PDA

View Full Version : Είναι η ηλεκτρική κιθάρα σαν το ποδήλατο?



antsoar
18/09/2010, 00:26
Ενα πράγμα έχω μετανιώσει σοβαρά, που παράτησα την ηλεκτρική κιθάρα νωρίς.

Δεν ξέρω πως άρχισα να το σκέφτομε τελευταία, ίσως οι απανωτές συναυλίες που πήγα, ίσως

αυτό το μαγαζί με τα μουσικά όργανα στο Γαλάτσι που περνάω απ' έξω όλο και πιο συχνά.

Προχθές μπήκα μέσα "Γειά, έχω μια κιθάρα που έχει να παίξει 10 χρόνια, γίνετε κάτι?"

"Φέρτην απο 'δω και κάτι θα κάνουμε"

Βέβαια δεν τον ρώτησα αν με τα δακτυλά μου γίνετε τίποτα :lol: :rolleyes:

Τι λέτε, ξεκλειδώνουν τα δάκτυλα μετά απο 10 χρόνια?

ΥΓ. Έχω ξεχάσει και τη θεωρία και ούτε λόγος για παρτιτούρες βιβλία κλπ, έχουν χαθεί όλα,

έχετε βρεί κάτι στο ιντερνέτι που να βοηθάει? :wave2: :beer: :beer:

mars696
18/09/2010, 00:39
Αν και δεν ειμαι τοσο στην θεωρητικη πλευρα του πραγματος(βλ.ντραμερ),αυτο που πιστευω και ξερω και απο φιλους,δεν ξεχνιεται! Σιγουρα το επιπεδο σου θα εχει πεσει και θα χρειαστεις μια περιοδο ξεσκουριασματος αλλα μια χαρα θα ειναι,αν εχεις ορεξη φυσικα!!!
Keep going!!!:beer: :beer: :beer:

giannis113
18/09/2010, 00:53
ωρεξη να χεις και η αρχη θα ειναι οπως τοτε που ησουν στην αρχη, πιο ευκολη!

στο λεω απο πειρα :D

el_hymador
18/09/2010, 01:05
Περιπου σαν το ποδηλατο...

εξαρταται σε τι σημειο ειχες φτασει, αν ειχαν "λυθει" τα δαχτυλα σου και επαιζες καλα, θελει λιγο καιρο για να επεναλθεις στο ιδιο επιπεδο, αν επαιζες το smoke on the water στη μι μονο ομως...φτου και απο την αρχη.

billanti
18/09/2010, 08:28
Αν βιάζεσαι να δεις αποτελέσματα πάρε μια κλασική ή ακουστική.
Θα σε δυσκολέψει αφάνταστα στην αρχή αλλά σε λίγο καιρό θα λυθείς
και η μετάβαση στην ηλεκτρική θα είναι πολύ ευχάριστη.
Αν δεν το κάνεις αυτό και επιμένεις στην ηλεκτρική,μην βάλεις στην αρχή
φάζια και διάφορα εφέ.Καθαρά για να ακούς τις "πράσινες" και να τις
διορθώνεις!
Δυστυχώς με την κιθάρα συμβαίνει το εξής οξύμωρο:
Δεν την ξεχνάς εσύ,σε ξεχνά αυτή!!

giannis21
18/09/2010, 08:41
στην αρχη θα δυσκολευτεις πολυ φιλαρακο,αλλα μη μασας..ξεκινα και δε θα μετανοιωσεις.
Βασικα μη σκεφτεσαι πως επειδη επαιζες πριν 10 χρονια ολα θα ειναι πιο ευκολα..δες το θεμα σαν να ξεκινας απο το μηδεν.σαν να μη ξερεις τιποτα.ετσι δεν θα απογοητευτεις αν καποια πραγματα δεν ερθουν ευκολα.Αντιθετα καποια αλλα που θα ερθουν πιο ομαλα θα τα γουσταρεις..
το επειχηρησα και εγω πριν μερικα χρονια (ιδια φαση με εσενα αλο οργανο)και δεν το μετανιωσα!
:beer: :beer: :beer:

moutoulos
18/09/2010, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Έχω ξεχάσει και τη θεωρία και ούτε λόγος για παρτιτούρες βιβλία κλπ, έχουν χαθεί όλα,
έχετε βρεί κάτι στο ιντερνέτι που να βοηθάει? :wave2: :beer: :beer:

Α ρε Αντώνη, γιατί την παράτησες?. Εγώ μαθαίνω τώρα, η μάλλον προσπαθώ να την θυμηθώ μετά απο 30 χρόνια :eyepop: .

Έπαιζα μικρός στα 8 μου για κανα 2 χρόνια, και μου ήρθε τώρα (πριν 1 χρόνο), να ξαναασχοληθώ.
Βέβαια ήμουν μικρός τότε, και δεν πολυκατάλαβα τι έκανα, τώρα αν συνέχιζα θα ήμουν άψογος ... :bawl: .

Τέλος πάντων, υπάρχουν κάποια site όπως αυτό (http://www.justinguitar.com/) που μπορεί να σε βοηθήσουν.

Θα σου συνιστούσα όμως να περάσεις απο το "στέκι μας" (http://forum.kithara.gr/), μιας και εκεί έχουν περισσότερη "εξειδίκευση" σε αυτό το θέμα ...

menos
18/09/2010, 11:14
Δυο μηνάκια... ξεσκόνισμα 1-2 βιβλία ασκήσεων με μισή ωρίτσα εξάσκηση τον 1ο μήνα, τον 2ο μήνα μια ώρα (τουλάχιστον)... και μετά σε βλέπω να παίζεις κάπως έτσι...


210202

tansap
18/09/2010, 12:27
ειμαι στην ιδια φαση ακριβως... :smilea:

www.kithara.vu

www,youtube.com (βαλε οποιο κομματι θες και διπλα lesson)
:beer: :beer: :beer: :beer:

Allst@rf
18/09/2010, 12:36
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δυο μηνάκια... ξεσκόνισμα 1-2 βιβλία ασκήσεων με μισή ωρίτσα εξάσκηση τον 1ο μήνα, τον 2ο μήνα μια ώρα (τουλάχιστον)... και μετά σε βλέπω να παίζεις κάπως έτσι... [/QUOTE
]

το ταλέντο δεν μαθαίνεται...

el_hymador
18/09/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Δυο μηνάκια... ξεσκόνισμα 1-2 βιβλία ασκήσεων με μισή ωρίτσα εξάσκηση τον 1ο μήνα, τον 2ο μήνα μια ώρα (τουλάχιστον)... και μετά σε βλέπω να παίζεις κάπως έτσι... [/QUOTE
]

το ταλέντο δεν μαθαίνεται...

Δεν υπαρχει ταλεντο, υπαρχει ποσοστιαια διαβαθμιση της πορωσης που εχεις με κατι...ο ταλαντουχος ειναι ο πολυ πορωμενος πολυ απλα...

by the way, ο Vai, οπως εχει δηλωσει ο ιδιος, πηγαινε για χ*σιμο και επερνε και τη κιθαρα μαζι για να κανει ασκησεις...ε αυτο ναι, ειναι πορωση!

Allst@rf
18/09/2010, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν υπαρχει ταλεντο, υπαρχει ποσοστιαια διαβαθμιση της πορωσης που εχεις με κατι...ο ταλαντουχος ειναι ο πολυ πορωμενος πολυ απλα...

by the way, ο Vai, οπως εχει δηλωσει ο ιδιος, πηγαινε για χ*σιμο και επερνε και τη κιθαρα μαζι για να κανει ασκησεις...ε αυτο ναι, ειναι πορωση!


με συγχωρείς αλλά διαφωνώ.η πόρωση δε θα σε κάνει να μάθεις να παίζεις τόσο καλά...
άπειρες ώρες εξάσκησης από παιδί και τεράστιο ταλέντο είναι ο βάι...όπως και άλλοι βέβαια αλλά επειδή βάλατε αυτόν τώρα...

sniper
18/09/2010, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Αν βιάζεσαι να δεις αποτελέσματα πάρε μια κλασική ή ακουστική.
Θα σε δυσκολέψει αφάνταστα στην αρχή αλλά σε λίγο καιρό θα λυθείς
και η μετάβαση στην ηλεκτρική θα είναι πολύ ευχάριστη.
....

Sorry φιλαράκι αλλά αυτό είναι απο τις μεγαλύτερες μ@λακίες που έχω διαβάσει στο moto.gr

gcrook
18/09/2010, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Ενα πράγμα έχω μετανιώσει σοβαρά, που παράτησα την ηλεκτρική κιθάρα νωρίς.

Δεν ξέρω πως άρχισα να το σκέφτομε τελευταία, ίσως οι απανωτές συναυλίες που πήγα, ίσως

αυτό το μαγαζί με τα μουσικά όργανα στο Γαλάτσι που περνάω απ' έξω όλο και πιο συχνά.

Προχθές μπήκα μέσα "Γειά, έχω μια κιθάρα που έχει να παίξει 10 χρόνια, γίνετε κάτι?"

"Φέρτην απο 'δω και κάτι θα κάνουμε"

Βέβαια δεν τον ρώτησα αν με τα δακτυλά μου γίνετε τίποτα :lol: :rolleyes:

Τι λέτε, ξεκλειδώνουν τα δάκτυλα μετά απο 10 χρόνια?

ΥΓ. Έχω ξεχάσει και τη θεωρία και ούτε λόγος για παρτιτούρες βιβλία κλπ, έχουν χαθεί όλα,

έχετε βρεί κάτι στο ιντερνέτι που να βοηθάει? :wave2: :beer: :beer:

Στην φαση σου ειμαι ακριβως.
Δυστυχως οσο αφηνεις την κιθαρα τοσο σε αφηνει και η πτωτικη αυτη καμπυλη εξαρταται απο το
επιπεδο που ειχες στην κιθαρα οταν την αφησες.
:sad:

Δυστυχως ενας τροπος υπαρχει μονο για να βρεθεις εκει που ησουν.
Να ξαναπιασεις απο την αρχη ολα οσα εκανες τοτε που επαιζες (τρελλη μελετη φιλε) .

Αν ησουν δε σε φαση αυτοδιδακτου ακομα χειροτερα μιας και δεν εχεις απο που να πιαστεις (ασκησεις τεχνικες δακτυλοθεσιες) .

Αμα θελεις να ξαναξεκινησεις παντως οσο πιο γρηγορα μπορεις,και θυμασαι εστω και κατι απο πεντατονικες, μπαινεις γιουτουμπι γραφεις "guitar backing track" και τζαμαρεις απο πανω.
Και πριν τα κανεις αυτα κανεις ενα γερο σερβις στην κιθαρα.
:wave2:

menos
18/09/2010, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
με συγχωρείς αλλά διαφωνώ.η πόρωση δε θα σε κάνει να μάθεις να παίζεις τόσο καλά...
άπειρες ώρες εξάσκησης από παιδί και τεράστιο ταλέντο είναι ο βάι...όπως και άλλοι βέβαια αλλά επειδή βάλατε αυτόν τώρα...
Θα σταματήσετε επιτέλους να πιάνεστε απο τις λέξεις??
Ενα παράδειγμα έδωσα...
Παρουσίασα ένα ταλέντο ως κίνητρο, όχι ως δεδομένο.

Όσοι ξεκινήσαμε να μάθουμε ηλεκτρική κιθάρα είχαμε κάποιο Rock idol κιθαρίστα ως κίνητρο...:winka:


210296

Allst@rf
18/09/2010, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Θα σταματήσετε επιτέλους να πιάνεστε απο τις λέξεις??
Ενα παράδειγμα έδωσα...
Παρουσίασα ένα ταλέντο ως κίνητρο, όχι ως δεδομένο.

Όσοι ξεκινήσαμε να μάθουμε ηλεκτρική κιθάρα είχαμε κάποιο Rock idol κιθαρίστα ως κίνητρο...:winka:

παει και αυτος .νωρις ,νωρις...:( :(

menos
18/09/2010, 22:58
Άφησε όμως τρελλό υλικό για μάθηση (ποιοτικά, όχι ποσοτικά)!! :a013:

http://www.youtube.com/watch?v=60LDrFZD5JE

antsoar
18/09/2010, 23:10
Ρε για δες που είμαστε πολλοί οι μετανοούντες τελικά

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση :beer: :beer: :beer:

Η κιθάρα θα πάει για σέρβις την άλλη βδομάδα, θα ποστάρω κόστος και λοιπά για

κάθε ενδιαφερόμενο.

gcrook
19/09/2010, 00:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Ρε για δες που είμαστε πολλοί οι μετανοούντες τελικά

Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση :beer: :beer: :beer:

Η κιθάρα θα πάει για σέρβις την άλλη βδομάδα, θα ποστάρω κόστος και λοιπά για

κάθε ενδιαφερόμενο.

Δεν ξερω που θα την πας αλλα για παρε και μια γνωμη για το Jimmys Rock stuff αν εισαι απο Αθηνα βεβαια.

billanti
19/09/2010, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Sorry φιλαράκι αλλά αυτό είναι απο τις μεγαλύτερες μ@λακίες που έχω διαβάσει στο moto.gr
Γιατί ρε sniper;
Όταν έβαζα την κόρη μου(9 χρονών)να πιάσει ένα μπαρέ στην ηλεκ.και της έλεγα παίξε
μία-μία τις χορδές ακούγονταν όλες καθαρά.
Όταν της έκανα το ίδιο στην κλασσική κάποιες χορδές ακούγονταν κούφιες.
Μετά από εξάσκηση(με πολύ γκρίνια) στην κλασσική τα δάχτυλα της έστρωσαν
εκπλήσσοντας με ευχάριστα!

Allst@rf
19/09/2010, 09:40
Καγμακης????????

billanti
19/09/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
Καγμακης????????
Pardon?:smilea:

Allst@rf
19/09/2010, 16:43
οχι ρωταω ,αν ειναι να κανει σερβις στην κιθαρα του στο καγμακη...για οσους ξερουν...

pipe_smoker
19/09/2010, 18:51
Καμιά 11αριά χρόνια παίζω, οπότε δε γνωρίζω πως θα ήταν να απέχω τα 10 από αυτά για να βοηθήσω:rotflmao:

Ανάλογα με το επίπεδο που είχες φτάσει τότε όπως είπαν και τα παιδιά πριν.

Το πιο σημαντικό θέμα όμως στο ζήτημα επιπέδου είναι κατά πόσον θυμάσαι ασκήσεις δακτυλοθεσίας, ζεστάματος, ταχύτητας, χρωματικές,, διατονικές και λοιπά κατ'εμέ.

Αν ήξερες μία κλίμακα ή πέντε δεν έχει μεγάλη σημασία, θα τις θυμηθείς. Το ίδιο και τα ακόρντα.

Το θέμα είναι αν θυμάσαι το "πώς" κι όχι το "τι".

Πάντως, σίγουρα τώρα με το ίντερνετ τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα από την εποχή που άφησες το όργανο.

Οι παρτιτούρες είναι για τους ρομαντικούς:D πλέον. Τις ταμπλατούρες είναι πανέυκολο να μάθεις να τις διαβάζεις. Εμένα δε μου έδειξε κανείς (πήγαινα σε ωδείο όταν ξεκίνησα να ψάχνω tabs στο ιντερνετ και με θεώρησαν αιρετικό:bigcry: ) και σιγά σιγά μέσα σε ένα μήνα διάβαζα tabs πιο γρήγορα κι από ελληνικα.

Κατά τα άλλα τα γνωστά. Θέλει χρόνο, κόπο, διάθεση και πάει λέγοντας. Αν τα οικονομικά σου και ο χρόνος που μπορείς να διαθέσεις το επιτρέπουν, δες και κανά δάσκαλο για μαθήματα. Αν είναι της προκοπής και του μιλήσεις κι εσύ στα ίσια πιθανόν να γλιτώσεις από κόπο ΑΔΙΚΟ. [φίλος 40άρης πήγε σε δάσκαλο όπου αφού είδε ότι τον είχε λιώσει σε συγκεκριμένες ασκήσεις (τις ήξερε από παλιά που έπαιζε το παλικάρι) του ξεκαθάρισε ότι δεν πάει ούτε για shredding ούτε για τζαζίστας. Απλώς ήθελε να θυμηθεί τα παλιά που ήξερε, να μάθει και δυο κλίμακες καινούριες να μπορεί να συμματέχει σε ένα τζαμαρισματάκι και να παίζει σπίτι του για την τάβλα του. Ο δάσκαλος το κατάλαβε, το σεβάστηκε και τράβηξαν νέο δρόμο].

Καλή δέυτερη αρχή λοιπόν!!!!!

ΥΓ. Για πες και τι κιθάρα έχεις αν θες...

antsoar
19/09/2010, 22:30
Έχω μια fender stratocaster.

Αυτό με τα tads το κάνεις λίγο πιο λιανά:blush:

Και απο ιντερνετ τι έχεις βρεί που μπορεί να βοηθάει?

ΥΓ. Είμαι στην ηλικία του φίλου σου:wave2:




Μάγκες ευχαριστώ για τη βοήθεια :beer: :beer: :beer:

gcrook
19/09/2010, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Έχω μια fender stratocaster.

Αυτό με τα tads το κάνεις λίγο πιο λιανά:blush:

Και απο ιντερνετ τι έχεις βρεί που μπορεί να βοηθάει?

ΥΓ. Είμαι στην ηλικία του φίλου σου:wave2:




Μάγκες ευχαριστώ για τη βοήθεια :beer: :beer: :beer:

Μπορεις να κανεις μια αναζητηση για το guitar pro, band in a box ,guitar rig (το οποιο το εχω στησει στο πισι συνδεω το καυσοξυλο την squier strat που δυστυχωε εχω για κιθαρα και την εχω ακουσει οτι παιζω με ibanez jem και βαλε) :a2: :a2: :a34: :a34: :a44: :a44: :sad: :sad: :lol: :lol:

pipe_smoker
20/09/2010, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Έχω μια fender stratocaster.

Αυτό με τα tads το κάνεις λίγο πιο λιανά:blush:

Και απο ιντερνετ τι έχεις βρεί που μπορεί να βοηθάει?

ΥΓ. Είμαι στην ηλικία του φίλου σου:wave2:




Μάγκες ευχαριστώ για τη βοήθεια :beer: :beer: :beer:

Tabs λέγονται και προερχονται από τη λέξη ταμπλατούρες.

Οι παρτιτούρες, έχουν νότες, αξίες, χρόνους και λοιπά.

Η ταμπλατούρα είναι κάτι πολύ πιο απλό. Αντί για πέντε γραμμές έχει έξι, κι αυτές οι γραμμές αντιστοιχούν στις χορδές της κιθαρας. Η κάτω κάτω γραμμή Μι μπάσσο, η πάνω πάνω Μι καντίνι.

Σε αυτές τις γραμμές λοιπόν, έχει νουμεράκια που δείχνουν ποιο τάστο πατάς στην αντίστοιχη χορδή.

Οι πιο εξελιγμένες και "σωστές" ταμπλατούρες έχουν και τους χρόνους και τις αξίες και πολλά άλλα. Οι απλές έχουν μόνο τα νουμεράκια. Κοινώς, ακούς το τραγούδια που θες να παίξεις, και ταυτόχρονα κοιτάς το tab και κούτσα κούτσα βρίσκεις το ρυθμό.

Εγώ όταν μάθαινα να διαβάζω tabs το έμαθα μόνος μου. Τώρα σίγουρα υπάρχουν και site ου σου λένε πως να διαβάσεις tabs. Εγώ δεν τα γνωρίζω. Γκούγκλαρέ "tab reading" ή "how to read tab" κάτι ανάλογο και θα βρεις.

Πάντως αν νιώθεις μια κάποια σιγουριά (έστω και μικρή) δοκίμασέ το μόνος σου αρχικά. Από τη μία μπορεί να απογοητευθείς αν δεν καταλάβεις τι κάνεις, αλλά από την άλλη μπορεί να απογοητευθείς από τις οδηγίες για να διαβάσεις τα tabs και να αρχίσες τα "αει σιχτίρ κι εσύ κι ο γρύλος σου" και να το παρατήσεις πριν καλά καλά αρχίσεις.


Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να πάρεις την κιθάρα σου, να βάλεις στο youtube ένα κομματάκι εύκολο που να σου αρέσει πχ Smoke on the water (το παραμάμησα στην ευκολία αλλά δε μου ερχόταν άλλο:rotflmao: ) και να γράψεις στο google "smoke on the water tab". Ανοίγεις ένα από τα λινκ που θα σου βγάλει και αρχίζεις να παλεύεις!

Καλά παιξίματα!!!! Κι έχεις κι ωραίο όργανο!:beer:

pipe_smoker
20/09/2010, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μπορεις να κανεις μια αναζητηση για το guitar pro, band in a box ,guitar rig (το οποιο το εχω στησει στο πισι συνδεω το καυσοξυλο την squier strat που δυστυχωε εχω για κιθαρα και την εχω ακουσει οτι παιζω με ibanez jem και βαλε) :a2: :a2: :a34: :a34: :a44: :a44: :sad: :sad: :lol: :lol:

Αυτά είναι προχωρημένα κόλπα ρε παίχτη!

Μέχρι να βρει σπασμένο πρόγραμμα από αυτά που του προτείνεις μπορεί να του βγει η παναγία.

Μπορεί βέβαια να φταίει το ότι εγώ είμαι κουμπούρας στα ιντερνετικουπολογιστικά και γι'αυτό να με ζόρισε μέχρι να βρω αυτό που έψαχνα.

Ας μάθει ο φίλος να διαβάζει tabs αρχικά, και τα υπόλοιπα έπονται:beer:

BLiTzER
20/09/2010, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Γιατί ρε sniper;
Όταν έβαζα την κόρη μου(9 χρονών)να πιάσει ένα μπαρέ στην ηλεκ.και της έλεγα παίξε
μία-μία τις χορδές ακούγονταν όλες καθαρά.
Όταν της έκανα το ίδιο στην κλασσική κάποιες χορδές ακούγονταν κούφιες.
Μετά από εξάσκηση(με πολύ γκρίνια) στην κλασσική τα δάχτυλα της έστρωσαν
εκπλήσσοντας με ευχάριστα!

Επειδή κλασσική και ηλεκτρική διαφέρουν αρκετά, πέρα των βασικών. Σαφώς είναι πιο δύσκολο το μπαρέ (και διάφορα άλλα) στην κλασσική λόγω (συνήθως) μεγαλύτερων διαστημάτων μεταξύ των χορδών, μεγαλύτερου μπράτσου κτλ. Αλλά όταν θες να μάθεις ηλεκτρική, μάθε ηλεκτρική.

gcrook
20/09/2010, 00:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από pipe_smoker
Αυτά είναι προχωρημένα κόλπα ρε παίχτη!

Μέχρι να βρει σπασμένο πρόγραμμα από αυτά που του προτείνεις μπορεί να του βγει η παναγία.

Μπορεί βέβαια να φταίει το ότι εγώ είμαι κουμπούρας στα ιντερνετικουπολογιστικά και γι'αυτό να με ζόρισε μέχρι να βρω αυτό που έψαχνα.

Ας μάθει ο φίλος να διαβάζει tabs αρχικά, και τα υπόλοιπα έπονται:beer:

Ε απο ολα αυτα το guitar pro ειναι το πιο βασικο και το πιο γελοιο στην εκμαθηση (βασικα δεν εχει εκμαθηση) .
Για να διαβαζει ταμπλατουρες ειναι,και να μπορει αν θελει να αλλαξει τεμπο να ακουσει το τρακ κοκ.

chr1s_86
20/09/2010, 01:45
Ωραίο thread.... :beer: :beer: :beer:

Έχω να παίξω 1,5 χρόνο, να δούμε πότε θα ξαναρχίσω.... :a13: :a13:

moutoulos
20/09/2010, 09:27
Αντώνη μπορείς να πας εδώ http://www.songsterr.com/ που έχει Free Tabs:

Παράδειγμα

Guns N' Roses - Sweet Child o' Mine (http://www.songsterr.com/a/wa/song?trackPos=4&id=23)

el_hymador
20/09/2010, 09:38
Η καλυτερη εξασκηση (για ηλεκτρικη) ειναι:

Να μαθεις κανεις την Blues πεντατονικη σε ολη τη ταστιερα (ευκολο)

Να κατεβασει το Band-in-a-bοχ η αντιστοιχο sequencer στο pc και να λιωσει στο σολαρισμα

μετα αρχιζει να τη ψαχνεις με στανταρακια licks και σιγα-σιγα μπαινεις στο νοημα...

sniper
20/09/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Γιατί ρε sniper;
Όταν έβαζα την κόρη μου(9 χρονών)να πιάσει ένα μπαρέ στην ηλεκ.και της έλεγα παίξε
μία-μία τις χορδές ακούγονταν όλες καθαρά.
Όταν της έκανα το ίδιο στην κλασσική κάποιες χορδές ακούγονταν κούφιες.
Μετά από εξάσκηση(με πολύ γκρίνια) στην κλασσική τα δάχτυλα της έστρωσαν
εκπλήσσοντας με ευχάριστα!

Γιατί ο φίλος που ξεκίνησε το θρεντ παίζει ηλεκτρική....

Η Ακουστική έχει στενή σχέση με την ηλεκτρική.

Η Κλασσική που αναφέρεις όμως (και λες "Κλασσική ή Ακουστική") την μόνη σχέση που έχεις με την Ακουστική και την Ηλεκτρική είναι ότι έχει μπράτσο και τάστα και λέγεται κιθάρα....

Από το ξεκίνημα και μόνο, η τεχνική είναι εντελώς διαφορετική κι ας μην συνεχίσω με δάχτυλα του δεξιού (εκτός αν του λες να παίξει κλασσική με πένα οπότε η κουβέντα θα γίνει αισχρή και πρόστυχη....)

Είτε παιζεις κλασσική γιατί γουστάρεις τον ήχο (και το ρεπερτόριο) είτε ακουστική/ηλεκτρική για τον ίδιο λόγο είτε και τις δύο (αφού δεν έχεις τι άλλο να κάνεις και για κανα 10ωρο την ημέρα παιζεις και τα δύο είδη).

Αλλά το να λες ότι αν μελετήσεις (τον ότο μελέτη δεν είδα να τον αναφέρεις) κλασσική θα μεταβείς πιο εύκολα στην ηλεκτρική είναι λάθος. Απλά θα χάσεις ΠΟΛΥ χρόνο πριν κάνεις αυτό που πραγματικά θες. Στο λέει κάποιος που "έχασε" 3 χρόνια έτσι....

sniper
20/09/2010, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Η καλυτερη εξασκηση (για ηλεκτρικη) ειναι:

Να μαθεις κανεις την Blues πεντατονικη σε ολη τη ταστιερα (ευκολο)

.....

+ ματζόρε και μινόρε κλιμακες σε όλη την ταστιέρα (σε όλες τις θέσεις - οχι και τόσο εύκολο αλλά απαραίτητο αν θες να βγάζεις ήχο που να μην ακουγεται παντού ο ίδιος)

DimChios
20/09/2010, 09:54
...και ξαφνικα ο sniper δινει συμβουλες για κιθαρωδους!

Μμμμ, μαλιστα!

:smokin:

sniper
20/09/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
...και ξαφνικα ο sniper δινει συμβουλες για κιθαρωδους!

Μμμμ, μαλιστα!

:smokin:


Α πες κι εσύ κάτι για το κλαρίνο :lol: :bawl: :bawl: :lol:


Ψάχνω να βρω footage από την ταινία.... :smokin:

DimChios
20/09/2010, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Α πες κι εσύ κάτι για το κλαρίνο :lol: :bawl: :bawl: :lol:


Ψάχνω να βρω footage από την ταινία.... :smokin:



http://90lepta.com/sa7587.html

http://www.gfcdigital.gr/gfc/10057index.html?locale=el&l1=movie&id=10057


παρε ρε καλαμπορτζο!

:smokin:


επισης να πω, οτι αυτο το smoke on the water ειναι σαν τους μπουζουξηδες με την "Ευδοκια"!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αντι να γρατζουνατε τα @@δια σας, ειπατε να γρατζουνισετε κιθαρα ορισμενοι!

Το νου σας στον γειτονα! Κανει προβα... :smokin:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
20/09/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
....
επισης να πω, οτι αυτο το smoke on the water ειναι σαν τους μπουζουξηδες με την "Ευδοκια"!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
.....


Ορθόν αλλά δεν περιλαμβάνεται στην ύλη του Βerklee..... :sad:

DimChios
20/09/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ορθόν αλλά δεν περιλαμβάνεται στην ύλη του Βerklee..... :sad:



:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

εμαθε και το μπέρκλεϊ :alien: :bawl:

billanti
20/09/2010, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γιατί ο φίλος που ξεκίνησε το θρεντ παίζει ηλεκτρική....

Η Ακουστική έχει στενή σχέση με την ηλεκτρική.

Η Κλασσική που αναφέρεις όμως (και λες "Κλασσική ή Ακουστική") την μόνη σχέση που έχεις με την Ακουστική και την Ηλεκτρική είναι ότι έχει μπράτσο και τάστα και λέγεται κιθάρα....

Από το ξεκίνημα και μόνο, η τεχνική είναι εντελώς διαφορετική κι ας μην συνεχίσω με δάχτυλα του δεξιού (εκτός αν του λες να παίξει κλασσική με πένα οπότε η κουβέντα θα γίνει αισχρή και πρόστυχη....)

Είτε παιζεις κλασσική γιατί γουστάρεις τον ήχο (και το ρεπερτόριο) είτε ακουστική/ηλεκτρική για τον ίδιο λόγο είτε και τις δύο (αφού δεν έχεις τι άλλο να κάνεις και για κανα 10ωρο την ημέρα παιζεις και τα δύο είδη).

Αλλά το να λες ότι αν μελετήσεις (τον ότο μελέτη δεν είδα να τον αναφέρεις) κλασσική θα μεταβείς πιο εύκολα στην ηλεκτρική είναι λάθος. Απλά θα χάσεις ΠΟΛΥ χρόνο πριν κάνεις αυτό που πραγματικά θες. Στο λέει κάποιος που "έχασε" 3 χρόνια έτσι....
Εγώ ρε sniper να βοηθήσω θέλω.
Βέβαια και να παίξει με πένα την κλασσική.Τι πάει να πει αισχρή και πρόστυχη.
Εγώ δεν έχω χάσει 3 χρόνια από τη ζωή μου κάνοντας ασκήσεις και με ριφ και με κλίμακες
στην κλασσική.Για ακουστική δεν αναφέρω.
Αντίθετα έχω χτίσει την ερασιτεχνική μου καριέρα με χιλιάδες live,δισκογραφία και 2
περιοδείες ανά την Ελλάδα.
Βέβαια εγώ ανήκω στην παλιά punk σχολή που είχε σαν μοτο το "do it yourself".
Φαντάσου ότι η γεννιά μου για να μάθει να ριφάρει γρήγορα εξασκούσε το δεξί χέρι
καρφώνοντας 2 καρφιά σε ένα μικρό νοβοπάν και έδενε μία μικρή πετονιά μεταξύ τους,
και με την πένα ανεβοκατέβαζε το δεξί.Που;Στο σινεμά!3 φορές με έβγαλαν έξω από το
Πιγκάλ για όποιον θυμάται!
Μην απορρίπτεις την τεχνική μου.Δεν είναι by the book αλλά είναι αποτελεσματική.
Χαίρομαι που τα λέμε για τα κιθαριστικά και μπράβο στο παλικάρι που άνοιξε το θρεντ.
Snipper τζαμάρεις με κανένα γερο-hardcore σαν και μένα;Άντε ντε να ξεσκουριάσουμε!

sniper
20/09/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Εγώ ρε sniper να βοηθήσω θέλω.
Βέβαια και να παίξει με πένα την κλασσική.Τι πάει να πει αισχρή και πρόστυχη.
Εγώ δεν έχω χάσει 3 χρόνια από τη ζωή μου κάνοντας ασκήσεις και με ριφ και με κλίμακες
στην κλασσική.Για ακουστική δεν αναφέρω.
Αντίθετα έχω χτίσει την ερασιτεχνική μου καριέρα με χιλιάδες live,δισκογραφία και 2
περιοδείες ανά την Ελλάδα.
Βέβαια εγώ ανήκω στην παλιά punk σχολή που είχε σαν μοτο το "do it yourself".
Φαντάσου ότι η γεννιά μου για να μάθει να ριφάρει γρήγορα εξασκούσε το δεξί χέρι
καρφώνοντας 2 καρφιά σε ένα μικρό νοβοπάν και έδενε μία μικρή πετονιά μεταξύ τους,
και με την πένα ανεβοκατέβαζε το δεξί.Που;Στο σινεμά!3 φορές με έβγαλαν έξω από το
Πιγκάλ για όποιον θυμάται!
Μην απορρίπτεις την τεχνική μου.Δεν είναι by the book αλλά είναι αποτελεσματική.
Χαίρομαι που τα λέμε για τα κιθαριστικά και μπράβο στο παλικάρι που άνοιξε το θρεντ.
Snipper τζαμάρεις με κανένα γερο-hardcore σαν και μένα;Άντε ντε να ξεσκουριάσουμε!

Εγώ δεν απορρίπτω τίποτα.... απλά η κλασσική παίζεται με έναν τρόπο κι η ακουστική/ηλεκτρική με άλλον.... αν τώρα μπορεί ο φίλος μας να παίξει κλίμακες κάτω απο το 12ο τάστο, στην κλασσική, τότε ΟΚ.

πανκ εγώ; :lol: :lol: :lol: Όχι.... απευθύνσου στον ego_o_idios που χτυπάει κάτι βαρέλια σε τέτοιο στυλ...

DimChios
20/09/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti

Snipper τζαμάρεις με κανένα γερο-hardcore σαν και μένα;Άντε ντε να ξεσκουριάσουμε!


αν νομιζεις οτι πλεον δε τα θελεις, δωρισε τα σε κανενα που τα χρειαζεται!

:wave2:

billanti
20/09/2010, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
αν νομιζεις οτι πλεον δε τα θελεις, δωρισε τα σε κανενα που τα χρειαζεται!

:wave2:
Λυπάμαι ρε Χίος αλλά εκτός του ότι τα όργανα μου είναι πανάκριβα(Gibson,Jackson)
έρχεται και η κόρη μου από πίσω που ήδη κάτι μου λέει ότι θα το παλέψουμε!

DimChios
20/09/2010, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
Λυπάμαι ρε Χίος αλλά εκτός του ότι τα όργανα μου είναι πανάκριβα(Gibson,Jackson)
έρχεται και η κόρη μου από πίσω που ήδη κάτι μου λέει ότι θα το παλέψουμε!


οκ αλλα εγω μιλαω για τα αυτια σου... που θες να τζαμαρεις και με τον sniper!

:lol: :lol: :lol:

sniper
20/09/2010, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
οκ αλλα εγω μιλαω για τα αυτια σου... που θες να τζαμαρεις και με τον sniper!

:lol: :lol: :lol:

Εδώ είναι θρεντ για κιθάρες, κάνε πιο περα ρε κλαριτζή!

(και στο λινκ δεν εχει φωτό! απατεώνα! ):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
20/09/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εδώ είναι θρεντ για κιθάρες, κάνε πιο περα ρε κλαριτζή!

(και στο λινκ δεν εχει φωτό! απατεώνα! ):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ποσο καιρο σου πηρε να βγαλεις (ΣΩΣΤΑ) το chord etude No2 μωρη κουλατζα που μου μελετας και τα Μπερκλεγια; :smokin: :smokin: :smokin:

nik7119
21/09/2010, 14:50
παιδια να ρωτησω κατι?εχουμε τις κλιμακες στην μουσικη,η αλλιως δρομους,πχ ουσακ σαμπαχ,χιτζαζ κτλ,ο καθε δρομος εχει κυριες και δευτερευουσες συνχορδιες,συνηθως οταν μελετας τους δρομους σου βαζουν σαν αρχη τη νοτα RE,πχ ο χιτζαζ αν τον αναλησεις απο RE εχει τις συνχορδιες RE+DO-RE#+ κτλ κτλ,,υπαρχει καποιο προγραμα ωστε να σου λεει οταν τον ιδιο δρομο τον αναλησεις απο αλλη νοτα τι συνχορδιες εχει η καθε μια μεσα?

DimChios
21/09/2010, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
παιδια να ρωτησω κατι?εχουμε τις κλιμακες στην μουσικη,η αλλιως δρομους,πχ ουσακ σαμπαχ,χιτζαζ κτλ,ο καθε δρομος εχει κυριες και δευτερευουσες συνχορδιες,συνηθως οταν μελετας τους δρομους σου βαζουν σαν αρχη τη νοτα RE,πχ ο χιτζαζ αν τον αναλησεις απο RE εχει τις συνχορδιες RE+DO-RE#+ κτλ κτλ,,υπαρχει καποιο προγραμα ωστε να σου λεει οταν τον ιδιο δρομο τον αναλησεις απο αλλη νοτα τι συνχορδιες εχει η καθε μια μεσα?


εχμ, σορυ αλλα...

...φαινεται να γνωριζεις αρκετα...

τοσο δυσκολο σου ειναι λοιπον να κανεις μετατονισμο?

:confused:


Δλδ το Χιτζαζ απο Σολ δεν μπορεις να βρεις τις βασικες αναλογα με το Ρε που εγραψες?

lamoun
21/09/2010, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
παιδια να ρωτησω κατι?εχουμε τις κλιμακες στην μουσικη,η αλλιως δρομους,πχ ουσακ σαμπαχ,χιτζαζ κτλ,ο καθε δρομος εχει κυριες και δευτερευουσες συνχορδιες,συνηθως οταν μελετας τους δρομους σου βαζουν σαν αρχη τη νοτα RE,πχ ο χιτζαζ αν τον αναλησεις απο RE εχει τις συνχορδιες RE+DO-RE#+ κτλ κτλ,,υπαρχει καποιο προγραμα ωστε να σου λεει οταν τον ιδιο δρομο τον αναλησεις απο αλλη νοτα τι συνχορδιες εχει η καθε μια μεσα?

Για ρίξε μια ματιά σε AYTO (http://www.rocketdownload.com/program/guitar-chords-and-scales-27143.html) το πρόγραμμα.

nik7119
21/09/2010, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Για ρίξε μια ματιά σε AYTO (http://www.rocketdownload.com/program/guitar-chords-and-scales-27143.html) το πρόγραμμα. νασαι καλα φιλε κατι ποιο απλο υπαρχει?

nik7119
21/09/2010, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
εχμ, σορυ αλλα...

...φαινεται να γνωριζεις αρκετα...

τοσο δυσκολο σου ειναι λοιπον να κανεις μετατονισμο?

:confused:


Δλδ το Χιτζαζ απο Σολ δεν μπορεις να βρεις τις βασικες αναλογα με το Ρε που εγραψες? νταξει ειναι λιγο χρονοβορο,

DimChios
21/09/2010, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
νταξει ειναι λιγο χρονοβορο,


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

BLiTzER
21/09/2010, 18:08
Εναρμόνιση κλιμάκων, λοιπόν.

DimChios
21/09/2010, 18:16
ρε ψηλέ nik7119, σορυ και παλι δλδ αλλα...

δεν ειναι δυνατον αυτο που διαβαζω!

Ειναι λιγοτερο χρονοβορο να ανοιξεις το προγραμμα, να βαλεις τον οπλισμο, την τονικοτητα και ο,τι αλλο απαιτει (δε ξερω πως δουλευουν κι αυτα τα σκατα, δεν χρησιμοποιησα ποτε μου) για να σου βγαλει τις σχετικες, παρα να μαθεις εστω και παπαγαλια που θα σε βοηθησει κιολας, π.χ στο Χιτζαζ -1 τονο +1 ημιτόνιο?

:confused: :confused: :confused:

Allst@rf
21/09/2010, 18:29
εγώ δε μπορώ να καταλαβω ,τι θα κερδίσει αν το κάνει με το πρόγραμμα αυτόματα;
αφού είναι πιο χρήσιμο να μάθει με τον κλασικό τρόπο...και θα του χρησιμεύσει αυτόματα μετά στο παίξιμο του...
Μας έχει φάει ο αυτοματισμός ρε γαμώτ...

DimChios
21/09/2010, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
εγώ δε μπορώ να καταλαβω ,τι θα κερδίσει αν το κάνει με το πρόγραμμα αυτόματα;
αφού είναι πιο χρήσιμο να μάθει με τον κλασικό τρόπο...και θα του χρησιμεύσει αυτόματα μετά στο παίξιμο του...
Μας έχει φάει ο αυτοματισμός ρε γαμώτ...



+ Μια Τρίτη κερασμένη στο μάστορα!

:smokin:

Allst@rf
21/09/2010, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Τρίτη

είχες δεν είχες την πετάξες την κακία σου...εγώ το παω τετάρτη ρε στο μάστορα...
:mad:

το άλλο που δε μπορώ να καταλαβω είναι γιατί λέτε ουσακ και δε λέτε μιξολιντιαν,κοκ...

Τι στα κομμάτια ,για κιθάρα δε συζητάμε...

DimChios
21/09/2010, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
είχες δεν είχες την πετάξες την κακία σου...εγώ το παω τετάρτη ρε στο μάστορα...
:mad:

το άλλο που δε μπορώ να καταλαβω είναι γιατί λέτε ουσακ και δε λέτε μιξολιντιαν,κοκ...

Τι στα κομμάτια ,για κιθάρα δε συζητάμε...


Mπορει να παιζει γυφτικο μπασοκίθαρο!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
21/09/2010, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ποσο καιρο σου πηρε να βγαλεις (ΣΩΣΤΑ) το chord etude No2 μωρη κουλατζα που μου μελετας και τα Μπερκλεγια; :smokin: :smokin: :smokin:

Για να μην απαντας ουτε μεχρι εκει δεν εχεις φτασει.
Οξω κουλαδι.:smokin: :D

antsoar
23/09/2010, 22:24
Λοιπόν, σήμερα πήγα τη κιθάρα στο μαγαζί με τα μουσικά όργανα στο Γαλάτσι :a54:

Εγώ δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά ο τύπος φάνηκε να εντυπωσιάστηκε

"Το ξέρεις ότι έχει σταματήσει η παραγωγή πλέον, και τα νερά στο ξύλο είναι πολύ ίσια"

είπε και κάτι για τα κλειδιά αλλά δεν το 'πιασα

Αυτό που έπιασα είναι που είπε ότι η κιθάρα θα γίνει καλύτερη από πριν :a30:

Δεν ξέρω άν φαίνεται αλλά έχω ενθουσιαστεί :D

Τελικά αυτό το θρεντάκι θα έχει νοημα αν παρασύρω έστω και έναν ακόμα που τα παράτησε.

spyro
23/09/2010, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Λοιπόν, σήμερα πήγα τη κιθάρα στο μαγαζί με τα μουσικά όργανα στο Γαλάτσι :a54:

Εγώ δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά ο τύπος φάνηκε να εντυπωσιάστηκε

"Το ξέρεις ότι έχει σταματήσει η παραγωγή πλέον, και τα νερά στο ξύλο είναι πολύ ίσια"

είπε και κάτι για τα κλειδιά αλλά δεν το 'πιασα

Αυτό που έπιασα είναι που είπε ότι η κιθάρα θα γίνει καλύτερη από πριν :a30:

Δεν ξέρω άν φαίνεται αλλά έχω ενθουσιαστεί :D

Τελικά αυτό το θρεντάκι θα έχει νοημα αν παρασύρω έστω και έναν ακόμα που τα παράτησε.


ωραίος ο Αντουάν

:beer: :beer: :beer: :beer:

el_hymador
23/09/2010, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
παιδια να ρωτησω κατι?εχουμε τις κλιμακες στην μουσικη,η αλλιως δρομους,πχ ουσακ σαμπαχ,χιτζαζ κτλ,ο καθε δρομος εχει κυριες και δευτερευουσες συνχορδιες,συνηθως οταν μελετας τους δρομους σου βαζουν σαν αρχη τη νοτα RE,πχ ο χιτζαζ αν τον αναλησεις απο RE εχει τις συνχορδιες RE+DO-RE#+ κτλ κτλ,,υπαρχει καποιο προγραμα ωστε να σου λεει οταν τον ιδιο δρομο τον αναλησεις απο αλλη νοτα τι συνχορδιες εχει η καθε μια μεσα?

μπουζουκι μαθαινεις;

ego_o_idios
23/09/2010, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Ενα πράγμα έχω μετανιώσει σοβαρά, που παράτησα την ηλεκτρική κιθάρα νωρίς.

Δεν ξέρω πως άρχισα να το σκέφτομε τελευταία, ίσως οι απανωτές συναυλίες που πήγα, ίσως

αυτό το μαγαζί με τα μουσικά όργανα στο Γαλάτσι που περνάω απ' έξω όλο και πιο συχνά.

Προχθές μπήκα μέσα "Γειά, έχω μια κιθάρα που έχει να παίξει 10 χρόνια, γίνετε κάτι?"

"Φέρτην απο 'δω και κάτι θα κάνουμε"

Βέβαια δεν τον ρώτησα αν με τα δακτυλά μου γίνετε τίποτα :lol: :rolleyes:

Τι λέτε, ξεκλειδώνουν τα δάκτυλα μετά απο 10 χρόνια?

ΥΓ. Έχω ξεχάσει και τη θεωρία και ούτε λόγος για παρτιτούρες βιβλία κλπ, έχουν χαθεί όλα,

έχετε βρεί κάτι στο ιντερνέτι που να βοηθάει? :wave2: :beer: :beer:

pros 8eou min asxoli8is ke esi me tin ki8ara astin eki pou ine o 8eos ta ekane etsi min pigenis kontra sto 8elima tou exoume piksi apo ena karo gratzounistes me klidokimpala lipisou ta aftakia ton diplanon sou pigene mia volta me to podilato vgale volta ton skilo ala min akoumpas ki8ara den 8eloume alous piksame nisafi pia

ama isouna tagmenos ki8aristas den 8a tin evgazes pote apo pano sou 8a tin spoudazes entatika ke tora 8a isoun virtouozos ke 8a epezes me kamia garmpi

gia na min ginane ola afta ise enas axristos gratzounistis ke den prokite na ginis tipota alo

min akous tous di8en kaloproeretous parata ta oso ine keros asxolisou me tipota alo

ma8e na petas politikous stis grames tou metro ke otan sou teliosoun exoume mpatsous dikigorous dimosiografous den 8a vare8is pote ke 8a kanis ke kalo stin xora sou...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
24/09/2010, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μπουζουκι μαθαινεις;


εχω απαντησει πιο πανω!

Μπασσοκίθαρο σε τζιπσυ-γκρουβ!

δεν κακο :wacko:

antsoar
01/10/2010, 00:13
Εχθές πήρα πίσω την κιθάρα :D :sun:

Το σερβις μαζί με χορδές πήγε 30 γιούρο.

Ο τύπος την βρήκε σε άψογη κατάσταση. Τα 10 χρόνια στην αποθήκη ευτυχώς δεν

της έκαναν κακό.

Ενισχυτής 30 watt συν καλώδιο συν ηλεκτρονικό κουρδιστίρι ίσον 130 γιούρο.

AND WE ARE BACK IN BUSINESS :a30: :a30: :a30:

Έχω αρχίσει με μπλούζ κλίμακες και απλές συνχορδίες, αλλά αυτή τη φορά θέλω να το κάνω

σωστά να πιάσω δηλαδή και τη θεωρία.

Τουλάχιστον να το πάω με τη σωστή σειρά και όπου φτάσω. Στο ιντερνετ υπάρχει άπειρο υλικό

αλλά αυτό που χρειάζομαι είναι μια μέθοδος, μια σειρά σε όλο αυτό το πράγμα:uplate:

Περιέργος τα δάκτυλά μου δεν είναι τόσο "ξύλινα" όσο θα περίμενα μετά από τόσο καιρό,

Ρε λές να είναι σαν το ποδήλατο τελικά :lol:

el_hymador
01/10/2010, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
Εχθές πήρα πίσω την κιθάρα :D :sun:

Το σερβις μαζί με χορδές πήγε 30 γιούρο.

Ο τύπος την βρήκε σε άψογη κατάσταση. Τα 10 χρόνια στην αποθήκη ευτυχώς δεν

της έκαναν κακό.

Ενισχυτής 30 watt συν καλώδιο συν ηλεκτρονικό κουρδιστίρι ίσον 130 γιούρο.

AND WE ARE BACK IN BUSINESS :a30: :a30: :a30:

Έχω αρχίσει με μπλούζ κλίμακες και απλές συνχορδίες, αλλά αυτή τη φορά θέλω να το κάνω

σωστά να πιάσω δηλαδή και τη θεωρία.

Τουλάχιστον να το πάω με τη σωστή σειρά και όπου φτάσω. Στο ιντερνετ υπάρχει άπειρο υλικό

αλλά αυτό που χρειάζομαι είναι μια μέθοδος, μια σειρά σε όλο αυτό το πράγμα:uplate:

Περιέργος τα δάκτυλά μου δεν είναι τόσο "ξύλινα" όσο θα περίμενα μετά από τόσο καιρό,

Ρε λές να είναι σαν το ποδήλατο τελικά :lol:

Μπες στο Youtube και ψαξε 12 bar blues και μετα βαρα αλυπητα! Εχει συνοδεια σχεδον σε ολες τις τονικοτητες κε σε ολους τους ρυθμους

:beer: :beer:

nikos_abel
23/07/2011, 21:07
ΡΕ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΡΙΝ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΡΕΝΤ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!!!!

Μπα και να ξαναπιάσω και γω το γρατσουνιστήρι μου;

Βρήκα και το παλίο μου γκρουπ μη χε!!!

(αλλά μη περιμένετε να ακούσετε τίποτα ακόμη, ήμασταν παγκσμίως άγνωστοι και το υλικό ακόμη βρίσκεται σε κάτι χαμένες κασσέτες. Αλλά επιφυλάσομαι για ριπάρισμα!!! )

Inner Fear (http://www.metal-archives.com/bands/Inner_Fear/3540264375)

nikos_abel
12/08/2011, 21:07
Μέχρι να βρω τίποτα άλλο, ανέβασα αυτό όπως νάναι και το παρουσιάζω. Ας δημοσιοποιηθώ ρε παιδάκι μου λίγο...

http://www.youtube.com/watch?v=YnUM9oQzWRU&feature=player_embedded

καλή ακρόαση.