PDA

View Full Version : Kawa Zz1100 τις γνώμες σας...



free rider
19/07/2005, 00:20
φίλοι θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το συγκεκριμένο μηχάνημα...

επι παραδείγματι βρήκα στις αγγελίες ενα με 4000 ευρω και μοντέλο 98...

αρχίζω να πιστεύω οτι ειναι μια συμφέρουσα αγορα για να μεταφέρεις την γυναίκα σου και τον εαυτό σου πολλά χιλιόμετρα χωρίς να τρώς το ξύλο απο τον αέρα...


19801

free rider
19/07/2005, 00:21
..


19802

free rider
19/07/2005, 00:21
1


19803

free rider
19/07/2005, 00:22
τρομερη προστασια αέρα...

και οπως και να το κάνουμεν ειναι ...

kawa...


19804

pestilence
19/07/2005, 00:27
Πουλάς το R1 και αγοράζεις ένα BMW αν δεν θες χαστούκια και παντόφλα... :D
Ασε τις δικαιολογίες περι προστασίας απο τον αέρα...ο CD τι να πει τότες... :lol:

YPVS
19/07/2005, 06:12
Μηχανη "Θρυλος" ...

Αν υπαρχουν παλαιοτερες μοτοσυκλετες απο το 92 μεχρι σημερα που να τις βλεπεις στον δρομο καθημερινα και να ειναι "συγχρονες" τοτε αυτες ειναι μονο ΖΖR-1100 ,ZZR-600..

Εξαρταται παντα τι θελεις ???

Αν ειναι σε καλη κατασταση το ΖΖR τοτε το value for money των 4000 ευρω ειναι κορυφαιο ..

το μηχανακι ειναι Sport touring για ανετη συμβιωση 2 ατομων για πολλα-πολλα απροβληματιστα χιλιομετρα εκδρομων ..

Αν θελεις μηχανη πιστας παιρνεις R1 ..:beer:

free rider
19/07/2005, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από pestilence
Πουλάς το R1 και αγοράζεις ένα BMW αν δεν θες χαστούκια και παντόφλα... :D
Ασε τις δικαιολογίες περι προστασίας απο τον αέρα...ο CD τι να πει τότες... :lol:

το R1 ΔΕΝ πουλιέται...

:nono:

εδω μιλάμε για μια φτηνή μηχανή που μπορείς να πάς βόλτα την κυρά σου..
.ειδικά τωρα που πείστηκε να ανεβαίνει πάνω α ρε τάνια τι μας εκανες...
και να ειναι καλύτερη απο το gsxf400
σε σχέση μάλιστα με χχ ειναι παρα πολύ πιο φτηνή..
το ζήτημα ειναι συγκρίνεται με το honda??

:wave2: :wave2:

div400
19/07/2005, 09:31
και γιατι ρε free να παρεις αλλη μια 1000 αρα για τις δικαβαλες βολτες σου (γιατι για κατι τετοιο την θες αν καταλαβα καλως)???

κατι σε 600 δεν σου κανει?
fazer ας πουμε! που εχει και το ασυγκριτο πλεονεκτιμα οτι ειναι yamaha!!!:rotflmao: :rotflmao:

αν σε κρατανε τα οικονομικα σου οκ αλλα το θεωρω λιγο υπερβολη ισως?!

free rider
19/07/2005, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
και γιατι ρε free να παρεις αλλη μια 1000 αρα για τις δικαβαλες βολτες σου (γιατι για κατι τετοιο την θες αν καταλαβα καλως)???

κατι σε 600 δεν σου κανει?
fazer ας πουμε! που εχει και το ασυγκριτο πλεονεκτιμα οτι ειναι yamaha!!!:rotflmao: :rotflmao:

αν σε κρατανε τα οικονομικα σου οκ αλλα το θεωρω λιγο υπερβολη ισως?!

ρε πάιδες δεν ειπα ντε και καλά...

απλά ενα φαζερ του 99 εχει 4500 και το καβα εχει 4000 του 98 οκ..
αλλα ειναι 1100...

ρε συ μην κολάμε στις μάρκες ...

μηχανές ειναι ολες..

απλα ήθελα να ρωτήξω αν εχει κανεις εμπειρία απο μεταχειρ καβα zz...
αν εχει απρουσιάσει προβλήματα στάνταρ και τέτοια..
εμένα σαν μηχανή μου αρέσει και αν δεν ειχα φορτωμένο στη πλάτη το gsxf το ειχα χτυπήσει χαλαρα...
ετσι κι αλιώς δεν κυκλοφοράω μέσα στο κέντρο σπάνια και όποτε τύχει..

Noela
19/07/2005, 10:13
Στάνταρ πρόβλημα σε αυτά τα μηχανάκια παλαιών μοντέλων είναι ότι χτυπάνε 3η μπιέλα και καίνε λαδάκια.

Σούπερ μηχανάκι για εξορμήσεις, αλλά ελπίζω να μη σκέφτεσαι να κυκλοφορήσεις καλοκαίρι μέσα στην Αθήνα με αυτό... ΚΑΙΕΙ!

free rider
20/07/2005, 14:46
thanks man...

κοιτάξτε ομως και αυτο...

μονο 3000 σχεδον...

τι γινεται ρε δεν ειναι καθολού εμπορικό το μοντέλο και πουλιέται πολύ φτηνα...

:confused: :confused:


19917

gdevelek
20/07/2005, 15:44
Μην το πάρεις το μηχανάκι, είναι κακό, πολύ κακό!!! Φτού 666!! Σπάνε μπιέλες, κολλάνε κύλινδροι, λιώνουν ηλεκτρονικές...

Δώσε μου τώρα το τηλέφωνο του πωλητή να τον κατσαδιάσω που βγάζει τέτοια παρτάλια για πώληση...

free rider
20/07/2005, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Μην το πάρεις το μηχανάκι, είναι κακό, πολύ κακό!!! Φτού 666!! Σπάνε μπιέλες, κολλάνε κύλινδροι, λιώνουν ηλεκτρονικές...

Δώσε μου τώρα το τηλέφωνο του πωλητή να τον κατσαδιάσω που βγάζει τέτοια παρτάλια για πώληση...

αυτο που με κάνει να απορώ ειναι πως τέτοιες μηχανάρες πουλιούνται σε τόσο εξεφτελιστικές τιμές...

ειλικρινά αν δεν κάνω λάθος το τελευταίο πρέπει να είναι κάπου 98??μοντέλο..

θυμάμαι ενα παλιότερο ποστ σου που αναφερόταν στο ιδιο θέμα..

τελικά το κάθε πράγμα εχει μια τιμη πωλήσεως που διαμορφώνεται απο την ζήτηση...

gdevelek
20/07/2005, 15:56
Στο mototriti.gr οι τιμές για ΖΖR1100 περί το 1997 είναι σαφώς ψηλότερες, ίσως το συγκεκριμένο έχει προβλήματα...?

Πάντως τα ΖΖR απαξιώνονται αρκετά γρήγορα, ο Ελληνάρας θέλει RRRRRRRR με τα κλιπόνς ακριβώς πάνω από τον μπροστινό τροχό (ώστε να προσέχει μην πατήσει κανένα μυρμηγκάκι), και το θέλει φρέσκο-φρέσκο, όχι αρχαιολογία του 1997...

free rider
20/07/2005, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Στο mototriti.gr οι τιμές για ΖΖR1100 περί το 1997 είναι σαφώς ψηλότερες, ίσως το συγκεκριμένο έχει προβλήματα...?

Πάντως τα ΖΖR απαξιώνονται αρκετά γρήγορα, ο Ελληνάρας θέλει RRRRRRRR με τα κλιπόνς ακριβώς πάνω από τον μπροστινό τροχό (ώστε να προσέχει μην πατήσει κανένα μυρμηγκάκι), και το θέλει φρέσκο-φρέσκο, όχι αρχαιολογία του 1997...

η αγορά ειναι ανοιχτή και ξαναλέω την διαμορφώνει η ζήτηση.

οσο για τον ελληνάρα..
αυτο πάλι δεν ειναι σωστό...

κάθε πράγμα ειναι σωστο να χρησιμοποιείται για τον λόγο που εχει φτιαχτεί...
δεν μπορείς να μπείς σε πίστα με τέτοια μηχανή και να πάς όπως με ενα ss...

ζήλεψα ομως γνωστό που ανάβει τσιγάρο σε {ταξίδι} με zz...

gdevelek
20/07/2005, 16:07
Πόσοι απ' αυτούς που αγοράζουν RRRR και περιφρονούν τα τύπου ZZR πράγματι μπαίνουν σε πίστα, και πόσο συχνά;;

free rider
20/07/2005, 16:17
τουλάχιστον απο εδω μέσα πολύς κόσμος
μπαίνει αρκετα συχνά...

:wave2: :wave2:

YPVS
20/07/2005, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider

ζήλεψα ομως γνωστό που ανάβει τσιγάρο σε {ταξίδι} με zz...

Ε Οχι και Τσιγαρο !!!:nono: εμμ βασικα δεν βολευει το κρανος ;)

Παντως ανετα διαβαζω εφημεριδα η παιζω ταβλι με την συνεπιβατη ...:) :smokin: :beer: :winka:

gdevelek
20/07/2005, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
τουλάχιστον απο εδω μέσα πολύς κόσμος
μπαίνει αρκετα συχνά...

:wave2: :wave2:

Φίλε μου αν αυτή η απάντηση σου φτάνει, εμένα μου περισσεύει, εξάλλου η λατρεία των Ελλήνων για τα ακραία μηχανάκια τύπου RR ρίχνει τις τιμές για τα τύπου ZZR, που τυχαίνει να με ενδιαφέρουν στην επόμενη αγορά μου.

Επειδή δεν μου πολυαρέσει να μιλώ με όρους "πολύς κόσμος" και "αρκετά συχνά", θα σου πω πως, όπως διαβάζω την κατάσταση, χοντρικά ένας στους πέντε που έχουν κάτι σαν RR μπαίνει πίστα περισσότερες από μια φορά το χρόνο, επειδή τα Μέγαρα είναι χάλια, οι Σέρρες μακριά και τα φράγκα λίγα. Με άλλα λόγια, τέσσερις στους πέντε θα βολεύονταν μια χαρά με κάτι σαν το ZZR, και ίσως θα πονούσαν και οι καρποί τους λιγώτερο.

:beer:

n1k3man
20/07/2005, 20:15
βασικα εκτος του οτι δεν ειναι και τοσο εμπορικο ειναι και λιγο ασχημο.. προσωπικη αποψη μην παρεξηγηθει κανεις κατοχος!

:beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/07/2005, 06:51
ρε... χρηστο εισαι σοβαρος?
υπαρχει καλυτερο μηχανακι απο το ζουζουρι? και δεν πανε να λενε οτι θελουν αλλοι.
αν θελεις παμε να το δουμε μαζι που εχω εμπιρια μετα απο τοσα χρωνια με ζουζουρι και θα σου πω αν αξειζη η οχι.
το τηλεφονο μου το εχεις.....

πλεωνεκτιματα...
φτηνο στην αγορα του..
αξιοπιστο.
φτηνα σερβης.
φτηνα ανταλακτικα.
τεραστια επαρκια ανταλακτικων.
γρηγορο.
στρηβη φανταστικα για την κατιγορια του.
ξεκουραστο στα ταξιδια.
καλη θεση οδηγησης για τους αναβατες.
αριστη καλιψη απο τον αερα. (μονο το μπεμβε εχει καλυτερη).
αρκετα οικονομικο σε καυσιμα.

μιωνεκτιματα..
το παντρεβεσαι

free rider
21/07/2005, 07:50
δεν ειν και τόσο κακό να παντρευτείς ενα χιλιάρι....

:wave2: :wave2:

:beer: :beer:

Κανένας
21/07/2005, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
Στάνταρ πρόβλημα σε αυτά τα μηχανάκια παλαιών μοντέλων είναι ότι χτυπάνε 3η μπιέλα και καίνε λαδάκια.

Σούπερ μηχανάκι για εξορμήσεις, αλλά ελπίζω να μη σκέφτεσαι να κυκλοφορήσεις καλοκαίρι μέσα στην Αθήνα με αυτό... ΚΑΙΕΙ! Free αγνόησες το μήνυμα της noela :rolleyes:
Μπορεί η μηχανή όντως να είναι τζάμι και να βγάλεις πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα, αλλά για ξαναρώτα την γιαγιά, για πιο λογο το επαθε
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=7291&highlight=%EC%F0%E9%E5%EB%E1
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=4505&highlight=%EC%F0%E9%E5%EB%E1


:smilea:

SaraMaritis
21/07/2005, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
...
το παντρεβεσαι

Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
δεν ειν και τόσο κακό να παντρευτείς ενα χιλιάρι....
...
Μαλλον ο Γιωργος εστιαζει στο "ρημα" (παντρευομαι), :rolleyes:
και οχι στο "ετερον ημισυ" !!! :rotflmao:

Αστα, "κοντε"...μιλαει η (μ)πειρα, ("δεν ηξερες-δεν ρωταγες", και τετοια) !!! :rotflmao:
:lol: :rotflmao: :beer: :rotflmao: :lol:

free rider
21/07/2005, 08:28
μάλλον γιατί έκανε πάρα πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα...

άσε που ο Γιώργος θα το πλάκωνε κι ολας...
έχει και βαρύ χέρι....

πόσες ήταν 200000 χλμ???

επίσης είναι πιο παλιό μοντέλο..

ρε παλικάρια δεν ξέρω αυτό το εργαλείο αρχίζω και πιστεύω ότι είναι μια συμφέρουσα αγορά.
δεν ξέρω αν το αποφασίσω , μάλλον από το έτερον ήμισυ εξαρτάται..

το σχέδιο είναι να κάνουμε κάνα ταξιδάκι με το 400 αράκι και άμα αντέξει τότε πάμε και πιο πάνω...

λογικό ακούγεται...



Γιωργαρα αν πάω να το δω θα σε κάνω ενα τελεφούνκεν...
:beer: :beer: :beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
22/07/2005, 08:41
το δικο μου ειναι το μονοτρυπο του 92. οταν το πηρα με 34000 χιλιομετρα μετα απο 3 μηνες μου βαρεσε μπιελα στον τριτο κυληνδρο. αυτο εγινε γιατι ο προηγουμενος το ειχε σκηση στης σουζες και οταν του βαρεσε μπιελα εβαλε ενα μεταλο στην μπιελα χωρις να ανηξει το μοτερ απο κατω κανωντας μπαλομα και το εσμπροξε.
εγω το εφτιαξα και εφτασε να κανει 285000 χιλιομετρα μεχρι που εκοψι μπιελα στο επισκευασμενο κομβιο πηγενωντας για την εκδηλοση στον μαλιακο και εχωντας 200++στο κοντερ( δεν γραφουμε το ακριβες νουμερο για να μην πεση το ποστ σε αδιακριτα ματια:smilea: )
τα επομενα μοντελα απο το 93 και μετα τα δυμπουκα ειχαν λυση το προβλημα αυτο που οφιλοταν στο οτι ο αντικραδασμηκος αξωνας με το αντιβαρο που περιστρεφετε σε αντιθετη φωρα απο τον στροφαλο οταν εκανες σουζα διαρκιας εδιοχνε το λαδι απο της ανλιες (ναι εχει δυο αντλιες λαδιων μια για στροφαλο και μια για κεφαλη στους εκεντροφορους να ριχνουν λαδι) και εμενε η αντλια του στροφαλου στεγνη καθως και το αντιβαρο του αντικραδασμικου αξωνα εδιοχνε ακομα και τις λιγες σταγωνες που προσπαθουσαν να λιπανουν το 3 κομβιο και ετσι βαραγε.
τωρα του εβαλα μοτερ απο 96 μοντελο και πιστευω οτι θα βγαλω αρκετες χιλιαδες χιλιομετρα.:D

Dodok edessa
22/07/2005, 08:55
Εγώ βρε θα σε σώσω πάλι ..ΕΧΩ ΤΗ ΛΥΣΗ …..σιγά μη αγοράζεις δεύτερη χιλιάρα για να κυκλοφοράς την γυναίκα ..το καλύτερο είναι ΧΩΡΙΣΕ ΤΗΝ (THN ΓΥΝΑΙΚΑ) :lol: :rotflmao: :bawl: :lol: :bawl: :rotflmao: :wave2:



20073

hornet
22/07/2005, 09:27
Η οποιαδηποτε συγκριση του zzr1100 με οποιοδηποτε SS θεωρειται αδικη ως προς το zzr και ισως και αντιθετα σε καποιες ειδικες καταστασεις.
Επειδη γνωριζω τα υπερ και τα κατα των δυο κατηγοριων σας λεω τα εξης:

Ναι οντως ειναι πιο ανετη μηχανη για ταξιδι αλλα μεχρι εκει φτανει η ανεση της
Ο ιδιοκτητης ενος SS ψαχνει κατι πιο ειδικο απο το να παει ενα ταξιδι με ανεση ...θελει τα γκαζια του και θελει την κοφτερη γεωμετρια...αλλο 140 αλογα σε 170 κιλα και αλλο 140 αλογα σε 230+ οπως και να το κανεις οι διαφορες δεν ειναι αμελητεες επισης η γεωμετρια ενος zzr (καθως και αλλων σε αυτη τη κατηγορια) ειναι πολυ μακρια απο οτι ενος SS με αποτελεσμα ο οδηγος να προσπαθει περισσοτερο σε στροφιλικια...με τη βοηθεια του γυροσκοπικου φυσικα παντα..αλλα φαινεται η διαφορα αδιαπραγματευτα
Γιωργο (gdevelek) ειναι πολυ βαριες αυτες οι μηχανες για μερικους και επισης δεν μπορουμε να τους κατηγορησουμε οτι εχουν κανει επιλογη καθαρα για λογους εντυπωσιασμου γιατι στην ναυπακτο ακομα που ειναι αρκετα ανοιχτος δρομος δεν υπαρχει σωτηρια για ενα ST εαν το συγκρινεις με ενα SS...ακομα και 600 εκει μπορει να σε κερασει πολλες κολωνες :wave2:
Ναι ξερω δεν τρεχουμε στους δρομους κλπ κλπ μονο σε πιστα και ολα αυτα τα ωραια αλλα επι του πρακταιου αυτο συμβαινει

Προσοχη μη με κατηγορησει κανεις οτι ειμαι εναντι του zzr διοτι εχω και εγω μηχανη της ιδιας κατηγοριας με μικροτερα κυβικα μεν αλλα ειναι στην ιδια φαση ...και ξερω πολυ καλα τι λεω

Τωρα ερχομενος στο zzr τι να πεις για ενα θρυλο...παντα με εντυπωσιαζε ...χιλομετροφαγος τρελος

gdevelek
22/07/2005, 09:40
Στάθη δεν μίλησα ποτέ για λόγους εντυπωσιασμού, τα παιδιά παίρνουν RR γιατί έτσι γουστάρουν και πολύ καλά κάνουν, αυτό που επισήμανα είναι πως λίγοι αξιοποιούν τις δυνατότητες πίστας και ακόμη λιγώτεροι το κάνουν συχνά, συνεπώς πολλοί θα βολεύονταν με λιγώτερο "ακραίο" μηχανάκι, όπως π.χ. το δικό σου.

Ξέρω άτομο τόσο κολλημένο που θα πουλήσει ένα απίστευτα καλά διατηρημένο CBR600F/2003 για να πάρει ένα RR, λες και αξίζει τα φράγκα που θα χάσει στην αναβάθμιση, λες και το F είναι ακατάλληλο για πίστα. Κι αυτό ένα περίπου χρόνο αφού το ξεχρέωσε.

hornet
22/07/2005, 09:49
Ναι σε αυτο δεν εχεις αδικο απλα εκει παει λιγο η μοδα των πραγματων και η καταναλωτικοτητα των ελληνων οσον αφορα τα νεα μοντελα...
Τωρα για τις δυνατοτητες δεν χρειαζεται το 100% καποιος και το 50 του φτανει αρκει να γουσταρει...για να πας σε μηχανη σαν τη δικη μου η σαν το zzr πρεπει να εισαι κατασταλαγμενος για το τι θες και τι εισαι διατεθιμενος να χασεις (σε μερικες των περιπτωσεων δεν χανεις ,διοτι απλα ουτε παλαιοτερα δεν το χες) αλλα λεμε τωρα βασει των ανωθι που ανελυσα

idi
22/07/2005, 09:52
ασε μας ρε freefree παλι θα μας τα πρήξεις και μετα θα παρεις κανα τελείως ασχετο απο αυτο που λες...

οχουυυυυυυυυυυυ

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ

free rider
22/07/2005, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ασε μας ρε freefree παλι θα μας τα πρήξεις και μετα θα παρεις κανα τελείως ασχετο απο αυτο που λες...

οχουυυυυυυυυυυυ

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ

ε ...

φταιω γω τωρα ..???

οχι πες μου αυτο δεν ειναι...

spaming??


:evil: :evil: :evil:

free rider
22/07/2005, 13:51
ψάχνοντας βρήκα ενα πολυ ωραίο project με zz1100..


20099

free rider
22/07/2005, 13:52
..


20100

free rider
22/07/2005, 13:53
...


20106

free rider
22/07/2005, 13:53
......


20102

free rider
22/07/2005, 13:54
....


20103

free rider
22/07/2005, 13:55
.....


20105

free rider
22/07/2005, 13:58
,,


20107

free rider
22/07/2005, 13:58
εξατμήσεις..


20108

free rider
22/07/2005, 13:59
και πάλι..


20109

free rider
22/07/2005, 14:00
κοκπιτ


20110