PDA

View Full Version : Βόλος - Ηγουμενίτσα....ερώτηση..



sakt
19/09/2010, 11:32
Καλημέρα παιδιά,

μια ερώτηση για όσους ξέρουν...
Βόλος - Ηγουμενίτσα,

1) απο εθνική Αθηνών-Θεσσαλονίκης και αρχή Εγνατίας μέχρι τέλος?

ή

2) απο Λάρισα, Τρίκαλα και μπαίνω Εγνατία απο Μέτσοβο?

Ψάχνω τον πιο γρήγορο και ξεκούραστο δρόμο.

Tnx.
:beer: :beer:

menos
19/09/2010, 11:44
4 hours 30 mins
Egnatia Odos/Εγνατία Οδός/A2/E90
348 km

4 hours 50 mins
E75 and Egnatia Odos/Εγνατία Οδός/A2/E90
462 km

4 hours 50 mins
E92 and Egnatia Odos/Εγνατία Οδός/A2/E90
357 km

Google maps (http://maps.google.com/) :wave2:

trelf
19/09/2010, 11:48
λαρισα-τρικαλα......ευθειες μεγαλες....μεχρι 200χμ/ω σε σημεια....κοντα 30-40 λεπτα

τρικαλα-καλαμπακα.....10 λεπτα....1 ευθεια ειναι.....ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ λιγο πριν μπεις καλαμπακα......εχει κατι γραμμες τραινου.....που απο την τρελη ευθεια που εχει δε φενεται η ανωμαλια του δρομου.....αν πας με πολλα θα πεταξεις....πολυ προσοχη λιγο πριν μπεις καλαμπακα....

καλαμπακα εγνατια (μετσοβο) ....δεν το εχω κανει.....αλλα πιστευω οτι πρεπει να ειναι κοντα στα 30 λεπτα,επαρχιακος δρομος με λιγες στροφουλες.....


πιστευω οτι λαρισα-τρικαλα-καλαμπακα-μετσοβο.....ειναι πιο κοντα!

εξαρταται και τι μηχανη εχεις.....ο δρομος που θα ακολουθησεις....αν και 90% σε συμφερει απο τρικαλα...

trelf
19/09/2010, 11:57
επειδη καταγομαι απο ελασσονα και τους εχω κανει και τους δυο....

δειχνει οτι ο δρομος μεσω ελασσονας-δεσκατης-γρεβενων ....ειναι 15 περιπου χιλιομετρα πιο συντομος.....αλλα εχει πολυ περισσοτερες στροφες.....και γενικα ειναι δρομος μικροτερων ταχυτητων....

ο λαρισα-τρικαλα ειναι σιγουρα πιο συντομος....απο εκει να πας.....

εκτος αν εχεις καμια hayabusa και πας μονιμα με 250 χμ/ω....οποτε παρε εθνικη προς κατερινη....κ αριστερα εγνατια μετα.....και δωσε μεχρι ηγουμενιτσα....

αλλα η διαδρομη απο εθνικη ειναι πανω απο 100χμ+++

sakt
19/09/2010, 12:04
ΤDM900 έχω..

Λές να προσπαθήσω απο μέσα εε?
Απλά μου φαινόταν πιο γρήγορο (μπορεί λίγο πιο μακριά) απο την αρχή της Εγνατίας.
Φοβόμουν τίποτα τρελές στροφές απο μέσα..

faraway
19/09/2010, 12:45
Πάντως Θεσσαλονίκη - Ιωάννινα από εγνατία είναι περίπου δύο ώρες με ταχύτητες 120-140 χλμ .

και από Ιωάννινα μέχρι Ηγουμενίτσα κανά 20 λεπτο.:smilea:

trelf
19/09/2010, 15:24
φιλε και εγω tdm900 εχω....
ασυζητητη λαρισα-τρικαλα-καλαμπακα και απο εκει εγνατια....

40+10+40 = 1μιση ωρα....

ενω απο θεσσαλονικη....ειναι 2 ωρες που ειπε κ ο φιλος τσιτα γκαζια με το tdm...

-------

στο ξαναλεω.....στην ευθεια τρικαλα-καλαμπακα,λιγο πριν μπεις στην καλαμπακα.....ΠΡΟΣΕΧΕ στις γραμμες του τραινου....αν πας με πολλα η θα σπασεις το μηχανακι η θα πεταξεις....

aisxos
19/09/2010, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelf
φιλε και εγω tdm900 εχω....
ασυζητητη λαρισα-τρικαλα-καλαμπακα και απο εκει εγνατια....


+900
και μετα στον αυτοκινητόδρομο μεχρι ηγουμενιτσα...
Και εγω tdm 900 αλλα σε νορμαλ καταστάσεις με 120 δηλαδη (λογω οτι ειμαι φορτωμενος) ..
λαρισα βόλος πες 60 χλμ(ευθεια) 1ωρα
λαρισα τρικαλα πες 60 χλμ(ευθεια) 1 ωρα
τρικαλα καλαμπακα 30 χλμ(ευθεια) 15 λεπτα
καλαμπακα γιαννενα 80 χλμ(ομορφος δρομος πολυ ωραια τοπια,μεση ταχυτητα 60 χλμ σε φυσιολογικα πλαισια μεχρι να μπεις στον αυτοκινητοδρομο..) 1 και 15 λεπτα
γιαννενα ηγουμενιτσα (1 και κατι ωρα,δεν τον εχω κανει για αυτο δεν ξερω ακριβως τα χλμ ) 1 ωρα
συνολο 4 και μιση ωρες περίπου.
το παραπανω ταξίδι το εχω κάνει δεκάδες φορές.το συνιστώ,έχει μέρη να δεις.να στριψεις για να μη βαρεθεις.

mtr
19/09/2010, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από aisxos

γιαννενα ηγουμενιτσα (1 και κατι ωρα,δεν τον εχω κανει για αυτο δεν ξερω ακριβως τα χλμ ) 1 ωρα

35 λεπτα και θα εισαι ανετα στην ηγουμενιτσα...

προχτες εκανα αυτη τη διαδρομη...

faraway
19/09/2010, 21:50
όπως καταλαβαίνεις φίλε sakt η αίσθηση του χρόνου και της αποστάσεως είναι έννοιες που δεν είναι ταυτόσημες για όλους τους ανθρώπους .:hypnotize

έχουμε και λέμε ,

1) σύμφωνα με μένα η διαδρομή salonica - joannina ( εγνατία ) με ρυθμούς normal ( 120-140) είναι 2 ώρες , τη στιγμή :hypnotize που για το φίλο trelf είναι επίσης 2 'ωρες με τσίτα τα γκάζια .

2) η διαδρομή joannina - igoumenitsa σύμφωνα με μένα είναι 20 λεπτά ενώ για το φίλο mtr είναι 35, και για το φίλο aisxos είναι 1 ώρα και κάτι .

κοινός μπουρμούτσαλα ....:lol: :lol: :rotflmao:

anyway από που και να πας ωραία είναι ,
ασχέτως ταχύτητας και χρόνου εγώ προτιμώ την ασφάλεια και την άνεση ενός κλειστού αυτοκινητόδρομου όπως η Εγνατία !!

:winka:

aisxos
20/09/2010, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres

2) η διαδρομή joannina - igoumenitsa σύμφωνα με μένα είναι 20 λεπτά ενώ για το φίλο mtr είναι 35, και για το φίλο aisxos είναι 1 ώρα και κάτι .

κοινός μπουρμούτσαλα ....

:winka: είπα πως τον δρόμο δεν τον έχω κάνει και υπολόγισα περίπου πόσο κάνω εγώ απο άρτα..ωστόσο τα υπόλοιπα λεγόμενα μου είναι ακριβέστατα!!πράγμα το οποίο θα εγγυόμουν.νομίζω πως έχεις δίκιο αλλα από οτι καταλαβαίνω δεν έχεις κάνει τον δρόμο βόλο γιαννενα...(άρα βασίζεσαι στην λογική σου..ενω εγώ βασίζομαι στην εμπειρία μου..)
δεν έχει σχέση ο δρόμος σε σχέση ασφάλειας.
(και καλαμπάκα γιάννενα ειναι απλώς μικρός δρόμος...τιποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο..)
και στην τελική για να μην παρεξηγήσεις
http://www.google.com/earth/download/ge/agree.html (GOOGLE EARTH)το
κατεβάζεις και βλέπεις την διαδρομη βημα βημα,χλμ,μεσο ορο ταχυτητας,κοντυνοτερη απόσταση,γενικά όλη την διαδρόμη με οδηγίες.

zisisx
20/09/2010, 08:16
φιλε μου πηγαινε απο εκει που δεν εχεις ξαναπαει.....η μαγεια ειναι στο ταξιδι κ οχι σε στο ποση ωρα θα κανεις να φτασεις.......ταξιδεψε μεσω καταρας ειναι λιγο ζορι αλλα η ομορφια θα σε ανταμειψει.......πηγαινε απο ελασσωνα αν δεν εχεις βρεθει ποτε(εχω σκουσει οτι στην δεσκατη εχει ωραια ψητοπωλεια!!!!)........η εθνικη απο κατερινη κ εγνατια ειναι λιγο βαρετη....κ γω tdm ειχα μενω θεσσαλονικη κ εχω καταγωγη απο πρεβεζα οποτε πιστεψε με η εγνατια ειναι πολυ βαρετη........οπως κ να το κανεις το ταξιδι θα σου βγει απο 4.30 μεχρι 5.30 ωρες χωρις τις στασεις......


σορρυ αν βγηκα εκτος θεματος κ προς θεου δε θελω να προσβαλω κανενα απο τους παραπανω
απά παραθετω την προσωπικη μου αποψη:wave2:

mtr
20/09/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zisisx

(εχω σκουσει οτι στην δεσκατη εχει ωραια ψητοπωλεια!!!!)

τα καλυτερα πιστεψε με...!!!!!!! μιλαμε για τρελη μασα!!! :a19: :a19: :a19:

@ngelos
20/09/2010, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
όπως καταλαβαίνεις φίλε sakt η αίσθηση του χρόνου και της αποστάσεως είναι έννοιες που δεν είναι ταυτόσημες για όλους τους ανθρώπους .:hypnotize

έχουμε και λέμε ,

1) σύμφωνα με μένα η διαδρομή salonica - joannina ( εγνατία ) με ρυθμούς normal ( 120-140) είναι 2 ώρες , τη στιγμή :hypnotize που για το φίλο trelf είναι επίσης 2 'ωρες με τσίτα τα γκάζια .

2) η διαδρομή joannina - igoumenitsa σύμφωνα με μένα είναι 20 λεπτά ενώ για το φίλο mtr είναι 35, και για το φίλο aisxos είναι 1 ώρα και κάτι .

κοινός μπουρμούτσαλα ....:lol: :lol: :rotflmao:

anyway από που και να πας ωραία είναι ,
ασχέτως ταχύτητας και χρόνου εγώ προτιμώ την ασφάλεια και την άνεση ενός κλειστού αυτοκινητόδρομου όπως η Εγνατία !!

:winka:
Γιάννενα-Ηγ/τσα θες 35-40 λεπτάκια με ταχύτητες 120χλμ/ώρα.

Είσαι λίγο αισιόδοξος Teneres,εεεε???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sakt
20/09/2010, 14:08
Tnx παιδιά για τις συμβουλές...

Λοιπόν, θα δοκιμάσουμε την εσωτερική διαδρομή. Καλά μας χιλιόμετρα.

:beer:

faraway
20/09/2010, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από mead5600
Γιάννενα-Ηγ/τσα θες 35-40 λεπτάκια με ταχύτητες 120χλμ/ώρα.

Είσαι λίγο αισιόδοξος Teneres,εεεε???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

το Σαββάτο την έκανα ,

η χαλασμένο ρολόι έχω ή χαλασμένο κοντέρ :lol: :lol:

aprillia είναι αυτό ποτέ δε ξέρεις !!!:lol: :rotflmao: :lol:

sakt
08/10/2010, 09:50
Tελικά η διαδρομή έγινε σε 03:30 ώρες.
Μπορούσα και λιγότερο αλλά:
1)δεν ήξερα το δρόμο,
2)η 53 Κappa έκανε το μπροστά να ψαρεύει στα πολλά,
3)το tankbag έκρυβε τα όργανα και όταν κοίταξα καμιά 50χιλ απο Ηγουμενίτσα, ο δείκτης ήταν στο τέλος(δεν ειχε ανάψει ρεζέρβα) και χέ@@@κα. Έκοψα αρκετή ταχύτητα μέχρι Ηγουμενίτσα.

Μέχρι Καλαμπάκα, αδιάφορη και σχετικά γρήγορη διαδρομή. Πολλές ευθείες αλλά με προσοχή γιατί δεν είναι κλειστός δρόμος.
Απο Καλαμπάκα μέχρι Εγνατία ωραίο στροφιλίκι.:smilea:
Η εγνατία ήταν η βαρεμάρα η ίδια.....:ZZZ: :ZZZ: