PDA

View Full Version : σκεφτομαι να αλλαξω το στραντα με trail.....



giorgoschef
19/09/2010, 03:44
λοιπον παιδια γεια σας κατ αρχας μιας κ εχω να γραψω καμποσο καιρο στο φορουμ αλλα σας παρακολουθω οποτε εχω ευκαιρια!

θελω την γνωμη σας!

εχω το στραντα με το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος σαν στησιμο μηχανης.σαν ποιοτητα κατασκευης οχι κ τοσο...

το θεμα μου ειναι το εξης..
σκεφτομαι να αλλαξω το μηχανακι μου γιατι σιγα σιγα μπαινω ολο κ πιο πολυ στο χωμα κ το λυπαμαι το στραντα,με ενα trail που ειναι περισσοτερο ον-οφ!
οταν λεω μπαινω χωμα,εννοω οχι να κανω εντουρο,αλλα σαν χρηση.
πχ. οποτε παω στο χωριο,να πηγαινω στα χωραφια(απο αγροτικους δρομους)χωρις να το σκεφτομαι,ειτε μονος ειτε με την συνοδηγο.)
τα χλμτρα που οδηγαω σε ταξιδι ειναι το πολυ 130-140ανα ωρα παντα ειτε μονος ειτε διπλος στα οποια δεν νομιζω να χω προβλημα ουτε μεγαλες διαφορες απο το στραντα.

δεν παιζει δυνατοτητα προς το παρων να δωσω λεφτα γι αυτο λεω μαλλον να το ανταλλαξω..

απο την αλλη το να το πουλησω τι θα πιανε?
ειναι ενα μηχανακι το οποιο εχει πεσει 2 φορες κ ειχε παθει καλη ζημια.
βεβαια εχει φτιαχτει προβλεπομενα κ οχι με μεσοβεζικες λυσεις.

π.χ. απο την σελα κ πισω υποπλαισιο κ ψαλιδι εχουν αλλαχτει οπως κ το τιμονι,αντι να τα ισιωσω,οπως μου λεγανε καποιοι ξυπνιοι.σαν συμπεριφορα κινητηρα ειναι αψογο κ γιατρεμενο απο τος αρρωστιες που μπορει να βγαλει,τρομπα κλπ!

αν δωθει θα δωθει οπως το αγορασα,χωρις καγκελα,μπαγκαζιερα κλπ!
εχει κ 19.000χλμτρα.σε λιγες μερες μπαινω για το σερβις των 20.000!αλυσιδογραναζα τακακια ειναι καινουρια οπως κ το μπροστινο λαστιχο,το πισω εχει κανει 6.000χλμτρα.η μπαταρια ειναι ενος ετους.
ειναι μοντελο '07,κατα την γνωμη σας τα 2.800-3.000ε ειναι πολλα??


να ξεκαθαρισω οτι δεν εχει προβλημα το μηχανακι ουτε εγω μαζι του..
απλα πιστευω οτι θα συνδυασω να χω μια μηχανη κ για το χωριο λιγο πιο χωματινη κλπ ωστε να μην παιρνω κ δευτερο μηχανακι στο χωριο.δεν την θελω για εντουρο κλπ!


210317

giannis113
19/09/2010, 03:49
oι διαφορες των δυο που κυμαινονται; ζαντολαστιχα σιγουρα διαφορετικα.
να το πουλησεις δυσκολα δεν αγοραζει κανεις,

οποτε σκεψου μιας και το εχεις καιρο μηπως και βαλεις αλλα ζαντολαστιχα πιο εντουρο δηλαδη σαν το trial

giorgoschef
19/09/2010, 04:00
απο βδομαδα θα το ρωτησω,μηπως κ να το στηνα σαν trail...αλλα θελει πολλα...
αλλα πηρουνια/ψαλιδια/τροχους/φρενα(δεν ειναι σιγουρος)/κλπ...
οτι αλλαζεις για να κανεις ενα εντουρο μοταρντ αλλα το αντιστροφο!

tsioy600
19/09/2010, 12:36
Eχω καποια πραγματακια απο pegaso 03 ζαντολαστιχα, μπροστινο ισως, φρενα κλπ.Για περισσότερα ριξε πμ:wave2:

Arael
19/09/2010, 18:18
Αν μια μηχανή έπεσε και φτιάχτηκε ΣΩΣΤΑ τότε δεν νομίζω να έχει κάτι να φοβηθεί ο υποψήφιος αγοραστής. Τουλάχιστον όχι για κάτι που δε θα φοβότανε σε οποιαδήποτε άλλο Strada.

Ψυχολογικό μείον τα αυτοκόλητα που λείπουν. Όσο αστείο και αν ακούγεται η απουσία τους σε οποιαδήποτε μηχανή φονάζει από μακρυά...πτώση πτώση. Αν και ξέρω ότι είναι ακριβά για Πήγασο.

Δοκίμασε να το δώσεις κανα 3χίλιαρο. Εϊναι καλή τιμή. Και αναλόγως βλέπεις. Να πας να το αλλάξεις σε trail το κόβω δύσκολο και πολυέξοδο. Ποιος μάστορας θα στο κάνει; Και ακόμη και στο αναλάβει κάποιος θα το κάνει καλά;

Την εποχή που ήταν της μόδας τα Motard να 'ακουγες ιστορίες με μετατροπές που πέρνανε τις ζάντες με τα κέντρα στα χέρια άπειρες...


:sun: :sun:

giannis113
19/09/2010, 18:26
απο την στιγμη που λες οτι θες να πηγαινεις σε ενα χωματοδρομο μονος η διπλος ανετα και χαλαρα, μπορεις να αλλαξεις μονο την προστα ζαντα με μια μεγαλυτερη και τα λαστιχα και τα δυο να βαλεις τυπου sahara, oτι πιο οικονομικο

giorgoschef
19/09/2010, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
Αν μια μηχανή έπεσε και φτιάχτηκε ΣΩΣΤΑ τότε δεν νομίζω να έχει κάτι να φοβηθεί ο υποψήφιος αγοραστής. Τουλάχιστον όχι για κάτι που δε θα φοβότανε σε οποιαδήποτε άλλο Strada.

Ψυχολογικό μείον τα αυτοκόλητα που λείπουν. Όσο αστείο και αν ακούγεται η απουσία τους σε οποιαδήποτε μηχανή φονάζει από μακρυά...πτώση πτώση. Αν και ξέρω ότι είναι ακριβά για Πήγασο.

Δοκίμασε να το δώσεις κανα 3χίλιαρο. Εϊναι καλή τιμή. Και αναλόγως βλέπεις. Να πας να το αλλάξεις σε trail το κόβω δύσκολο και πολυέξοδο. Ποιος μάστορας θα στο κάνει; Και ακόμη και στο αναλάβει κάποιος θα το κάνει καλά;

Την εποχή που ήταν της μόδας τα Motard να 'ακουγες ιστορίες με μετατροπές που πέρνανε τις ζάντες με τα κέντρα στα χέρια άπειρες...


:sun: :sun:

εχεις δικιο...τωρα στην δουλεια που ειμαι παρκαρει ενα στραντα,σαν το δικο μου,εργοστασιακο κ ειναι κουκλι!!!
αλλα δεν δινω κ 150-200ε σε αυτοκολητα!

το θεμα μου ειναι να μην δωσω λεφτα κ να αλλαξω την δικια μου...
αλλιως κραταω αυτο που εχω κ γουσταρω κ δινω 1.000ε να παρω κανα dt200 toy 95 p.x. κ κανω παλι αυτο που θελω!να ξεδινω κιολας που κ που!

Arael
19/09/2010, 19:02
Φίλε μου δεν μπορείς να φανταστείς τι μπορείς να βρεις με 1000-1500 ευρώ...


Εγώ θα προτιμούσα τον Πήγασο τζι τζι και ένα 200αρι εντούρο να κάνεις ό,τι μα ό,τι σου κατέβει με αυτό.

Το κόστος πτώσης ενός Trail στα χαλίκια το σκέφτηκες άραγε;

Εγώ πάντως αν είχα το trail πέρα από βατό χωματόδρομο δεν θα το βαζα

:wave2: :wave2:

Arael
19/09/2010, 19:09
Παρεπιπτόντως τα λαστιχάκια σου τι είναι;

Εγώ έχω τα μαμά diablo πάνω αλλά δεν ζεσταίνονται ποτε οι δρόμοι είναι χάλια στο νησί και σκέφτομαι σοβαρά να τα αλλάξω με κάτι πιο 50/50 για καλύτερο κράτημα κιόλας

giorgoschef
20/09/2010, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Arael
Παρεπιπτόντως τα λαστιχάκια σου τι είναι;

Εγώ έχω τα μαμά diablo πάνω αλλά δεν ζεσταίνονται ποτε οι δρόμοι είναι χάλια στο νησί και σκέφτομαι σοβαρά να τα αλλάξω με κάτι πιο 50/50 για καλύτερο κράτημα κιόλας


τα λαστιχα που φοραω ειναι τα pirelli mt 60rs corsa!πολυ καλο κρατημα,πατανε κ σε χωματακι με συναιση!μαλακο ομως κ τρωγεται γρηγορα απ οτι ακουω.το πισω το αλλαξα στα 12-13 κ το μπροστα στα 18 αλλα ηθελε απο τα 16.000
ειναι η δευτερη φορα που τα φοραω στην σειρα!!!!ακριβως επειδη παταω κ λιγο χωμα σε καμμια παραλια που παω στις βολτες ή σε κανα μετοχι,σε τιποτα βουνο,αμα τυχει κανομε κανα παρεακι!!αλλα παντα σε βατο χωματοδρομο!

εκει με βλεπω παντως να καταληγω, με κανα 200ρακι καθαρα χωματινο!;)

Yianniss
20/09/2010, 12:27
Γνωμη μου ειναι να μην αλλαξεις το στραντα με τραιλ. Θα χασεις πολλα περισσοτερα σε φρενα,στησιμο απο οτι θα κερδισεις σε off road δυνατοτητες.

Αφου η χρηση που το θες ειναι για αγροτικους-βατους χωματοδρομους, αυτο μπορεις να το κανεις κ με το στραντα κ δεν θα σου κοστισει κ μια.

road spirit
20/09/2010, 12:38
ότι είπε ο απο πάνω

+1

byron
20/09/2010, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ότι είπε ο απο πάνω

+1

+ στους 2 αποπάνω, και κάνε μια ερώτηση πόσο έχουν τα αυτοκόλλητα, εκτός και έχεις ρωτήσει. Τα logo της aprilia για την καρίνα μου, είχαν 8-10? αν θυμάμαι καλά. :wave2:

strabs
14/01/2011, 17:33
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΟΥΚΛΙ ΣΑΝ ΤΟ STRADA ΔΥΣΚΟΛΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ. ΚΑΛΑ ΤΑ ΤΡΑΙΑΛ ΑΛΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΗΣ ΣΤΗ ΖΩΗ .
ΑΠΑΙΧΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΧΡΩΜΑ ΣΟΥΠΕΡ ,ΑΡΜΟΝΙΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΚΕΤΗ ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!!!!!!!!!!,

johnpan
15/01/2011, 14:00
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1150163/

:wave2: :wave2:

υ.γ. καθαρα για παράδειγμα, δε γνωρίζω το μηχανάκι:beer: