PDA

View Full Version : Τί να πάρω... τί να πάρω...



micmic
19/07/2005, 01:29
Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος, νέος αναβάτης, αρχαίο ερώτημα: Τί να πάρω άραγε ?

Καταρχήν το background της υπόθεσης: Μόλις πήρα δίπλωμα και η οδηγική μου πείρα σε μηχανές είναι εντελώς ανύπαρκτη. Και όχι μόνο αυτό, αλλά είμαι και 37 χρονών! Λίγο μεγάλος το αποφάσισα, το ξέρω! Από την άλλη όμως είμαι απολύτως σίγουρος ότι δεν πρόκειται να κάνω ηθελημένες μαμακίες και τη μηχανή την θέλω για συγκεκριμένους λόγους: Μέτρια χρήση στην Αθήνα (αλλά όχι στο κέντρο ή σε πολύ κίνηση), εκδρομές στις παραλίες της Αττικής, περιορισμένα μακρινά ταξίδια, αλλά οπωσδήποτε 3-4 μέρες κάθε μήνα (και τουλάχιστον 15 το καλοκαίρι) σε νησιά, με διάθεση για εξερεύνηση.

Με βάση τα παραπάνω δεδομένα ο απώτερος στόχος είναι ένα on-off > 600cc, αλλά καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να γράψω πρώτα πολλά χιλιόμετρα σε κάποιο μικρότερο για να αποκτήσω την απαραίτητη πείρα. Επειδή είμαι και 1,75, σκέφτομαι να ξεκινήσω από ένα χαμηλό naked 250-400cc, ίσως κάτι σε CBF ή παρεμφερές. ϊσως και αυτό να είναι πολύ για αρχή, αλλά αφενός έχω αθλητικό παρελθόν και παρόν που εγγυάται αποδεδειγμένα άριστη φυσική κατάσταση και αντανακλαστικά, και αφετέρου είμαι απολύτως σίγουρος για την ωριμότητα της οδήγησης μου (π.χ. δεν πίνω ποτέ αλκοόλ και έχω περάσει προ πολλού την ηλικία που πιθανώς να ήθελα να χρησιμοποιήσω την οδήγηση για εκτόνωση ή για να αποδείξω κάτι).

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα, που δικαιολογούν και αυτό το post. Να δώσω 4-5 χιλιαρικάκια για να πάρω κάτι καινούριο το οποίο θα αλλάξω σε 1-2 χρόνια ? Ή μήπως να πάρω κάτι μεταχειρισμένο ? Ψάχνοντας λίγο τα μεταχειρισμένα βλέπω ότι αυτά που αξίζουν δεν πουλιούνται και τόσο φτηνότερα από τα αντίστοιχα καινούρια, και αν πρόκειται να γλιτώσω μόνο 1000 ευρώ προτιμώ να πάρω καινούριο και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αλλά από την άλλη σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω και ένα "ψιλορημάδι", φτάνει να μην είναι επικίνδυνο. Π.χ. ένα 250άρι naked δεκαετίας σε καλούτσικη κατάσταση, μόνο και μόνο για να μάθω πάνω του ότι μπορώ και να μη φοβάμαι ακόμα και να το ξεβιδώσω ή να μου πέσει χωρίς να το κλαίω και χωρίς να με ενδιαφέρει αν θα το μεταπωλήσω. Αλλά μήπως σε μια τέτοια περίπτωση θα καταληξω να δίνω λεφτά στα συνεργεία ?

Σε γενικές γραμμές δηλαδή ψάχνω για τον ασφαλέστερο, ταχύτερο και ταυτόχρονα οικονομικότερο δρόμο μέχρι τον τελικό μου στόχο που είναι όπως είπα ένα μεγαλούτσικο on-off. Ιδέες από άλλους που ακολούθησαν ήδη αυτό το δρόμο, ευπρόσδεκτες :)

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
19/07/2005, 07:47
εγω ειμαι 44 χρωνων εχω ενα ZZR 1100 και πηρα ενα NEXUS 500
μπορω να σου πω οτι ειμαι επο το 1975 μοτοσικλετηστης αλλα αυτο το σκουτερ το ερωτευτηκα.
ειναι γρηγορο.
στριβη του θανατα βαζοντας τα γιαλια σε πααααααρα πολλες μοτο.
ειναι οικονομικο στα καυσιμα,
παω ταξιδια οπου θελω στην ελλαδα μια που εχει μια τελικη πανω απο 180 κοντερισια.
ειναι ευελικτο στην πολη.
ειναι ανετο για 2 ατομα.
εχει χορο κατο απο το καθησμα για διαφορα πραγματα.
δεν λερωνεσε οταν εχει νερα στον δρομο.
κλπ

oulas
19/07/2005, 14:37
Ελα βρε Γιαγια αρκουδα, στριβει τοσο καλα το Nexus;

Καποτε ελεγα να το παρω, αλλα σκεφτηκα 500cc, πανω σε 12" ζαντα....


Δεν ετχε να το δοκιμασω ποτε ομως!

Το βαρος ειναι μοιρασμενο;

oulas
19/07/2005, 14:55
Καλως ηρθες

Εγω ειμαι 24, και αφου θες on off 600αρι, καλυτερα να αρχισεις απο μια μικροτερη μηχανη και οχι απο scooter.

Εγω πηρα πριν 1 μηνα CBF 250, με σκοπο σε 2 χρονια να παω για 650, on-off, ισως και street.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8647&highlight=CBF250

Τα μεταχειρισμενα τα φοβαμαι και εγω σαν το διαλολο, ειτε προκειτε για μηχανη, αυτοκινητο, οτιδηποτε.

Αν παλι σε ενδειαφερει το CBF, μπες στην αναλογη, κατηγορια, εχουμε πολλη υλικο!

Συμβουλη μου αρχισε απο κατι μικρο, δεν εχει σχεσει το πως τα βλεπεις τα πραγματα απο το κουτι σου, και πως απο την μηχανη!


Αν δεν προσεξες, συχνα θρηνουμε θυματα εδω μεσα:bigcry:

Α και τα καλυτερα μηχανακια, για νησια και για παραλιες ειναι τα on off.
:wave2: :wave2: :wave2:




Τελος CBF 250 ετιας πουλιετε, στη χειροτερη 3000, ενω καινουργιο εχει 3935.

micmic
19/07/2005, 21:12
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι το είχα σκεφτεί το scooter αλλά προσανατολίστηκα σε on-off επειδή κάτι χωμάτινες διαδρομές σε νησιά ήταν που με έκαναν να ζητάω μηχανή. Π.χ. να περνάω το βουνό στη Μήλο για να βγω στο Αμουδαράκι... δεν ξέρω κατά πόσον ένα scooter με δυο άτομα θα ήταν προτιμότερο από ένα on-off για τέτοιες διαδρομές...

Τελικά όσο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο καταλήγω στο καινούριο. Το CBF ακούγεται καλή επιλογή μια που απ'ότι ακούω είναι ιδανικό για να μάθει κανείς και φαίνεται να έχει και αξία μεταπώλησης. Αυτό που με κολάει λίγο είναι ότι θα πρέπει να το προσέχω πολύ αν πρόκειται να το πουλήσω σε μια καλή τιμή και δεν ξέρω κατά πόσον θα μπορώ να είμαι τόσο "ευγενικός" με την πρώτη μου μηχανή, ακόμα κι αν το θέλω :smilea:

idi
19/07/2005, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από micmic
.... Το CBF .... και φαίνεται να έχει και αξία μεταπώλησης....


αντε παλι.... αυτο ποιος το λεει? ξερω ξερω ο μαλακας ο πωλητης στο μαγαζι της Honda ε? να σου και τι ειπε επι λεξη?

"στανταρ θα το πουλησεις σε 2 μερες αυτα φευγουν" :lol: :lol:

που να εχει αξια μεταπωλησης ρε παιδια.. ουτε καινουριο δε πουλαει!!!!!:smokin:

(φιλικα στα λεω για να μην ακους καθε παπαρα):wave2:

micmic
19/07/2005, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αντε παλι.... αυτο ποιος το λεει? ξερω ξερω ο μαλακας ο πωλητης στο μαγαζι της Honda ε? να σου και τι ειπε επι λεξη?

"στανταρ θα το πουλησεις σε 2 μερες αυτα φευγουν" :lol: :lol:

που να εχει αξια μεταπωλησης ρε παιδια.. ουτε καινουριο δε πουλαει!!!!!:smokin:

(φιλικα στα λεω για να μην ακους καθε παπαρα):wave2:


Δε μου το είπε κάποιος, απλά το συμπεραίνω επειδή βλέπω ένα σωρό CB να κυκλοφορούν, π.χ. σε ένα πάρκινγκ σήμερα είδα ότι στις 10-15 μηχανές που ήταν παρκαρισμένες υπήρχαν 3 CB και ένα CBF. Οπότε φαντάζομαι ότι θα ισχύει κάτι παρόμοιο με ότι ισχύει στα αυτοκίνητα, π.χ. η Corolla έχει πολύ καλή αξία μεταπώλησης επειδή είναι τόσο δημοφιλές αυτοκίνητο.

Βέβαια από μηχανές δεν έχω ψάξει τί ακριβώς γίνεται με τίς πωλήσεις, ίσως να μην είναι έτσι τα πράγματα.

idi
19/07/2005, 22:46
Συμφωνώ απόλυτα αλλα

ΑΛΛΟ CB και ΑΛΛΟ CBF

τεσπα μια επισήμανση εκανα :wave2:

n1k3man
20/07/2005, 19:59
προσωπικα νομιζω οτι το 660R ειναι ιδανικο για την περιπτωση σου.. τα κανει ολα και συμφερει + ευκολια μεταπωλησης. αρκετα εμπορικο μοντελο..

siokatas
20/07/2005, 22:58
:wave2:


φιλε κοιτα και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με το κουτι δεν γινοτανε στο κεντρο(σαλονικα,γινανε πολλα πλεον)και ετσι πηρα ενα lead 100 για αρχη,11/03 (απο πειρα προ 10ετιας μονο παπια) δυστηχως οπως διαβασες και παραπανω εχουν ΜΙΚΡΕΣ ΖΑΝΤΕΣ και ενω το πηρα για την βολτα μου αυτο ειχε αλλη γνωμη και μια ωραια βραδια θα με ξαπλωνε ασχημα ευτηχως..μετα πηρα διπλωμα 3/04 και 5/05 πηρα ενα BMW F650 μεταχειρισμενο με πειρα??:confused: αστα να πανε(οταν εδωσα το 100ρακι ειχε 500χλμ και ηταν το πρωτο με συμπλεκτη)με σκεπτηκω ομως σαν το δικο σου + οτι το μεγαλο μικρο γινεται το μικρο ποτε μεγαλο...και αφου εμαθα εστω και κατι εφτασα στο σημερινο transalp 650 στις 6/2/05 καινουριο...........και για την ηλικια που ειπες τον οκτωμβριο μπαινω στα 30:bawl: και ειμαι μολις 2+μηνες παντρεμενος....

ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο και γω κατι τετοια ακουσα απο καποιον και πηγα για 650cc....

φετος θα εχει και διακοπουλες σε νησι (περσι ειμουν κω με ενα νοικιασμενο χτ)ασχετος αν μου την λενε ολοι και καλα τωρα που παντευτηκες........το ερωτευσε ......

micmic
21/07/2005, 00:57
Τα'χω σκεφτεί και τα XT και τα Transalp κτλ, αλλά αυτό που με κολλάει είναι το ψηλό κέντρο βάρους για πρώτο μηχανάκι... τα κυβικά δεν τα φοβάμαι γιατί στη αρχή τουλάχιστον θα είμαι πολύ συντηρητικός... αλλά στα ψηλά δε νιώθω άνετα ακόμα... γι'αυτό λέω να ξεκινήσω από κάτι naked χαμηλό μέχρι να του πάρω τον αέρα. Έτσι το βλέπω προς το παρόν....

Ψάχνοντας βρήκα κι αυτό το συγκριτικούλι (http://www.bikechatforums.com/viewtopic.php?p=306890) και λέω να κινηθώ σ'εκείνα τα πλαίσια για αρχή.

mbjp
21/07/2005, 09:12
Και εγω μολις πηρα το διπλωμα (0 εμπειρια σε δικυκλα). Αρχικα κοιτουσα κατι σε ΧΤ αλλα προσανατολιζομαι σε ΑΧ1, Serow ή ΤΤ, λιγοτερα κυβικα (225-250cc), λιγοτερο γκαζι και μικροτερο βαρος, μεχρι να ξεφυγω απο τη νωοτροπια του αυτοκινητου και καταλαβω τι εστι μηχανη μεσα στη πολη..
Και για νησι ειναι μια χαρα..

Runner Ducati
06/08/2005, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από micmic
Καλησπέρα σε όλους! Νέο μέλος, νέος αναβάτης, αρχαίο ερώτημα: Τί να πάρω άραγε ?

Καταρχήν το background της υπόθεσης: Μόλις πήρα δίπλωμα και η οδηγική μου πείρα σε μηχανές είναι εντελώς ανύπαρκτη. Και όχι μόνο αυτό, αλλά είμαι και 37 χρονών! Λίγο μεγάλος το αποφάσισα, το ξέρω! Από την άλλη όμως είμαι απολύτως σίγουρος ότι δεν πρόκειται να κάνω ηθελημένες μαμακίες και τη μηχανή την θέλω για συγκεκριμένους λόγους:

Καλησπερα.....

αααχαχαχαχα.....................

καπως ετσι ξεκινησα και γω, πηρα την πρωτη μοτοσυκλετα στα 36, και με σκοπο να βολταρω και να μην κανω λαλακιες..................................
τωρα ειμαι 37.... χεχεχεχε...................
και σε λιγοτερο απο 7 μηνες ηρθαν τα πανω κατω..... βρε τι μυστηριο τρενο που ειναι ο ανθρωπος........................
;) :lol: :) :beer: :sun:


καλες βολτες και καλοταξιδο οτι και να επιλεξεις.....................

(check link :D (click 2-3 times for open))

http://www.bikepics.com/members/runnerbaylisstic/01m600/

ironbum2
11/08/2005, 14:00
Για μεταχειρισμένο παρτάλι δεκαπενταετίας και βάλε δεν θα στο συνιστούσα γιατί και στα συνεργεία θα τρέχεις και θα σου μείνει συλλεκτικό στο γκαράζ σου αφού θα το δώσεις πολύ δύσκολα.

Για ένα σκετικά καινούργιο μεταχειρισμένο το οποίο θα κρατήσεις
κανα 2 χρόνια και μετά θα το δώσεις, πάλι δεν συμφωνώ αφού όπως είπες στις ανάγκες σου δεν συμπεριλαμβάνοντε καγκουριές,κόντρες κλπ.(για να "μάθεις").

Τα σημερινά 650 on-off είναι πολύ φιλικά και δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα!!! πήγαινε κάνε και κανα test drive να δεις τι γουστάρεις και αν έχεις τα φράγκα πάρε κατευθείαν αυτό που σου αρέσει!!!!

ruyjin
11/08/2005, 15:03
κοιτα, αφου εισαι 37, με ωριμοτητα στην οδηγηση κτλ κτλ εγω εχω να προτεινω το εξης...

επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι οικονομικα και ειναι δυσκολο σε ενα χρονο να πουλας και να αγοραζεις αλλο μηχανακι παρε καινουργιο κατι που να σου αρεσει και θα κρατησεις 2-3 χρονια.

:wave2:

ruyjin
11/08/2005, 15:05
ironbum2:
Τα σημερινά 650 on-off είναι πολύ φιλικά

ειναι σα να σου λεμε V-Strom 650 :D

φιλικα
:wave2:

ironbum2
11/08/2005, 15:16
ειναι σα να σου λεμε V-Strom 650

Συμφωνώ οτι είναι το καλύτερο στην κατηγορία του, αλλά για μένα μετράει πολύ και το after sales service, και εταιρεία σαν την Yamaha σε αυτό τον τομέα δεν έχω δει (ούτε καν η bmw από την οποία απογοητεύτικα εντελώς). Βέβαια δε ξέρω τι παίζει στην Αθήνα αλλά εδώ (Πάτρα) είναι ψιλοπίκρα τα πράγματα.

Ότι και να αποφασίσεις φίλε μου, καλοτάξιδο να είναι και να το χαρείς!!!!

micmic
17/08/2005, 10:35
Ευχαριστώ για τις ιδέες παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι πολύς κόσμος μου είπε να πάρω κατευθείαν 650 και άρχισα να το σκέφτομαι. Μόλις γύρισα από διακοπές όπου διάβαζα στην παραλία ότι περιοδικό υπήρχε και κοιτούσα όλες τις μηχανές σαν ερωτευμένος :lol:

Τί ωραία που είναι όταν δεν έχεις ιδέα... τί απλά που είναι τα πράγματα... όταν αρχίσεις όμως και διαβάζεις τεστ και συγκριτικά και γνώμες στο Internet κτλ αρχίζει να μπλέκεται η κατάσταση.

Το πρώτο που έμαθα λοιπόν είναι ότι ΑΝ (επειδή δεν έχω καταλήξει ακόμα) πάρω 650 on-off από την αρχή , δεν υπάρχει αυτό που θα ήθελα εγώ, δηλαδή ON-OFF. Θα πρέπει να διαλέξω είτε ON-off είτε on-OFF, επειδή τα μόνα μηχανάκια που πάνε στους δρόμους που έχω υπόψη μου (κάτι νταμάρια γεμάτα πέτρες που κάνεις 2 βδομάδες να δεις άλλο όχημα) είναι τελείως ακατάλληλα για ταξίδι πάνω από 100 χλμ. Οπότε προσανατολιζόμαστε στο ON-off.

Επίσης, αν και έχω προσωπική πείρα μηδέν, αρχίζω να διαπιστώνω διαβάζοντας διάφορα forums ότι δεν υπάρχει και τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ των σχετικά "πολιτισμένων" ON-off όσον αφορά τις δυνατότητες κίνησης τους στο χώμα. Εκεί δηλαδή που πάει η F650 GS θα πάει και το Transalp και το V-Strom, απλά τα τελευταία θα πάνε πιο αργά και θα σε παιδέψουν περισσότερο, ιδιαίτερα το V-Strom. Και όσο για XT και KLR, αυτά μπορεί να πάνε πιο γρήγορα αλλά αν δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα τους είναι ότι αν σου πέσουν δεν θα πληρώνεις τόσα πλαστικά όσα στα υπόλοιπα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Βλέποντας λοιπόν τί κάνει το καθένα, έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα:

BMW F650 GS /Dakar: Εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο απ'όλα (γούστα είναι αυτά). Αν και μονοκύλινδρο έχει σχετικά λίγους κραδασμούς στο ταξίδι, αλλά δεν ταξιδεύει και όπως τα δικύλινδρα. Ανθεκτικό και ίσως ο καλύτεαρος συνδυασμός on και off, αλλά μπορεί να βγάλει "περίεργα" προβλήματα λόγω "ιδιαίτερης" τεχνολογίας. Πιο ακριβή συντήρηση απ'όλα τα Γιαπωνέζικα.

Honda Transalp: Στην εμφάνιση καλό. Κορυφαία ποιότητα κατασκευής, καλύτερη ακόμα και από BMW. Προβλήματα λίγα, που διορθώνονται και εύκολα. Αξιοπρεπές και στο λίγο χωματάκι. Θα ήταν καλή επιλογή για μένα που δε με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις, αλλά τεχνολογικά είναι αρχαίο και ψιθυρίζεται έντονα ότι η Honda πολύ σύντομα θα το ανανεώσει ριζικά για να απαντήσει στο V-Strom.

Suzuki V-Strom: Τεχνολογικά το πιο προηγμένο απ'όλα και βγάζει και τα λιγότερα προβλήματα. Κορυφαίο στην άσφαλτο, υστερεί λιγάκι στο χώμα σε σχέση με τα υπόλοιπα. Θα ήμουν πρόθυμος να θυσιάσω λίγο off μια που κατά τα άλλα είναι τόσο καλό αλλά.... γιατί, ΓΙΑΤΙ το κάνανε τόσο άσχημο ? Προσπαθώ, ειλικρινά προσπαθώ να το δω με άλλο μάτι, από άλλη γωνία, με άλλο φωτισμό κτλ μπας και αρχίσει να μου αρέσει αλλά δε γίνεται ρε παιδιά...

Kawasaki KLR 650: Δοκιμασμένο και απροβλημάτιστο για πιο περιπετειώδεις καταστάσεις αλλά υστερεί στο ταξίδι, ιδιαίτερα με δυο άτομα. Αν δεν σκεφτόμουν το συνεπιβάτη ίσως να το προτιμούσα μια που μ'αρέσουν οι εξερευνήσεις σε νησιά, αλλά αν έχεις και συνεπιβάτη και θες να κάνεις κανένα χιλιόμετρο παραπάνω είναι ταλαιπωρία.

Yamaha XT 660: Πάνω κάτω ισχύει ότι και για το Kawasaki. Μια που προσανατολίζομαι σε λίγο πιο touring καταστάσεις δεν έχω ψάξει τις διαφορές.

Aprilia Pegaso Strada: Περίεργη περίπτωση... Κάτι σαν XT για άσφαλτο... Ίσως να είναι καλή επιλογή αλλά αν πάρω μονοκύλινδρο μου φαίνεται ότι η BMW ταξιδεύει καλύτερα. Εμφανισιακά μου αρέσει πολύ αλλά δε μου αρέσει το πώς πλασάρεται ως "fun bike". Οι κριτικές είναι μπερδεμένες και επίσης έχω κάποιες επιφυλάξεις για το aftersales service των Ιταλικών.

Αυτά σκέφτομαι λοιπόν και δε μπορώ να καταλήξω πουθενά :confused:

ironbum2
17/08/2005, 10:52
To strada κακώς το έβαλες..είναι στην κατηγορία (θεωρητικά) των SM οπότε θα πρέπει να το συγκρίνεις με Yamaha XT 660 R, BMW scarver κλπ (βλέπε MOTO & O-300) από Αprilia θα πρέπει να βάλεις το απλό Pegaso ή αν διαθέτεις κάτι παραπάνω το Raid.

Eπίσης το Υamaha XT 660 καμία σχέση με το KLR ειδικά σε ότι αφορά τις επιδόσεις...

Όντως δύσκολη η επιλογή με τόσες μηχανές που υπάρχουν...Από την άλλη όμως ΄καλύπτουν΄ΟΛΑ τα γούστα. Ιεράρχισε τις ανάγκες σου (Ταξίδια, χώμα, άσφαλτος κλπ) προσπάθησε να κάνεις και κανα test drive είτε από μαγαζί είτε από φίλο και άρχισε ανάποδα: άρχισε με το ποιες μηχανές απορρίπτεις οπότε στο τέλος θα φτάσεις σε αυτή που θέλεις (άντε ανάμεσα σε δύο) και θα κάνεις πιο εύκολη την απόφαση.

Επίσης να πάρεις μια μηχανή που να την γουστάρεις εμφανισιακά, να την βλέπεις και να σε φτιάχνει ρε παιδί μου. Γιατί θα την τρως κάθε μέρα στην μάπα, και αν δεν σε φτιάχνει δεν έχει νόημα....

Καλή αναζήτηση:)

micmic
17/08/2005, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
Επίσης να πάρεις μια μηχανή που να την γουστάρεις εμφανισιακά, να την βλέπεις και να σε φτιάχνει ρε παιδί μου. Γιατί θα την τρως κάθε μέρα στην μάπα, και αν δεν σε φτιάχνει δεν έχει νόημα....

Αυτό ακριβώς μου λέει και η φίλη μου... Από την άλλη, κάποιοι μηχανόβιοι φίλοι (όπως αναμενόταν) μου λένε να κοιτάξω να πάρω το καλύτερο και πιο απροβλημάτιστο, δηλαδή το V-Strom.

Έτσι λοιπόν είναι αλήθεια ότι κλίνω περισσότερο ανάμεσα στο BMW και το Suzuki... Βασικά θέλω ένα BMW V-Strom :lol: Αλλά ακόμα κι ανάμεσα σ'αυτά τα δύο τί να διαλέξω ? Αυτό που όλα τα τεστ βγάζουν καλύτερο και είναι και δικύλινδρο αλλά δε μπορώ να το βλέπω ή το άλλο που με φτιάχνει ακόμα και από φωτογραφίες, είναι και λίγο πιο χωμάτινο αλλά είναι σαφώς υποδεέστερο ?

Κάτι τέτοια σκέφτομαι και για τις γυναίκες και δεν έχω παντρευτεί ακόμα.... :lol:

Και μια που το ανέφερες παραπάνω, γιατί έχεις απογοητευτεί από το aftersales της BMW αν επιτρέπεται ?

ironbum2
17/08/2005, 11:17
Να πάρεις αυτό που γουστάρεις!!!! Προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ ξανά BMW γιατί την θεωρώ απράδεκτη αντιπροσωπεία (6 χρόνια είχα το F 650) αλλά εσύ να το πάρεις αν το γουστάρεις. ¨Οσο για το υποδεέστερο είναι σχετικό..ναι είναι υποδεέστερο σε επιδόσεις και ταξίδι το dakar από το V-strom αλλά είναι πολύ καλύτερο στο χώμα.

Όσο για τις γυναίκες έχεις δίκιο...απλά μία φορά θα σε βαρέσει η μαλ@κία και θα το κάνεις το παρπάνω βήμα (παθών):D

micmic
17/08/2005, 11:28
Real-time απαντήσεις! Thanx iron :)

Εκτός από την αντιπροσωπεία σε προβλημάτισε και η μηχανή ? Δηλαδή θα έλεγες ότι το F650 είναι αρκετά "περίεργο" ? Αν το έβγαζε η Yamaha π.χ., θα το έπαιρνες σήμερα ? Ξέρω βέβαια ότι τα καινούρια GS έχουν αλλάξει αρκετά, αλλά και πάλι ακούω για διάφορες παιδικές ασθένειες που δεν έχουν διορθωθεί ακόμα...

ironbum2
17/08/2005, 11:30
Και μια που το ανέφερες παραπάνω, γιατί έχεις απογοητευτεί από το aftersales της BMW αν επιτρέπεται ?

Γιατί σε κοιτάζαν αφ'υψηλού, γιατί όταν έπεσα κάνανε 3 μήνες να φέρουν τα ανταλακτικά, γιατί πάντα θέλανε να αφήσω την μηχανή μου μισή μέρα και βάλε για σέρβις και δεν είχαν έστω ένα σκουτεράκι για εξυπηρέτηση πελατών, γιατί όταν έφυγε η ασφάλεια από το γρανάζι εκκίνησης (το γράφω σε άλλο ποστ) και αφού δεν σκοτώθηκα με ταλαιπωρούσαν 3 εβδομάδες για να μου καλύψουν γρανάζια και αλυσίδα που είχαν στραβώσει, (αφού απέιλησα θεούς και δαίμονες), γιατί το 1998 πλήρωνα σέρβις για το F650 παραπάνω από ότι πληρώνω σήμερα 7 χρόνια μετά για το TDM 900, γιατί.....θέλεις κι άλλα????

Αντίστοιχα στην Yamaha είναι φοβεροί στα ραντεβού τους τα παιδιά, σε αφήνουν να είσαι μπροστά στο σέρβις για να δεις τι κάνουν, αν έχεις δουλειές και σε ξέρουν σου δίνουν μηχανάκι δικό τους για εξυπηρέτηση, όταν μου έριξαν την μηχανή από το σταντ τα ανταλλακτικά ήρθαν από Ολλανδία σε 3 μέρες και όχι σε 3 μήνες,
βίδες κινητήρα μόνο με δυναμόκλειδο!!!, τιμές όπως σου είπα πολύ λογικές, και πάνω απ'όλα χαμόγελο ευγένεια και κατανόηση...Θα καθίσουν να σε ακούσουν και δεν θα στο παίξουν Σουπερ Ντούπερ μάστορες.

ΑΥΤΑ!!!

ironbum2
17/08/2005, 11:40
micmic
Εκτός από την αντιπροσωπεία σε προβλημάτισε και η μηχανή ? Δηλαδή θα έλεγες ότι το F650 είναι αρκετά "περίεργο" ? Αν το έβγαζε η Yamaha π.χ., θα το έπαιρνες σήμερα ? Ξέρω βέβαια ότι τα καινούρια GS έχουν αλλάξει αρκετά, αλλά και πάλι ακούω για διάφορες παιδικές ασθένειες που δεν έχουν διορθωθεί ακόμα...

Τι να σου πω...καταρχήν όπως είπες έχουν αλλάξει αρκετά. Επίσης έχω αλλάξει κι εγώ αρκετά. Ίσως και να την έπαιρνα αλλά το θέμα δεν είναι τι θα έπαιρνα εγώ...π.χ. γούσταρα τρελλα το ktm 640 adventure. Ποτέ δεν θα έπαιρνα λόγω αξιοπιστίας και υψηλού κόστους συντήρησης. Κάπου θα κάνεις κάποιους συμβιβασμούς, εξαρτάται από το τι ζητάς. Άλλος ζητάει γκάζια και δεν τον ενδιαφέρει αξιοπιστία,κόστος κλπ, άλλος ζητάει να πουλήσει μούρη στην καφετέρια, άλλος ζητάει να κάνει τον γύρο του κόσμου και ας είναι και ασχημόπαπο η μηχανή του άλλος......το θέμα είναι εσ'υ τι ζητάς!!!

micmic
17/08/2005, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
το θέμα είναι εσ'υ τι ζητάς!!!

Τί να σου πω ρε iron... δεν είναι ότι δεν ξέρω τί ζητάω, νομίζω ότι για νέος ξέρω πολύ καλά τί ζητάω... ΤΩΡΑ. Απλά, όπως μου έχει δείξει η πείρα, είναι σχεδόν σίγουρο ότι σε ένα χρόνο από τώρα θα ζητάω τελείως διαφορετικά πράγματα... μακάρι να μπορούσα να προβλέψω τί ΘΑ θέλω. Π.χ. μπορεί να παίξουν τα παρακάτω σενάρια:

1) Παίρνω το V-Strom. Περνάει ένας χρόνος απροβληματιστης λειτουργίας αλλά ακόμα με καβλώνει το BMW και δε μπορώ να συνηθίσω τη μάπα του Suzuki. Συμπέρασμα: Αποτυχία.

2) Παίρνω το V-Strom. Περνάει ένας χρόνος και με πιάνει το "σύνδρομο του ιδιοκτήτη", κάνω και μερικές αισθητικές επεμβάσεις και σιγά-σιγά αρχίζω να το βλέπω ως το ωραιότερο μηχανάκι του κόσμου. Συμπέρασμα: Επιτυχία.

3) Παίρνω το BMW. Περνάει ένας χρόνος και τα ψιλοπροβληματάκια που πιθανόν να βγάλει μου φαίνονται ασήμαντα μπροστά στα προτερήματά του. Με φτιάχνει ακόμα να το βλέπω. Συμπέρασμα: Επιτυχία.

4) Παίρνω το BMW. Περνάει ένας χρόνος και μου βγάζει προβλήματα που πιστεύω ότι δε θα μου τα έβγαζε το V-Strom. Τα παίρνω και με την αντιπροσωπεία και βλαστημάω την ώρα που το αγόρασα. Συμπέρασμα: Αποτυχία.


Το κακό είναι ότι δεν έχω και προηγούμενη εμπειρία με μηχανή για να έχω μια ιδέα πως θα βλέπω τα πράγματα όταν περάσει η πρώτη εντύπωση...

Τέλος πάντων, αξιολογώντας το τί θέλω ΤΩΡΑ, θα έλεγα ότι με τυχαία σειρά είναι τα εξής:

- Να μ'αρέσει εμφανισιακά
- Να είναι αξιόπιστο (όχι σοβαρές βλάβες)
- Να είναι ανθεκτικό (δηλαδή να αντέχει την κακομεταχείριση)
- Να είναι άνετο σε ταξίδι για δυο άτομα, ας είναι και σε μέτριες ταχύτητες
- Να είναι φιλικό για αρχάριο (χαμηλό κέντρο βάρους, ομαλή απόκριση, προοδευτικά φρένα, να συγχωρεί λαθάκια)
- Να πηγαίνει σε χωματόδρομους αξιοπρεπώς. Όχι τίποτα trial καταστάσεις, αλλά να μην θέλεις π.χ. να πας δικάβαλλο στη Χερρόνησο (βόρεια Σίφνος, για όσους ξέρουν τον δρόμο) και να το σκέφτεσαι.

Αυτά στα οποία δίνω λιγότερη σημασία είναι τα εξής:
- Ταξίδι με πάνω από 150. Δε με ενδιαφέρει προς το παρόν.
- Γκάζια, επιταχύνσεις.
- Τεχνολογικές καινοτομίες.
- Aftersales. Ξέρω ότι είναι σημαντικό, αλλά αφού το θέλω αξιόπιστο ελπίζω να μην χρειάζομαι τόσο συχνά το service. Επίσης, με την πείρα που έχω από τα αυτοκίνητα, έχω διαπιστώσει ότι παίζει μεγαλύτερο ρόλο σε τί άνθρωπο θα πέσεις παρά το τί πολιτική έχει η εδώ αντιπροσωπεία. Π.χ. η Toyota φημίζεται για την υποστήριξή της αλλά ξέρω και κάποια πραγματικά άθλια συνεργεία Toyota. Από την άλλη, μπορώ να βεβαιώσω ότι σε γενικές γραμμές τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Peugeot είναι για τα μπάζα, αλλά τυχαίνει εγώ να έχω βρει έναν καλό μη εξουσιοδοτημένο, οπότε...

ironbum2
17/08/2005, 13:09
τότε να πάρεις το BMW...τι ασισθητικές αλλαγές να κάνεις στο vstrom για να σου αρέσει???? δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα σε τέτοια μηχανάκια (εκτός και αν το κάνεις naked:lol: αλλά νομίζω οτι τότε θα είναι ακόμα πιο άσχημο:rotflmao: )

από αυτά που λες στο bmw νομίζω οτι καταλήγεις.

micmic
19/08/2005, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
από αυτά που λες στο bmw νομίζω οτι καταλήγεις.

Πιθανόν. Μετά από πολλή και βασανιστική σκέψη και αφού η CPU μου ανέβασε τρελλές θερμοκρασίες, αποφάσισα να παρακάμψω τελείως το θέμα της εμφάνισης. Αλλά και πάλι το πρόβλημα δε λύνεται τελείως επειδή η BMW έχει και μερικά άλλα πλεονεκτηματάκια σε σχέση με το V-Strom, τα οποία όμως δεν ξέρω πόσο σημαντικά είναι:

1) Πάει χώμα καλύτερα. Αλλά πόσο καλύτερα ? Είναι σημαντική η διαφορά σε συνθήκες εξερεύνησης νησιού ?

2) Ακούω ότι αν σου πέσει θα κλαις λιγότερα πλαστικά απ'ότι αν σου πέσει το V-Strom. Αληθεύει ?

3) Χαμηλότερο κέντρο βάρους, που πιθανόν την κάνει πιο εύκολη για ένα νέο σαν κι εμένα.

Αν τα παραπάνω ισχύουν τότε θα προτιμήσω την BMW. Αν όχι... V-Strom. Η μέρα της κρίσης πλησιάζει.

Εντωμεταξύ έχω ακόμα καιρό για σκέψη αφού τα μαγαζιά είναι φαίνεται συνεννοημένα να κλείνουν ολα μαζί και δε μπορώ ούτε καν test ride να κανονίσω. Παρεπιμπτόντως, εγώ ένα μικρό μαγαζάκι έχω και είχα την ευαισθησία να αφήσω ένα μαμημένο μήνυμα στον μαμημένο τον τηλεφωνητή που να λέει ότι ήμουν κλειστά για δυο μαμημένες βδομάδες. Κοτζάμ Παναγιωτόπουλοι και Motion & Style και 2-3 Σουτζούκοι που τηλεφώνησα, τους είναι τόσο δύσκολο να αφήσουν ένα μαμημένο μήνυμα σε έναν μαμημένο τηλεφωνητή που να λέει από πότε μέχρι πότε θα είναι κλειστά ? Ο ένας λέει "πιέστε 1, 2, 3 κτλ" και μετά τίποτα, ο άλλος δεν απαντάει καν, στον τρίτο βγαίνει fax.... Α ρε, μαμημένη νοοτροπία, με τις μαμάτες αντιπροσωπείες και τα "σοβαρά" μαγαζιά... :rolleyes:

ironbum2
19/08/2005, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από micmic
Πιθανόν. Μετά από πολλή και βασανιστική σκέψη και αφού η CPU μου ανέβασε τρελλές θερμοκρασίες, αποφάσισα να παρακάμψω τελείως το θέμα της εμφάνισης. Αλλά και πάλι το πρόβλημα δε λύνεται τελείως επειδή η BMW έχει και μερικά άλλα πλεονεκτηματάκια σε σχέση με το V-Strom, τα οποία όμως δεν ξέρω πόσο σημαντικά είναι:

1) Πάει χώμα καλύτερα. Αλλά πόσο καλύτερα ? Είναι σημαντική η διαφορά σε συνθήκες εξερεύνησης νησιού ?

2) Ακούω ότι αν σου πέσει θα κλαις λιγότερα πλαστικά απ'ότι αν σου πέσει το V-Strom. Αληθεύει ?

3) Χαμηλότερο κέντρο βάρους, που πιθανόν την κάνει πιο εύκολη για ένα νέο σαν κι εμένα.

Αν τα παραπάνω ισχύουν τότε θα προτιμήσω την BMW. Αν όχι... V-Strom. Η μέρα της κρίσης πλησιάζει.

Εντωμεταξύ έχω ακόμα καιρό για σκέψη αφού τα μαγαζιά είναι φαίνεται συνεννοημένα να κλείνουν ολα μαζί και δε μπορώ ούτε καν test ride να κανονίσω. Παρεπιμπτόντως, εγώ ένα μικρό μαγαζάκι έχω και είχα την ευαισθησία να αφήσω ένα μαμημένο μήνυμα στον μαμημένο τον τηλεφωνητή που να λέει ότι ήμουν κλειστά για δυο μαμημένες βδομάδες. Κοτζάμ Παναγιωτόπουλοι και Motion & Style και 2-3 Σουτζούκοι που τηλεφώνησα, τους είναι τόσο δύσκολο να αφήσουν ένα μαμημένο μήνυμα σε έναν μαμημένο τηλεφωνητή που να λέει από πότε μέχρι πότε θα είναι κλειστά ? Ο ένας λέει "πιέστε 1, 2, 3 κτλ" και μετά τίποτα, ο άλλος δεν απαντάει καν, στον τρίτο βγαίνει fax.... Α ρε, μαμημένη νοοτροπία, με τις μαμάτες αντιπροσωπείες και τα "σοβαρά" μαγαζιά... :rolleyes:

1)το dakar τροχό 21 μπροστά όχι απλά πάει καλύτερα...η μέρα με την νύχτα είναι σε σχέση με το v-strom...

2)και εμφανισιακά να τα δεις καταλαβαίνεις οτι το dakar έχει λιγότερα πλαστικά και πιο μαζεμένα...

3) περι κέντρου βάρους δεν ξέρω να σου πω....

αυτά
:)

micmic
19/08/2005, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ironbum2
1)το dakar τροχό 21 μπροστά όχι απλά πάει καλύτερα...η μέρα με την νύχτα είναι σε σχέση με το v-strom...

Χμμμ... ναι... αλλά το απλό GS που είναι κι αυτό 19άρι ? Αυτό σκεφτόμουν επειδή είναι πιο χαμηλό...

Άντε, μόλις το πάρω θα έρθω Πάτρα να κεράσω καφέ στο Μονοδένδρι βλέποντας το ηλιοβασίλεμα. 4 χρονάκια πέρασα εκεί ;)

ironbum2
19/08/2005, 12:11
επειδή είπες χώμα νόμιζα ενοούσες το dakar...τι να σου πω... από εκεί και πέρα μετά είναι θέμα ελατικών (με ίδιους τροχούς) πάντως εγώ επιμένω να πάρεις ότι σου αρέσει!!!!!

¨Οσο για το Μονοδένδρι, έλα εσύ και πάμε όπου θέλεις:)