PDA

View Full Version : Παρατημένα μηχανάκια



hidefnick
19/09/2010, 08:53
Σε ένα στενό στα Ιλίσσια πέρασε ο δήμος και κόλησε αυτοκόλητα εγκαταλελειμένου οχήματος (δεύτερη ειδοποίηση). Αυτά που περνάνε μετά και το μαζεύουν. Στο συγκεκριμένο σημείο έχει 2 Vespa, η μία σίγουρα 50αρα, σε σχετικά καλή κατάσταση, ενα Suzuki GSF μάλλον 600αρι χωρίς πλαστικά αλλά ίσιο και αρτιμελές, ένα C50 στρογγυλοφάναρο κομπλέ χωρίς ποδιά σε επίσης πολύ καλή κατάσταση, και ένα ιταλικό τσοπεροειδές 125αρι διχρονο αερόψυκτο σε πάρα πολύ κατάσταση.

Τα μηχανάκια είναι εκει πάνω απο 10 χρόννια, και χτες ξαναρώτησα τη γειτονία, τους ξέρω λίγο ως πολύ όλους, και είναι όλα αγνώστου ιδιοκτήτη. Μιλάμε για πολύ μικρό δρόμο και γνωριζόμαστε ολοι. Λέω να πάω να μαζέψω το παπί, μιάς και είναι κομπλέ και να βρω και ένα χρέπι με χαρτιά για ανακατασκευή. (Οταν ξεμπλέξουμε απο το άλλο project....)

Πόσο παράνομος είμαι το ξέρω. Πόσο λάθος ομως είμαι, δεν το ξέρω. Αφού πρέσσα θα πάνε και χωρίς την σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών τους.

Να το κάνω ή όχι? Ιδού η απορία..... :confused:

Gandalf dr685sm
19/09/2010, 09:04
Κανονικά είσαι καρα-παράνομος με το γράμμα του νόμου. Υπόψη οτι όταν μπουν τα αυτοκόλητα δίνουν 15 μέρες απο τον Δήμο και μετά τα μαζεύουν...

Τώρα το αν είναι αγνώστου ιδιοκτήτη , τι να σου πω;... εσύ αποφασίζεις...

Gandalf

EKEINOS
19/09/2010, 09:04
Τα σωζεις απο τον θανατο και το παρανομος ισως,αλλα αν φτιαξεις τρακαρισμενο και το πουλας για κερδος εν αγνοια του αγοραστη αυτο ειναι απαραδεκτο.

aris_n
19/09/2010, 09:09
Περιμένεις να το μαζέψει ο δήμος ως εγκαταλελειμμένο και μετά το παίρνεις απο τον δήμο ως skrap, ούτε καν σαν μηχανάκι δηλαδή. Έτσι θα είσαι καλυμμένος απέναντι στο νόμο. Πρίν την παρέμβαση του δήμου είναι σαν "κλοπή" ακόμα και αν δεν έχει πινακίδες και αν και αν...

hidefnick
19/09/2010, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Κανονικά είσαι καρα-παράνομος με το γράμμα του νόμου. Υπόψη οτι όταν μπουν τα αυτοκόλητα δίνουν 15 μέρες απο τον Δήμο και μετά τα μαζεύουν...
Τώρα το αν είναι αγνώστου ιδιοκτήτη , τι να σου πω;... εσύ αποφασίζεις...
Gandalf

Σαφέστατα και είναι ηθικό το θέμα.... Αλλά πραγματικά λυπάμε να πάνε παλιοσίδερα (και ειδικά το παπί) Το έχω λίγο απωθυμένο μια πάπια. Δεν είχα ποτέ και την ξανακοίταγα χτες και εφαγα ένα φλας.....


Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Τα σωζεις απο τον θανατο και το παρανομος ισως,αλλα αν φτιαξεις τρακαρισμενο και το πουλας για κερδος εν αγνοια του αγοραστη αυτο ειναι απαραδεκτο.

Ε?


Αρχικά δημιουργήθηκε από aris_n
Περιμένεις να το μαζέψει ο δήμος ως εγκαταλελειμμένο και μετά το παίρνεις απο τον δήμο ως skrap, ούτε καν σαν μηχανάκι δηλαδή. Έτσι θα είσαι καλυμμένος απέναντι στο νόμο. Πρίν την παρέμβαση του δήμου είναι σαν "κλοπή" ακόμα και αν δεν έχει πινακίδες και αν και αν...

Εδω είναι Ελλάδα. Θα πάνω ΟΔΔΥ και μετά byes. Θα μου πείς πήγαινε ΟΔΔΥ και χτύπα μια πάπια και κάνε ότι θες μετά. Εχει μια διαφορά όμως να το βλέπεις τόσα χρόννια πεταμένο, και κάποια στιγμή να του σκας μανιβελία και να το ακους να γουργουρίζει.....

dammed_kittin
19/09/2010, 16:20
ακριβως το ιδιο προβλημα εχω κ εγω με ενα xt που θελω το μοτερ του..
6-7 χρονια παρατημενο
σπασμενη πινακιδα
εχω φαει γυρω στις 20 ωρες συνολικα
να περιμενω κ να ρωταω οποιον περναει αν ξερει κατι
εχω αφησει καμια 10αρια σημειωματα
κ σκεφτομαι το εξης
να παω να το σηκωσω απ το να παει για παλιοσιδερα
κ χεστηκα για το νομο ο οποιος δεν βοηθαει καθολου τετοιες καταστασεις
αλλα πραγματικα
σκεφτομαι σοβαρα οτι ειναι κανα κλεμμενο που ο ιδιοκτητης
μετα απο τοσα χρονια θα το εχει ξεγραμμενο
αλλα θα ηθελα να ξερει οτι το παιρνω κ να το δει να περνει ζωη παλι...

παλι καλα δεν εχουν αφησει κανα σημειωματακι εγκαταληψης οποτε εχω χρονο να το σκεφτω
ελα ομως που κανα τετραμηνο δεν μπορω να σκεφτω αν οντως ειναι σωστο
ή αν το βλεπω ετσι επειδη ειμαι πανω απο χρονο με ψοφιο xt...

αν σε πιασουν σε μ@μησανε....
αλλα γιατι ειναι τοσο βλακες
απο το να χρεωνεται το κρατος να τα σηκωνει
να μην μπορει να το παρει καποιος που το θελει?

notakos600
19/09/2010, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
Λέω να πάω να μαζέψω το παπί, μιάς και είναι κομπλέ και να βρω και ένα χρέπι με χαρτιά για ανακατασκευή. (Οταν ξεμπλέξουμε απο το άλλο project....)



Σε τι θα διέφερες από κάποιον που θα το έκλεβε;

dammed_kittin
19/09/2010, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Σε τι θα διέφερες από κάποιον που θα το έκλεβε;


στο οτι το σκεφτεται?

στο οτι 10 χρονια μετα ο ιδοκτητης το εχει ξεγραμμενο?

σε πολλα πραγματα...

ενας που κλεβει
δεν σκεφτεται αν ειναι σωστο ή οχι!!

sotos 8
19/09/2010, 17:12
Παρε οποιο γουσταρεις πηγενετω την αστυνομια και δηλωσς οτι το βρηκες παρατημενω ,αν δεν το ζητησει κανεις σε εξι μηνες ειναι δικο σου και με τον νομο.

notakos600
19/09/2010, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
στο οτι το σκεφτεται?

στο οτι 10 χρονια μετα ο ιδοκτητης το εχει ξεγραμμενο?

σε πολλα πραγματα...

ενας που κλεβει
δεν σκεφτεται αν ειναι σωστο ή οχι!!


Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα;

dammed_kittin
19/09/2010, 18:52
δεν ειπα αυτο....

απλα οτι διαφερει!!!

hidefnick
19/09/2010, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Σε τι θα διέφερες από κάποιον που θα το έκλεβε;

Κοίτα, εκεί είναι και ο ηθικός ενδιασμός. Απο την άλλη έχουν ήδη κολληθεί τα δεύτερα αυτοκόλητα και κανείς δεν έχει ενδιαφερθεί να τα ξεκολήσει, όπως έχει γίνει με άλλα μηχανάκια και αυτοκίνητα στην περιοχή. Ολα, by the way, έχουν πινακίδες και έχουν τσεκαριστεί απο αστυνομία (2-3 του ΑΤ Ζωγράφου μένουν στο στενό των 50 μέτρων) στο παρελθόν για κλεμμένα, μιας και ενοχλούν εκεί που είναι. Οι Vespa είναι ψηρισμένες, και απο το παπί λείπει η ποδιά, ντίζα κοντέρ και κάτι ψιλολόγια. Είναι δηλαδή κανονικά παρατημένα και κανείς δεν ενδιαφέρεται.

Τυπικά είναι κλοπή, και δεν το αμφισβητεί κανεις. Αλλά ποιόν κλέβεις δεν το ξέρει ούτε ο ίδιος και μάλλον χάρη τελικά του κάνεις.

Gandalf dr685sm
19/09/2010, 19:34
αν δεν το ζητησει κανεις σε εξι μηνες ειναι δικο σου και με τον νομο.

:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:

Δεν υφίσταται τέτοιος νόμος απο όσο γνωρίζω μιλώντας και καθημερινά με σχετικούς στο αντικείμενο (νόμους, επιβολή τάξης) .. .δεν μιλάμε για νόμο θαλάσσης και πλεούμενα που βρίσκονται ορφανά στο κύμα.

Αν γνωρίζεις κάποιον τέτοιον (που να αφορά οχήματα) θα ήταν ενδιαφέρον να τον παραθέσεις εδώ.

EKEINOS
19/09/2010, 19:37
Υπαρχει η κλοπη και η διεκδικηση. Αν καποιος πεταξει σκουπιδια στο δρομο και τα μαζεψεις για να τα πας σε καδο ειναι κλοπη ? Οταν καποιος παραταει κατι καποιος αλλος μπορει να το διεκδικησει. Σκεφτειτε την χρησηκτησία στα ακινητα που ειναι κατοχυρωμενη με νομο. Το τρακαρισμενο που αναφερα ειναι γιαυτον που αγοραζει τρακαρισμενο με χαρτια και με διαφορα μαγικα ξαναβγαινει στην κυκλοφορια.

postman
19/09/2010, 19:55
Γνωστος μου, συλλεκτης αυτοκινητων, ειχε παρει ζαντες απο εγκατελειμενο οχημα, μετα την ειδοποιηση του δημου. Περναει περιπολικο, και βρισκεται στο τμημα κατηγορουμενος για αποπειρα κλοπης. Στο δικαστηριο αθωονεται πανυγηρικα και επιστρεφει στο τμημα που τον συνελαβαν απαιτοντας να του παραδοσουν τις ζαντες, τις οποιες και πηρε αμεσως, πριν καν καθαρογραφει η αποφαση. Τα ζωα επειδη ησαν τελειως παρανομοι ειχαν προσπαθησει να του φορτωσουν κλοπη αλλου οχηματος, και αυτο κατερευσε στο δικαστηριο. Οποτε δεδομενου του "υπερβαλοντος ζηλου" και της φασιζουσας νοοτροπιας της ελληνικης αστυνομιας, κατσε στα αυγα σου μην μπλεξεις στην καλυτερη, ή στην χειροτερη να γνωρισεις τι σημαινει "τυχαια εκπυρσοκροτηση"!

aris_n
19/09/2010, 20:09
Ας πω και εγώ μια ιστορία. Γείτονας μου είχε το παλιό του λάντα παρατημένο κανα 5άρι χρόνια πάνω σε 4 τσιμεντόλιθους στο απέναντι χωράφι. Πέρασε κάποια μέρα ένας γύφτος με παπαγαλάκι στο φορτηγό και του λέει του γείτονα μου που ήταν στον κήπο. "Αφεντικό να το πάρω;". Επειδή ο γείτονας μου είχε καταθέσει προ πολλού πινακίδες και τα σχετικά, λέει "πάρτο, άχρηστο είναι".
2 χρόνια μετά έρχεται περιπολικό στο σπίτι του. Το λάντα που είχε δώσει στο γύφτο, το οποίο ο γύφτος το είχε βάλει στην κυκλοφορία, ενεπλάκη σε θανατηφόρο τροχαίο στην Μαρκοπούλου και ο γύφτος με την βοήθεια άλλων γνωστών του που τον μαζέψαν απο το τροχαίο, εξαφανίστηκε πρίν έρθει η τροχαία. Η αστυνομία οδηγήθηκε στα ίχνη του γείτονα μου απο τον αριθμό πλαισίου και κατηγορήθηκε εκείνος ως υπαίτιος τελικά. Η υπαιτιότητα του στηρίχθηκε στο δικαστήριο, όπου και τελικά καταδικάστηκε, βάση ενός νόμου που λέει οτι όταν ένα όχημα βγαίνει απο την κυκλοφορία πρέπει ή να καταστραφεί ή με ευθύνη του ιδιοκτήτη να παραμείνει άπαξ και διαπαντώς εκτός κυκλοφορίας.
Οπότε προσοχή σε τέτοια θέματα, δεν ξέρεις ποτέ τι σου ξημερώνει....

Gandalf dr685sm
19/09/2010, 20:13
άλλο τα σκουπίδια... που ακόμα και εκεί θεωρητικά μπορεί να μπλέξεις αν ο ιδιοκτήτης του αντικειμένου θεωρήσει οτι το πέταξε κατά λάθος και σε καταγγείλει για κλοπή ή κάτι άλλο.

Επίσης.. χρησικτησία βάση νόμου πλέον (τελευταίος του 2010... αν περιμένεις θα στον βάλω) δεν υφίσταται , ειδικότερα δε αν το ακίνητο είναι καταχωρημένο στο κτηματολόγιο. Σε περίπτωση εγκατάλειψης ακινήτου , αυτό περιέρχεται στο δημόσιο.

Όπως είπε και ο Postman πιο κάτω... δεν είναι δα και δύσκολο να βρεθείς στο εδώλιο.

Στην γειτονιά μας π.χ. πριν κανά - δύο μήνες υπήρχε ενα Lexus παρατημένο του 94 νομίζG χωρίς πινακίδες μάλιστα ... προφανώς ήταν στα 2500+ κυβικά και ο ιδιοκτήτης του θεώρησε οτι μπορεί να το αφήσει στον δρόμο. Ο Δήμος κόλησε κανονικά χαρτί ... το Ι.Χ. κάποια στιγμή μετακινήθηκε... σκέψου λοιπόν να πάει να το πάρει κάποιος γιατί ήταν "εγκαταλειμένο".

Επαναλαμβάνω... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΈΤΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΟΙΚΕΙΟΠΟΙΗΣΗΣ... είναι καθαρά στην κρίση του δικαστηρίου. Αν θες να το ρισκάρεις .. be my guest.


Gandalf

Gandalf dr685sm
19/09/2010, 20:17
περί χρησικτησίας..

άρθρο 64 και 65... αλλά είναι μόνο κομμάτι της σημασίας όλου το νόμου.

http://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_gen/19-Astikos-kodikas-eisagogikos-nomos.htm

καθώς και το παρακάτω που το λέει πιο λογικά.

http://nomika-themata.blogspot.com/2010_04_01_archive.html

δώσε σημασία στο σημείο που λέει για καταχώρηση σε υποθηκοφυλάκειο (απαραίτητο και για το Κτηματολόγιο)

Gandalf