PDA

View Full Version : Plug & Charge



Innersense
18/09/2010, 23:31
Εδώ και κάποιο καιρό με την συγκυρία της ανεξέλεγκτης αύξησης της τιμής της βενζίνης και των απεργιών, χαζεύω τις εξελίξεις σχετικά με την ηλεκτροκίνηση η οποία δυστυχώς ελάχιστα προβάλλεται στη δημοσιότητα και ακόμα λιγότερο προωθείται από τις μεγάλες εταιρίες.

Ξεκινάμε λοιπόν:
plugbike.com (http://plugbike.com) – όμορφη και μαζεμένη σελίδα με ενδιαφέροντα νέα και εξελίξεις σχετικά με ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες.

Σελίδες εταιριών:
www.brammo.com
www.electricmotorsport.com
www.mavizen.com
www.motoczysz.com
quantya.com
www.ridemission.com
www.roehrmotorcycles.com
sev-world.com
www.ultramotor.com
www.vectrix.com
www.zeromotorcycles.com

Ετοιμάζεται και ταινία για το TTXGP, το “MotoGP” των ηλεκτροκίνητων το Charge (www.chargemovie.com) από τον Mark Neale, σκηνοθέτη των πολύ αξιόλογων ταινιών Faster (http://en.wikipedia.org/wiki/Faster_(2003_film)) και DTK (The Doctor, the Tornado and the Kentucky Kid) (http://www.dtkmovie.com/).

Έχω φτάσει 32 χρονών και έχω βαρεθεί να ακούω πιτσιρικάς από το ’90 ότι το μέλλον είναι τα ηλεκτροκίνητα. Πιστεύω, ότι το μέλλον θα έπρεπε να έχει έρθει, οι καταναλωτές να ξεκινάνε να το στηρίζουν με τα όποια ελαττώματα του και οι εταιρίες κολοσσοί να ρίξουν το βάρος των R&D τμημάτων εκεί και όχι στο αν η υπερκυβισμένη 1800 χαγιαμπούσα του 2015 θα βγάζει 40 ίππους παραπάνω στον τροχό (πόσο μάλλον δεν θα μας απασχολούν θέματα όπως τον νέο κιτ εξατμίσεων της Remus αφού αυτά δεν θα υπάρχουν, αλλά θα έχουν δώσει τη θέση τους σε άλλα θέματα όπως πχ νέες βελτιωμένες μπαταρίες και λοιπά θέματα tweakig των πανέξυπνων δίκυκλων... λάπτοπ(!) που θα καβαλάμε).

Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει και το πολύ ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ ”Who Killed the Electric Car? (http://en.wikipedia.org/wiki/Who_Killed_the_Electric_Car%3F)”.

Το μέλλον έπρεπε να είναι ήδη εδώ, στα χέρια του απλού καταναλωτή, η ήδη υπάρχουσα τεχνολογία να εξελίσσεται, έτσι ώστε να πέφτει και το κόστος. Τουλάχιστον μη μας περνάνε για χαζούς.

alcapone09
19/09/2010, 00:09
Καλή η ηλεκτροκίνηση innersense αλλά αυτά τα πράματα ακούγονται σα να καβαλάς ηλεκτρική σκούπα με ταχύτητες..:look: :look:

http://www.youtube.com/watch?v=3_JlAT_sol0

Πάντως συμφωνώ οτι έχει θαφτεί η ηλεκτροκίνηση..

Αμφίσημος
19/09/2010, 02:25
Ευχαριστώ για τα tips φίλε...απο το στόμα μου το πήρες!

Innersense
19/09/2010, 13:02
alcapone09 μην παίρνεις και όρκο ότι κάνουν όλα τόσο θόρυβο... http://www.youtube.com/watch?v=Hs4GXH5Q3Rk Εξάλου μήπως θα ήθελες να το συγκρίνουμε με δίχρονο 50άρι παπάκι που περνάει απο ήσυχη γειτονιά ξεσηκώνοντας τους πάντες;

Όπως και να έχει θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα που θα ήθελαν να έχουν την επιλογή ενός ηλεκτρικού commuter σε πρώτη φάση για τις καθημερινές τους μετακινήσεις μέσα στην πόλη.

Δεν έχει νόημα να κάτσουμε να αναλύσουμε τα υπέρ (αθόρυβα, μηδέν ρύπους, ελάχιστα κινούμενα μέρη και μειωμένα έξοδα service) και τα κατά (ακριβά, μειωμένη ταχύτητα και αυτονομία) γιατί αυτές οι ισορροπίες θα αντιστραφούν πολύ σύντομα αν άνοιγε η αγορά.

Προσπάθησε να γυρίσεις πίσω το μυαλό σου στο 1996 όταν η ψηφιακή φωτογραφία και τα κινητά ήταν ακόμα στα όρια της επιστημονικής φαντασίας και προνόμιο για τους λίγους. Κυκλοφορούσαν φωτογραφικές που τραβούσαν φωτογραφίες 640χ480 με 16 mb μνήμη που κοστίζανε 500 χιλιάδες δραχμές (=1500 ευρώ). Οι επαγγελματίες φωτογράφοι δεν γυρνούσαν καν να τις κοιτάξουν... Τώρα οι ισσοροπίες έχουν αναστραφεί και μια ολόκληρη βιομηχανία μαζί με τα σχετικά της επαγγέλματα έχει αναπροσαρμοστεί!

Αυτό δεν είναι το ίδιο εύκολο να συμβεί όμως και στις μετακινήσεις, γιατί μπαίνουν άλλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ συμφέροντα στην μέση (πετρελαϊκές -που άκουσον άκουσον έχουν αγοράσει ήδη πατέντες από μπαταρίες για να χρονοτριβήσουν έμμεσα στην εξέλιξη τους!, αυτοκινητοβιομηχανίες κλπ).

Το θέμα είναι να ανοίξουμε λίγο το μυαλό μας και να καταλάβουμε ότι η ζωή μας θα μπορούσε να είχε αλλάξει ριζικά...

SVX
19/09/2010, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από alcapone09
Καλή η ηλεκτροκίνηση innersense αλλά αυτά τα πράματα ακούγονται σα να καβαλάς ηλεκτρική σκούπα με ταχύτητες..:look: :look:



συμφωνω αλλα τα ηλεκτρικα μηχανακια προσφερονται για καθημερινη μετακινηση και οχι για Sport (πιστα π.χ.)

Αμφίσημος
19/09/2010, 13:13
Που είσαι ρε Τέσλα;

alcapone09
19/09/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense



Αυτό δεν είναι το ίδιο εύκολο να συμβεί όμως και στις μετακινήσεις, γιατί μπαίνουν άλλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ συμφέροντα στην μέση (πετρελαϊκές -που άκουσον άκουσον έχουν αγοράσει ήδη πατέντες από μπαταρίες για να χρονοτριβήσουν έμμεσα στην εξέλιξη τους!, αυτοκινητοβιομηχανίες κλπ).


Αυτό ακριβώς... Τα πρώτα βήματα μαζικής παραγωγής έχουν γίνει με τα υβριδικά(πρίους, σιβίκ κ.τ.λ.) αλλή η μεγάλη μετάβαση θα γίνει όταν το θελήσουν αυτά τα τεράστια συμφέροντα.. Την επιλογή του ηλεκτρικού νομίζω οτι και τώρα την έχεις.. Αλλά δεν ξέρω τι γινεται με σέρβις και με αυτονομία... Δηλαδή υπάρχει η αντίστοιχη ηλεκτρική Άφρικα? Που θα την καβαλάς το πρωί και θα την αφήνεις το βράδυ? Ή θα πρέπει να σταματάς πάνω στα βουνά να τη φορτίζεις?..Πάντως εδώ στην Ελλάδα αν έχεις και την επιλογή της ηλιακής φόρτισης, παίζει να είσαι 300 μέρες το χρόνο εντελώς αυτόνομος.

Π.Σ. Το 96 μάθαινα την Αλφαβήτα και έγραφα σκέφτομαι και γράφω με θέμα "ο φίλος μου", "ο σκύλος μου" και τέτοια :blush: :a13: αλλά πρόλαβα λίγο αργότερα και μέχρι τώρα την εξέλιξη των κινητων και καταλαβαίνω τι λές..

π.σ.2 Είδα το βίντεο που έβαλες, και αυτό πρέπει να είναι το μελλοντικό τσόπερ... Φαντάσου τους χαρλεάδες να έρχονται απο μακριά και αντί για το δικύλινδρο κοπάνημα να ακούγεται το σκουπάκι.. φοράνε κ αυτα τα φακιόλια στο κεφάλι.. Σαν διαδήλωση του συνδέσμου καθαριστριών θα είναι..

Innersense
19/09/2010, 15:23
Αμφίσημος να είσαι σίγουρος ότι το πνεύμα του Τεσλα όχι μόνο ζει και βασιλεύει αλλά είναι και πανέτοιμο να ξεχυθεί στους δρόμους (www.teslamotors.com) καίγοντας σου την καρδιά. Είμαι σίγουρος ότι ο άνθρωπος αν ζούσε, θα απορούσε που το όραμα του αντί να έχει αλλάξει τον κόσμο, κρατιέται στα χέρια των λόμπι που προσπαθούν να εξαντλήσουν πρώτα τα κέρδη τους από τις ήδη υπάρχουσες πηγές ενέργειας.

alcapone09 η χρήση των ηλεκτροκινητήρων είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τις ανακυκλώσιμες πηγές ενέργειας (βλέπε wind and sun) που σε χώρες όπως η δικιά μας υπάρχουν σε αφθονία. Από τετράτροχα μου αρέσει πολύ το Bluecar του Pininfarina (www.bluecar.fr) το οποίο αν τελικά βγει με κυψέλες στην οροφή θα τα σπάει.

Με λυπεί το γεγονός ότι τα χρόνια περνάνε και ότι αντί να βλέπουμε αυτά τα όμορφα πράγματα να πλησιάζουν, τα βλέπουμε να μετατίθενται όλο και για πιο... "μετά". Κάποιος μου είπε να μην σκάω, γιατί μάλλον δεν θα προλάβω να οδηγήσω τίποτα από αυτά, αλλά δεν παύω να ελπίζω...

Παρεμπιπτόντως θεωρώ ότι τα υβριδικά (σε συνδυασμό με τις αυστηρές Euro προδιαγραφές) αποτέλεσαν μεσοβέζικη λύση υπέρ του συμφέροντος των εταιριών για να κρατηθούμε και να επιμηκύνουμε στο έπακρο την υπάρχουσα κατάσταση.

Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι κάποια πράγματα ξεκινάνε από θέματα παιδιάς και μάρκετινγκ και με θλίβει το γεγονός να βλέπω ότι σε αρκετές αμερικάνικες ταινίες πχ κοροϊδεύουν το Prius πλασάροντας το ως "αδερφίστηκο" αυτοκίνητο. Κάποια πράγματα είναι φανερό γιατί συμβαίνουν, αρκεί να βάλουμε το μυαλουδάκι μας λίγο να δουλέψει και θα καταλάβουμε...

Ζεύκας
19/09/2010, 16:05
μακάρι να έρθει η στιγμή που θα υπάρχουν ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες με ενσωματωμένα
φωτοβολταϊκά στοιχεία...συνεχής φόρτιση και γράψιμο των βενζινοπωλών στα παπάρια μας...

αλλά φαίνεται ότι η μαζική παραγωγή ηλεκτρικών μοτοσυκλετών θ'αργήσει ακόμα.
ούτε υποδομές υπάρχουν,ούτε εξειδικευμένοι μηχανικοί (ή μήπως να τους πούμε ηλεκτρολόγους/ηλεκτρονικούς?),ούτε βεβαιότητα για τις νέες τεχνολογίες...

πάντως ότι κι αν γίνει στο απώτερο μέλλον ένα δικύλινδρο πάντα θα με περιμένει στο γκαράζ...

p@nos
19/09/2010, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
συμφωνω αλλα τα ηλεκτρικα μηχανακια προσφερονται για καθημερινη μετακινηση και οχι για Sport (πιστα π.χ.)


ενας ηλεκτροκινητηρας μπορει να χρησιμοποιηθει για σπορ κατασκευες λογω των δυνατοτητων αποδοσης που εχει που σε σχεση με βενζινοκινητηρα ειναι σα να συγκρινεις ποδηλατο με πυραυλο σχετικα με την αποδοση ροπης και συνεπως ισχυς η αλλιως μεγιστης ιπποδυναμης...

δυστυχως το προβλημα με τους κινητηρες ειναι η αποθηκευση ενεργειας...με την συγχρονη τεχνολογια απαιτουνται μπαταριες οι οποιες ειναι αρκετα βαριες και δεν προσφερουν μεγαλη αυτονομια...επισης δεν ''γεμιζουν'' οπως η βενζινοκινητηρες που πας στο βενζιναδικο, σταματας ενα λεπτο και κανεις αλλα 500χλμ...πρεπει ν φορτησεις τις μπαταριες, πραγμα εξαιρετικα χρονοβορο

φυσικα τα υλικα και η τεχνολογια εξελησονται συνεχως και καποια στιγμη θα υπερπεραστει αυτο το εμποδιο...τωρα το θεμα του ηχου ειναι αλλο...η δικη μας η γενια δυσκολα θα προσαρμοστει(η και δε θα προσαρμοστει ποτε)...το μελλον ομως ειναι εκει....

p@nos
19/09/2010, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

ούτε υποδομές υπάρχουν,ούτε εξειδικευμένοι μηχανικοί (ή μήπως να τους πούμε ηλεκτρολόγους/ηλεκτρονικούς?),[/SIZE]


υποδομες υπαρχουν, οι μηχανικοι που ασχολουντε ειναι ηλεκτρολογοι μηχανικοι...το προβλημα δεν ειναι να εξελιχθουν οι ηλεκτροκινητηρες μιας και ηδη η αποδοση ενος καλου ηλεκτροκινητηρα ειναι πανω απο 99% την στιγμη που ενας αντιστοιχος βενζινοκινητηρας ειναι στο 15%...χαοτικη η διαφορα...

το προβλημα ειναι στην αποθηκευση ενεργειας...και μεχρι να λυθει αυτο τα πραγματα θα ειναι δυσκολα...

SVX
19/09/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ενας ηλεκτροκινητηρας μπορει να χρησιμοποιηθει για σπορ κατασκευες λογω των δυνατοτητων αποδοσης που εχει που σε σχεση με βενζινοκινητηρα ειναι σα να συγκρινεις ποδηλατο με πυραυλο σχετικα με την αποδοση ροπης και συνεπως ισχυς η αλλιως μεγιστης ιπποδυναμης...

δυστυχως το προβλημα με τους κινητηρες ειναι η αποθηκευση ενεργειας...με την συγχρονη τεχνολογια απαιτουνται μπαταριες οι οποιες ειναι αρκετα βαριες και δεν προσφερουν μεγαλη αυτονομια...επισης δεν ''γεμιζουν'' οπως η βενζινοκινητηρες που πας στο βενζιναδικο, σταματας ενα λεπτο και κανεις αλλα 500χλμ...πρεπει ν φορτησεις τις μπαταριες, πραγμα εξαιρετικα χρονοβορο

φυσικα τα υλικα και η τεχνολογια εξελησονται συνεχως και καποια στιγμη θα υπερπεραστει αυτο το εμποδιο...τωρα το θεμα του ηχου ειναι αλλο...η δικη μας η γενια δυσκολα θα προσαρμοστει(η και δε θα προσαρμοστει ποτε)...το μελλον ομως ειναι εκει....


pano, μιλαω για πρακτικη εφαρμογη και το εμπορικο κομματι της υποθεσης...


Οι κοινοι θνητοι θα κυνηγησουν τα ελαφρια και ευχρηστα μηχανακια.... Οτι εχει δυνατοτητες εχει...


Αλλα θα σου αρεσε ενα WRC με Toyotaa PRIUS ?

p@nos
19/09/2010, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX


Αλλα θα σου αρεσε ενα WRC με Toyotaa PRIUS ?



το οτι δε θα μαρεσε εμενα δε σημαινει πως δεν εινα καλο η οτι δεν εχει εφαρμογη...υπαρχουν κατι μπαρμπαδες 80 χρονων με κατι bmwδες προπολεμικες που τις ειχαν απο πιτσιρικαδες που αμα τους δειξεις οποιοδηποτε ss μηχανακι το βλεπουν και τους γυρνανε τα αντερα :winka:

super_toto
19/09/2010, 19:32
Η ηλεκτροκίνηση θα μπορούσε κάλλιστα να συνυπάρχει με την πετρελαιοκίνηση. Το πρόβλημα δεν είναι ούτε στην αξιοπιστία ούτε στην αυτονομία των ηλεκτροκινητήρων. Απλά αφού οι πετρελαικές εταιρίες ελέγχουν ουσιαστικά την παγκόσμια οικονομία, είναι αδύνατον να επιτρέψουν μια μορφή κίνησης η οποία θα τους χαλάσει τη μανέστρα.

Εγώ για παράδειγμα καθημερινά κάνω 13 χιλ να πάω στη δουλειά μου και άλλα τόσα να γυρίσω. 26 χιλιόμετρα είναι μια απόσταση που άνετα θα άντεχε μια μπαταρία να με πάει και να με φέρει.Και τα διπλασια να έκανα η τριπλάσια δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Άρα για καθημερινές μετακινήσεις η ηλεκτροκίνηση είναι εφικτή.

Πάντως μην ελπίζετε ότι αν επικρατήσει η ηλεκτροκίνηση θα έχουμε και λιγότερα έξοδα. Το κράτος αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα (το έχουμε ξαναπει) εισπράτει 1 ευρώ και κάθε λίτρο που καταναλώνουμε. Αν δεν καταναλώνουμε βενζίνη τότε τα τέλη κυκλοφορίας θα πάνε στο θεό. Για ένα παπί θα δίνεις 500 ευρώ το χρόνο.

Ειδικά στη χώρα μας αυτά είναι στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας. Εδώ δεν επιτρέπονται στις μεγαλουπόλεις τα disel, μόνο και μόνο επειδή είναι σαφώς πιο οικονομικά. Τι συζητάμε τώρα?

Innersense
28/09/2010, 14:34
Υπερβολικά χλιαρά...

Το e-scooter της Smart (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/82599.asp)

το e-scooter της Mini (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/82611.asp)

Δεν τα αποπαίρνω όμως, έχω κατανοήσει απόλυτα τα πλεονεκτήματα και τις δυνατότητες τους για τις καθημερινές μικρο μετακινήσεις.

Θέλω να πιστεύω σε έναν κόσμο που θα έχουμε μια τίμια επιλογή...

Panoskl
28/09/2010, 14:48
Επειδή η φόρτιση για διάστημα κάποιων ωρών είναι πρόβλημα όπως αναφέρθηκε παραπάνω, όπως το φαντάζομαι μπορεί να μπαίνεις απλά στο "μπαταριάδικο" (κατά το βενζινάδικο), να αφήνεις τις αποφορτισμένες σου μπαταρίες (ή κυψέλες ή ...), να "κουμπώνεις" φρεσκοφορτισμένες, να πληρώνεις και να φεύγεις σε 1-2 λεπτά...

Και φαντάζομαι το ελληνικό δαιμόνιο θα βρει τρόπο να κλέψει τον καταναλωτή και από κεί. :lol:

Innersense
28/09/2010, 15:12
Για "μπαταριάδικα" δεν ξέρω, σίγουρα η όποια μορφή τους θα είναι αρκετά διαφορετική από ότι ξέρουμε σήμερα.

Στην Καλιφόρνια όπως είδα, είχαν charging points τα οποία ανήκαν στην πολιτεία και φόρτιζες εκεί εκτός από το σπίτι σου (όπου έτσι κι αλλιώς έπρεπε να είχες κάνει εγκατάσταση καθότι σε εκείνη την περίπτωση δεν μιλάμε για μια απλή πρίζα σούκο -και αυτό που μου έκανε εντύπωση στο Scooter της mini είναι ότι έχει πρίζα σούκο!).

Από εκεί και πέρα έχω δει σε φωτογραφία (δυστυχώς δεν την βρίσκω τώρα) και κινητά charging points σαν μεγάλα φορτηγά για φόρτιση οπουδήποτε κι αν ξεμείνεις.


Αυτό που πιστεύω ότι θα αποτελέσει πρόβλημα για την ευρωπαική πραγματικότητα καθότι διαφέρει αρκετά από την αμερικάνικη, είναι η φόρτιση στο σπίτι, καθότι αυτοί κατά μεγάλη πλειοψηφία έχουν το οικογενειακό γκαράζ τους, ενώ εμείς παρκάρουμε το βράδυ πάνω στο πεζοδρόμια μπροστά στην πολυκατοικία...

Πρέπει να μην ξεχνάμε όμως ότι στην Ελλάδα, έχουμε μια άλλη πολύ σημαντική πηγή ενέργειας τον Ήλιο και να τον εκμεταλλευτούμε...

GIXXERAKIAS
28/09/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense


Αυτό που πιστεύω ότι θα αποτελέσει πρόβλημα για την ευρωπαική πραγματικότητα καθότι διαφέρει αρκετά από την αμερικάνικη, είναι η φόρτιση στο σπίτι, καθότι αυτοί κατά μεγάλη πλειοψηφία έχουν το οικογενειακό γκαράζ τους, ενώ εμείς παρκάρουμε το βράδυ πάνω στο πεζοδρόμια μπροστά στην πολυκατοικία...

Αν κρινω απο το μεγεθος παντως αυτο λογικα το παιρνεις "παραμασχαλα" και το βαζεις στο σπιτι για φορτιση.:lol:

Δεν ειναι κακο σαν ιδεα,ειδικα για τις γυναικες που θελουν να παρουν μηχανακι για μετακινηση και μονο.(α ρε γυναικα τι με βαζεις να κανω στα γεραματα...:sad: )

CIRUS
28/09/2010, 15:20
πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξε ο Innersense

και γω θα ήθελα πολύ να υπάρχει ένα ηλεκτρικό μηχανάκι που να έχει τελική 100χλμ τουλάχιστον και να έχει αυτονομία 70 χλμ ώστε να μπορώ να κάνω τη διαδρομή σπίτι-δουλειά καθημερινώς και να μην κόστιζε πάνω από 3000 ευρώ. Αν υπήρχε τέτοιο μηχανάκι θα τα έσκαγα τα 3 χιλιάρικα και ας είχε απόσβεση μετά από πολύ καιρό και θα κρατούσα την μεγάλη μου μηχανή μόνο για βόλτες και ταξιδάκια.

εκτός από το πρόβλημα τοων μπαταριών που φαντάζομαι ότι είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα μέχρι στιγμής αν θα βγουν τέτοια μηχανάκια στην αγορά απιδή στην αρχή θα είναι πολύ πιο ακριβά από τα συμβατικά το σωστό θα ήταν να τα επιδοτεί το κράτος ως ένα ποσοστό διευκολύνοντας τους αγοραστές να στραφούν σε αυτά. Καλά δεν μιλάω για την Ελλάδα για άλλα κράτη μιλάω εδώ δεν υπάρχει αυτό.