PDA

View Full Version : Οδηγος αυτοκινητου βγαζει το χερι του εξω απο το παραθυρο.Τι γνωμη εχετε γιαυτο?



pavlaras1
18/07/2005, 19:40
Γεια σας.

Θελω να μου πειτε την γνωμη σας για αυτους που οδηγουν αυτοκινητα και βγαζουν ολοκληρα τα χερια τους εξω απο τα παραθυρα εν ωρα κινησεις για να παρουν αερα ή ακομη και για να ξεπιαστουν.

Εγω για αλλη μια φορα τα ειδα ολα.

Ημουν στον παραλιακο δρομο της Θεσσαλονικης ξεκινωντας απο τον Λευκο Πυργο και πηγαινοντας για το Μεγαρο Μουσικης.

Οσοι ειναι απο θεσσαλονικη ξερουν οτι σε αυτην την διαδρομη αν κρατησεις σταθερα το γκαζι στα 60-65 χιλιομετρα την ωρα περνας ολα τα φαναρια με πρασινο.

Ετσι και εγω πηγαινα με αυτην την ταχυτητα.

Σε ενα φαναρι ειναι τωρα ενα φορτηγακι και ενα αυτοκινητο διπλα διπλα και εγω επιδιωκω να περασω απο εκει αναμεσα γιατι ειχε αρκετο χωρο για να περασει οποιαδηποτε μεγαλη ή μικρη μηχανη.

Το κουφο ειναι οτι 5 μετρα πριν φτασω αναμεσα στα δυο οχηματα ο οδηγος του φορτηγου βγαζει εξω με τεντωμενο και περιστρεφωντας το χερι του(πιθανος για ξεμουδιασμα-πιασιμο) μεχρι που ειδα και τον αγκωνα του με αποτελεσμα να φρεναρω αποτομα και να διπλωσει το μηχανακι και για να μην τρακαρω ή του χτυπησω το χερι κατα λαθος, το ευθυγραμηζω αφηνωντας το φρενω και σκυβω οσο ποιο χαμηλα στο υψος του τιμονιου για να μην με χτυπησει στο προσωπο.

Περασα ξυστα αλλα τα ειδα ολα.

Σας εχει τυχει κατι τετοιο ή ακομη και παραπλησιο.

Αν ναι ποσο συχνα σας συμβαινει?

Ποιο ειναι το χειροτερο που μπορει να συνεβει και υπαρχει καποιος νομος για αυτο?

Καλη συνεχεια.

AFTER
18/07/2005, 19:46
Απλα οπως περνας,του κοπανας μια ελαφρα με το χερι σου μια σφαλιαρα στο δικο του με στυλ ''ΝΑ παλιοπαιδο,για να μαθεις''

Στα σιγουρα θα το σκεφτει 2 φορες πριν το ξανακανει!

Ετσι ειχα κανει τουλαχιστον εγω σε εναν ταριφα που μετα το τριτο κορναρισμα δεν εβαζε μεσα το χερι του ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΓΕ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟ!
Κριμα για το τσιγαρο,λυπηθηκα,αν και το εχω κοψει..

Μα οσες φορες και αν εχω προσπαθησει να μαιμουδισω την βασιλικη αυτη σταση(ετσι για να δω τι χανω),ή νιωθω σαν λακαμας ή παει να κοπει το χερι μου ειτε απο τους κραδασμους ειτε απο το παραθυρο...

Xlitos
18/07/2005, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1


.



Σας εχει τυχει κατι τετοιο ή ακομη και παραπλησιο.



Mια φορά.Μποτιλιαρισμένη η λεωφ. Βείκου κι εγώ να περνά με 30 περίπου ανάμεσα από τ αμάξια.Με το που φτάνω στο παράθυρο του τύπου κορνάρει με το δεξί και το αριστερό το βγάζει έξω από το παράθυρο και φωνάζει ''άντε ρεεεεε...ΓΚΝΤΟΥΠ..ΑΑΧ..ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ'' (ο μαλάκας ήμουν εγώ :D ) Του χτύπησα το χέρι με το δεξί καθρέπτη.Φυσικά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα για να το αποφύγω..σταματάω παρακάτω να του πω συγνώμη αλλά ήταν απο πίσω ένα παιδί με ένα εντούρο και μου λεει ''προχώρα εντάξει είναι..κάτι γαμωσταυρίδια ρίχνει'' :lol:

gmakris
18/07/2005, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Απλα οπως περνα,του κοπανας μια ελαφρα με το χερι σου μια σφαλιαρα στο δικο του με στυλ ''ΝΑ παλιοπαιδο,για να μαθεις''



:lol: :lol: Καλο ρε Γιωργο θα το δοκιμασω και εγω...τρεμετε παλιοπαιδα!!! :rotflmao:

sonic22
18/07/2005, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1

Ποιο ειναι το χειροτερο που μπορει να συνεβει και υπαρχει καποιος νομος για αυτο?



χμμμμ...:sick: :sick: :sick:

ο νομος αναγνωριζει την κινηση σου ανεμεσα σε (ακομα και σε σταματημενα) οχηματα ΕΝΤΕΛΟΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗ!!!

ο νομος επησεις οριζει οτι επητρεπετε να εξεχει αντικειμενο 0.5m απο τα ακραια σημεια του οχηματος... (ναι οκ υπαρχει και διαταξη οτι το χερι εξω απο το παραθυρο ειναι λαθος... αλλα ποτε μου δεν εχω ακουσει να κοβουν κληση για αυτο...)

αρα πιο δικιο σου ζητας??:look: :look:


τωρα στην πραγματικοτητα των δρομων...
προσεχουμε για να εχουμε γιατι κανεις δεν προσεχει για σενα...
απο την στηγμη που δεν βγαζουν και τα ποδια τους εξω απο το παραθυρο να ειστε ικανοποιημενοι...

:sun: :beer: :beer: :sun:

mbjp
18/07/2005, 21:56
απο την στηγμη που δεν βγαζουν και τα ποδια τους εξω απο το παραθυρο να ειστε ικανοποιημενοι...


Α μπα; Ετσι λες; Εχεις παει ποτε απο Κορινθου/Πατρων;; Ολος ο δρομος βρωμαει ποδαριλα! :yuck:
Δεν μπορω να θυμηθω καποια φορα που να εχω παει απο τον συγκεκριμενο δρομο (σε ημερες μαζικης εξοδου) και να μην εχω δει μια κατσικα αραγμενη στη θεση του συνοδηγου με τα ποδια απλωμενα εξω και ακουμπισμενα στον καθρεφτη..
Και το βοδι διπλα να οδηγει!

Και εγω παντως τεντωνω το χερι εξω, ειδικα οταν αναπτυσω ταχυτητα. Ετσι ενεργοποιω το μοναδικο Air-Conditioning συστημα που εχει το αμαξι μου με τους ειδικους αεραγωγους που περνουν απο τη μασχαλη και καταληγουν στην κοιλιακη χωρα :D
Φυσικα αν κατσεις να σκεφτεις οτι, σε περιπτωση μιας οποιασδηποτε στραβης (και δεν εννοω να χτυπησεις καποιον), δεν θα προλαβεις να το τραβηξεις, βαζεις μυαλο και μαζευεσαι. 1 χερι μειον ειναι μεγαλη υποθεση.

mtsop
18/07/2005, 23:41
Δε ξέρω για σας αλλά επειδή τυχαίνει να έχω λιγουλάκι θορυβώδη εξάτμιση, τα χέρια μαζέυονται κακήν κακώς όταν πλησιάζω και έτσι δεν μου έχει τύχει να έχω κοντινή επαφή.

free rider
18/07/2005, 23:53
δεν ξέρω πως θα φανεί αυτο αλλά κάποτε γνώρισα ενα παλικάρι που ειχε χάσει το ενα του χέρι απο τον ωμο
ηταν ακριβώς σε ενα τέτοια σκηνικό ..

ειχε το χέρι εξω απο το παράθυρο απλωμένο και περασε ενα φορτηγο και τον τραυμάτισε τόσο σοβαρά που το αφαιρέσαν...

ηταν παραπολυ ασχημη κατάσταση...

:sad: :sad: :sad:

pavlaras1
19/07/2005, 02:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mbjp
Α μπα; Ετσι λες; Εχεις παει ποτε απο Κορινθου/Πατρων;; Ολος ο δρομος βρωμαει ποδαριλα! :yuck:
Δεν μπορω να θυμηθω καποια φορα που να εχω παει απο τον συγκεκριμενο δρομο (σε ημερες μαζικης εξοδου) και να μην εχω δει μια κατσικα αραγμενη στη θεση του συνοδηγου με τα ποδια απλωμενα εξω και ακουμπισμενα στον καθρεφτη..
Και το βοδι διπλα να οδηγει!

Φιλαρακο θα συμφωνησω μαζι σου μιας και αυτο το φαινομενο ειναι συνηθισμενο για εμενα.

Το παρατηρω πολυ συχνα στον δρομο για Θεσσαλονικη-Χαλκιδικη και Χαλκιδικη-Θεσσαλονικη.

Δεν ξερω πως πολλες γκομενες την εχουν δει ετσι και το γουσταρουν.

Τις βλεπω να εχουν τα ποδια στο παμπριζ ή εξω απο το παραθυρο και επανω στον δεξι καθρεφτη ή και το ποιο ακραιο που μου εχει τυχει και γιαυτο εβαλα και τα γελια που μια χαζογκομενα ειχε ξαπλωσει και ειχε βγαλει τα ποδια της μεχρι τα γονατα της και τα κουνουσε πανω κατω σαν να ητανε στην μπανιερα της ή στην θαλασσα ή δεν ξερω και που αλλου.

Αναρωτιεμαι αν ειχα καμια νταλικα ή καμια R1 και περνουσα κολητα ή συριζα και με μεγαλη ταχυτητα πως θα ενιωθε αραγε ετσι απλα απο περιεργεια θα καταλαβαινε τιποτα ή μπα?

Αν το καταλαβαινε θα το ξανα εκανε ή οχι?

Παντως καποιες γκομενες ειναι για πολυ ξυλο μιας και κανα δυο,τρεις φιλες που εχω κοντεψαν να με σκοτωσουν.

Με ποιο τροπο?

Η μια την ωρα που κατεβαινα την κατηφορια της καρδιας με το μηχανακι μου και την ειχα μαζι μου στο πισω καθησμα.

Υποσημειωση κατεβαινα με 90 χιλιομετρα την ωρα,σηκωνεται ορθια και με κραταει απο τους ομους σαν να δεν ξερω και εγω τι ηθελε να κανει.

Κοβω ταχυτητα γιατι αρχησε το μηχανακι να φευγει αριστερα και δεξια αναλογα με το που εγερνε αυτη.

Σταματαω δεξια και την λεω "Τι ειναι αυτα που κανεις θελεις να σκοτωθουμε?"

Μου απανταει "Πως κανεις ετσι δεν σκοτωθηκαμε κιολλας".

"Σηκωθηκα γιατι ιδρωσε ο κωλος μου απο το καθισμα"

Την λεω " Δεν μπορουσες να μου πεις να κανω δεξια να σταματησω να κατεβουμε και να ξε-ιδρωσουμε?".

"Ε! Να μωρε δεν ηθελα να αργησουμε για να παμε στην θαλασσα".

Αντε παρε τωρα γυναικεια λογικη.

Εχω και αλλα δυο τετοια παραπλησια σκηνικα: το ενα ειναι οτι η ιδια στο γυρισμο δεν ξανα σηκωθηκε απο το καθισμα αλλα σηκωνε τα ποδια της μπροστα μου τα ανοιγε τερμα αριστερα και δεξια.

Την ρωταω και την λεω "Τι καινουργιο ειναι παλι αυτο που κανεις?"

Μου λεει "Με αυτο τον τροπο κανω γυμναστικη μεχρι να επιστρεψουμε".

Την απανταω "Πανω στο μηχανακι βρηκες να γυμναστεις και εν ωρα που βρισκομαστε σε κινηση?"

Μου λεει "Ε! Μωρε τι θα γινει παλι και ολο γκρινιαζεις?"

Την απανταω "Στην καλυτερη περιπτωση θα χασεις τα ποδια σου απο κανα διερχομενο αυτοκινητο και στην χειροτερη θα σκοτωθω και εγω μαζι σου και θα πληρωνουμε και τους αλλους απο το ατυχημα που θα δημιουργησουμε'.

Αληθεια.
Πρωτον: Γνωριζετε καμια χαζη γυναικα ή της γνωριζω τελικα μονο εγω?
Δευτερον: Αν γνωρισε και κανεις αλλος, ποσες ηταν αυτες σε αριθμο?

Εγω γνωριζω προς στιγμην τρεις καρα πυροβολημενες αλλα εξωτερικα ειναι πολυ ωραιες και κανουν και κατι αλλο πολυ καλά.

Αυτα προς το παρον και καλη συνεχεια.

pavlaras1
19/07/2005, 02:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Δε ξέρω για σας αλλά επειδή τυχαίνει να έχω λιγουλάκι θορυβώδη εξάτμιση, τα χέρια μαζέυονται κακήν κακώς όταν πλησιάζω και έτσι δεν μου έχει τύχει να έχω κοντινή επαφή.

Φιλαρακο μου φαινεται οτι πρεπει να παω να αλλαξω και εγω καμια εξατμιση και να βαλω καμια που να με ακουνε απο οσο ποιο μακρυα γινεται.

Πιστευω οτι στο τελος μπορει να μου ανοιγουν και τον δρομο για να περασω.

Και τοτε θα ειναι ολα μελι γαλα.

pavlaras1
19/07/2005, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από HotDog
Mια φορά.Μποτιλιαρισμένη η λεωφ. Βείκου κι εγώ να περνά με 30 περίπου ανάμεσα από τ αμάξια.Με το που φτάνω στο παράθυρο του τύπου κορνάρει με το δεξί και το αριστερό το βγάζει έξω από το παράθυρο και φωνάζει ''άντε ρεεεεε...ΓΚΝΤΟΥΠ..ΑΑΧ..ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ'' (ο μαλάκας ήμουν εγώ :D ) Του χτύπησα το χέρι με το δεξί καθρέπτη.Φυσικά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα για να το αποφύγω..σταματάω παρακάτω να του πω συγνώμη αλλά ήταν απο πίσω ένα παιδί με ένα εντούρο και μου λεει ''προχώρα εντάξει είναι..κάτι γαμωσταυρίδια ρίχνει'' :lol:

Φιλαρακο.
:rotflmao:
Πιστευω οτι καλα τον εκανες κατα την γνωμη μου,του αξιζε κιολλας και με το παραπανω.
:lol:
Ισως πρεπει να τους κανω και εγω ετσι απο εδω και περα.
:wave2:

downhill
19/07/2005, 06:15
Εχθές στη Σταδίου με χτύπησε ένας καραγκιόζης με το χέρι του.Τη στιγμή που πέρναγα δίπλα του έβγαλε το χέρι του και με ακούμπισε στο δεξί χέρι.Παρα λίγο να πέσω και ακουσε ότι δεν έχει ακούσει ποτέ.Πριν λίγα χρόνια με είχε δαγκώσει κοπρόσκυλο πριν τα διόδια της Ελευσίνας.Ευτυχώς που φόραγα δερμάτινο.Πίσω ήταν ένα περιπολικό και της έριξε κλήση επειδή δεν είχε το σκύλο σε ειδικό καλάθι.Ευτυχώς δεν ήταν κανα μεγαλόσωμο απλώς ένα κανις!Αν ήταν κανα λυκόσκυλο μάλλον θα μου το έκοβε...

AFTER
19/07/2005, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Φιλαρακο θα συμφωνησω μαζι σου μιας και αυτο το φαινομενο ειναι συνηθισμενο για εμενα.

Το παρατηρω πολυ συχνα στον δρομο για Θεσσαλονικη-Χαλκιδικη και Χαλκιδικη-Θεσσαλονικη.

Δεν ξερω πως πολλες γκομενες την εχουν δει ετσι και το γουσταρουν.

Τις βλεπω να εχουν τα ποδια στο παμπριζ ή εξω απο το παραθυρο και επανω στον δεξι καθρεφτη ή και το ποιο ακραιο που μου εχει τυχει και γιαυτο εβαλα και τα γελια που μια χαζογκομενα ειχε ξαπλωσει και ειχε βγαλει τα ποδια της μεχρι τα γονατα της και τα κουνουσε πανω κατω σαν να ητανε στην μπανιερα της ή στην θαλασσα ή δεν ξερω και που αλλου.

Αναρωτιεμαι αν ειχα καμια νταλικα ή καμια R1 και περνουσα κολητα ή συριζα και με μεγαλη ταχυτητα πως θα ενιωθε αραγε ετσι απλα απο περιεργεια θα καταλαβαινε τιποτα ή μπα?

Αν το καταλαβαινε θα το ξανα εκανε ή οχι?

Παντως καποιες γκομενες ειναι για πολυ ξυλο μιας και κανα δυο,τρεις φιλες που εχω κοντεψαν να με σκοτωσουν.

Με ποιο τροπο?

Η μια την ωρα που κατεβαινα την κατηφορια της καρδιας με το μηχανακι μου και την ειχα μαζι μου στο πισω καθησμα.

Υποσημειωση κατεβαινα με 90 χιλιομετρα την ωρα,σηκωνεται ορθια και με κραταει απο τους ομους σαν να δεν ξερω και εγω τι ηθελε να κανει.

Κοβω ταχυτητα γιατι αρχησε το μηχανακι να φευγει αριστερα και δεξια αναλογα με το που εγερνε αυτη.

Σταματαω δεξια και την λεω "Τι ειναι αυτα που κανεις θελεις να σκοτωθουμε?"

Μου απανταει "Πως κανεις ετσι δεν σκοτωθηκαμε κιολλας".

"Σηκωθηκα γιατι ιδρωσε ο κωλος μου απο το καθισμα"

Την λεω " Δεν μπορουσες να μου πεις να κανω δεξια να σταματησω να κατεβουμε και να ξε-ιδρωσουμε?".

"Ε! Να μωρε δεν ηθελα να αργησουμε για να παμε στην θαλασσα".

Αντε παρε τωρα γυναικεια λογικη.

Εχω και αλλα δυο τετοια παραπλησια σκηνικα: το ενα ειναι οτι η ιδια στο γυρισμο δεν ξανα σηκωθηκε απο το καθισμα αλλα σηκωνε τα ποδια της μπροστα μου τα ανοιγε τερμα αριστερα και δεξια.

Την ρωταω και την λεω "Τι καινουργιο ειναι παλι αυτο που κανεις?"

Μου λεει "Με αυτο τον τροπο κανω γυμναστικη μεχρι να επιστρεψουμε".

Την απανταω "Πανω στο μηχανακι βρηκες να γυμναστεις και εν ωρα που βρισκομαστε σε κινηση?"

Μου λεει "Ε! Μωρε τι θα γινει παλι και ολο γκρινιαζεις?"

Την απανταω "Στην καλυτερη περιπτωση θα χασεις τα ποδια σου απο κανα διερχομενο αυτοκινητο και στην χειροτερη θα σκοτωθω και εγω μαζι σου και θα πληρωνουμε και τους αλλους απο το ατυχημα που θα δημιουργησουμε'.

Αληθεια.
Πρωτον: Γνωριζετε καμια χαζη γυναικα ή της γνωριζω τελικα μονο εγω?
Δευτερον: Αν γνωρισε και κανεις αλλος, ποσες ηταν αυτες σε αριθμο?

Εγω γνωριζω προς στιγμην τρεις καρα πυροβολημενες αλλα εξωτερικα ειναι πολυ ωραιες και κανουν και κατι αλλο πολυ καλά.

Αυτα προς το παρον και καλη συνεχεια.

Τοτε να τις πεις να μην καβαλανε την μηχανη, αλλα κατι αλλο...:lol:

oulas
19/07/2005, 10:05
Κοιτα, δεν ειναι θεμα αν ειναι αντρας η γυναικα, αλλα ποσο μυαλο εχει στο ξερο του.

Οσο αναφορα γυναικες, κανω παντα εξηγηση πριν αναιβουν, και ακοθνε, και δεν κανοθν ταρζανιες. Τις πρωτες φορες ομως που ειναι μαζι μου, κανουν μικρες κινησεις, και δυσκολευουν, αλλα επειδη δεν εχουν την εμπειρια, δεν ξερουν οθτε οτι και αυτο το λιγο σε δυσκολευει.

Απο την αλλη εγω εχω μεγαλο προβλημα με 1-2 φιλους μου, που οτι και να τους πω στον κοσμο τους!
Καθονται πισω πισω, οσο δεν παει αλλο, κρατιουντε πισω απο την σχαρα, χαπλονουν και στην μπακαζιερα, και κουνιουντε λες και εχουν μυρμηγκια πανω τουε, ανοιγουν κοινητο, κλπ...


Ετσι σταματησα να τους αναιβαζω τους συγκεκριμενους, και πλεον παμε με το αμαξι τους οταν βγαινουμε μαζι!

:wave2: :wave2:

$py
19/07/2005, 12:58
Εχω και αλλα δυο τετοια παραπλησια σκηνικα: το ενα ειναι οτι η ιδια στο γυρισμο δεν ξανα σηκωθηκε απο το καθισμα αλλα σηκωνε τα ποδια της μπροστα μου τα ανοιγε τερμα αριστερα και δεξια.


File eprepe na tin valeis na katsei mprosta sou me mouri tote kai na ti voithages na ksepiastei :p

pavlaras1
19/07/2005, 14:37
Φιλαρακια ηρθε η ωρα να ακουσετε και μια αλλη ιστορια με μια αλλη γκομενα που πηγαινα μαζι της Χαλκιδικη για μπανιο.

Αυτο το σκηνικο που μου εκανε ηταν οτι καταφερε και σκονταψε επανω στο μηχανακι εν ωρα κινησης και επεσε με ολο το σωμα της επανω μου.

Σκεφτειτε να προσπαθω να κρατησω ευθυγραμισμενο το μηχανακι και να εχω την αλλη να με εχει αγκαλιασει απο τον λαιμο για να μην πεσει κατω στον δρομο.

Η αλλη μια φορα ηταν οταν ηθελε να βολευτει εν ωρα κινησεις και κουνουσε τον κωλο της αριστερα και δεξια.

Με αποτελεσμα στον δρομο να πηγαινω σαν μεθυσμενος.

Και κατι τελευταιο της λεω παντα πριν ανεβουνε αλλα και οταν ειναι ηδη επανω να πιανονται παντα απο τα χερουλια της μηχανης αλλα ποτε δεν το κανουνε.

Μπορει να μου το εξηγησει κανεις αυτο?

Το κουφο ειναι οτι με πιανουνε και κρατιουνται απο την μπλουζα και μαλιστα μου εχουν σκισει μεχρι τωρα δυο σε συνολο.

:wave2:

oulas
19/07/2005, 15:19
Βρε μπας και ειναι τιποτα βουβαλια αυτες που αναιβαζεις και δεν χωρανε;;;;:lol: :lol: :lol:

xaris_sm
19/07/2005, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Δε ξέρω για σας αλλά επειδή τυχαίνει να έχω λιγουλάκι θορυβώδη εξάτμιση, τα χέρια μαζέυονται κακήν κακώς όταν πλησιάζω και έτσι δεν μου έχει τύχει να έχω κοντινή επαφή.

Sostos o Michalakis to eho paratirisei kai ego auto...afou klino ligo to gazi otan pernao apo tus amaksakides akoun tin akrapa kai mazevoun podia heria kefalia :winka:

pavlaras1
19/07/2005, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
Sostos o Michalakis to eho paratirisei kai ego auto...afou klino ligo to gazi otan pernao apo tus amaksakides akoun tin akrapa kai mazevoun podia heria kefalia :winka:

Ε! τοτε φιλαρακια πειτε μου ποιες εξατμισεις φορατε να παω να βαλω και εγω μια αντιστοιχη μπας και δω καμια ασπρη μερα.

Η δικια μου πληροφοριακα ειναι τελειως αθορυβη.

Καλη συνεχεια.

nimbus
19/07/2005, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Γεια σας.

Θελω να μου πειτε την γνωμη σας για αυτους που οδηγουν αυτοκινητα και βγαζουν ολοκληρα τα χερια τους εξω απο τα παραθυρα εν ωρα κινησεις για να παρουν αερα ή ακομη και για να ξεπιαστουν.

Εγω για αλλη μια φορα τα ειδα ολα.

Ημουν στον παραλιακο δρομο της Θεσσαλονικης ξεκινωντας απο τον Λευκο Πυργο και πηγαινοντας για το Μεγαρο Μουσικης.

Οσοι ειναι απο θεσσαλονικη ξερουν οτι σε αυτην την διαδρομη αν κρατησεις σταθερα το γκαζι στα 60-65 χιλιομετρα την ωρα περνας ολα τα φαναρια με πρασινο.

Ετσι και εγω πηγαινα με αυτην την ταχυτητα.

Σε ενα φαναρι ειναι τωρα ενα φορτηγακι και ενα αυτοκινητο διπλα διπλα και εγω επιδιωκω να περασω απο εκει αναμεσα γιατι ειχε αρκετο χωρο για να περασει οποιαδηποτε μεγαλη ή μικρη μηχανη.

Το κουφο ειναι οτι 5 μετρα πριν φτασω αναμεσα στα δυο οχηματα ο οδηγος του φορτηγου βγαζει εξω με τεντωμενο και περιστρεφωντας το χερι του(πιθανος για ξεμουδιασμα-πιασιμο) μεχρι που ειδα και τον αγκωνα του με αποτελεσμα να φρεναρω αποτομα και να διπλωσει το μηχανακι και για να μην τρακαρω ή του χτυπησω το χερι κατα λαθος, το ευθυγραμηζω αφηνωντας το φρενω και σκυβω οσο ποιο χαμηλα στο υψος του τιμονιου για να μην με χτυπησει στο προσωπο.

Περασα ξυστα αλλα τα ειδα ολα.

Σας εχει τυχει κατι τετοιο ή ακομη και παραπλησιο.

Αν ναι ποσο συχνα σας συμβαινει?

Ποιο ειναι το χειροτερο που μπορει να συνεβει και υπαρχει καποιος νομος για αυτο?

Καλη συνεχεια.

Προσωπικά μου συμβαίνει αρκετά συχνά εδώ στην Αθήνα, σε σημείο εκνευριστικό:evil: Είναι επικύνδινο. Ο οδηγός του αυτοκινήτου δεν εχει συνειδητοποιήσει ότι ο μοτοσυκλετιστής αγριεύεται και τρομάζει βλέποντας ένα χέρι να περιφέρεται έξω από το παράθυρο.:confused:
Στον Καναδά πάντως, αυτό το πράγμα απαγορεύεται...πέφτουν οι κλήσεις εκεί, αβέρτα:winka:

nimbus
19/07/2005, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Φιλαρακια ηρθε η ωρα να ακουσετε και μια αλλη ιστορια με μια αλλη γκομενα που πηγαινα μαζι της Χαλκιδικη για μπανιο.

Αυτο το σκηνικο που μου εκανε ηταν οτι καταφερε και σκονταψε επανω στο μηχανακι εν ωρα κινησης και επεσε με ολο το σωμα της επανω μου.

Σκεφτειτε να προσπαθω να κρατησω ευθυγραμισμενο το μηχανακι και να εχω την αλλη να με εχει αγκαλιασει απο τον λαιμο για να μην πεσει κατω στον δρομο.

Η αλλη μια φορα ηταν οταν ηθελε να βολευτει εν ωρα κινησεις και κουνουσε τον κωλο της αριστερα και δεξια.

Με αποτελεσμα στον δρομο να πηγαινω σαν μεθυσμενος.

Και κατι τελευταιο της λεω παντα πριν ανεβουνε αλλα και οταν ειναι ηδη επανω να πιανονται παντα απο τα χερουλια της μηχανης αλλα ποτε δεν το κανουνε.

Μπορει να μου το εξηγησει κανεις αυτο?

Το κουφο ειναι οτι με πιανουνε και κρατιουνται απο την μπλουζα και μαλιστα μου εχουν σκισει μεχρι τωρα δυο σε συνολο.

:wave2:


:lol: :lol: :lol: :lol: γυναίκες σταμάτησα να ανεβάζω στην Ντίνα μου(dna):winka: κουνιούνται όλες λες κι έχουν ζουζούνια:sick: άσε που δεν πατάω καλά κάτω και κινδυνεύω να χάσω ισορροπία. Μόνο τις αδερφές μου επιτρέπω οι οποίες ξέρουν πώς να κάτσουν! :lol: :lol:

nimbus
19/07/2005, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Βρε μπας και ειναι τιποτα βουβαλια αυτες που αναιβαζεις και δεν χωρανε;;;;:lol: :lol: :lol:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

cityfly
20/07/2005, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
χμμμμ...:sick: :sick: :sick:

ο νομος αναγνωριζει την κινηση σου ανεμεσα σε (ακομα και σε σταματημενα) οχηματα ΕΝΤΕΛΟΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗ!!!

ο νομος επησεις οριζει οτι επητρεπετε να εξεχει αντικειμενο 0.5m απο τα ακραια σημεια του οχηματος... (ναι οκ υπαρχει και διαταξη οτι το χερι εξω απο το παραθυρο ειναι λαθος... αλλα ποτε μου δεν εχω ακουσει να κοβουν κληση για αυτο...)



τα ακραία σημεία είναι μπροστά και πίσω από το όχημα (όχημα γιατί το ίδιο ισχύει και για τις μηχανές) όχι αριστερά και δεξιά
αλλά ναι είναι μπέρδεμα γιατί και η μηχανή είναι παράνομη

ου μπλέξεις είναι το θέμα

mtsop
20/07/2005, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
...Το κουφο ειναι οτι με πιανουνε και κρατιουνται απο την μπλουζα και μαλιστα μου εχουν σκισει μεχρι τωρα δυο σε συνολο.

:wave2:

Μήπως πρέπει να πηγαίνεις πιο σιγα; :rotflmao:

mtsop
20/07/2005, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Ε! τοτε φιλαρακια πειτε μου ποιες εξατμισεις φορατε να παω να βαλω και εγω μια αντιστοιχη μπας και δω καμια ασπρη μερα.

Η δικια μου πληροφοριακα ειναι τελειως αθορυβη.

Καλη συνεχεια.

Δεν έχει σημασία η μάρκα της εξάτμισης αλλά ο θόρυβος που κάνει. Και αυτη που έχεις αν την ανοίξεις και τα πετάξεις όλα έξω τα διαφράγματα και την κάνεις ελευθέρας :eyepop: τα προβλήματά σου θα εξαφανιστούν. Βέβαια μπορεί να αποκτήσεις άλλα προβλήματα (βλέπε στρουμφάκια) αλλά τουλάχιστον με αυτά δεν κινδυνεύει η σωματική σου ακεραιότης!!

pavlaras1
25/07/2005, 03:27
Ενας οδηγος αυτοκινητου προχθες με το χερι του χτυπησε το κρανος ενος φιλου μου που οδηγουσε ενα παπακι.

Οταν σταματησε ο φιλος μου και του λεει "Μα καλα τι κανεις, δεν προσεχεις λιγο?"

Γυρισε και του απαντησε ο οδηγος αυτοκινητου "Αφου φορας κρανος τι θα παθεις?"

Συμερασμα: Οτι ναναι?

Τζαμπα συζητηση

:wave2:

downhill
25/07/2005, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Ενας οδηγος αυτοκινητου προχθες με το χερι του χτυπησε το κρανος ενος φιλου μου που οδηγουσε ενα παπακι.

Οταν σταματησε ο φιλος μου και του λεει "Μα καλα τι κανεις, δεν προσεχεις λιγο?"

Γυρισε και του απαντησε ο οδηγος αυτοκινητου "Αφου φορας κρανος τι θα παθεις?"

Συμερασμα: Οτι ναναι?

Τζαμπα συζητηση

:wave2:

Φοβερή απάντηση :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nikoskazer2000
05/09/2005, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Δεν έχει σημασία η μάρκα της εξάτμισης αλλά ο θόρυβος που κάνει. Και αυτη που έχεις αν την ανοίξεις και τα πετάξεις όλα έξω τα διαφράγματα και την κάνεις ελευθέρας :eyepop: τα προβλήματά σου θα εξαφανιστούν. Βέβαια μπορεί να αποκτήσεις άλλα προβλήματα (βλέπε στρουμφάκια) αλλά τουλάχιστον με αυτά δεν κινδυνεύει η σωματική σου ακεραιότης!!

ή βάλε καμιά φιλτροχοάνη να μην χάνεις στα χαμηλά:rotflmao:

Maira
22/09/2005, 15:41
Σε πηγμένο δρόμο, οδηγώντας ανάμεσα από τις τεράστιες σειρές σταματημένων αυτοκινήτων, και αφού έχει βρίσει καμιά εκατοστή οδηγούς γιατί άλλαξαν λωρίδα χωρίς φλας, έχουν σταματήσει ατσούμπαλα και δεν μπορεί να περάσει, του τυχαίνει και ο οδηγός που έχει απλώσει τη χερούκλα του έξω από το παράθυρο!
Σαν πρώτη κίνηση μαρσάρεις!Μια καλή εξάτμηση θα βοηθούσε πολύ. Ο οδηγός όμως είναι ακόμα στον κόσμο του. ούτε από τον καθρέπτη δεν σε έχει δει! Κορνάρεις διακριτικά και βέβαια πλησιάζεις. Η απάθειά του δεν έχει όρια! Σού έχει σπάσει τα νεύρα! Υπάρχει μόνο μια λύση πια! Ανοίγεις γκάζι και του χτυπάς "λίγο" το χέρι με το τιμόνι, τον καθρέπτη, με ό,τι μπορείς. Του το χτυπάς τόσο ώστε να μη σπάσει!!!:eyepop:

idi
22/09/2005, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mtsop
Δε ξέρω για σας αλλά επειδή τυχαίνει να έχω λιγουλάκι θορυβώδη εξάτμιση, τα χέρια μαζέυονται κακήν κακώς όταν πλησιάζω και έτσι δεν μου έχει τύχει να έχω κοντινή επαφή.

me2 :D

Maira
26/09/2005, 09:16
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
[B]χμμμμ...:sick: :sick: :sick:

ο νομος αναγνωριζει την κινηση σου ανεμεσα σε (ακομα και σε σταματημενα) οχηματα ΕΝΤΕΛΟΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗ!!!

ο νομος επησεις οριζει οτι επητρεπετε να εξεχει αντικειμενο 0.5m απο τα ακραια σημεια του οχηματος... (ναι οκ υπαρχει και διαταξη οτι το χερι εξω απο το παραθυρο ειναι λαθος... αλλα ποτε μου δεν εχω ακουσει να κοβουν κληση για αυτο...)



Δεν είναι περίεργο όμως που όταν δίνεις για δίπλωμα, σε εξετάζουν αν μπορείς να πας αργά ανάμεσα σε δυο γραμμές (να περνάς αργά ανάμεσα από τα σταματημένα) και αν μπορείς να κάνεις και αλλαγή?

Και μετά σου λέει, γιατί περνάς ανάμεσα!!!
Ρε φίλε εσύ δε μου το έμαθες????

:look:

sonic22
26/09/2005, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Δεν είναι περίεργο όμως που όταν δίνεις για δίπλωμα, σε εξετάζουν αν μπορείς να πας αργά ανάμεσα σε δυο γραμμές (να περνάς αργά ανάμεσα από τα σταματημένα) και αν μπορείς να κάνεις και αλλαγή?
Και μετά σου λέει, γιατί περνάς ανάμεσα!!!
Ρε φίλε εσύ δε μου το έμαθες????
:look: [/B]

profanos kai ta oktaria einai prosomiosi tis kinisis anamesa se...:look: :look:

profanos kai den iparxei sisxetismos anamesa stis dokimasies tis ejetasis kai stin odigisi ston dromo...

vasika den iparxei sisxetismos metaxi ejetasis kai logikis/pragmatikotitas :rotflmao: :rotflmao:

diskola tha sou kopsei kaneis klisi gia kinisi anamesa se akinitopoiimena (or imiakinitopoiimena) autokinita (ektos kai an eisai poli proklitikos kai kaneis epikindina pragmata)
alla an trakareis to ftaiximo tha katalogistei olokliro is varos sou...

kalimeres!!:wave2: :beer: :wave2:

Maira
26/09/2005, 11:35
Ναι αλλά είναι και το άλλο, το πολί βασικό!!!

Σε περίπτωση που κάποιος σε χτυπήσει την ώρα που είσαι ανάμεσα από αυτοκίνητα, υποστιρίζεις ότι απλά ήσουν στην διπλανή λωρίδα (δεν υπάρχει νόμος που να σου απαγορεύει να είσαι άκρη άκρη στη διαχωριστική) και ήρθε ο άλλος και έπεσε πάνω σου! Συνήθως σε περιπτώσεις που αλλάζουν λωρίδα χωρίς να σε υπολογίσουν!

Τώρα άν έχεις αποφασίσει να περνάς ανάμεσα με 100χλμ. κακό του κεφαλιού σου! Η μηχανή μα ςδίνει ελευθερία αλλά μη το γ.....σουμε κιόλας!!!!

:smokin:

sonic22
26/09/2005, 11:52
to vasiko einai na katalaboume oti oloi, ma oloi einai dinitika dolofwnoi mas...

piso apo kathe strofi iparxei fortigo pou kanei opisthen
apo kathe katheto steno tha petaxtei taxi terma gazi...

genika mono o ouranos den tha vrejei simera asteroidis kai komites...
gia aurio den jerw...:wacko:

ti na to kaneis to dikio kai to nomika ortho otan tha ise sakatemen-os/i?

prosexoume gia na exoume...

Maira
26/09/2005, 11:57
Όλα καλά, αλλά πες πως γίνεται το κακό!

Μην καταλήξεις "και κερατάς και δαρμένος"!!!!

Και στο νοσοκομείο και να πρέπει να τα σκάσεις!!!!