PDA

View Full Version : Shell self service



Ichigo
20/09/2010, 00:45
Τώρα το βραδάκι ξεκαπνίζωντας το εργαλείο ψηλα στην ΚηφιSHa :smokin: σταμάτησα για βενζίνη. Εκεί με έκπληξη διαπίστωσα ότι ενώ είχε φώτα δεν υπήρχε υπάλληλος στην αντλία και είχε εγκατασταθεί μηχάνημα self service όπου μπορείς να εισάγεις την πινακίδα σου (αυτό δε μου άρεσε :confused: και δε μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει, αφού μπορείς να γράψεις ότι νούμερο θες στην ουσία), να βάλεις χρήματα και να αγοράσεις καύσιμα. Υπήρχαν και δυο ευγενέστατοι υπάλληλοι που βοηθούσαν τον κόσμο να ανεφοδιαστεί. Μάλιστα μου είπαν ότι έχει ξεκινήσει από 2/9 και σιγά σιγά θα επεκταθεί σε όλα τα πρατήρια SHELL.

Τουλάχιστον αυτό ισχύει εδώ και χρόνια στο εξωτερικό. Καλό από την άποψη ότι δε θα ψάχνεις για διανυκτερεύον βενζιναδικο σε περίπτωση που το χρειαστείς.

nasosR
20/09/2010, 00:52
προς κιφησια;;;:confused: :confused:
και δεν σε πετυχα;;;
ειμανε διπλα στις κρεπες για λιγο και μετα πηγα και γω μια καπνιστη βολτα....:smokin:


οσο για την σελλ σημερα το ειδα και εγω που εγινε "διανυκτερευων".....
αυτο με την πινακιδα οντως περιεργο ακουγεται...:sick:

manhunter
20/09/2010, 07:09
Υπάρχει μια ΕΚΟ, λίγο πιο πάνω απο την Αττική Οδό, στην Λεωφ Ηρακλείου, η οποία 2 χρόνια τώρα έχει αυτό το σύστημα.
Οτι ώρα και να πας, οτι μέρα, μπορείς να βάλεις βενζίνη.
Και ειναι και απο τα φθηνότερα και 2 χρόνια τώρα ποτέ πρόβλημα.
Πάντως δεν ζητάει πινακίδα



:beer:

vaska
20/09/2010, 08:18
Και στην Πάτρα υπάρχει και λειτουργεί εδώ και λίγο καιρό Cyclon στην Λ. Παπανδρέου αυτόματος πωλητής βενζίνης. Είναι και αρκετά οικονομικό το εν λόγω πρατήριο.

soter3gm
20/09/2010, 08:53
Στην Ιταλία υπάρχουν πάρα πολλά βενζινάδικα self service και με αυτόματους πωλητές.
Μάλιστα πριν το bormio στo Tirano πετύχαμε βενζινάδικο με την αμόλυβδη στο 1,10
Οχι εδώ τους κλέφτες 1,65 στα mac μετά τα διόδια :mad:

Gandalf dr685sm
20/09/2010, 09:03
Απο όσο γνωρίζω πάντα , η πινακίδα ζητείται γιατί περνάει στην απόδειξη που βγαίνει. Τώρα αν είναι καλό ή κακό ... αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Gandalf

soter3gm
20/09/2010, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Απο όσο γνωρίζω πάντα , η πινακίδα ζητείται γιατί περνάει στην απόδειξη που βγαίνει. Τώρα αν είναι καλό ή κακό ... αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Gandalf
Τη πινακίδα ή το όχημα τα φωτογράφιζαν για να αποδειχτεί ποιος έβαλε καύσιμο και πόσο μιας που η μάνικα έκλεινε μέχρι να πληρωθεί στο ταμείο , για να βάλει ο επόμενος.
Εδώ δεν ξέρω αν ακολουθούν την ίδια "συνταγή" :)

webassasin
20/09/2010, 14:40
Ενδεχεται να ειναι και κατι σαν μπονους με την πινακιδα σου,αναλογα με το ποσες φορες γεμιζεις.
ξερω γω..
Στην καλαματα ειναι ενα εκο νομιζω,που εχει αυτοματο,αλλα συνηθως δε δουλευει..το εχω πετυχει 2 φορες ολες κ ολες..

Panopticon7
20/09/2010, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Υπάρχει μια ΕΚΟ, λίγο πιο πάνω απο την Αττική Οδό, στην Λεωφ Ηρακλείου, η οποία 2 χρόνια τώρα έχει αυτό το σύστημα.
Οτι ώρα και να πας, οτι μέρα, μπορείς να βάλεις βενζίνη.
Και ειναι και απο τα φθηνότερα και 2 χρόνια τώρα ποτέ πρόβλημα.
Πάντως δεν ζητάει πινακίδα



:beer:

Εκει παω εγω τα ξυμερωματα κ ειναι κ φθινο.

Α.. Υπαλληλος υπαρχει ομως :lol:

Panopticon7
20/09/2010, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Απο όσο γνωρίζω πάντα , η πινακίδα ζητείται γιατί περνάει στην απόδειξη που βγαίνει. Τώρα αν είναι καλό ή κακό ... αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Gandalf


ακριβως :a013:

webassasin
20/09/2010, 16:02
shellf service dld..