PDA

View Full Version : Adventure 640-Δυσκολία εκίνησης



Douglas
18/09/2010, 03:01
Γεια χαρά,έχω το εξής πρόβλημα με το μηχανάκι μου(1999 adventure).Δυσκολεύομαι πολύ να το βάλω μπρος.Ουσιαστικά το θέμα είναι ότι είτε μπορεί να πάρει απευθείας με μισή μιζιά που λένε,είτε πολύ δύσκολα είτε και να μην παίρνει με τίποτα.Μπορεί δλδ να το βάλω μπρος κανονικά φεύγοντας από το σπίτι για δουλειά,φεύγοντας από τη δουλειά να πάρει με δεύτερη τριτη προσπάθεια.Να σταματήσω για ένα καφέ και όταν πάω να φύγω από την καφετέρια να μην παίρνει με τίποτα.


Τα συμπτώματα όταν δεν παίρνει είναι τα εξής:Μιζάρει ζωηρα χωρίς να σκάει όμως για μία,δύο προσπάθειες.Απο κει και πέρα αρχίζει και ακούγεται σαν να μην υπάρχει αρκετή δύναμη από την μπαταρία ώστε να γυρίσει η μίζα.Και μπορεί μετά από κανα τέταρτο αν ξαναπροσπαθήσω να πάρει.

Μέχρι στιγμής έχω τσεκάρει τα εξής:κόμπλερ μίζας(σαν καινούριο),καινούρια καρβουνάκια και καινούριο μπουζί.Επίσης παρήγγειλα καινούρια μπαταρία και ελπίζω και εύχομαι να φταίει αυτό.Αν παρόλα αυτά,κουμπώσω την καινούρια μπαταρία και πάλι δεν..

Τότε τι γίνεται?Πρόβλημα ανορθωτή,διαροή ρεύματος από κάπου,κάτι άλλο?Ζητάω καμιά συμβουλή ή καμιά άποψη από εσάς κατόχους ΚΤΜ κυρίως ή γνώστες ηλεκτρολογικών γιατί το επόμενο βήμα είναι το εξουσιοδοτημένο που πονάει στην τσέπη,τουλάχιστον να πάω υποψιασμένος.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τυχόν απαντήσεις:wave2:

stmad
18/09/2010, 06:26
Είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα όχι σε ΚΤΜ όμως , και ήταν ο ανορθωτής.
Εδινε πολύ ρεύμα και χάλαγε τη μπαταρία.
Πριν βάλεις την καινούργια μπαταρία τσέκαρέ το γιατί θα στη χαλάσει και αυτή
αν είναι εκεί το πρόβλημα.

soksok
18/09/2010, 07:02
Πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει το ρέυμα που βγάζει το κύκλωμα φόρτισης. Πολύ πιθανό να έχει εκεί πρόβλημα. Μπορεί να είναι πηνία, ανορθωτής ή να θέλει να κάνει ο ηλεκτρολόγος κάτι στην πλεξούδα γιατί έχεις απώλειες...

Αν είσαι κάτω από 14V ή πάνω από 15V, υπάρχει πρόβλημα...
:wave2:

Douglas
21/09/2010, 15:46
Καλησπέρα,τελικά έβαλα καινούρια μπαταρία και παίρνει μπρος άνετα.Μετά πήγα σε συνεργείο και έκανε κάτι μετρήσεις ο μάστορας στη μπαταρία στο ρελαντί πρώτα και μετά στις 4 με 5 χιλιάδες στροφές.Μου είπε ότι είναι σωστές που σημαίνει ότι ο ανορθωτής και τα πηνεία δουλεύουν όπως πρέπει.

Επειδή από ηλεκτρολογικά δεν σκαμπάζω τίποτις,θέλω να ρωτήσω.Υπάρχει περίπτωση να υφίσταται πρόβλημα στον ανορθωτή ή στα πηνεία και να μη φαίνεται επειδή είναι καινούρια η μπαταρία και αύριο μεθαύριο να βρω την μπαταρία πάλι ξεφόρτιστη?Ή αν η βλάβη υπάρχει αποκλείεται να πάρει μπρος ακόμα και με καινούρια μπαταρία?

OldMan
21/09/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Υπάρχει περίπτωση να υφίσταται πρόβλημα στον ανορθωτή ή στα πηνεία και να μη φαίνεται επειδή είναι καινούρια η μπαταρία και αύριο μεθαύριο να βρω την μπαταρία πάλι ξεφόρτιστη?Ή αν η βλάβη υπάρχει αποκλείεται να πάρει μπρος ακόμα και με καινούρια μπαταρία?
Αν υπάρχει πρόβλημα θα φανεί σχεδόν αμέσως ...

Στην περίπτωση της υπο-φόρτισης, η μπαταρία θα αδειάσει πολύ γρήγορα (γιατί από αυτήν θα πέρνει ρεύμα και η μίζα και τα υπόλοιπα ηλεκτρικά..)

Στην περίπτωση της υπερ-φόρτισης, θα το καταλάβεις ακόμη πιο γρήγορα (γιατί η μπαταρία θα καταστραφεί σχεδόν αμέσως από την υπέρταση..)

miscelano
21/09/2010, 16:09
κοιτα να δεις συμπτωση....τριτη ειναι σημερα..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer: :beer:

Douglas
21/09/2010, 16:28
Oldman ευχαριστώ,κατατοπιστικός πολύ.

Miscelanο :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: Αν και κακιούλα μου φάνηκε πολύ αστείο:beer:

miscelano
21/09/2010, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Douglas
Oldman ευχαριστώ,κατατοπιστικός πολύ.

Miscelanο :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: Αν και κακιούλα μου φάνηκε πολύ αστείο:beer:

:wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer: :beer: