PDA

View Full Version : Ισχυει ακομα το παραβολο στην μεταβιβαση?!



camen
18/09/2010, 23:42
Παιδια οταν κανουμε μεταβιβαση ισχυει ακομα το παραβολο?!:rolleyes:

Και αν ναι, γνωριζουμε τα ποσα αναλογα με τα κυβικα?!

Ευχαριστω...:beer: :beer: :beer:

dmf
18/09/2010, 23:53
ναι ισχυει. Για μοτο 600cc ηταν καπου 53? νομιζω.

camen
19/09/2010, 00:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
ναι ισχυει. Για μοτο 600cc ηταν καπου 53? νομιζω.

Thanks:beer: :beer: :beer:

vaska
19/09/2010, 01:01
Την μεταβίβαση είθισται να την πληρώνει ο αγοραστής και όχι ο πωλητής, τώρα θα μου πεις ότι για να δώκεις το ρημάδι μέχρι και γαστροσκόπηση έκανες αλλά το λέω έτσι για την ιστορία...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DIM.K30
19/09/2010, 08:37
για 1000 ειναι 69!

συμβολικος αριθμος:D

camen
19/09/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Την μεταβίβαση είθισται να την πληρώνει ο αγοραστής και όχι ο πωλητής, τώρα θα μου πεις ότι για να δώκεις το ρημάδι μέχρι και γαστροσκόπηση έκανες αλλά το λέω έτσι για την ιστορία...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nαι μωρε ζαλισμενε...Εγω δεν θα αγορασω μετα?!:winka:

camen
19/09/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIM.K30
για 1000 ειναι 69!

συμβολικος αριθμος:D

:lol: :lol: :lol:

camen
19/09/2010, 19:46
Και να ρωτησω και κατι αλλο ρε παιδια.
Επειδη το παλικαρι θα ερθει να παρει το μηχανακι και θα κανει την μεταβιβαση στην πολη του, θα παμε στην αστυνομια και θα του κανω εξουσιοδοτηση.

Επισης,θελει ενα χαρτι με την τιμη πωλησης για να το δηλωσει στην εφορια.
Αν κανει μια υπεθυνη δηλωση οπου θα αναγραφει την αγοραπωλησια ΚΑΙ ταυτοχρονα οτι θα κινει το μηχανακι με δικη του ευθυνη εως την μεταβιβαση ,ειμαστε κομπλε?!:look:

p@nos
19/09/2010, 19:50
και γιατι να μη γινει εδω η μεταβιβαση?νομιζω πως το κεπ μπορει να σου ταχυδρομησει την νεα αδεια κυκλοφοριας...

camen
19/09/2010, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και γιατι να μη γινει εδω η μεταβιβαση?νομιζω πως το κεπ μπορει να σου ταχυδρομησει την νεα αδεια κυκλοφοριας...

Δεν μπορει λογω δουλειας το παιδι να ερθει το πρωι και θα ερθει το μεσημερι...

ΥΓ:ΑΝ διαβαζει και κανενας δικηγορος και μπορει να μου πει τι να γραψω στην υπευθυνη δηλωση ωστε να αποπιουμε των ευθυνων μου απο την στιγμη που θα παρει το μηχανακι για να φυγει θα ημουν ευγνομων...:beer:

soksok
19/09/2010, 20:03
Ρε συ μην κολλάς δεν είναι τίποτα...
Στην εφορία πες του δεν έχει νόημα να καταθέσει υπεύθυνη δήλωση γιατί το όχημα παίρνει αξία με βάση την χρονολογία. Αλλιώς θα βάζαμε όλοι 500 ευρώ:lol:

Η μεταβίβαση κοστίζει 54 ευρώ. Παράβολο από Εθνική.

Γαι το κείμενο,

Εξουσιοδωτώ τον τάδε (πλήρη στοιχεία) όπως προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για την μεταβίβαση της υπ' αρίθμ. τάδε μοτ/τας.

Του δίνεις το χαρτί παίρνεις τα χρήματα και όλα οκ.

camen
19/09/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok

Στην εφορία πες του δεν έχει νόημα να καταθέσει υπεύθυνη δήλωση γιατί το όχημα παίρνει αξία με βάση την χρονολογία. Αλλιώς θα βάζαμε όλοι 500 ευρώ:lol:



Ρωτησε λεει την λογιστρια του και του ειπε να πραξει ετσι... Δεν με πειραζει αυτο.:winka:

Nikos988
19/09/2010, 20:13
Πες του να σου κάνει μία εξουσιοδότηση για να πας να κάνεις εσύ τη μεταβίβαση στο υπουργείο και να παραλάβεις τη νέα άδεια και να του την δώσεις με τη μηχανή. Εννοείται να φροντίσεις να εξοφληθείς πριν κάνεις τη μεταβίβαση!
΄Οσο η μηχανή είναι στο όνομά σου έχεις ευθύνη!
Άρα, κάνεις τη μεταβίβαση, κρατάς μία φωτοτυπία από την παλιά και από τη νέα άδεια, κρατάς και το πρωτότυπο ασφαλιστήριο συμβόλαιο και πας στην ασφαλιστική σου να το ακυρώσεις λόγω μεταβίβασης και να πάρεις και τα χρήματα σου πίσω (όσα αντιστοιχούν μέχρι τη λήξη του).

988

camen
19/09/2010, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikos988
Πες του να σου κάνει μία εξουσιοδότηση για να πας να κάνεις εσύ τη μεταβίβαση στο υπουργείο και να παραλάβεις τη νέα άδεια και να του την δώσεις με τη μηχανή. Εννοείται να φροντίσεις να εξοφληθείς πριν κάνεις τη μεταβίβαση!
΄Οσο η μηχανή είναι στο όνομά σου έχεις ευθύνη!
Άρα, κάνεις τη μεταβίβαση, κρατάς μία φωτοτυπία από την παλιά και από τη νέα άδεια, κρατάς και το πρωτότυπο ασφαλιστήριο συμβόλαιο και πας στην ασφαλιστική σου να το ακυρώσεις λόγω μεταβίβασης και να πάρεις και τα χρήματα σου πίσω (όσα αντιστοιχούν μέχρι τη λήξη του).

988
Ο χρονος ειναι πολυ πιεσμενος για διαφορους λογους και αυτο που λες δεν γινεται για επισης διαφορους λογους. Η θα κανουμε μεταβιβαση επι τοπου σε ΚΕΠ ή θα φτιαξουμε τα απαραιτητα χαρτια στην αστυνομια και θα κανει αυτος τα υπολοιπα...

Nikos988
19/09/2010, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ο χρονος ειναι πολυ πιεσμενος για διαφορους λογους και αυτο που λες δεν γινεται για επισης διαφορους λογους. Η θα κανουμε μεταβιβαση επι τοπου σε ΚΕΠ ή θα φτιαξουμε τα απαραιτητα χαρτια στην αστυνομια και θα κανει αυτος τα υπολοιπα...

Τότε καλύτερα να πάτε σε ΚΕΠ. Στο ξαναλέω ότι αν συμβεί κάτι πριν αλλάξει κάτοχο η άδεια, έχεις πλήρη ευθύνη!


988

jimmis5
19/09/2010, 20:36
Το νου σας το μηχανακι πρεπει να ειναι ασφαλισμενο για να το παρει και του δινεις μαζι και την ασφαλεια εκτος και το φορτωσει.:wave2:

camen
19/09/2010, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Το νου σας το μηχανακι πρεπει να ειναι ασφαλισμενο για να το παρει και του δινεις μαζι και την ασφαλεια εκτος και το φορτωσει.:wave2:

Ναι ειναι ασφαλισμενο. Οταν κανει την μεταβιβαση θα το ξε-ασφαλισω...:winka:
Τελος παντων,θα παρω και στα κεπ το πρωι να ρωτησω τι και πως...:wave2:

route 66
19/09/2010, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δεν μπορει λογω δουλειας το παιδι να ερθει το πρωι και θα ερθει το μεσημερι...

ΥΓ:ΑΝ διαβαζει και κανενας δικηγορος και μπορει να μου πει τι να γραψω στην υπευθυνη δηλωση ωστε να αποπιουμε των ευθυνων μου απο την στιγμη που θα παρει το μηχανακι για να φυγει θα ημουν ευγνομων...:beer:

δικηγορος δεν ειμαι αλλα ειχα πριν δυο μηνες αντιμετωπισει ακριβως την ιδια περιπτωση.
λοιπον η αστυνομια απλως ελεγχει το γνησιο της υπογραφης και τιποτε αλλο.το οποιο σημαινει οτι νομικα παει αλου το πραμα.
ρωτησα δικηγορο τοτε επειδη ο τυπος που την αγορασε αργησε να κανει τη μεταβιβαση, μου ειπε οτι ναι μεν εχεις αυτο το χαρτι, οτι δηλαδη εχεις εισπραξει τα χρηματα και δε φερεις καμια ευθυνη αλλα παρολααυτα αμα γινει κατι...τρεχεις γιατι η μηχανη ειναι στο ονομα σου νομικα.
εαν πχ κανει ενα τρακαρισμα ή χτυπησει καποιο πεζο(εξω και μακρια)ευθυνεται εκεινος, αλλα αμα την κοπανισει και δεν τον βρουνε και βρουνε μονο τη μηχανη ευθυνεσαι εσυ ο ιδιοκτητης.ετσι λεει ο Κ.Ο.Κ.
Με λιγα λιγια καλυτερα να το αποφυγεις.
η ζωη ειναι απροβλεπτη

camen
19/09/2010, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
δικηγορος δεν ειμαι αλλα ειχα πριν δυο μηνες αντιμετωπισει ακριβως την ιδια περιπτωση.
λοιπον η αστυνομια απλως ελεγχει το γνησιο της υπογραφης και τιποτε αλλο.το οποιο σημαινει οτι νομικα παει αλου το πραμα.
ρωτησα δικηγορο τοτε επειδη ο τυπος που την αγορασε αργησε να κανει τη μεταβιβαση, μου ειπε οτι ναι μεν εχεις αυτο το χαρτι, οτι δηλαδη εχεις εισπραξει τα χρηματα και δε φερεις καμια ευθυνη αλλα παρολααυτα αμα γινει κατι...τρεχεις γιατι η μηχανη ειναι στο ονομα σου νομικα.
εαν πχ κανει ενα τρακαρισμα ή χτυπησει καποιο πεζο(εξω και μακρια)ευθυνεται εκεινος, αλλα αμα την κοπανισει και δεν τον βρουνε και βρουνε μονο τη μηχανη ευθυνεσαι εσυ ο ιδιοκτητης.ετσι λεει ο Κ.Ο.Κ.
Με λιγα λιγια καλυτερα να το αποφυγεις.
η ζωη ειναι απροβλεπτη

Ενταξει ρε παιδια γνωστος γνωστου ειναι...Δεν ειναι και εντελως ξενος.
Και μια αποσταση 70 χιλιομετρα θα κανει. Κ ειναι και μηχανικος.
Ε ενταξει αμα ειναι να γαμηθει ο Διας τι να πω...:rolleyes:

Μπορει και να ειναι ανοιχτα τα κεπ οποτε ολη αυτη η συζητηση να γινεται αδικα...

jimmis5
19/09/2010, 20:55
Την ασφαλεια την περνει μαζι του και μπορει να την κρατησει εως και ενα μηνα εαν και εφοσον ειναι φιλος μπορει να στην επιστρεψει και να πας να την κοψεις για να παρεις τα λεφτα σου πισω ή να τις αλλαξεις το οχημα που ασφαλιζει με αντιστοιχο αντιτιμο.

camen
19/09/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Την ασφαλεια την περνει μαζι του και μπορει να την κρατησει εως και ενα μηνα εαν και εφοσον ειναι φιλος μπορει να στην επιστρεψει και να πας να την κοψεις για να παρεις τα λεφτα σου πισω ή να τις αλλαξεις το οχημα που ασφαλιζει με αντιστοιχο αντιτιμο.

Η ασφαλεια ληγει τον Οκτωβρη οποτε δεν εχει νοημα. Απλα θα παρω στον ασφαλιστη και θα του πω να την διακοψει . Το παιδι θα βγαλει δικη του.

route 66
19/09/2010, 21:08
οκ εσυ ξερεις.
εμενα μου ηταν εντελως αγνωστος και ειχα ψιλοανυσηχισει, αν και την ειχε σε γκαραζ ο ανθρωπος και λογω ενος προβληματος υγειας που ειχε αργησαμε να κανουμε τη μεταβιβαση.
μια ερωτηση μονο. απο την στιγμη που γινεται η μεταβιβαση εχω την εντυπωση οτι η ασφαλεια δεν υσχιει.ειναι και ονομαστικη εκτος απο το οχημα,εκτος αν κανει τις ενεργειες και την γυρισει στο ονομα του(που και αυτο δεν ξερω αμα γινεται)

anwrimos
19/09/2010, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ενταξει ρε παιδια γνωστος γνωστου ειναι...Δεν ειναι και εντελως ξενος.
Και μια αποσταση 70 χιλιομετρα θα κανει. Κ ειναι και μηχανικος.
Ε ενταξει αμα ειναι να γαμηθει ο Διας τι να πω...:rolleyes:

Μπορει και να ειναι ανοιχτα τα κεπ οποτε ολη αυτη η συζητηση να γινεται αδικα...

τα κεπ κατα 99% είναι ανοιχτά και το απόγευμα. στο λέω γιατί και εγώ όταν πούλησα το μηχανάκι μου κάναμε μεταβίβαση 3-4 το μεσημέρι χωρίς κανένα πρόβλημα. επίσης ρώτα στην περιοχή σου και μάθε ποιές τράπεζες είναι ανοιχτά και το α΄πόγευμα για να πάρεις το παράβολο. αν μιλάμε για Αθήνα έχει σίγουρα κάποιες στο κέντρο (σύνταγμα) και στάνταρ την τράπεζα που είναι στο υπόγειο του μωλ (απο εκεί το πήρα εγώ..)
όσο για την ασφάλεια παίρνεις τον ασφαλιστή σου και την ακυρώνεις και αντίστοιχα παίρνει τον δικό του και την ασφαλίζει έστω και τηλεφωνικά (για να είναι και η ασφαλιστική του ενήμερη) και ο καθένας τον δρόμο του.. εκτός και τον ξέρεις οπότε του αφήνεις περιθώριο 2-3 ώρες με τη δική σου ασφάλεια να γυρίσει σπίτι του ο άνθρωπος και την κόβεις μετά με ότι αυτό συνεπάγεται βέβαια...

ελπίζω να βοήθησα....

:beer:

camen
19/09/2010, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από anwrimos
τα κεπ κατα 99% είναι ανοιχτά και το απόγευμα. στο λέω γιατί και εγώ όταν πούλησα το μηχανάκι μου κάναμε μεταβίβαση 3-4 το μεσημέρι χωρίς κανένα πρόβλημα. επίσης ρώτα στην περιοχή σου και μάθε ποιές τράπεζες είναι ανοιχτά και το α΄πόγευμα για να πάρεις το παράβολο. αν μιλάμε για Αθήνα έχει σίγουρα κάποιες στο κέντρο (σύνταγμα) και στάνταρ την τράπεζα που είναι στο υπόγειο του μωλ (απο εκεί το πήρα εγώ..)
όσο για την ασφάλεια παίρνεις τον ασφαλιστή σου και την ακυρώνεις και αντίστοιχα παίρνει τον δικό του και την ασφαλίζει έστω και τηλεφωνικά (για να είναι και η ασφαλιστική του ενήμερη) και ο καθένας τον δρόμο του.. εκτός και τον ξέρεις οπότε του αφήνεις περιθώριο 2-3 ώρες με τη δική σου ασφάλεια να γυρίσει σπίτι του ο άνθρωπος και την κόβεις μετά με ότι αυτό συνεπάγεται βέβαια...

ελπίζω να βοήθησα....

:beer:

Ωραιος...Το παραβολο παω και το περνω εγω το πρωι,δεν ειναι προβλημα...
ΑΝ ειναι ανοιχτα τα ΚΕΠ οπως λες θα γινει:beer: :beer: :beer:

aris_n
19/09/2010, 21:51
ΚΕΠ Ρίου (http://www.rion.gr/kep.php)

ΚΕΠ Πατρών (http://www.e-patras.gr/portal/web/citizens/192)

Το ΚΕΠ του Ρίου έχει τα ωράρια λειτουργίας του στην σελίδα, αλλά το σάιτ της Πάτρας όχι. Μπορείς όμως να τους πάρεις τηλ.

:wave2:

camen
19/09/2010, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
ΚΕΠ Ρίου (http://www.rion.gr/kep.php)

ΚΕΠ Πατρών (http://www.e-patras.gr/portal/web/citizens/192)

Το ΚΕΠ του Ρίου έχει τα ωράρια λειτουργίας του στην σελίδα, αλλά το σάιτ της Πάτρας όχι. Μπορείς όμως να τους πάρεις τηλ.

:wave2:

Η εγκυκλιος για τα ΚΕΠ λεει οτι απαξ και εχει προσωπικο πανω απο 3 ατομα τοτε ειναι ανοικτο μεχρι τις 8 το βραδυ... Λογικα Πατρα καποιο θα ειναι...Θα μαθω το πρωι...



:beer: :wave2:

camen
20/09/2010, 08:05
Για την ιστορια ,ΚΕΠ στην Πατρα που να μενει ανοιχτο το μεσημερι δεν υπαρχει και το παραβολο για 625cc ειναι 54 Ε.


:beer: :wave2:

aris_n
20/09/2010, 08:20
Α ρε Αθάνατη Ελλαδάρα!!!!!Και εδώ ακόμα και οι τράπεζες είναι ανοιχτές μέχρι Σαββάτο στις 6 και τα σούπερ μάρκετ 7 μέρες την εβδομάδα 7-22....Δηλαδή άμα κάποιος δουλεύει πότε θα κάνει μεταβίβαση το μηχανάκι του;;;;

camen
20/09/2010, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Α ρε Αθάνατη Ελλαδάρα!!!!!Και εδώ ακόμα και οι τράπεζες είναι ανοιχτές μέχρι Σαββάτο στις 6 και τα σούπερ μάρκετ 7 μέρες την εβδομάδα 7-22....Δηλαδή άμα κάποιος δουλεύει πότε θα κάνει μεταβίβαση το μηχανάκι του;;;;

Της γνωστης εορτης που αφορα το ανδρικο μοριο ανημερα...:mad: