PDA

View Full Version : βελτιωσεις λίγο από δω λίγο από κει...βοηθειαααα!!



Erianis
20/09/2010, 02:39
Κάτοχος αστρέα με λίφαν μοτέρ 4χρονο 125 (δεν υπήρχε μια για άλλη λύση όταν έπρεπε να διορθωθει)θέλω να βάλω εξάτμιση της προκοπής αφτερ και αν βοηθάει φιλτροχοάνη διότι είμαστε και μοσχαράκια 100kg 1,9m και το βάρος και η αντίσταση στον αέρα τις κρύες μέρες ειναι μεγάλη.λίγα χιλίομετρα κάνει αλλά..σε δρόμους με ταχύτητα και δεν ρισκάρουμε σβησίματα και ζημιές από λάθος.πρέπει λοιπόν λίγο να ανασάνει το καημένο...τι προτέινετε?και αν κοτσαρουμε σωστή mm φιλτροχοάνη πάνω στο καρμπυ θέλει πάλι ρυθμισμα το καρπυρατέρ??ΠΑΙΔΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑΣ ΕΔΩΩ!! :D :D :D και λεφτά για συνεργέια αν είναι κάτι απλό γιοοοκκ αλλά φοβάμαι να του βάλω χερι απάνω χωρίς οδηγίες..το χέρι μου πιάνει μα δεν έχω και πολύ ιδέα αν με κατατοπισετε θα το καταφέρω τσακ μπαμ..επίσης κανα σαιτ της προκοπής για μηχανολογικές οδηγίες και κανένα για να ψωνισούμε τα χρειαζούμενα για τον μπασταρδεμένο με κινέζο αστρέα??

Erianis
20/09/2010, 02:42
επίσης ότι άλλο για φτηνή και βασική (δεν θέλω να πειράζουμε πολύ) βελτίωση έχετε να προτέινετε ευχαρίστως ακούω...γενικώς λύσεις και προτάσεις...!!!:beer: :cool:

alcapone09
20/09/2010, 04:13
Σε αυτά τα μοτέρ τα φιλαράκια μου, (όχι πολυ) παλιότερα φοράγανε την κλασσική την cebring..η τη μότοσπορτ με την χοντρή μπούκα την "ελεύθερη" που στοίχιζαν περί τα 100 ? και τα 50 ? αντίστοιχα νομίζω..(η 1η πιο ποιοτικό μέταλλο, η 2η πολυ θόρυβο.. πολύ όμως..) Για τις φιλτροχοάνες οι απόψεις διίσταντο.. Άλλοι λέγανε οτι έδινε, άλλοι οτι έκοβε.. Πρόβλημα με το καρμπ κυρίως είχαν όσοι το "σκαλίζανε"
..και με μια εξατμισούλα μόνο θα πάρει λίγο τα πάνω του το μοτέρ πάντως..

Το λιφάν μην το πειράξεις παραπάνω γιατί τον κινέζο άμα τον τσαντίσεις γίνεται τούρκος.. και δε θα περάσεις καλά... :smokin: :smokin:

π.σ... Μηχανικά με τις πάπιες δεν εχω ασχοληθεί ποτέ και τα παραπάνω είναι εντελώς εμπειρικά απο τότε που η παρέα μου ασχολιόταν με το παπι-tuning, και όταν τους σπάγανε τα μοτέρ παίρνανε κινέζικα για να "ησυχάσουν"..

lspiros
20/09/2010, 06:02
σου χαριζω χρυσοταμπελη sebring,και για να εχεις τη χαρα της δημιουργιας θα σου δειξω πως να τη γυαλισεις:wave2:

λεπρομερειες με πμ...

papaki100
20/09/2010, 12:46
Mε την χοάνη θα πάρεις ψηλά αλλά θα χάσεις ελαστικότητα χαμηλά. Για να είναι ολοκληρωμένη η μόντα βάλε κι ένα ζιγκλεράκι να δροσίζεται λίγο το μοτέρ αλλά μην περιμένεις ότι θα πάρει φωτιά η άσφαλτος.. :)

Erianis
20/09/2010, 14:22
πφφ με τον λιφαν να παρει φωτιά?μπαα δε θέλω και δεν έχω και τετοιεσ βλέψεις...να μην χαζεύει θέλω τρώγωντας ρύζι στο δρόμο ειδικά στον περιφερειακό που παρόλο που βγαίνουμε για 3-4 χμ όλοι πάνε σαν παλαβοί με 110 και δεν συγχωρούνται τεμπελιές και χαζολογίες εκει...ασε που όσο ναναι...125 κινεζάκι είναι και του χει φορτωθεί απάνω ενας μ..κας 100 κιλών..δε πειράζουμε πολλά δεν συμπαθούμε τον πολύ θόρυβο και γνωρίζω οτι ο κινέζος αμα του βάλειςχέρι..σελτζούκος γενίτσαρος γινεται κ μετα αντε να βγαλεις ακρη...μικρές και ουσιαστικές αλλάγές ψάχνω να βγαίνουν οι ανηφόρες στο επταπύργιο εστω και ψηλά που λες λίγο πιο άνετα...

OldMan
21/09/2010, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Erianis
..μικρές και ουσιαστικές αλλάγές ψάχνω να βγαίνουν οι ανηφόρες στο επταπύργιο εστω και ψηλά που λες λίγο πιο άνετα...
Πήγαινε από τους "κόκκινους" δρόμους και θα με θυμηθείς ..!! :winka:


210623

Erianis
29/09/2010, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πήγαινε από τους "κόκκινους" δρόμους και θα με θυμηθείς ..!! :winka: :beer: :a30: