο σε PC105!
:beer:


:dizzy: γαμωτ! εγω προχθες εμαθα να αποθηκευω τους σελιδοδεικτες....! :sad:

andgeo
17/09/2010, 19:29
To putty και κανένα putty δεν σηκώνει X11 sessions αν δεν είναι ενεργοποιημένη από το ssh.cfg να δέχεται X11 forwarding . Αν είναι ενεργοποιημένο , τότε από το putty μπορείς να ανοίξεις X11 και να βλέπεις γραφικά πέρα από μια console .

kokkiklhs
17/09/2010, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:dizzy: γαμωτ! εγω προχθες εμαθα να αποθηκευω τους σελιδοδεικτες....! :sad:

Είσαι τυχερός που έχεις μείνει μακριά από UNIX, αλήθεια σου λέω!!
:rotflmao: :rotflmao:

andgeo
17/09/2010, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:dizzy: γαμωτ! εγω προχθες εμαθα να αποθηκευω τους σελιδοδεικτες....! :sad:
Δε βαριέσαι κι εγώ δεν έχω λογαριασμό στο facebook και το twitter :D

kokkiklhs
17/09/2010, 19:51
Ρε παιδιά, άσχετο/σχετικό:
Μια και βλέπω εδώ μέσα UNIXάδες (που δεν το περίμενα), μπας κι ενδιαφέρεται κανείς για κάτι Sun & SGI UNIXόκουτα που έχω για σκότωμα, γιατί δεν έχω πια αρκετό χρόνο, χώρο και (κυρίως) όρεξη να τα σκαλίζω;
Αν ναι, περιμένω ΠΜ!
:wave2:

imitrelos
17/09/2010, 20:25
Sun ? με το solaris :D αυτά τα κουτάκια με τον risc επεξεργαστή κάνουν ακόμα θαύματα :cool:

vaska
17/09/2010, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos
Sun ? με το solaris :D αυτά τα κουτάκια με τον risc επεξεργαστή κάνουν ακόμα θαύματα :cool:



Απίστευτα μηχανάκια, με cpu motorola αν θυμάμαι καλά????

:wave2: :wave2:

kokkiklhs
17/09/2010, 22:31
Motorola (σειρά 68k) είχαν τα πρώτα Sun της δεκαετίας του '80!
Τα Ultraκια έχουν RISC 64-bit CPUs, πατέντα της ίδιας της Sun, που τη λέει SPARC!
Ωραία κουτάκια για την εποχή τους, ακόμη και τώρα μπορούν να κάνουν αρκετά καλή δουλίτσα, αλλά θα σου βγάλουν την πίστη στα σεταρίσματα, αν δεν τα πολυξέρεις!
:D

perastikos
17/09/2010, 22:38
Το τελευταίο που είχαμε στη δουλειά μας άφησε πριν ένα εξάμηνο... :sad:

Το κάναμε shutdown, μετακίνηση με τα ροδάκια 1,5 μέτρο πιο πέρα μέσα στο computer room και μετά από 11 χρόνια συνεχούς (σχεδόν) λειτουργίας δεν ξανάνοιξε ποτέ... :lol:

vaska
17/09/2010, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokkiklhs
Motorola (σειρά 68k) είχαν τα πρώτα Sun της δεκαετίας του '80!
Τα Ultraκια έχουν RISC 64-bit CPUs, πατέντα της ίδιας της Sun, που τη λέει SPARC!
Ωραία κουτάκια για την εποχή τους, ακόμη και τώρα μπορούν να κάνουν αρκετά καλή δουλίτσα, αλλά θα σου βγάλουν την πίστη στα σεταρίσματα, αν δεν τα πολυξέρεις!
:D


Και οι ρίσκ της μοτορόλα ήταν αν θυμάμαι καλά (ήμουν πολύ μικρός τότε) τεχνολογία που την εξέλιξε για λογαριασμό της sun. Νομίζω η εποχή που αρχίζει να υπάρχει στο προσκήνιο το xenix (sco unix, xenix)
??????????????

kokkiklhs
17/09/2010, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Και οι ρίσκ της μοτορόλα ήταν αν θυμάμαι καλά (ήμουν πολύ μικρός τότε) τεχνολογία που την εξέλιξε για λογαριασμό της sun. Νομίζω η εποχή που αρχίζει να υπάρχει στο προσκήνιο το xenix (sco unix, xenix)
??????????????

H Motorola μαζί με την Intel δημιούργησαν τους PPC (PowerPC), που είναι κι αυτοί RISC και άρχισαν από τους 601 για να καταλήξουν στους G5, στα PowerMac...
To Xenix ήταν ήδη παρωχημένο στα τέλη '80/αρχές '90! Όσο για το Santa Clara (SCO), μπορεί να το βρεις ακόμη σε κάνα μηχάνημα ειδικής εφαρμογής (π.χ. ιατρικά μηχανήματα).
Το AIX της IBM, το ΗP-UX της HP και το Solaris (πλέον της Oracle) είναι τα μόνα commercial distributions που εξελίσσονται ακόμη, πατώντας στο System V r4 της ΑΤ&Τ!
:beer:

kokkiklhs
17/09/2010, 22:58
...μήπως βρισκόμαστε σε λάθος forum???
:confused: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

avlihos
21/09/2010, 19:04
Τελικά τί έκανες;